Mr F. Ligtenberg nam in laatste zitting kantongerecht afscheid Notaris werd 'n slaaf van geld en dromen JAN WOLFSLAG Gemeente-secretaris J. A. M. Pijnenburg ridder in Oranje-Nassau-orde DINSDAG 31 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 De strafzitting van het kantongerecht te Leiden werd gistermiddag onge woon besloten. Nadat de laatste zondaar voor de balie had gestaan wisselde de kantonrechter, mr F. Ligtenberg, van bril en keek uitnodigend de zaal in, niet om requisitoirs of pleidooien te beluisteren maar om zich te ho ren toespreken. Het was n.l. de laatste zitting van het kantongerecht, die bij presideerde. Hij nam afscheid, omdat hij 65 jaar is geworden en de wet. wat deze leeftijd betreft, ten aanzien van rechters onverbiddelijk is. De zaal stroomde op dit moment vol met vele belangstellenden, die niet allen op de getuigenbanken een plaats konden vinden. Nog nooit heeft de strenge ietwat saaie zaal van het Leids kantongerecht zoveel mensen omvat. Onverbiddelijke wet De pl.v. kantonrechter, mr. W. de Koning, die in deze zitting als grif fier optrad, richtte zich als eerste, tot de kantonrechter. We mogen vooropstellen, dat alle sprekers, die op deze nazitting aan het woord kwamen, als goede juristen een voor treffelijke eloquentie aan de dag leg den. Mr. De Koning schilderde de kantonrechter als een humaan en rechtvaardig chef, die in het kanton gerecht een sfeer van harmonische samenwerking had geschapen. Met weemoed zien allen hem gaan. Hij overhandigde vervolgens een ge schenk namens allen, die aan het kantongerecht werken, van de leden der pachtkamer tot de kantonge rechtswerkster toe. Juiste stijl De substituut-officier van justi tie, mr. E. v. d. Schans, sprak over de loyaliteit van mr. Ligtenberg ten opzichte van de wet. Als de door snee-burger met de justitie in aan raking komt, is het meestal met het kantongerecht. De behandeling voor het kantongerecht is dus bepalend hoe het volk de justitie beoordeelt. Een kantonrechter met een minder- juiste stijl zou veel schade kunnen doen. Spr. zette vervolgens uiteen, dat mr. Ligtenberg, rechtsprekend onder een heterogene bevolking als in het kanton Leiden, juist in hoge mate stijl vertoonde. Hij liet zeker de teugels niet uit handen nemen, maar de verdachte kreeg een ruime kans zijn verweer te voeren. Zijn voorname stijl was mild en mense lijk, maar zeker niet zoetsappig. Als het nodig was kon de kantonrechter scherp reageren. Mr. Schans besloot met de overweging, dat men het ver trek van de kantonrechter als een verlies moet beschouwen, men zal aan hem echter een aangename her innering bewaren. De heer G. Vooys sprak namens de pachtkamer, en met uewon^ering gewaagde hij van de klare juridische betogen van mr. Ligtenberg, die menig duisteré zaak tot klaarheid bracht. Bewijs Als oudste plaatsvervangende kan tonrechter sprak mr. W. de Clercq, die de nadruk legde op de uiterst moeilijke taak van de kantonrechter, omdat deze zonder de innerlijke waarde van de wet te mogen be oordelen volgens de wet moet rechtspreken, vonnis móet wijzen, terwijl zijn vonnis door een hogere rechter kan worden vernietigd, zon der dat hij de kans krijgt het te mo tiveren. U heeft deze moeilijkheden, aldus mr. De Clercq met élan kunnen trot seren. „Woorden zijn geen bewijs", zei mr. De Clercq, het bewijs, dat u uw bijna bovenmenselijke taak als kantonrechter voortreffelijk vervuld heeft, ligt in het feit, dat de plaats vervangende kantonrechters steeds hebben getracht op dezelfde wijze als u recht te spreken. Zij hebben u steeds willen evenaren. Bewondering Mr. P. E. Briët, sprekend namens de Leidse balie, belichtte de voor advocaten brandende kwestie van „verloren en gewonnen zaken". In een civiele zitting is het altijd een partij, die door de kantonrech ter teleurgesteld