,De stemme ni*ov Bij Rijkspostspaarbank werd in 1957 f 5 miljoen ontspaard Mgr. Lemmens gaat rusten Inkomstenbelas'ing over sloriing wonlngveriielering Vrouw gedood Atoom-energie in de tuinbouw Weduwe met mes vermoord Luitenant spotte met rijkseigendom en levens weeckelykse cRonycke Haarlemse bloemenkeuring DINSDAG 31 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Evenwel 50 miljoen rentebijschrijving Bij de Rijkspostspaarbank werd in 1957 655 miljoen gulden ingelegd en 660 miljoen gulden opgenomen. Er werd dus 5 miljoen gulden ontspaard, afgezien van de rente welke op de rekeningen zal worden bijgeschreven. Deze rente bedraagt bijna 50 miljoen gulden. Na bijschrijving daarvan zal het totale inleggerstegoed zijn geste gen tot rond 1960 miljoen gulden ultimo 1957. De ontsparing in 1957 heeft uiter aard ook de beleggingsactiviteit van de Rijkspostspaarbank ten zeerste be perkt. .De daling in de besparingen, welke zich reeds in het tweede half jaar van 1956 aftekende, ging voort in 1957. De hoge rentestand, veroorzaakt door de spanningen op de kapitaal markt, leidde tot een verschuiving van vele besparingen in de richting van beleggingen met een hogere rentevoet. Ondanks het feit dat bij de Rijkspostspaarbank de kleinere spaar- saldi verreweg in de meerderheid zijn, heeft ook deze instelling hiervan de weerslag ondervonden. De Nationale Woningbouwlening, heeft vele spaarders ertoe gebracht spaargelden bij spaarbanken om te zetten in obligaties van deze lening. Tot de eerste stortingsdatum (15 no vember 1957) werd in totaal van de Rijkspostspaarbank ongeveer 30 mil joen gulden naar deze lening over geheveld. Ook na 15 november bleef het opgenomen bedrag zich op een hoog niveau bewegen, terwijl de in leggingen enigszins achterbleven bij de verwachting. In hoeverre de uit gifte van rentespaarbrieven en bouw. zegels ten behoeve van de Nationale Woningbouwlening hierop invloed heeft uitgeoefend, is vooralsnog niet te zeggen. Monseigneur dr. J. H. G. Lem mens, bisschop van Roermond heeft om gezondheidsredenen aan de Paus verzocht, om 1 januari 1958 ontheven te worden van het besturen van het bisdom Roermond. De Paus heeft op dat verzoek goedgunstig beschikt en heeft dr. Lemmens met ingang van 1 januari 1958 benoemd tot titulair aartsbisschop van Samosate. Vanaf deze dag zal monseigneur mr. dr. J. M. J. A. Hanssen tot nu titulair bisschop van Birta en co-ad- jutor met het recht van opvolging van monseigneur Lemmens bis schop zijn van Roermond. De Paus heeft uitdrukking willen geven aan zijn souvereine voldoening over de waarlijk apostolische activi teit die door -monseigneur Lemmens is ontplooid gedurende de 25 jaren van zijn episcopaat. Hij heeft hem de wens doen toeko men dat God door zijn genade de bis schop moge bewaren en sterken op dat hij naar omstandigheden nog kan werken voor zijn glorie", aldus vernemen wij van het secretariaat van het bisdom van Roermond. Aftrek voor het jaar 1957 De directeur van het grootboek woningverbetering zal niet voor 1 ja nuari 1958 overgaan tot het vaststel len van de bedragen, die ingevolge de wet grootboek woningverbetering over het stortingsjaar 1 augustus 1957 tot 1 augustus 1958 ter inschrijving in het grootboek moeten worden gestort. Bovendien wordt op praktische gron den het standpunt ingenomen, dat geen bedragen in het grootboek kun nen worden gestort vóór het tijdstip van vaststelling van de stortingsver plichting. Aangezien particuliere beleggers het gedeelte van de huur, dat over de periode tot 31 december 1957 is ge blokkeerd, daarom pas in 1958 in het grootboek kunnen storten, kan dit ook pas in 1958 als kosten van wer