Verfijning in het waarnemen van volkeren Woorden van lof voor minister Witte 25 |aar contactcommissie voor natuur-en landschapsbescherming Inbreker was-beer WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Woningbouw in Tweede Kamer Waar blijft nota ruimtelijke ordening? Volkshuisvesting en bouwnijver heid staan nu op het programma van de begroting besprekende Tweede Kamerleden. Minister Witte heeft een goede mid dag en avond gehad gisteren. Van al le zijden werd hij gefeliciteerd voor het feit, dat het met de woningbouw zo hard gaat. De heer Van der Peijl (CH) stelde met voldoening vast, dat in plaats van de geplande 75.000 wo ningen er dit jaar 80.000 gebouwd zullen worden. De heer Beernink (CH) merkte op, dat de huurprijs dikwijls een bezwaar is voor velen een beter huis te betrekken. Spre kend over de ruimtelijke ordening zei hij, dat uitbreiding van de bevol. king binnen de bestaande steden moet geschieden. De regering heeft nu genoeg gestudeerd. Het wordt tijd dat zij beslissingen gaat nemen. De heer Andriessen (KVP) besprak evenals enige andere kamerleden de mogelijkheid, dat verzekeringsmaat schappijen en pensioenfondsen een deel van hun kapitaal steken in de woningbouw. Het moet echter een noodmaatre gel blijven. De minister, die 's avonds antwoordde meende, dat hij over deze kwestie nog overleg moest plegen met zijn collega's van financiën en economische zaken vóór hij een oor deel kon uitspreken. Ook de heer Andriessen gaf uit drukking aan zijn waardering voor de grote woningproductie. Hij vroeg richtlijnen voor een sys tematische aanpak van het vraag stuk der 'bejaardentehuizen. Van 'n verontrustende werkeloosheid zo zei de heer Andriessen in het vervolg van zijn 'betoog, kan nog niet gespro ken worden. Er zal echter met grote voorzichtigheid moeten worden gema noeuvreerd. De bewindsman sloot zich hierbij 's avonds aan, zeggend, dat wij „met beleid, moed en trouw de goede weg moeten zien te vinden". Dit geldt ook voor de andere gevol gen van kapitaalschaarste. Hij toon de zich optimistisch over de nabije toekomst. Zijn zorgen gelden alleen de komende maanden. De hoge hy potheekrente kan volgens hem niet lang duren; over het opvangen van een eventuele werkloosheid is overleg tussen de departementen gaande. Ook de heer Andriessen sprak over de ruimtelijke ordening en hierin werd de minister het wel wat moeilijker gemaakt. Het speet hem, dat de mi nister de suggestie van een nota over de ruimtelijke ordening niet aan vaardt. Problemen als de bouw van satellietdorpen lenen zich niet voor! de behandeling in een wetsontwerp.! Hij drong er met klem op aan, dat de minister alsnog een nota over het beleid ten deze zal indienen. Hij diende daarna een motie in, waarin van de regering wordt verlangd, dat' zij met een nota over.de ruimtelijke ordening zal komen, een matie, waar- j tegen zich de minister hevig verzette: Het kabinet is nog niet gereed met overleg over de vraag hoe eep en ander moet worden georganiseerd. Als het overleg in het kabinet is af gelopen wilde de minister wel contact zoeken met de Kamercommissie. In de repliek kwam ook de heer An driessen met de klacht, dat 't, zo lang duurt voor de regering met een om lijnd plan voor de ruimtelijke orde ning komt; De heer Van Vliet (KVP) verklaar de in te stemmen met het besluit de bijdrage voor de woningbouw te ver hogen. Het zal nodig zijn ook tege moet te komen in de financiering van de premiebouw. Anders zal men de bouw van premiewoningen wel stop ktfnnen zetten. De minister merkte 's avonds op. dat de particuliere bouw in de sub sidie zeker niet wordt achtergesteld bij de woning wetbouw. DE KAMER OVER INDONESIë. De voorzitter