Het Wereldkampioenschap voetbal 47 Landen scoorden in 85 wedstrijden 331 doelpunten VAN HET TAFELTENNISFRONT Hel verloop van de eerste competitie-helft in de Overgang Finales schoolwedstrijden microkorfbal en tafeltennis És a •5) i ia fa üi ui DINSDAG 31 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 15 De wedstrijden voor de voorronden om het wereldkampioenschap voetbal, dat voor de zesde maal wordt gehou den en waarvan de eindronde op 8 juni 1958 in Zweden begint, zullen binnen kort na een periode van meer dan een jaar worden afgesloten. Twee landen ontbreken nog voor de met de achtste finale beginnende eindronde, welke de 16 beste voetbalnaties ter wereld in vier groepen van vier onderbrengt. Tot nu toe waren er 85 wedstrijden nodig om de hieronder volgende twaalf landen winnaars van de verschillen de groepen aan te wijzen, waarmede deze landen zich tevens kwalificeerden voor de eindronde. Dè twaalf finalisten zijn: Europese zone, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Tsjechoslowakije, Oostenrijk. In de Zuid- amerikaanse zone wonnen Brazilië, Paraguay, Middenamerikaanse zone en Mexico. Hierbij komen, zonder een wed strijd te hebben gespeelde, Duitsland als titelverdediger en gastheer Zweden. De beide overige deelnemers voor de eind ronde zullen bekend worden na de twee nog openstaande wedstrijden van groep acht tussen Portugal, Noord-Ierland en Italië; en de bij loting aangewezen te genstander voor Israël: Wales, indien dit land Israël verslaat. Van de 52 aangemelde landen namen 47 naties aan de kwalificatiewedstrij- den^deel. Venezuela, Turkije, Egypte, Cyprus en nationalistisch China trokken zich terug. Deze 47 landen, in 18 groe pen ingedeeld, speelden in de periode van oktober 1956 tot en met december 195T vijf en tachtig wedstrijden, waarin 331: doelpunten werden gescoord een gemiddelde van 3.9 doelpunt per wed strijd. Interessant daarbij is, dat er 32 wedstrijden in een overwinning met nul doelpunten tegen eindigden, waarbij Rusland zich onderscheidde met een 10-f0 zege op Finland. De gespeelde kwalificatiewedstrijden in de Europese, Zuidamerikaanse, Azië- Afrikaanse en de Middennoordameri- kaanse zone hebben finalisten opgele verd "Rusland niet meegerekend welke in de vijf voorgaande wereld kampioenschappen van de partij waren. Eëri voorbeeld hiervan is Brazilië, dat reé'ds in 1930 (Uruguay), 1934 (Italië), 1938 (Frankrijk), 1950 (Brazilië) en 1954 (Zwitserland) aan de wereldkampioen schappen deelnam. In 1958 (Zweden) wordt het de zesde keer, dat Brazilië in de eindronde uitkomt. Duitsland, BILJARTEN DE KWESTIE VAN DE EX-N.N.B.B.'ers Naar aanleiding van persberichten, wahrin de vraag werd gesteld of de N.N.B.B.'ers bewust misleid werden, brengt de commissie uit de vier grote verenigingen onder de aandacht: 1. Dat zij zich niet verantwoordelijk acht voor de ontstane situatie, doch dat deze het gevolg is van het heilloze besluit van de bondsvergadering van 22 december; 2. Dat ,de bekende verklaring van 7 putitèn de enige voorwaarde; die-dé N.N.B.B. stelde, nl. de instelling yaü een r'ébrganisëtiecommissie in de ge wenste samenstelling, volledig is ver vuld; 3. Dat in punt 6 der verklaring alleen de commissie stelt het noodzakelijk te achten, dat geen rancune tegen de voormalige N.N.B.B.'ers wordt toege past, hetgeen impliceert, dat partijeh zich bewust waren het K.N.B.B.