Landbouwbeleid van de regering stuit op ernstige kritiek Geen uitstel betaling melkgeld Maximumsnelheid op Rijksweg, Haarlem Verkeersbrug nadert zijn bestemming Reclame helpt de hoofdpijn verlichten Kamer wenst nota over Randstad Speelgoedkast werd schatkamer Achteloosheid DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Minister Manshoit verdedigde zich in Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de be handeling van de begroting van Landbouw. De besprekingen stonden in het teken van het naderende afscheid van minister Manshoit. Zijn vertrek is nog wel niet officieel, maar nu men hem heeft aangewezen als Nederlands lid in de Europese commissie van de Europese economische gemeenschap, is het vertrek zeker. stelde beslissing van de Kamer in het vorig jaar ongedaan maken. Om de verantwoordelijkheid opnieuw op de Kamerleden te leggen, diende de heer Egas deze motie in. Ir Droessen diende het voorstel in de veehouders de opbrengst van de melk zonder vertraging uit te beta len. Een balans De debatten droegen het karakter van het opmaken van de balans van het landbouwbeleid sinds de oorlog. Minister Manshoit is voor dit beleid verantwoordelijk geweest. De kamer leden zien de toekomst van de land bouw somber in, maar men maakte de minister daar geen verwijt van. Wel stelde men vast, dat de opvolger zijn bedje niet gespreid vindt. Het bekritiseerde besluit van de re gering tot blokkering van de hogere vergoeding van de eigenaarslasten op gebouwen dit plan werd in het begin van dit jaar gemaakt in ver band met de bestedingsperking kwam opnieuw aan de orde. De blok kering blijkt nl. volgens een medede ling van minister Manshoit in de me morie van antwoord technisch onuit voerbaar. Daarom werd voorgesteld deze blokkering te vervangen door vertraging van de uitbetaling van een deel van de garantie-melkprijs, n.l. 1 cent per liter per jaar tot begin 1962. Vele Kamerleden hadden hier ern stige kritiek op. De heer Den Hartigh (WD) vond het 'n betere maatregel. Het is echter onjuist, dat bij de in houding van 50 miljoen voor 't melk- jaar '56'57 alléén melk wordt be trokken, Mr. Biesheuvel (AR) vond het gescharrel. In plaats van blokke ring komt inhouding van betaling. Een late ontdekking, dat de blokke ring onuitvoerbaar is! De uitbetaling aan de pachters niét aan eigenaars van grond zal over enige.jaren worden uitgesmeerd. Maar de beste dingsbeperking zal toch niet tot 1962 duren. Minister Zijlstra heeft in ieder ge val een geheel andere indruk gewekt. Zwarte bladzij. Ook ir Droessen (KVP) noemde de blokkering een zwarte bladzijde in het beleid van de minister. Hij sprak van een wangedrocht. Hij was het met de voorgaande sprekers eens, dat het inhouden van 1 cent per kilogram melk op de vastgestelde garantieprijs verwerpelijk is. De last rust nu alleen op de veehouderij. De andere boeren worden in niets gekort. De veehouders hebben het toch al zo moeilijk. Er is eerder reden tot vervroegde uitbetaling! Het land- bouw-egalisatiefonds biedt nog ruim te, n.l. 100 miljoen gulden. Ook hij deed namens zijn fractie een beroep op de regering van haar voornemens met betrekking tot de vertraagde uit kering af te zien. Ook hij vond de achteruitstelling van de eigenaar-ver- pachter een grof onrecht. Volgende sprekers van de CH slo ten zich bij deze zienswijze aan. De heer Egas (PvdA) diende een motie in, met het voorstel de 50 miljoen gul den met enige dwang te doen beste den voor de verbetering van boerde rijen. De minister kón hierin mee- Grond- en pachtprijs. Een tweede belangrijk onderwerp van bespreking was gistermiddag de