Reserve Rijkspolitie district Leiden in Alphen bijeen Dr Erich Salomon doet het verleden begrijpen Uitvaart van pastoor A. Hennekens te Hazerswoudé-Groenendijk Mr J. Bool sprak over het gemeentebestuur van Leiden Residentie Orkest in Meesterserie K 0 VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De grote Nutszaal te Alphen aan den Rijn werd donderdagavond ge durende enkele uren belegerd door een grote politiemacht, afkomstig uit tal van gemeenten in het midden van Zuid-Holland. Zij werden in de „be zetting" bijgestaan door hun respec tieve echtgenoten c.q. verloofden. Dit duidt er al reeds op dat de overrom peling een goedaardig karakter droeg. Het betrof n.l. een van de jaarlijk se contact-vormingsbijeenkomsten der reserve-rijkspolitie van het dis trict Leiden, welk district begrensd wordt door de lijn van de gemeente Oudewater in het oosten, Waddinx- veen in het zuiden en Aalsmeer in het noorden. De bijeenkomst, die voorbereid en georganiseerd is door de adjudant van de rijkspolitie E. Kronenburg te Leiderdorp en geleid werd door de waarnemend districtscommandant, de dirigerend officier der rijkspolitie 2e kl. A. C. van Gorkum te Leiden, had o.m. ten doel om de kameraadschap pelijke geest en het wederzijds be grijpen te bevorderen en het uitrei ken van de in het afgelopen jaar be haalde diploma's van buitengewoon geoefend man en van geoefend man Voor de eerstgenoemde erkenning kwamen in aanmerking de heren G. Wildeman en M. Th. v. Zuylen, bei den leden van de groep Oudewater der rijkspolitie en voor het tweede de heren M. J. Versluis, A. J. Ver sluis, H. J. Kuiper, F. Koeze en W. J. Hardendood, allen van de groep Waddinxveen. Na de diploma's te hebben uitge reikt en de desbetreffende insignes de geslaagden te hebben opgespeld, wees de heer Van Gorkum op de be tekenis hiervan maar ook op de plichten die hieruit voortvloeien. Het moet voor de geslaagden be slist tot eer strekken, dat de offi ciële uitreiking van het insigne en de diploma's o.m. werd bijgewoond door tal van groepscommandanten, door inspecteur-korpschef van de ge meentepolitie N. G. Groothuyse te Alphen, door mr J. L. J. A. v. Me- chelen, secretaris van het instituut „Steun Wettig Gezag" district Zuid- Holland ,,West" uit Gouda, de heer J. J. van' Noort plv.- kringhoofd van de B.B., kring Z.H.-3 en voorts o.m. door de burgemeesters E. J. M. Kolf schoten van Alkemade, mr dr E. P. Verkerk van Boskoop, mr J. J. Cro- les van Bodegraven, J. A. Detmers van Zevenhoven en J. C. v. Wage- ningen van Woubrugge. Mr dr E. P. Verkerk hield een toè- spraak waarin hij een beeld gaf van de weinig bemoedigende ontwikke ling van de internationale verhou dingen. Tegen deze achtergrond van allerlei teleurstellingen tekende spr. evenwel ook iets opwekkends, dat hij putte uit de reservisten van de rijkspolitie. Zij geven blijk van hun trouw, liefde, geloof en een vaste wil om alle weerstanden, die een bedreiging vormen voor land en volk, eendrachtig het hoofd te bie den. Spr. herinnerde er aan hoe de groei van de politie onrustbarend is achtergebleven bij de groei van de bevolking en de taak van de politie. Des te belangrijker is de reserve ge meente- en rijkspolitie. In haar werk zit glans als zij de vrede en veilig heid en de menselijke vreugden be schermt tegen alle belagers. Inleiding over Nieuw-Guinea De heer C. Hokke uit Leidschen- dam, die als gouvernements-gezags- drager van de Marine, meer dan 14 jaar in Nieuw-Guinea heeft vertoefd en van dit land veel studie in theo rie