3)e£ckW(Boti/tant De toestand in Indonesië is nog zeer verward Ie Overnemen van bedrijven gaat voort Minister Luns ontbood Indon* zaakgelastigde Engelse en Amerikaanse bezorgdheid GRATIS Koopuur B. DE KONING DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14283 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wieneemt' nu eigenlijk .over* in Indonesië? BUREAUX: PAPENGRACHT 32 relefoon: Directie Abonn. Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ.7.50 pJrwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Evacuaties nog altijd in voorbereiding De militaire commandant van Djakarta, Dachjar, heeft woensdag een commissie geïnstalleerd, die belast is met de regeling van het overnemen van Nederlandse ondernemingen in het gebied van Djakarta. De instelling van deze commissie, aldus Dachjar, heeft ten doel „de zuiverheid van de worsteling om West-Irian veilig te stellen". In deze commissie hebben ver tegenwoordigers zitting van de militaire politie, van het gemeentebestuur, van het openbaar ministerie, van verschillende regeringsdepartementen, van vakbonden en van het coöperatieve lichaam van de jeugd en militaire instanties. Vooraanstaande leiders van bedrijven te Djakarta deelden aan de corres pondent van het A.N.P. gisteravond mede, dat de situatie in de „overgeno men" ondernemingen nog zeer verward is. Volgens hen is de toestand bij de ene firma geheel anders dan die bij andere en is de juridische status der overgenomen zaken onbekend. Bij sommige dier zaken zijn bereids toezicht houdende lichamen ingesteld, welke opdracht zij „vaag" noemden. Zij deel den de correspondent mede, dat terwijl in sommige der firma's de zaken op de gewone voet worden voortgezet, by andere het werk stagneert. Philips in de beide „overgenomen" Philipsfabrieken in Indonesië, eind dezer week te Singapore worden ver wacht. Men hoopt ze te kunnen over brengen in gehuurde vliegtuigen van de „Malayan Airways". Onder de laatste Nederlandse fir ma's die zijn „overgenomen" behoren de drukkerij „De Unie" te Djakarta, de „Verenigde Prauwenveren" te Se- marang en de levensverzekeringmaat schappij „Nillmij". De directie van Unilever heeft gis teren geweigerd, gevolg te geven aan een eis van de arbeiders tot instelling van een toezichthoudende commissie. Berichten uit andere steden op Ja va maken eveneens melding van voorbereidingen voor het „overne men" van Nederlandse zaken. Te Su- rabaja bijv. heeft de vice-voorzitter van de nationale adviserende raad, Roeslan Abdulgani, medegedeeld, dat de Nederlandse ondernemingen, ban ken en industrieën door de regering in de volgende dagen „systematisch" zullen worden overgenomen, onder de leiding van de commandant van het militaire district. Enige honderden leden van de be manningen van de 25 schepen van de K.P.M., die thans te Singapore liggen, zullen zeker worden gerepatrieerd, aldus deelde de algemene vertegen woordiger van de KPM, de heer J. Kruyt mee. De heer Kruyt zei verder, dat er nog generlei beslissing is genomen met betrekking tot de ladingen in de ze schepen, die duizenden tonnen goederen bedraagt, bestemd voor ha vens in Indonesië. Hij deelde mee, dat van de 80 schepen der KPM in Indonesië, meer dan 30 in Indonesi sche havens door de autoriteiten on der bewaking zijn gesteld. Een woordvoerder van de Philips fabrieken deelde mee, dat 100 vrou wen en kinderen van employé's van GOEDE DIENSTEN. De regering van de Duitse bondsre publiek is bereid in het conflict tus sen Nederland en Indonesië, aan de Nederlandse regering haar goede diensten aan te bieden. Naar de pers chef von Eckardt woensdag aan de pers te Bonn mededeelde, is tot dus ver echter nog geen verzoek daartoe ontvangen Hij zeide verder, dat de Westduitse --egering de Indonesische maatregelen betreurt, daar deze