iËk Een Prot* Chr* Ziekenhuis te Alphen aan den Rijn Scherp Gemeenteraad Noordwijkerhout Gemeenteraad van Nieuwkoop DINSDAG 31 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 PLANNEN IN VASTER VORM Zoals wij reeds enkele malen over de aangelegenheid hebben bericht, koestert de Vereniging voor Prot. Chr. Ziekenverzorging in Nederland, ir. "welker centrale bestuur Alphens burgemeester, de heer Z. Bruins Slot zitting heeft, ernstige plannen om te Alphen aan den Rijn te komen tot de stichting van een ziekenhuis. De plannen lopen sedert 19 april van dit jaar, toen namens het voor meld bestuur een verzoekschrift is uitgegaan naar de minister van So ciale Zaken om toestemming tot de bouw. Dit verzoek is nog in behan deling. Maar gedurende de laatste dagen van de vorige week kregen de plannen onverwacht vaste vorm, toen men met succes onderhandeling ging voeren over de aankoop van villa „Rijnoord" aan de Oudshoorn- seweg, thans bewoond door de art sen W. van Wermeskerken en diens opvolger J. H. Veenendaal. De be treffende onderhandelingen werden zaterdagavond met succes bekroond, toen de koop definitief kon worden afgesloten. Terecht heeft het bestuur ge vreesd, dat indien men met een nieuwbouw moest starten van een ziekenhuis in Alphen aan den Rijn voorlopig niets zou komen, omdat dit een dermate groot bedrag als investering zou eisen, dat de nodige vergunningen van hogerhand zeer zeker erg lang op zich zouden laten wachten, temeer omdat men in de steden Leiden en Woerden doende is de bestaande ziekenhuizen de drin gend noodzakelijke uitbreidingen te doen ondergaan, voor wat het Dia- ccnessenhuis te Leiden betreft, door het stichten van een geheel nieuw gebouw. Overigens is het bestuur van de onderhavige vereniging niet voorne mens de uitbreidingsplannen van zie kenhuizen in omliggende steden te doorkruisen, met alle nadelige ge volgen voor alle partijen. Teneinde de tijd van de eindresultaten van alle voornemens te overbruggen, heeft men besloten om op eenvoudige, doch snelle wijze te starten in het ruime vereniging, vertelde tijdens een kor te samenkomst met vertegenwoordi gers van een aantal dagbladen, maan dagmiddag in het raadhuis, dat het de bedoeling is om in elk geval te starten met een kraamkliniek, een chirurgische afdeling en een afdeling gynaecologie. Voorts wordt gestreefd naar een zo spoedig mogelijke volle dige bezetting van de staf van spe cialisten, zoals kinderarts, oor-, neus- en keelarts, een chirurg en gynae coloog en de verzorging van enkele tientallen patiënten die voor langere of kortere tijd ter verpleging zullen moeten worden opgenomen. Het oorspronkelijke bouwplan, dat zou voorzien in de capaciteit van ca. 150 bedden, wordt door deze voorlo pige behuizing uiteraard niet losge laten. Het streven blijft erop ge richt, dat zo spoedig mogelijk een complex gebouwen wordt verwezen lijkt door nieuwbouw aan de Oranje Nassausingel, welk complex, zoals wij reeds berichtten ca. 2 ha. groot zal zijn. Zodra de nieuwbouw zal zijn verwezenlijkt, krijgt „Rijnoord" ver moedelijk een bestemming als recre atie- en woongelegenheid voor de' zusters. Burgemeester Brums Slot hoopte, dat, nu een definitieve daad is ge steld, ook de nodige erkenning van de Ziekenfondsraad niet zal worden onthouden en evenmin de steun van de Alphense burgerij. Zonder haar zal dit plan in geen enkel onderdeel tot stand komen. Want de vereniging geniet geen overheidssteun, wel een bescheiden z.g. waarderingssubsidie. In welke vorm die medewerking aan de ingezetenen zal worden ge vraagd is nog in beraad, evenals de vraag