ving worden afgetrokken. De over 1957 geblokkeerde bedragen zouden dientengevolge volledig onder de in komstenbelasting van 1957 vallen. De minister van financiën heeft thans echter goedgekeurd, dat de in 1958 te verrichten stortingen over 1957 geblokkeerde huur op verzoek van de belastingplichtigen voor de heffing van de inkomstenbelasting kunnen worden toegerekend aan het jaar 1957. „UITSLUITING" VAN JOURNALIST INGt,TKOKfKl^N De regering heeft besloten de uit sluiting van <ie redacteur van het dagblad „De Volkskrant", de heer H. C. Faas, per 1 januari 1958 op te hef fen. De regering is hiertoe overge gaan nadat dr. Drees een gesprek met de hoofdredacteur van „De Volks krant" heeft gehad. De heer Faas werd in september jl. van bepaalde faciliteiten uitgesloten in verband met publikaties uit de Miljoenennota, die voortijdig zouden zijn. De regering heeft ook besloten dat de minister van O., K. en W. vragen betreffende de verhouding tussen overheid en pers in het algemeen en met name de vraag of en zo ja onder welke voorwaarden de overheid in de toekomst de tuchtraad van de Fe deratie van Ned. Journalisten zou kunnen horen, om advies zal voor leggen aan de onder het ministerie van O., K. en W. ressorterende Pers- raad. Hier volgt een overzicht van de ontwikkeling van de besparingen bij de Rijkspostspaarbank sinds 1950 (in miljoenen guldens): jaar ingelegd opgenom. spaarversch. 1950 285 390 —105 1951 288 385 97 1952 376 365 11 1953 408 376 32 1954 476 409 68 1955 607 450 +157 1956 733 560 +173 1957*) 655 660 5 Voorlopige gegevens. TWEEDE HORECA VAKBEURS IN AMSTERDAM Van 6 t.m. 9 januari a.s. wordt in de grote zaal van het Rai-gebouw te Amsterdam de tweede Horecavak beurs gehouden. In vergelijking tot de vorige beurs in het begin van dit jaar is het aantal exposanten geste gen van 100 tot 170. De standruimte is nu 2Vi maal zo groot. Tot deze beurs hebben uitsluitend belangheb benden, eigenaren en werknemers van de 32000 aangesloten Horeca-be- drijven, toegang. NATIONAAL KATH. OPLEIDINGSINSTITUUT VOOR JEUGDLEIDERS Het oude landgoed „Kopsche Hof" op de grens Nijmegen-Ubbergen is na verbouwing al enige tijd in gebruik als Nationaal Katholiek Instituut voor leiders in de jeugdbeweging. De officiële opening is thans bepaald op 28 januari. De plechtigheid zal wor den verricht door mgr. W. M. Bec kers en de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener. Op rijdende tram gesprongen Gisteravond geraakte op de Cein tuurbaan te Amsterdam de 53-jarige weduwe R. van GelderFelsen be kneld tussen een vluchtheuvel en de bijwagen van lijn 3. Het slachtoffer werd met zeer ernstige verwondin gen naar het Wilhelminagasthuis vervoerd waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De vrouw had op het voorbalkon van de reeds rij dende tram willen springen. Enige passagiers hielpen een handje en grepen haar bij de armen vast. De weduwe werd angstig en riep: „Laat mij los". Zij werd inderdaad losge laten, met het droef gevolg, dat zij tussen de wielen en vluchtheuvel te recht kwam. Tot de terreinen waarop het vreed zaam gebruik van de atoomkern splitsing geen toekomstmuziek meer is, behoren ook land- en tuinbouw. Bij de plantenveredeling, de bestrij ding van ziekten en plagen, de voed- selconservering, het grond en bemes. tingsonderzoek zijn met deze jonge wetenschap reeds opvallende resul taten bereikt. Vele en groots zijn verder de mogelijkheden die men voor de toepassing vah de radio actieve straling in land- en tuinbouw meent te mogen zien. Om die mogelijkheden en de bereik te resultaten dichter bij de praktijk te brengen, heeft de Nederlandse Tuinbouwraad in samenwerking