Geen toestemming voor luchtbrug Katholieke middenstanders hielden congres P.T.T. heeft de eerste vijf jaar 1 miljard nodig Aambeien? neem HEMOTABS EEK KOM SCHRIJFT IK MARGRIET VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Jltueede Jiamei nam af&cfteid nan min. Man&haCt Minister Mansholt, die waarschijnlijk lid en misschien voorzitter wordt van de Europese commissie, die de gemeenschappelijke Europese markt gaat organiseren, moet hiervoor zijn ambt na 12H 3aar bewindsman te zijn geweest, neerleggen. Voor de leden van de Twee de Kamer is dit aanleiding geweest om donderdag af scheid van dr Mansholt te nemen, hoewel de benoeming formeel nog niet vast staat. Op de bijgaande foto zien we, hoe de Tweede Kamerleden een queue vormen om van dr Mansholt afscheid te nemen. Tweede Kamer nam atscheid van min. Mansholt „Minister doctor honoris causa H. C. Mansholt heeft vermoedelijk zijn zwanenzang gezongen. Hij verdwijnt uit ons midden om elders in groter, in Europees verband, de kroon op zijn werk te zetten. Dit zei gisteravond de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten- horst, toen minister Mansholt klaar was met zijn begroting. Twee data zijn, naar gezegd wordt, in het politieke leven van een minis ter vervuld van vreugde en voldoe ning, aldus dr. Kortenhorst. De dag, waarop hij voor de eerste maal in de spiegel kijkend tot zichzelf kan zeg gen: „Noem mij maar excellentie" en de dag waarop hij met een zucht van verlichting in dezelfde positie ontspannen fluister: „Ik ben weer gewoon X of M." Dr. Kortenhorst meende, dat de minister niet zonder weemoed zal te rugdenken aan de ruim 12 vruchtbare en rijke jaren, waarin hij zonder on derbreking de portefeuille van land bouw, visserij en voedselvoorziening als een zware last heeft getorst. Toen dr. Mansholt in 1945 de taak op zich nam om de gehavende land- boud dit begrip in de ruimste zin genomen te helpen herstellen en nieuwe toekomstmogelijkheden te geven stond het indexcijfer van de produktie in die bedrijven op 43 te gen 110 in 1939. De schaarste aan voe dingsmiddelen demonstreerde zich in de prijzen van agrarische produkten: 1 kg. boter kostte in april 1945 240, een mud aardappelen 700,1 kg. tarwe 50,en 1 kg. suiker 150, Schaarste is tijdens minister Mans- holt's bewind in overvloed ver keerd. Belastingverhoging opschuiven Het Tweede Kamerlid W. Peters (KVP) heeft tijdens het landelijk congres te Utrecht van de katholieke Nederlandse Middenstandsbond ver klaard voorstander er van te zijn, dat de in de Tweede Kamer aanhangig gemaakte voorstellen tot belasting verhoging worden aangehouden. Deze voorstellen zullen waarschijnlijk vol gende week in de Tweede Kamer in behandeling komen. De heer Peters legde deze verklaring af in een be schouwing over het financieel be leid van de overheid mede met be trekking tot de middenstand. De heer Peters pleiite eveneens voor opschuiving van de investeringsaf trek. Het congres van de katholieke middenstand gaf in zijn huishoudelij ke vergadering zijn goedkeuring aan een verhoging van de contributie waardoor de NRKM twee gulden en de diocesane bonden en afdelingen drie gulden ontvangen. In een volgende bondsvergadering zal een voorstel aan de orde komen om de sociaal charitatieve hulp van het Santos-fonds alleen ten goede te doen komen aan de volledig georga- niseerden, d.w.z. aan die katholieke middenstanders, die zowel lid zijn van de standsorganisatie als van de vak bond. De geestelijk adviseur, dr. A. Ariëns, pleitte voor grotere cultu rele vorming der leden. De voorzitter, J. A. Koops, deelde mede, dat de ka tholieke internationale middenstands beweging 6 juli 1953 bij gelegenheio van de wereldtentoonstelling te Brus sel een bijeenkomst houdt, waar aan 300 tot 