Meer kwaliteit dan kwantiteit op de kerstveetentoonstelling Rijksstraatweg moet op drukke oversteken worden ingegraven Belangwekkende resultaten op Proefstation voor de Bloembollencultuur iuAU 13 ÜÜCbMbliK 1957 DE LE1DSE COURANT Goede inzendingen in Leiden Het Vebo-bestuur heeft het na het begin van het vorig jaar ook dit jaar weer Aangedurfd een kerstvee tentoonstelling te Leiden te organi seren. De inzendingen zijn niet beneden de verwachting febleven, al mag men dan wel méér de nadruk leggen op kwaliteit dan op kwantiteit. Slechts 22 boeren immers namen aan de expositie deel, met 62 inzendin gen, uit 11 gemeenten, die men moet zoeken niet alleen in de onmiddel lijke omgeving van Leiden, maar ook in de Haarlemmermeer en in de buurt van de Moerdijk. Over de kwaliteit echter waren de organisatoren best te spreken, en ook de bezoekers waren vol lof over de inzendingen. Op de veemarkt heerste weer de bekende sfeer. Tussen de run deren door, die geduldig hun weelderige vormen toonden, werd nog enige handel gevoerd, want er zijn altijd nog slagers, die met een goede, bekroonde kerstkoe, recla me willen maken. De bezoekers kregen, zoals gebruikelijk, een stempeltje op de hand en hiermede kwamen zij geheel in de sfeer van de veemarkt. Opening. Vóór officiële persoonlijkheden aan deze kerstveetentoonstelling een be zoek brachten, werd er in de zaal van het Schuttershof een officiële openingsplechtigheid gehouden, die o.m. door de oud-commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, met echtgenote, de heer Weima, directeur van de markt- en havendienst, de heer Bonda, voor zitter van het Vebo-bestuur, som- missaris Dreeuws en ir. D. Y. Lem, directeur van gemeentewerken werd bijgewoond. De heer G. J. v. d. Stoel, vice-voor- zitter van de Vebo, sprak een wel komstwoord, waarin hij sprak van de aarzeling van het Vebo-bestuur dit jaar weer een kerstveetentoonstel- ling te organiseren. Immers: de ver houding tussen mager en vetvee is verstoord, mager vee is in verhou ding met vet vee, veel te'duur, om dat vet nu eenmaal in discrediet is bij het publiek; bovendien vindt men het onaangenaam de kostbare dieren nog steeds op een niet-overdekte markt ten toon te moeten stellen, daar kan het zeer ijverige gemeen tebestuur van Leiden echter niets aan doen. Men had ook overwogen, dat de koeien in deze tijd op het bietenkoppenland staan, maar dat was door de vochtigheid niet het ge val. Het bestuur heeft deze tentoon stelling toch georganiseerd en het heeft er gen spijt van, want de inzen dingen zijn goed. Moeilijke tijd. Wethouder v. d. Kwaak sprak over de landbouwbegroting in de Tweede Kamer. De agrariërs staan voor vele moeilijkheden, zoals ook in de Ka mer is gememoreerd: de melkprijs is laag, de belasting van het product- Ook kalveren stonden wat onbehol pen tussen hun grotere soortgenoten op de Kerstveetentoonstelling, die hedenmorgen in Leiden werd gehouden. schap zwaar; de regering spreekt van beperking van de veestapel, voor het vette vlees kan geen afzet gevon den worden. Zelfs als niet-agrariër kan de heer v. d. Kwaak zich leven dig indenken, dat er bezorgdheid is onder de boeren. Het Vebo-bestuur aan de andere kant doet alles om de boeren te activeren en te adviseren. Dat is een lichtzijde in een donkere tijd. De wethouder verklaarde vervol gens de tentoonstelling voor geopend zich verheugend in de goede verhou ding die er tussen gemeentebestuur en het bestuur van de Vebo bestaat. HILLEGOM Dief aangehouden Door de rijks politie alhier werd een 40-jarig per soon aangehouden die er van ver dacht werd in het K.A.B.-gebouw diverse diefstallen te hebben ge pleegd. