Stelde ochtendblad Engelse firma in kwalijk daglicht in 700.000 gulden frauduleuze winst a i *i Onze Damrubriek ft ft L m t SL ÜS I a. m m u m WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Nasleep in de zaak majoor K. Voor de Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een kort geding ge diend, dat door een Engelse iirma uit Londen en de directeur van dit bedrijf aanhangig 'was gemaakt te gen een Rotterdams dagbladbedrijf, dat een ochtendblad uitgeeft. In dit ochtendblad heeft een serie artikelen met foto's gestaan. Bij dit geding kwamen drie van deze foto's ter sprake, die afkomstig zouden zijn uit het proces-verbaal, dat is opgemaakt in de zaak tegen majoor K. De directeur en de Engelse firma achtten zich benadeeld, omdat de foto's betrekking hebbend op de fir ma, daarvan een verkeerde indruk zouden geven. Op straffe van een dwangsom van f 5.000.wordt ge vraagd herhaling van een dergelij ke puiblikatie na te laten. Eisers be houden zich het recht voor schade vergoeding te eisen. Mr Th. W. Branbergen uit Am sterdam, die de dagvaarding toe lichtte, wees erop, dat zijn cliënten complexen op verschillende plaat sen hebben. Hij noemde het een min der oirbaar kunstje bij zo'n complex bet minst tonende gedeelte eruit te halen, en te fotograferen. De raads man noemde het onrechtmatig de suggestie te geven, dat dit het gehele bedrijf was. In zijn repliek meende hij nog, dat eisers in strijd met de waarheid gekleineerd zijn. De firma doet veel constructiewerk voor ons land en is een van de grote impor teurs van Nederlandse produkten. Het gevaar zou kunnen bestaan, dat nu orders afspringen, aldus mr. Branbergen. Namens de gedaagde trad mr J. W. W. van der Hoeven uit Rotter dam op en hij zei, dat de zaak ma joor K. een belangrijke achtergrond zou hebben, nl. leveringen die top gunste van het Nederlandse leger Lompen en metalen" Bij de Haagse rechtbank is mo menteel een opzienbarend geval van fraude onderhanden. Drie directiele den van de N.V. Zeeuwse Metaal- handel worden ervan verdacht voor een gezamenlijke waarde van 700.000 gulden, door vervalsing van certifi caten van oorsprong met de handel in schroot, aan ongeoorloofde extra winst te hebben gemaakt. Twee van de drie verdachten heb ben reeds bekend. In totaal zou er ongeveer 25.000 steekpenningen aan de referendaris Vytn economi sche zaken zijn uitgereikt. Als voorbeeld van de doortrapte staaltjes van fraude werd genoemd de verkoop van schroot van een in de Westerschelde gezonken vaartuig. Toen het schip geborgen was. zag de onderneming kans het staal ervan aan de Kolen- en Staalgemeenschap te verkopen als dat van een in het buitenland gekocht schip. AANTAL STUDENTEN TE DELFT STIJGT NOG STEEDS. Een tussentijdse telling van het aantal studenten aan de T.H. te Delft heeft uitgewezen, dat dit aantal nog steeds stijgt. Het blijkt echter, dat voor elektrotechniek van 186 tot 189. der werd ingeschreven in de studie richtingen, welke men ook aan de TH in Eindhoven kan volgen. Het aantal studenten, dat voor de eerste maal werd ingeschreven, liep voor werktuigkunde terug van 258 tot 189 voor .lektrotechniek van 186 tot 140 en voor scheikunde van 159 tot 125. Toch bleef in die studierichtingen het totaal vrijwel gelijk aan dat van vo rig jaar op dezelfde teldatum, n.l. voor werktuigkunde 1161 (v.j. 1154), elektrotechniek 805 (804) en schei kunde 900 (913). Het totaal aantal ingeschrevenen bedraagt op het ogenblik 5524 tegen 5526 vorig jaar op hetzelfde tijdstip. Voor de voor de eerste maal inge schrevenen bedroegen de cijfers resp. 