en praktijk had gemaakt, vertel de nu als vertegenwoordiger van de stichting Nederlands Nieuw-Guinea vele wetenswaardigheden over dit land, dat 24 maal groter is dan Ne derland en 1200 km lang en 700 km breed is slechts ca. 700.000 bewoners telt. Hij sprak over he'. werk van de zending, de missie «.n het gouverne ment en belichtte vele toestanden vóór het optreden van deze instan ties en beschreef de in vele opzich ten verbeterde situaties daarna. Spr. wijdde ook aandacht aan de verschillende expedities die tot doel hadden de uitgestrekte onherberg zame gebieden te verkennen, contact op te nemen met de Papoea's, die grotendeels nog in een z.g. stenen tijdperk leven en studie te maken van de ca. 60 a 70 volkomen ver schillende talen om voor die moei lijkheid een juiste oplossing te cre- eren. Thans werken er reeds ca. 14.000 Europeanen, van wie er 6.000 zich in Hollandia. de hoofdplaats bevinden. Men heeft er thans ca. 200 ha. proef- polders o.a. met belangrijke rijst oogst. Er zijn scheepsdokken, ultra moderne houtzagerij. Belangrijke uitvoerprodukten zijn nootmuskaat, sago, cocos, hars, hoüt en vermoede lijk herbergt de bodem ook goud. De Papoea bezit een opmerkelijke aan leg en vlot begrip voor de techniek. En zijn vele scholen, in Hollandia zelfs een HBS, een zeevaartschool, ziekenhuizen en opleidingsinstituten voor de verpleging en nog tal van verbeteringen noemde spr. op en be sloot met een pleidooi voor het be houd van Nederlands Nieuw-Guinea, waar Nederland een grote opdracht heeft te vervullen. Interessant waren de twee films van de Rijks Voorlichtingsdienst, waarvan de ene een beeld gaf van de vroegere omstandigheden, meer in het bijzonder in de Baliem-vallei en de andere liet zien wat reeds is bereikt. Het muziekgezelschap „The Rhythm Club" zorgde o.l.v. de heer Theo Wis se uit Leiden voor gezellige muzi kale afwisseling. Personeelsavond water- en licht- bedrijven De personeelsvereni ging van de gemeentelijke water en lichtbedrijven heeft met een be scheiden bijeenkomst haar tweede lustrum gevierd. De voorzitter der vereniging, de heer J. Bijleveld, gaf ter inleiding van de avond een kort overzioht van het 10-jarig vereni gingsleven van tientallen in hetzelf de bedrijf samenwerkende personen van uiteenlopende functies. Het Aarlanderveens muziekgezel schap „De Cupido's" o.l.v. de heer Oosterman verzorgde het leeuwen aandeel van het gezellige feestpro- grama. Ter afwisseling trad op de jeugdige Alphense goochelaar Geor ge van den Heuvel, die onlangs op het amateurs concours van „Cres cendo", van alle deelnemenden het hoogst aantal punten behaalde over de beide avonden. Hij liet ook deze avond geen steekje los en verbaas de ook de personeelsleden van de G.E.W.B. keer op keer in al zijn ma nipulatie-nummers. Sint Nicolaas had vergeten zijn grens-papieren bijtijds in orde te la ten maken. De wachttijd benutte hij om nog even een verlaat bezoek te brengen aan de 10-jarige personeels vereniging en natuurlijk bij uit zondering bracht hij wat cadeaux voor de dames en heren, die de feestavond konden bezoeken, mee en vergat ook de zieke leden en hun echtgenoten niet. BOSKOOP OVERZICHT HULST EN GROEN- VEILING Na enige weken van betrekkelij ke rust, gaf het beeld van de Bos- koopse Veiling in de afgelopen da gen een heel wat grotere bedrijvig heid te zien. De aanvoer van pro- dukten ten behoeve van de a.s. Kerst versieringen, leidde zowel voor de kwekers als voor de kopers naar meer drukte, waarvan vooral de woensdagveiling