met het ministerie van landbouw een voorlichtingsdag georganiseerd die geheel aan dit onderwerp is gewijd. Het voorlopig programma van deze dag, die op vrijdag 31 januari a.s. zal worden gehouden in de Dierentuin te 's-Gravenhage, vermeldt de vol gende sprekers en onderwerpen: i I NED. MIDDENSTANDSBANK WEER 7 PROCENT. De directie van de Ned. Midden- staridsbank N.V. deelt mede, dat de gang van zaken in 1957 bevredigend is geweest. Iq verband met de op het terrein van de kredietverlening gel dende beperkingen vertoont de kre dietuitzetting slechts een bescheiden groei. De styging van de toever trouwde gelden is van betekenis. On danks een belangrijke verdere toe neming van de bedrijfslasten mag een winstcijfer worden verwacht, dat wat hoger ligt dan over 1956. Het Ügt in de bedoeling te zijner tyd aan aandeelhouders voor te stel len een dividend van 7 pet. (onveran derd) op de gewone aandelen uit te keren. Paul dc Waard naar Radio Unie De heer Paul de Waart zal op 1 april „Het Centrum" als hoofdredac teur verlaten om een functie te aan vaarden als hoofd van het historisch archief van de Nederlandse Radio Unie. De heer De Waart is sinds 1953 aan het te Utrecht verschijnende dagblad verbonden geweest. Daar voor was hij hoofd van de reportage- dienst v. d. KRO. Zijn medewerking aan de KRO in de rubriek „Journa listiek weekoverzicht" zal hij voort zetten. Ook zal hij binnenkort weer optreden als voorzitter van het „Po litieke forum". Zijn taak bij de Nederlandse Radio Unie bestaat in het reorganiseren van het historisch archief, het catalogise ren van grammafoonplaten en ge luidsbanden, die historische beteke nis hebben gekregen. Vogels vergiftigd Voordcel kostte meer dan de schade Een boer uit Haelen in Limburg kon het niet heben, dat de vogels het pas-gezaaide graan van het veld pik ten, kwam op het idee, zijn winter rogge vóór het zaaien in parathyon te drenken. Honderden vogels kwamen dienten gevolge om het leven. Gistermiddag stond de vindingrijke landbouwer voor de kantonrechter te Roermond, die hem veroordeelde tot een geld boete van 100,subsidiair twintig dagen en twee weken voorwaarde lijke hechtenis. De kantonrechter overwoog bij zijn uitspraak, dat het consumeren van de vergiftigde vo gels groot gevaar oplevert voor mens en dier. BABY GESTIKT Een baby van 2M maand is in de nacht van zaterdag op zondag in de ouderlijke woning aan de Soenda- straat te Haarlem door verstikking om het leven gekomen. In zijn slaap had het kindje zich omgedraaid waardoor het zich vastdraaide in zijn tuigje. Toen dat begon te kifellen heeft het zich niet meer terug kun nen draaien. Mr. H. C. M. Edelman te Utrecht: grondslagen en algemene toepassin gen; dr. ir. D. de Zeeuw te Wage- ningen (instituut voor de toepassing van atoomenergie in de landbouw): gebruik van isotopen bij het tuin bouwkundig onderzoek; ir. C. Broer tjes te Boskoop (proefstation voor de boomkwekerij): radio-actieve stra ling en plantenveredeling; dr. D -A. A. Mossel te Utrecht (centraal insti tuut voor voedingsonderzoek): voed- selconservering door ioniserende straling. Verder wordt overwogen één of twee films te vertonen die betrekking hebben op de toepassing van atoom energie. In Haagse Laakkwartier Gisteravond omstreeks tien uur werd in een woning in het Haagse Laakkwartier het levenloze lichaam aangetroffen van de 52-jarige we duwe B. Bussel-De Knegt, pension houdster van beroep. De door ge stommel gealarmeerde benedenburen waarschuwden de G.GJ). want men dacht no? aan een ernstig ongeval. Toen de politie ter plaatse verschenen was, bleek de vrouw te zijn vermoord. Met een mes was een diepe snede toegebracht in