1048 en 1129. zijn verricht. Het ochtenblad vraagt zich in de artikelen af hoe verschil lende malversaties hierbij in Enge land hebben kunnen plaatsvinden, zonder dat een vervolging wordt in gesteld. Het was niet de bedoeling enige Engelse fabrieken te treffen, maar alle publikaties moeten wor den gezien in dit licht, dat men zegt: hoe kunnen corruptieve handelin gen voortwoeden, zonder dat het mes erin wordt gezet. Uitspraak 23 december a.s. Handelaar gaf radio's cadeau Dwangsom geëist Op 23 december zal de president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. Overwater, uitspraak doen in het korte geding, dat gisterochtend voor hem diende en dat aanhangig was ge maakt door een fabriek te Eindhoven. De gedaagde was een Rotterdamse radiohandelaar, die, naar bleek uit twee overgelegde advertenties, bij aankoop van een televisietoestel een radio van 400,cadeau geeft dan wel radiotoestellen tegen lagere dan „normale" prijzen aanbiedt. Gedaag de verkoopt een merkartikel onder de prijs, die de merkenhouder heeft vastgesteld, zo merkte mr. W. Haardt uit Den Haag op, die sprak van prijs- bederf. De fabriek eiste een stopzetting van deze verkoop op straffe van een dwangsom van 10.000,— voor iede re overtreding. Mr. Th. J. E. Huysers, namens ge daagde optredend, merkte o.m. op, dat zijn cliënten sinds februari j.l. op reglementaire wijze radio- en tele visietoestellen van de Nederlandse fabriek uit Duitsland invoeren. Zijn cliënten hebben de apparaten op volkomen regelmatige wijze ge kocht en wanneer dit nadelig zou zijn voor de fabriek waarom hetft haar vestiging in Duitsland dan geen stappen tegen de Duitse grossier on dernomen? Hij meende verder, dat zijn cliënten niet verboden kan worden apparaten van de fabriek te verkopen. Voor het geval de eis zou worden toegewezen, sta mijn cliënten dan nog toe hun voorraad te verkopen, vroeg deze raadsman, die daarna nog van re pliek werd gediend door zijn tegen- pleiter; deze wees er op, dat wel stap pen tegen de Duitse grossier zijn ge nomen. Psychopaat steekt rusthuis in brand De 64-jarige H. W. scheen het in het rusthuis aan de Maliebaan te Utrecht niet naar zijn zin te heb ben. Hij vond het daarom maar het beste het rusthuis in brand te ste ken. Dit vertelde de man aan de Utrechtse politie, toen de beheer der van het huis het binnenbrandje dat in de kamer van W. ontstaan was reeds lang met een schuimblus- sqr had gedoofd. Als verpleegde in het rijksasiel voor psychopaten te Avereest was hij tijdelijk naar het rusthuis over gebracht alvorens in de maatschap pij te worden teruggeplaatst. H. W. wilde echter terug naar Avereest want hij kon in Utrecht niet wen nen. TUINDER TE LEID SCHEND AM VEROORDEELD. De economische strafkamer van de rechtbank te 's-Gravenhage heeft gistermiddag een tuinder uit Leid- schendam veroordeeld tot een geld boete van 3000 subsidiair drie maanden hechtenis, omdat deze zijn tuinderij voor 45.000,meer had verkocht dan was toegestaan door de grondkamer van Zuid-Holland. De prijs die verdachte voor zijn tuinderij en woonhuis kreeg bedroeg 120.000,De toegestane prijs was 75.000,In een afzonderlijke over eenkomst tussen de koper en de ver koper was het bedrag van f 45.000 verrekend. Dit bedrag diende dan voor de verkoop van de inventaris van de tuinderij, welke echter veel minder waard was. Een lid van de Grondkamer had destijds de verkoper geadviseerd. Tengevolge daarvan had hij later ont slag moeten nemen als lid van deze kamer. ■mid Udm da klelna doiii KHÜSCHEH en drijf so dl* Eheumstisehe Pijnen uit Uw ledemnten. 