getuigde. Zoals de verwachting was, is het met de aan voer van hulsttakken met bes dit jaar zeer sober gesteld, hetgeen in de eerste plaats op rekening van de strenge nachtvorsten in het voorjaar 1957 kan worden geschreven. In te genstelling met vorige jaren komt er van dit produkt praktisch niets voor de klok en dit betekent zowel voor de kwekers als voor de veiling (de enige grote beshulstveiling in Nederland) en voor de kopers een grote schadepost. De kwantums bepalen zich tot slechts enkele kilo's en met zeker heid kan worden vastgesteld, dat het bij een geringe aanvoer zal blij ven. De noteringen van hulst met bes zyn zeer hoog, zelfs zodanig, dat van unieke prijzen kan worden gespro ken. Voor wel bijzonder mooie tak ken werd van 8.20 tot 9.50 per kg. besteed, terwijl tot eerste soort gerekende takken van 6.tot 7.en voor minder goed met bes bezette takken 3.60 per kg. werd betaald. De soort J. C. van Tol, die te herkennen is aan enigszins ander gevormd blad en besvorming, kwam in zijn eerste kwaliteit tot 7.per kg. Geelbladige hulst, die in kleine kwantums verscheen, overtroefde de beshulstprijzen door in haar eerste soort 10.en in haar tweede soort 6.30 op te brengen. Flinke hoeveelheden Goudbonte en Zilverbonte hulst brachten resp. van 3.80 tot 5.20 en van f 4.70 tot 6.20 per kg. op. Blinde hulst (groen zonder bes) werd afgedrukt voor 0.60 per kg. De kwantums aangevoerd versie- ringsgroen, konden tamelijk worden genoemd. Blauwe spargroen noteerde van 1.10 tot 1.60; Cedrus-atlantica- groen van 0:85 tot 1.Plumosa- groen tot 1.20 en Thuyagroen van 0.60 tot 0.80 per kg. Douglasgroen noteerde tot 1.40 per pak en afge zaagde Predaplantjes 0.24 per stuk. Bij de takken met bes werd Ilex- verticilata afgedrukt voor prijzen van 1.20 tot 2.70 per tak en Per- nettvatakken met bes noteerden van 2.20 tot 2.70 per bos. Larixtak- ken kwamen tot 2.60 per pak en korte takjes vonden afnemers voor 50 cent per bosje. Andromedablad verliet de veiling vöor prijzen van 0.70 tot 0.80 per bos, terwijl Ma- honieblad van 0.53 tot 1per bos opbracht. Groene ligustrum, ge schikt voor opvulling noteerde van 0.18 tot 0.20 per bos. Wilgenkat jes, die dit jaar vroeg worden aan gevoerd en zeer gewild zijn, werden afgedrukt voor prijzen van 0.35 tot 0.40 per borje. Generiumplui- men, die zij het in bescheiden kwan tums nog steeds blijven meedoen, kwamen aan de man voor 0.24 per stuk. NIET BEZORGING Bij eventuele NIE1 BEZORGING van üe Leidse Courant gelieve p te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur> Zaterdag 17 our (6 uur) Wij kunnen dan trachten alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATE In Prentenkabinet te Leiden: De erfenis van een fotojournalist De oorlog heeft tallozen, zoals men dat pleegt te noemén „geluidloos" van het toneel doen verdwijnen. Perso nen soms, die tot aan het binnenval len van de vreemde legers in ons land en zovele andere een algemene bekendheid (door faam of vrees) hadden verworven. Een van deze „Ausradierte" is de fotograaf dr Erich Salome, roemrucht persfotograaf,, die door Briand eens genoemd werd „Ie roi des Indiscrets" (de koning van de brutalen). Van hem zei een groot staatsman, dat het mogelijk was, een conferentie te houden zonder minis ters maar niet zonder een Salomon. Er was geen tijdschrift in binnen - of buitenland, of er werden regelma tig foto's van de alomtegenwoordige fotograaf in opgenomen. Het doet goed, dat Salomons weer in herinne ring gebracht wordt door een ten toonstelling, die vandaag