UIT DE OMGEVING Pastoor A. Hennekens te Hazerswoude- Groenendijk plotseling overleden P.echtige H. Mis uit Zoeterwoude-Leiderdorp KVP afd. Zoetcrwoude stelt nieuw reglement vast 't Hoorntje DINSDAG 10 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Een energieke herder, een man van gebed 12% JAAR „HOLLANDER" De pastoor van de parochie van de H. Bernardus te Hazerswoude-Groe- nendijk, de zeereerw. pater Aver- tanus a Virgine Carraeli, in de we reld Petrus Antonius Hubertus Maria Hennekens is gisteravond plotseling in de pastorie overleden. Pastoor Hennekens, die de leeftijd van 54 jaar bereikte, was reeds enige jaren lijdende aan een hartkwaal. De laatste weken namen de ver schijnselen van deze kwaal toe, zodat de pastoor, behalve zijn dagelijkse priesterlijk werk.in kerk en pastorie, zich niet meer naar de parochianen kon begeven. Gistermiddag was hij rust gaan ne men in zijn kamer, waar kapelaan Norbertus hem te even voor zeven dood op bod vond. Het overlijden moet plotseling en zeer kalm zijn geweest. Pastoor Hennekens zou gister avond de Avondmis opdragen en had daartoe een korte Advents-overwe- ging voorbereid. De kapelaan deelde de in de kerk voor de Avondmis samengekomen pa rochianen mede, dat hun herder overleden was. De kapelaan heeft, onmiddellijk nadat hij de pastoor dood op bed vond, het H. Oliesel „onder voorbe houd" toegediend. De terstond ont boden geneesheer kon slechts con stateren, dat de dood enige tijd te voren was ingetreden. Pastoor Hennekens werd geboren op 25 augustus 1903 te Stevensweert in Limburg. Na het bisschoppelijk college te Sittard doorlopen te hebben, werd hij ingekleed te Reisach in Beieren, waar hij op 27 augustus 1923 in het novi ciaat trad. Na op 28 augustus 1925 zijn professie te hebben gedaan, stu deerde hij philosophie in Geleen van 1924 tot i926 theologie te Rome van 1926 tot 1931. Op 16 juni 1929 werd hij te Rome priester gewijd. In 1931 keerde pater Hennekens terug naar Geleen, waar hij voorbe reidend werk verrichtte om tot een eigen Nederlandse provincie, van de Carmelieten te komen. Daarna werd hij enige tijd terug geroepen naar Reisach, doch keerde in 1932 terug naar Geleen, waar hij aan het intussen totstand gekomen Theresia-college leraar werd in La tijn en Duits. In 1937 werd de afzonderlijke Ne derlandse provincie afgescheiden, waarvan pater Hennekens op 6 de cember 1941 provinciaal werd en welke functie hij bleef waarnemen tot mei 1947. Onder zijn provincialaat werd het nieuwe klooster te Smakt gebouwd en kwam de overdracht tot stand van kerk en pastorie te Groenendijk van het Bisdom aan de Orde. BOSKOOP ONTSLAG EN WEKTIJDVERKORTING Ten gevolge van eén vermindering van opdrachten door de N.V. Neder landse Spoorwegen heeft de directie van Mulders fbariek van rollend ma terieel N.V. te Boskoop, zich genood zaakt gezien voor 65 werknemers ontslag aan te vragen. Daarnaast zal, in verband met een tijdelijke op schorting van revisiewerkzaamheden aan spoorwegmaterieel, voor een honderdtal werknemers gedurende enkele weken een verkorte werktijd regeling worden ingevoerd. De an dere afdelingen van het bedrijf zijn momenteel voldoende van opdrach ten voorzien. Geslaagd. Voor het diploma zang C 2 van het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek te 's-Graven- hage is geslaagd