deelde mede, dat hij overleg heeft gepleegd met de minis ter-president en de minister van bui tenlandse zaken na de verklaring op 3 december inzake de gebeurtenissen in Indonesië en na het communiqué, dat de regering op 6 december heeft doen uitgaan over de stand van zaken met betrekking tot de te nemen voor zorgsmaatregelen. De regering zal zo dra mogelijk in de vergadering der Tweede Kamer verschijnen. Een da tum is nog niet vastgesteld. De voor zitter verklaarde in voortdurende verbinding met de regering te blijven. De heer Wagenaar (CPN) zei, dat hem in het regeringscommuniqué heeft getroffen, dat de regering nade re mededelingen aan het Navo-comité heeft verstrekt. Hij vraagt welke deze mededelingen zijn. De voorzitter antwoordde: de heer Wagenaar rammeit een open deur. Eerste Kamer accoord „NV Schiphol" wordt spoedig opgei icht Gistermiddag heeft de Eerste Ka mer besloten, dat er 'n „N.V. Lucht haven Schiphol" wordt opgericht, waarin het Rijk deelneemt voor een bedrag van 47,5 miljoen gulden, Am sterdam voor 25 miljoen en Rotter dam voor 1 miljoen gulden. De raad van commissarissen bestaat uit 11 le den, waarvan er 6 worden aangewe zen door het Rijk, vier door Amster dam en 1 door Rotterdam. De beer Matser (KVP) was de mening toe gedaan, dat ook de gemeente Haar lemmermeer, op wier grondgebied het vliegvelld ligt een vertegenwoor diger irn de raad van commissarissen had moeten hebben. Minister Algera vond dit echter oan bestuurlijke rede nen niet juist. In de discussies, die gevoerd wer den, gaf mr. Van Hall (P.v.d_A.), bur gemeester van Amsterdam uiting aan zijn ongerustheid over het niet klaar-1 komen van Rijksweg 4a. Heeft de be-1 stedings'beperking hier invloed op? De uitbreiding van Schiphol maakt het gereedkomen van de weg eens zo belangrijk. De minister zei later] dat het nog steeds de bedoeling is, i dat de weg begin 1960 gereed is. Zij zien de taekanwt niet óomüet in ZENDTIJD IN TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft de heer Burger (Arb.) verklaard, dat hij het zeer op prijs zou stellen als de kwes- J tie van de zendtijd voor politieke par tijen spoedig aan de orde kan worden gesteld. De voorzitter zei, dat het zal afhan gen van het tijdstip waarop enige groepen Van wetsontwerpen op de agenda kan komen. Het heeft zijn aandacht. De heer Burger (Arb.) adviseerde deze zaak alvast op de agenda te bren gen. De voorzitter nam deze suggestie over en de Kamer besloot dienover- komstig. MOTIE - STUFKEN S VERWORPEN. In de vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag gestemd over de donderdag 11. door de heer Stufkens (PvdA) ingediende motie betreffende spoedige afwachting van de nota over de lichamelijke opvoeding en sport. De motie wordt verworpen met 76 tegen 51 stemmen. Voor: PvdA en CPN; tegen KVP, AR, WD, CH en SG Terwijl Hr Ms fregat Evertsen de haven van Den Hel der uitvaart op weg naar de Nieuw-Guinese wateren, wuiven de bemanningsleden de achterblijvenden op de kade een vaarwel toe. De patrijspoort bleek net groot genoeg te zijn voor de hoofden en armen van twee wui vende bemanningsleden van Hr Ms Evertsen. Foto's in museum voor Volkenkunde laten de groei van een volk zien F en aardige welverzorgde tentoon-. stelling staat de komende drie' maanden op het program van het Museum voor Volkenkunde te Lei den. Deze tentoonstelling die dank zij de medewerking van de bioloog- fotograaf dr. C. F. A. Bruajning kon worden ingericht, geeft een beeld van de grote verscheidenheid van elementen in de bevolking van Su riname, waaruit naar uiterlijk en naar gewoonten een nieuw volk ge boren werd en opgToet. Dr. Bruyning heeft na 'n expeditie ditie door Suriname een