400 katholieke midden standers uit Nederland verwacht worden te zullen deelnemen. Men moet stoppen «n voorrane geven aan hei verkeer op de andere weg. Begroting goedgekeurd Rijk heeft 't geld niet De PTT heeft enorme bedragen nodig in de komende vijf jaar. Dit Op een vraag van de heer Van Eijsden (ARP) waarom de investe ringen juist nu door middel van in terne financiering worden tot stand gebracht, antwoordde de bewinds I telde de minister van verkeer ei f man, dat op het ogenblik de inves- waterstaat, mr Algera, gisteren vast far de Tweede Kamer. De investe ringsbehoeften van de bedrijven wordt geschat op één miljard gul den. Hét Rijk kan dit geld niet op brengen, daarom moet men genoe gen nemen met kleinere bedragen. Het gebruik van de diensten van de PTT is enorm gestegen. In de ja ren 1952 tot 1956 nam het aantal brieven en briefkaarten toe van 552 miljoen tot 030 miljoen stuks, de ge drukte stukken van 781 miljoen tot 937 miljoen stuks. Bij de telefoon dienst zijn de hooiflaansluitingen van 1952 tot 1956 gestegen van 590.000 tot 805.000, de lokale gesprek ken van 658 miljoen tot 873 miljoen en de interlokale gesprekken van 188 miljoen tot 300 miljoen. Deze stij ging moet worden opgevangen. De mogelijkheid daartoe wordt beheerst door gebouwen, centrales, capaciteit van de kabels enz. De PTT moet interne investerin- p gen tot stand brengen,mede door stappen te ondernemen voor een zo teringsbehoefte zo groot is. Het tariefs- en investeringsbeleid hangt geheel af van de stand op de kapitaalmarkt. De begroting van de PTT werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. In de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap is overeen stemming bereikt over de vraag hoe de invoering van de werfcclassifica- tie in de landbouw kan worden ver wezenlijkt en welke veranderingen in verband daarmee moeten worden aangebracht in de CAO's. A.s. woens dag zal deze materie aan de orde komen in de bestuursvergadering van het Landbouwschap. Indien het bestuur zich met de voorstellen ver enigt, vraagt de hoofdafdeling haar te willen machtigen de vereiste het gebruik van gereserveerde win sten. De ingevoerde tariefsverhogin gen hebben de strekking de begro ting sluitend te maken. Rechtspositie personeel Zuiderzeewerk Gistermiddag werd in de Tweede Kamer de nota van het Zuiderzee- fonds behandeld en door minister mr Algera verdedigd en al spoedig was men in een delbat gewikkeld over de rechtspositie van het perso neel van de Zuiderzeewerken. Op vragen van de kamerleden, de heren Biewenga (AR), Engelbertink (KVP), Vermooten (Arb) en De Ruiter (GH) antwoordde de minister met de toezegging dat hij met de werknemersbonden in overleg zal treden over het dienstverband en de rechtspositie van het personeel. De heren Engelbertink en Biewen ga kregen de verzekering dat de ont slagen arbeiders die thans elders werken, in het voorjaar wanneer er arbeiders nodig mbchten zijn, bij voorrang opnieuw in dienst zullen worden opgenomen. De teruggestel- de ploegbazen bij het grondwerk zullen tijdens de omscholing tot ploegbazen bij de machinewerkers hun oude loon behouden. spoedig mogelijke realisering ervan. Chocolade aanmerkelijk duurder Minister Zijlstra heeft toegestemd in een prijsverhoging van de chocolade met ongeveer 25 Zo is pure choco lade per kg. 1.20 duurder geworden en de repen van 20 cent gaan nu een kwartje kosten. Deze prijsstijging is te wijten aan de verhoging van de prijzen voor cacaobonen op de wereldmarkt. Bij de steenfabriek De Wijs N.V. te Kessel is wegens afzetmoeilijkhe- den veertig man personeel ont slagen. De fabriek heeft sinds drie jaar in volle produktie ook geduren de de wintermaanden gedraaid, maar door de teruglopende bedrijvigheid in de woning en