de heer H. Emming, alhier. Kersthulstveiling. Per kg. Bes hulst le srt 7.00; 2e srt. 4.10—4.80; id. J. C. van Tol le soort 7.00; Zil- vérbonte Hulst le srt. 4,70—5.80. Goudbonte Hulst le srt 5.20; 2e srt. 3.60. Blauwe Spargroen le srt. 1.10 1.60. Plumosgroen le srt 1.50; 2e srt. 70. Per pak: Cedrus-atlantica- groen le srt. 1.401.80. Per bos: An- dromedablad le srt. 70; Mahonieblad le srt 80; 2e srt. 53; Heestertakken m. bes 2e srt. 95—1.40. Pernettya- takken m. bes 2e srt. 1.70. Wilgen katjes le srt. 3545. Troschrysanten 2e srt. 6080. Grootbloemige Chry santen le srt. 2.00. Grootbloemige ro zen per 20 stuks: Butterfly 2e srt. 1.40. Duisburg 2e srt. 1.40. Babyrozen per 10 takken: Sweetheart 2e srt. 951.20. Else Poulsen 2e srt. 4465. Per stuk: Heestertakken ma bes le srt. 2.102.70, Generiumpluimen le srt. 24. Pernettyaplanten m. witte bes le s^t. 2.70; 2e srt. 1.10. id. m. rode bes 2e srt. 751.10. HAZERSWOUDE T.T.C. Avanti Bij de vorige week gespeelde wedstrijden behaal den de dames van Avanti 1 in Den Haag een 91 overwinning op Uni- tas 4. De dames L. Kouwenhoven, J. de Groot en R. Heijker wonnen elk 3 maal. het dubbel werd aan Unitas toegegeven. Avanti 2 verloor met 10—0 van R.T.C. 1 in Rjjnsater- woude. De heren van Avantj behaalden hun 4e overwinning en wonnen met 100 van R.T.C. 3 uit Rijnsaterwou- de. De junioren wonnen met 73 van T.O.V. 3 in Noordwijk, A. J. v. d. Poel won 3 maal, P. Brugman 2 maal en C. de Jong 1 maal, het dub bel werd door Avanti gewonnen. Programma voor de week van 9 14 dec. Dames: Avanti 1Hafa 2 thuis; Avanti 2Treffers 2 thuis. Op 24 juni 1945 werd pater Hen nekens geïnstalleerd als pastoor te Groenendijk. De vooravond van Kerstmis zou hij dus zijn koperen pastoraat heb ben herdacht. Tijdens dit pastoraat werd het pa rochiehuis gebouwd en de kerk ge restaureerd. Van het gebouw werden plafond en muren hersteld, en in de kerk werd nieuwe altaren aange bracht en een nieuwe kruisweg, ter wijl orgel en verwarming opgeknapt werden. Op onderwijsgebied werd een scheiding tussen de jongens- en meis jesschool voltrokken. Er kwam een nieuwe jongensschool; de meisjes school werd gemoderniseerd en plan nen voor de bouw van een kleuter school liggen gereed. Bij al deze uiterlijke werkzaam heid lag bij pastoor Hennekens toch de nadruk op het innerlijke. Hij was een echte kloosterling, een man van gebed en godsvrucht, maar toch vol strekt niet teruggetrokken. Integen deel: hij was zeer temperament-vol en daadkrachtig. De geestelijkheid waardeerde hem om zijn gezellige omgang en om zijn weloverwogen adviezen. De pastoor was een goed vriend van de pauselij ke internuntius, die hem verscheide ne confidentiële opdrachten gaf. De parochianen waardeerden hem om zijn hartelijke, soms wat onstui mige zielzorg. Zijn eerste en voor naamste levensdoel was de hem toe vertrouwde kudde tot Christus te voeren. Daartoe versterkte hy het li turgisch beleven van de H. Gehei men. Groot was ook zijn verering voor O.L.Vrouw van de Berg Carmel welke devotie hij met alle kracht in de parochie verspreidde en van de H. Pius X. Ofschoon Limburger van huis en aard, voelde hij zich aan de Groe nendijk gehecht. Volgens zijn eigen zeggen was hij er liever dan in Lim burg. Deze gehechtheid is wederkerig geweest. De parochie vierde in 1954 zijn zilveren