FOTO-TOTO SPEUR NEUZEN Twee prinsessen bruidsmeisje op society-huwelijk 'in Engeland Electrisch koken VOOR PRACTISCHE MENSEN ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Prinses Beatrix is gisteren per vliegtuig te Londen aangekomen, waar zij als bruidsmeisje de huwelijkssluiting zal bijwonen van een achternicht van koningin Elizabeth, mej. Ann Abel Smith. Koningin Juliana en Prinses Irene die eveneens bruidsmeisje zal zijn, zijn sedert donderdag reeds in Engeland. Mej. Ann Abel Smith is de 25-jarige dochter van kolonel sir Henry Abel Smith, die benoemd is tot gouverneur van Queensland, maar nog niet in functie is getreden. Zij huwt met de 27-jarige Schotse landeigenaar Liddell— Grainger. Ook prinses Sybilla van Zweden en haar 14-jarige dochter Chris tina zullen de plechtigheid bijwonen. men n.l. tot de ontdekking, dat het' gevolg door de ziekte uit 13 personen zou bestaan. In Engeland is men zeer bijgelovig. Men zou het niet wagen een huwelijk te beginnen, met de dreiging van het getal dertien op de achtergrond. Het is daarom een ver ademing geweest voor de toekomsti ge mrs. David LiddellGrainger, dat prinses Beatrix de plaats van het meisje wilde innemen. japon prinses Beatrix in ijltempo gereed Kort na haar aankomst bereikte prinses Beatrix het verzoek of ook zij bruidsmeisje wil zijn bij het huwe lijk. Eén van de bruidsmeisjes was n.l. ziek geworden. Prinses Beatrix stemde spontaan toe en zo zullen dus twee Hollandse prinsessen aan d:t soc-iety-huwelijk bijzitten. Het huwelijk werd vanmiddag om haM drie gesloten. De bruid is een kleindochter van prinses Alice, die een kleindochter van koningin Victo ria is. Met prinses Alice waren zowel prinses Wilhelmina, als koningin Ju liana goed bevriend. Het huwelijk werd op het kasteel Windsor geslo- tpn. Geen dertien. Aan het verzoek aan prinses Bea trix om in te vallen voor de ziek ge worden miss Shirley Watson zit nog een bijzondere geschiedenis vast. Tot grote onsteltenis van de bruid kwam HOE DE HONDERDDUIZEND IN SNEEK EN MIDDELBURG VIEL. Zes tientjes en tien twintigjes van het lot in serie A der Staatsloterij, waarop de honderdduizend plus pre mie zijn gevallen, zijn te Sneek ver kocht door mej. P. Ringnalda (niet Reinalda, zoals gisteren gemeld). Een groepje arbeiders van een tim merfabriek te Oosterwierum en een groepje arbeiders van een zuivelfa briek te Sneek hadden ieder een tien tje. De andere tientjes en twintigjes waren gekocht door particulieren, van wie een vier twintigjes had. Voor mej. Ringnalda, die al tien jaar collectrice is, was het de eerste keer, dat de honderdduizend op een door haar verkocht lot viel. In Middelburg, waar het winnende lot in serie B verkocht werd, had een particulier, die onbekend wenst te blijven, een half lot. Een groepje personeel van de limonadé-fabriëk „Wemco", groot zeven man en een dertien man sterk loterijclubje van de Coöperatie „De Broedersband'' hadden ieder een kwart lot. Deze bei de bedrijven zijn in Middelburg ge vestigd, zodat het hele lot in serie B in de Zeeuwse hoofdstad is te recht gekomen. ZILFA PLEET origineel juwelierspleet Iv. ROSSEM du CHATTEL I Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. j. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breestraat 89 Natuurlijk moest in een ijltempo een japon gemaakt worden voor prinses Beatrix. De Nederlandse ont werper in Engeland Herbert Sidon toorüde koningin en prinses een groot aantal modellen en uiteindelijk be paalden zij bun keus uit een roze ja pon in goud organza. Sidon heeft ook de japon van de bruid gemaakt. Een moeilijke trouwjapon zoals hij zelf verklaarde, zó moeilijk, dat hij met de bruid een generale repe titie heeft gehouden, hoe ze zal moe ten knielen. Vóór zij vanmiddag naar het altaar schreed stond Sidon klaar om als laatste nuttige adviezen voor het japongebruik op het altaar te geven. Advertentie Rijkspolitie krijgt nieuwe chef Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot „algemeen inspecteur" (chef) van de Rijkspolitie de commandant van het gewest Den Haag, dirigerend of ficier eerste klas J. Gerritsen, als opvolger van A. F. J. Penders, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met in gang van 1 december 1958 eervol ontslag krijgt. De benoeming van J. Gerritsen, die pas 1 december 1958 ingaat, heeft nu al plaats gevonden om hem ge legenheid te geven, zich in zijn nieu we functie in te werken en hem vanaf het begin te betrekken bij de maatregelen, die voortvloeien uit de politiewet, die naar verwacht wordt begin komend jaar in wer king zal treden. Deze week bieden wij in de Foto-toto iets heel anders. De fotograaf heeft ergens op een binnenplaats een zeer strijdbare „meerman" gefotografeerd, de man vis heeft een stevige helm op zijn stenen hoofd en hij voert een schild, dat'er nogal vervaarlijk uit ziet. Tja, men kan in Leiden soms rare ontmoetingen hebben. Wij hopen, dat ook u deze mar tiale zee-heer op uw zwerftocht door Leiden zult ontmoeten. Mocht het u niet lukken, geen nood; vol- gende week krijgt u weer een kans en wie weet welke wonderlijke ontdekkingen u in onze schone stad intussen niet gedaan heeft. De vorige week ZO'N STEEN met het wapen van Leiden moet je nu maar toe vallig onder de ogen komen. Daar om waren er deze week niet zo veel puzzelaars, die de juiste plaats van de muursteen wisten te vinden. Eén der deelnemers schreef ons, dat hij nu al dertig jaar op nog geen honderd meter afstand van deze stenen versiering heeft ge woond, zonder dat hij haar bewust heeft opgemerkt. Maar door de foto-toto ontdekte hij plotseling waar hij de oplossing moest zoeken. Het was het wapen van Leiden, dat u kimt zien in de gevel van het voormalige Boerhaave-zieken- huis. Inzenders schreven over het St. Caecilia-gasthuis, het oude Dolhuis, het Gasthuis in de Lange Agnieten- straat en al deze aanduidingen heb ben wij goedgekeurd. Na loting gaat de prijs naar W. A. Klein, Lage Rijndijk 6a, te Leiden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief In te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. MENU VAN DE WEEK. De week voor Kerstmis is altijd een drukke rommelige week voor de huisvrouw, een week waarin ze beslist niet de nodige tijd aan het klaarmaken van haar maaltijden zal kunnen besteden. Daarom ditmaal wat eenvoudige maaltijden die be slist niet veel tijd vergen. ZONDAG: vermicellisoep, varkens fricandeau, bloemkool, aardap pelen, luchtige griesmeelpudding met vruchtensaus. MAANDAG: bloemkoolsoep, koud vlees, bieten, aardappelpurée. DINSDAG: prei met kaassaus, rauw gebakken aardappelen, haver moutpap (bonen in de week zet ten). WOENSDAG: bruine bonen, aard appelen, speksaus, appelmoes.. DONDERDAG: jachtschotel bruine bonen, aardappelpurée, gebak ken uien, gebakken beschuit met stoofperen. VRIJDAG: gestoofde vis, aardappe len snipperwortel, 3 in de pan met rozijnen. ZATERDAG: hard gekookt ei, lof- sla, gebakken aardappelen, fruit. Recept: Prei met kaassaus. ^Vi kg prei, 10 gr. roomboter, 25 gr. bloem, 50 gr. geraspte kaas, zout. De prei schoonmaken, wassen en in plm. 2 cm lange stukken