-be- stuur de te volgen weg om dit te be reiken niet te kunnen voorschrijven en dus afgewacht diende te worden hoe de commissie deze wens kon ver wezenlijken; 4. Dat zij en niet minder het hoofdbe stuur, althans de meerderheid van dit bestuur alles heeft gedaan om de N.N.B.B.'ers zonder rancune wederom tpt de K.N.B.B. toe te laten; 5. Dat aan de mededeling in ons schrijven - van 16 oktober dan ook geen andere betekenis kan worden toegekend, dat dat het dagelijks bestüur (dus nog niet het hoofdbestuur) wilde afzien van rancunemaatregelen; 6. Dat de door het H.B. gemaakte res trictie door de N.N.B.B. reeds lang was aanvaard, aangezien mr. Knecht in zijn schrijven d.d. 16 november aan het hoofdbestuur met klem ver- zöekt de inschrijf mogelijkheid voor ëx-N.N.B.B.'ers onverwijld te herope- rien, op de bevoegdheid daartoe van het H.B. wijst en verder schrijft, dat het H.B. „dit besluit immers toch door de bondsvergadering kan laten ratifi ceren, waardoor inderdaad de uitein delijke beslissing aan de bondsverga dering blijft", welk voorstel naar de commissie meent weinig of niet af wijkt van de thans gevolgde proce dure en ook onvoldoende duidelijk maakt, dat de N.N.B.B. met de ge noemde restrictie bekend was; 7. Dat het dus niet aangaat eerst thans na de ook door de commissie betreur de beslissing der bondsvergadering van „bewuste misleiding" te spreken, uitdrukking, die zij op rekening stelt van de wel iets te grove impulsiviteit van de heer Scholte. Aldus een verklaring van de commis sie uit de vier grote verenigingen, on dertekend door de heer J. C. Wittebol. Zweden, Tsjechoslowakije. Frankrijk, Mexico, Hongarije en Zuidslavië waren viermaal in de finale vertegenwoordigd. Engeland, Paraguay, Oostenrijk en Ar gentinië brachten het driemaal zover, terwijl Schotland (£x) en Rusland (IX) de rij sluiten. In vergelijk met het laatst gehouden wereldkampioenschap (1954), en dat van Zweden (1958) zijn Paraguay, Ar- Zweden nieuwe- In het elftal van de oud-internatio nals, dat op Nieuwjaarsdag in Heem stede de traditionele wedstrijd tegen H.F.C. speelt, zijn enkele wijzigingen gekomen. Van Bun (M.V.V.) wordt ver vangen door Stijger (V.S.V.) ën op de linksbinnenplaats zal Piet Groeneveld (Haarlem) de taak overnemen van Van Dijk (Ajax). Wedstrijd NederlandCuracao in de maak De Paraguese voetbalbond heeft aan de K.N.V.B. laten weten, dat alleen de periode 2028 mei deze bond schikt voor een wedstrijd NederlandPara guay. Daarmee is deze beraamde ont moeting van de baan, want de K.N.V.B. heeft de datum 3 qf 4 mei aangehou den, en bovendien wordt op 28 mei te Oslo de wedstrijd NoorwegenNeder land gespeeld. De K.N.V.B. is nu op zoek naar een andere tegenstander voor 3 of 4 mei. Intussen wordt ernstig overwogen om in het voorjaar van 1958 een officiële landenwedstrijd NederlandCuracao te spelen. Over de datum wordt onder handeld. KON. NED. VOETBALBOND Om de Nederlandse voetbalbeker: XerxesGouda (terrein Gouda), Rig- tersbleekHengelo, GoesNOAD, Wil lem II—MULO. SCHAATSENRIJDEN „BROEKMAN GAAT OUDERWETS" ZEGT SCHENK „Ik heb Kees Broekman natuurlijk goed bekeken toen ik hem gisteren en vandaag weer voor het eerst op het ijs zag en ik moet zeggen: hij gaat ouder wets", aldus de coach van de K.N.S.B.- ploeg Klaas Schenk, die zaterdag als begeleider van de N.V.B.H.S.