Nederland stelde zich dit jaar te u/eer tegen epidemieën nieuw] AARSpuzzel n geschrift, met pillen en... met de tong Het was bestedingsbeperking en A-griep wat de klok sloeg Misschien heeft u geluk in het nieuu/e jaar en kunt u taart eten DINSDAG 31 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 "U/IJ ZIJN NOG NIET goed en wel bekomen van het schrijven en lezen naai door. Een andere pleister op de fT van het overzicht over het jaar 1956 of wij zitten al weer tegen het 7prp wnnde van Amstprrfsm was dp laatste kalenderblaadje aan te kijken. Het heeft er alle schijn van, dat de jaren steeds sneller voorbijgaan, alsof de mensheid, naar een doel snelt dat in een niet eens ververwijderd verschiet ligt. En de zweep van de huidige, enerverende wereldgebeurtenissen zet ons tot spoed aan en bepaalt het tempo. Zo jachten wij dan maar weer door, het jaar Onzes Heren 1958 in. Maar hoewel ons niet veel tijd wordt gegund, een beetje op adem te komen, kunnen wij mensen als redelijke wezens niet zonder een kort ogenblik van bezinning op hetgeen achter de rug is en hoe wij ons het nieuwe jaar zou den wensen. Wat heeft onze Nederlandse gemeenschap aan prettige en ge zellige dingen beleefd, welke vooruitgang is er op verschillend terrein weer geboekt, maar wat ook heeft ons, soms op pijnlijke wijze er aan herinnerd, dat de wereldvrede nog slechts een fixie is en dat de liefde, waarop wij met het Kerstfeest weer zo nadrukkelijk zijn gewezen, telkenmale met een schouderophalen terzijde wordt geschoven? Wij gaan het allen nog eens een keer proberen, nü met 1958. Hoe was het een jaar geleden ook weer, toen wij op 1 januari 1957 een paar minuten over twaalf, na de onzen de beste wensen te hebben toegefluisterd de straat opgingen om ons te werpen in de vurige, knallende en fluitende wereld van voetzoekers, bommen en sirenes en te staren in de laaiende vlammen van een onverantwoordelijke, angstaanjagende, doch o zo prachtige „kerstboomfik"? Het zag er niet zo best uit bij de vorige jaarwisseling. Altijd u/eer vluchten liet jaar negentienhonderdzeven envijftig begon even troosteloos en dramatisch als het nu eindigt. Toen waren het deHongaarsevluch- telin gen, verjaagd door de rode terreur, die ook in ons land een vei lig onderkomen en werk trachtten te vinden. Nu zijn het onze eigen land genoten. die eveneens moeten wijken voor een terreur waarby de kleur rood ook heel goed past: de Indone sische willekeur en dwingelandy. Tienduizenden Nederlanders zijn ge dwongen het machtsgebied van Dja karta te verlaten en zullen in ons land opgevangen worden waarvoor dan weer de nodige voorzieningen getroffen moeten worden; de woon ruimte zal ook wel geweld worden aangedaan. De gebeurtenissen hebben hun schadijw al vooruit geworpen, want een jaar geleden kwamen hier te lan de honderden Indo-Europeanen aan, aie verklaarden uit Indonesië ver trokken te zijn, omdat het er niet meer uit te houden was. De synode van dé Ned. Herv. Kerk had met haar qproép tot bezinning^ inzake Nieuw- Guinea nogal veel opzien gebaard, maar zij kwam dit jaar weer van haar schreden terug. De verdedigster van Jung- schlager en Schmidt, mevrouw Mieke Bouman, werd om haar grote verdiensten op 6 mei te Groningen geëerd met het ere doctoraat in de Rechtsgeleerd heid, waarbij werd gesproken van de bewondering voor haar moed waarmee zij bleef vechten voor haar taak. We blijven nog evén in overzeese sferen en me moreren het feit, dat 15 decem ber van dit jaar de derde ver jaardag werd gevierd van het Statuut voor het Koninkrijk waarbij Nederlands Nieuw Gui nea en de West zijn betrokken. Begin des jaars bezette mr G. P. Helders de ministerspost voor sident van dit rijksdeel naar Den Haag kwam om deze penibele kwestie te bespreken, maar erg veel verder is men toen niet