of contakt ten deze ook zal worden gezocht met de kerkelijke gemeenten in de omgeving. Uiteraard zal de verwezenlijking van het plan tot stichting van een ziekenhuis te Alphen aan den Rijn, raast het ideële en geneeskundige voordeel dat het voor de ingezetenen en de bewoners van de streek in houdt, besparingen betekenen in ve- herenhuis „Rijnoord" en desnoods lerlei vorm. Men zal voor het bezoek met enkele paviljoens welke in de nabijheid op het ca. yK ha. grote land zullen worden gebouwd. Uiteraard zal de villa voor het doel enige ver bouwing en verandering eisen, waar voor men ongeveer drie maanden r.odig denkt te hebben, zodra de be woners het huis zullen kunnen ont ruimen. Voor het zover is, zal voor twee gezinnen een andere huisves ting moeten worden gevonden, het geen vooral voor wat de praktijk van dr Veenendaal betreft, de meeste zorgen baart. Dr Veenendaal acht zich namelijk enigermate aan de om geving gebonden, waar sedert het bestaan van „Rijnoord" steeds een dokterspraktijk gevestigd is geweest. Burgemeester Z. Bruins Slot, spre kend als bestuurslid van genoemde BODEGRAVEN Jongetje verdronken Gistermiddag om half twee werd uit de Oude Rijn het levenloze li chaam opgehaald van de negenjarige Bennie van Sc-haik uit Oud-Bodegra ven. Het knaapje werd reeds zondag middag vermist, Hij moet tijdens het spelen te water geraakt zijn. Het dreggen naar de vermiste had eerst resultaat, toen een telepaat uit Utrecht, desgevraagd telefonisch de 79.975; H.T Zanen, Bergambacht aan zieke familieleden en huisgeno ten minder tijd nodig hebben voor reis- en verblijf; het zal ook finan cieel wat voordeel bieden, terwijl o.a. huiselijke problemen minder klemmend zullen zijn als men kleine kinderen te verzorgen heeft en het huishouden mede om andere redenen wil laten doorgaan. Voorlopig zal het nieuwe zieken huis de naam „Rijnoord" van de ge lijknamige villa blijven dragen. Het ziekenhuis zal, zoals de bur gemeester het beklemtoonde, toegan kelijk zijn voor patiënten van alle gezindten, terwijl het bestuur on voorwaardelijk ook de geestelijke verzorging van alle godsdiensten waarborgt. Naast het landelijk centraal be stuur zal eén plaatselijke commissie in het leven worden geroepen, ter behartiging speciaal van de plaatse lijke belangen. Aanbesteding.Door het gemeen- i tebestuur van Alphen a. d. Rijn werd openbaar aanbesteed de aanleg van de Bleijenbergstraat met bijkomen de werken, t.b.v. 36 etagewoningen, nabij de Koningin Julianabrug. De inschrijvingen van hoogste tot laagste zijn: M. v. Ooijen en zoon, Gouda 86.000; n.v. Aannemingsbedrijf" N. B. M. te Zaandam 85.900; L. J. Zoe- temeijer, Brielle 84.200; fa gebr. P. en A. de Man, Ammerstol 84.000; G. Hulsebosch, Bloemendaal 84.000; fa J. Stam, Voorschoten 82.300; L P. v. d. Geer, Leiden 80.900; fa v. Wieringen, Alphen a. d. Rijn plaats van het ongeval bij benadering bad medegedeeld. L.T.J, en L.T.M. Het was een sfeervolle drukte in het Parochiehuis bij gelegenheid van de Kerstviering van de agrarische jongeren. Alle le den van de L.T.J. en L.T.M. en en kele ouders waren aanwezig, alsmede dé geest, adviseur, kap. J. Voortwist. De voorzitster mej. Bakker wees in haar openingswoord op het grote nut van een Kerstviering in verenigings verband cn besloot met de lezing van het gedicht ,Wat is Kerstmis?" Het eerste gedeelte van de avond werd gevuld met het verhaal van Th. v. Son: De wondere Kerstnacht van boer Dries en George, dat zeer in de smaak viel. Eigen krachten voerden op ver dienstelijke wijze een klein toneel stukje op dat als titel droeg: Kerst mis in onze dagen. Een en ander werd afgewisseld met het zingen van kerstliederen en het declameren van kerstgedichten. Na de pauze ving het programma aan met de lezing van de schets: Drie wijzen uit het oosten, gevolgd door de vertoning van een filmstrip over het Kerstfeest, welke strip door het hoofdbestuur van het diocees be schikbaar was gesteld en zeker veel heeft bijgedragen tot het slagen van deze gezamenlijke kerstviering. In L.T.M.