snijden. Nu met weinig water in ongeveer 20 minuten gaarkoken. Op een ver giet laten uitlekken en het uitge lekte kookvocht binden met wat aangemengde bloem, door het saus je wat roomboter roeren en, van het vuur af geraspte kaas.. De saus over de prei gieten. Recept: Gebakken beschuit met stoofperen. Vier beschuiten, roomboter, 1 a lJ/£ pond (500 a 750 gr.) stoofperen, 3 dl water, 50 gr. suiker, pijpkaneel, aardappelmeel. De peren schillen, in vieren snij den en met water, suiker en kaneel gaarkoken (minstens 1 uur). Is er een restje bessensap, dan kan dit toegevoegd worden om de kleur beter te maken. Het overgebleven vocht bijbinden met wat aange mengd aardappelmeel. Kort voor het opdienen de be schuiten in een koekepan in room boter bros en lichtbruin bakken. De beschuiten in een glazen schaal schikken en erop de koud gewor den perencompóte gieten. Ook is het aardig dit gerecht op te doen in 1-persoons schaaltjes. Voor het nog verre voorjaar Op een mode-show, welke door de Londense mode-firma „Londonus super sportswear" in een nieuwe showroom aan het Westend te Londen werd gegeven, was dit strand pak je te bezichtigen, dat werd getoond door mannequin Morna Howard. Zowel pantalon als jack zijn veelkleurig gestreept. Bob en Erica hebben de drie eer ste jaren van hun huwelijk „inge woond", Met gebruik van keuken wel te verstaan. Gelukkig is dat altijd goed gegaan; ruzie is er nooit geweest, omdat er van beide kanten, wat water in de wijn werd gedaan. Maar ja, behelpen was en bleef het. Geen wonder dus, dat ons paartje de koning te rijk was, toen het eindelijk een woning toe gewezen werd. Ze hadden lang genoeg tijd ge had, om voor de inrichting te spa ren. Daarover behoefden ze zich dus geen zorgen te maken; het kon echt een beetje van de hoge boom. Maar wel besloten ze, om alles zo praktisch en doelmatig mogelijk te kopen, zodat ze er lang plezier van" zouden beleven. „In elk geval wil ik electrisch gaan koken", besliste Erica. „Heb je daar dan verstand van?" vroeg Bob weifelend. Dat was niet zo, want tijdens hun inwo- nings-tijd had Erica steeds op het gasfornuis van de huiseigenares ge kookt. „Dan mag je je toch wel eerst goed laten voorlichten", vond Bob wijs. „Je hebt er andere pan nen, voor nodig en ik heb wel eens gehoord, dat electrisch koken stuk ken duurder is dan gas en ook niet practisch, omdat het zo vreselijk langzaam gaat". Langzaam. Geen der beide beweringen hoeft op te gaan, wanneer men maar weet, hoe men met een electrisch fornuis om moet gaan en het prak tisch weet te bedienen. Inderdaad moet in aanmerking genomen worden, dat de electrische kookplaat ons geduld op de proef stelt, wanneer het er om gaat gauw even wat qielk te warmen of een beetje theewater te koken. En voor dat doel is het ook niet economisch, omdat de plaat voor de korte tijds duur geheel aangewarmd moet worden. De plaat heeft altijd een- bepaalde tijd nodig, om op tempe ratuur te komen, evengoed als dit bij een strijkijzer het geval is. Pas als zij haar warmte heeft, werkt zij op volle capaciteit en dan gaat het koken ook enorm snel. Met betrekking tot bovengenoemd bezwaar, n.l. het koken of snel even warmen van kleine hoeveelheden, is het derhalve praktisch, om naast het electrich fornuis een electrische melkkoker en waterketeltje of snel koker te bezitten. Achter elkaar en op elkaar Om het electrische fornuis zo zuinig mogelijk te benutten en geen stroom verloren te laten gaan, moet men er op bedacht zijn, snel de he le maaltijd achter elkaar te koken, zodat geen warmte