ge komen. Verleden week kreeg de journalist z'n uitwijzing. Wij moesten ons beperken en klein, dit jaar de mond over vol heeft gehad, met welk begrip iedereen schermt, waarom clubs en verenigingen hun contributie moesten verhogen, maar waar Sint Nicolaas zich evenwel bitter weinig van heeft aangetrokken, welnuu weet het wel, dat is de roemruchte en alom gewraakte bestedingsbeper. k i n g geweest. Financieel-econoraisch bezien zat ons land dit jaar nogal in de put en de situatie liet zich zorge- lijk aanzien. De bestedingsbeperkings nota van de regering kwam in fe bruari af. Hoewel niemand het be lang van bezuiniging ontkende had den wy wel veel kritiek op het ge voerde beleid; Men ging er niet zui niger om leven en de overheid be perkte zich in de uitgaven lang niet genoeg naar onze smaak. Minister Zyistra toonde zyn goede wil en kon- yWVWSA^WWSAA^VWW\A<^VW^WWWVWWS/W~ zere wonde van Amsterdam was de totstandkoming van de brug over het Buiten IJ bij Schellingwoude, Euro pa's „langste". De hoofdstad kan voor lopig weer even vrijer adem halen. Met de uitvoering van het Del taplan werd dit jaar een begin gemaakt. De verwerkelijking van de eerste fase, de stormvloedke ring in de Hollandse IJssel, is in volle gang en zal naar wordt verwacht in de loop van het ko mend jaar worden voltooid. Met de Zuiderzeewerken gaat het ook voorspoedig. Marken is geen eiland meer en dat zal de toeris ten erg spijten, maar dat er toch ook veel mee gewonnen is moet u maar eens aan de oud-eiland- bewoners gaan vragen. Ook Oos telijk Flevoland is thans aan het water onttrokken, het viel dit jaar geheel droog en met behulp van vliegtuigen werd de eerste vegetatie in de vorm van rietzaad over de nieuwe polder gestrooid. In 1958 worden hier al de eerste arbeidersbedrijven opgericht. Koude coMog met kiespijn \7ERS OOK LIGGEN ONS in het V geheugen de protestvergaderin gen tegen de loonpolitiek door on derwijzers. ambtenaren, mijnwer kers enz. Vooral de tandartsen heb ben indruk op ons gemaakt. Tussen hen en de ziekenfondsen ontstond een complete koude oorlog hetgeen voor velen onder ons een „pijnlijke" kwestie is geweest. Ondanks de verbeteringen welke tot stand kwamen blijft de huidige toestand op de arbeidsmarkt zorgen baren. Minister Suurhoff liet in onze stad Leiden op 11 november bij de opening van de Rijkswerkplaats een geruststellend geluid horen ten aan zien van de werkverschaffing, doch het toenemend aantal ontslagen bij verschillende grote bedrijven wijst toch in een andere richting, hoewel de verwachting gewettigd is, dat een en ander slechts van voorbijgaande ook even zijn mondje geroerd. Met het doel voor ogen, dat de atoomenergie moet worden aan gewend tot zegen der mensheid, heeft minister Zijlstra een nota aangeboden waarin hij een plan uiteenzette. We krijgen een heu- se atoomcentrale en die moet dan 9 miljard gulden gaan kosten. Het leven is nu eenmaal tamelijk duur vandaag de dag, we krijgen onze energie niet voor niets en hoe kleiner de atomen des te ho ger de prijzen worden. Tja, en dan zouden we eigenlijk afscheid van minister Mansbolt moe ten nemen. Deze bewindsman heeft het land niet minder dan 12^ jaar lang op een voortreffelijke wijze ge diend in de landbouwsector, en de visserij niet te vergeten. Dr Mansholt zou een hoge functie op Europees ni veau te wachten staan; de koffers waren gepakt en de Kamer had al een motie van dankbaarheid en ver trouwen aangenomen, maar mis schien is er iets aan de hand met de sollicitatiebrief of zo; in elk geval, minister Mansholt is er nog en Euro pa moet nog even op hem wachten. Werden de w/egen veiliger? f)AT HET DRUK WORDT op de weg heeft u allen wel kunnen merken. Op alle mogelijke manieren wordt aan het verkeersprobleem ge dokterd. In het begin van het jaar scharrelde