- en L.T.J.-verband. De voor zitter van de L.T.J.. de heer W. Bak ker dankte tenslotte alle medewer kers van deze avond en wenste allen een zalig Kerstfeest toe. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 538. Horizontaal: 1. priem, 5. node, 6. rang, 8. keg, 10. ale, 13. Son, 15. repetitie, 16. die, 17. arg, 18. Ens, 20. Norg, 22. open, 24. kom ma. Verticaal: 1. pd, 2. rek, 3. erg, 4. ma, 5. Naarden, 7. genegen, 9. Etten, 11. lei, 12. Epe, 13. sta, 14. oir, 18. ego, 19. som, 21. R. K., 23. pa. 79.957; P. v, d. Dool, Ammerstol y 79.440; J. Mens. Lisse 78.O00; fa H. Bunschoten en zn. Noordwijk 77.800; H. Oudenes en H. Turken burg, Alphen a. d. Rijn 76.979; fa Koster en Visser, Waddinxveen 74.000. De gunning is aangehouden. Aanbesteding grond-, riolerings- en bestratingswerken. Door de direc teur van gemeentewerken is namens b. en w. zaterdag in het gemeentehuis onder erkende aannemers openbaar aanbesteed: Het uitvoeren van grond-, riolerings- en bestratingswerken aan de Blijenbergstraat ten behoeve van 36 etagewoningen in de gemeente Alphen aan den Rijn. Er waren 15 inschrijvers die van hoog naar laag als volgt inschreven: firma van Ooyen, Gouda f86,000; N. B. M. „Zaandam" te Zaandam 85.900; L. Zoetemeyer te Den Briel 84.200; Gebr. De Man, Ammerstol f 84.000; J. Stam, Voorschoten f 82.300; L. P. v. d. Geer, Leiden ƒ80.900; J. van Wieringen, Alphen aan den Rijn 79.975; fa. Zaanen, Bergambacht ƒ79.957; v. d. Dool, Bergambacht 79.440; fa. Langeveld, Alphen a. d. Rijn ƒ79 000; J. Mens, Lisse 78.000; fa. Buntschoten, Noordwijk ƒ77.800; Pudenes en Turkenburg, lphen a. d. Rijn ƒ76.979; Koster en Visser te Waddinxveen ƒ74.000. De gunning is aangehouden. Geboren: Frederik Johannes Guillaume Maria z. van G. J. F. Dijk stra en E. C. Swaanenburg. Carla Clazina d. van J. C. Plomp en C. C. Pellekooren. Maria Adriana d. van C. van 't Riet en J. van Vliet. Mirjan Maria Magdalena d. van J. H. Bo- gers en J. B. M. Weijenberh. Pieter Nieolaas z. van H. W. Chilla en J. G. L. Nagelkerke. Evert Geuchies z. van E. G. Boosenkool en I. Branbergen. Hilda d. van J. van Wanrooij en K. Massing. Fenny d. van J. Sjnit en T. M. Frangois. Willem z. van B. Riet kerk en D. Russchenberg. Ondertrouwd: Jacobus Th. de Jeu 30 jaar en Maria J. van Dijk 26 j. Jan van Boksel 26 j. en Neeltje van der Gaag 26 j. Willem Wiggemans 31 jaar en Willemina van Leeuwen 22 jaar. Pieter W. van Klaveren 36 jaar en Wilhelmina J. Verkade 21 jaar. Gehuwd: Arie G. Walravev 34 j. en Maria J. de Jong 24 j. Johannes A. van Nieuwenhuijzen 35 j. en Marga- retha J. van der Vaart 28 j. Evert Schraverus 21 jaar en Reina F. Me- liëzer 30 j. Overleden: Klaas van Egmond'76 jaar. Antonius Rijnbeek 77 j. Jan C. Rietveld 70 j. Jan van Dongen 72 j. BOSKOOP Aanrijding. Maandagmorgen te ongeveer half twaalf werd de 3 jarige Hansje Kompeer, wonende aan de Goudse Rijweg, aangereden door bakker Verheul uit Waddinxveen, toen het knaapje onverwacht de rij weg overstak. Het slachtoffertje werd enkele meters over het wegdek ge slingerd, doch kwam gelukkig niet onder de auto terecht. Met een bloe dende hoofdwond bleef het ventje liggen. Dr. Jongeneel, die