nieuwe algemene regering voor het grond- en pachtprijsbeleid. De heer Egas (PvdA) vond de re geling onbevredigend. Hij verwachtte hiervan een pachtverhoging van 50 tot 75 procent. De verhoging belem mert de vorming van één melkprijs in Nederland. Hij kondigde tenslotte een motie aan, om de verantwoorde lijkheid voor de verhoging van de pachtlonen vast te stellen. Ir Droesen memoreerde, dat de nieuwe pachtnormen pas één week bekend zijn. Hij wilde nog géén defi nitief oordeel laten horen. De motie van de heer Egas was volgens hem wel vrij vroeg ter tafel gekomen. Varkensprijs. Tenslotte werd nog gesproken over het regeringsbeleid ten aanzien van de varkensprijs. Er was weinig in stemming bij de Kamerleden. De meeste Kamerleden stelden zich op het standpunt, dat het toeslagsysteem op basis van het toewijzen van het aantal varkens neerkomt op een sub sidie van de consument. Men vond ook het totaal bedrag van 30 miljoen gulden onvoldoende. Met het land bouwschap vroeg men 45 miljoen gulden. De heer Biesheuvel meende, dat de regering zich op het standpunt heeft gesteld dat het varken geschrapt moet worden als basisproduct. De minister zei over de garantie regeling, dat 30 miljoen gulden het uiterste is. Men heeft nu eenmaal met schaarste aan geldmiddelen te maken. Bovendien is het inderdaad de bedoeling, dat de varkensstapel beperkt wordt. Inkrimping kan ge wenst zijn met het oog op de interna tionale toestand. Men gaat er wél mee akkoord, dat de varkensstapel wordt beperkt tot 3.3 miljoen varkens. De bezwaren van de Kamerleden gaan tegen de methode hoe die beperking te bereiken. De minister sprak ook nog over het vetgehalte van de melk: de regering staat op het standpunt om als dat mogelijk is melk met hoger vetgehal te ter beschikking te stellen. Dat ogenblik is echter naar haar oordeel nog niet gekomen. Een vetgehalte van 3,5 zou een melkprijs verhoging van 6 cent per liter meebrengen. Van 70 naar 50 km? De minister van verkeer en water staat heeft op schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Peschar, meegedeeld, dat hij bereid is de beslissing, waarbij de toegestane maximumsnelheid op de Rijksstraatweg in de gemeente Haar lem op 70 kilometer is gesteld, in nadere overweging te nemen en hierbij overleg te plegen met B. en W. van Haarlem. De minister zegt in zijn antwoord, dat het juist is, dat het college van B. en W. van de gemeente Haarlem zich op 25 oktober jl. tot de minister van verkeer en waterstaat heeft ge wend en daarbij de minister in ern stige overweging heeft gegeven voor de rijksstraatweg in die gemeente geen gebruik te maken van de mo gelijkheid om de toegestane snelheid op 70 km. per uur te bepalen. Op het tijdstip, waarop de beslis sing over 't betreffende weggedeelte moest worden genomen, aldus de mi nister, was de bedoelde brief van B. en W. nog niet ontvangen en veron derstelde men derhalve niet, dat B. en W. nog niet ontvangen en ver onderstelde men derhalve niet, dat B. en W. zich er niet mee zouden kunnen verenigen. De minister deelt verder mee, dat op de Rijksweg No. 9, gedeelte Haar lemVelsen, waarvan het in de be bouwde kom van Haarlem plm. 3000 meter lang is, over het van de stad af gerekende laatste gedeelte een maximumsnelheid van 70 km. per uur is toegestaan. Dit gedeelte van de rijksstraatweg is tussen de trottoirs 20 meter breed en heeft in tegenstelling met het zuidelijke ge deelte betrekkelijk weinig kruisend en afslaand verkeer. Handhaving van de maximum snelheid op 50 km. per uur op weg- vakken, waar dit niet nodig is, brengt het gevaar mee, geen begrip bij de autobestuurders