318 P.P. ,De stemme ni*ov Ook dit maal valt er weer te winnen 7^— i i~]| [~T 2 i II II i i II 1'2 5 II Jfai Hogere maximumprijzen voor pacht door regering toegestaan „Huisdieren opruimen" Bediende vulde zakgeld aan Burgemeester kreeg argwHan en deed goede vangst VRIJDAG IJ DECEMBER 195/ DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 DUZZELEN EN PUZZELEN is twee, maar een goede oplossing is er maar één. Dat er nog zovelen zijn, die die ene feilloze oplossing weten te vinden of althans zeer dicht benaderen, toont wel aan dat onze prijsvra gen voor de ware puzzelaar en de gemiddelde kranten lezer zeer goed oplosbaar zyn. Deze week kwam als beste uit de bus: Fam. GELEYNSE, Rietveld 112, Delft 560,80 Een ander goed resultaat bereikte bijvoorbeeld Fam. R. HUESE, Noorderhaven 67, Harlingen 102,60 In totaal boekten wij 8 inzendingen met 0. 45 met 1 en 265 met 2 fouten. De tegenwaarde bedroeg 1.322,68, zodat na aftrek van de 19 kosten wegens auteurs recht, admin. kosten en omzetbel. netto 1.054,91 in de pot ging. Daarvan gaat weer 60 naar de deelnemers met feilloze kolommen en 30 verdelen we onder de genen, die kolommen instuurden met slechts één fout. De minder gelukkigen met 2 foutjes, ontvangen een troostprijs voor zover zij dank zij de medewerking van andere gezinsleden boven het minimum uit te keren bedrag vallen. In ons rayon zijn geen troostprijzen gevallen die bo ven 2,50 uitkomen, zodat zij ook niet voor uitkering in aanmerking komen. Alle tijdig ingekomen en geldige briefkaarten zijn driemaal minitieus gecontroleerd, zodat inzake de uit slag geen correspondentie kan worden gevoerd. A. Volgens de overlevering was Sint Nicolaas bisschop van My ra (2). B. „Ali Baba en de veertig rovers" is een sprookje uit „Duizend en één nacht" (2). C. Van de duizenden soorten mieren zijn de trekmieren (2) wel het beruchtst De trekmieren zijn een soort die in enorme legers van miljoenen mieren trekken en geen levend wezen dat zij op hun pad ontmoeten ontzien. Onverbiddellijk rukken ze voort en ver nietigen alle leven. Termieten zijn ook berucht, maar dat zijn geen mieren. Parasolmieren zijn niet berucht. „Ik moet de juiste woorden in deze zinnen invoe- D. gen", zei mijn vrouw. Wil jij mij met deze puzzel (3) helpen? Er is een aardige prijs (1) of prijsvraag mee te winnen". Het invoegen van woorden in zin nen is een puzzel, doch geen rebus, want dat is een beeldraadsel. Dat hier ook van een prijsvraag spra ke is, blijkt uit de laatste zin. E. De oom vertelt over belevenissen op Sumatra en hij kan gezegd hebben, dat hij door een krokodil (1) werd aangevallen, want die komen daar voor. Al ligators en kaaimannen zijn een bepaald soort rep tielen, die iets afwijken van de Indische krokodil en niet in die streken voorkomen. Een uitzondering moeten wij echter maken voor kaaiman (3), aan gezien wel is waar de soort in Indonesië niet voor- kamt, doch wel een bepaalde krokodil aldaar kaai man genoemd wordt. F. Is de bevolking van Zeeland overwegend protestant of rooms-katholiek? Als wij het hebben over de provincie Zeeland, dan geldt protestant, doch er is ook een gemeente in Noord-Brabant tussen Uden en Grave, die zo heet en in dat geval geldt rooms-kathöliek. De 1 èn de 2 moeten derhalve worden aangestreept. G. Waaruit bestaat het binnenste gedeelte van de aarde volgens de ge leerden? Graniet en lava spelen in de aardkern geen rol. Gezien de berekeningen neemt men aan, dat de kern bestaat uit een mengsel van ruim 90 ijzer, ongeveer 8 nikkel en diverse andere metalen, DOET ALLEN MEE MET DE P.P. kUZZELT U MEE? Op deze eindtotaal te schrijven in de Inzenden PUZZELT U MEEUp deze ov.» pagina staan tien zinnen cirkel onderaan, afgedrukt, waaruit één of Ie m zin A b.v. el afgedrukt, waaruit i meer woorden zijn weggelaten, antwoorden tafel 60V. van de PrtJzenpot, gevormd alt Inlegselden en saldi, na