slwtugat tiéymtlw UIT DE OMGEVING Suriname, tó waar uilerslea elkaar vind: Kennismaking met 't „Volk van Suriname" in Museum van Volkenkunde te Leiden Scherp IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje DONDERDAG 12 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Minister Pos opende expositie De kennis omtrent onze partners Minister Pos, die hierna het woord in het Koninkrijk der Nederlanden,nam, sprak er zijn genoegen over uit, de staten Suriname en de Neder- j dat door de tentoonstelling „Volk landse Antillen, is, over het alge-van Suriname" de kennis van zijn meen genomen, in Nederland niet I land in Nederland wordt verbreid zeer diepgaand. Het is daarom ver- Hij had het temeer op prijs gesteld heugend, dat door middel van dede expositie te openen, waar deze zo grote seizoententoonstelling „Volk van Suriname", in het Rijksmuseum van Volkenkunde een gelegenheid werd geschapen om door middel van een reeks van gebruiksvoorwerpen en zeer suggestieve fotografische beelden met dat volk kennis te ma ken. De expositie wérd gistermiddag geopend door de gevolmachtigd mi nister van Suriname, de heer R. H. Pos. De directeur van het Volkenkun dig museum, dr P. H. Pott, sprak bij die gelegenheid woorden van wel kom aan minister Pos, aan de secre taris van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit, de heer mr N. F. Hofstee, tot dr G. F. A. Bruyning, die het museum keuze liet uit zijn massale collectie foto- en filmbeel den, tot enkele inspecteurs van het onderwijs en voorts tot vrienden van het museum en allen, die hielpen de tentoonstelling te realiseren. Musea kweken begrip. Sprekend over de taak van het Museum van Volkenkunde, zeide dr Pott, dat die in hoofdzaak bestaat in het ionen aan de museumbezoeker van net leven, dat vreemde volkeren leiden, gemeten naar de normen van hun gemeenschap. Een volkenkundige expositie moet in staat zijn, gebruiksvoorwerpen te tonen, tegen de achtergrond van de cultuur waaruit ze ontstonden. De fotografie is bij het verwezenlijken van deze voorwaarden tegenwoordig een uitermate belangrijk middel. Spr. eindigde met woorden van dank aan allen, die hem bij het samenstellen en inrichten van de expositie van dienst geweest zijn. In een inleiding op de tentoonstel ling „Volk van Suriname" sprak ver volgens, dr C. F. A. Bruyning, wie het volk van Suriname door zijn af komst zeer na aan het hart ligt. De factoren van een bloeiend museum bezoek ontledend, kwam hij tot de bevinding dat de fantasie de bezoe ker van het Volkenkundig museum meevoert naar verre landen. Daarbij komt de bezoeker tot de ontdekking dat ook primitieve vol keren kunstenaars hebben, ja zelfs, dat de kunstenaar in de sterk geme chaniseerde, moderne wereld wordt teruggedrongen. Bij primitieve vol keren kan elke man zich ontplooien tot kunstenaar. In Suriname leven volkeren samen, afkomstig van vier continenten. Door deze samenleving, waarin prehistorie en moderne tijd naast elkaar staan, gaan vele oude gebruiken verloren. Suriname is ook geen openluchtmuseum maar een dynamisch land. Ten voorbeeld. Ondanks alle verschillen leert men gauw dóór de uiterlijkheden heen, de mensen kennen en bij deze ken nismaking komt de fotografie, die ook de kern van deze tentoonstelling uitmaakt, uitstekend van pas. Spr. zag het zelfs als een taak voor de overheid, de langzaam verdwijnende gebruiken vast te leggen door mid del van de foto. Hierdoor zou men op relatief goedkope wijze de gebrui ken voor het nageslacht kunnen be waren. Dr Bruyning zag het proces van langzaam met elkaar vergroeien van zovele verschillende volkeren in één land als een proces, dat mis schien aan de hele wereld ten voor beeld kan zijn. dicht verweven is met