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd en zal heden voor de officier van justitie te Haarlem worden geleid. Uitvoering „Der Messias" De chr. oratoriumver. „Asaf" zal op don derdag 19 december a.s. in „Tres long" het oratorium „Der Messias" van G. F. Handel uitvoeren. Mede werkenden zfjn Lize Schoo, sopraan, Nina Wind, alt; Bert van 't Hof, te nor; Jan van Ree, bas; Richard Hei- dena, orgel en het Rotterdams Ka mer Orkest. Het geheel staat onder leiding van Asaf's dirigent de heer Cor Kool. LEIDSCHENDAM Kleur wedstrijd De uitslag van de kleurwedstrijd welke door de midenstand ter gelegenheid van St. Nicolaas was georganiseerd is als volgt: de fiets Jopie van Baren; de rolschaatsen: H. van Santen; nog eens rolschaatsen: Adrie Griffioen; autopet Hans Kerdijk; de troostprijs: was voor de zusjes Disseldorp. N00RDWIJKERH0UT St. Jozefverkennersgroep op de planken Dinsdag- en woensdag avond stond de toneelzaal van de „St. Bavo" in het teken van de ver kennerij. In totaal 90 verkenners, welpen en enkele kabouters van de St. Jozefgroep Noordwijkerhout kwa men daar de aandacht vragen voor een verkennersspel, getiteld „Juist nu!" en dat geschreven werd door Manus van der Kamp. In dit spel werd uitgebeeld onder welke omstan digheden 50 jaar geleden de ver kennersbeweging ontstond op het machtige initiatief van Lord Baden Powell, die in 1857 geboren werd, waardoor dit jaar voor de verkenne rij dus een jubileumjaar is. Op geestige wijze werd de draak gestoken met de burgerlijke geza pigheid en het zinloze uiterlijke fat soen, waardoor de kinderen van toen opgevoed werden tot model kinderen en volwassenen in zakfor maat. Ook het toenmalige levenloze onderwijs, dat geheel op traditie be rustte werd het kind van de reke ning. In deze omstandigheden kwam Baden Powell met zijn revolution- naire opvoedingsideeën, die dwars tegen alle gangbare gewoonten in de jeugd met de natuur in aanraking bracht en hun leerde ervan te hou den.. Na de tweede wereldoorlog doet de verkennerij zijn intrede in Ne derland. Tegenover het belachelijk klein-burgerlyk gezin van een kaas verkoper en een kaaskoppenschool ook hier de geestdrift, die door de verkennerij onder de jeugd losbarst te. Het hoogtepunt was ongetwijfeld de jamborie van Vogelenzang, welke in 1937 gehouden werd en waarvan „Juist nu" enkele flitsen weergaf. Wel zeer veelzeggend is deze titel van dit goed opgevoerde spel, om dat in deze tijd van oorlogsdreiging de wereldbroederschap, het ideaal van Baden Powell, meer dan ooit om verwezelijking vraagt en ook de St. Jozefgroep de mening, dat het verkennen ouderwets is wil logen straffen. Door een handig gebruik van twee projectie-apparaten, een bandrecor der, toepasselijke verlichting en een stijlvolle decoratie kreeg dit spel van historische momenten uit de verken nerij, aan elkaar gezongen door een verkenner-guitarist, een duidelijke en interessante uitbeelding. Wy zijn ervan overtuigd, dat de Noordwij- kerhoutse groep met dit spel bij de meeste belangstellenden bewonde ring heeft gewekt en goede propa ganda heeft gemaakt. Het applaus dat alle deelnemers(tjes) ontvingen was dan ook zeker verdiend. Groepsleider Post dankte in het bijzonder vader Overste van de „St. Bavo" voor het beschikbaar stellen van de toneelzaal en overhandigde br. Dubritius en br. Emarus een ro kertje als dank voor hun technische medewerking. Akela Annie van der Klauw en twee kleine kaboutertjes kregen bloemen, terwijl de „ziel" van het geheel, Ton de Vroomen met een mooie langspeelplaat zijn discoteek kan verrijken. Ondertrouwd: H. P. J. Warmerdam en Th. J. Th. van Haaster. H. M. W. Hogervorst en W. J. G. Duivenvoor den. Overleden: Petrus Peperkorn 78 j. Petrus Weijers 87 j., wednr. v. M. A. Lemmers. NOORDWIJK K.A.B.