van de plaat on gebruikt blijft en de plaat niet no deloos afkoelt, om later weer op temperatuur gebracht te moeten worden. Gebruik geen twee platen, als u het met enig overleg met één volstaan kunt. In feite is het n.l. mogelijk, om 'n eenvoudige maaltijd op één plaat klaar te maken, waarbij dus de plaat maar éénmaal beginwaarmte heeft aan te zetten, wanneer men de stapelmethode toepast. U be gint met het braden van het vlees en het afmaken van de jus. Daarna kookt u op dezelfde hete plaat de groente, waarbij de vleespan op die van de- groente gezet wordt. Op de stoom kan het vlees zonodig door sudderen. Wanneer de groente klaar is en de aardappels aan de beurt komen, stapelt men alle drie pan nen op elkaar. Het eten blijft warm, stooft desnoods nog door en wan neer de aardappelen afgegoten zijn kan alles tegelijk opgedaan worden en is er geen calorie warmte en dus ook geen stroom verloren gegaan. Het afwaswater komt meteen op de nog warme plaat. Belangrijk is tevens, dat u zowel groente als aardappelen slechts met een bodempje water opzet en de stroom onmiddellijk op de klein ste stand schakelt, zodra het water kookt. Het eten wordt verder gaar gestoomd, hetgeen behoud van vi tamine betekent. Zorgt u ervoor, dat de platen al tijd goed glad en schoon zijn, door ze van tijd tot tijd met fijn schuur papier te schuren. Elke oneffenheid betekent stroomverlies, omdat het langer duurt voor de inhoud van de pan kookt wanneer de bodem van de pan niet ongehinderd tegen de plaat komt en daar over het hele vlak tegen aan sluit. MARCELLE U kunt niet alles weten Een gebit blijft langer mooi, als u het naborsteld met verdunde wa terstof peroxyde (3%). Vlakken van rode wijn moet men bestrooien met zout, Dit er even op laten zitten en vervolgens uit wassen. Kool kan men het beste bewaren indien men ze met stronk en al uit de grond trekt. De rotte bladeren verwijderen en ze omgekeerd aan een touW ophangen. De kool moet de muur niet raken. Uw zilveren lepeltje, zwart ge worden door medicijnen, kunt u schoon krijgen met een doekje, ge doopt in sterk verdund zwavelzuur. Goed naspoelen met water. Roestvlekken op schaatsen kan men verwijderen door deze vlekken in te wrijven met petroleum, die er een dag op te laten en ze daarna in te wrijven met zout en fijn zand. Zonodig nog eens herhalen. Muizengaten stopt men dicht met lappen, welke met terpentijn nat gemaakt zijn. Uw glazen stoppen, iets vochtig gemaakt met olie zullen niet vast zitten. Indien een sleutel 1 moeilijk in een slot draait, kunt u deze insme ren met paraffine. U KUNT NIF.T ALLES WETEN Was messen nimmer af in ko kend water; ze worden daardoor vlug bot. Gouden en zilveren voorwerpen kunnen goed schoongemaakt wor den met een zeepsopje waarin wat ammonia is toegevoegd. Hierin mo gen geen voorwerpen gereinigd worden die bezet zijn met een opaal, want deze wordt daardoor dof. Hebt u een nieuw huis betrokken, laat dit behangen met een goed koop behang. Nieuwe huizen zijn in de beginne vochtig, waardoor het papier uitslaat. Blauwselvlekken worden eerst bewerkt met kokend water, helpt dit niet voldoende, dan gebruikt u v/at azijnzuur. Moet men goed bleken, zorg er voor dat het geheel goed onder de bleekvloeistof staat; de teil moet goed afgedekt worden, daar licht de blekende werking versnelt. Charmeuse kan gewoon op de machine gestikt worden, maar men neme hiervoor een grote steek en rek het goed onder het stikken wat uit, anders staat de draad te strak en breekt ze.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12