Onschatbare schade aan Indonesië's economie De Paus over religieuzen Priester-Jubilea in Bisdom-Haarlem in het jaar 1958 Premier Boelganin stuurde brieven rond J\Cieuiajaa%ó-adae%tentiën l\Recruut Klein-Norbert voorlopig nog in de luiers DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Pendennis Castle" wel gedoopt maar niet van stapel Dat schepen In deze tijd van het jaar wel gedoopt wor den, maar niet van stapel lopen, terwijl toch alles voor de tewaterlating in gereedheid is gebracht, gebeurt wel meer; het vet, dat het glijden van de slee met het schip van de helling moet vergemakkelijken, is dan door de lage temperatuur te hard geworden. Anders was het ech ter met de „Pendennis Castle", een 29.000 tons schip dat voor de Union Castle lijn op een werf in Belfast wordt gebouwd. Dit kon niet van stapel lopen wegens onenigheid tussen personeel en directie van de werf. De doop werd door Lady Rotherwick, echtgenote van de directeur van de U.C.-lijn, wel verricht. De linkerfoto geeft daarvan een beeld. De rechterfoto toont het schip door de staking gekluisterd aan de helling. In één week voor nipoenen verKuueid Dat de door de Indonesische rege ring zeu geuffbgen verwarring voor ae iinaonco^ciie gemeenscna>< een kauisaozaai vernts» moei opleveren, is zonaer meer oiuuienjK. onze eco- noinisene meaewerner zegt er het vorgenue van; oe z.g. „overname" betekent het verioren gaan van een grooe maat- scnappjj ars oe krM. juen goed deel van ae Dezitungen aer rxeuerianube franuei iviaaiscnappoj hangt in de lucnt De hxavi nad miljoenen aan m- aonesiaone grona toevertrouwa. Hoe veel plantages, suucermaatsciiappyen, im- en exportoecuryven als ja*.oü6on van den nerg en Dinaeteves liggen er niet in de arcnipeL De taoait&uan- del en de daarmee zich bezig hou dende maatschappijen bezitten voor vele miljoenen in de „gordel van smaragu" en de waarae uaarvan voor ons Nederlanders is op dit moment een open vraag. Alles opieiiena komt men tot een inzet van Nederlands vermogen, die op vijf miljard kan worden gesteld. Wij zuilen 'er goed aan doen met het verlies van het grootste deel van onze investeringen rekening te hou den. Niet omdat wij er zonder meer afstand van moeten doen, maar omdat de mate van zaken doen met Indo nesië snel bergafwaarts zal gaan. Wij zullen als natie en als belanghebben den in de verschillende maatschap pijen precies hetzelfde moeten doen als een groot deel van de onderne mingen, de realiteit ziende, de laat ste jaren reeds heeft gedaan: op zo ruime schaal afschrijven, dat wan neer die afschrijving ook inderdaad moet worden aanvaard, de stoot kan worden opgevangen. Een aantal reeds zwak staande cultuurmaatschappijen zal weldra het hoofd in de schoot moeten leggen. Zelfs wanneer de zaak juridisch wordt gered, moet men rekening hou den met een zodanige verzwakking van Indonesië's economie, dlat het zaken doen daarvan de weerslag wel moet ondervinden. Zo is nu eenmaal de werkelijkheid. Als de deskundigen gaan. Laten we ook bedenken dat een goede personeelsvoorziening van de bedrijven in Indonesië voor Neder land steeds moeilijker wordt Vele 'bekwame tropenkenners hebben in de afgelopen jaren hun aandacht reeds aan andere zaken besteed. Ve- Gisteren is de tekst bekend ge maakt van een toespraak, welke Paus Pius XII maandag jl. tot deelnemers aan een congres