geopend werd in het Prentenkabinet van a'e Rijksuniversiteit aan de Kloksteeg te Leiden. Op het gebied van de fotografe ook de persfotografie zijn we sinds het uitbreken van de oorlog, het tijdstip warop Salomon zijn werk zaamheden staakte, intussen al heel wat gewend en mogelijk zijn er be wonderenswaardige huzarenstaaltjes geleverd door fotografen, die vóór alles de actualiteit wilden dienen en, waar mogelijk, nog wat artisiteke kijk in hun plaatjes wilden vastleggen. Doortrapt Bij een bezoek aan de tentoonstel ling van Salomon's werk moet men zich allereerst realiseren, met welk een gebrekkige middelen hij moest opererenWeliswaar bezat hij het best denkbare materiaal in een zeer lichtsterke Ernox-camera. Maar de omstandigheden waaronder de ko ring van de brutalen moest werken, lieten lang niet altijd toe dat hij keu- rig-netjes met statief en belichtings meter de gunstigste mogelijkheden afwachtte. Dat illustreert zeer goed de plaat, die hij door het badkamerraam van een hotel heen, makte van een bal voor vorsten en staatslieden. De ten toongestelde foto's ademen natuurlijk niet allemaal een verrassend-aantrek- kelijke sfeer maar iuist het feit dat zovele personen, die de wereldge schiedenis in de afgelopen dertig iaar hebben bepaald, door een enkele foto soms in hun zwakste momenten zijn gevangen, doet die geschiedenis op boeiende wijze leven. En dat is dan tevens de reden, waarom het Prentenkabinet zich zo bijzonder be ijverd heeft om Salomon's werk te kunnen exposeren: de foto wordt door prof. dr H. van de Waal, direc teur van het Prentenkabinet, be schouwd als een modern medium toeter dan door prenten en doku- menten worden weergegeven. Veelzijdig Erich Salomon werd in 1886 gebo ren te Berlijn, als zoon van een zeer welgestelde familie. Na een zeer veelzijdige opleiding week hij bij het begin van het Hitlerregime uit naar Nederland; hij was gehuwd met een Rotterdamse en vestigde zich te Den Haag. Hij stierf vermoedelijk in 1944 in Auschwitz, waar hij na verraad was opgesloten. Salomon was een zeer intelligent mens met een grote dosis tegenwoor digheid van geest en een grote mate van improvisatie. Hij kon zowel met hooggeplaatste personen omgaan, als met mensen, die lager stonden op de maatschappelijke ladder. En dat ver klaart grotendeels het succes, dat hij gehad heeft in zijn carrière als foto journalist. Allen, die belangstelling hebben voor de fotografie, zullen veel ple zier beleven aan een bezoek aan het Prentenkabinet, waar tot en met 12 januari de expositie (op werkdagen van 25 uur; geheel kosteloos) te bezichtigen zal zijn. En zij die nog eens rustig medi terend aan het eind van een jaar, de geschiedenis van 1928 tot 1938 aan zich voorbij willen laten trekken, zullen er naar hartelust genieten Salomon's werk geeft door een eigen vaak indiscrete kijk op perso nen en feiten een voor ons vertrouwd maar toch afgesloten tijdperk weer. Leidse Agenda VRIJDAG 13 DECEMBER Vola-filmavond. Het eiland Bali. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. One Man Show door Toon Hermans, .Schouwburg, 8 uur nam. VEBO-kerstveetentoonstelling. Ope ning Schuttershof, 0 uur v.m. Avibus, Vogelshow. Leonardushuis. Haagweg, 19.30 uur nam. Zaalberg en Zoon Zilveren jubi leum onder-directeur de heer D. de Bruyn. Kantoor Vestestraat le. Re ceptie 15.3017 uur nam. ZATERDAG 14 DECEMBER D.V.V. 28ste Jaaruitvoering. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. I.C C. Wedstrijd in welsprekend heid. Cantine r.