priesterfeest op luister rijke, hartelijke en vrijgevige wijze. Haar geschenk was een bedrag van 33.000 voor de restauratie van de kerk. De laatste tijd heeft pastoor Hen nekens veel geleden, maar met zijn grote energie dreef hij zich aan tot doorzetten. Het plotseling beëindigen van zijn aardse levensloop heeft hij voorzien en zich voorbereid op de Adventus Domini, op de Komst des Heren. De uitvaart eri begrafenis zullen vrijdag a.s. plaats hebben; de begra fenis in het nieuwe priestergraf, dat pastoor Hennekens vóór het Kruis heeft laten aanleggen en waar ook zijn voorgangers rusten. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur zal het stoffelijk omhulsel in de kerk worden opgebaard. Hedenavond te 7 uur en de vol gende avonden is' er rozenkrans-ge bed in de kerk. LEIDERDORP Woningbouw. Onder architec tuur van architect J. Tak te Delft, bouwt Stikvoorts Bouwbureau te Voorschoten voor eigen rekening 8 woningen aan de M. P. Splinterlaan alhier. R0EL0FARENDSVEEN Telken jare rondom 8 dec. het feest van Maria Onbevlekt Ontvan gen viert de St. Pancratiuscongre- gatie het feest van de plechtige op dracht. Voorafgegaan door een tri duüm, geleid door pater van Tienen O.F.M., uit Leiden, met als onder werp: „Het christendom in deze tijd", werd door deze pater zondagmorgen te 8.30 uur in de Pancratiuszaal een gezongen I Mis opgedragen. Het zangkoor der congregatie o.l.v. Kees v. d. Meer zong de „Missa Ter- tia" van Haller met de wisselende gezangen van het feest van Maria Onbevl. Ontvangen. Na de H. Mis was er een gezamen lijk ontbijt waaraan door 80 jongens werd deelgenomen. Te kwart voor twaalf sprak de prefect H. v. d. Meer het openingswoord van de feestverga- dering, warrbij hij de wens uitsprak dat de bijeenkomsten in het komen de jaar weer goed bezocht zullen zijn. Directeur-kapelaan van Veen bracht in zijn met humor doorspekte toe spraak tot uiting hoe de opdracht in voorgaande jaren gehouden werd en wilde hiervoor een vernieuwde cere monie gaan toepassen. Sekretaris Ign. Hoogenboom vermelde in zijn over zicht dat het ledental van 183 naar 173 is teruggelopen, terwijl penning meester W. v. d. Meer de beheerde fi- nantiën met een voordelig saldo kon afsluiten. In zijn sluitingswoord bracht kapelaan van Veen dank aan het congregatiekoor en haar directeur K. v. d. Meer voor de in het afgelo pen jaar gegeven msdewerking. In de parochiekerk had des namiddag 4.30 uur de plechtige opdracht plaats van 22 adspirantleden. Pater van Tienen hield hierbij een gloedvolle predika tie ter afsluiting van het triduum. Het plechtig lof werd opgedragen door kapelaan van Veen met assisten tie van pater Houtsma en pater van Tienen. Des avonds te 8 uur waren de leden van de Pancratius- en Ag- nescongregatie in de Pancratiuszaal bijeen voor de feestavond. Kapelaan van Veen sprak een kort welkomst woord. Het woord was hierna aan de toneelclub der beide congregaties, welke het blijspel in 3 bedrijven door F. J. Rotsvink „Onder valse vlag" met groot succes ten tonele voerde. Regisseur J. Pouw mocht over de ver tolking der diverse rollen volkomen tevreden zijn, want zijn toneelspelers en -speelsters wisten na een wat aar zelend begin een gave vertolking te geven van dit zeer amusante verhaal, Tijdens de pauze werden door kape laan van Veen met een woord van gelukwens de diploma's aan de nieu we leden uitgereikt.