boed geschre- door Suriname 'n boek geschreven sa men met Lou Lichtveld, waarin de vele prachtige foto's van dr. Bruyning werden gepubliceerd. Het zijn prach tige foto's omdat zij het karakter van een volk bijna tastbaar maken. Fotograferen in het belang van de volkenkunde is zeer moeilijk, de fo tograaf dient er voor te waken, dat zijn foto's geen gechargeerd beeld geven van het volk, dat hij wil uit beelden. De foto's moeten persoon lijk zijn. Dr. Bruyning is daar in ge slaagd. Beter dan een ethnoloog dit zou kunnen doen, geeft hij met een foto een transparant, die de toeschou wer vergiunt een blik te werpen op de ziel van een volk. Suriname is een boeiend land, de geschiedenis van het volk is een stu die waard. In dit land immers wonen vele zéér verschillende volkeren te zamen, die in de smeltkroes van de tijd, tot een volk samenleven. Het is de moeite waard de resultaten te be studeren. De elementen waaruit het volk van dit land is opgebouwd va riëren van de primitiefste Indianen- Deze foto van een Eerste Commu nie-feest laat duidelijk zien hoe de rassen zich op Suriname men en. We zien veel negertypen, een meisje met Hindoestaanse kenmerken en ook een Nederlandse. stammen aan de zuid-grens, via de bosland-creolen, Aziaten, als: Hindoe- stammen Javanen en Chinezen, tot de oude 'Nederlandse kolonisten. Het is de moeite waard te memoreren, hoe deze bevolkingsgroepen in Suri name terecht gekomen zijn; de bos land-creolen zijn de nakomelingen van de gevluchte Afrikaanse neger slaven, die in de bossen eigen stam men vormden en de Afrikaanse ne- gergebruiken in ere herstelden, de Hindoestammen bijv. zijn de contract koelies uit Voor-Indië. Zij hebben al len hun eigen gebruiken, ook niu nog, maar duidelijk laten de foto's zien dit'is de verdienste van de fotograaf geweest dat de rassen zich ver mengen, dat zij belangstelling krijgen tussen twee protesten. De contact-commissie voor natuur- en landschapsbescherming heeft een kwart eeuw strijd achter de rug. Strijd voor het behoud van natuur terreinen in Nederland, zowel ten be hoeve van wetenschapsbeoefening als van recreatie, in de zich op velerlei gebied snel ontwikkelende maat schappij. De commissie, waarbij thans 29 or ganisaties zijn aangesloten, die in de meest ruime zin natuurbescherming voorstaan, zal op haar jubileumver gadering op zaterdagmiddag 14 de cember a.s. in h'et Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam De prijzen voor blik, rijwielbanden en bromfietsbanden zijn door de in dustrie verlaagd. De rijwiel- en brom fietsbanden kunnen daardoor gem*d- deld vijf-en-twintig cent goedkoper worden. Over doorwerking van de verlaagde blikprijs in de eindprijzen van blikverwerkers zal het ministe rie van Economische Zaken binnen kort besprekingen openen aldus de „Volkskr." De blikproducenten in Nederland, de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens in IJmuiden heeft de prijs voor blik begin november verlaagd met 2 1/2 percent. Deze maand zal een verdere verlaging volgen van 5 percent, waardoor de totale prijsver laging komt op 7 1/2-percent. Afne mers van blik in Nederland zijn voornamelijk de Vereniede Blikfa- brieken en Thomassen en Drijver, welke laatste zich specialiseert in de produktie van blikken voor de con- servenindustrie. De verlaging van de bandenprij- zen betekent, dat banden voor brom fietsen ongeveer 2 percent goedko per kannen worden en rijwielban den circa 3 percent. zelfs voor eikaars religieuse feesten en dat zij zich van lieverlee méér Surinamer dan bosneger, Hindoestam of Ghinees gaan voelen. De tentoonstelling heeft de ver dienste deze strekking in de foto's van dr. Bruyning te benadrukken. Dit