-ploeg in Hamar is aangekomen. geven. Het is goed weer in Hamar, het vroor er maandagmiddag 12 graden en het ijs is uitstekend. Voor donderdag 2 januari heeft Klaas Schenk de eerste selectiewedstrijden op het programma staan. Er wordt dan gereden over 500 en 1500 meter. LAWNTENNIS Tennisclrcusbaas Jack Kramer heeft in Sydney bekend gemaakt, dat hij wil trachten de Australische linkshandige Daviscup-speler Mervyn Rose aan zijn troep beroepsspelers te verbinden. Mer vyn Rose is 27 jaar. In 1954 werd hij kampioen enkelspel van Australië. In Brisbane begint morgen een serie van 100 partijen, waarin Pancho Gonzales zijn officieus wereldkampioenschap ver dedigt tegen Lew Hoad. WIELRENNEN Charley Gaul is directeur Jacques Goddet bijzonder dankbaar. Dankbaar voor de plannen van de Tourbaas landse renners en de woensdag gepu bliceerde surprise van Goddet: een tijd rit op de Ventoux. Tijdens een interview met een ver slaggever van l'Equlpe heeft Gaul zijn vreugde op bijna overmoedige wijze on der woorden gebracht: „Met de Neder landers en de Ventoux als bondgenoten kan ik zonder minderwaardigheidscom plex aan de Tour-1958 deelnemen". Gaul heeft goede herinneringen aan de Ventoux. Twee Jaar geleden, tijdens de Tour des Provinces, behaalde hij op deze Pyreneeëntop een van zijn fraaiste overwinningen. HIJ bereikte namelijk Avignon, het eindpunt van de rit, met een voorsprong van 7 minuten en 13 seconden op Fred de Bruync en van 11 minuten op René Privat, zijn voor naamste concurrenten. „De Ventoux geeft mij de kans om de voorsprong, die Jacques Anquetil ongetwijfeld in de beide andere tijdritten verkrijgt, weg te werken". Anquetil, de Tour-winnaar 1957, beseft dit. Want toen zijn mening gevraagd werd, antwoordde hij somber: „Ik verlies op de Ventoux tenminste tien minuten op Gaul De 23-jarige Luxemburger zei voorts, dat hij met ploegleider Kees Pellenaars volledig tot overeenstemming is geko men. Volgens hem zouden vier Luxem- de Ronde van Frankrijk-1958. De Lu- J burgers aan de Tour deelnemen, onder xemburgse klimmer acht zijn kansen op wie (definitief) Marcel Ernzer. En uiter- een gunstige klassering aanmerkelijk ge- aard was zijn vreugde over een com- stegen, dank zij de coalitie met Neder- binatie met de Nederlanders zeer groot. Voorsprong van Batswingers geheel teniet gedaan Batswingers 2 heeft in de laatste wed strijd van de eerste competitiehelft het laatste restje van zijn eerst zo fraaie voorsprong verspeeld. De Hagenaars, die zonder Goedbloed speelden, mogen nog blij zijn, dat ze met deze handicap slechts tegen Vriendenschaar moesten spelen, want als het tegen een der hoger geklasseerden zou zijn gegaan, had dit wel eens een nederlaag kunnen beteke nen. Tegen Vriendenschaar werd het 55, waarbij alleen v. Veen tot grote daden kwam en met drie overwinningen de basis legde voor het gelijke spel. Fi ling en v. d. Akker sloten zich daarbij met ieder een zege aan. Treffers kwam qp gelijke hoogte met Batswingers door een 100 zege op Salamanders, dat dap per tegenstand bood en niet dan na zware strijd zeven partijen in drie games capituleerde. Dqcos kwam op de derde plaats met behoud van kansen door een 73 zege op ATTC. Grimber- amai 8 aaii „v„ro.