300 |aar oude boerderij aan de Haarlemmerweg 2 wordt gesloopt Bedrijfs-zelfbescherming in de BB Zilveren jubileum D. de Bruyn, adjunct-directeur N.V. Zaalberg Prijs steeg in 80 jaar van 20 mille tot één ton Dr W. J. J. Dijsselbloem Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grnte VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 GERDING voor Kantoorinrichting voortaanBREESTRflAT11 (Advertentie) Reeds 83 instructeurs gevormd Wanneer men in de veronderstel ling zou leven, dat de Bescherming Bevolking dood is, omdat men er wei nig van hoort, dan is men er ditmaal toch stevig naast. Iedere maand laat de BB haar sirenes loeien om de be woners eraan te herinneren, dat zij er nog is enachter de scher men werd en wordt ondanks de la ter uitgevonden BB nog wel de gelijk gewerkt. Dat bleek ons gisteravond toen aan een groot aantal cursisten een getuigschrift kon worden uitgereikt als instructeur voor de Bedrijfs Zelf bescherming. De cursusavonden hier voor begonnen op 12 april. Er wer den twee parallelcursussen gehou den, die resp. 50 en 33 nieuwe in structeurs opleverden voor de Be drijfs Zelfbescherming. In het Gulden Vlies waren gister avond de deelnemers aan een der cur sussen bijeen en de heer P. Gouver neur, coördinator der BZB in de A- Kring Leiden-Oegstgeest, wees er o.m. op, dat de burgerij steeds meer bekend geworden is met de doelstel lingen van de BB, die in 1953 haar werkzaamheden begon. Nadat aan vankelijk eerst de opleiding van de blokploegen in al haar geledingen had plaats gevonden is men nu aan de Bedrijfsbescherming toe, welke even hard nodig is als het werk van blok ploegen in de stad. Immers, een goed geïnstrueerde bedrijfsbescherming, die haar omgeving tot in alle bijzon derheden kent, kan bij e.v. rampen beter optreden dan welke andere hulp ook. Degenen, aan wie nu het getuigschrift voor instructeur kon worden uitgereikt, zullen nu beginnen met een opleiding van cursisten in eigen bedrijf. Instructeurs voor deze cursussen waren de heren W. A. Kosten (brand weer) en H. v. d. Berg (redding). Nadat zij zelf ook nog een en ander over het nu bereikte resultaat had den gezegd en de deelnemers hadden opgewekt ijverig te blijven oefenen, werd hun door de cursisten dank ge- brdcht onder aanbieding van een stof felijk blijk van waardering. Na de pauze werd een filmver toning gegeven van de gevolgen van de ontploffing van een A-bom met daarbij de mogelijke zelfbescher mingsmiddelen. rectieschap van de A.R.K.A. zijn ver bonden. Namens het personeel van het A.R.K.A.-bureau sprak de adjunct- directeur, mr. J. F. J. van Bijlevelt. Hij vertolkte de trots van het per soneel dat toch ook een beetje in deze onderscheiding deelt en zag nog meer dan ooit in doctor Dysselbloem de ridder die desnoods bereid zou zijn te vuur en te zwaard de be langen te verdedigen van de katho lieke zaak in het algemeen en van de katholieke ambtenaren (en niet te vergeten van zijn eigen personeel) in het bijzonder. Spreker wenste ook 't dagelijks bestuur van de A.R.K.A. geluk met de onderscheiding, welke aan de directeur te beurt was geval len en welke toch heel de A.R.K.A. aanbelangt. Spreker bood namens het personeel de gouden draagmedaille aan. Vervolgens werd het woord ge voerd namens de familie door pas toor J. M. Dijsselbloem uit Voor burg, die memoreerde dat zijn broer de eerste ridder in de familie was, waarop men uiteraard trots en dank baar was. Spreker meende het apos tolische vuur van de jubilaris vooral te moeten toeschrijven aan zijn apos tolisch ingestelde opvoeding, waar aan ook hijzelf en hur beider vriend, deken Kraakman, deelachtig waren geweest. Spreker dankte het hoofd bestuur van de A.R.K.A. voor de me dewerking, aan het verlenen van deze onderscheiding verbonden. Tot slot sprak de jonge ridder -elf een dankwoord, zich eerst r/.et