-K.A.V.-Coöperatie Voor deze gecombineerde jaarlijkse ver gadering bestaat steeds een grote be langstelling. Zo ook gisteravond. Een 400-tal bezoekers hadden zich in ho tel Royal verzameld en werden door de presidente van de K.A.V., mevr. v. Dijk, hartelijk verwelkomd. In het bijzonder sprak zij haar vreugde uit over de aanwezigheid van de g.adv. kap. Hillen, de besturen van de K.A.B. en Coöperatie en de spreker van deze avond, de heer Viergever. Mededeling werd gedaan, dat ter gelegenheid van het jubeljaar van de verschijning van de H. Maria te Lourdes een bedevaart gehouden zal worden op 24 april '58 waaraan een 20-tal leden van de K.A.B. en K.A.V. zullen deelnemen. De traditie gewoon zal ook dit jaar getracht worden één lid een gratis reis naar Lourdes te verstrekken en met warmte werd de schaalcollecte hiervoor aanbevolen. Hierna verkreeg de heer Viergever het woord, die erop wees, dat men in dagbladen steeds weer artikelen aan treft over het consumenten-vraag stuk en men de gedachte zou kunnen krijgen, dat dit iets nieuws is. Dit is echter lang niet zo, want zolang er consumenten zijn, zijn er ook vraag stukken geweest; alleen zijn ze thans toegespitst door de opkomst van de industrie in ons land en de grote vooruitgang in de wereld van de techniek en de wetenschap. Veel heeft zich in de laatste jaren gewij zigd waarbij de verbruikscoöperaties er veel toe hebben bijgedragen de prijzen en kwaliteiten van de ver- bruiksartikelen te stimuleren, waar door de positie van de middenstand ook sterk ten goede is gewijzigd. De reclame voor deze artikelen zal moe ten bevatten een juiste voorlichting en in dit verband kon spr. medede len, dat in samenwerking van de 3 vakcentrales en de Coöperaties een Consumenten-contact-orgaan is tot stand gekomen voor betere voorlich ting aan de consument. Uit een en ander blijkt wel, dat de K.A.B. en coöperatie alles aanwenden om ook de huidige consumenten-problemen op te lossen. Verscheidene vragen wezen er wel op, dat spr. een onderwerp had aan gesneden dat aller belangstelling: had. Na de pauze kwam de toneelgroep van de K.A.V. voor het voetlicht, waarbij wij werden verplaatst naar een oude-dames-tehuis. De eerste aanblik was al zeer kostelijk en de gesprekken en verwikkelingen in dit tehuis werden op komische wijze .weergegeven. Amor bleek in de har ten van de oudjes lang niet gedoofd I te zijn en de „zure" moeder en de „droge" presidente zagen zich voor moeilijke problemen gesteld in een vermeend „liefdesgeval" van één der oudjes. De ontknoping van dit geval was kostelijk en had tot resultaat, dat de 7 oudjes omgezet werden in 7 „lieftallige" bruidsmeisjes. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde Gisteravond verga derde de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde in „Het Hof van Hol. land" onder leiding van de heer P. de Groot. In zijn overzicht over het afgelopen jaar wees deze op de vele zich opstapelende moeilijkheden in binnen- en buitenland en zelfs in de eigen gemeente waar grote werken voor onbepaalde tijd moeten worden uitgesteld. Daartegenover staat de vrije na tuur, die haar verwachtingen nooit doet teleurstellen en de aandachtige beschouwer, die haar verwachtingen nooit doet teleurstellen en de aan dachtige beschouwer niu reeds volop Wassenaars uitbreidingsontwerp Fietspad door Raaphorst? Het door prof. ir. Froger te Delft ontworpen uitbreidingsplan, dat thans op het gemeentehuis in Was senaar voor iedere