de hartstreek. Een 28-jarige Surinamer, die bij haar een kamer bewoont, is als eni ge verdachte verhoord en heeft vele tenlasteleggingen bekend, doch niet de moord. Na een verhoor van twee uur had de man toegegeven, dat hij alleen met zijn hospita in huis was geweest op het bewuste uur en hij ontkende zelfs niet, in de kamer te zijn geweest waar de vrouw zich toen bevond. Hij had huurschuld bij het slachtoffer en hij bekende ook, dat hij wel eens meningsverschil met ere vrouw had gehad, maar dit betrof dan altijd „principiële kwesties". Volgens de politie-arts is de vrouw aan bloed verlies gestorven. De Surinamer was tijdens het verhoor heel kalm, blijk baar had hij van tevoren overwo gen, dat geen overtuigende bewijzen tegen hem waren. Het onderzoek is in volle gang. HONGAARSE SOCIËTEIT IN AMSTERDAM GEOPEND De Amsterdamse wethouder van sociale zaken, de heer W. Steinmetz heeft in de hoofdstad de nieuwe Hon gaarse sociëteit officieel geopend. Na een tijdelijk onderkomen in de Mar- nixstraat hebben de in Amsterdam wonende Hongaren nu een eigen plaats van samenkomst n.l. „Het Leeuwenpoortje 1560" aan de Prin sen hots teeg no. 5, dat door de bezoe kers van de sociëteit in hun lands taal „Hongaarse haven" wordt ge noemd. Zevenklapper van mitrailleurkogels Een serie hevige knallen deed de zer dagen bewoners van de wijk rond de Hoge Landen Westzijde in Utrecht verschrikt opkijken. De politie, nieuwsgierig geworden naar de her komst van het geluid, stelde ogen blikkelijk een onderzoek in maar boekte geen resultaat. Even later echter kwam zy te we ten, dat een 22-jarige reserveluite nant, woonachtig aan de Hoge Lan den en met verlof in Utrecht, de knal len had veroorzaakt door op de open bare weg een band oefenpatronen voor de mitrailleur met een lont In brand te steken, waardoor de rol als Scheepsberichten ALWAKI 29 dec. v. Shanghai naar Kobe; BATAJAN 30 dec. v. Djibouti n. Suez; CALTEX THE HAGUE (t.) 31 dec. n.m. te Lorencomarques; DONGE- DUK 30 dcc. te Seattle; ESSO ROT TERDAM (L) pass. 30 dec. Ouessant, pass. 1 jan. Vlissingen n. Antwerpen; HEEMSKERK pass. 30 dec. Ceylon n. Penang; JAVA 30 dec. v. Semarang n. Soerabaja; KATELYSIA (t.) 30 dec. te Suez; KERTOSONO 1 jan. te Beira ver wacht; KOROVINA (t.) 30 dec. te Stan- low; KOA GEDE 30 dec. v. Genua n. Marseille; MARNELLOYD 30 dec. t.a. Port Sudan; PERNA (t.) pass. 30 dec. Straat Bab el Mandeb, 7 jan. te Abadan verw.; RADJA 1 jan. te Aden verw.; RIOUW 31 dec. te Siain; SCHERPEN- DRECHT (t.) 30 dec. v. Fao n. Kaoh- siung; SLAMAT 31 dec. te Soerabaja; SUNETTA (t.) 30 dec. v. Port Moresby n. Suva; UTRECHT 1 jan. te Aden ver wacht; WILLEM RUYS 30 dec. van Tandjong Priok n. Singapore; ZEELAND 31 dec. te Singapore. een zevenklapper explodeerde. De luitenant, die zich van zijn schuld bewust uit de voeten had gemaakt en zich de hele middag niet meer in of ibü zijn woning liet zien, is 's avonds F^lpt 'aangehouden. Hij is overgebracht naar de mare chausseekazerne in Fort de Bilt. Stroper schoot op politiepatrouille Te Zundert werd in de afgelopen nacht een negentienjarige jongeman door het jachtdetachement van de Rijkspolitie aangehouden, nadat hij bij het stropen betrapt een schot had gelost op enkele leden van een politiepatrouille. Hierdoor werd de commandant van deze „vliegende brigade", majoor jhr. De Beaufort licht gewond. Er wordt veel gestroopt in Brabant en hierop vormen de streken rond Zundert geen uitzondering. Afgaand op tips en geruchten (en op het la waai) was de politie een groep stro pers op het spoor gekomen. Buiten het dorp ontdekten enkele man schappen van het jachtdetachement een aantal stropers die met een licht