een Hartelijke huldiging in intieme kring Vandaag herdenkt de heer' D. de Bruyn, thans onderdirecteur van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg en Zn., zijn zilveren jubileum in dienst der N.V. Op 1 december 1932 kwam hij als boekhouder in dienst, werd op 2 januari 1949 algemeen procuratiehou der en op 20 december 1951 onder directeur. In de vergaderzaal der N.V. aan de Vestestraat werd de jubilaris he denmorgen in intieme kring gehul digd. Daarbij waren o.m. aanwezig de president-commissaris mr J. H. B. Kernkamp en de heer H. A. M. Swel-- lengrebel, commissaris, de directeu ren der N.V.. de heren Schrandt Sr en Jr met hun echtgenoten, de le den van de staf van het bedrijf en de leden van de Ondernemersraad. De heer W. A. Schrandt, de oudste der directeuren, zeide in zijn toe spraak, dat in de jaren 1932, toen men in de diep-crisistijd leefde, een gemis aan een goede boekhouding en kostprijscalculatie duidelijk waar neembaar was. Dat was in die tijd, toen de voorraden onverkoopbaar bleken en de economische wereld in paniekstemming verkeerde, duidelijk merkbaar. Daarom moest er orde op de zaken gesteld worden en dat ge schiedde door de heer De Bruyn als boekhouder aan te stellen. Spr. stel de er prijs op te verklaren, dat de boekhouding op het ogenblik nog steeds dezelfde is als die, welke de heer De Bruyn inrichtte. Dat zijn visie wel goed was en is, wordt be wezen door het feit, dat de fiscus de gegevens van de heer De Bruyn zon der meer aanneemt. Op het ogenblik is de economie weer zwaar verkouden, doch spr. meende, dat het niet eenzelfde zware crisis zal worden als 25 jaar geleden. Wat de verhouding met de jubila ris betreft, zeide spr., at zich in de loop der jaren een vriendschap tus sen hen heeft ontwikkeld, die een zeer bijzonder karakter heeft gekre gen, want spr. zou geen enkel besluit nemen zonder de heer De Bruyn daarin te kennen. De bijzondere eigenschappen, die di heer De Bruyn aan de dag legt, zijn ook wel nodig om het bedrijf in evenwicht te hou den. Spr. wees vervolgens op de grootse toekomstplannen van Zaalberg: de groet wendend tot zijn mede-ridder in de orde van de H. Greeorius de Grote, de heer B. J. M. van Elk, vice- voorzitter van de A.R.K.A. Vervolgens getuigde hij van dank baarheid jegens God voor de hem geschonken genade om zoveel jaren te hebben mogen werken voor de uitbreiding van Gods rijk op aarde. Hij noemde zijn ridderschap een zeer hoge onderscheiding, waarvoor hij voor de eerste plaatse dank was ver schuldigd aan Z.H. de Paus, die de onderscheiding heeft verleend, maar meer nog aan het hoogwaardig Epis copaat van Nederland, dat tenslotte de voordracht tot deze onderschei ding had moeten doen. Ook het hoofdbestuur van de A.R.K.A. was spreker dankbaar voor de medewer king, welke nu eenmaal verbonden is aan het tot stand komen van een belangrijke kerkelijke onderschei ding. Spreker zeide, dat het feit, dat hij voortaan als ridder door het leven moet gaan, als ridder „gebrand merkt" te zijn, voor hem niet anders dan een aansporing kan zijn om nóg ridderlijker te zijn en te handelen ten opzichte van iedereen. Niettemin hoopte hij ook als ridder de deugd van de eenvoud te kunnen bewaren, als een gewone „distelbloem", welke tenslotte ook schoon kan bloeien, al is hij maar onkruid (maar welke, aldus deken Kraakman, nooit ver gaat, juist omdat hij onkruid is). Spreker stelde het op prijs dat deze onderscheiding hem was uitgereikt temidden van zijn dagelijkse mede werkers van hoog tot laag, mede werkers waarop hij steeds een be roep moet doen en zonder wie hij moeilijk zijn taak zou kunnen vol brengen. Na afloop van de plechtigheid vond in „Café de la Paix" te 's-Graven- hage een geanimeerde „cocktail" plaats. De heer W. A. Schrandt feliciteert de heer D. de Bruyn. Op de achtergrond de heer Schrandt