„ gen was bij de Leidenaars ditmaal in Schenk was trouwens ook goed te minder goede doen en moest twee ne derlagen accepteren. Ook het dubbel was voor de Alphenaren. Treffers 2 verspeelde zijn prachtige plaats echter door een onverwachte nederlaag tegen USV 2, dat zijn kansen blijft behouden. Teamwijziging bij Treffers zal aan deze nederlaag niet vreemd zijn. Hofland was voor de Veners te sterk, terwijl Rood- zant van l'Amie verloor. Gelukkig was trainer piet Zwanenburg te beginnen, v. d. GieSsen slecht op dreef, zodathi er- Na eettf 'onprettige reis de Zweedse tegen dneraaal wi^t kon wordeMe- irT-oorr 7nHaf hpf' ppzelschao haald. Het dubbel had Treffers nog» de spreken over hetgeen hij van de trai- ningsploeg, die uit Valladalen, het Zweedse trainingscentrum, is terugge komen, heeft gezien. Deze rijders, bij wie zich o.a. Jan Pesman, Wim de Graaff en Jeen van den Berg bevinden, waren op 2 decem ber jl. naar Zweden vertrokken om daar hun voorbereidingen onder lqiding trein kreeg pech, zodat het gezelschap de expres DrontheimHamar miste arriveerden de jongens maandagmorgen om 5 uur in Hamar. Toch stonden zij 's middags alweer op het Ijs en daarbij bleek, dat Zwanenburg de rijders daar in Valladalen een goede beurt had ge haald. Het dubbel had Treffers nog. halve winst kunnen bezorgen, maar ook dat ging verloren- Met dezelfde cijfers verloos DOS 2 van Wibo 4, zodat de positie van de DOS-reserves zorgelijk blijft. De stand bij het einde van de eerste helft luidt nu: Geslaagde avond in Stadsgehoorzaal De Leidse Stadsgehoorzaal was gister avond het beeld van een ongewoon schouwspel: de finales van de school wedstrijden microkorfbal en tafeltennis. Het talrijke publiek, waaronder wethou der Van Schaik en de voltallige com missie van de schoolwedstrijden, heeft op het balcon en het podium meege leefd met de enthousiast gespeelde wed strijden, die een zeer spannend verloop hadden. Jammer dat de zaaloppervlakte van de Stadsgehoorzaal te klein is voor microkorfbal, waardoor de speciale at- tractiviteiten van dit spel, zoals daar zijn de razendsnelle doorbraken en flit sende schijnbewegingen, niet tot uiting konden komen. Ook bleek de houten vloer hinderlijk glad te zijn, maar de spelers en speelsters hebben zich aan deze ongunstige omstandigheden goed aan weten te passen. In de eerste wedstrijd wist het Gym nasium met 75 te winnen van het Rembrandtlyceum, waarna ook de UTS/ Huishoudschool de Rembrandt-ploeg na veel spanning doch met minder doel punten wist te verslaan (21). De laatste wedstrijd moest dus de be slissing brengen. Steeds zagen we het Gymnasium een punt voorsprong ne men, die door de ÜTS/Huishoudschool echter steeds weer ingelopen werd. In de tweed helft kreeg het Gymnasium een technisch overwicht, de aanvallen werden met meer variatie opgezet en dit resulteerde tenslotte in twee fraaie doelpunten (53). Hier kon UTS in de laatste seconden vSn de wedstrijd nog één doelpunt tegenover stellen. Het eindresultaat werd hierdoor: 1. Gym nasium 4 pnt. 12 doelp. voor 9 tegen; 2. UTS/Huishoudschool 2 pnt. 6—6; 3. Rembrandtlyceum 0 pnt. 69. Bij de tafeltenniswedstrijden geoefen- den zagen wij een tweetal op goed peil staande wedstrijden, bij de dames ge wonnen door mej. Neyenboom (Meisjes- H.B.S.), die haar tegenstandster mej. Hartman (Gymnasium) in twee sets 2116 21—14 versloeg. De schoolprijs was echter voor het Gymnasium. Bij de heren was het G. Bakker (U.L.O. Pieterskerkgracht) die door z'n goede verdediging zijn tegenstander A. Althuis (Rijnlands Lyceum) de baas bleef. De