on verenigbaar zijn met de handelingen van een rechtsstaat. Hij herhaalde wat gisteren reeds werd gemeld, nl. dat de bondsregering, als vriend en bondgenoot van Nederland, uit de huidige situatie geen voordelen wenst te trekken. BEMIDDELING? Indonesië zou bereid zijn Ameri kaanse bemiddelingsvoorstellen in het geschil met Nederland te overwe gen. Dit heeft volgens Ass. Press Ganis Harsono, woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buitenlandse Zaken, verklaart. Hij zei dat het ini tiatief echter niet van Indonesië uit zal gaan. Uit officiële Australische bron wordt vernomen, dat de Australische regering bereid is om evacué's uit In donesië, hetzij van Nederlandse, het zij van andere nationaliteit, te ont vangen. Het Australische kabinet, dat giste ren bijeen kwam, meent echter, dat de sitatie in Indonesië snel verbetert, en dat er geen reden tot ongerustheid bestaat. LUCHTBRUG NAAR SINGAPORE Er wordt vandaag weer een stroom van Nederlandse evacué's uit Djakar ta in Singapore verwacht. Een „Britannia"-toestel van de Boac arriveerde met 69 gezinsleden van employé's van Unilever in Dja karta, terwijl later op de dag nog vier toestellen van de Garuda In donesian Airways werden verwacht. Een „Argonault" van de Qantas- Boac wacht in Singapore op toestem ming van de Indonesische regering om in Djakarta te mogen landen. De „Britannia", die leeg van Syd ney naar Djakarta was gevlogen, bracht 45 kinderen (waarvan acht babies) en 24 vrouwen. Volgens één van hen zou de direc tie van Unilever in Indonesië heb ben besloten alle gezinsleden van haar employé's te evacueren. Over de toestand in Djakarta zeide zjj, dat de employé's van Unilever niet waren lastig gevallen, en dat de Indonesiërs zelf zich vriendelijk ge dragen. Het zijn de vakbonden, waar voor de Europeanen gevreesd zijn. Nederlandse vrouwen gaan normaal winkelen of rijden op scooters door de straten. Protesten en spijtgevoelens De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft hedenmiddag op het de partement van buitenlandse zaken een onderhoud gehad met de Indo nesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer M. Maramis, waarbij hij deze heeft ingelicht over de mening van de Nederlandse regering betreffende de gebeurtenissen in Indonesië en Alvast visum halen Vertegenwoordigers van Britse be langen in Indonesië hebben gisteren verklaard dat, hoewel de toestand nog verward is na de „overneming" van Nederlandse ondernemingen, de toe stand op de Engelse ondernemingen normaal is en dat deze in staat zul len zijn de zaken op de gewone voet voort te zettèn. Desalniettemin heeft de Engelse regering alle Britse onderdanen in Üieeideti uit uiaeüy Qjakaita Indonesië aangeraden voor hun ge zinnen alvast uitreisvisa aan te vra gen, als voorzorgsmaatregel. Bij de Britse ambassade te Dja karta staan ongeveer 1.000 Engelse onderdanen ingeschreven, doch hun I n'Indonesië*. aantal kan in werkelijkheid gToter zijn. Gezaghebbende kringen in Engeland hebben de vrees te kermen gegeven, dat de Indonesische communistische partij meester zal worden van de situatie op Java, Zonder te willen zeggen, dat de regering van ir. Dju- anda onder communistische invloed staat, merkt men tooh op, dat de een. trale regering zelfs niet op geheel Java haar gezag kan uitoefenen, en de communistische partij, machtigste op Java is, zou van de situatie kunnen profiteren om zich van de macht meester te maken. Intussen worden in Londen tegen strijdige berichten ontvangen over een politiek samengaan van de mili taire leiders, die de andere eilanden, grote dan wel kleine, in handen heb ben. Het is daarom, zo wijst men er in bedoelde kringen op, dat de Engelse regering de situatie in Indonesië met de grootste ongerustheid gadeslaat. Totdusver zijn nog geen Engelse