- Zondag 15 dec. des avonds te 8 uur wordt in de Pan cratiuszaal een herhaling van deze mooie toneelavond gegeven, waarvoor wij een aanbeveling vooral aan de oud-congreganisten volgaarne meegeven. Kaartavond in Pancratiuszaal. Donderdag 12 dec. a.s. wordt in de Pancratiuszaal weer een kaartavond georganiseerd voor leden N.K.J.B., alsmede oud-leden en oud-leden van de vroegere Jozefgezellenvereniging. Kortom een kaartavond voor alle mannen boven de 17 jaar. Het aan- vangsuur is gesteld op 7 uur 's avonds terwijl de prijzen zullen bestaan uit carbonades. Voor verdere bijzonder heden verwyzen wij naar de adver tentie in ons blad van heden. Bridgeklub DVH. Op de gehou den jaarlijkse St. Nicolaasdrive werd door 10 paren aan de wedstrijden deelgenomen. De uitslag was als volgt: 1. echtpaar Muskens 121 mp.; 2. Martien Bakker en P. Huigsloot 119 mp., 3. L. Turk en L. Klein 115 mp., 4. C. v. Haestrekt en M. Verdel 112 mp., 5. na loting P. Hiep en W. Caspar 109 mp., na loting echtpaar van Ber- kel 109 mp., mevr. v. d. Meer en F. Keulemens 103 mp., 8 echtpaar Koek 102 mp., 9. Alf Koek en partner 98 mp., 10. J. v. d. Meer en P. Verdel 92 ZEVENKOVEN Raadsagenda De gemeenteraad vergadert hedenavond te 8 uur. Agenda: Vaststelling van de ge meentebegroting. Ongewenst bad Toen de heer P. C. K. alhier zondag per rijwiel van uit de kerk huiswaarts keerde, kwam hij tot de nare ontdekking, dat de tamelijk krachtige wind het op hem gemunt had, want na in de luwte van de huizen te hebben ge reden, werd hij plotseling door een om de hoek komende uitschieter ge grepen en pardoes met fiets en al midden in de ringsloot geworpen. Andere kerkbezoekers, die spoedig ter plaatse waren konden hem weer gauw uitzijn ongewenst bad halen en na op een nabij gelegen woning van droge kleren te zijn voorzien, kon de drenkeling weer zijn weg naar huis vervolgen. Aanbesteding Bij de op heden ten gemeentehuiize gehouden aan besteding van de verbouw der ar- voor K R.O.-televisie Een filmdocumentaire zal aan de uitzending van de Plechtige Hoogmis, die de KJt.O. zondag, 15 december a.s. de parochie van O. L. Vr. Onbe vlekt Ontvangen te Zoeterwoude-Lei derdorp verzorgt, vooraf gaan. Deze filmdocumentaire, getiteld „Zij zullen mijn volk zijn" behandelt het leven van een parochiegemeenschap. Ze werd gemaakt docr de parochiaan Willem J. van der Poel, (aan de ca mera: Willy Oldebroek) en opgeno men in de parochie, De Hoogmis wordt opgedragen door pastoor H. C. A. M. Kouwenhoven; het parochieel koor zingt met de ge lovigen de z.g. „Volksmis" van Hu- bert Cuypers. Het commentaar bij de uitzending wordt gegeven door Ferd. J. A. de Grijs; pr; Wim Bary voert de regie. chiëfruimte werd als volgt ingeschre ven: fa. H. van Wengerden en Vis ser, te Zevenhoven 6350.fa. L. Schellingerhout, te Zevenhoven 6300.en F. B. Beekman, te Ze venhoven 6097.De gunning werd aangehouden. ZWAMMERDAM Raadsagenda. Op de agenda voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Zwammerdam op donderdag, 12 december 1957, om half acht des avonds staan o.a. de navolgende punten: Overdracht in eigendom aan de gemeente van per ceel Plein 4, en Vaststelling gemeen tebegroting 1958. LEIDSCHENDAM Alsnog polio-inenting. De plaat selijke artsen zullen nog geiegenneid