wordt nl. de ver liezende. Ondanks dét waren ook de verliezende pleiters steeds vol be wondering over de weloverwogen vonnissen van de kantonrechter, die in zijn vonnis ook de argumenten van de pleiters verwerkte. Notaris J. C. van Eek legde in zijn toespraak het accent op de juiste instelling van de kantonrechter ten aanzien van het notariaat. Namens de kleine balie sprak de heer Th. J. v. d. Heijden, rechts kundige en gemeentelijk deurwaar der, die o.m. met waardering sprak over de hoffelijke wijze, waarop de kantonrechter de zittingen leidde. Waardering ook voor het feit, dat hij zich in zijn vonnissen van de Neder landse taal en van niets anders bediende. Zijn stijl getuigde van lief de voor de moedertaal. „Gij zijt", zo sprak de heer Van der Heijden tenslotte, „op dit ogen blik de oudste Nederlandse kanton rechter, maar troost u, want over enige ogenblikken bent u de jongste oud-kantonrébhter". Tenslotte sprak nog de chef van de griffie, de heer C. C. de Groot, namens zijn collega's. Vóór de kantonrechter deze „straf zitting" besloot, richtte hij zich met dankwoorden tot allen, die hem had den toegesproken, maar ook tot al len, die hem in de afgelopen dertig jaar met kracht terzijde hebben ge- Bij de foto: de subs.-officier van justitie, mr. E. v. d. Schans, reikt mr. Ligtenberg de hand ten afscheid. (Foto: De Leidse Crt.) staan. „Het heeft gelukkig aan sa menwerking niet ontbroken", aldus de kantonrechter. Hij dankte onder de velen de plaatsvervangend kan tonrechters, de griffiers, het perso neel, de deurwaarder en de wacht meester van de rijkspolitie, de con cierge, bode en echtgenote. Hij dank te voor de eer die hem was gebracht. Receptie DICHTERLIJKE NIEUWJAARSWENS AAN ZAKENWERELD Het is bij deze jaarwisseling voor de vierde maal, dat Esso Nederland haar vele relaties verrast met een bijdrage tot verademing in het jach tende zakenleven. Zij doet dit weder om in de vorm van een bundeltje uitgelezen specimina van de heden daagse Nederlandse dichtkunst. De vorige drie uitgaven bleken dus danig in de smaak te zijn gevallen, dat ook op de drempel van 1958 deze poëtische uittreksels de verdiende en verwachte waardering wel zullen krijgen. Achterin is een lijst opge steld met gegevens over de dichters die in de bloemlezing zijn opgenomen, en daar zijn klinkende namen bij. De moderne vaderlandse poëzie heeft aan Esso een goede propagandiste. Wanhopige vlucht voor de schande De notaris die zich, na fraude voortvluchtig, gisternacht bij de Am sterdamse politie heeft gemeld, heeft een bekentenis afgelegd en is opge sloten in het bureau Pieter Aertsa- straat. Vrijdag zal hij voor de Offi cier van Justitie worden geleid. Volgens zijn eigen verklaring zou er met de verduisteringen een bedrag van circa 150.000 gemoeid zjjn. Dat neemt niet weg, dat verdere naspeu ringen een groter bedrag aan het licht kunnen brengen. Ook het motief voor zijn vlucht heeft de notaris ver- De lau/aaidag /"OUDEJAARSAVOND is de avond van het lawaai. Dit is een over- blijfsel van 't oud-heidens geloof, dat in de „twaalf nachten" de lucht vervuld was van boze geesten, die met rumoer werden ver dreven. Bij de Germanen viel Nieuwjaarsdag op 13 december; de Romei nen vierden oorspronkelijk him Nieuwjaarsdag op 25 december bij de Brumalia-feesten. Later stellen zij Nieuwjaarsdag op 1 januari. De christenen noemden deze dag ook wel de circumcisie of dag der besnijdenis (Christus* besnijdenis ten achtsten dage). Behalve het inluiden van Nieuwjaar door schieten, kent men in ons land ook het lawaai van stoomfluiten van schepen en fabrieken. Zelfs was het voorheen gebruikelijk in kazernes in nieuwjaarsnacht onafgebroken de trom te roeren en op hoorns of trompetten te blazen. Vanouds wordt Nieuwjaar gevierd met veel eten, drinken en vro lijkheid. Dit