te zullen ontmoeten en een in de praktijk onvoldoende uitwerking van de getroffen maat regelen in de hand te werken. Op grond van een en ander werd geoor deeld, dat ook op het hiervoor be doelde 1100 meter lange weggedeelte de maximumsnelheid van 70 km. per uur kon worden toegelaten. Het voornemen van Rijkswater staat om dit voor te stellen, was tevoren besproken met de gemeente lijke instantie, die de verkeersaange- legenheden behandelt, en had daarbij geen bezwaar ontmoet. BANKBILJETTEN VAN 20 GULDEN BLIJVEN IN OMLOOP In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer n.av. het voor lopig verslag over het hoofdstuk financiën begroting 1958 deelt de minister mede, dat hij na overleg met de directie van de Nederlandse Bank tot de slotsom is gekomen, dat intrekking van de bankbiljetten van gaan, maar hij wilde geen tegenge- gedeelte, genoemd de Rijksstraatweg, 20.geen aanbeveling verdient. Practische vergelijkingsmethode voor snelheidsmeters Ti Sinds op 1 november jl. in ons land de algemene snelheidslimiet van 50 kilometer per uur in de be bouwde kom is ingevoerd, is de snel heidsmeter aanzienlijk belangrijker geworden dan voorheen. Het is gebleken, dat vele instru menten een afwijking vertonen: wij zen zij te laag aan dan bestaat de mogelijkheid dat men, zonder het te beseffen, in overtreding is, en wijzen zij te hoog aan dan is men weliswaar „aan de veilige kant", maar men hin dert mischien het overige verkeer. De A.N.W.B. wil daarom een zo groot mogelijk aantal automobilisten en andere bestuurders van motor rijtuigen in de gelegenheid stellen hun snelheidsmeter zelf te contro leren. De bond meent hiertoe de meest praktische oplossing gevonden te hebben door aan de achterzijde boven op een A.N.W-B.-technomo- biel een grote snelheidsmeter aan te brengen die voor het achter deze auto rijdende verkeer duidelijk af leesbaar zal zijn. Deze wagen zal met ingang van donderdag 12 dec. op bepaalde, speciaal daarvoor uit gezochte trajecten gaan rijden, om de weggebruikers de gelegenheid te geven hun snelheidsmeter bij snel heden van 50 km/u. en 70 km/u. met een geijkt instrument te vergelijken. Zij kunnen dit doen door voor korte tijd achter de A.N.W.B.-technomobiel te gaan rijden. Op donderdag 12 dec. en vrijdag 13 december zal de technomobiel voort durend tussen Amsterdam en Rotter dam heen en weer rijden, daarna zullen ook andere wegen aan de beurt komen. Verkeersbrug over de IJssel wordt morgen geplaatst „Het is zover", klonk gisteravond om acht uur over het terrein van de N. V. Hollandia te Krimpen aan de IJssel. Dit bedrijf heeft de 540 ton wegende verkeersbrug geconstrueerd, die de oeververbinding zal vormen in 'de stormvloedkering Hollandse IJssel te Capelle aan de IJssel. Deze vaste brug, die, zo luiden de plannen, vrij dagmorgen geplaatst zal worden, is vandaag op aan elkaar gekoppelde elevatorbakken „gezet" door de vier drijvende bokken Atlas", „Hera cles", „Kolossus" en „Arend". Met behulp van twee sleepboten is de reis van de bakken met de brug naar de stormvloedkering begonnen. Het gevaarte heeft 'n totale lengte van ruim 82 meter. Het heeft een rij baan van zeven meter breedte met aan weerskanten daarvan rijwiel- en voetpaden ter breedte van zes meter elk: een totale breedte van 19 meter dus. De brug had men met sleeën op rails gelegd. Aan de waterzijde werd -gister ochtend de brug in de stroppen van twee der bokken gehangen. De lieren begonnen te trekken en langzaam bewoog het gevaarte zich naar het water, waarover een harde oosten wind blies. Het duurde uren voor men de gehele brug boven de IJssel