't Is alsof U een wonder beleeft, als U al betrekkelijk gauw de gunstige invloed van de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zouten op Uw bloedzuiverende organen on dervindt. Naarmate het bloed wordt vrijgemaakt van die pijnverwek- kende onreinheden, leeft ge weer he lemaal op en voelt ge U allengs weer de oude, fit van lijf en leden en vrij van pijn. Advertentie ZWEMMEN DE AUSTRALISCHE TOURNEE VAN COCKIE EN CORRIE. De Australische zwembond heeft de „Toch ieder jaar weer anders" hoor den we beamen door een groepje uit de duizenden, die gisteravond op de pre- i mière van de Amerikaanse ijsrevue KNZB bericht op welke wtjze het pro-Holiday on de amfitheaters ln dc gramma van de tournee van Cockle t»as-1 Rotterdamse Ahoyhal vulden en hun SPORT ENGEL8E VOORSTELLEN VOOR FIFA-CONGRES TE STOCKHOLM Het internationale comité van de En gelse FA (.Football Association) wenst, aat voetballers in toekomstige wedstrij den om het wereldkampioenschap sle^nts voor hun geboorteland zuilen mogen uitkomen. Het comité zal het bestuur van de FA verzoeken een voorstel in deze geest te doen aan het congres van de FIFA, dat in juni 1958 in Zweden zal worden gehouden. Voorts heeft het comité zich uitge sproken tegen deelneming aan een door de Europese Voetbalunie te organiseren competitie om een Europese beker voor landenteams. De FA zal nog een ander voorstel te Stockholm indienen dat, indien het wordt aangenomen, de aktiviteit van buitenlandse scouts in Engeland en el ders zeer zal beperken. Dit voorstel houdt in dat een speler, in de periode waarin hij contractueel aan een club verbonden is, niet benaderd mag wor den door een official van enige club uit enig land met het doel hem over te ha len zijn club te verlaten wanneer zijn contract ten einde is. HET TOERNOOI OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP De Italiaanse voetbalbond heeft een erzoek van de Portugese bond, om de 22 dec. a.s. te Milaan bepaalde wed strijd voor het wereldkampioenschap uit te stellen, van de hand gewezen. Portu gal wilde deze wedstrijd pas spelen na de ontmoeting Noord-IerlandItalië, die zoals bekend 4 dec. j.l. slechts „vriend schappelijk" doorging en later zal wor- ïn gehouden. De Italiaanse bond grondde zijn af wijzing op het feit, dat geen enkele re gel voorschrijft, dat de wedstrijden van de voorronden in een bepaalde volgorde moeten worden gespeeld. Aan de Portu gese bond is gevraagd te bevestigen, dat de Portugese ploeg op 22 dec. a.s. te Milaan present zal zijn. ATLETIEK ENGELSE ATLETEN KREGEN 50,— TOT ƒ1.000,— STARTGELD De Olympische kampioen op de 3000 meter steeple chase, de Engelsman Chris Brasher, heeft met een krantenartikel over ongeoorloofde betalingen aan ama teurs onrust gewekt in Engelse atletiek- kringen. „Er zijn in ons land zes tot twaalf at leten", zo schrijft de heer Brasher, „die tussen de 50,en 1.000,startgeld kunnen bedingen. Mij is zelfs een geval bekend, dat een atleet 1.450,ont ving". Aan het einde van zijn artikel zei Brasher, die o.m. samen met Cha- taway, Roger Bannister partij gaf in de geslaagde poging om de mijl binnen de vier minuten te lopen: „Het is tegen woordig voor een atleet bijna onmo gelijk amateur te blijven wanneer hij gelijke tred wil houden met de mannen van wereldklasse". Een dringend verzoek van de Engelse atletiekbond aan Chris Brasher zijn ar tikel met bewijzen te staven, opdat een onderzoek kan worden ingesteld, werd door hem van de hand gewezen. „Ik kreeg deze inlichtingen in ntijn functie als journalist en niet in die van lid van de A.A.A. De bron zal mijn geheim blij- en, aldus Brasher. LAWNTENNIS WIMBLEDON KAMPIOENSCHAPPEN 25 JUNI—5 JULI De Wimbledon kampioenschappen zul len in 1958 van 23 juni—5 juli worden gehouden. MOTERSPORT. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1958. De leegte in de motor racesport, ont staan door het zich terugtrekken vani Gilera, Guzzi en Mondial, schijnt zich zeer snel te vullen. Naar verluidt heb ben Morini, Ducatie en Bianchi plan- om met fabrieksploegen deel te ne men aan de wereldkampioenschappen 1958, en wel in de 125 en 250 cc klassen. Morini zou reeds onderhandelingen met Keith Campbell, wereldkampioen in de 350 cc klassen, hebben aangeknoopt. /aardering te kennen hadden gegeven in diverse ah's en oh's en applaus aan de lopende band. In enkele uren tijds werden er 22 programmanummers ge presenteerd, die het resultaat geweest moeten zijn van veel fantasie op cho reografisch gebied en in het combine- kleuren en kleding en belich- telaars en Corrie Schimmel is samen gesteld. De beide vrije slag zwemsters, die zo als bekend begeleid door mevrouw Anet Voorthuizen op 29 december van Schip hol vertrekken, zullen op 1 januari in Sydney aankomen. Na enkele dagen van acclimatisering en voorbereiding - -- starten zij op 4, 7 en 9 januari in Syd- j ting, waarbij nog komt een filmische ney op de kampioenschappen van Nieuw wijze van muzikale illustratie. Behalve Zuid Wales. Daarna volgt een rondreis] de grote shows, waarin de 34 „Glamour door de staat Victoria met wedstrijden Icers" een voornaam aandeel hadden op 11 januari in Mildura, 15 januari in de „Bolero" van Ravel mocht wel het Melbourne en 16 januari in Albury. Op! hoogtepunt vóór de pauze genóemd wor- 18 januari is te Warragul and Morwell, den werd er afwisselend gratie, acro- eveneens in de staat Victoria een de- batiek en kolder geboden. Veel succes monstratleavond voor Cockie Gastelaars hadden b.v. Jack Raffloer, Jerry en Kay en Corrie Schimmel ingelast. Mapes in hun „Groet uit Schotland" en Dan wordt overgestoken naar het J Kay Servatius met Arnold Shoda als eiland Tasmanie, waarop 21 januari in Hobert wordt gestart. Weer terug in Melbourne staan voor 23 en 29 januari en 1 februari de kampi oenschappen van Victoria op het pro gramma. Intussen komen de Neder landse meisjes nog op 27 januari op wedstrijden te Shepparton uit. Na de kampioenschappen in Melbourne wordt op 2 februari de thuisreis aanvaard. Cockie Gastelaars zal tijdens de toer- nee op de 100 en 200 meter en op de 110 en 220 yards (vrije slag) uitkomen. Corrie Schimmel op de 200 en 400 me ter en de 220 en 440 yards. Niet alle gelegenheden zijn bekend waarbij Cockie en Corrie de olympische kampioenen Dawn Fraser en Lorraine Crapp zullen ontmoeten. Zeker is, dat dit op de kampioenschappen van Nieuw Zuid Wales te Sydney en op die van Victoria te Melbourne het geval zal zijn. partner. Tydens de voorstelling heeft zich een ongeval voorgedaan, waardoor een der sehaatssterreties een verwonding aan de borstkas heeft opgelopen. Het meisje, de 23-jarige Engelse Maria Georee is ter observatie in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. Zij viel bij haar optreden en kwam in de schaats van een ander terecht. SCHAATSENRIJDEN. W.K. HARDRIJDEN. Helsinki verwacht record aantal inschrijvingen IJSHOCKEY HET CONFLICT YHC—NYB De organisatoren van dc wedstrijden Nieuw] om het wereldkampioenschap hardrij- den op de schaats voor heren, welke op 15 en 16 februari van het volgend jaar te Helsinki worden gehouden, verwach ten een recordaantal inschrijvingen. Hoewel de