van religieuzen heeft gehouden en waarin hij sprak over de vervolmaking van het chris telijk leven en de betrekkingen tus sen de religieuze orden, congregaties en instellingen en de Heilige Stoel. De Paus zette uiteen, dat de chris telijke volmaaktheid in wezen niet vernieuwd kan worden, maar dat ingevolge de veranderingen in de levensomstandigheden wel de wijze, waarop men zich op de christelijke volmaaktheid toelegt, veranderd zal moeten worden. Wat de kwesties van aanpassing en vernieuwing binnen de religieuze gemeenschappen betreft, zei de Paus, dat het de leden daarvan niet ver boden is over die problemen na te denken, maar zij moeten daarbij niet tekort stihieten in eerbied voor tra dities en niet raken aan de onschend bare voorschriften van de regel. De Paus geeft verder als zijn me ning te kennen, dat, bij behoud van het onderscheid dat tussen de ver schillende religieuze gemeenschap pen bestaat, een grotere samenwer king tot stand zal moeten komen ten opzichte van het gemeenschappelijk welzijn ook al zou dat zekere offers vergen. len van hen, die nog in Indonesië zym, zullen nu besluiten dit gebied te verlaten. Vanzelfsprekend brengt dit enorme schade toe aan de zaken en aan de Indonesische economie. Zon der koloniale hovaardij zal de door denkende Nederlander in Indonesië er van overtuigd zyn dat alleen dank zij zijn activiteit Djarkarta's financië. Ie positie nog was, zoals zy de laat ste tijd reilde en zeilde. En dat was al niet te best. Wanneer een groot deel van de internationale verbindingen ter zee wordt verbroken of ernstig gestag neerd, zal dit de bevoorrading van het eilanden rijk zozeer schaden dat een hongersnood lang niet onmoge lijk is. En reeds nu ligt een twintig tal schepen van de 97 der in de vaart zijnde KPM-schepen op de rede van Singapore te wachten op orders uit Nederland. Zoals men weet, werd het verkeer tussen de eilanden vrijwel alleen met hulp van de KPM onder houden. Daarnaast waren het voor al de Nederlandse Bankiers en finan ciële deskundigen, die de monetaire machine draaiende hielden. Indonesië zal deze ervaren krachten niet dan met grote schade aan haar eigen cen trale financiële zenuwstelsel zien gaan. Evenzo is de situatie bij ver schillende cultuurmaatschappij en. Zij drijven op het organisatietalent van ervaren Nederlanders. Mogelijk aanvaarden Soekarno en zijn bewind de verlaging van de le vensstandaard voor zijn volk. Maar het is dan nog de vraag of de door hem bestuurde volken het ook accep teren. Misschien de Javanen, maar ook de volken op Sumatra, Borneo staande schuldenlast aan ons land, en Celebes, die toch al niet op heb ben met een centrale gezag in Dja karta? Het einde van dit drama is nog lang niet in zicht. Gestolen goed gedijt niet. Indonesië kan schepen en gebou wen confiskeren. Het kan onze on dernemingen stelen en banken „over. nemen". Maar talent, organisatorische bekwaamheid, bestuurscapaciteiten kan men middels diefstal niet verwer ven. Daarom is een groot deel van de breuk met het Nederlandse zaken leven niets anders dan het werpen van een boemerang, die met kracht op eigen hoofd terugvalt. Welk westers land zal bereid zijn investeringen te doen in een land, waar de chaos, de corruptie, de twee dracht en wanorde hoogtij vieren? In één week van represaille tegen Nederland berokkende dit land