geven voor inenting tegen poiio. Daar er nog een weinig vaccin is overge bleven kunnen patiënten ook boven de 9 jaar ingeënt worden en wel a.s. donderdag tussen 17.3018 uur in het Bejaardencentrum achter het raadhuis. De kosten zijn 3.75 per injectie. Geb.: Elisabeth J. J. d. v. J. J. den Hollander en J. Vleugels; Selma d. v. S. P. de Haan en N. Saager; Adri- anus M. z. van J. J. J. en N. G. Oost- wouder; Hendrika E. M. d. v. J. F. van Vliet en J. C. M. van Boheemen; Christianus J. A. z. v. P. A. G. de Groot en H. G. Haket. On/dertr.: Cornelis P. Hoogeveen en A. Overdevest; Karei P. Petersen en Petron'ella A. v. d. Lee; Johannes C. Hage en Francina A. van Loohem; Pieter J. .l'Ami te Alkemade en Jo hanna B. M. van der Zon; Jacobus J. van Rijn en Laurentia C. van der Helm. Getr.: Barend Blik te den Haag en Huibertje Vonk. Overl.: Mauritius P. Peeters oud 75 j. echtgenoot van C. A. Borsboom; Theodoris C. de Bruin oud 87 jr, we. duwnaar van E. Abel. Voor gemeenteraads verkiezingen De ongewone grote opkomst voor de vergadering van de K.V.P. afd. Zoeterwoude kan gezien worden als een eerste belangstelling tot de voor bereiding voor de in het volgend jaar te houden gemeenteraadsverkiezing. De voorz. de heer A. J. v. d. Poel sprak na het welkomstwoord bijzon der tot deken Juffermans, wethouder Van Leeuwen en de raadsleden een In Memoriam aan de overleden leden met gebed voor de zielerust. De openingsrede was gewijd aan de katholieke problemen die op politiek gebied te behartigen zijn en die bij de structuurwijzigingen van Zoeter woude steeds ernstiger worden. Het is daarom te betreuren, dat de ac tieve deelname aan de politieke orga nisatie zo zwak is. Dit demonstreert zich wel heel erg in de werkgroep van de K.V.P., aanvankelijk begon nen met 16, afgezakt tot slechts 10 leden. Het agrarische gedeelte van de leden laat daarbij geheel verstek gaan en van de middenstand9groep is er maar één deelnemer. Het wordt tijd, zegt spr., dat men zich hierover in eigen kring eens gaat beraden. Bij de aankondiging van de cursus in welsprekendheid georganiseerd door het kringbestuur wordt de op merking gemaakt dat de kosten, zijnde f 25.voor 15 lessen wel wat hoog zijn, met de vraag of de partij kas dit instituut door subsidiëring beter voor allen bereikbaar kan ma ken. Met grote belangstelling werd het zeer goed geïmproviseerde verslag van de Staten kringvergadering door de heer J. Vink gevolgd. Het was een interessante weergave van het daar gehouden dispuut tussen de kiezers en een gedeputeerde en een staten lid waardoor de voorzitter zeer waar derend dankte. De zeer onprettige ervaring van het oude systeem van candidaatstel- ling, door iedereen een fataal druk- systeem genoemd, heeft het bestuur genoopt een voorstel te doen tot vaststelling van een nieuw reglement voor de voorbereiding op de» ge meenteraadsverkiezing. Dit ontwerp is door de Kring- secretaris, de heer H. J. van Mil, samengesteld en door de afd. Hoge Rijndijk reeds aangenomen. Een adviescommissie van zeven personen, samengesteld uit 4 leden, gekozen uit en door het bestuur en drie leden gekozen door de leden zal voor deze afdeling advies uit brengen voor de eerste zes candida- ten bij de groslijststemming. De volgende candidaten zullen na de geadviseerde candidaten alpha- betisch op de