sluitingsdatum op 23 jan. a.s. is vastgesteld, hebben zich reeds 15 landen gemeld. Het zijn: Zweden, Hon- wegen,wegen, Oostenrijk, Japan, Hon garije, Frankrijk, Communistisch China, Alle correspondentie betreffende d#i« rubriek gelieve men te zenden aan W. J v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. ONZE PROBLEMEN Deze weck een tweetal problemen, waarop onze liefhebbers ln het oplossen hun krachten nog eens kunnen beproe ven. Onder no 717 een vraagstuk van de heer Pranger, waaraan de liefhebbers van zijn genre hun hart kunnen opha len. Probleem no 717 Auteur: B. J. Pranger, Den Haag le publicatie Op de gisteravond gehouden algemene ledenvergadering van de ijshockeyclub j Noord Korea, Oost Duitsland, West YHC „Den Haag" is duidelijk gebleken, j Duitsland, Polen, Tsj. Slowakije, Rusland, dat men er naar streeft het conflict met Nederland en Finland, dc Nederlandse IJshockey Bond zo spoe- Men rekent op een totaal van 20 deel- öig mogelijk te beëindigen. De voorzit- j nemende landen. ter van het voorlopig bestuur, mr. vanAan de wedstrijden, welke dit jaar in Gelderen, deelde mee, dat het .bestuur Oestersund (Zweden) zijn gehouden na- vóór de aanvang van de vergadering be. i men 15 landen deel. sloten had het royement van de YHC-le-| den die zitting hebben genomen in de i commissie van goede diensten, op te BILJARTEN. beffen allen waren aanwezig de heer de Blank sprak in een persoonlijk woord zijn spijt uit over de te scher pe wijze, waarop hy in pamfletten aan de spelers had gereageerd op de be sluiten van de NYB en vanuit de ver gadering werden voorts voorstellen ge daan om enkele leden van de commissie van goede diensten tot lid van het ver enigingsbestuur te benoemen. Toch is het conflict nog niet opgelost. De YHC „Den Haag" heeft vele conces sies gedaan, aldus mr. van Gelderen, maar er bleven tegenstellingen bestaan. De concessies waren: 1. Erkenning van de NYB als de enige ijshockeysport gemachtigde organisatie in Nederland. 2. Naleving van alle verplichtingen en voorschiften, die door de NYB krach tens de statuten en het huishoudelijk reglement kunnen worden opgelegd. 3. Erkenning van de rechtsgeldigheid van het bestuur van de NYB. 4. Intrekking van het royement van de YHC-leden, die zitting hebben ge nomen in de commissie van goede dien sten. 5. Intrekking van de royementen van de heren Bendien en de Kloet De tegenstellingen kwamen naar vo ren tydens de behandeling van de brief die de voorzitter van de NYB, mr. J. A. C. Bierenbroodspot had gericht aan de spelers van YHC naar aanleiding van de besprekingen, die hij heeft gehad met hen en met mr. van Gelderen. In de brief stelde mr. Bierenbrood spot als eis, dat de spelers zich ter Zwart: 8, 9, 11, 13, 15, 17, 21, 31. 33, 36. 42. 45. Wit: 18. 20. 22/24, 28/30, 38. 43, 44 en 47. I Vervolgens een verdienstelijk vraag- j stuk van de heer v. d. Boogaard. Dit vraagstuk bevat een leerzaam eindspel, van J. Metz, dat volledig uitgewerkt dient aangegeven te worden. Probleem no 718 Auteur: Joh. v. d. Boogaard, Rotterdam le publicatie Urenlang heeft de buitengewone ver gadering van het dictrict Amsterdam met 81 verenigingen het grootste district van de KNBB gisteravond gesproken over de agenda voor de komende bui tengewone bondsvergadering, waarin o.m. beslist zal moeten worden of men de ex-NNBB leden weer zal aannemen Tot slot van deze besprekingen werd een door de heer van der Woudc (Insu- linde) ingediende motie met 114 stem men voor, 16 tegen en 4 blanco aan vaard, waarin de vergadering zich uit spreekt voor het terugnemen van de