-k. lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. Mij voor Toonkunst. Openbare les beginnelingen. Muziekschool Toon kunst, 3.30 uur nam. Lakenhal. 10 tot 4 uur en donder dag bovendien van 7.30 tot 9.30 uur- Van Gogh-tentoonstelling, tot 16 de cember. Lakenhal: tentoonstelling van Haagse aquarellen, tot 16 december Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Boek wijt, Breestraat 74. tel 20552. Haven apotheek, Haven 18, tel. 20085. apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. De parochie van de Groenendijk heeft hedenmorgen de laatste eer be wezen aan haar herder, pastoor A. Hennekens O.C.D. Om half elf namen in het mooie kerkgebouw de sobere doch indruk wekkende plechtigheden, waarmee de Kerk haar kinderen op hun laat ste gang omgeeft, een aanvang met het zingen van de Lauden, welke werden gevolgd door de plechtige H. Mis van Requiem. Celebrant was de provinciaal van de paters Carme- beten, de hoogeerw. pater Dionysius Frijns. Presbyter assistens was deken P. J. A. Juffe rmans van Zoeterwou- de: als diaken, resp. sub-diaken fun geerden pater Romeus Leuven en pa ter Norbertus Verbeten. De schola van de parochie zong o.l.v. de heer J. Wesselingh de Gregoriaanse Uit vaartmis. De belangstelling in de kerk was uitermate groot. Behalve alle pastoors en vele kapelaans van het dekenaat waren ook aanwezig de paters prio- ren van de Cajrmelietenkloosters te Waspik, Geleen en Smakt bij Ven- ray. Het schip van de kerk was geheel gevuld met gelovigen. Het gemeen tebestuur was vertegenwoordigd door de eerste burger van Hazerswoude, burgemeester L. J. den Hollander. De schooljeugd en de zusters had den voorin plaats genomen. Ook de verschillende katholieke verenigin gen en organisaties waren vertegen woordigd en afgevaardigden van de Kath. Mijnwerkers uit Heerlen. Temidden van enkele bloemstukken de bijdragen van parochianen en verenigingen worden voornamelijk uitgedrukt in H.H. Missen welke voor de zielerust van de pastoor worden opgedragen lag pater Avertanus tot kort voor het begin van de H. Mis opgebaard in alle eenvoud in zijn kloosterkleed met witte mantel. Velen hebben hier nog een laatste blik op hem geworpen Treffend was het ogenblik van de H. Communie. Nagenoeg alle aanwezige parochia nen namen er aan deel. Na afloop van de plechtige Uit vaartmis verrichtte pater provinciaal de drievoudige absoute volgens de ritus van de Orde van de Carmel. Hierna traden naar voren de kerk en arm meesters, die pastoor Henne kens naar zijn laatste rustplaats droegen, tenvijl de twee klokken luidden. Op het kerkhof, onder een grauwe hemel, verenigden allen zich rondom het graf waar de laatste ge beden van het ceremonieel werden gezongen. Eerste zitting Leids Jeugdparlement 150.000 poststukken gaan jaarlijks het stadhuis uit Het Leids Jeugdparlement hield gisteravond in de trouwzaal van het stadhuis een romantische omge ving de eerste ziting in het nieu we seizoen. De voorzitter, de heer J. van Zon neveld, sprak tot de negen leden, die van hun belangstelling getuigden, een welkomstwoord, waarin hij enige be- hartenwaardige dingen zei. Op de eerste plaats herinnerde hij er aan, dat 1958 een lustrum-jaar is van het parlement. Men moet zich langza merhand gaan bezinnen op de viering van het tienjarig bestaan, een feit, dat aandacht verdient, omdat het niet meevalt een parlement, waarin zo veel verloop is, in het leven te hou den. Op de tweede plaats deelde hij me de, dat hij het volgend jaar als voor zitter zal aftreden, omdat een ander eens de