men nog met benzineloze stal gehaald. Geniaal waren soms de smoezen, welke werden verzonnen om het zondagsrijverbod te kunnen ontduiken, maar het hielp veelal niet en er vielen bekeuringen bij de vleet. Een hele verbetering lijkt thans de herinvoering van de maximumsnel heid te zijn. De voetgangers kunnen ietwat geruster zijn en de auto's ver tonen minder deuken. De knipperboJ was een nieuwe verschijning in onze straten, ze knipperen nu dat het een lust is. Algemene beoordeling; .nou ja. die knipperbollenals de zon niet schijnt is het een leuk gezicht. Voor de rest is het misschien wel eens aardig bij zo'n bol te gaan staan'; wie weet kom je nog een keer aan de overkant". Het toerisme heeft dit jaar te klagen gehad en het is nota bene een uitermate belangrijke bron van in komsten voor ons land. Het bezoek is zo niet stukken minder geweest, bet is in elk geval tot stilstand ge komen. En dat vooral omdat er te weinig goede hotels zijn. Daarbij komt dan nog de onsympathieke be talingsregeling, welke in veel hotels van kracht is. Op dit gebied is Neder land een stuk van zyn goodwill als tceristenland kwyt. De gevangenissen hier te lande le ken in 1957 meer op scherts-strafin- richtingen, waar men behalve ge makkelijk in, ook weer uit kon ko men. De ene ontsnapping was nog niet achter de rug of een andere werd gemeld. In Amsterdam stond op de Weteringschans bij het Huis van Bewaring zelfs een verkeersbord, dat waarschuwde voor overstekende gevangenenTwee belangrijke gemeenten kregen een nieuwe bur gemeester: Amsterdam en Den Haag. Burgemeester Van Hall.van Amster dam werd in zijn eerste optreden zwaar gehandicapt door zijn langdu rige ziekte en burgemeester Kolf schoten deed zijn intrede in het Haag je onder luid misbaar van protes tants-christelijke zijde. Het itf ook wat.zo maar een katholieke bur- zondagen en werd de koets weer van gemeester in zo'n grote stad. Te hooi en te gras IN GROTE TREKKEN was dit dan weer wat wij voor u dit jaar sig naleerden. Dat het bij lange na niet een volledig beeld is moet u wijten aan het korte bestek van een enkele pagina. Er is nog zoveel interessants en vermeldenswaai'd, dat wij niet kunnen nalaten nog enkele feiten aan te tippen. Wij, of liever de Hol- land-Amerika Lijn, kregen er een prachtig nieuw schip bij: de Staten dam, het op één na grootste Neder landse passagiersschip, waarmee op 23 en 24 januari op de Noordzee een proefvaart werd gemaakt waar prin ses Beatrix het schip in volle ze» doopte. Op 15 juli werd de KLM en ons land getroffen door de ramp van de „Neutron", waarbij 58 personen het leven verloren; het grootste ongeluk in de vaderlandse luchtvaartgeschie denis. Den Haag zit te springen om een satellietstad. Het ziet er thans naar uit, dat het plan-Wilsveen er vroeg of laat wel zal komen. Zoe- termeer zou dan een stuk grondge bied moeten afstaan. De Spoetnik heeft vele paren ogen en verrekijkers „ins Blauwe hinein" doen kyken aan de hand van een „dienstregeling". Rotterdam is in het nieuws verschenen met een gedurfd plan voor het eiland Rozenburg welk project als Europoort geboekstaafd staat. Wat deze dingen betreft kan het vaderland rustig zijn, met onze werk kracht en ondernemingszin komen we er wel. Maar het is toch met angst in het hart. dat we het jaar afsluiten. De toestand in „de Gordel van Smaragd" en het lot van dui zenden landgenoten daar stellen ons bij het begin van 1958 voor nieuwe en grote problemen. Wij kunnen oo"k het nieuwe jaar niet met een kalm gangetje inzetten. De eerste dag zal moeten bruisen van activiteiten en energie en. onze inzet zal volkomen moeten zijn. Ons land zal Gods on misbare zegen voor het nieuwe jaar weer hard nodig hebben. digde op velerlei terrein een prijs- stop af, o.a. voor gas, elektriciteit en water. Verschillende