aftrek van Hrt Ingevulde diagram knip» U ul. ^SjrVT.n'een kelen, met eleebl. en plakt dit op de blanco zijde één fout ontvangen 30'/i van de be- van een briefkaart Aan de andere «chlkbaTe pot en onder de inzenders van kolommen met 2 lonten wordt de Pllr van rtp ririp kant dresseert U als volgtP.P, resterende 10*/. verdeeld, ongeacht de van de drie uitkarin,«.In de andere eategorleën. Kan een bepaald deel van de pot niet Aan U de taak te bepalen wel- kruiat U 1, 2 en 3 door en vult Naamen volledig adr» van de ^"one" tedrjrf ke van de daarbij vermelde daarachter m 6. Passen in afzender in blokletters invullen en het tegocd van een jmender minder (genummerde) woorden in de- vraag B slechts twee omschrij- ^vuTkolom "an pon- '1° ze zinnen thuishoren. Het kan vingen, dan zet U twee kruisjes 2egels plakken, plus het nieuwe eerstvolgende prijsvraag, zijn, dat alle drie gegeven mo- en telt die twee cijfers op. Is porto van 8 cent gelijkheden juist zijn, maar b(j C slechts één mogelijkheid, d„ I e l rTer! - ook, dat er twee, slechts één of dan streept U dat nummer aan veloppe maar open geen enkele van deze ingevuld en herhaalt dit als totaal voor in. kan of mag worden. C. En treft U het bij D, dat g|,d^e postzegel" De tien zinnen zijn aangeduid geen enkel van de gegeven ge- vervallen postze- met de latters A t.m. K. Als U vallen van toepassing kan zijn, nu de antwoorden van een zin dan kruist U niets aan en WOrden door de weet, neemt U het diagram en schrijft U als totaal bij D een posterijen niet ver kruist achter de overeenkom- 0. De Inzendingen stige letter in de eerste ko- Het diagram biedt u vier ko- moeten uiterlijk lom telkenmale de num- lommen, zodat vier gezinsle- ber'»"*? I27aur °v.m. mertjes door van de goede om- <jen (b.v. vader, moeder, zoon In ons bezit sfln. schrijvingen behorend bij die en dochter) ieder een oplos- °pü?«i"?, w*- zin. sing kunnen inzenden op de- tenschappelijk ver- Als de gehele kolom op de- zelfde briefkaart Ieder legt ze wijze is afgewerkt, hebt U 25 cent in, zodat per ingevul- en voor niets anders meer te doen, dan de kolom 25 cent extra port iedereen contro- de aangekruiste cijfers op te geplakt moet worden. !un iV'insenderd) tellen, regel voor regel de to- van een feilloze talen te vermelden per zin en Inzenders van kolommen me» kolom wordt to- dan nog eens alle totalen sa- O, 1 en 2 fouten hebben In de- men te tellen en het gevonden *e puzzel ALTIJD PRIJS I *p.£. Ww téuictiuUJ.. Cf cJcL&z-itjesn. KtrecAt Voorwaarden alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar een prijs, elk meedingend gezinslid is 25 cents inleggeld ver schuldigd; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt; onduidelijke veranderin gen of invulling maken een inzending ongeldig; oplossingen, die na a.s. dinsdag 12 uur v.m in ons bezit komen, dingen niet meer mee; briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (8 10 cent) en het extra porto van 25 cent per ingevulde kolom is geplakt, zijn on geldig; briefkaarten, die event, niet door P.T.T. zijn af gestempeld. zijn ongeldig; widragen geen verant woordelijkheid voor zoek raken. beschadiging of vertraging der kaarten; over opgave en oplossing is geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie. deze is bindend: door inzending verklaart men zich akkoord met de ze voorwaarden. A. De apotheker woog de vergiften af op zü" F. De zeewesp 1. bascule; 2. balans; 3. snelweger B. Omdat niet de gehele opname geschikt was voor vergroten, besloot de fotograaf 1. een deel te vergroten; 2. het negatief weg te werpen; 3. een Ausschnltt te maken. C. Toen de dalker op grote diepte bemerkte, dat zijn luchtslang tussen de koraalriffen geklemd zat, besloot hij 1. zolang mogelijk door te werken; 2. de slang los te rukken; 3. zich te laten ophalen. D. De gevallen gladiator, die de voet van de overwinnaar reeds op zich voelde, wist dat dit het einde betekende, behalve wanneer 1. zijn tegenstander hem genade schonk; 2. het publiek te zijnen gunste beschikte; 3. de keizer tussenbeide kwam. E. In Nederland staat aan het hoofd van een gemeente. de raad; 2. het college van b. en w.; 3. de burgemeester. een gevaarlijk(e) door wordt gestoken, kan dit spoedig de dood t«n gevolge hebben. 