setstanden waren hier 21—12 2117. De Titus Brandsma-school won de ploegprijs vóór de U.L.O. Pieters kerkgracht. De fa. Heemskerk (Roelof- arendsveen) had voor de individuele winnaars enige bats beschikbaar gesteld. Na afloop reikte wethouder v. Schaik met enige toepasselijke woorden de prij zen uit, nadat hij de overgebleven jeugd opgewekt had de organisatoren van deze wedstrijden door middel van een dave rend applaus te bedanken. Batswingers 2 Treffers Docos USV 2 Treffers 2 Wibo 4 Vriendensch. DOS ATTC DOS 2 Salamanders 10 7 3 0 17 68—32 10 8 1 1 17 68—32 10 6 3 1 15 61—39 10 6 2 2 14 60—40 10 6 2 2 14 60—40 10 4 2 4 10 51—49 10 2 3 5 7 44—56 10 2 3 5 7 45—55 10 2 1 7 5 89—61 10 2 0 8 4 41—59 10 0 0 10 0 16—84 In groep G wordt het ook al met de week spannender. Wibo 8 leverde schit terend werk door het leidende BSM uit Dongen op eigen „terrein" een verras sende en grote 82 nederlaag toe te brengen. Dat was prachtig werk van de Hagenaars, die daarmee hun kansen op de eerste plaats aanzienlijk verbeter den. Alleen Hogéndoorn en Jacobs ver loren ieder van Koenen, maar dat was ook alles waartoe de Dongense favorie ten het konden brengen. De goede din gen voor de Haagse teams in deze over wegend Rotterdams-Zuidelijke afdeling houden niet. DOS 3 stelde zich namelijk vrijwel in veiligheid door Maasstad 2 op Rotterdams 'gebied een 73 neder laag toe te brengen. Langeveld, die bin nenkort wel door DOS zal worden op geëist, won driemaal. Meijer verloor van Stas en Wage leed nog een nederlaag tegen v. d. Ree. Het dubbel was voor Maasstad, maar dat deerde Langerveld c.s, helemaal niet. De overige uitslagen zijn hier: NOAD—Wifra 2 3—7, Rono Dordrecht 28, Wilnc>—Eendracht 1—9, USV—Wlfra 3 7—3. De stand luidt hier na de eerste helft (alleen Wifra 3Wibo 3 moet nog wor den gespeeld): Wifra 2 U BSM 11 Wibo 3 10 Eendracht 11 USV li Wifra 3 10 DOS 3 11 Maasstad 2 11 Dordrecht 11 NOAD 11 Wilno 11 Rono 11 IJSHOCKEY 8 3 0 19 72—38 1 18 69—41 1 17 69—31 2 15 7040 2 15 70—40 4 12 63—37 4 11 57—53 5 10 46—64 8 6 44—66 9 3 35—75 9 3 30—80 9 2 26—84 Het bondsteam „Den Haag" heeft za terdagavond voor 1000 toeschouwers de wedstrijd om de Cunninghambeker te gen E.V. Füssen met 125 verloren. De tussenstanden waren 30 71 en 24. Het bondsteam speelde zeer zwak, uit gezonderd doelman Oliver, Dell St. John en ZukiwskL Ook Füssen stelde teleur. Nadat de Duitsers een 100 voorsprong hadden opgebouwd speelden zij minder oplettend, waardoor de bondsploeg kans kreeg, om, dank zij Zukiwski (3 maal), Hendrik en Dell St. John, nog vijf doel punten te scoren. Zaterdag hebben de organisatoren van de Cunningham-beker te Mannheim de wedstrijdkalender opgemaakt voor de maand januari. In de Hokij te Den Haag speelt het Ned. Bondsteam de volgende vijf wedstrijden. Woensdag 8 januari: Ned. BondsteamDusseldorp; zondag 12 januari: Ned. BondsteamBad Nauheim; dinsdag 14 januari: Ned. Bondsteam Riessersee; dinsdag 21 januari: Nederl. BondsteamBad Tölz; woensdag 29 januari: Ned. BondsteamFüssen. BRIDGE BRIDGECLUB SANS ATOUT De uitslagen der viertallencompetitie zijn als volgt: Zwart: team Brakel wint van team Eling met 13 pnt.; team Kukler wint van team Tielkemeyer met 4 pnt.; team Vissers wint van team Winterkamp met 16 punten. Rood-Groeh: team Bernard wint van team Kuijs met 4 pnt.; team De Haas Sr. wint van team Stikvoort met 20 pnt.; team v. d. Zeeuw wint van team Jon kers met 11 pnt.; team Altink wint van team Niehot met 20 pnt. HET SCHAAKSPEL MET ZIJN BESTE WENSEN voor een gezellige Oudejaarsavond en een heel gelukkig Nieuwjaar biedt Uw' schaakmedewerker U een viertal stel lingen ter oplossing aan, nl. één in 1 zet, één in 9 zetten, één in 5 zetten en één in 8 zetten mat. Oplossingen uiterlijk 18 januari ek. aan: W. II. van der Nat, Acacialaan 25, Leiderdorp. Onder de goede oplossers zal een schaakwerk worden verloot. I. - U. 