Jr. bouw van een nieuwe fabriek. Of deze spoedig tot uitvoering zullen ko men, hangt mede af van de economi sche ontwikkeling in de wereld, maar na slechte tijden komen er ook weer goede! Na zijn bewondering te hebben uitgesproken voor het groot Gods vertrouwen van de heer De Bruyn, besloot spr. met de aanhaling van de parabel over de goede rentmeester en bood hem tenslotte namens di rectie en commissarissen een gouden polshorloge aan. Namens het gehele personeel sprak vervolgens de heer J. v. d. Waard, de oudste der procuratiehouders en chef verkoopleider, die erop wees, dat de heer De Bruyn iemand is, die door het personeel bijna alleen aan het eind der maand gezien wordt. Men vergisse zich evenwel niet, want bij de heer De Bruyn komen alle draden van het bedrijf te zamen en al moge het dan somtijds wel eens stormen, de heer De Bruyn staat al tijd „Saevis tranquillis in undis", Spr. wenste de heer De Bruyn, die het warmste plekje van het Zaal berg-complex bewoont, heel hartelijk geluk en bood hem om ook thuis voor wat warmte te zorgen een haard aan. De jubilaris zegde hierna hartelijk dank voor de goede woorden en prachtige geschenken. Het polshor loge, hem geschonken, zal hem altijd herinneren aan het feit, dat de tijd kostbaar is, de haard zal hem in zijn warmte herinneren aan zijn werk. Spr. zeide tenslotte er van overtuigd te zijn. dat hij zijn arbeid niet zou hebben kunnen verrichten zonder de hulp van al zijn medewerkers, die hij daarvoor hartelijk dankte. GESLAAGDE FORUMAVOND VOOR JONGEREN Voor de twe de maal waren gis teravond vele jongeren uit Leiden en omgeving naar het zaaltje aan de Maria Gijzensteeg getogen, voor het bijwonen van een forumavond, welke speciaal voor hen werd gehouden. Een duidelijk bewijs dat het initiatief voor deze avonden, welke uitgaat van de r.k. Instuif Herensingel, bij de jongeren in de smaak is gevallen. De interesse en aandacht, waarmede de problemen, die de jongeren ter tafel brengen, worden gevolgd, bewijzen dat er wel iets meer leeft bij de jon geren. Het thema voor deze avond luidde: „Hoe denken jullie over de verhou ding tussen de jeugd en volwasse nen". Het forum, bestaande uit: mr H. Vijverberg, voorzitter, mevr. Van DongenTen Nijenhuis, mevr. Lin- denhoffHop en pater drs M. Kör- ver o.f.m. kreeg dan ook vele vragen te beantwoorden die op dit thema be trekking hadden. Bij de eerste vraag moesten de forumleden al direct naar hun eigen jeugdtijd teruggaan, om na te gaan, hoé zij in hun tijd over bo venstaande thema hadden gedacht. En via hun ervaringen kwamen van zelf meerdere vragen los. Zo kwam b.v. aan de orde: het werken van zeer-jeugdigen in de vakantie en het daarvoor verdiende loon; het gezag van de ouders; het huwelijk op jonge leeftijd, enz. Na een korte pauze kwam nog het begrip zakgeld-kost geld ter tafel, waar tevens aan vast gekoppeld werd het onderwerp: zelf standig sparen of het sparen via ouders. Al deze vragen werden tot volle tevredenheid van de vragenstellers beantwoord door de forumleden, die dikwijls hun eigen ervaringen uit het nog niet zo heel grijze verleden öp- diepten om hun antwoorden te ver duidelijken. Tevreden gingen allen naar huis, met het vaste voornemen om de volgende avond, donderdag 23 januari, wederom present te zijn. BIOSCOPEN. De films in de week van 1320 december zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd. Casino: „Gervaise", volwassenen Lido: „Donatella", alle leeftijden. Luxor: Hij die sterven moet". 