Statuuts- Koninkrijksdag, de datum waarop Suriname zijn onafhankelijkheid kreeg binnen het Koninkrijk, waarin Nederland en „de West" samenwer ken. Maar, aldus minister Pos, wanneer men gezamenlijke belangen behar tigt, dan is het van vitaal belang, om elkaar te kennen. Het was hem daar om een genoegen, de expositie die een voortreffelijke gelegenheid tot zulk een kennismaking biedt voor geopend te verklaren Hierna maakten de genodigden een rondgang over de expositie, waar van wij een uitvoerige beschrijving opnamen in ons blad van gisteren. POTLOOD en GEEST KERSTVEETENTOONSTELLING TE LEIDEN Op vrijdag, 13 december a.s. wordt onder auspiciën van de Vebo te Leiden, de tweede Kerstveetentoon stelling gehouden op het veemarkt terrein. Naar wij vernemen is de aanvoer van runderen zeer bevredigend. Schapen en varkens werden niet in geschreven, vette kalveren daaren tegen wel. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Johanna Adri- ana dr van J. T. Tims en P. M. van der Geer; Willem Jan zn van W. Wester en A. T. van der Gaast; Maria Theresia Geertruida dr van T. P. Mourits en M. C. Marcelis; Anna Maria Gregoria dr van C. A. Karre- mans en A. E. Zoetemelk; Ronaldus Franciscus Maria zn van L. van Sluis en M. A. Luijk; Hendrik Dina dr van H. Gressie en D. C. Pijpers; Cornelis Pieter zn van A. Overduin en M. Gijsman; Maarten zn van W. Plug en A. Plug. Getrouwd: R. W. Gay Balmaz en L. van Syll. Overleden: P. J. H. Hornik 63 jr man; J. Mieremet 70 jr man. „De wereld ten voorbeeld" Lezing door dr C. F. A. Bruyning „In Suriname, dat vanaf decem ber 1954 als gelijkwaardige deelge noot met Nederland en de Nederland se Antillen en geheel uit vrije wil deel uitmaakt van het Koninkrijk der Nederlanden, ontstaat thans uit ver schillende sterk uiteenlopende bevol- kinsgroepen een nieuw volk. Zonder eigen waarden geheel prijs te geven, maar ook zonder anderen te minach ten, omdat zij anders zijn, groeien Surinamers van afwijkende origine naar elkaar toe. Een uitermate boeiend proces, dat voor de gehele wereld van belang is, omdat hier wordt aangetoond, dat minderheids problemen op vreedzame wijze kun nen worden opgelost!" Tot deze belangwekkende conclusie kwam dr. C. F. A. Bruyning gis teravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan het einde van een causeriet over „Suriname, het land waar uitersten elkaar vinden". In een uitvoerige inleiding had hij tevo ren uiteengezet, hoe op dit stukje grond, viermaal zo groot als Neder land, aan de noordkust van Zuid- Amerika dat conglomeraat van vol ken uit vier werelddelen is ontstaan. Toen in 1499 de Spanjaard Alonso de Hojeda de kust van Guyana be reikte, vond hij daar niet veel aan trekkelijks. Achter verraderlijke modderbanken lag een lage kust met mangrovebossen. wen, die hun aard niet verloochen den en polders aanlegden in de laag gelegen, maar zeer vruchtbare kust vlakte. Om te voorzien in arbeids krachten voor het zware werk, voer den zij tot in het begin van de negen tiende eeuw slaven in uit Afrika. Een deel van deze slaven zag kans de ge hate plantages te ontvluchten en vestigde zich in het binnenland ach ter de stroomversnellingen. Hier stichtten zij nederzettingen die in vele opzichten zuiver Afrikaans waren en nog steeds zijn. Reeds tijdens, maar vooral na de opheffing van de sla vernij ontstond uit de slaven en de in het land gebleven Europeanen een gemengde bevolking, de z.g. Creolen. Deze trokken weg van de plantages en men was genoodzaakt nieuwe plantage-arbeiders naar Suriname te brengen. Zo vestigden zich de Hindu stani als contractarbeiders in de ja ren tussen 1873 en 1919 en ook In donesiërs vooral Javanen tus sen 1890 en 1939 in het land. meesten bleven, nadat hun contract was afgelopen en vestigden zich als landbouwer. Integratie. Dr. Bruning liet aan de hand van 130 kleurenlichtbeeldeix iets' zien van de zeden en gebruiken van deze Dr W. Dijsselbloein ridder in St Gregotiusorde Dr. W. J. J. Dijsselbloem te Oegst- geest, directeur van het A.R.K.A.