spoeaig ter plaatse, constateerde bovendien een gebroken been. Nadat het ventje hij éen der bewonei's was binnenge dragen, verleende genoemde arts de eerste hulp, waarna overbrenging naar het St. Joseph-Paviljoen volg de. Door de verkeerspolitie werd een onderzoek ingesteld, doch voorzover kon worden nagegaan treft de auto- oesiuurder geen schuld. HAZERSW0UDE Aanrijding. Zondagmorgen reed de boomkweker C. Visser met zijn vrouw, wonende aan de Loeteweg alhier, naar de kerk per rijwiel. Ge komen bij de brug gelegen in de Dorpsstraat, kwam achter hem aan rijden per auto de boomkweker P. van Klaveren. De heer Visser werd door de auto aangereden en tegen de straat gesmakt. Dokter Meijst con stateerde een gebroken neusbeen en een hersenschudding. Op zijn advies is de heer Visser naar een ziekenhuis te Leiden gebracht, na eerst door hem te zijn verbonden. De rijkspoli tie stelt een onderzoek in. Geboren: Marina Dina d. van W. Huizer en M. van Vliet. Geertruida Cornelia Maria Laurentia d. van J. C. Smits en M. L. van Meurs. Ondertrouwd A. J. Kooter 25 j. en A. M. J. Koot 25 j. Getrouwd: C. A. Klop 24 j. en B. de Boer 24 j. W. Zeeuw 45 j. en K. Jongerbloed 35 j. D. Boer 21 j. en G. Hoogendorn 21 j. Overleden H. van Diggele 52 j. e.v. W. van der Hoogt. KOUDEKERK Nieuwjaarsreceptie burgemeester. De nieuwjaarsreceptie van burge meester en mevr. De Herder zal, evenals andere jaren, plaats vinden in het Raadhuis op 1 januari van ■'..30—1.30 uur. NIEUWKOOP A. GRUIS NAM AFSCHEID VAN „LUGDUNUM" In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam de heer A. Gruis, die gedurende 36 jaren monteur en later als chef monteur verbonden was aan het Elektriciteitsbedrijf „Lugdunum" gis termiddag officieel afscheid van het bedrijf. Toen in 1922 in deze omgeving be gonnen werd met de aanleg van het elektrisch net, kwam de heer Gruis reeds bij het bedrijf als monteur en als zodanig heeft hij dus de gehele aanleg en uitgroei van hét bedrijf meegemaakt. In 1943 werd hij be vorderd tot hoofdmonteur en toen de chefmonteur E. Bergsma voor enige jaren ontslag nam, volgde de heer Gruis hem in diens funktie op. In paviljoen Tijsterman hebben di- rektie en commissarissen maandag middag officieel afscheid genomen van de heer Gruis, wien men het lang nog niet aan zou zien, dat hij reeds pensioengerechtigd is. Behalve de heer Gruis en zijn vrouw waren aanwezig, de heer D. Kwaak uit Leiden, president commissaris, de burgemeester M. P. van der Weyden, J. A. Dettmers, B. Brandeu/ijn of brij LIET AFLEGGEN van nieuwjaarsbezoeken werd oudtijds voorna- melijk door het manvolk gepleegd. Daarbij werd duchtig de bor rel aangesproken. Tot diep in de 19de eeuw ging de „brandewyns- kop" rond, een kom bij aanzienlijken een zilveren vaas met een lepel erin, en dan hapte men ,.brij met bonen", d.i. brandewijn met rozijnen. Kinderen werden dan onthaald op een stuk koek en andere lekker nijen. Kinderen van armen trokken de geburen langs en verzamel den dan van wat werd uitgedeeld. Ook gingen vroeger volwassen mannen nieuwjaar wensen om aan wat geld te komen. Dat duurde dan de eerste week van het nieuwe jaar door. Nieuwjaarsvuren zijn ontstaan uit de aloude feest- en offervuren. Alleen het „kaarsje springen" is er hier en daar van overgebleven. Nieuwjaarswensen, gedrukt onder een houtsnede en op rijm ge steld, werden destijds door de nachtwakers en dergelijk slecht be taald gemeentepersoneel aan de burgerij aangeboden om een fooi. Toen was het ook de gewoonte dat kinderen een liefst berijmde nieuwjaarswens schreven aan familieleden en wie verder in aan merking kwamen. Deze nieuwjaarswensen werden vaak op school geschreven onder het wakend oog van de meeste.