14 jaar. Trianon: „De grote verleiding", alle leeftijden. Rex Bazooka's en whiskey", 14 jaar. De foto laat de voorzijde van de boerderij zien, die sinds januari van dit jaar niet meer wordt bewoond. De stallen aan de achterzijde zijn reeds gesloopt. De boerderij heeft oudheidkundige betekenis en de ver eniging Oud-Leiden heeft voor haar archief een foto van de gevel laten maken. Een Leidsc boerderij, die ouder is dan driehonderd jaar, gaat verdwij nen. De stad heeft haar vangarmen rond dit oude bolwerk gestulpt en het afgesneden van de landerijen, die de longen van een boerenbedrijf zijn. Wij spreken over de boerderij, die men in de vrij stadse omgeving van het eerste stuk van de Haarlemmerweg kan vinden. Het is een stevig oud bouwwerk, degelijk bezit van onze voorouders, dat zelfs nog moeilijk bezwijkt voor de mokerhamers van de sloper. De pan nen liggen op goede eikenhouten spanten, de stenen hebben nog het oude, onverwoestbare formaat. Het is een huis, waarin onze voorouders zich vei lig konden voelen. Met dat „stallen" was een extra'tje te verdienen, ook al kwamen de drie broers Zwetsloot hierdoor soms nach ten niet in de veren. Naast een ge ringe vergoeding, mocht de boer nl. ook de melk van het gestalde vee houden en dat kon men als zuivere winst beschouwen. Jagerspaarden. De geschiedenis van deze boerderij reikt verder terug. Vóór de heer Jan Melk vers van de koe voor 5 cent per liter Dit pand aan de Haarlemmerweg 2 te Leiden is voor de sloop bestemd. Zoals wij gisteren al meldden, zal Van der Mareis automobielbedrijf te Wassenaar de boerderij met opstallen laten slopen om op dit drukke kruis punt van Maresingel, Mare en Haar lemmerweg autoboxen te laten bou wen. Historie. Maar vóór dit markante punt aan de Harlemmerweg tegen de grond gaat is het nodig enige feiten aan de ver getelheid te ontrukken. De mensen vergeten zo licht en over vijf jaar is er misschien niemand meer, die nog weet, dat op dit punt in onze goede stad Leiden eens het geloei van vet gemest Paasvee werd vernomen in plaats vaii het geloei van proef- draaiende automotoren. Hiertoe hebben wij een bezoek ge bracht aan de boerderij van de heer Simon Zwetsloot, te Warmond, ge legen onder Oegstgeest, eveneens aan de Haarlemmertrekvaart. Het is wel merkwaardig, dat de heer Zwetsloot, ondanks een verhuizing van enige kilometers toch hetzelfde adres heeft behouden nL Haarlemmer (trek) vaart 2. Thans is hij echter burger van Warmond, hoewel de postbode van /■r-.'v-y* zijn post brengt en hij een Leids telefoonnummer heeft. Men kan dikwijls moeilijk hoogte krijgen van de gemeentegrenzen in Nederland De heer Simon Zwetsloot (59), die een groot deel van zijn leven in het pand aan de Haarlemmerweg 2 heeft gewoond kan ons een heleboel over die goede oude tijd vertellen. Zo beweert hij onder meer, en er is geen enkele reden hieraan te twij felen, dat zijn grootvader, Jan Zwet sloot, het huis kocht omstreeks 1860 van de gemeente, die het gehele complex, land en boerderij, afstond voor minder dan 20.000 gulden. Het juiste bedrag konden wij niet achter halen. Er kwam tijdens ons gesprek in de woonkamer van de heer Zwet sloot ook een verkoopacte in prachtige krulletters geschreven ter tafel van de overdracht van boer derij met land aan zijn vader, die welgeteld: 21.663 gulden voor een en ander moest betalen. Tegen zijn vader had men bij de verkoop, gezegd dat deze het dak eens na moest laten kijken, na tweehonderd jaar was dit geen overbodige luxe. Maar het dak heeft in dezelfde toestand nog een eeuw gelegen en zelfs heeft het de februari-ramp overleefd, al moesten daarna enige spantjes vernieuwd worden. Thans 108.000 gulden. Nog géén 22.000 gulden betaalde de oude heer Zwetsloot voor de gehele boerderij. Vorig jaar betaalde Van der Marei 108.000 gulden alléén voor de grond, de boerderij is voor de sloop bestemd. Een opmerkelijk ver schil maar niemand zal dan ook ver helen, dat er in tachtig jaar veel ver anderd is. Tachtig jaar geleden bijv. stond deze boerderij nog op Leiderdorps grondgebied, en stalde Zwetsloot in het voorjaar nog 180 koeien, die op de veemarkt van vrijdag stonden te wachten, koeien uit Groningen