zich zelf een schade, die het nog jaren na deze aan den lijve zal voelen. Onze handel met Indonesië omvat te ongeveer 3% van onze import in de laatste tijd, terwijl wij op onze beurt 2% van de export' aan het eilandenrijk afzetten. In de eerste tien maanden van dit jaar ging er voor 232 miljoen gulden naar Soe karno's land, terwijl wij daar in deze periode voor 367 miljoen kochten. Hoezeer de uitvoer naar Insulinde reeds terugliep kan men concluderen uit een vergelijking met 1956, toen wij in de eerste tien maanden nog voor 270 miljoen naar dit land ex porteerden. Deze teruggang was reeds opmerkelijk. Zij 'wordt door de ge beurtenissen van de laatste tijd al leen versneld, zeer zeker niet in het leven geroepen. Het systematisch boycotten van Nederland is een pro-, ces dat reeds jaren gaande is. Precies' een jaar geleden werd voor f 3 mil jard aan Nederlandse bezittingen ge stolen door het schrappen van de be- Volgens zakenkringen in Honkong heeft de anti-Nederlandse campagne in Indonesië een ernstige slag toege bracht aan de exporthandel tussen Hongkong en Indonesië. De laatste paar dagen werden slechts 1.100 ton goederen van Hong kong naar Indonesië .verscheept. De kleinste verscheping sedert vele ja ren. Deze lading was in hoofdzaak afkomstig uit communistisch China. Volgens handelskringen blijven de Indonesische importeurs credietbrie- ven naar Hongkong zenden om goe deren te kopen, doch de meeste za kenlieden in Hongkong aarzelen om door deze credieten gedekte orders aan te nemen, met het oog op de on evenwichtige situatie in Indonesië. In Bandjermasin, Zuid-Bomeo, heeft de „partij voor de handhaving van Indonesië's onafhankelijkheid" aan de autoriteiten medegedeeld, dat zich 1.000 oudstrijders hebben opge geven, die als vrijwilligers naar wes telijk Nieuw-Guinea willen worden gezonden om de Nederlanders te ver- dry ven. Volgens „Antara" zou de plaatselijke militaire commandant van Bandjermasin hiervoor zijn erkente lijkheid hebben uitgesproken, doch tevens de raad hebben gegeven zich van willekeurige acties te onthou den, die aan de reputatie van het ge hele land schade zouden kunnen be rokkenen. In Djakarta zijn enkele studenten verenigingen overeengekomen een „Opperste commando van studenten strijders van Djakarta" in te stellen. DIEFSTALLEN UIT CHOCOLADE FABRIEK TE ROTTERDAM Elf personen zijn te Rotterdam ge arresteerd, die ervan verdacht wor den betrokken te zijn bij diefstallen uit een grote chocoladefabriek in het oostelijk stadsdeel. De recherche heeft deze zaak nog in onderzoek, maar gebleken zou reeds zijn, dat de diefstallen zich over maanden uitge strekt hebben. Er kon echter slechts voor een waarde van f 150,aan chocoladetabletten in geslag geno- 55 Jaar priester op 16 augustus: B. A. Lasance, Huize St. Jozefzorg, Esch (Em.); J. Nolet, Rustoord St. Joseph, Beverwijk (Em.); P. Roovers, Bejaar dencentrum „Vredenburghplantsoen, Rijswijk (Em.). 50 Jaar priester op 15 augustus: J. Jongerius, Pastoor te Blaricum. 50 Jaar priester op 16 augustus: P. A. Kleintjes, Peperstraat 17, Bever wijk (Em.); W. H. Kooy, St. Bernar- dusgesticht, Amsterdam (Em.); J. A. A. Lassooy, Huize „Padua", Boekei; J. van Muyen, Westerweg 266, Heiloo (Em.); J. Vermeulen, Pastoor te As sendelft. 