lijst geplatst worden. Men stemt goed door de witte stip zwart te maken voor zes candidaten. Meer of minder stemmen maakt het biljet ongeldig. De volgorde op de definitief in te dienen candidatenlijst wordt bepaald door d euitslag van de groslijststem ming en wel door het aantal uitge brachte stemmen op elke voorlopige candidaat. Na de inleiding door de voorzitter wordt een koffiepauze gehouden waarna de discussieën een aanvang namen. De twijfel wordt uitgesproken of het wel „democratisch" is door zeven personen praktisch de gemeenteraad te laten samenstellen waarbij boven dien in de adviescammisie de vier bestuursleden die gekozen zijn in eén vergadering waarin maar een zeer klein aantal leden aanwezig waren. De heer J. H. v. d. Ploeg dient een amendement in tot uitbreiding van de adviescommissie tot negen leden van wie vier door het bestuur en vijf door de leden worden gekozen. Deze wijziging wordt aangenomen. De verdere besprekingen rond dé nieuwe reglementsartikelen verlopen zeer verward. Als de voorzitter heeft gesproken van vertegenwoordiging van de verschillende groepen wordt naar voren gebracht dat het bezet ten van kwaliteitszetels veel belang rijker is. De fractie voorzitter zegt uitdruk kelijk dat de adviescommissie voor een zeer zware taak komt te staan. Van de beraadslagingen van deze „raad van negen" mag nooit een woord bekend worden. De commissie moet de moed hebben zo nodig te breken met bestaande samenstellin gen en de zwakke plaatsen in de raad kennende, deze beter trachten te be zetten. Groepsvertegenwodrdiging in teresseert spr. niet als er maar leden in de raad komen met een brede kijk op de zaken .capabel om de moeilijke problemen te helpen oplossen zoals deze er zovele rijzen met name de uitbreidingsplannen, het industrie- plan met Leiden, de woningbouw enz. Wy hebben, zoals gezegd, grote be hoefte aan specialisten waarvan spr. zeer in het bijzonder noemt een financiële deskundige. Meerdere leden staan nog schuchter tegenover het adviseren en er wordt ook een mening geuit tot slechts noemen van de drie eerste candidaten. Ook wordt nog gesproken over het rangschikken van de overige candidaten omdat men dit van belang achtte by het vervullen van vacatures. Om de zaak niet ingewikkelder te maken wordt besloten deze volgorde voor de defi nitieve lijst maar te laten uitmaken door de stemmen die niet in opvol ging van het advies worden uitge bracht. Als gesproken wordt over de groepsvertegenwoordiging komen stemmen naar voren omtrent het ver kiesbaar plaatsen van jongeren en zelfs op een aanspraak op zitting van een jongere in de adviescommissie. De voorzitetr zegt, dat voor de jon geren met capaciteiten zeker een plaats kan gegeven worden. Voor de verkiezing in de adviescommissie moet de vergadering die terstond na de candidaatstelling voor de groslijst gehouden wordt ter verkiezing van de adviescommissie maar. keuze ma ken. Na de rustig gevoerde debatten wordt het nieuwe reglement met de aanneming van het genoemde amen dement aangenomen. In dit regle ment wordt o.m. ook bepaald dat op de met de H. Rijndijk te samen in te dienen lijst de nos. 1, 3, 4, 6, 7, 9, 11, 13, 15 en 16 voor het Dorp en de nos. 2, 5, 8, 10, 12 en 14 voor de H. Rijn dijk zullen worden toegewezen. Hier na had de aanwijzing plaats van voorlopige