kans moet krijgen, nadat hij vijf jaar de voorzittershamer heeft gehanteerd. Vervolgens richtte hij zijn aan dacht op deze avond. In een reeks besprekingen over het werk van het gemeentebestuur, waarin ook enige wethouders aan bod zullen komen, sprak als eerste mr. J. Bool, gemeentesecretaris van Leiden, die een algemene inleiding over de opbouw van het stedelijk bestuur zou houden. Hij verwelkom de de spreker. Mr. Bool stelde in een rustig voor gedragen, zeer overzichtelijke inlei ding vast, dat in elke samenleving leiding en ordening nodig is. In een gemeentebestuur werken drie organen naast en met elkaar: de gemeenteraad, het college van burgemeester en wethouders en de burgemeester. Alle drie kan men hen met gemeentebestuur aanduiden. De burgemeester heeft in deze trits een zeer bijzondere taak, hij heeft het toezicht op de openbare orde, is hoofd van de politie, hoofd van de brandweer, moet waken tegen verto ningen, die in strijd zijn met de orde en de zedelijkheid, is voorzitter van de raad en 't college van b. en w., en representeert de gemeente overal waar deze naar buiten optreedt. De raad is het noogste gezagsorgaan in de gemeente, hoofd van de gemeente. Hij is het gemeentelijk parlement, met dit verschil, dat het parlement alléén wetgevend is, terwijl de raad ook bestuurt. B. en w. voeren uit, be reiden voor en beheren. In een bespreking van de vraag: „Wat doet het gemeentebestuur" stel de spr. vast, dat zijn zorg zich uit strekt ovei het welzijn van de inge zetenen. Het gemeentebestuur werkt daarbij niet altijd rechtstreeks, maar ook indirect door het steunen en sti muleren van activiteiten van de burgerij. Een vijfde wethouder. de Mr. Bool besprak vervolgens werkwijze van het gemeentebestu r. De raad kan niet alles alleen doen. B. en w. verzetten veel werk. Uit het verder betoog van de gemeente secretaris bleek, dat dit werk zo veelomvattend is, dat men zelfs tot de conclusie zou kunnen komen, dat de benoeming van een vijfde wethouder te Leiden geen overbodige luxe zou zijn. Het college wordt bijgestaan door een leger van ambtenaren. De gemeentewet noemt naast b. er> w. maar twee ambtenaren, n.l. de secre taris en de ontvanger (kassier) De secretaris is de man, die het ge meentebestuur in zijn volle omvang terzijde staat. Hij moet alle verga deringen van raad en b. en w. bij wonen, omdat hij moet vastleggen wat besloten is. Alle schriftelijke be sluiten dragen dan ooki zijn handte kening. Natuurlijk heeft ook de secre taris een leger ambtenaren nodig om zijn taak te kunnen vervullen; de secretarie staat hem met 125 ambte naren terzijde. Leiden heeft in totaal, de leerkrachten van de openbare school niet meegerekend, 1750 amb tenaren in zijn dienst. Zij zijn ver deeld over 15 diensten en bedrijven, waarvan de heer Bool vervolgens een opsomming gaf. In dit verband merkte hij onder meer op, dat het jammer is, dat Lei den de laatste jaren geen eigen keu ringsdienst voor waren meer heeft. Deze dienst immers kan nuttige ad- vlezen geven, en Leidenaars komen er niet zo gemakkelijk toe met mon sters van hun waren helemaal naar Haarlem te reizen. Aan het slot van zijn inleiding gaf mr. Bool door het noemen van enige getallen nog een inzicht in het vele werk, dat op het stadhuis wordt ge daan. Per jaar worden 150.000 post stukken uit het stadhuis verzonden, 10 a 11 duizend interlokale telefoon gesprekken gevoerd. Telt men de le raren en onderwijzers van het open baar onderwijs mee, dan heeft de gemeente 2100 mannen en vrouwen in haar dienst. 