ex-NNBB'ers'mits zij door het hoofd bestuur van de KNBB als amateur wor den erkend en voor het instellen van de zogenaamde reorganisatiecommissie. Ter vergadering werd medegedeeld, dat het district het Noorden met alge mene stemmen heeft besloten een der gelijk voorstel bp de bondsvergadering in te dienen, waarin echter niet over „amateur" wordt gesproken en dat het district Haarlem, eveneens met alge mene stemmen, het noordelijke voorstel steunt echter met de toevoeging, dat de ex-NNBB leden gedurende een jaar geen demonstraties zullen mogen geven. SCHAKEN COMPETITIE L.S.B. Voor de le klasse competitie won LSG II gisteravond met 63 (voorl.) Leiderdorp. De gedetailleerde uit- 3^ w. Ml :j b m m m m I m m m, m 'm m H I ft r- m. zouden verbinden zich voor alle ko-'E..M. J. v. d. Valk (Leiderdorp mende wedstrijden in dit seizoen ter j. p. w. Weijermans—Joh. de Jong 0— 1; beschikking te stellen. Bij niet nakomen j j. Boot—P. v. Wijnen afcebr dr J B. van deze verbintenis zouden zij niet Wilterdink—reet. J. C. de Groot 1—0: meer worden opgesteld. Voorts berichtte mr. Bierenbroodspot dat hij streeft naar een zo spoedig mo gelijke opheffing van het royement van de YHC „Den Haag", hetgeen zijns in ziens het geval zal zijn wanneer door de verkiezing en de samenstelling Van het definitieve bestuur het vertrouwen, dat het bondsbestuur door het optreden en de daden van het voorlopig bestuur ver loren had aldus stond in de brief ver meldhersteld kan worden. Mr. van Gelderen verklaarde uit dit laatste te hebben begrepen, dat de NYB wenst, dat alle leden van het voorlopig bestuur vervangeir zouden moeten wor den door andere personen. Hij achtte T. BlangéP. C. v. d. Leek 1—0; G. J LuhrmanN. Goedhart 10; C. Elzin- ga—Ch. Sterk 0—1: dr J. H. Meilink— S. E, Willems of Brilman 10; A. de Raaijdrs J. F. Roth (res.) 's; M. M. SegaarR. Marbus (res.) '4\A- Voorlopige uitslag 63 plus 1 afgebr. partij. DAMMEN D.C.L.-NIEUWS Na de vijfde ronde gaat in de B-klasse v. d. Meij aan de kop met 9 punten. In een fraaie partij wist hij v. d. Putten 2 punten afhandig te maken, hoewel deze de gehele partij voordeel had. Ook dit onaanvaardbaar. De prestigekwestie i Schoonderwoerd kan dit puntenaantal blijft dus bestaan. halen, doch heeft 1 partij minder ge- De vergadering werd tenslotte ver- speeld. In de andere groep heeft P. Oli- daagd. aangezien voor de functies in het vier de leiding, direct daarop gevolgd definitieve bestuur geen kandidaten wa- door W. Blom. ren gesteld. Ter vergadering werd wel De voornaamste uitslagen luiden: onder meer het voorstel gedaan om dr. BeltHakemulder 2—0; Blomde .Teu Gentsi, een der leden van de commissie 20; Olivierv. d. Reijden 20; Ben van goede diensten, tot bestuurslid te schop—Ligtvoet 20; v. d. Puttenv. benoemen, maar aan onmiddellijke ver kiezing was reglementair niet mogelijk Wanneer de vergadering zal worden voortgezet, is nog niet bekend. d. Meij 02; SchoonderwoerdZeegers 20; Hiilebrand—Benschop 11; v. d. Putten-r-Rijsdam 1—1Hakemulder—de Jeu 2—0 Zwart: 2, 8, 9, 12, 16, 17, 19/22, 24 Wit: 26, 28, 29, 33, 36/39, 44/46, 49 en 50. Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot 24 dec. a.s., aan W. J. v. d. Voor:, Korenaarstraat 30, Nieuw-Vennep. Voor beide geldt: wit speelt en wint. COMBINATIES Hieronder volgen enkele combinaties, die weer zonneklaar demonstreren, hoe één enkel combinatorische variatie kan leiden tot de verdere ontwikkeling van het combinatiespel. Men spele onder staande composities maar eens na. ^No^l. Zwart: 3, 4, 6, 8/12, 14. 16/20. Wit: 27/30. 32. 