-. Ze moesten prij ken in een gedrukte rand met bladeren en bloemen. J. Hoogenboom en B. Kammenga, in hun kwaliteit van commissaris, als mede de direkteur van het bedrijf de heer F. Stokhuizen. Eveneens alle leden van het administratief en tech nisch personeel. Het bedrijf bood een diner aan. waaronder o.m. het woord werd ge voerd door de heer Van der Kwaak, die in zeer waarderende woorden het leven van de scheidende chef-mon teur schetste. Als stoffelijk blijk van waardering bood hij hem een pla- tenwisselaar aan, terwijl de heer Stokhuizen deze plichtsgetrouwe wer ker een langspeelplaat schonk. Na mens het personeel sprak de heer C. Snijders, administrateur, die de heer Gruis speciaal roemde als een pret tige collega, die het altijd goed met iedereen kon vinden. Ook de heer Snijders kwam met een cadeau voor de dag in de vorm van een aantal grammofoonplaten. De heer Gruis zal er straks ongetwijfeld alle tijd voor hebben om er ten volle van te ge nieten. Hij was zichtbaar ontroerd door deze onverwachte hulde en blijken van waardering in het dankwoord, dat hij mede namens zijn echtgenote aan het einde bracht. R0EL0FARENDSVEEH Bridgeclub D.V.H. Vrijdag speelde de bridgeclub DVH de 7de ronde der kompetitie. De uitslag was als volgt: 1. L. Turk en L. Klein 124 m.p. (845); 2. mevr. v. d. Meer en Ant. Huigsloot 118 m.p. (709); 3. M.'Bakkel en P. Huigsloot 117 m.p. (743); 4. P. Hiep en W. Casper 111 m.p. (683); 5. echtpaar Muskens 109 m.p. (783); 6. echtpaar Van Berkel 104 m.p. (789); 7. J. v. d. Meer en T. Spierenburg 104 m.p. (810); 8. C. van Haestregt en M. Verdel 104 m.p. (7?f); 9. echtpaar Koek 98 m.p. (783), 10. gebroeders Koek 91 m.p. (734)'. Tussen haakjes de totaaluit- slkgen der competitie. W0UBRUGGE Afscheid gemeente-arts. In het Oude Raedthuys wordt Nieuwjaars morgen om kwart voor twaalf voor het voltallige gemeentepersoneel een receptie gegeven, aangeboden door het gemeentebestuur. Hierbij zal tevens dr L. E. Loth zijn functie als gemeente-arts. die hij ruim 45 jaar vervulde, neerleggen. - Geboren: Joseph G. J. z. v. J. H. Zwetsloot en E. Verstegen. Catha- rina d. v. K. Zandstra en D. Rijnsbur ger. Marifcus J. z. v. W. Hoogervegt M. A. Wit. Alexander J. M. z. v. L. W. Straathof en C. E. Waasdorp. Jan z. v. J. Roosemalen en M. Singer- ling. Johanna G. M. d. v. L. P. Hille- naar en J. Straathof. Johannes M. z. van J. W. Disseldorp en P. A. van Leeuwen. Ondertrouwd: Pieter Bregman 24 j. en Magdalena A. Eskes 23 j. Johan nes P. van der Vlugt 33 j. en Theo dora J. Hoogenboom 31 j. Getrouwd: Cornelis P. Disseldorp 29 j. en Maria C. van der Lubbe 19 j. Andreas J. J. Borst 34 j. en Apolonia de Vette 23 j. Johannes Jonkind 26 j. en Johanna Kamlade 24 j. Johannes W. van Benten 28 j. en Helen A. Hoo genboom 28 j. Iloreus P. de Meester 25 j. en Anna M. Hoogenboom 27 j. Overleden: Maria Spruit 90 jaar, weduwe van A. D. Husson Heenk. Z0ETERW0UDE Juniorenfeest Gisterenavond vond in het Don-Boscohuis de hul diging plaats van de eerste kampi oenen. die P.I.T. '54 in haar korte tafeltennisbestaan reeds nu heeft opgeleverd. De belangrijkheid hier van werd benadrukt door de aan wezigheid van de Geestelijk Advi seur, het voltallige bestuur en alle juniorenleden, die hiermede hun er kentelijkheid betuigden met dit ge beuren. De Zoeterwoudse bevolking heeft de laatste week mee kunnen maken, met hoeveel geestdrift deze jongens de loten vin hun P.I.T.