belangstellende ter inzage ligt, heeft betrekking op vrijwel de gehele gemeente, uitge zonderd het gebied van „Zijlwate ring" waarvoor vorig jaar een uit breidingsplan werd vastgesteld, het symptonen toont van een naderende lente en nieuw leven. Gelukkig noem de hij het afgelopen jaar voor de afdeling niet ongunstig en was hij dankbaar voor de bereikte resulta ten. Na afhandeling van enige huishou delijke zaken werd het woord ver leend aan de heer K. de Wit uit Rot terdam met als onderwerp „Het Tuindorp Vreewijk en het keurings- werk daaraan verbonden". Aan hard van talrijke lantaarnplaatjes wees hij op wat vreemdelingen nog steeds het mooiste tuindorp van Europa plegen te noemen, de zeer opmerke lijke prestaties van haar bewoners in het aanleggen en onderhouden van tuintjes met zeer beperkte oppervlak te enz. Door niet minder dan 51 keurders worden de 30C0 tuintjes elk één keer gekeurd in de maanden juni, juli en augustus en in het najaar enige hon derden, eerste, tweede en derde prij zen uitgereikt aan diegenen die het hoogste aantal punten hebben ge scoord. Van de gelegenheid om vragen te stellen aan het einde van deze speci aal voor Noord wijk wel zeer interes sante lezing, werden vragen gesteld, waarop de heer De Wit uitvoerig in ging. De voorzitter wees er op hoe plaatselijk het aanleggen en onder houden van goed uitziende tuintjes een brandend vraagstuk is. De heer Van Bohemen besprak aan de hand van meegebracht materiaal enige amarillusbollen, welke zich zonder veel zorg en moeite met over vloedige warmte in 4-5 weken in bloei laten trekken, waarna deze leerzame vergadering gesloten werd. VOORSCHOTEN B.B. krijgt* brandweerinstructies. In plaats van de cursusavond voor redders van de blokken en de be drijfszelfbescherming zal er maandag avond in de kleine zaal van Oultureel Centrum een lezing met lichtbeelden worden gehouden voor alle B.B.ërs. Als spreker treedt op de Instructeur van de Mobiele Brandweercolonnes van de Stafschool te Barneveld. Ge zien de opgedane ervaring van de B.B. by de brand van de kistenfa briek op maandag j.I. werd het juist geacht ook de B.B. de nodige instruc ties te geven. Hoe te handelen bij brand. Op de opkomst van alle BB- ers wordt gerekend. Nieuw hek. Het oude hek nabij de r.-k. kerk met het zo toepasselijke opschrift Herdershoeve is wegens ouderdom gesloopt en wordt thans vervangen door een stenen afschei ding. Ook het oude hek langs de pas torie-voortuin is verwijderd en zal vervangen worden door een lage ste nen muur. Het werk wordt uitge voerd door de gebr. G. en P. Niers man. WARMOND Eeuwfeest Parochiekerk. Zater- ig a.s. zal des avonds om 8 uur in „De Burcht" de eerste trekking plaats hebben van de maandloterij ten bate van de viering van het Eeuwfeest van onze paroohiekerk. Er zijn nog loten verkrijgbaar. Indien elk gezin een paar loten koopt zal ook deze verlo ting slagen. Na de trekking zal het Rad van Avontuur een aantal taar ten verdraaien. Ook deze opbrengst is ten bate van het Eeuwfeest. aan Den Haag grenzende gedeelte ten zuiden van de vroegere spoorlijn naar Scheveningen en de kom van het dorp. Het nieuwe plan sluit uiteraard aan bij de vroegere uit breidingsplannen van Wassenaar, waardoor de thans bestaande situatie in sterke mate is bepaald; het voor ziet in een duidelijke afronding van de bebouwing, de bestemming van de nog aanwezige landgoederen en vooral een vrij ingrijpende wijziging in de verkeerssituatie. Wat dit laat ste betreft kreeg prof. Froger de op dracht een verkeersschema te ont werpen, dat enerzijds voldoende ca paciteit heeft en anderzijds de rust en de veiligheid