bak bezig waren. De politiemannen sloten de stropers in en sommeerden hen, zich over te geven. Als antwoord klonk een schot uit een jachtgeweer, dat door de jongeman in de richting van de politiemannen werd afgevuurd. Met behulp van een speurhond is de dader later gepakt. De namen van enkele stropers, die wisten te ont komen, zijn nog niet bekend. De stroperij in Brabant is, verge leken rnet het vorig jaar, sterk terug gelopen. Hieraan blijkt het optreden van de politie-jachtspecialisten niet geheel vreemd. Behalve dat hun ac- Liet leeven heyt syn loop, de waereld heyt syn gangh, en draeyt syn touren jaer en daeghen, en wie het hoe en het waerom wil vraeghen die heyt daer werreck aen, syn gantsche leeven langh. Want waerom, vraegh ick U, quaemen so veelen aesen naer 't uytbebreyd service, hetselfde dat Napoleon gebruyekte, toen hy eens at een enckle maele slechts in Rotterdam ter Maese? fjet was wel groot genoegh, j al meer dan honderd stucken, maer selfs een keyser eet slechts van één bord. Waerom dan daervoor twintich mille gestort? De vraegh om dit waerom wil myn nog steeds niet lucken. Pén decksel was kaepott, en wie sal myn nu segghen of 't niet de decksel was van eenen schael waeruyt de keyser nam één enckle mael om wat er uyt quam op dat ééne bord te legghen? Al 't ander is dus nep, j ver booven syne waerde betaeld met meer dan twintich mille. O waey, als uyt de handen des vercryghers viel een staepel digghelwerck in gruysels op de aerde! Il^egh twintich duysend S harde silv'ren piecken, wegh duur en dier besit, so groff betaeld. Al is elck bord dan nogh so schoon bemaeld 't lyckt myn toch naer sensaetie te gaen riecken. pen groote, welbesteede prijs lyckt myn van meerder waerde, de Rembrandtprijs, geschoncken aen een vrouw die langhen tyd in onverbreeckbre trouw axi const en schoonheyd groote wercklust paerde. Aen Coba Ritsema, de Aemsteldamsche joffer, biên w'onsen heylwensch aen om sulcke groote eer. Wij hoopen te beleeven nogh veele jaeren meer haer stereke const. Al wordt het oogh oock doffer, de hand wat beeverigh, nae tachtig leevensjaeren, hoe kan sulx niet nae soveel leevensdrift? Meer dan 't service eens keysers blyft gegrifft de const der Jofferen, die schoon- aen blyheyd paeren. WILLEM VAN HORSTENDAEL j Was Bloemlust al een record als het gaat om het grote aantal ver schillende soorten tulpen over een belangstelling (ruim 5000 bezoe kers) moet u met het Bloemlustbe- stuur maar liever niet praten maandag waren ook in Haarlem bij zonder veel tulpen. Er> beste kwa liteit ook. Ook de narcissen ontbra ken niet op het appél en met de hy-, acinten zouden we opnieuw een ver gelijking met Bloemlust willen ma ken: er waren er opmerkelijk wei nig. Om met de tulpen te beginnen: Van G. Schmidt, Berkhout en P. J. W. Mantel, Avenhorn, zagen we een fris gekleurd tulpje: Affection. De bollen waren droog gekoeld, de 10e december in de kas gezet en de 27e had men ze in bloei. De tulp heeft een frisse oranje kleur een tint, die in het sortiment vroeg- broeiende soorten niet voorkwam tot nu toe een lange, sterke sten gel en een goede stand van het kruid. De bloem zelf hadden we graag wat groter gezien, maar er is nu eenmal niets volmaakt op dit on dermaanse. Uit de bekende rode Mendel Krelage's Triumph is een vuurrode sport verlopen: Krelage's Scarlet. Veel en veel mooier van kleur dan de moedersoort en met dezelfde goede eigenschappen zullen we aannemen, hoewel dat geen wet van Meden en Perzen is. Inzenders: Joh. C. v. Reisen, Sassenheim. Bij zonder goed ^vonden we de dubbele gele Thunderbolt van C. P. Alkema de, Noordwijk: wat een beste sten gel en volle, kloeke