'yJi' m •v') 'ül m •m Wit geeft mat in 1 zet. geeft mat in 9 zetten. 1 mm. m 'ëM. f3 rT'i" mp; W ABCDEFGH Wit geeft mat in 5 zetten. ABCDEFGH Wit geeft mat in 8 zetten. HET KANDIDATENTOERNOOI OM HET NED. KAMPIOENSCHAP In het kandldatentournooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland werden te Utrecht enkele af gebroken partijen gespeeld. Niet alle kwamen tot een einde. De uitslagen wa ren: Derde ronde: Vart PerloQuakke- laar y,Van DonkBink 10. Vijf de ronde: Van WeezeiQuakkelaar af gebroken. Zesde ronde: Van Weezei Barendregt 10. Zevende ronde: Orbaan Van Steenis afgebroken. BinkJonk man 01, Van Donk—v. Perlo y,. De stand luidt na 7 ronden: 1. en 2. Van Scheltinga en dr. Barendregt 5 pnt. (uit 8 partijen)3. en 4. Bredewout en Jonkman 4y pnt.; 5. Orbaan 4 pnt. plus 1 afgebroken partij; 6. en 7. Crab- bendam en ir. Van Donk 3^4 pnt.; 8. ir. Van Steenis 2^ pnt. plus 1 afgebr. partij; 9. Bink ïv. pnt.; 10. Van Perlo 2 pnt.; 11. en 12. Van Weezei en Quak kelaar 1 y, pnt. plus 1 afgebr. partij. Onze Damrubriek ONZE PROBLEMEN In cyferstand van probleem no. 725 staat voor zwart een schijf op 22 aan gegeven; dit moet natuurlijk 32 zijn. JAARWISSELING 1957—1958 Langs deze weg wensen wij alle dam- spelende lezers, vrienden en bekenden een alleszins gelukKlg en Zalig Nieuw jaar. Dat 1958 voor ons allen een jaar van gezondheid, voorspoed en zegen moge zijn, is de wens van DE DAMREDACTEUR. NIEUWJAAR-SURPRISE Wij zetten 1958 in met een prachtig vraagstuk van onze trouwe medewerker v. d. Boogaard. Een vraagstuk met een zeer verborgen ontleding, doch eenmaal Bevonden, zal het voldoening schenken. De aanwezige dammen rechtvaardigen dan het vraagstuk. Probleem No. "28 Auteur: Joh. v. d. Boogaard. Rotterdam. Zwart: 2. 7/10, 13, 19. 20. 24. 25. 36. 37, 45 en dammen op 31 cn 48. Wit: 16/18, 22. 26/29, 33/35, 39, 43. 46. 47 en 50. Ook onze medewerker Dubbeldeman wil 1958 met een goed product inzet ten. Zo zetten wij onze damrubriek dit Jaar In met een tweetal vraagstukken, die het oplossen dubbel waard zijn. Dat dit tevens een aansporing moge zijn voor alle damspelende lezers in 1958. tot het zenden van materiaal en oplos singen. Probleem No. 729 Auteur: J. Dubbeldeman, Leiden. Zwart: 7, 10, 11. 17, 18, 22. 27. 28, 31. 35, 36, 45. Wit: 19. 24. 30. 33. 38, 39, 41, 42. 44. 47. 48 en 50.* Voor beide vraagstukken geldt: Wit speelt en wint. Oplossingen kunnen worden ingezon den tot 14 Januari a.s. aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nw.-Vennep. OPLOSSINGEN No. 713. Wit 404, 14, 24, 22, 24, 8, 3. No. 714. Wit 42. 294, 37, 32. 10, 14, 41. 5. 6. No. 715. Wit 20, 38, 37, 32, 8. 3, 5. No. 716. Wit 35, 41, 41. 18. 4. 36. 2. No. 717. Wit 249. 494, 294, 261, 215, 451. No. 718. Wit 449, 41. 38. 50. 44. 4. 26. 17 (30), 6 (34. op 35 volgt 39 (40) 33 enz.) 40 (50) 29. 1. No. 720. Wit 29 (23) 41. 383, 30. 