van het uitgebreide woongebied verzekert. Er zijn in het nieuwe uitbreidings plan diverse wijzigingen aangebracht in de situatie op de Rijksstraatweg. Bij het Viaduct is, aldus prof. Fro ger, een verkeersplein op drie ni veaus nodig. De Rijksstraatweg zelf zal moeten worden ingegraven, de landscheidingsweg over de vroegere spoorbaan zal over een viaduct ge voerd moeten worden en de onder linge aansluiting en de op- en af ritten zullen gevonden moeten wor den op een a niveau aangelegd cir kelvormig circuit. In verband met de snel toenemen de intensiteit van het verkeer be hoort aldus de stedebouwkundige deze oplossing direct in zijn vol ledige eindvorm te worden uitge voerd; beperkte oplossingen zullen vrijwel direct ontoereikend en bo vendien kostbaar zijn. Ook b\j de Kerkeboslaan of v. d. Oudermeulenlaan, bij de Paauwlaan en bij de Papeweg zal de Rijksstraat weg, volgens het ontwerp van prof. Froger ingegravenmoeten worden met aftakkingen over de weg heen. Tussen de Pauwlaan en de Maal drift is aan de oostelijke kant van de Rijksstraatweg een parallelweg geprojecteerd, die achter de bebou wing aan de Deyl om zal lopen. Behalve de Rijksstraatweg zal ook de nieuwe provinciale weg door de duinen als toegangsweg voor Was senaar dienst kunnen doen, volgens de nieuwe uitbreidingsplannen. De nieuwe provinciale weg Deze nieuwe provinciale weg sluit volgens de huidige plannen ongeveer aan op de Waalsdorperweg in Den Haag, loopt achter de landgoederen langs de Groot Haesebroekseweg om en komt dan ter hoogte van de Storm van 's-Gravesandeweg, langs Duin- rell dichter bij het dorp, om ver volgens langs de Dr. Mansveltkade verder te voeren in de richting Kat wijk. Tussen deze provinciale weg en de Rijksstraatweg zijn enkele dwarswegen geprojecteerd, o.m. ten zuiden van de Waldeck Pyrmontlaan, het verlengde van de Paauwlaan en een nieuwe randweg ter hoogte van de Maaldrift. Nieuw in prof. Frogers plan is een Weg, die zal aansluiten op de Be- zuidenhoutseweg en die achter het Kerkehout om, langs Dierenpark Wassenaar die daar een nieuwe ingang zou krijgen onder de Rijks straatweg door naar de Rust en Vreugdlaan. Een volledige reconstructie van de Rijksstraatweg is, aldus de toelich ting van prof. Froger, op korte ter mijn noodzakelijk. Om dit project uitvoerbaar te maken is het nodig, onverwijld de provinciale weg langs de duinen aan te leggen. Na de vol tooiing van de rijksweg Ypenburg Amsterdam kan een tijdelijke ont lasting van de Rijksstraatweg wor den verwacht. In deze korte periode van verminderde drukte behoort de reconstructie van de Rijksstraatweg te worden uitgevoerd; het verkeer kan dan over de provinciale weg worden geleid. In het plan zijn, wat de verkeers technische kant, betreft, tenslotte nog diverse nieuwe fietspaden opgeno men: door de duinen, door de buiten plaatsen aan de westelijke kant van de Rijksstraatweg en door de ko ninklijke buitenplaatsen aan de an dere zijde. De bebouwing Wat de bebouwingsmogelijkheden betreft geeft het plan een afronding van de bebouwing in, die met het oog op het sparen van natuurschoon zoveel mogelijk beperkt is. De uit breiding der bebouwing is geprojec teerd ten westen van het dorp, aan beide zijden van de Storm v. 