1. insect; 2. kwal; 3. plant G. Als de herfst eenmaal zfjn intrede In ons land heeft geda'an. beginnen de al spoe dig van de bomen te vallen. 1. bladen; 2. blaren; 3.bladeren. H. „Maar van alle strijkinstrumenten is de mfl nog het liefst", zo besloot de musicus :*ön interessante uiteenzetting. 1. viool; 2. harp; 3. contrabas. I. „Oma ziet eruit", zei de oude man, die in het óory na een re itewogen 'even ein delijk zijn rust hervoïder had, tot zijn drie kleinkinderen die na schooltijd bij hem aan wipten. 1. goed; 2. onaantrekkelijk; 3. slecht. K. Het ls een nederlands wword te vin den met acht opeenvolgende medeklinkers. 1. niet eenvoudig; 2. onmogelijk; 3. uitgesloten. P. P. 21 dus beslist niet uit nikkelijzer, dat een bepaalde legering is van ijzer anet tenminste 30 nikkel, hetgeen het mengsel in de aardkern niet haalt. Een nulvraag. H. Als u onbeschermd een Portugees oorlogsschip ontmoet, is dit te allen tijde (3) gevaarlijk. De slimme puzzelaar zal reeds bemerkt hebben, dat hier natuurlijk geen oorlogsschip van Portugese nationaliteit werd bedoeld, doch een ieer gevaarlijk soort kwal, die inderdaad altijd ge vaarlijk is. Een brik is zowel een rijtuig (1) als een vaartuig (2) en ook een voertuig (3). Hier moesten dus alle drie de mogelijkheden worden aan gekruist. En het hoogste punt van Nederland? Hier was geen van de drie ge geven mogelijkheden juist, want het hoogste punt van ons land té het Vierlandenpunt bij Vaals. Hier dus een 0. KONINGIN EN PRINSES IRENE NAAR LONDEN VERTROKKEN. H.M. de Koningin is gistermiddag te 13.45 uur van Soesterberg naar Londen vertrokken ter bijwoning van het huwelijk van Ann Abel Smith. Zij was vergezeld door prinses Irene en door haar particulier secretaresse jkvr C. E. B. Roëll. Prinses Beatrix zal morgen vol gen. Aetherklanken ZATERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 15.30—16.50 Statuutdag 1957. NCRV: 17.0017.30 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Joum. en weeroverzicht. KRO: 20.15 Gastenboek. 20.30 Vra- genspel. 21.00—22.00 Gevar. progr. HIVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-Noodklok. 12.03 Promenade-ork. en solist (12.30 12.33 Land- en tuinb. meded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Instr. trio. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Harmonie-ork. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.40 Koorzang. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Amateurs- progr. 17.40 Gram. 17.45 Pianospel. 18.00 Journ. weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Strykork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Omr. ork. en solist 20.10 Lichtbaken, caus. 20-25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.i0 Lichte muz. 22.35 Wy luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit kaL 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Stryksextet. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 Pol. cabaret. 11.35 Gram. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Orkestconc. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Dansmuz. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Vrouwenkoor. 15.35 Uitz. in dialect. 16.00 Conceftgebouwork. en solist. 16.45 Twee kleine vogels, klankb. 17.05 Lichte muz 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.05 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 lan den, aangesloten by het Atlantisch Pac. 19.00 Artistieke staalkaart. VP RO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wy heen? 20.13 Gevar. progr. 