bloemen. Een prima tulp lijkt on- ook de lilarose Christmas Marvel van J. Schoorl, tiviteit sterk preventief werkt, heb ben zü in de afgelopen maanden van uit Zundert en Boxtel ook vele di recte successen behaald. Een dertig tal stropers werd hier in de kraag vat. Ook met Kerstmis en Nieuwjaar is de werkzaamheid van de illegale jagers weer zeer groot gebleken. (68) Lisse, met de puntige bloemen. De kwaliteit was nog beter dan op de vorige keuring. Van P. A. van Saa- se, Hillegom, zagen we de parkiet uit Brilliant Star, een van de weini ge parkieten, die men dus rond St. Nicolaas in bloei kan hebben. Heel curieus! Een prima aanwinst is ook de purperkleurige tulp Poussin, die Ruigrok's Broeiproevenbedrijf, .Hil legom, naar voren bracht. Fraai Van kleur vorm en stand. Ant Nijssen Zn, Santpoort, was met een hele trits nieuwigheden in de keurings zaal. Naast enkele kistjes van de dubbele rode Stockholm, waarover we al meerdere malen de loftrompet heben gestoken, zagen we de warm- gele 1 V.E.G., no 83 S, roomkleurig aan buitenkant en lichtgeel aan de binnenzijde, de aardige no. 40 S crème met flauwrode tekening, no. 74 E.R., fonkelend rood maar wat klein van bloem, de diepgele 18 V.E.G. en de rode, geel-gerande Ventura Thule. De forse rode Diora ma van Hoeks Vos, 's-Gravenzan- de, was in beste kwaliteit present. Ondanks het feit, dat de Kist tien dagen geleden al in bloei stond. Ook de befaamde Darwinhybriden van D. W. Lefeber, Lisse, kunnen voor Nieuwjaar bloeien. De Lissese firma toonde tenminste een pan bloeiende London en er mankeerde niet dat aan. Gander is een tulp, die wel sterk de aandacht trekt D. v. Buggenum, Hillegom, exposeerde er enkele kisten van ën wa* opgeboste exemplaren. Een enorm zware tulp voor de tijd van het jaar. Narcissen waren er ook heel wat en eveneens in puike conditie. Zo *zagen we de forse gr. kr. Yellow Sun van W. Meskers, Julianadorp en G. Vreeburg, Lisse. H. P. Zwet sloot Zn, Sassenheim, voerde wat stijve gr. kr. Averill Harriman ten tonele en de mooie, vrolijk gekleur de Gold Flake. Golden Advance we hebben al meerdere malen over deze gele trompet geschreven werd naar voren gebracht door P. Hermans, Voorhout, de gr. kr. Qui- rinus door G. H. Rotteveel, Noord- wijkerhout en een middelgrote, goed bloeiende gele trornpetzaailing door C. A. v. d. Wereld, Roelof- arendsveen. De gr. kr. Birmamgeel met rood gerand kroontje en wat teruggeslagen bloemdek zagen we van J. H. Rijkelijkhuizen, Hillegom en de forse gele trompet Willem do Zwijger werd geëtaleerd door G. Enthoven, Nw. Vennep. Sunny Morn een gele grootkronige met gekroesd donkergeel cupje is een aanwinst van P. v. Deursen, Sassenheim. Een nieuwe grootkronige in het genre van Yellow Sun was er van J. P. Kortekaas, Lisse. De bloem is fors, heeft steviger dekbladen van Yellow Sun en zij is prachtig van vorm. De „vlies", die de bladeren bijeenhoudt, zou wat hoger moe ten rijken. Een narcis, die we graag nog eens terugzien. Th. Warmerdam, Voorhout, bracht goede kwaliteit van de bekende Golden Harvest. L. v. Berkel, Vogelenzang, bracht de bekoorlijke gr. kr. Decor en G. Lub- be Zn, Oegstgeest, presenteerde zes kisten met zijn gr. kr. Yellow Sun, die we zo even ook reeds noemden. Zoals gezegd: hyacinten waren er weinig. Een vroegbloeiende sport uit de bekende rose Pink Pearl van Th. v. d. Wiel, De Zilk. Deze sport kan ongeprepareerd met Kerstmis bloeien. De witte Nevada met de forse nagel zette Th. G. van Haas ter, De Zilk, voor het voetlicht. En dan tenslotte: een paar potten met de lichtblauwe crocus Violet Van guard van Jac. Tol, St. Pancras.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 4