utiliteitsbouw is de afzet gaan stagneren. Op het fa brieksterrein is een voorraad van 800.000 metselstenen gevormd. Men hoopt deze tegen het begin van de voorjaarscampagne voor een goed deel geruimd te hebben. Ir Droesen trekt zijn motie in Over uitbetaling deel van melkprijs Het voorstel van ir Droesen (KVP) vervat in een motie om de uitbeta ling van een deel van de melkprijs aan de melkveehouders niet te ver tragen is gistermiddag nogmaals ter sprake gekomen in de Tweede Ka mer. Ir Droesen trok de motie in, na dat de minister haar onaanvaardbaar had verklaard. Voordat de minister deze verklaring aflegde en de heer Droesen dit besluit nam, voerden de indiener, de heren Biesheuvel (AR), Den Hartog (WD), Egas (PvdA) en De Ruiter (CH) nog het woord. De sprekers betuigden met uit zondering van de heer Egas hun grote instemming met dit amende ment. Minister Mansholt verklaarde, dat ook de regering het onaangenaam vindt de uitbetaling van een deel van de toeslag op de melkprijs uit moeten stellen. De financiële situatie van het Rijk is echter zo moeilijk, dat er niets meer af kan. Voor elke nieuwe uitgave moet compensatie worden gezicht door ver mindering van de uitgaven op een ander artikel van de begroting. Het was niet mogelijk in 1958 de benodigde 50 miljoen beschikbaar te stellen en daarom verklaarde hij het amendement van de heer Droesen on aanvaardbaar. Ir Droesen toonde zich zeer teleur gesteld met dit antwoord. Waarom is dit financieel niet mogelijk? Thans wordt de KVP-fractie in een dwang positie gebracht, want niet alleen de minister, maar het gehele kabinet zal aftreden, indien hij de motie door gang laat vinden. Nu echter de rege ring deze consequentie stelt, achtte hij het veroorzaken van een kabinets crisis niet verantwoord. Ook al omdat de situatie in Indonesië zo moeilijk is. Daarom trok hij zijn amendement in. De motie van de heer Egas (PvdA), waarin de regering werd gevraagd om de nieuwe verhoging van de pachtnormen voor bedrijfsgebouwen ongedaan te maken, en de gelden voor deze gebouwen in de vorm van subsidie aan te wenden voor verbe tering en vernieuwing van bedrijfsge bouwen, werd met 70 tegen 40 stem men verworpen. NACHTMIS UIT BENEDICTINES- SENKLOOSTER VOOR EUROVISIE. De Belgische televisie zendt ten be hoeve van de Eurovisie de nachtmis van Kerstmis uit van de abdij der Benedictinesen van Sosoye-Maredret (prov. Namen). De Nederlandse Te'levisiestichting neemt dit programma over. Aanvan kelijk bestond het voornemen deze uitzending te doen geschieden vanuit de Benedictijnerabdij te Maredsous. De dokter reed door Woensdagmiddag omstreeks 5 uur botsten bij Oostwold in Groningen twee auto's op elkaar. Een motor rijder die er vlak achter reed kreeg een wegspringend stuk ijzer in zijn gezicht en bleef bloedend op de weg liggen. Meteen werd getracht een arts te bereiken. Toevallig passeerde er even later een dokter in zijn auto. Men hield hem aan en de dokter stapte uit Hij keek even naar het slachtoffer en zei toen, dat hij geen verband bij zich had. Na deze mede deling reed hij met zijn wagen weer weg. In het diaconessenhuis te Gro ningen, waarnaar de gewonde werd vervoerd, bleek een jukbeen gebro ken terwijl een van zijn ogen be schadigd was. dit tabletje en U «tilt dc. pijn. Duizenden lijders aan aambeien zijn Dig verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs ls een volkomen nieuw middel ln tabletvorm, gewoon In te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zfjn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van oijn 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten Advertentie. £ittle Mii.net ia helemaal aan de chanh Het aangrijpende relaas dat deze week in „Margriet" een aanvang neemt, is de ware geschiedenis