overheidsbedrij ven trokken zich er niet al te veel van aan en verhoogden desondanks de tarieven. De PTT toonde zich hier in niet de minste en verhoogde de portokosten zelfs tweemaal binnen het jaar. Het bleef niet bij beperking der bestedingen en ons aller minister het een en ander te doen weest, want van verschillende zijden werd de noodzaak van het bestaan van dit departement in twijfel getrokken. Moeilijkheden met een journalist op de Neder landse Antillen waren de oor zaak ervan, dat de minister-pre- neiuers ue [iniiisieibuuii vuur Zaken over Zee. Hierover is nog Hofstra kondigde enkele vergaande belastingmaatregelen af. De schatkist was er heel erg aan toe. Hup, ging de omzetbelasting op diverse artike len omhoog en verder nog de ven- nootschaps- en vermogensbelasting. De beperkende maatregelen brachten een stagnatie in d„ bouwnijverheid met zich. Verscheidene projecten als de IJ-tunnel moesten op de lange baan worden geschoven om voor rang te kunnen verlenen aan de nog urgentere woningbouw. Luid schalden de triomfkreten door ons land, toen koningin Juliana op 28 september de Velsertunnels in bedrijf stelde. Het is dan ook een bouwwerk om trots cp te zijn; de tunnels hebben over gebrek aan belangstelling niet te kla gen gehad, want de eerste dagen gle den onafzienbare rijen van tiendui zenden auto's onder het Noordzeeka- Naast de obligate pil deed een haring wonderen op het A-griepfront, als men tenminste mag afgaan op de gezonde raad van de directeur van de Vlaardingse G.G.D. wiens woor den door, hoe kan hef anders, de re dersvereniging voor de Nederlandse haringvisserij werden verspreid. aard zal zijn. Dit zal voorlopig de enige troost moeten zijn. Iets overtuigender was de minister, toen hy op 2 januari in Amsterdam persoonlijk de eerste van de ruim 700.000 uitkeringen deed van de toen juist ingegane algemene ouder domswet, welke als A.O.W. een duif uit het (loon)-zakje haalde en er ook weer wat in deed. Ook de veel omstreden huurverhoging werd „er door gedrukt"; dit konden velen op 1 augustus merken! Over de zomer waren dit jaar de stemmen verdeeld. Dat hij beter was dan vorig jaar zij toegegeven, maar hy was ook bijzonder nat, tot grote ergernis van aardappelleveranciers en de boeren, die met een verrotte korenoogst zaten te kijken. Laten we echter niet vergeten te vermelden, dat de buitengewoon zachte winter van '56 op '57 niet alleen tegemoet is gekomen aan de meer kouwelijken on der ons, maar de temperatuur heeft er bovendien voor gezorgd, dat de woningbouw regelmatig voortgang kon vinden, zodat het aantal huizen dat gereed kwam een record bereikte. Uit het Oosten kwam heeft 1957 in het teken gestaan van een andere golf, even ingrijpend als die van de bestedingsbeperking: de Aziatische griep, die zó vertrouwd is geworden, dat we wel mogen spre ken van „onze eigen A-griep". Zij kwam ons toegewaaid vanuit het Verre Oosten en voor dat we het wisten hadden we het te pakken. De geneesheren kwamen tijd tè kort, want in elk huis was wel een arme patiënt te vinden. De scholen werden ontvolkt en in vele gevallen besloot men tot tijdelijke sluiting; tram- en busdiensten konden niet meer nor maal functioneren door gebrek aan personeel. Enfin, u kent het allemaal wel. Als u het ons vraagt, geloven we, dat we die bacillen nóg niet kwijt ziin; óf het moeten familie-bacilletjes zijn waarmee wij thans te kampen hebben. Een ander minder prettig ver schijnsel was de kinderverlam ming, welke afgelopen jaar ster ker de kop opstak. Een vrij groot aantal gevallen van deze be smettelijke ziekte deed zich in ons land voor. Er werden wijze besluiten genomen tengevolge waarvan werd overgegaan tot het inenten op grote schaal. Op atoomgebied heeft Nederland Heeft een j^ar al zyn minder goede kanten, het