heeft de samensteller van de ex positie, dr. A. A. Gerbrands bereikt door korte doch zeer leerzame tek sten, door een intelligente rang schikking, door naast de foto's ge bruiksvoorwerpen te plaatsen, hutten in te richten, en ook een beeld te ge ven van die fauna van Suriname. Een novum voor op het gebied van expo seren is een, «lie de bezoeker door een druk op de knop in een dansfeest plaatst. De wijze van waarnemen van een volk heeft sinds de gravures en dioroma's een duidelijke verfij ning ondergaan. Deze tentoonstelling levert hiervan het bewijs. Minister mr. R. H. Pos opende van. middag om 3 uur deze tentoonstel ling. door een drietal lezingen een blik op de toekomst richten. 25 Jaar geleden verenigden 19 ver tegenwoordigers van organisaties op toeristisch, natuurwetenschappelij k en natuurbeschermingsgebied zich, met het doel te protesteren tegen het plan om het natuurrijke boven-Geul- dal te transformeren tot een stuw- bekken voor elektriciteitswinning. Het plan ging van de baan, de samen bundeling der krachten bleef gehand haafd in de-oprichting van de con tactcommissie. Thans, 25 jaar later, betrof het laat ste krachtige protest van de commis sie eveneens de provincie Limburg. De commissie verzet zich nl met kracht tegen de plannen van rijkswa terstaat, een verkeersweg tussen Maastricht en Heerlen tot stand te brengen, die het natuurgebied van het Gèrendal zal doorsnijden. Tussen beide protesten ligt een pe riode van strijd. Dynamisch. „In het algemeen kunnen we zeg gen, dat we in de beide eerstgenoem de perioden ons antwoord eerst ga ven, nadat de feiten op tafel lagen, doch dat wij de laatste jaren te za- men met de landbouw, de stedebouw en de industriële planologie, zelf me de bepalen de veranderingen die moe ten worden aangebracht. De natuur-; bescherming is in het heden zeer dy namisch geworden, hoewel we daar bij op een gevaarlijke weg zijn, die van compromis en afval", aldus jhr. mr M. van der Goes van Naters, die de contactcommissie vele jaren als voorzitter heeft geleid en die gister middag op een persconferentie te Am sterdam een uiteenzetting over het werk van de organisatie gaf. Een van de eerste problemen, waar voor de commissie zich na de oprich ting in 1932 zag geplaatst, was die van de werkverschaffing aan duizen den werklozen. „Zelfs nu, zoveel jaar later, moet geconstateerd worden, dat in die jaren op ontstellend onverant woordelijke wijze met het Nederland se landschap is omgesprongen en dat verliezen zijn geleden, die onherstel baar zijn en die met meer inzicht hadden kunnen worden vermeden", zo schrijft mr H. P. Gorter, in een historisch overzicht. Natuurbeschermingswet. De commissie beijvert zich nog al tijd voor de totstandkoming van een natuurbeschermingswet, zoals die in de troonrede van 1928 was aangekon digd. Na de werkverschaffingsperiode kreeg de commissie de zorg van de ruilverkaveling. Bij al dit werk werd langzaam maar zeker ook de publieke opinie gewonnen voor het belang van het behoud der natuurterreinen. Ook tegen de plannen van de land bouw en later tegen die der milita - ren, heeft de contact-commissie zich niet altijd met succes verzet. De houding van de landbouw is thans principieel gewijzigd: ook zij ziet in, dat haar belangen niet altijd dienen te prevaleren boven die van anderen. Agrariërs en natuurbeschermers heb ben bij het grondgebruik steeds gul ziger concurrenten gekregen. De wo ningbouw, het verkeer en de indus trie. Plannen. Hierbij is gelukkig de planologie een levend begrip geworden en wordt ook de stem van. de contact-commis sie thans gehoord. Ontwerp-streek- plannen worden grondig bestudeerd en zo nodig worden bezwaren inge diend. De