behoort bij elke overgangsrite; het weert de boze geest ten en bevordert vruchtbaarheid, gezondheid en voorspoed EX-BURGEMEESTER VEROORDEELD De rechtbank te Zwolle heeft van morgen de 56-jarige ex-burgemees- ter van- Urk, G. Keijzer, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek. Sinds de bevrijding had K., die in 1938 tot burgemeester van Urk werd benoemd, zich op allerlei slinkse wijzen meer dan 100.000 uit de ge meentekas toegeëigend. De ex-bur gemeester werkte met valse chèques en vervalste betalingsmandaten. Hij leefde met zijn gezin op veel te grote voet en verloor veel met speculeren. De officier van justitie had tegen K. een gevangenisstraf van drie jaar Na een laatste hamerklop vond er oo de raadskamer een drukke recep- j met aftrek van voorarrest gevor- tie plaats. Onder de belangstellenden waren o.m. prof. mr. G. E. Lange- meyer, procureur-generaal van de Hoge Raad, de griffier van deze raad mr. H. van Oordt, mr. J. Hoogen- huys, voorzitter van de centrale raad voor beroep, een deputatie van de raad voor kinderbescherming, mr. C. W. Kuyk, griffier van de recht bank te Zwolle, vele Leidse advoca ten, notarissen en deurwaarders, mr. M. B. Vos, kantonrechter te Den Haag, mr. C. E. Coester, griffier van het kantongerecht te Leeuwarden, mr. A. Somerwil, substituut-officier van justitie te Amsterdam en vele vrienden en bekenden. Foto-ciné Uw foto handelaar ook in het komende jaar BREESTRAAT 123 - HAARLEMMERSTRAAT 102 TELEFOON 32778 derd. SPOETNIK H TE ZIEN Naar de Utrechtse sterrenwacht ons meedeelt, zal de tweede kunst maan vanavond en de komende avonden goed te zien zijn als een zeer heldere ster, die in enkele mi nuten van zuidwest naar noordoost zal gaan. Oudejaarsavond, 31 decem ber, verschijnt hij om 18.18 uur vry hoog in het noordwesten, op 1 jan. gaat hij om 17.52 uur vrijwel door het zenith. Op 2 januari passeert hij om 17.25 uur vrij hoog in het zuid oosten. POLITIEAGENT, DIE ZIJN VROUW DOODSCHOOT De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 47-jarige D. J. de B., ex-politieagent te 's-Graven hage, veroordeeld wegens doodslag op zy'n vrouw tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering met bevel tot plaat sing in een krankzinnigengesticht. De rechtbank achtte niet bewezen, dat De B. in februari jl. met voor bedachte rade naar de woning van zijn vrouw was gegaan om haar te doden. De rechtbank bepaalde, dat De B. niet eerder op vrije voeten zal worden gesteld dan nadat een zodanig herstel is ingetreden, dat voor verdere catastrofale daden van de ex-politieman niet meer hoeft te worden gevreesd. In haar overwe gingen zei de rechtbank, dat De B. leed aan een ziekelijke stoornis, die voortkwam uit een pathologische jaloersheidswaan. Wilde dieren in Tsjecho-Slowakije Grote groepen wolven, die uit de Oekraïne en Polen komen, dringen op het ogenblik het oosten van Tsjecho-Slowakfje binnen. De autoriteiten hebben grote drijfjachten georganiseerd om de dieren te bestrijden en op de kop van elke wolf is een behoorlijke pre mie gezet. In het gebied van Presof heeft men meer dan 260 wolven waargenomen. De dieren hebben vele schapen en koeien verscheurd. Ook de zwarte beren zijn dit jaar talrijker dan het fceld. 's Morgens waren op zijn kan toor enkele ambtenaren zijn boeken komen inspecteren. Zij stelden talloze vragen waaruit bleek, dat zij een gro. te achterdocht koesterden. De nota ris had niet zo snel een afdoend ant woord kunnen vinden en praatte zich vast. De ambtenaren hadden ge zegd, dat ze 's middags terug zouden komen en dat de notaris moest belo ven, dat hij zijn kantoor beschikbaar zou houden. Paniek. Dat heeft hij niet kunnen doen. Hij wist zeker, dat hij de ontdekking van zijn schandelijke practijken niet zou kunnen verdragen en sloeg blin delings op de vlucht. Veel