candidaten voor de ver kiezing van Prov. Staten. Door een 30-tal dames-leden was candidaat gesteld: Mevr. M. C. A. Taverne-v. Kampen. Verder werden nog gesteld de heren S. Menken, J. A .M. Zonneveld, mr. dr. F. A. H. jhr. v. Nispen tot Pannerden, F. C. de Hosson, jhr. mr. L. M. F. v. Fsenne, A. J. P. v. d. Weijden, A. C. v. Moor- sel, Th. Verhoef, C. T. Vergouwen en A. C. Deerenberg. Bij de rondvraag werd op een in formatie medegedeeld, dat de werk groep, vier weken wegens ziekte van de voorzitter onderbroken, weer voortgezet zal worden. Vele ldachten over het niet ontvangen van ,JDe Opmars" zullen ter kennis van het Partijbureau gebracht worden. Polderlening goedgekeurd. Ged. Staten hebben aan de Geer en Klei nen Blankaart Polder goedkeuring verleend tot het aangaan van een lening groot 10.000 af te lossen in 15 jaar tegen een rente van 424%. Deze lening is gesloten bij de Coöp. Boerenleenbank en de Onder! Brandwaarborg Mij. alhier elk 5000. SASSENHEIM AANBESTEDING VOOR HET BOUWEN VAN BETONWONINGEN. Door burgemeester en wethouders is gistermorgen in het gemeentehuis openbaar aanbesteed: Het bouwen van 12 étage-wonin- gen (twee woonlagen) met schuur tjes, op het terrein van de „Oude Hortus". Er waren 27 inschrijvingen, welke van hoog naar laag als volgt zijn: Fa. Nolet, Haarlem f 175.500; Gebr. v. d. Putten, Heemstede f 174.000; Jac. Brandenburg, Haarlem 172.300; fa. v. d. Heuvel, Aalsmeer 170.250. fa. Waleveld, Haarlem 169.800; W. A. Bulters, Heemstede f 169.800; fa. Broertjes, Haarlem 168.870; N. Kieft, Sassenheim 168.600; A. de Waard, Katwijk aan Zee f 168.500; A. van Rhijn, Katwijk aan Zee 166.850; fr. Kroon, Haarlem 166.800; D. Yperlaan, Voorschoten f 166.300; 'a. de Lange en v. d. Plals, Oegstgeest 166.300; fr. F. L. Pennings, Den Haag 165.000; fa. J. van Noort, Benthuizen 164.880; fa. L. de Best en Zn., Katwijk a. Zee 162.484; W. Jansen, Voorschoten f 161.680; fa. Verdoes en Vooys, Katwijk a. Zee 160.600; fa. van Duyn, Noordwijk 160.000; M. v. d. Bent en Zn, Was senaar 157.300; fa. Guyt, Katwijk a. Zee 155.824; A. G. J. C. van Breda, Sassenheim f 154.750; fa. van Elden en Co, Utrecht 149.195; J. Noorlan- der, Leiden 148.766; fa. Langeveld en Co. Lisse f 146.000 C. J. Kiebert, Sassenheim 144.000; J. Hulsbos, Abbenes f 130.300. De gunning is aangehouden. BLOEMBOLLENCULTUUR Vrijdagavond vergaderde de afde ling Sassenheim van Bloembollencul tuur. In het openingswoord deelde de heer Heemskerk mede, dat de export in 1957 55 y, miljoen kg. be droeg. Dit was voor een waarde van 160.141.000. Deze cyfers waren voor 1956 54 miljoen kg. met een waarde van 155.000.000. Amerika en Duits land waren weer de grootste afne mers. Naar Amerika verscheepte men dit jaar 12 miljoen kg. tegen 11 miljoen kg. in 1956. Duitsland nam 13.131.000 kg. voor haar reke ning tegen 11.871.000 in 1956. De heer J. Nieuwenhuizen werd wederom herkozen als bestuurslid. Het voornaamste punt van de be schrijvingsbrief der algemene ver gadering was het voorstel van het hoofdbestuur een y, heffing in te stellen voor de bouw van een nieuw beursgebouw te Haarlem. De afdeling Hillegom veroordeelt het besluit, doch stelt toch voor het aan te nemen indien het voor jaar is. De afdeling Heemstede is absoluut tegen. Ook Sassenheim kon het voorstel niet steunen. De wijze van heffing