- bureau te Den Haag. is benoemd tot ridder in de Orde van de H. Grego- rius de Grote. De onderscheiding is hem heden middag door deken Kraakman uit Alkmaar, geestelijk adviseur van de Algemene r.-k. Amtbenaren-vereni- ging medegedeeld, in bijzijn van de familie van de geridderde, van de le den van liet hoofdbestuur en van het personeel van het Arka-bestuur. LEIDSE POSTZEGELVERZAMELAARS De Leidse postzegelsverzamelaars vergaderden gisteravond in de kleine Burcht te Leiden. De oproep had zijn doel niet gemist, want de zaal was tot de laatste plaats bezet. De voorzitter, de heer D. J. Mei boom, dankte de aanwezigen in zijn woord van welkom voor de grote op komst. Na ballotage van een aantal riéuwe leden, lezing van de notulen alsmede enige mededelingen over filatelistisch nieuws, waarbij werd opgemerkt, dat het filatelistisch loket voor de verzamelaars aan het post kantoor a.s. woensdag is opengesteld daar dit met de Kerstdagen niet mo gelijk is. Na de benoeming van de financiële commissie, waarvoor werden aange wezen de heren Lambrechts en Up- wich, gaf de voorz. een uiteenzetting over de bedoeling van de regionale tentoonstelling ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan var de vereni ging. Hij gaf aan hoe het bestuur zich de organisatie had ingedacht en met wie contact diende te worden opge nomen. Daarvoor vroeg de voorzitter de toestemming van de vergadering, die verleend werd. Bij de mededelingen kwam naar voren dat te Wassenaar, in hotel Oud-Wassenaar op 1422 dec. a.s. een tentoonstelling zal worden ge houden die een succes beloofd te worden. De rondvraag leverde geen bijzon derheden; de veiling had een vlot verloop. De volgende vergadering wordt ge houden op woensdag 22 jan. a.s. Leidse Universiteit BENOEMINGEN Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zijn benoemd: aan de rijks universiteit te Leiden: voor het tijdvak van 1 oktober tot en met 30 september 1958 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de medische schei kunde dr F. J. M. Heslinga, thans assistent; voor het tijdvak van 1 c&gustus 1937 tot en met 31 juli 1958 Oorlog voor vrede. Hij kon toen niet vermoeden, dat verder landinwaarts Indianen leef den, die reeds eeuwen tevoren dit'werd een flimpje getoond, gemaakt gebied waren binnengedrongen. De j door de neer PCreutzberg, bioloog verschillende stammen bestreden el-1 en cineast, die momenteel in Suri- kaar, maar moesten zelf wijken, toen I name vertoeft om jonge cineasten op de Europeanen met het koloniseren I te leiden. Het filmpje was een spre- van het land begonnen. Eerst de kende reportage van de opening van Britten, die aan de wat hoger gele-1 een nieuw ziekenhuis op Stoelmans gen oevers van de Surinamerivier i eiland, een bijzonder belangrijk feit voor de verschillende stammen van Bosnegers in het binnenland. Bij deze plechtigheid kon men de sterk uiteenlopende rassen vertegen woordigd zien, waarbij een ieder eer bied toonde voor de ander, ongeacht huidskleur of oorsprong. Op deze wij ze wordt de wereld een voorbeeld, hoe het rassenprobleem op vreedza me wijze kan worden opgelost. sterk verschillende rassen en vertelde tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste aklajse by de faculteit der reChtsge- leerdheid dr. mr. C. M. van Schre ven, thans wetenschappelijk amb tenaar; met ingang van 1 januari 1958 in vaste dienst bij de sociologie: a. tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse E. V. W. Vercruijsse, thans in tijdelijke dienst. b. tot wetenschappelijk ambtenaar C. E. Vervoort, thans in tijdelijke dienst, en H. P. M. Goddijn. daarna, hoe langzaam, maar zeker een integratie ontstaat, die vooral be gint in een intellectuele bovenlaag Daar vinden de geestelijk gelijk ge richte personen elkaar, ongeacht ras of godsdienst. Zo ontstaat een nieuw volk, dat van Suriname, waarin men elkaar wel moet vinden omdat elke bevolkingsgroep op zich een minder heid uitmaakt. Ter illustratie van zijn voordracht plantages aanlegden en later de Zeeu- No. 527. Horizontaal: 1. ommegang, 5. vlug, 7. waterstand (aflc.), 8. lfelie- achtig gewas, 10. sluw, 11. familielid, 12. vogel, 13. bezweringsformule, 14. zuiver, 15. metalen voorwerp met omgebogen puntig uiteinde, 16. tel woord 17. voegwoord, 18. oude lengtemaat, 19. op die plaats, 21. go din der tweedracht, 22. gebod, 23. plomp, 24. meubelstuk. Verticaal: 1. soort, 2. voorzetsel, 3. gem. in Drente, 4. landschap in de Peloponnesus, 5. muzieknoot, 6. lang, plat stuk hout, 9. voorzetsel, 10. teken, 11. tweetal, 12. bakt men brood van, 13. berrie, 14. wezenlijk, 15. overijling, 17. turkse tarwe, 19. academische titel (afk), 20. dans partij, 21. landbouwwerktuig, 22. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 526. Horizontaal. 1. tolerant, 9. per, 10. rio, 11. ra, 13. sim, 15. Sn., 16. opa, 18. Sam, 20. sits, 22. sop, 24. soep, 26. tol, 29. Lier, 31. la, 32. om, 34. Neer, 36. pas, 37. reep. Verticaal: 2. op, 3. les, 4. Eris, 5. ar, 6. nis, 7. tong, 8. tros, 12. apis, 14. mas, 17. atol, 19. mot, 21. sein, 23. pol, 25. peer, 27. lak, 28. hop, 30. ree, 33. ma, 35. re. WERKVERGADERING JO-K.V.P., KRING LEIDEN Nauwelijks had voorzitter C. Dee- renberg gisteravond in „In den Ver gulden Turk" zijn inleiding tot de werkvergadering van de Kring-Lei den van de Jo-K.V.P. voltooid, of er kwam kritiek van de afdeling Gouda, die zeide „een verantwoording te missen van het beleid van het kring- bestuur". Wat interpellant toen nog niet wist, was dat de onderhavige werkverga dering juist was belegd om te komen tot een nieuwe organisatorische koers Maar het werd hem duidelijk uit het betoog van de heer J. A. M. van Zon neveld, gewezen jongeren-commissa ris der K.V.P. in de kring Leiden, die begon met een belijdenis van fou- I ten uit het verleden. De critische klanken van Gouda waren woorden naar zijn hart geweest want om „bij" te blijven in deze dynamische tijd, is het nodig, dat de partij en ook de Jo-K.VP. gaan steunen op de geheel nieuwe basis, van een goed functio nerende organisatie. Het is in de politiek een groot voordeel jong te zijn. aldus spr. want, al wordt er wel eens tegen zere be nen geschopt bij de „senioren", d< jeugd mag al lerend blunderen. De jeugd mag echter nooit vergeten, terug te zien op wat de voorgaande geslachten hebben bereikt. Niette- genstaande zijn herhaalde verzuch tingen, dat de belangstelling voor de politiek bij de jongeren zo uitermate gering is, ging spr. uitvoerig in op de middelen en de werkwijze, waar door de Jo-K.V.P. het doel tracht te bereiken, dat door de heer Dee- renberg aan het begin van de ver gadering uiteen was gezet: de ont wikkeling van het politieke denken van de jeugd. De Jo-K.V.P. mag nooit een massa- maar moet een kern-or ganisatie worden. Om te komen tot dit doel is een eerste vereiste, dat de leden zelf de handen uit de mouwen steken. Voorts moet het persoonlijk contact van de kernen met jongeren in uit eenlopende standsorganisaties wor den uitgebreid. Men kwam nog tot bespreking van de recente wervingsactie voor nieuwe K.V.P.-leden en van het doel van de Jo-K.V.P.