geld had hij niet bij zich en hij was ervan overtuigd, dat hij niet ver zou ko men. Tegenover de politie verklaarde hij, dat hij er aanvankelijk over ge dacht had, zelfmoord te plegen Hij wilde echter de tijd hebben om na zijn paniektoestand tot bezinning te komen en alles rustig te overden ken, wat hem te doen stond. Aan het eind van de week schreef hy een brief naar huis, waarin hij mededeel de, dat hij zich na enkele dagen van bezinning zou melden. Dat voornemen heeft hij ten uitvoer gebracht, nadat hij de afgelopen dagen hoofdzakelijk had doorgebracht in café's en bios copen. Toen hij nog in het bezit was van zijn auto, sliep hij 's nachts onder valse naam in kleine hotelletjes in Amsterdam, Utrecht en Arnhem. De eerste nacht had hij een kamer ge boekt in een Zand voorts hotel. Hij kon echter niet slapen en was daarom de hele nacht doorgereden, steeds maar denkend aan wat er op zijn kantoor was gebeurd. Toen ten slotte zijn autonummer werd gepubliceerd, had hij zijn wa gen op de Reinier Vinkeleskade ge parkeerd. Teleurstelling en hoop. De hele affaire begon vijftien jaar geleden, toen een Joodse dame de notaris sieraden in bewaring had gegeven, die hij te gelde maakte. Hij had er niet op gerekend, dat zij terug zou komen. Na de oorlog moest hij haar schadeloos stellen. Het geld daarvoor onttrok hij aan andere, on der zijn beheer geplaatste boedels. Hij schreef valse kwitanties en kon daar mee de controlerende ambtenaren bedriegen. Hij kocht een eigen huis. en schafte zich vijf paarden en een auto aan. Met vrouw en kinderen reisde hij in de vakanties naar het buitenland en in de hoop, dat zijn kleine practijk in Amsterdam hem eens zoveel geld zou opleveren, dat hij alles terug kon betalen, eigende hij zich steeds meer gelden toe. Hij raakte daardoor steeds verder in de schuld. Zijn kantoor wordt nu binnenkort failliet ver- vorige. in Moravië heeft men voor klaard en hijzelf zal zolang het het eerst sinds 50 jaar weer lynxen moeilijke onderzoek duurt, in voor- waargenomen. arrest gehouden worden. Nieuwjaarsviering buiten de grenzen IN HET VERRE OOSTEN viert men Nieuwsjafcrsdag op andere tij- den. In China wordt deze berekend naar het maanjaar en vindt meestal plaats in februari met nieuwe maan. De Tibetanen kennen het „Losar", het lentefeest als jaarbegin. Zij zien in dat nieuwe jaar de overwinning van het licht over de lange, donkere winter. In Japan heeft men meer overeenstemming weten te bereiken met het westen, door in 1872 de Gregoriaanse kalender in te voeren, zodat ook hier het nieuwe jaar op 1 januari begint. Men houdt echter ook nog wel vast aan oude gebruiken, die veel overeenkomst met die van China vertonen. LEIDSE MEEUW IN FRANKRIJK GEVONDEN. In de tuin van de pastorie van St. Laurent de la Mer, gelegen in de buurt van St. Brieuc, heeft men een meeuw aangetroffen met een ring aan de poot, waarin gegraveerd stond: „Rijksmuseum voor natuur lijke historie te Leiden". Nummer 67.290. GUNNING VERDIEPEN KORTE VLIET DOOR RIJNLAND. De Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, Breestraat 59 alhier, hebben het verdiepen van de Korte of Waddingervliet tussen de Rijn en de Trekvliet bij Allemansgeest, onder de gemeente Voorschoten gegund aan de fa. J. v. d. Laan te Roosendaal en woonschip nabij de 5 Meilaan te Lei den voor 16.762. Noord wijkerhout Bij koninklijk besluit is de secre taris der gemeente Noordwijkerhout, de heer J. A. M. Pijnenburg, die op 1 januari a.s. zijn 40-jarig jubileum in overheidsdienst viert, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Met bewogen stem deelde burge meester P. M. M. van der Weijden dit gisteravond na de raadsvergade ring in de burgerzaal ten raadhuize aan de gedecoreerde, mevr. Pijnen burg, de bijna voltallige raad en aan het gemeentepersoneel mede. De