-lo- Vóór honderd jaar Advertentie: Leydsche Schouw burg. Maandag 4 Januarij 1858 (No. 6 van 't Abonnement). Su- zannna of de Eer eens Vaders, drama in 5 Bedrij ven. (Nooit alhier vertoond). Daarna: De Bruiloft van Kloris en Roosje, Oud- Hollandsch Kluchtspel met zang en dans en nieuwe gelegenheids versjes; waarin door den Heer P. v. d. Grijp en Mw. Iburg, in het karakter van Thomasvaêr en Pieternel, een Nieuwjaars wens c h zal worden v oorge dragen. ter ij aan de man trachtten te bren gen, maar ook op sportgebied blij ken ze hun mannetje te staan, ge tuige dit kampioenschap. Voorzitter v. d. Fluit riep de kam pioenen t.w. Ton v. d. Helm, Driek v. Veen en Flip van Benten op het podium en feliciteerde hen van harte met dit resultaat. Als herin nering mochten zij allen een ball point met inscriptie in ontvangst ne men. De andere bestuursleden slo ten zich bij deze felicitatie aan. De G. A. die hierna het woord kreeg, wenste het bestuur en de le den van P.I.T. '54 geluk met dit ju niorenteam, dat nu in de le klas gaat spelen en sprak de hoop uit, dat ieder lid trouw zou blijven aan deze vereniging, die hen zoveel mo gelijk sportief genot trach» te schen ken, wat kan leiden tot grote spor tieve prestaties, ,zoals nu gebleken is. De avond werd daarna voortge zet met 'n gezellig samenzijn tot 10 uur. In een snel tempo behandelde de raad van Noordwijkerhout gister avond onder voorzitterschap van bur gemeester P. M. M. van der Weijden de lange agenda, die in deze laatste vergadering van dit jaar aan de raad ter behandeling werd voorgelegd. Na een opmerking van de heer Blaauw werden de notulen van de vorige vergadering zodanig aange vuld, dat daarin duidelijk tot uit druking komt, dat in de Boekhorst een aantal percelen bestemd wordt voor volkswoningbouw, indien het gebrek aan gronden elders de bouw van woningwetwoningen zou belem meren. Een verzoek van de gemeente Lei den tot wijziging van de garantie overeenkomst inzake de bouw van een nieuw Diaconessenhuis werd zon der meer ingewilligd, terwijl van de NZHVM een voldoening' gevrend ant woord werd ontvangen inzake de moeilijkheden van de dienstregeling van de bussen van de richting Lei den. Aan de fa. de Groot en Kalkers werd een perceel grond ter grootte van 725 m- verkocht voor de bouw van woningen langs de Beukenlaan in de Zilk en aan de heer Th. Vrolijk werd een perceeltje grond langs de Havenstraat verhuurd. Met 7 stemmen vóór is de commis sie, als bedoeld in art. 8 der Woon- ruimtewet 1947 voor het jaar 1958 herbenoemd en de woning Zilker- duinweg 58 werd met algemene stem men onbewoonbaar verklaard. Het voorstel van B. en W. tot wij ziging van de bouwverordening, waarbij het verboden zou zijn in een uitbreidingsplan gebouwen en hun aanhorigheden te gebruiken op een wijze of tot een doel, strijdig met de uit dat plan voortvloeiende bestem ming ,vverd na enige discussie ver daagd tot een volgende vergadering. Een belangrijk principe-besluit nam de raad, toen hij de gronden, gelegen tussen de Herenweg, de Schoolstraat en de Kleine School straat in de naaste toekomst bestemde tot de aanleg van een plein, met de overweging, dat de behoefte aan par keergelegenheid nabij het raadhuis zwaar woog en dat de bebouwing der gronden daar het entree van de Na enige hamerstukken betref fende vergoedingen en voorschot ten ten behoeve van de scholen, is aan de orde punt 10 van de agenda, waarin een vergoeding wordt voor gesteld aan de gemeentearchitect voor het ontwerpen en uitvoeren van gemeentewoningen. Voorgesteld wordt hem hiervoor een bedrag van 3000.te geven over de jaren 19541957. Zeer uitvoerig wordt hierover gediscussieerd, waarbij