onderdanen gemollesteerd en zijn de Engelse belangen nog niet aangetast. Maar volgens in Londen ontvangen onofficiële berichten, zouden de Uni- leverbedrijven in Indonesië met in beslagneming zijn bedreigd. over de demarches, die de Neder landse zaakgelastigde te Djakarta in opdracht van de Nederlandse rege ring heeft ondernomen. Naar wij vernemen had minister Luns de heer Maramis voor dit ge sprek op het ministerie ontboden. Voorts wordt vernomen, dat mr. Luns de heer Maramis op de hoogte heeft gesteld /an verdere protesten te Djakarta van de Nederlandse re gering, die betrekking hebben op het sluiten van de Nederlandse con sulaten in Indonesië en in het alge_- meen op het „overnemen" van Ne derlandse bedrijven in Indonesië. Rode kruis-hulp gevraagd De Nederlandse regering heeft gis teren het internationale Rode Kruis officieel benaderd in verband met het lot der Nederlandse onderdanen Rome brengt hulde aan zijn Koningin Deze door United Press in Londen radiografisch uit Singapore ontvangen foto's geven een beeld van het leven in het nu zo woelige Djakarta. Boven: Indonesische arbeiders bedekken de woorden „Escompto Bank" op de gevel van het gebouw van deze Nederlandse Bank in Djakarta met een ander bord, waarvan het opschrift, aldus U.P., duidelijk moet maken, dat zij de bank hebben „overgenomen". Onder: vele Nederlanders en Nederlanders van gemengde bloede groepen samen bij de Nederlandse diplomatieke mis sie om te trachten visa te krijgen voor het verlaten van Indonesië. Een woordvoerder van het Ameri. kaanse departement van buitenland se zaken, heeft woensdagavond op een persconferentie medegedeeld, dat volgens de Amerikaanse ambas sadeur in Indonesië, de heer Allicon, de toestand in Indonesië „nog ern stig is" Niettemin, aldus de woord voerder, heeft Allison aan de Ame rikanen in Indonesië geen advies ge geven om het land te verlaten, hoe wel verschillende hunner dat indivi dueel wil hebben gedaan. Allison had gesproken met premier Djuanda en de minister van buiten landse zaken Soebandrio, die hem beiden hadden gezegd, dat de situatie in rustiger banen kwam. Amerikaan se waarnemers achten het mogelijk, dat de toestand inderdaad rustiger wordt, doch dit zal in hoge mate af hangen van hetgeen in Indonesië de communisten zullen doen. In een communiqué van het Franse ministerie van buitenlandse zaken wordt medegedeeld, dat „in verband met de gebeurtenissen in Indonesië, de directeur-generaal van de afdeling politieke zaken van het ministerie van buitenlandse zaken, Jean Dari- dan, de Indonesische ambassadeur in Dr. E. O. baron van Boetzelaer, hoofd van de afdeling algemene za ken van het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken, had een on derhoud met de voorzitter van het internationale comité van het Rode Kruis, Leopold Boissier. Een woordvoerder van het comité verklaarde, dat het internationale Rode Kruis zijn tussenkomst zou kunnen verlenen, indien Nederland daarom verzocht, doch alleen met instemming van de Indonesische re gering. Het comité zal de toestand in be schouwing nemen en de Nederlandse regering zo spoedig mogelijk langs diplomatieke kanalen van haar ant woord op de hoogte stellen. Frankrijk, mr. Susanto Tirtoprodjo heeft ontvangen, en deze op de hoog te heeft gesteld van de gevoelens der Franse openbare mening en van Franse officiële kringen over de situatie met betrekking tot de Ne derlandse onderdanen in Indonesië. Hy heeft uitdrukking gegeven van leedwezen, dat de Indonesische re gering dwangmaatregelen tegen men sen en inbeslagneming van eigen dommen van buitenalndse onderanen heeft toegepast op grond van een geschil over een kwestie van buiten landse politiek met Nederland, in strijd met de regelen van het inter nationale recht en de beginselen der Verenigde Naties". Een