34/36, 38. 40/45 en 48. Wit: 27—21. 32x21 (19—24), 30x19. 38x27. (26—31?), 21-»16, 16x7. 29—24, 34x21! No 2. Zwart: 2. 3, 5/10, 12/14, 16/20 I en 26. Wit: 27. 28, 30. 32/36. 38. 41/44 en 47/50. Wit: 27—21, 33x21 (19—24), 30x19, 38x27. (26—31?), 27—22a, 35x41, a 34— 29, 4338, 2923, 33x4 geeft gelijk spel door 1318 enz. No 3. Zwart: 2/4, 6. 8/10, 12/14, 16/20 en 26. Wit: 27 28. 30, 32, 33, 35, 36, 38/40. 42. 43. 45 en 47/49. Wit: 27—21, 32x21 (19—24). 30x19, 38x27 (26—31?), 35—30, 30—25, 25x5! Tot slot volgt nog een fraaie en diep verborgen damzet. Zwart: 2, 3*5, 6, 8/14, 16, 18, 19, 23. 126, 29. Wit: 25. 27/29, 32, 34/36, 38/40, 44, I 45, 47/49. Wit speelt en haalt dam in 11 zetten. I Hoe, dit laten wij aan onze damspelen- de lezers over. CORRESPONDENT 1,3. J. D. le L. en J. v. d. B. te R„ pro blemen in dank ontvangen, alles wordt nagezien en wat geschikt s, wordt ge plaatst. CF| koningen door E Phillips Oppenhelm 37) „Ik wil niet onvriendelijk zijn", antwoordde hij, „maar Ik wil weten, wat dit alles 'betekent Waarom ging je weg uit je pension in Russel Street en liep je van me weg?" „Het was niet alleen om van u weg te lopen", antwoordde zij, „er waren andere redenen." „Waarom zou je eigenlijk van me weg willen lopen?", vroeg hij. „Omdat ik bang ben", antwoordde zij, „en u vraagt me onmogelijke dingen." „Waar ben je bang voor?", vroeg hij. „Voor mezelf, voor u, voor alles", was 't aandoenlijke antwoord. Hij keek haar doordringend aan. Virginia zag er uitgeput uit. Elke dag weer teleurgesteld te worden had haar diep aangegrepen. Hij voel de zich vertederen, maar hij toonde 't niet in de uitdrukking van zijn ge laat. „Kunnen we hier ergens praten?", vroeg hij. „Je hebt kamers in dit huis, is 't niet?" „Ja" antwoordde zij. „Nu u toch hier bent, kunt u beter binnen ko men." Zij hadden elkaar ontmoet op het portaal van de vijfde verdieping van „Coniston Mansions". Zij liep met hem de gang af en een deur openend liet zij hem binnen in een klein zit kamertje. „Hoe hebt u me ontdekt?", vroeg zij. „Ik zag je gisteren en vandaag bij „Luigi". Beide keren dineerde je met dezelfde man. Ik volgde je gisteren. Je kwam met hem hier terug. Van daag kwam je alleen. Is die man je broer?" „Neen", antwoordde zij. „Je neef?" „Neen", herhaalde zij. „Wie is 't dan?" „Een vriend", antwoordde zij, „of misschien een vijand. Wat hebt u daarmee te maken?" Hij nam haar ernstig op. Zij was gekleed in wit mouseline en zij droeg een grote zwarte hoed zonder een enkele kleur. Haar kleren waren de zelfde, die haar oom in New York voor haar had laten maken. Zij was slank en sierlijk en elegant en 't viel hem werkelijk moeilijk zijn hart te gen haar te pantseren. „Hoe kan je me dat vragen, Vir ginia?", antwoordde hij. „Heb je dan vergeten, dat ik je gevraagd heb, om met me te trouwen?" „En ik heb u geantwoord, dat ik dat niet doen kon", antwoordde zij wanhopig. „Ik kan niet en ik wil niet. U hebt net recht niet, mij hier te komen hinderen." „Dus als ik hier kom, hindert dat je?", vroeg hij. „Ja!", antwoordde zij tot 't uiter ste gebracht, „dat weet u wel". „Virginia", zei hij, „hoe heet die man?" „Daar hebt u niets mee te maken", antwoordde zij. „Heb je hem lief?" „Als u me nog meer zulke vragen doet, ga ik in de andere kamer en sluit ik de deur af', verklaarde zij. Mildmay ging in het kleine vertrek op en neer lopen. Dit kind was on mogelijk, maar haar angstige ogen drongen tot in zijn ziel. „Virginia", zei hij plotseling, vlak voor haar staan blijvend, „ik heb de „licence" in mijn zak. Wil je niet met me mee gaan om met