40 Jaar priester op 15 augustus. J. A. M. Bekkers, Pastoor te Sloten; P. J. Berlage, Pastoor te Spanbroek; G. Dessing, St. Jozef laan Smakt (L.) (Em.); J. W. H. Schmidt, Pastoor te Krommenie; J. R. F. Versteeg, Pas toor te De Kwakel. 25 Jaar priester op 26 maart: G. Chr. M. A. v. Waesberge, Kapelaan te Zaandam. 25 Jaar priester op 1 april: C. Lau rent, Legeraalmoezenier, Prinsen gracht 32, 's Gravenhage. 25 Jaar priester op 10 juni: A. M. Abeln, Pastoor te Huizen; A. Breg- ten, Kapelaan te Langedijk; S. Broer- sen, Kapelaan te Amsterdam (H.H. Nic. en Barb.); W. A. J. Geels, Pas toor te Aerdenhout; Mgr. B. J. A. Haanen, Vlootaalmoezenier, Luite nant ter Zee le klas, Mariniers, So- rong; J. B. Rosenhart, Rector St. Ja cob, Plantage Middenlaan 52, Am sterdam C.; N. J. de Ruyter, Kape laan te Amsterdam (H. Bon.); M. Schipper, Rector „Heliomare", Wijk aan Zee; L. J. van Schijndel, Nw. Binnenweg 33, R'da:n (Kapelaan H. Gerardus Majella, Amsterdam); P. C. G. Visser, Rector St. Elisabethzieken- huis, te Alkmaar; Th. J. M. H. Wan na, Pastoor te Oude Schild; J. M. Wijsbroek, Kapelaan te Amsterdam, (H. Joannes de Doper). 25 Jaar priester op 23 juli: P. Cools, Legeraalmoezenier, Haarlemmerhout tuinen 49, Amsterdam. 25 Jaar priester op 23 december: A. men worden bij een van heling ver dachte. De zaak kwam aan het rollen toen de politie er achter kwam, dat een, uuiui taxichauffeur in de nacht van 15 op j w."'h. Egberts,* Karn^Sm:- november j.l. drie balen met cho-1 bestraat 279, 's Gravenhage; H van adetj.hl.tten ,,it de fah.iei, der Heijden, pastoor, Oud-Be^er- C. W. Berkhout, Kapelaan te Volen- dam; C. J. Berkhout, Rector te Half weg; St. Annagesticht, Dr. Baumann- plein 14; K. J. J. Herzberg, Pastoor te Schoorl. 12K Jaar priester op 15 februari: S. J. van Gastelen, Kapelaan te Beverwijk, (H. Agatha). 12H jaar priester op 22 maart: B. M. v. d. Brink, kapelaan te Amstel veen (H. Anna); J. A. H. Buffing, kapelaan te Alkmaar (H. Laur.); C. P van Dam, leraar Sem. Hageveld; C. F. A. Geraets, hoofd-aalmoezenier Bedrijfsapostolaat, Zeestr. 92, Bever wijk; W. J. de Graaff, kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. Onbevl. Ont vangen); P. H. Heemskerk, kape laan te Castricum; A. J. Hogema, ka pelaan te Beverwijk (O. L. Vr. v. Goede Raad); B. C. Hoogeveen, ka pelaan te Den Helder (H.H. Petrus en Paulus); M. J. A. de Leur, leraar Sem. Hageveld, Heemstede; S. Schut, kapelaan te Haarlem (H. Liduina); W. C. Tamis, kapelaan te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulus). 12M jaar priester op 8 juni: A. B. M. Douwes, kapelaan te 't Veld. BISDOM ROTTERDAM 50 jaar priester: 16 augustus: N. Appelman, rector, Havenstraat 12, Poeldijk; W. P. J. Janus, em.-pastoor Overtocht C 45, Bodegraven, gem. Zwammerdam. 40 jaar priester: 15 augustus: H. M. J. van Houten, pastoor, Hoofdstraat 27b, Hillegom; A. J. Knots, pastoor, Burg. Baumannlaan 169, Overschie; J. J. Lauwrier, pastoor, Reijerskoop 14, Boskoop; S. H. Linthorst, pastoor, Statenlaan 12, Rotterdam-Hillegers- berg; C. A. Ouwendijk, pastoor, Pas toor van der Plaatstraat 17, Rijpwe- tering; Th. W. Pichot, rector, Oost einde 62, 's Gravenhage; A. Roozen, rector, Warmoezenierstr. 91, 's Gra venhage. 