77 Instellingen ont vangen een gemeentelijke subsidie tot een totaal bedrag van f 650.000. Sprekend over de gang van zaken in de Raadsvergadering, gaf hij de be langstellenden de raad eens de zit tingen van de gemeenteraad te be zoeken. Nadat mr. Bool enige vragen be antwoord had, sloot de heer Van Zon neveld met een dankwoord aan de spreker de bijeenkomst. De heer J. G. N. Renaud sprak voor Oud-Leiden over Aleida van Poelgeest H ET 3e CONCERT in de Meester- Willem van Otterio als dirigent en de pianiste Monique Haas als soliste in een programma, dat de vele toehoor ders een vreugd geweest moet zijn, omdat men zich blijd' en gelukkig kon gevoelen. De „Konzertante Mu- sik" van Blacher doet aan als een Scherzo. Het is goed en verkwikkend probleemloze muziek te beluisteren. Niettemin is dit opus heel geestig met z'n puntige melodietjes, en levendige symcopen, maar jazz (zoals in 't pro gramma bemerkt wordt) horen wij er niet in. 't Was een mooie reproductie van 't orkest en de wisselwerking tus sen dirigent en ensemble was leven dig. De soliste vertolkte Schumann's pianoconcert in a kl. t. op: 54. Zoals Monique Haas deze zeer romantische muziek speelde, charmant, intens, muzikaal, en met de rodige expansie en kracht, hebben wij veel bewonde ring voor haar technisch kunnen, haar aanslag, haar virtuositeit, haar inzicht en haar beheersing, die haar in staat stelt het evenwicht te hou den,, tussen intimiteit, poësie en een levendige frisheid, welke haar spel karakteriseren. De begeleiding van het orkest hield geen gelijke tred met waardoor historische momenten soms de inzichten van de pianiste, die zich evenwel boven de orkestklank wist te handhaven. \7AN BERNARD WAGENAAR. voormalige leerling van zijn gro te naamgenoot Johan Wagenaar maakte van Otterloo de 3e symphonie. Wagenaar schrijft forse muziek. De componist, thans in merika wonend, kent 't geheim van de instrumenta tie; hij kent heel het orkest op en de op en weet velerlei effecten te berei ken. Toch heeft de symphonie ons niet (wat men noemt) gegrepen, ook niet hevig geboeid, hoewel het orkest imponeerde door felle geladenheid. Ten slotte het avontuurlijke stuk van de virtuoos iruzikaal-tekenaar Richard Strauss' „Till Eulenspiegel's Lustige Streiche". Haast ongelooflijk zoals de componist een illustratie geeft van de verschillende avonturen, maar de grootste waarde ligt toch in de compositie, in de algehele beheer sing van de Rondo-vorm de verwer king van het geestige Eulenspiegel- thema. Met de interpre'atie was men ingenomen, te denken aan het even fraai als geanimeerd musicerende or kest, en niet minder aan de leiding van de dirigent, die met zijn vele ta lenten het grote werk, raak, geestig en met meesterschap tot klinken heeft gebracht. J. KORTMANN. Op uitnodiging van de Vereniging „Oud-Leiden" hield de heer J. G. N. Renaud, conservator bij de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort, ge sproken over „Jonkvrouw Aleida van Poelgeest". De voorzitter van „Oud-Leiden", dr. A. Kessen, die een kort inleidend woord sprak, vroeg daarin aandacht voor de propaganda. Hoewel de ver eniging thans ruim duizend leden telt een aantal, dat dr Kessen voor Leiden zeer bevredigend achtte moet het volgens spreker, gelet op de door de vereniging georganiseer de interessante lezingen en excur sies mogelijk zijn nog vele nieuwe leden aan te trekken. Een lezing over de Leidse hofjes, te houden door mej. A. J. van Nienes en ir. H. A. van Oerle, stelde dr Kessen de leden