Romeins brandweerman klimt hier langs zijn ladder hoog boven de daken van de Eeuwige Stad om een bloemenkrans te plaatsen aan de voet van het op een hoge zuil op het Piazza di Spagna in Rome staande beeld van Maria Onbevlekt Ontvangen. Volgens een oude traditie wordt ieder jaar op Immacolata dag (feest van Maria Onbevlekt Ontvangen) een bloemen hulde gebracht aan de Madonna, de beschermvrouwe van Rome. Duizenden gelovigen nemen hieraan deel. A- en H- bommen boven'ons land In antwoord op desbetreffende vra. gen van het communistisch Kamerlid M. Bakker heeft minister ir. C. Staf meegedeeld, dat er inderdaad van tijd tot tijd op grote hoogte bo ven ons land bommenwerpers passe ren, die als normale wapens A- en H- bommen medevoeren. Deze vluchten zijn niet in het minst gevaarlijk voor de bevolking aldus de minister. Leopold Strassburger, de grote circusdirecteur is gisteravond in zijn woonhuis te Hilversum op bijna 80- jarige leeftijd overleden. Hij is de vader van de dames Regina en Elly BelliStrassburger en de broer van wijlen Adolf Strassburger met wie hij het circus stichtte. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Woensdag van 9 tot 10 uur „stempel 1" Elke das één uur GRATIS KOPEN KOOPT U R IJ K Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsbure (Advertentie; De Navo-conferenties te Parijs De reeks Navo-conferenties in Pa rijs, die de volgende week haar hoog tepunt zal vinden in de conferentie van de regeringsleiders der vijftien Navo-landen, de z.g. top-conferentie, is woensdag begonnen met een con ferentie van de stafchefs onder voor zitterschap van generaal Hasselman voorzitter van het Nederlandse comité van chefs van staven. De stafchefs bespraken gisteren en vandaag de sterkte van „het schild en 7 het zwaard" van de Atlantische ge- Portugal en Spanje naar het"noorden meenschap, de omvang van de Rus-' is afgezwenkt. Meer wind Een omvangrijk depressiegebied, waarvan het centrum boven de Golf van Biscaye is aangekomen, houdt in onze omgeving een zuidoostelijke stroming in stand, die minder koude lucht uit Frankrijk en Zuid-Duits- land aanvoert. Alleen in de noordelijke provin cies daalden de temperaturen nog tot het vriespunt. Het binnendrin gen van de zachtere lucht ging met enige regen gepaard. Intussen is in Zuid-Frankrijk een randstoring van de depressie verschenen, die over sische uitdaging en het program voor de geallieerde strijdkrachten voor 1958. Voorts verwacht men, dat zij plannen voor uitwisseling van Ameri kaanse inlichtingen over de kernener gie en de levering van Amerikaanse raketten met een bereik van 2.400 km aan de Europese Navo-landen zullen bespreken. Deze zal de wind bij ons uit zuid oostelijke tot oostelijke richting doen toenemen. De frontale storing heeft over de Pyreneeën veel aan intensiteit inge boet, maar het is te verwachten, dat zü in ons land opnieuw wat regen zal veroorzaken. In het temperatuur - verloop komt weinig verandering. weer? i (geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur) NEVELIG i Zwaar bewolkt en nevelig met i tijdelijk wat regen. Overwe- i gend matige wind tussen zuid- 1 oost en oost. Dezelfde tempera- 1 turen als vandaag of iets lage- 1 re. 13 Dec. zon op 8.42: onder 16.30; maan op onder 12.14. Hoogwaterstanden 13 Dec v.m. 7.20; n.m. 7.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zw. bewolkt 9 C. OSLO zw. bewolkt 9 KOPENHAGEN geh. bew. 3 ABERDEEN - regen 5 LONDEN licht bewolkt 5 AMSTERDAM geh. bewolkt 4 BRUSSEL licht bewolkt 3 LUXEMBURG geh. bewolkt 2 PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK geh. bewolkt regen half bewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist regen zw. bewolkt licht bewolkt Korreltje Weet, wat iemand voor u deed.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1