heer Pijnenburg ving 40 jaren geleden zijn ambtelijke loopbaan aan als secretaris der gemeentelijke huur- commissie in Besoyen (N. B In januari 1919 werd hij benoemd tot ambtenaar ter secretarie der ge meente Loon op Zand, zijn geboorte plaats, vanwaar hij op 29 april 1919 naar Noordwijkerhout kwam om allereerst als ontvanger en le ambte naar ter secretarie werkzaam te zijn. Per 1 januari 1925 werd hij tevens benoemd tot administrateur van het Grondbedrijf en per 1 juli 1929 volg de zijn benoeming door de gemeente raad tot secretaris der gemeente. In het ambtelijk leven vervult de heer Pijnenburg nog de func tie van ambtenaar van de burgerlijke stand terwijl hij uit hoofde van zijn ervaringen als hoofd van de lucht beschermingsdienst in de laatste oorlog thans de meest geschikte man is voor de functie van Hoofd Zelf bescherming B. B. Bovendien is hij voorzitter van de commissie tot wering van school verzuim en secretaris-penningmees ter van de R. K. Woningvereniging „St. Antonius van Padua", welke woningvereniging in Noordwijker hout ruim 350 woningen beheert. Buiten zijn functies in de gemeen telijke overheidsdienst heeft de heer Pijnenburg zich verdienstelijk ge maakt als lid van de afdeling Zuid- Holland van de Nationale Woning raad bestuurslid van de plaatselijke Oranje-vereniging en thans ongeveer 30 jaar als directeur van het zang koor der St. Jozefparochie. De verdere verdiensten van de jonge ridder voor de plaatselijke ge meenschap zijn niet door bepaalde functies aan te duiden. SteedLs was en is hij bereid zijn schaarse vrije tijd te offeren voor een goed doel, als daartoe op hem een beroep wordt gedaan. Charitatieve verenigingen, muziekver., reclassering, oorlogsgra- vencomité en vele andere instellin gen hebben in de loop der jaren bij tijd en wjjle van zijn belangstelling en werkkracht geprofiteerd. „Voor de trouwe vervulling van Uw taak en voor Uw verdiensten op verschillende terreinen der gemeen schap heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd U deze ridderorde te verlenen". Op verzoek van de burgemeester spelde mevr. Pijnenburg haar echt genoot de versierselen der Orde op. Toespraak weth. Van der Voet. Namens het College van Burge meester en Wethouders en de raad wenste wethouder J. van der Voet de nieuwe ridder geluk met diens onderscheiding. „Het zal U nu ongetwijfeld vol doening geven te weten, dat Uw werk in Noordwijkerhout met bezie ling en volle energie verricht, ten volle waardering heeft verkregen. Moge God geven, dat U deze Orde nog lange tijd in gezondheid moge dragen". Namens het secretarie-personeel sprak hierna de wnd. secretaris, de heer J. P. de Jong. „Wij voelen ons thans als schild knapen van een jonge ridder en als schildknapen staan wij voor U klaar voor*de handhaving van Uw ridder- devies „arbeidzaamheid en plicht". Adjudant Vlaskamp feliciteerde de heer Pijnenburg namens het corps der rijkspolitie. Dankwoord. Tot slot nam de heer Pijnenburg zelf het woord. Ik ben zeer verrast door deze koninklijke onderscheiding en tege lijk zeer verheugd. Ik dank daarvoor bijzonder H. M. de Koningin en mede degenen, die aan de verkrijging hier. van hun medewerking hebben wil len verlenen. Ik ben er mij van bewust, dat deze onderscheiding niet geheel aan m(j toevalt, maar ook aan de ambtenaren van de secretarie. En mede daarom ben ik er trots op. Erkentelijk ben ik voor de prettige samenwerking met de burgemeester, de wethouders en de raaasleden en mijn speciale dank gaat ui' naar de ambtenaren ter secretarie, die alle in de eerste plaats hun werk ver richten in het belang van de gemeen schap van Noordwijkerhout. Na het dankwoord van de secre taris krijgen de aanwezigen de gele genheid de nieuwe ridder persoonlijk geluk te wensen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3