in het vooruitzicht. De heer Renaud, die hierna uit weidde over de gewelddadige dood van Aleida van Poelgeest, gaf een uitvoerig geschiedkundig overzicht van de bewogen tijd, waarin zij leef de en ging daarbij in op de Hoekse en Kabeljauwse twisten. Vanzelf sprekend belichtte spreker hierbij ook de figuur van Albrecht van Beieren, graaf van Holland, Zeeland Halve eeuw bij fa J. v. d. Stok Op 21 november was het juist vijf tig jaar geleden, dat de heer C. de Jong, thans wonende Timorstraat 8, in dienst trad bij de firma J. van der Stok in de Breestraat te Leiden. Be gonnen als loopjongen klom de heer De Jong die nu byna 70 jaar is op tot vertegenwoordiger. In verband met ziekte van de jubilaris moest de viering enkele weken worden ver schoven tot woensdag aanstaande. De heer De Jong kwam in dienst bij een zaak, die in 1907 al bijna een halve eeuw bestond. De huidige eige naar was toen enkele jaren oud. maar diens vader was de eerste baas van de loopjongen De Jong. Door zijn accuratesse en toewijding volgde al kort na de loopjongenporiode een aanstelling als magazijnbediende, la ter vermisseld voor de winkel. Weer enkele jaren verder werd de heer De Jong tot vertegenwoordiger be noemd. Woensdagmorgen wordt de heer De Jong om half elf op het kantoor van de firma Vaji der Stok gehuldigd. en Henegouwen, die in het leven van Aleida zulk een belangrijke rol speelde. Aleida, uit het roemrijke Kabel jauwse geslacht van Poelgeest ge sproten, was de vertrouwde vrien din van hertog Albrecht, die zij te gen de Hoekse opzette. Hoekse ede len, hierover zeer verontwaardigd, smeedden een complot tgen haar. Op 25 september 1392 voltrekt het noodlot zich over haar. Tijdens een wandeling langs de Haagse Vijver berg vallen acht samenzweerders haar aan en wordt zij vermoord. De vertoornde Albrecht daagde de moor denaars voor het hof. Toen deze niet verschenen, werden zij verbannen, hun goederen verbeurd verklaard en hun kastelen door het landvolk ver woest. Uitvoerig weidde de heer Re naud hierover uit. In 1394 kwam een verzoening met de Hoeksen en Ka- beljauwsen tot stand en was het Al brecht die alle pogingen aanwendde om de onderlinge verhoudingen in Holland weer in het reine te bren gen, waardoor aan de partijschappen een einde kwam. Na de pauze vertoonde de heer Renaud een aantal lantaarnplaatjes welke in wijder verband met deze geschiedenis stonden. Marktberichten LEIDEN, 13 dec. Vee. Aange voerd 2 stieren, 25 melkkoeien, 265 vette koeien, 100 vare koeien, 22 gras- kalveren, 47 vette kalveren, 79 nuch tere kalveren, 85 vette schapen, 1953 vette lammeren, 47 varkens, zeugen, 376 schrammen, 753 biggen, 15 gei ten. Totaal 3769 stuks. Notering: melk koeien 7001100; vette koeien, gesl. gew. 2.502.95; vare koeien 550 800; gras kalveren gesl. gew. f 2.60 3.00; vette kalveren lev. 200280; nuchtere kalveren lev. 135—150; vette schapen 80—110; vette lam meren 75—100; zeugen 275300; schrammen 5590; biggen 30—40. Handel: melkkoeie i stug, vette koeien matig, vare koeien stug, gras kalveren willig, vette kalveren wil lig, nuchtere kalveren vlug, vette schapen traag, vette lammeren matig, zeugen, schrammen en biggen matig. Kaas. Aangevoerd 17 partijen Goudse kaas. Notering le soort 2.17 -2.26, 2e soort 2.08—2.16. Handel kalm. LEIDSCHENDAM, 12 dec. Groente. Sla A 4—6; sla B 3—4; stoofsla 15 —18; peterselie 10- -16; andijvie 40— 43; prei 17—22; boer^nkoo" 20—25; groene kool 1113; bospeen 2328; selderij 1011.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3