commissie zal zich blijven ver zetten tegen verliezen als van het na tuurmonument De Beer, tengevolge van de Rotterdamse havenplannen, te gen aanleg van een rijksweg van Utrecht naar de nieuwe IJsselmeer- polders door het Goois natuurreser vaat, tegen een rondweg om Utrecht tenkoste van het landgoed Nieuw Amelisweerd, tegen inpoldering van de gehele Biesbos enz. De commissie zal zich keren tegen elke eenzijdige technische ontwikke ling, waarbij met het belang van het behoud der natuurterreinen geen re kening wordt gehouden. UITVOER LAND- EN TUINBOUW- PRODUKTEN DAALDE WEINIG De waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten door ons land bedroeg in de eerste tien maanden van dit jaar 3202.7 mil joen, tegen 3210.8 miljoen in de overeenkomstige periode van 1956 Van de totale uitvoer was voor een een bedrag van ƒ2598 (v. j. 2622.3) miljoen van Nederlandse herkomst, waarvan voor 1254.5 (1266.2) mil joen in onbewerkte toestand en voor 1343.5 (1356.1) miljoen in bewerkte toestand, aldus het CBS. De totale uitvoer van akkerbouw- produkten in de periode jan./okt. van dit jaar bedroeg ƒ957.1 miljoen, tegen 1105.5 miljoen in dezelfde maanden van 1956. Hiervan was voor 417.1 (v. j. 566.8) miljoen van Ne derlandse herkomst, waarvan 161.6 (272.7) miljoen in onbewerkte en 255.5 (294.1) miljoen in bewerkte toestand- Met de uitvoer ,van veehouderij- produkten was in de eerste tien maanden van dit jaar een bedrag van 1611.2 (1506.8) miljoen gemoeid, waarvan 1547.6 (1457.6) miljoen van Nederlandse herkomst. Van dit laatste bedrag had 529.9 (462.0) mil joen betrekking op veehouderij pro dukten in onbewerkte en 1017.7 (995.6) miljoen op veehouderijpro- dukten in bewerkte toestand. De uitvoer van tuinbouwproduk ten beliep in het tijdvak jan./okt. van dit jaar 634.4 (598.5) miljoen, waar van ƒ633.3 (597.9) miljoen van Ne derlandse herkomst. Hiervan was voor ƒ563.0 (531.5) miljoen in onbe werkte en voor ƒ70.3 (66.4) miljoen in bewerkte toestand. Cocaïne-smokkelaars gearresteerd In Burgerhout bij Antwerpen werd gisteren de 52-jarige Bosschenaar S. tezamen met twee Belgen gearres teerd. De Belgen waren in het bezit van 500 gram cocaïne, welke zij be weerden te hebben gekocht van de Nederlander S. Toen S. hierover aan de tand gevoeld werd. vertelde hij het uit een ziekenhuis te Den Bosch te hebben ontvreemd. Een onderzoek in het Bossche ziekenhuis bracht echter aan het licht dat daar geen cocaïne verdwe nen was. Er wordt nu gezocht naaf de instelling of persoon bij wie de cocaïne gestolen of gekocht is. Het zal voor de politie zeer moeilijk zijn de bron van deze verdovende mid delen te ontdekken. Cocaïne-hande- laars en -smokkelaars vertellen nooit waar zij hun gevaarlijk goed je vandaan hebben. De directeur van het hotel „De Grebbe" te Rhenen werd gisternacht opgeschrikt door een gestommel dat uit de keuken scheen te komen. De heer van Londen sloop zachtjes naar be neden omdat hij vermoedde dat het een inbreker was. Hij opende behoedzaam de keukendeur en stak' plotseling het licht aan. Wie schildert zijn verbazing toen hij midden in de keuken een levensgrote wasbeer zag staan die zich te goed deed aan allerlei lekkernijen. De beer was een ogenblik als versteend door het felle licht. De heer van Lon den had daarom de kans het dier te grijpen en te overmeesteren. Op onverklaarbare wijze is de heer van Londen er in geslaagd, al worstelend met de beer de telefoon te bereiken en zijn buurman Ouwehand op te bel len. Deze kwam onmiddellijk naar het hotel toe met zijn aute en een stevige kooi. De wasbeer was namelijk uit het dierenpark van de heer Ouwehand ontsnapt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7