had. Tenslotte hing het gevaarte in de takels en konden de elevator- bakken onder de brug varen. Horlogemaker treft 't niet met telefoonnummer „U spreekt niet met Rijkswater staat, maar wanneer u een horloge to maken heeft, kunt u hij mij te- reelht." Dit is een zin, welke u te horen zoudt kunnen krijgen als u Rijkswaterstaat in Den Haag aan de telefoon wenst te hebben. Motie Andriessen aangenomen De motie van de heer Andriessen (KVP) waarin gevraagd wordt aan de regering een nota over de ruim telijke ordening in de randstad Hol land samen te stellen, werd gister middag in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Minister Witte heeft zich tegen de ze motie ernstig verzet, omdat de re gering over de vraagstukken van de ruimtelijke ordening nog geen beslis sing genomen heeft. Hij had meege deeld, dat binnen afzienbare tijd over de planologische vraagstukken, die betrekking hebben op de bouw van nieuwe steden, van Europoort en Ro zenburg, mededelingen van de mi nister-president te verwachten wa ren. Het Europoortplan is bij de re gering nog niet aanhangig gemaakt en dus ook nog niet in bespreking ge weest. Men hoeft ook niet te ver wachten, dat de regering de plan nen vastelit. Het kabinet voelt meer voor een breed planologisch samen spel met alle bestuurlijke autoriteiten. Gesteund door alle fracties met uit zondering van de CPN heeft de heer Andriessen daarna zijn motie inge diend. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms „Zaanland", 16 dec., ss Libertad" 21 dec. Australië: via Engeland 21 dec. Brazilië: ms „Zaanland" 16 dec., ss Libertad" 21 dec. Canada: ms „Prins Willem v. Oranje" 21 dec. Chili: via New York 19 dec. Indonesië: ss „Teiresias" 18 dec. Ned. Antillen: ms „Oranje Nas sau" 17 dec. Nieuw Zeeland: via Engeland 21 dec. Unie van Zuid-Afrika en Z.-W. Afrika: ms „Edinburgh Castle", 21 dec. Inlichtingen betreffende verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. In deze gemeente woont namelijk een horlogemaker, die, behalve dan het laatste cijfer, met Rijkswaterstaat het telefoonnummer gemeen heeft. Deze dienst wordt dikwijls zo inten sief opgebeld, dat de gesprekfre- quentie te groot wordt en een tech nische storing is er dan de oorzaak van dat, hoewel het juiste nummer werd gedraaid, het belletje bij de horlogemaker overgaat. Dat de man de wanhoop nabij was valt te be grijpen, maar de plaatselijke tele foondienst vindt het blijkbaar niet noodzakelijk de horlogier aan een ander telefoonnummer te helpen. De man heeft nu naar alle waar schijnlijkheid gedacht: voordat ik volslagen gek word, zal ik mijn le ven zo duur mogelijk verkopen. Hij heeft nu zijn toevlucht gezocht in de reklame per telefoon en zo kan men dus de zeer geplaagde man met alle beleefdheid welke in hem is zich horen melden op bovengenoem de manier. Het zou ons niet verwon deren, als hij er nog profijt bij had ook. RADIOTOESPRAAK PRINSES BEATRIX Ter gelegenheid van Koninkrijk dag 1957 en haar aanstaand bezoek aan Suriname en de Nederlandse Antillen zal H.K.H. prinses Beatrix via de radio de bevolking van de beide rijksdelen toespreken. De rede van de prinses wordt door de we reldomroep te Hilversum uitgezon den op zondag 15 december a.s. te 0.01, 0.04 uur Ned. tijd op golfleng ten 19.45 m., 19.71 m. en 25.58 m en door alle in Suriname .en de Neder landse Antillen aanwezige radio-sta tions gerelayeerd. NIEUWE HOOGLERAAR TE NIJMEGEN De St. Radboudstichting heeft mag. dr. H. E. Schillebeeck O.P. benoemd tot hoogleraar in de dogmatiek en in de geschiedenis van de theologie aan de katholieke Universiteit van