25 jaar priester: 10 juni, A. Buis, kapelaan, Herenstraat 172, Waterin gen; A. A. J. Buys, pastoor, Richard Hollaan 12, Leidschendam; N. A. Commandeur, kapelaan, Veurstraat 1, Rotterdam; H. C. A. P. van Drunen, kapelaan, Statenlaan 12, Rotterdam- Hillegersberg; A. N. Duinisveld, rec tor, Oude Scheveningseweg 37, Sche- veningen; J. van Duivenvoorde, ka pelaan, Kuipershaven 40, Dordrecht; coladetabletten uit de fabriek ver voerd had. Vier arbeiders en twee portiers, die toen nachtdienst had den, zouden de taxi besteld hebben tijdens een klein bierfeestje in de portiersloge. Uit het verdere onder zoek zou gebleken zijn, dat dergelij ke festiviteiten wel meer tijdens de nachtdienst plaats vonden, waarna verscheidene personeelsleden in een overmoedige bui dozen chocolade achterop de fiets of brommer mee naar huis namen. De laatste grote hoeveelheid waar voor men dus een taxi genomen had, is het personeel noodlottig geworden. De recherche onderzoekt nog of men al niet eerder op deze manier „ge werkt" heeft. Het is nog niet bekend hoeveel er in totaal verdwenen is. Vlak vóór de Navo-conterentie Premier Boelganin van de Sowjet Unie heeft de regeringsleiders van de Ver. Staten, West-Duitsland, En geland en Frankrijk brieven gezon den met het kennelijk doel de ko mende topconferentie van de Navo te doen mislukken of althans ongun stig te beïnvloeden. In Washington is verklaard dat maarschalk Boelganin aan Eisenho wer een bijeenkomst van de .Jeiders" van de Sowjet Unie en het Westen heeft voorgesteld. Het is nog niet dui. delijk of Boelganin een conferentie van regeringshoofden of van minis ters van Buitenlandse Zaken wenst. De Sowjetpreanier heeft bondskan selier Adenauer van West-Duitsland gewaarschuwd geen toestemming te goven voor de aanleg van Ameri kaanse raketbasissen in West-Duits land en voor de uitrusting van de Duitse strijdkrachten met atoomwa pens. Boelganin gaf openlijk toe dat zijn brief bedoeld was om de NAVO-con- ferentie van de volgende week te be ïnvloeden. Hy legde er echter de na druk op, dat zijn waarschuwing „niet ingegeven was door de vrees van de Sowjet Unie voor de voorgenomen NAVO-maatregelen". Volgens Boelganin betekent de Amerikaans-Britse leer van de „on derlinge afhankelijkheid" dat de ene party (Amerika) dollars en militaire uitrusting zal verschaffen en de an dere partij (West-Europa) kanon- nenvlees. Boelganin herhaalde dat kernwa pens en raketten West-Duitsland tot een magneet voor vergelding in een oorlog zouden maken. Zone zonder atoomwapens. De Sowjetpremier stelde voor: 1. Stopzetting van de bewapeningswed loop tussen Oost en West, 2. De vor ming van een Europese zóne, die heel been was. Duitsland zou omvatten en waarin geen atoomwapens zouden worden toegelaten. 3. Een niet-aanvalsverdrag tussen de landen van de NAVO en die van het pact van Warschau. Volgens Boelganin zal kernbewa pening van West-Duitsland de enige opengebleven weg naar hereniging van Duitsland, die van een overeen komst tussen Oost- en West-Duits land. afsnijden. De Sowjet-premier herhaalt dat de Sowjet-Unie bereid is haar troepen uit Duitsland en andere landen teruj te trekken indien de V.S., Engelan< en Frankrijk hun troepen uit Duits land en andere NAVO-landen terug nemen. Duitse tegenspraak. De perschef van de Westduitse re gering, Felix von Eckhardt, heeft verklaard dat Boelganin ten onrechte I uitging van de 'opvatting dat 't Duitse j leger uitgerust zou worden met J atoomwapenen en dat er basissen voor ballistische projectielen zouden worden gevestigd. Hij