brengt toch altyd veel geluk, vreugde en voorspoed met zich mee. Dat kan niemand ontken nen. ook niet de grootste pessimist onder de puzzelaars. Om het geluk van hen allen in de hand te werken, verloten we onder de inzenders van een goede oplossing op nevengaande Nieuwjaarspuzzel drie taarten. Wie nog eens een kansje wil wa gen misschien lukt het in het nieu we jaar moet zyn inzending voor donderdag, 9 januari a.s. in het bezit doen zyn van de Puzzelredaktie van dit blad. Ter voorkoming van misverstan den, dienen inzendingen te geschie den onder het motto: Nieuwjaars- puzzel. Horizontaal: 1. enig, merkwaardig, de gezamenlijke edelen, 8. rimpel in 't voorhoofd (Figuurlijk), 11. tover woord: ofcen u, 15. schrijflijn, 17. zij tak Donau, 19. stad in Duitsland, 21. keukengerei, 23. de dag vóór giste ren, 26. natuurlijk waterbekken, 28. een halve toon verlaagde g, 29. als God wil (afk. Lat.), 30. bastaarduit gang, 31. gem. in GelderL, 32. maan stand, 34. wig, 35. bijwoord, 36. vrouw uit de boerenstand, 39. lieden van adel, 42. academische titel (afk.), 43. voor, 44. invoeren, 45. holte in een muur, 47. zware zoete wijn, 49. radio omroep (afk.), 51. meisjesnaam, 52. voornaam van een bekend president, 54. voorzetsel, 55. zijtak "Elbe, 56. trots, 58. atmosfeer (afk.), 59. onbep. voornaamw., 61. grootste stad van Nebraska, 63. hoofddeksel, 64. in de richting naar omlaag, 65. voornaam woord, 66. glijvoertuig, 67. Ierland. 68. van het teken af te herhalen (afk. in de muz.), 70. Europeaan, 72. ledger (afk.), 73. sus loco (ark.), 74. meisjes naam, 75. meisjesnaam, 77. verkleding op carnaval, 84. van elk evenveel (op recepten), 86. voegwoord, 88. hardig heid in hout, 90. gem. in Limb., 92. wagon lit (afk.), 93. landtong, 95. ge wicht (afk.), 96. gem. in N. Brab., 98. vlaktemaat, 99. bekende afkorting, 100. vogel, 101. niet goed doorbakken, 103. vogel, strandloper, 107. soort groente, 108. mineraal, 110. kant van een stroom, 111. drukte, 113. koren, 114. nu en dan, 115. getroffen, 116. nauwe straat. Verticaal: 1. gem. in N. Holland, 2. bloem, 3. bastaarduitgang, 4. ge wicht (afk.), 5. biersoort, 6. op enige plaats, 7. koppelriem voor jagers- een weerrijmpje. honden, 8. wrok, 9. laaghartig, 10. buitenhaven, 11. stoomschip (afk.), 12. water in Utrecht, 13. ketting- raadje in een uurwerk, 14. bloem, 16. plaats in Zeeland, 1P. gedeputeerde Staten (afk.), 20. vlug, 22. achting, 24. zuiver, 25. verstand, 27. plechtige ge lofte, 29. afbeelding, 33. deel van N. H., 36. een der drie afmetingen (afk.), 37. rechten inbegrepen (afk.), 38. deel van een ontkenning (Fr.), 40. voegwoord, 41. afkorting van nikkel, 43. paardekracht (afk.), 46. muziek noot, 48. vergiftigde plant, 50. schaal dier, 51. schone jongeling, 53. moeras- plant, 55. uit of betreffende Ierland, 57. bergplaats, 60. geluid van een ezel, 62. uitroep, 65. telwoord, 69. stellage, 71. afk. v. tantalium, 74. be vestiging, 76. maanstand, 77. voor naamwoord, 78. de 12 machtige goden der Germanen, 79. hoeveelheid elec- triciteit, die zich door een lichaam verplaatst, 80. landbouwwerktuig, 81. godin van de dageraad, 82. werpanker, 83. emeritus (afk.), 85. na dato (afk.), 87. ontkenning (spreektaal), 89. zwaardvis, 91. gek heid, 92. vragend voornaamwoord, 94. zuilengang in het oude Athene, 97. uiteinde van een spier, 98. na komeling, 100. lijkvaas, 102. graaf- werktuig, 104. voegwoord, 105. te voren (afk.), 106. ieder, 107. hoofd deksel, 109. als 51 hor., 112. vers (afk.). Bij juiste oplossing leest men op de cijfers: 4, 45, 78, 107, 21, 74, 5, 64, 1, 81, 10. 2, 93, 44, 6, 101, 29, 104, 87, 103, 89, 100. 68, 75, 59. 65, 60. 105, 77, 106, 41, 52. 38, 91, 61, 113, 79. 71, 54, 56, 42, 55, 85, 82, 48, 115, 110, 90 en 92

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8