22. 40. 38. 10 (31) 4 36) 10 29 44 33) 15 (39) 33 (41) 10. No. 721. Wit 34, 38. 33. 33. 327. 17. 28. 13. 15. 2. Correcte oplossingen ontvangen van de heren: J. van Bcrkum, J. Smeet s, G. Rijsdam. UIT DE PARTIJ Tot slot van deze rubriek geven wij nog een partijgedeelte, waai van het leerzaam is te achterhalen op welke wijze de oegerigheid van zwart wordt afgestraft. Zwart: 2, 3, 6. 8/10, 12, 13. 15. 16, 19. 20, 26. Wit: 24, 28. 30, 32, 35. 36. 38. 39. 43, 45, 47/49. Wit aan zet en voert een damzet uit. Hoe? Qe&taCen goed door CLARENCE BUDINGTON KELLAND Oorspr. titel: STOLEN GOODS Uit het Amerikaans vertaald door H. de Graaff HOOFDSTUK I De grote deuren van Prothero wa ren nog niet open. Het kooplustige publiek zou zijn ongeduld nog tien mirtüten moeten bedvvingen. Binnen in "het grote warenhuis, op alle tien verdiepingen, namen verkopers en verkoopsters hun plaatsen in; de cassières installeerden zich achter hun kasregisters: de afdelingshoof den controleerden hun voorraden, kortom, heel het systematisch inge richte bedrijf stond op het punt de dag te beginnen. Op de personeels afdeling zaten de klerken achter hun lessenaars gereed om nieuwe sollicitanten te ontvangen, te onder vragen en in kaartsysteem te regis treren. De interne recherchedienst stond klaar om een wakend oogje te houden op alles, van ladelichters tot defecte blusapparaten. En op de bovenste verdieping zat het admini- stratiepersoneel te popelen om aan de slag te gaan met boel en en re kenmachines, om te jongleren met debet en credit, post te sorteren, te lezen en te beantwoorden kortom om al die duizend-en-één karweitjes te verrichten zonder welke een wa renhuis mït 'n dagelijkse miljoenen omzet in een hopeloze warboel zou ontaarden. Daar waren timmerlie den, schilders, pakkers, sjouwers, technici, electriciëns en monteurs druk en bedrijvig, maar onzichtbaar. Overal ging men normaal en be daard zijn gang, behalve op de afde ling Linnengoederen. Op Linnengoe deren verkeerde iedereen, van in koper tot de kleinste winkeljuffrouw in een staat van opwinding, die aan paniek grensde. Mijnheer Portman, de inkoper en mijnheer Newsome, de assistent-inkoper, hadden zich een succesvolle promotie in het vooruit zicht gesteld en daarop met alle kracht aangestuurd. Maar vat nu op hun hoofden was neergedaald, had den zij totaal niet verwacht. New some had dagenlang met propaganda gevochten om plaatsruimte in de zondagochtendbladen en tenslotte een royale toezegging gekregen. De advertentie was niet buitensporig geweest van omvang, noch van uit voering of tekst, maar was toch op de een of andere manier bij het on berekenbare publiek ingeslagen en thans bestormde dat publiek de in gangen. In een modern warenhuis spreekt men niet over zoiets vulgairs als een koopje. Wat vijftien of twintig jaar geleden onder die naam doorging, heet thans occasion. Gewoonlijk brachten Portmans occasions het tot een file van drie of vierhonderd mensen voor de ingang, doch deze ochtend leek het of er buiten een oproer gaande was. De politie was al te hulp gekomen om de straat vrij te houden ^oor het verkeer en om de menigte te belettten elkander in stukken te scheuren. Portman was verbijsterd. Wat het publiek zo beroerd had in de aankondiging, dat graslinnen lakens en slopen in grote en extra grote maten te koop zouden zijn te gen prijzen van 3.37 en 4.13 