-kernen. Langdurig werd voorts gesproken over organisatori sche aangelegenheden. Gepromoveerd tot doctor in Geneeskunde op proefschrift geti teld „Truncus arteriosus persistens en atresie van een ostium arterio- sum" („Pseudotruncus"), mej. A Dekker, geboren te Rotterdam en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Les Nations Unies et la conservation des ressources de la mer", de heer H. P. Visser 't Hooft, geboren te Genève en thans wonen de te Den Haag. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. Recht de heer P. Langenberg Leiden. v f* dé, R0EL0FARENDSVEEN Bridgeklub DVH. Maandag 9 december had de bridgeklub DVH een ontmoeting met bridgeklub HJB uit Noord wij kerhout. De eindstand was HJB 148 m.p. en DVH 120-m p. Het verloop van de wedstrijd was als volgt: le ronde HJB 29, DVH 4; 2e ronde HJB 10, DVH 22; 3e ronde HJB 7, DVH 21; 4e ronde HJB 11; DVH 21; 5e ronde HJB 14, DVH 17; 6e ronde HJB 16, DVH 18: 7e ronde HJB 32, DVH 0; -8e ronde HJB 29, DVH 17. Na afloop werd door beide voor zitters nog een paar woorden gespro ken, waarin zij de leden bedankten voor de gezellige sfeer die er altijd is bij een ontmoeting tussen DVH en HJB. Daarna gingen allen naar huis en de Noordwij kerhouters namen het „Vaantje" mee, de wisselprijs, welke de vorige keer door DVH was gewon nen. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 12 December 1857. 's-Gravenhage. Gisterenmid dag hebben de leden der vrij metselaarsloge zich aan een di ner van 124 couverts vereenigd, dat werd bijgewoond door Z.K.H. Prins Frederik, als Grootmees ter-Nationaal van de orde der vrijmetselareit. Brussel. De Regeerxng heejt bepaald dat op morgen voor al de spoorwegen van den Staat extra-treinen zullen rijden ten dienste der stemgeregtigden, die, tegen betaling van de halve prijzen, van die treinen zullen kunnen gebruik maken. BODEGRAVEN Bromfietser gewond De heer de B. uit Ter Aar, die met zijn brom fiets op weg was naar Gouda, reed in de Kerkstraat terwijl regen en hagel hem noopten voorovergebo gen te zitten. Dit had waarschijnlijk tengevolge, dat de heer de B. niet of niet tijdig opmerkte dat voor het kaaspakhuis van de Fa. Noordhoek een vrachtauto geparkeerd stond. In een flinke vaart reed de heer de B. tegen deze wagen op en werd tegen het wegdek geworpen, terwijl de bromfiets klem bleef hangen. Dr. S. Beye en enkele leden van de Rode Kruiscolonne waren spoedig te plaat se om het slachtoffer te verbinden. Dr Beye constateerde als ernstigst letsel een zware hersenschudding Vandaar dat overbrenging naar een der Goudse ziekenhuizen noodzake lijk bleek. HAZERSW0UDE (Gr.) Uitvoering „Onder Ons" uitgesteld. In verband met het overlijden van de pastoor heeft de r.-k. Koninklijke Toneelvereniging „Onder Ons" be sloten om de uitvoeringen van 12 en 15 december a.s. geen doorgang te doen vinden. In plaats daarvan zal worden ge speeld op donderdag 16 en zondag 19 januari 1958. De reeds uitgegeven plaatsbewijzen blijven geldig, zodat de gele plaatsbewijzen recht geven op toegang voor de uitvoering van donderdag 16 en de witte op zondag 19 januari 1958. OUDE-WETERING IJsclub „IJzod" had functies te koop Onder voorzitterschap van de heer S. Bos belegde de Oudeweteringse IJclub „IJzod" een vergadering, die goed bezocht, maar wel wat rumoe rig was. Vooral na de bestuursver kiezing had de bijeenkomst een op merkelijk verloop. Na opening én notulen vermeldde de secretaris in zijn jaarverslag een ijsloze winter. Met het oog op de toe komst, waarin het misschien ooit wèl K.A.B. ST. LEONARDUS In aansluiting op de circulaire maakt het wijkbestuur der K.A.B. St. Leonardus de leden er op attent, dat nog een beperkt aantal kaarten a 0.25 per kaart voor de kinder middag op zaterdag 14 december te geven in het zaaltje van speeltuin „Wester kwartier", Ten