voor al, die naar Leiden werden gezonden, omdat de markt in Groningen over belast was met vetvee. Zwetsloot haar omstreeks 1860 kocht, werd zij gebruikt voor het stallen van de „jagerspaarden". De paarden, die met lijdzaam geduld de lijn van de trekschuit trokken, konden dus hier aan de Haarlemmerweg 2 hun nachtrust genieten. Land was er vroeger in overvloed; /uim drie hectare. En de tragedie is, dat de gemeente steeds meer grond ging opeisen. Om. voor de bouw van het gemeentelijk slachthuis, voor huizenbouw en voor de volkstuin ders. Nu nog ligt grond braak, dat bestemd is voor de aanleg van een vijver en speeltuin- De heer Zwetsloot hoopt maar, dat het terrein spoedig zijn bestemming zal krijgen, want hij vindt het niet erg zijn weideland af te moeten staan als het maar nuttig besteed wordt. Melk van 5 cent per liter. Er is nog een tijd geweest, de ouderen onder onze lezers zullen het zich herinneren, dat Zwetsloot aan de Haarlemmerweg een melkzaak open de, waar hij de melk, „recht van de koe" leverde „uit de deur" voor vijf cent per liter De fabriek wilde voor de melk niet méér dan vier en een halve cent geven, en op deze wijze begon de heer Zwetsloot een felle concurrentiestrijd, de winkel werd bestormd, want de melk was goed koper en in de crisistijd was zelfs 'n bestedingsbeperking van een „halfje" belangrijk. In de laatste oorlog werd het verkopen van melk aan de boer derij verboden en dat is ook later zo gebleven. Simon Zwetsloot is de enige over levende van de drie broers die samen op de boerderij werkten. De oudste zuster Aplonia (79) heeft het langst in de boerderij aan de Haarlemmer weg gewoond januari j.l. is zij naar Voorhout verhuisd. Op het bedrijf van de heer Zwet sloot te Warmond dat deze voor zijn grond in Leiden in ruil kreeg aangeboden werkt nog een oude „daggelder" nl. Toon Friesema, die nu 45 jaar bij Zwetsloot in dienst is, en 68 jaar oud nog halve dagen in het bedrijf werkt Dankbetuiging voor „bezielende ijver" Vreugde op A.R.K.A.-bureau Zoals wij reeds in ons blad van gisteren meldden, is gisteren de di recteur van het A.R.K.A.-bureau, dr. W. J. J. Dijsselbloem, benoemd tot ridder in de orde van de H. Gre- gorium de Grote. De uitreiking der onderscheidingstekenen vond plaats in een vergadering van het dagelijks bestuur van de Algem. R.K. Amb- tenarenvereniging (A.R.K.A.) en in het bijzijn van het voltallige perso neel van het A.R.K.A.-bureau en en kele familieleden, waaronder pastoor J. Dysselbloem uit Voorburg (Goede Herder), broer van de jubilaris. De onderscheiding werd uitgereikt door de geestelijk adviseur van de ARKA, de Hoogeerwaarde heer J. Th. M. Kraakman, deken van Alkmaar, die aanving met voorlezing van de of ficiële pauselijke benoeming en daar- Deken Kraakman speldt dr Dijssel bloem het ridderkruis op. na in een korte toespraak memo reerde, dat deze hoge onderscheiding moest worden gezien als een bewijs van waardering van kerkelijke zijde voor hetgeen dr. Dysselbloem met een waarlijk apostolische ijver en een dito bezieling heeft gedaan voor de Kerk en wel in zijn functie van directeur van de ARKA en daarvoor reeds in zijn werkzaamheden voor de katholieke jongerenbeweging (K.J.M.V.). Hierna werd het woord gevoerd door de algemeen voorzitter van de A.R.K.A., mr. G. A. A. M. Boot, die „doctor Wim" huldigde voor zijn be zielende ijver en hem gelukwenste namens het hoofdbestuur van de A.R.K.A. voor deze werkelijk ver diende uitverkiezing, welke nog meer aan waarde wint, naarmate men weet met hoeveel zorg de ker kelijke overheid tot een dergelijke hoge onderscheiding overgaat. Hier na bood spreker bloemen aan mej. J. Dijsselbloem aan, die als zuster en tegelijk verzorgster van de nieu we ridder, veel aandeel heeft in de drukke besognes welke aan het di-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6