o.a. de vraag naar voren kopit, waarom nu pas B. en W. met eén dergelijk voorstel komen. De burgemeester geeft toe, dat dit inderdaad eerder had moeten gebeuren, maar gaat uitvoerig de omstandigheden na, waaraan dit te wijten is en licht het voorstel nader toe. Volgens de in structie bij zijn aanstelling, had de heer Buijs ook tot taak gemeentewo ningen te ontwerpen en het teken werk en al wat er verder bijkomt, te verzorgen. Het liet zich destijds niet aanzien, dat de woningbouw hier zulk een vlucht zou nemen. Ten koste van enorm veel werken in zijn vrije tijd heeft de gemeente architect zijn taak kunnen volbren gen en daarvoor voor de gemeente 30.000 aan architecten honorarium bespaard. De burgemeester vindt dat billijk hem hiervoor een gratifika- tie van 10% te verstrekken, zoals ook in een buurtgemeente reeds eer der gedaan was. Daarenboven heeft de heer Buijs opmerkelijke sukses- sen geboekt met de plannen van de gemeente, ook wat betreft de kur- ve-prijs van de te bouwen woningen. Na dit betoog van de burgemees ter luwt enige oppositie, die naar aanleiding van het voorstel van B. en W. is ontstaan. Men roemt het -.verk van de heer Buijs, als zijnde veel beter, dan wat eerder onder leiding van een architektenbureau tot stand kwam en vindt de voorge stelde regeling tenslotte billijk. B. en W. zullen nader onderzoe ken of ook de assisent van de ge meentearchitect de heer Luijckx nog iets extra's toekomt. De gemeente wil het land, dat zij ten behoeve van het uitbreidings plan van de heer van de Marei heeft gekocht, ook weer aan hem verpach ten,1 zolang zij dit niet nodig heeft. Er blijken hierbij echter zoveel voet angels en klemmen te liggen, ook al omdat een zoon van de heer van de Marei, het bedrijf van zijn vader heeft overgenomen, dat na langduri ge gedachtenwisseling, vooral tus sen de burgemeester en de heer Markman, die beiden in pachtzaken doorkneed zijn, het voorstel voor lopig wordt aangehouden, ter nade re bestudering. Bouw postkantoor. Nu naar aanleiding van oppositie uit de gemeente de kwestie van het postkantoor wederom op de agenda, prijkt, haasten de heren E. H. van Dam, H. v. Zoest en D. Pieterse zich om hun stem, die zij vorige keer ga ven aan het voorstel van B. en W. voor een postkantoor in het uitbrei dingsplan, te motiveren. Zij hebben dit gedaan omdat" er huns inziens geen betere oplossing voor handen was. En ook nu hebben adressanten geen rêdelijk konkreet voorstel ge daan. De heer Markman vindt, dat de door de P.T.T. in het vooruit- zichtgestelde huurprijs van 2000 per jaar ook financieel verantwoor de mogelijkheden biedt, buiten het voorgestelde gebouw aan het Grut toplein. De heer Stoppelenburg oor deelt, dat bij ernstig zoeken in de dorpskern zeer zeker wat gevonden kan worden. Hij wil daarvoor zelfs de openbare school laten afbreken, waarop de burgemeester vraagt, wat ei dan met de schooljeugd moet ge beuren. De burgemeester verdedigt het in de yorige vergadering genomen prin cipe besluit, waaro\er men nadien ook v/eer in contact met de PTT is getreden. De heer zwart wil het in de vorige vergadering genomen be sluit vernietigen of althans opschor ten. Met de meeste raadsleden voelt de burgemeester er niet veel voor op een eenmaal gevallen beslissing te rug te komen, Hij zegt, dat wat er ook besloten mag worden, ten eerste een nieuw plan op korte termijn te verwezenlijken moet zijn en ten twee de financieel verantwoord. Dan is de heer E. H. van Dam nog een suggestie aan de hand gedaan, naar aanleiding waarvan de vergade ring in geheime zitting over gaat. Na afloop blijkt, dat