me te trouwen?" „Neen!" antwoordde zij, „ik wil niet." „Denk toch eens", smeekte hij haar „Het zou zo eenvoudig zijn. We kon den nu samen weg wandelen en over een uur zou er iemand anders zijn, die al je kleine zorgen op zijn schou ders zou kunnen nemen. Geloof je niet, klein meisje, dat de mijne breed genoeg zijn?" „O, praat niet zo!", smeekte zij „Ik kan niet. Ik wilde dat u 't me niet vroeg." „Ik weet niet, of 't enig verschil zal maken", zei hij na een ogenblik aarzelen, „maar ik heb een massa geld. Ik ben eigenlijk heel rijk. Als er maar bij mogelijkheid een weg is dat geld je uit de moeilijkheden kan helpen, dan is dat gauw ge beurd." „O, ik weet, dat u 't hebt", ant woordde z(j. „Dat is 't niet." Hij keek haar doordringend aan. „Hoe weet je dat ik 't heb? Weet je misschien ook wie ik ben?" „Ja, dat weet ik. U bent Guy Mild may, Hertog van Nowbray." Hij stond versteld. „Hoe heb je dat ontdekt?", vroeg hij. i „Op de boot", antwoordde zij, „een van de laatste dagen. De mensen kwamen *t te weten, hoe weet ik niet maar in ieder geval doet het er niet toe." Er begon een licht voor hem op te gaan. „Ik geloof', zei hij, „dat het daar om is, dat je niet met me trouwen wilt." ,0, 't is dat niet alleen", antwoord de zij. „Het is helemaal, absoluut onmogelijk. Mijn familie woont op een kleine „farm" in Amerika' en we hebben nauwelijks genoeg om van te leven. We zijn verschrikkelijk arm." Hij fronste een ogenblik naden kend het voorhoofd. Hij keek naar haar dure kleren. Hij begreep 't niet. „En bovendien", vervolgde zij, ,.is er nog een andere reden, waarom ik er nooit over zou kunnen denken. Toe. wilt u me nu niet geloven en weggaan? Het is niet aardig van u, om 't zo moeilijk voor me te maken." „Heel goed, Virginia", zei hij rus tig, „voor 't ogenblik zal ik je niets meer vragen. Maar kan je me een reden noemen, waarom ik niet je vriend zou kunnen zijn?" „Geen enkele", zeide zij. „U kunt zijn wat u wilt, als u maar weg wilt gaan en me alleen wilt laten." „Dat is niet mijn opvatting van vriendschap", antwoordde hij. „Als we vrienden zijn, heb ik recht je te helpen, wat je moeilijkheden ook zijn." „Dat is onmogelijk", verklaarde zij. Toen begon het duidelijk voor hem te worden, dat dit kind met haar grote, zachte ogen, haar verrukke lijke mond, haar kindergezichtje, dat van 't eerste ogenblik af, dat hij 't zag, voor hem de verpersoonlijking was geweest van alles wat lieftallig en beminnelijk was, een vastheid van karakter bezat, die ongelooflijk was in iemand van haar leeftijd en haar uiterlijk. Hij kwam tot het in zicht, dat hij 't alleen moeilijker voor haar maakte door te blijven. De beschroomdheid in haar houding was geen teken van zwakheid en hy las beslistheid in die ernstige blik, die zij nu op hem gevestigd hield. „Je wijst me dus af als echtge noot, Virginia", zei hij. „en je wijst me af als vriend. Je wilt niets meer met me te doen hebben. Uitstekend Ik zal gaan." Haar adem ging snel tussen haar tanden door en indien hij 't ook al merkte, hy liet 't niet blylcen. Hy haalde een papier uit zijn zak en scheurde het kalm in stukken. „Dat was het papier, dat ons ge lukkig had moeten maken" zei hij. „Vaarwel!" „Vaarwel!" zeide zy met een stem verstikt door tranen. Hij lachte en nam haar in zijn ar men. Zij bood niet de minste weerstand. „Jou, kleine dwaas", zei hij. „Wil je geloven, dat ik werkelijk bijna ging?" Haar hoofd rustte tegen zyn schou der en hij maakte 't haar de eerste ogenblikken onmogelijk om enig ant woord te geven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5