21.45 Klaver Vier. 22.15 Soc. comm. 22.30 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.1524.00 Kram. (Advertentie) IDoor de ministers van justitie en Landbouw zijn blijkens staatsblad 481 en de Staatscourant 1957-236 nieuwe richtlijnen verstrekt aan de Grondkamers voor de aan te houden maximumpachtprijzen en verkoops prijzen. Voor het land zijn de maxima ver hoogd, zoals uit de volgende voor beelden mag blijken. goede klei- en zavelgronden maximum zware kleigronden kleiweide veenweide goede zandgronden ƒ230.(vroeger ƒ200, 180.— 140.—) 190.— 170.—) 160.— 140.—) 130.— 120.—) Het systeem om de prijs te bepalen is wat ingewikkeld geworden. De gronden zijn in een groot aantal klas sen verdeeld. Voor elk van die klas sen is een maximumprijs aangege ven. Boven of onder deze maximum prijs moet nog een toeslag of aftrek van meestal maximum 30.of ƒ40.worden gegeven. Door bij de maximumprijzen de maximumtoeslag op te tellen krijgt en de totale maxi mumprijs, waarvan hier enkele top- voorbeelden zijn gegeven. De toesla gen of aftrekken worden gegeven naar gelang de cultuurtechnische om standigheden van het land. Is de wa terhuishouding, ligging, verkaveling, enz. zeer goed, dan zal de Grond kamer een toeslag toepassen. Bij hele slechte ligging van het land, water overlast, enz. komt daarentegen de maximumaftrek in werking. Voor boerderijen, dat zijn dus be drijfsgebouwen mèt land, wordt per ha land nog een toeslag bijgeteld voor de gebouwen. Deze is voor de werkelijk goede en doelmatig inge richte gebouwen belangrijk omhoog gegaan. Als voorbeeld moge worden genomen de toeslag voor veeteelt- en gemengde bedrijven in de grootte klasse van 1520 ha. Vroeger be stond hiervoor een maximumtoeslag van 55.per ha. Dit maximum is nu gekomen op ƒ110.per ha. Voor de gebouwen toeslag is evenals vor de pachtprij zen voor het land zonder gebou wen een nieuw systeem ingevoerd om de prijs te bepalen. Er zijn nu een groot aantal klassen ingevoerd. Daar bij worden al naar de doelmatigheid vier hoofdklassen onderscheiden n.l. goed, gemiddeld, matig, slecht. In het gegeven voorbeeld zijn hiervoor de maximumprijzen resp. 110,90, ƒ55.— en ƒ25.—. De vraag ryst voor de praktijk: In welke klasse zal de Grondkamer een gewoon bedrijfsgebouw plaatsen dat niet te modern is maar nog vrij rede lijk is onderhouden. Van dit type zyn de meeste bedrijfsgebouwen. Is dat een gemiddeld of matig type? Naast een toeslag voor de bedrijfs gebouwen past de Grondkamer voor de woning nog een extra toeslag toe. Deze is ook verhoogd volgens een nieuw systeem. Naar schatting zal dit in de praktijk gemiddeld onge veer dertig procent verhoging uitma ken. Slechte woningen gaan evenwel niet in prijs vooruit bij het nieuwe systeem. Dit is wel ongeveer de algemene lijn. Voor slecht land en slechte be drijfsgebouwen zal men bij de nieu we richtlijnen op lager prijzen dan thans moeten rekenen en bij goede omstandigheden op hogere bedragen. Voor de verkoopprijzen wordt nu eveneens van een ander systeem uit gegaan. De kapitalisatievoet is een beetje met de tijd meegegaan. In plaats van een rentepercentage van 3 wordt nu uitgegaan van een percentage 3 yK voor -landbouwgron den. Door de gemiddeld iets hogere pachtprijzen zal de maximumver- 'loopsprijs échter'waarschijnlijk wei nig veranderen. Voor de bedrijfsge bouwen wordt nu een sterk verschil gemaakt naar de kwaliteit en ouder dom der gebouwen. De maximumver koopsprijzen voor oude, dechte ge bouwen zullen nu waarschijnlijk be langrijk lager worden. Ook voor de verkoopsprijzen zal men af moeten wachten hoe de Grondkamer de gegeven regerings normen zal toepassen, alvorens men definitieve conclusies kan trekken. FABRIEKSADMINISTRATIE GING VERHUIZEN: PERSONEEL ONTSLAGEN. Aan 14 vrouwelijke personeelsle den van het kantoor van een tabaks fabriek