's-Gra vesandeweg en het gebied tussen de Kaswatering en de Oostdorperweg. Op deze gronden zullen ongeveer 1000 woningen gebouwd kunnen wor den. Voorts is een gemengde wijk geprojecteerd by de bestaande tram remise, waar plaats gevonden zal moeten worden voor enige kleine verzorgende bedrijven, die uit het gebied van „Zijl watering" zullen moeten worden verplaatst. Hier zul len ongeveer 500 woningen kunnen worden gebouwd. In de villaparken is in totaal nog bouwgrond beschik baar voor ongeveer 200 woningen. De tuinbouw Aan de gronden ten zuidoosten van de Rijksstraatweg en ten noordoos ten van het dorp is een agrarische bestemming gegeven. Bij de Oost dorperweg en de Katwijkseweg is deze grond in hoofdzaak bestemd voor bloembollenbedrijven. Op een klein gebied ten noordoosten van het militaire terrein Maaldrift is gedacht aan vestiging van o.m. nertsfokke rijen, die elders hinder voor de om geving zouden opleveren. Nieuw in het plan is de mogelijk heid om langs de Stoeplaan tegen over de r.k. kerk een rtf wijk winkels te bouwen, die hier beter op hun plaats zijn, aldus prof. Fro ger, dan aan de overzijde van de Rijksstraatweg. In overleg met de gemeente Den Haag is in het uiterste zuiden van de gemeente bij de Zydeweg, on geveer in het verlengde van Bezui- denhout een complex sportter reinen en een begraafplaats gepro jecteerd. De uitvoering van de plan nen wordt door de gemeente Den Haag voorbereid; de benodigde gron den zijn grotendeels reeds eigendom van deze gemeente. Het nieuwe uitbreidingsplan dat bestaat uit een plan in hoofdzaken en een plan in onderdelen is, uit gewerkt in een zestal kaarten, voor zien van toelichtingen, overzichtelijk uitgestald in een kamer op het ge meentehuis, waar ook ambtenaren aanwezig zijn voor het geven van toelichtingen. Het plan ligt tot en met 13 januari 1958 ter inzage; tot die datum kunnen ook bezwaren wor den ingediend. Uitslag van de Tuinenkeuring 1957. Het comité voor de tuinenkeuring, gevormd uit de plaatselijke tuin- bouwverenigingen, heeft de uitslag bekend gemaakt van de keuring der tuinen in de verschillende rayons: Nieuw Wassenaar, Park de Kieviet, Dorp en omgeving, en Deyl en om geving. In elk rayon waren 4 prijzen beschikbaar. Bovendien was er als ere-prijs voor de mooiste tuin uit alle vier de rayons een bronzen me daille beschikbaar van de Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Deze ere-prijs is toegekend aan de heer K. Kretzschmar, Groot Haesebroek seweg 27. De prijzen in de rayons werden als volgt toegekend: Nieuw Wassenaar: 1. A. W. Kluys- kens, Wittenburgerweg 178; 2. W. Brücher Teylingerhorstlaan 6; 3. E. M. Grootenhuis, Teylingerhorstlaan 14; 4. C. Visser, Rijksstraatweg 584c. Kieviet: 1. K. Kretzschmar, Groot Haesebroekseweg 27; 2. dr. H. J. Kessler, SchouWweg 103; 3. H. Ho nig, Acacialaan 11; 4. H. J. Pluygers, Koekoeslaan 4. Dorp en omgeving: D. v. d. Ende, Prinses Marielaan 7; 2. D. Rens, Ka- rel Doormanlaan 42; 3. J. Sieben, Prinsenweg 37; 4. E. A. Vromans- De Haan, Prinsenweg 83. Deyl en omgeving: 1. C. J. van der Ploeg, Papeweg 24; 2. B. C. v. d. Helst, Ammonslaan 24; 3. C. P. J. J. Backx, Lange Kerkdam 85b; 4. L. A. v. d. Steen, Deylerweg 98. De bloemenhandel vraagt om steeds vroeger bloemenMen wil chry santen in juni, men vraagt om seringen in oktober, men zoekt naar gladiolen in april en narcissen in oktober. Met de hier ge noemde gewassen is dat allemaal na vele proefne mingen ook inderdaad gelukt, maar met de tul pen vlotte het allemaal minder. Dat bolgewas laat zich door middel van een speciale behandeling in de schuur niet dwin gen op een zeer vroeg tijdstip te bloeien. Men zocht dus naar andere middelen. Een vrij oud en zeer kost bare methode is: bollen telen op verwarmde f grond, de zgn. heraut- of „pijp"-bollen. Men kan dan een groot stuk grond verwarmen door middel van pijpen in de grond. De aanleg daarvan vraagt reeds een volwassen ka pitaal per h-a. en boven dien was het een gepaten- gras teerd systeem. Doordat v men op deze wijze