zei, dat dit op de komende NAVO-conferentie zou worden besloten. Over de inhoud van Boelganins brieven aan premier Macmillan van Engeland en premier Gaillard van Frankrijk is nog niets bekendge maakt. Eoelganin heeft premier Nehroe van India in antwoord op een desbetref fend verzoek meegedeeld dat de Sow. jet-Unie bereid is alle kernproeven met ingang van 1 januari te staken, wanneer Amerika en Engeland belo ven hetzelfde te doen. GEEN PIJN Uit Graz wordt gemeld: Rudolf Eroedl is met zijn linkerbeen onder zijn vrachtauto bekneld geraakt na dat deze aan de voet van een helling was gekanteld. Een dokter was spoe dig ter plaatse. Ofschoon Broedl hem verzekerde, dat hij geen pijn had, stond de arts er op hem een pijn stillende injectie te geven. Later bleek hem, dat het totaal verpletter de been van de chauffeur een kunst- TARIEF: Kleine advertentiën f 1.50 Gewone advertentiën f 0.17 In verband met de feestdagen is spoedige opgave ten zeerste gewenst. A düertentie-af deling DE LEIDSE COURANT land; J. H. M. van Ingen, kapelaan, Voorstraat 26, Delft; C. J. van der Knaap, secretaris, Koningin Emma- plein 4, Rotterdam; A. Mariens, aal moezenier, Juliana van Stolberglaan 190, 's Gravenhage; P. T. A. Perquin, kapelaan, Stadhouderslaan 15, 's Gra- verhage; H. C. Roozenburg, rector, Hoofdstraat 82, Sassenheim; P. J. van Steijn, rector, Ledeganckplein 27 's Gravenhage; W. M. C. Verschure, pastoor, Havenstraat 150, Rotterdam; C. Vlaar, kapelaan, Herenstraat 172, Wateringen; J. Voortwist, kapelaan, Overtocht 79, Bodegraven; 23 juli: P. F. A. Tillemans, pastoor, Lekdijk A 30, Everdingen; 23 december: A. C. Cras, kapelaan, Molenstraat 31, Naaldwijk. 12H jaar priester: 22 maart: B. J. van Bommel, conrector, R.K. Middel bare Meisjesschool, Veurseweg 3, Voorschoten; H. W. A. Brans, kape laan, Mgr. Nolenslaan 12, 's Graven hage; N. Bynsdorp, kapelaan, Oran jelaan 98, Lisse; C. P. van Dam, le raar Seminarie Hageveld, Heemste de; P. M. de Groot, kapelaan Mathe- nesserdijk 113, Rotterdam; J. W. M. de Jong, kapelaan, Lorentzkade 16a, Leiden; W. A. J. Koenekoop, kape laan, Assendelftstraat 49, 's Graven hage; M. J. A. de Leur, drs leraar seminarie Hageveld, Heemstede; G. A. J. van der Meer, kapelaan, Croos- wijkseweg 38, Rotterdam; A. J. Meijer, kapelaan, Stortenbekerstraat 224, 's Gravenhage; Th. J. M. Naaste pad, diocesaan aalmoezenier K.A.J., Brouwersgracht 24, 's Gravenhage; W. F. Perquin, kapelaan, Lange Hil- leweg 260, Rotterdam-Zuid; A. M. Vulsma, aalmoezenier, Paul Ga- briëlstraat 30, en Haag; A. H. P. A. Wiegerinck, rector, Westeinde 132, 's Gravenhage. Door een ambtelijke vergissing hebben de heer en mevrouw J. Schlueter in de Duitse stad Aken dezer dagen een oproep ontvangen voor hun zoon, Klein-Norbert, al helemaal twee maanden oud, die zich moest melden voor het vervullen van zijn dienstplicht Misschien een beetje bang geworden door de wettelijke dreiging van een geldboete van 100 mark en door de mededeling, dat de politie Klein-Norbert bij niet verschijnen zou komen halen, is de moeder met de baby op het vastgestelde tijdstip in het meldingskantoor op het hoofdbureau van po litie verschenen, waarvan deze foto een beeld geeft Het was allemaal gauw opgelost; iemand had het geboorte jaar 1957 van het jongetje voor 1937 aangezien..—

Leidse Courant | 1957 | | pagina 18