Katestraat, afgehaald kunnen worden bij de vol gende adressen: Toussaintkade 49, L. Couperusstraat 6, Gerrit Kastein- straat 14, Hoflaan 273 en Roemer Visserstraat 21. Vogelshow De Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers „Avibus" organiseert op vrijdag en zaterdag a.s. haar club tentoonstelling in het St. Leonardus- huis, Haagweg 14. Duivensport Zaterdag en zondag a.s. houdt de Leiderdorpse Postduivenver. „De Rijnklievers" haar tentoonstelling in het clubhuis Oosterkwartier, einde Borneostraat. Keurmeester is de heer H. E. Christiaanse te Leiden. Zaterdag en zondag 21 en 22 dec. houdt de Leidse Postduivenclub haar jaarlijkse tentoonstelling in Oud- Hortuszicht. Ook hier een belangrijke show. Garagebouw aan de Haarlemmerweg Op de thans in afbraak zijnde boerderij met opstallen der familie Zwetsloot aan de Haarlemmerweg, wordt, zodra de daartoe nodige ver gunningen zijn afgekomen, een ga rage gebouwd voor Van der Mareis Automobielenbedrijf te Wassenaar, onder architectuur van architect B. O. v. d. Berg te Amsterdam. Parochianen van de „Herensingel" attentie! De verloting van de bromfiets heeft plaats op 24 december 's mor gens om half elf. Wie zich nog van een lot wil voorzien, krijgt daartoe de gelegenheid op zondag 22 decem ber, na de H.H. Missen. Er zijn nog maar weinig loten beschikbaar; zorgt dus, dat u er een verovert. U weet, het is voor uw eigen parochiehuis aan de Maria Gijzensteeg. Bond Zonder Naam Kerstkaarsen voor de huidige actie van de Bond Zonder Naam zijn in de prijzen van 10, 25 en 50 cent en een gulden te verkrijgen bij de firma RIZO, Noordeinde 35, alhier. Leidse Agenda DONDERDAG, 12 DECEMBER Kath. EHBO. afd. Leiden. Vervolg cursus, r.-k. Lyceum. 8 uur nam. Forum voor katholieke jongeren. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur. In den Vrolijcke Arke (Lange Pie- terskerkkoorsteeg). „Kinderen van de straat". Geluidsfilm voor groot en klein. Aanvang half acht nam. Jeugdparlement. Zitting n.a.v. de komende verkiezingen. Trouwzaal Stadhuis, 19.30 uur nam. Veron. Om Grimbergen over Ama teurontvangers. Gebouw Rehoboth, 8 uur nam. Oud LeidenJ.G.N. De heer J. G. N. Renaud over „Aleida van Poel geest". „De Lakenhal", 8 uur nam. Vespaelub Leiden Contactavond Restaurant „Zomerzorg", Steenstraat 8 uur nam. VRIJDAG 13 DECEMBER Vola-filmavond. Het eiland Bali. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O. One Man Show door Toon Hermans, Schouwburg, 8 uur nam. VEBO-kerstveetentoonstelling. Ope ning Schuttershof, 0 uur v.m. Avibus, Vogelshow. Leonardushuis, Haagweg, 19.30 uur nam. Zaalberg en Zoon Zilveren jubi leum onder-directeur, de heer D. de Bruyn. Kantoor Vestestraat le. Re ceptie 15.3017 uur nam. ZATERDAG 14 DECEMBER D.V.V. 28ste Jaaruitvoering. St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. I.C.C. Wedstrijd in welsprekend heid. Cantine r.-k. lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. Mij voor Toonkunst. Openbare les beginnelingen.' Muziekschool Toon kunst, 3.30 uur nam. Lakenhal. 10 tot 4 uur en donder dag bovendien van 7.30 tot 9.30 uur: Van Gogh-tentoonstelling, tot 16 de cember. Lakenhal: tentoonstelling van Haagse aquarellen, tot 16 december. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552. Haven apotheek, Haven 18, tel. 20085, apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, teL 26274. weer zal vriezen, waren trainingen begonnen in het gymnastieklokaal te Roelofarendsveen, onder leiding van de heer Egbert v. d. Oever. De deel name was nog klein. Het bestuur deelde mede, dat, waar in het verleden „z. maar ergens" een ijsbaan werd aangelegd, thans van de bevoegde instanties rechten waren verkregen op de aanleg daar van. Het kassaldo van de penring- nieester bedroeg, begunstigd door de ijsloze winter, niet minder dan 606,52. In plaats van het aftreden de kascommissielid Jac. van Benten werd benoemd Jac. v. d. Meer. In het bestuur waren twee vaca tures ontstaan door het aftreden van de heer A. de Blaey en het vertrek van N. Vonderbank. Reglementair aftredend waren de heren W. van Staveren en W. van Driel. Na schriftelijke stemming werden uit de 15 personen over wie de stem men verdeeld waren, met grote meerderheid gekozen de heren H. Vonderbank, J. Los, W. van Stave ren en W. van Driel. Tijdens het tel len der stemmen werd gepauzeerd, kregen de aanwezigen koffie met ge bak aangeboden en werd een koste loze verloting gehouden. Na hervatting der vergadering ver leende de voorzitter het woord aan de heer Los. Deze zo juist in het bestuur gekozen verklaarde in de winter weinig tijd beschikbaar te hebben voor aanleg van banen e.d. Hij stelde daarom gaarne zijn be stuursfunctie beschikbaar aan de heer G. van Berkel, doch tegen be taling van f 25,—. De heer van Berlccl zeide, wel iets voor dit voorstel te voelen, doch dan tegen betaling van f 10,Aldus nam 10.in ontvangst en onder werd overeengekomen. De heer Los grote hilariteit en applaus!van de gehele vergadering nam de heer Van Berkel plaats aan de bestuurstafel, doch niet, alvorens de gehele verga dering een vrije consumptie te heb ben aangeboden. Hierna werd de vergadering, die intussen wel wat rumoerig was ge worden, voortgezet. Besloten werd het in de vorige jaarvergadering vastgestelde programma ongewijzigd ook voor deze winter aan te houden. De contributie werd ongewijzigd ge handhaafd op 1,50 per persoon en 2.50 per gezin. De rondvraag scheen al een van de minst belangrijke punten der ver gadering te worden toen de heer P. Rhijnsburger protesteerde tegen de vreemde gang van zaken bij de be stuursverkiezing. De voorzitter stel de voor de zaak 's anderendaags on der vier ogen te bespreken. Daar mede zou inderdaad genoegen zijn genomen. De heer Van Berkel begon echter het moeilijke van zijn situatie te be- vroeden. Hij stelde daarom voor de koop maar weer ongedaan te maken. De overeenstemming was spoedig be reikt, zodat toch de heer Los in het bestuur zitting heeft. Na de sluiting bleven de aanwezi gen nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij de tijd werd gepasseerd met prijsjassen en sjoelen. Marktberichten GOUDA, 12 dec. Kaas. Aange voerd 12 partijen kaas. Notering per kg. le kw. 2.19—2.24, 2e kw. 2.13 —2.18, extra 2.25—2.30. Handel flauw. LEIDSCHENDAM, 11 dec. Eieren. Op de weekmarkt waren aange voerd 88800 kipeieren. De notering voor- 4800 eieren no 0 f 20 21 36: 4000 eieren no 1 19 20—20 50; 19000 eieren no 2 f 17.70—18 40; 48700 eieren no 3 16 75—17 65; 8900 eieren no 4 16 15 16 60: 3400 eie ren no 5 f 15.50—16 00 R'VEEN, 11 nov. Bloemen. - Ane monen 4267, Cyclamen 53—69. Freesia's I 541 50; idem II 3477; Blauwe druifjes z8, Tulpen: Superba 1.10, Sabaros 1.54. Narcissen Earley Glorie 42 58. Cragford 61—63. Tros- chrvsanthen: Long Island 7085 Or chid Beauty 47—72. Bramber 90—95. Balcombe perfection 6973. Am. Aanwinst 5061 Little Amerika 48 55. Kaufmann 4552. Schlager 71 72.. Red Rolinda 96. Christmas 64— 76. Anjou 6064. Troschrysanthen gemengd 7093 ct. per bos. Idem ge plozen: Christmas '213. Long Is land 916. Am. aanwinst 1014. Red Rolinda 12—13. Balcombe perfection 15—16. Am. Anjers: sim rood 23 32, idem rose 2434 sim wit 20 -22, brenner 2228, ornithogalum 11 ct. per stuk. V1NKEVEEN, 11 dec. Groente. - Andijvie 1847, boerenkool 2328, prei 28, waspeen 1023, witlof A II 77—82, witlof B 1, 81—82, witlof B II 65—76 ct. per kg; peterselie 410, selderij 415 ct. per bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12