te Waddinxveen is door de di rectie ontslag aangezegd naar aanlei ding van de overplaatsing van het kantoor en de expeditie naar Dor drecht. Enige meisjes hebben reeds een andere werkking gevonden. De verplaatsing van het administratief apparaat en de expeditie is een uit vloeisel van de samenwerking, die het Waddinxveense bedryf enige tijd ge leden is aangegaan met een fabriek te Dordrecht. In het Waddinxveense bedryf zullen voortaan alleen shag en sigaretten worden gefabriceerd. Huurders overtraden het huurcontract Het bestuur van de woningbouw vereniging „Ons Huis" te Dordrecht heeft de bewoners van de onder zijn beheer staande woningen gelast vóór I januari hun huisdieren op te ruimen en hokken e.d. af te breken. Voortaan zal het de bewoners nog maar toe gestaan zijn er één huisdier op na te houden. Deze maatregel, genomen op grond van een bepaling in het huur contract, heeft bij de bewoners zo veel verontwaardiging gewekt, dat er een protestvergadering belegd is en men zich tot het gemeentebestuur ge wend heeft met het verzoek pogingen in het werk te stellen de maatre gel verzacht te krijgen. De protest actie wordt ondersteund door vrijwel alle Dordtse verenigingen van hou ders van pluimvee, konijnen enz. Men heeft zelfs het voornemen om als plaatselijke actie niet tot het wenste resultaat zal leiden de kwes tie op landelijk niveau te behandelen met steun van de hoofdbesturen van verenigingen, die zich_ bezig houden met vrijetijdsbesteding. Het bestuur van de woninbouw- vereniging heeft op de beroering on der zijn huurders gereageerd met de mededeling, dat de overtredingen van het huurcontract tot zulke onge wenste toestanden op estetisch en hy giënisch gebied hebben geleid, dat er geen andere mogelijkheid is dan aan de desbetreffende bepaling in het huurcontract in de toekomst streng de hand te gaan houden. Omdat hij te weinig zakgeld had en bovendien nog geld van zijn baas had gebruikt, welk tekort hij moest aan vullen, heeft een Haagse kruideniers bediende acht mensen bij de neus genomen en ieder van hen 17.50 lichter gemaakt. Hij belde aan bU huizen waar twee of meer naam bordjes op de deur stonden. Degene die opendeed vroeg hij of de mevrouw wier naam ook op de deur prijkte thuis was. Bij ontkennend antwoord vertelde hij, dat mevrouw een doos lepeltjes had besteld die hij nu bij zich had en of de dame, die open deed, maar even voor de afwezig zijnde mevrouw wilde betalen. Het pakje kostte 17.50, maar er bleek later thee in te zitten ter waarde van 1.95. De dame in kwestie wist natuurlijk bij thuiskomst van een be stelling niets af. De thee was van de werkgever van de bediende afkom stig. Toen burgemeester Keizer van Brummen in Gelderland gisteravond met zijn vrouw van Zutfen naar Brummen reed zag hij op een gege ven moment twee jongelui uit het veld naast de weg komen. Zij ble ven langs de kant staan en staken hun duim omhoog ten teken dat zij wilden meerijden. Het was de bur gemeester direct opgevallen, dat zij beiden dezelfde kleding droegen. Hier wilde hij het zijne van Weten, bracht zijn vrouw eerst naar huis, haalde een politie-agent op en reed weer terug naar de plaats van ontmoeting. De jongemannen stonden er nog steeds en nadat de burgemeester een eind verderop weer was gekeerd stopte hij voor het tweetal en bood hun een lift aan. Maar al te graag werd van de gelegenheid gebruik gemaakt, maar de schrik was groot toen zij naast een politieman bleken te zit ten. Het was al gauw duidelijk, dat zij uit de jeugdgevangenis te Zutfen waren ontsnapt. Het duurde niet lang of ze zaten weer in deze inrichting, waar ze wil niet zo spoedig meer de gelegenheid zullen hebben een der gelijk uitstapje te maken. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal dinsdag 17 decem ber geen audiëntie verlenen. (55)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8