per stel, was een vraag die men slechts met schouderophalen en hoofdschud den beantwoorden kon. Hoe het vooruitzicht van losse slopen tegen 92 cents per stuk de menigte tot ra zernij kon brengen, was een van de onverklaarbare dingen die winke liers zich het hoofd doen breken. Hoe het ook zij, zo was de situatie, en men diende er rekening mede te houden. Op alle verdiepingen van het wa renhuis rinkelden ongeduldige bel letjes. Het was het signaal van mijn heer Wente en mijnheer Wente was de assistent-bedrijfsleider. Portman had Wente niet in zijn kantoor kun nen bereiken en had het signaal be volen. Dit was te veel voor hem. Hij had hulp nodig. Frank Wente, die al van de situa tie op de hoogte was, stapte uit de lift en stevende naar de afdeling die op het punt stond, door de koopzie ke horde bestormd te worden. Hij was een slanke jongeman met eer der het uiterlijk van een geleerde dan van een zakenman en hij toon de geen spoor van verontrusting. Zijn ogen namen snel alle getrof fen voorbereidingen op de ge blokkeerde corridors en de speci aal voor het opvangen van de stroom aangebrachte toonbanken. Het wa ren maatregelen die bij een normale toeloop zeker doeltreffend zouden blijken, doch die voor de dreigende lawine zeker bezwijken zou. Hij knikte hoffelijk tegen Portman en Newsome en ging hen voor naar het kantoor van de inkoper, waar hij de telefoon van de haak nam. „Met Wente" sprak hij. „Geef or der dat de deuren nog vijf minuten dichtblijven. En geeft me Pat Evans Vlug, alsjeblieft." Bijna onmiddellijk kwam Pat Evans, hoofd van de Recherche, aan de telefoon. „Met Wente. Heeft men je al ge waarschuwd?" „Dat zou ik denken" antwoordde de diepe stem van Evans. „Waarom wordt een mens niet behoorlijk van te voren van zo'n chaos op de hoog te gebracht?" „Dat zal ik uitzoeken" zei Wente op veelbetekenende toon. „Hoe staat het met de ingangen?" „Daar heb ik mijn mannetjes al. We zijn bezig afzettingen te maken om de stroom naar de liften en rol trappen te leiden." „Mooi. En korn dan hierheen met een stuk of zes mensen." „En gummiknuppels" grinnikte Evans. „Ik heb de opening vijf minuten uitgesteld. Als we een minuut lan ger wachten komt er oproer." Wente wendde zich tot Portman Zijn gezicht was volkomen uitdruk kingloos. „Ik dacht dat zulke dingen van te voren doorgegeven werden", zei hij. „Ik heb alle gebruikelijke maat regelen getroffen. Ik heb niets ver geten. Ik had verwacht, dat we op z'n hoogst drie of vierduizend paren lakens en slopen zouden verkopen. Hier kan ik geen verklaring voor geven, 't Is een van die idiote gril len van het publiek." „Hoe staat het met de voorraad?" Portman maakte een zenuwachtig gebaar. Wente haalde zijn schouders op en keerde zich tot Newsome. „Zorg jij daarvoor", zei hij kort. „Laat het goed uit het magazijn aanrukken. Als je tekort komt, zorg dan voor meer. Waar je het vandaan haalt, moet je zelf maar zien.... „Laat grote borden neerzetten Portman. „Per persoon wordt niet meer verkocht dan twee paar lakens en slopen", Hij keerde zich om en op hetzelf de ogenblik trad er een grote, par mantig geklede man binnen. Wente verspilde geen tijd aan begroetin gen. „Timmerlui, Pat?" „Zeker en extra grote spijkers!" „Hoeveel man?" „Zes. Meer kan ik beneden niet missen". „Afzettingen bij alle roltrappen?" „Jawel." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9