nim- mer zou kunnen komen tot een produktie die niet al te ver Speciaal de laatste paar jaar stuur- boven de normale kosten lag, sloeg de men grof plantgoed van tulpen men nieuwe wegen in. 1 naar Italië, waar ze natuurlijk veel vroeger afrypen, sneller een bloem vormen en dus ook veel eerder in de kas gezet kunnen worden. Het ging goed, maar op deze manier kon het ook allesbehalve voor een prikje. Men kon niet zo gemakkelijk goede grond vinden, de Italianen wisten van tulpentelen net zo veel als een kar bouw van kauwgomproduktie en bo vendien kostte het vervoer ook enige hoofdbrekens en handen vol geld. De wetenschap verzette toen op nieuw de bakens: men ging het plant goed van de bollen, die in oktober worden geplant eerst koelen. Dat had tot gevolg, dat ze eerder bloeiden, sneller afrijpten en naar de schuur gebracht konden worden. En al gauw bleek, dat er in deze richting het no dige te bereiken viel. En als men nu in de kassen en de showruimte van het Proefstation v. d. Bloembollen cultuur te Lisse komt, dan ziet men geen enkele, maar tientallen variëtei ten in bloei, die men anders met geen mogelijkheid in deze tijd van het jaar tot bloeien kon dwingen. Een resul taat van deze zgn. plantengoedkoel- proeven. Men zet daartoe het jaar daarvoor in hoofdzaak zift tien op. Men heeft dan practisch de garantie, dat men leverbare bollen gaat rooien in het volgende seizoen. Men moet dus geen klein plantgoed opzetten, daar de groei door het koelen wordt geremd. Er zijn soorten, die deze behandeling ook niet zo best verdragen en bijna helemaal niet groeien. Een daarvan is Copland, een massa-broeisoort Het jaar daarop worden de tulpen dan dus vroeg gerooid half juni of daaromtrent en vervolgens worden ze dan bewaard bij 20 graden tot sta dium A2 is bereikt (de meeldraden zijn dan gevormd) om dan bij een temperatuur van 17 graden gebracht te worden gedurende veertien dagen. En dan laat men de temperatuur da len tot 9 graden. In de tweede helft van september gaan ze de kistjes in om half november in de kas gezet te worden. Momenteel staan in bloei: Emmy Peeck, Madame Curie, Krela- ge's Triumph, Victorine max, Golden Show, Pink Glow, Pink Trophy, Bel Ani, Prominence en nog enkele an dere soorten. Om het over de vele narcissen en hyacinten nog maar niet te hebben. En dan laat men U ook bloeiende irissen zien in prachtige kwaliteit. De bollen had men de 20ste okto ber ontvangen en ze één week be waard bij 30 graden. Daarna kregen ze zes weken 9 graden. De bollen werden begin oktober direct in kist jes in de kas geplant en de tempera tuur hield men daar rond de 17 gra den. Er ontbrak geen bol en de goed op kleur zijnde bloem werd gedragen door sterke, rechte stengels. Dat men de bollen direct in de kas moet plan ten, zal in de praktijk op weinig be zwaren stuiten. In de broeierscentra staan de kassen in oktober toch meestal leeg, en met irissen op deze wijze behandeld, kan men nu reeds een kas vrijwel leeg hebben gesneden. Om nog even op de tulpen terug te komen: men heeft in Lisse een verge lijkende proef opgezet met bollen die in Frankrijk in de omgeving van Bor deaux zijn geteeld. Deze bleven ach ter bij de Hollandse bollen, die hier de zgn. plantgoedkoelproef hadden ondergaan. Een resultaat, dat stellig meer dan gewone belangstelling zal hebben van bloemen-Nederland. Want door deze vrij goedkope metho de kan men het trekseizoen, dat an ders eerst tegen Kerstmis pas goed op gang komt, met enkele weken ver vroegen. En dat kan de afzet van bloembollen in binnen- en buiten land alleen maar vergroten!

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5