er nog een tweetal mogelijkheden in de Dorps straat nader onderzocht zullen wor den, alsmede een mogelijkheid in het uitbreidingsplan, waarschijnlijk aan de Roerdomplaan. Hangende dit onderzoek, waarmede de nodige spoed zal betracht worden, worden de plannen voor een Postkan toor aan het Gruttoplan dus nog even ter zijde gelegd. En hiermede kwam dan eindelijk na 'n niet belangrijke rondvraag een einde, aan deze laatste raadsverga dering van dit jaar, waarin toch weer I verscheidene onderwerpen in het be- lang van de gemeente werden bespro. ken. dorpskern minder fraai maakte. Voor de ambtenaren werd een studietoelageregeling vastgesteld en aan de daaraan behoefte kwekers zullen in 1958 kredieten op kraam- kontrakt kunnen worden verleend tegen een rente van 6% 'sjaars. Aan de minister van binnenlandse zaken richtte de raad het verzoek om het basis-bedrag per inwoner inge volge de wet tot regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, welk bedrag thans op ƒ33.63 is vastgesteld, met ingang van 1 januari 1958 te verhogen. Op een overeenkomstig verzoek van de raad voor het jaar 1957 is tot heden nog niet beschikt. Met algemene stemmen besloot de raad op het einde der agenda om deel te nemen aan de „stichting ter bevor dering van de schoojtandverzorging in het district Bollenstreek". Bij de rondvraag deelde de voorzit ter de raad mede, dat er gegronde hoop bestaat, dat met de bouw van 37 woningen in de Zilk in het eerste kwartaal van 1958 kan worden be gonnen. De heer Van der Sleet vestigde de aandacht van het college op de nood zaak tot het onderhanden nemen van de Kerkstraat. Vooral in de nabijheid van de aansluiting met de Schulpweg verkeert de weg in slechte staat. In dit verband vroeg de heer Dui venvoorde of er geen mogelijkheid bestaat om in gemeentedienst enkele goede straatmakers aan te trekken. Werk is er genoeg. De heer Van der Sleet deelde nog mede, dat de Kerkvoogdij der Herv. Gemeente heeft besloten in het a.s. voorjaar de kerk opnieuw te witten en hij vroeg burgemeester en wet houders of het niet gewenst is bij de gelegenheid ook de aangebouwde ge meentelijke toren van een nieuwe witlaag te voorzien. Malta en Engeland De premier van Malta, dom Min- toff, heeft een motie in het parlement ingediend, waarin hij dit lichaam vraagt zich te ontslaan van alle ver plichtingen jegens Engeland, als dat land geen werk verschaft aan ontsla gen arbeiders van de Britse marine werf op het eiland, waar 14.000 man werken. Mintoff deed dit ondanks een tele grafisch verzoek van de Britse minis ter van koloniën, Alan Lennox-Boyd, om geen stappen te doen, die de ge meenschappelijke zaak zouden kun nen schaden en de politieke en econo mische toekomst van de kroonkolonie in gevaar zouden kunnen brengen. De minister zei, dat Engeland niet verplicht is een bepaald aantal arbei ders op de werf te werk te stellen. In officiële kringen in Londen is men verbaasd over Mintoffs stap. Zij zeggen, dat Malta er niets bij te win nen heeft en veel te verliezen. Als e Maltese regering zou aftreden na aan vaarding van de motie, zou de gou verneur van de kroonkolonie het be stuur over kunnen nemen. Desalniettemin heeft het Maltezer parlement naderhand de motie van dom Mintoff, waarin om verbreking van de banden met Engeland wordt aangedrongen, met algemene stem men aangenomen. Na de stemming verklaarde de pre mier, dat hij overleg met de opposi tie zal plegen over de volgende stap pen VERBOND VOOU VEILIG VERKERK Kruislnp voorrangs- weg mei «en weg welke geen voorrang

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10