Nijmegen. Prof. Schillebeeck, een Belgische Dominicaan, volgt prof. dr. G. P. Kreling O.P. op, die om gezondheids redenen zijn ontslag heeft genomen. Prof. Schillebeeck zal zijn anubt spoedig aanvaarden. De foto toont het moment dat de ru^^^de^^bokken^ordt^ehesen^ BALANS OPMAKEN. Deze laatste weken van het jaar zijn de weken van de jaarbalans. De actie „Voor God" (Postbus 2, Heemstede) heeft er haar jongste muurkrant op ingespeeld. „Balans op maken" is een begrip, dat nogal eens gauw verbonden wordt rnet het oor deel, dat ons na de dood te wachten staat. En velen leven van jongsaf in de gedachte, dat God van ieder onzer in de hemel een soort boek houding voert van zonden en ver diensten, zodat bij de dood gemakke lijk de balans is op te maken en de eindafrekening snel kan geschieden. Deze nieuwe muurkrant is eigen lijk een vergroot vel balans-papier met alle vereiste kolommen en vak ken. Maar de posten zijn niet inge vuld en dwars over alles heen staat in kloeke letters geschreven: „Voor hoeveel bent u goed?" De vraag in deze weken. Met een forse haal is echter een streep gehaald door „voor hoeveel" en de vraag, die overblijft, is de enige belangrijke voor de le vensbalans: „Bent u goed?". En om tenslotte, met een streep onder „u", dat misschien wat ongrijpbare goed- zijn nader te bepalen pro memorie de inhoud, die Christus zelf ooit en voorgoed aan „goed-zijn" gegeven heeft: „Ge zult de Heer uw God be minnenDit is het grootste en eerste gebod. En het tweede daaraan gelijk: Ge zult uw naaste beminnen als uzelf". Vermeldenswaard is, dat deze nieu we muurkrant de vijf en twintigste is. De actie „Voor God" verspreidt ze maandelijks in steeds toenemend aantal in wachtlokalen, spreekka mers, bedrijfscantines enz. en pro beert ze overal te brengen, waar mensen even de gelegenheid hebben tot een korte bezinning op de diepere achtergrond van het tctuele leven. KUNSTRIJDEN. VERBOD VAN DE KNSB. Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders bond heeft de leden van de bij zijn organisatie aangesloten verenigingen een ver bod opgelegd om del te nemen aan de wedstrijd in het kunstrijden voor amateurs, die volgende week door de directie van een ijsballet in de Apollohal te Amsterdam wordt ge organiseerd. Bij overtreding van het verbod zullen betrokkenen worden uitgesloten van alle door of namens de KNSB te organiseren wedstrijden. Een heer uit de Goudenregenlaan te Delft deed maandagmiddag de pijnlijke ontdekking, dat hij 200 gul den papieren geld, die hij in een doosje had opgeborgen, miste. Zijn verwondering kende bijna geen grenzen, toen hij merkte, dat zijn 2J4-jarig dochtertje met het doosje speelde. Van het geld was echter niets meer te bespeuren. Het kindje werd aan een langdu rig derdegraads-verhoor onderwor pen en uiteindelijk gaf het maar toe: bet had die rare papiertjes in de w.c. gegooid! Natuurlijk was er in het closet geen spoor meer van het geld te vin den en dies stapte vader naar de po litie. Die vertrouwde de zaak ken nelijk niet helemaal en riep de hulp van de gemeentelijke reinigings dienst in. Onverwijld werd de w.c.- schatkamer aan een onderzoek on derworpen en trok men de riolering na. Alles vergeefs. Nog onder de indruk maar toch reeds verzoend met het verlies van zijn spaarduitjes, kwam de ongeluk kige vader 's avonds andermaal voor een grote verrassing te staan. Zijn vrouw, die zich nog niet bij het gebeurde had neergelegd, zocht de speelgoedkast na en vond het geld terug! Het lag in een ander doosje, tussen wat speelbenodigdhe- den en kinderschatten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 17