van niemand minder dan ALEXANDRA, Koningin van Joegoslavië. Het is het eigenhandig geschreven verhaal van een vorstin, beroofd van haar vaderland, haar kroon en haar troonde strijd van een vrouw om haar laatste bezit:de liefde van haar Koning, de vader van haar kindI De tragiek en de opofferende liefde van dit vrouwenleven, maken dit verhaal tot een triomfaal getuigenis, dat raakt tot diep in het hart van iedere vrouw en moeder. U zült deze serie lezen en hèrlezen, en haar nooit meer vergeten! „Margriet" rekent het zich tot een eer een Koningin onder haar mede werkers te weten; zij prijst zich gelukkig U deze serie te mogen aanbieden verlucht met een schat van foto's vol leven en vol kleur. In méér dan een half miljoen gezinnen zal straks de geschiedenis van Koningin Alexandra in „Margriet" worden gelezen. Als U „Margriet" nog niet regel matig leest, stuur dan nog vandaag 'n briefkaart aan MARGRIET. Hnidekoperstraat 20, Amsterdam. Nieuwe president van Zwitserland De heer Thomas Hollen- sein, tot nog toe hoofd van het departement van Economische Zaken, is donderdag tot president van Zwitserland geko zen. Hij is lid van de Ka tholieke Conservatieve partfj en verkreeg in de gemeenschappelijke ver gadering van de twee ra den van het parlement 158 van de 175 geldige stemmen. „Little Misses", een parkiet in een café te Lewes in het Engelse graafschap Sussex, kan maar niet van het bier afblijven, dat vreedzame klanten in haar domein ko men drinken. Het is dan ook geen wonder, dat het beest, zoals deze foto-serie toont, lang voor sluitingstijd, het juiste gevoel voor wat onder en boven is heeft verloren. Verbod verkoop Ned. bezittingen De Indonesische regering zal geen toestemming verlenen voor het lan den van speciale vliegtuigen in Dja karta, omdat zij meent dat daar geen behoefte aan is. Dit is meegedeeld door de bedrijfs leider voor Azië van de Qantas-Boac. De Britse ambassade had landings vergunningen gevraagd voor extra- vluchten v. d. BOAC, Qantas en Ma layan Alrwas. Deze werden gewei gerd, omdat de Indonesische regering meent, dat het vervoer kan worden verricht door de normale diensten van de luchtlijnen, die Djakarta aan doen, en de speciale vluchten van de Garoeda. De bedrijfsleider van de Qantas- Boac zei, dat zyn kantoor in Djakarta voor december nog een boekingslijst heeft van 300 passagiers. Volgens hem had de KLM nog 500 boekingen tot het einde van dit jaar. Een „Argonaut" van de BOAC, die gisteren op Kemajoran had moeten aankomen, kon door het besluit der Indonesische regering niet landen. De passagiers werden tijdig gewaar schuwd doch velen van hen bleven geduldig de gehele dag wachten in het passagekantoor van de BOAC, in de hoop een plaatsje te kunne krij gen in onverschillig welk vliegtuig, dat Djakarta zou aandoen. Een gecharterd toestel van de Ga roeda heeft gisteren 44 gezinsleden van KLM-personeel naar Singapore overgebracht. BEZITTINGEN MOGEN NIET VERKOCHT WORDEN. Ass. Press meldt uit Djakarta, dat de Nederlanders in Djakarta gisteren verboden is hun eigendommen te ver kopen aan niet-Nederlandse ingeze tenen. Het verbod werd uitgevaar digd door de militaire commandant van de stad, lt.-kol. Endang Dach- jar. Alle verkopen die tot stand ge komen zijn met overtreding van dit bevel zullen geannuleerd worden en de eigendommen zullen geconfis queerd worden. Verkopen van Ne derlandse eigendommen zullen in de toekomst alleen maar toegestaan zijn met sanctie van de controleraad voor de verkoop van eigendommen. De politie van Singapore, de hoofd plaats van Bali, heeft 32 Nederlandse boeken in beslag genomen in een van de boekhandels in de stad. Het zou den voor het merendeel studieboeken z(jn geweest

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7