heeft niet de sympathie. Een bedrag van 8 miljoen is te veel om door het vak te worden op gebracht. Aan het Krelagehuis kan nog veel worden opgeknapt. Beter is het dit plan eens te bekijken. Dit kost min der geld. Het besluit om het voor stel niet aan te nemen, werd met algemene stemmen aangenomen. Als afgevaardigden voor de ver gadering op 16 december werden benoemd jie heren P. Barnhoorn en S. Verdigaal. Het bestuur deelde verder nog mede van plan te zijn, het volgend jaar weer met een wa gen in het corso te rijden. Door de halve contributie hiervoor beschik baar te stellen is het mogelijk de kosten te dekken. VALKENBURG Onderhoud militaire gebouwen aanbesteed De Genie, Breestraat. 72, Leiden, heeft openb. aanbesteed het éénjarig onderhoud van mili taire gebouwen enz. van het Marine vliegkamp Valkenburg Z.H. De in schrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: P. Stigter en Zn te Ammerstol f 155.500; A. J. Hartman te s-Gravenhage f 145.000; G. J. van Oortmerssen te 's-Gravenhage Wij kunnen niet aan de indruk ont komen, dat Amerika zelf plezier schijnt te krygen in het herhaalde lijk mislukken van zijn pogingen, een aardsatelliet of een raket met min der pretenties het wereldruim in te krijgen. Maar het is natuurlijk ook mogelijk, dat de Amerikanen bezig t" zijn aan een groot- JËbJXk. i se stunt en dat ze door hun grappc- makerij ze ver dringen zich bijna 4 in het wereldkun- dig maken van mis- lukkingen de Sf Russen zand in de ogen trachten te strooien. Zo komt nu weer het bericht van die twee zendertjes in de Vanguard, de raket welke vorige week zo jammerlijk cmkwam en blijkens de naam „Wre ker" tot heel wat grotere prestaties in staat werd geacht. In de kop van deze reket nu be vond zich het Amerikaanse kunst maantje, dat zat te popelen om met „spoed" achter zijn rode broeder aan te gaan en waarin twee zendertjes waren geborgen die een ooggetuige- verslag zouden geven van hetgeen zich in ijler sferen zou afspelen. Toen een Amerikaan op een knopje drukte voltrok zich het drama: de raket klapte van louter ellende opzij en ging roemloos onder in rook en smook, maar de zendertjes wisten niet beter of hun voertuig was op weg en ze begonnen hun plicht te doen. Als deze apparaten menselijke we zens waren geweest moeten ze wel gedacht hebben in plaats van op een of andere planeet in het rijk van Eeëlzebub beland te zijn. Hoe dan ook, ze zullen wel spoedig hebben gemerkt, dat er iets niet in orde was en nu vermoeden wij, dat het ene zendertje de Amerikaanse marine vertegenwoordigde en het tweede het leger en dat daar in die namaakmaan de controverse tussen deze grootheden zich heeft toege spitst; concurrerende zend-elingetjes, kwetterend over de schuldvraag be treffende het fiasco: „nietes", „wel les" en ,de onze had het lekker wél gedaan". Wij maken ons sterk, dat ze van lieverlede zelfs zyn begonnen geheimen uit te wisselen welke an ders alleen maar voor oren van spion nen bestemd zijn. Daar zijn geheimen evenwel niet voor; er moet openlijk over gespro ken worden en niet in het geniep van een kunstmaantje. Technici hebben de satelliet opengebroken en de zen dertjes verboden verder te kwette ren. De Amerikanen zeggen nu, dat een kleurenfilm heeft aangetoond wat de oorzaak ervan is geweest dat de Vanguard het vertikt heeft, maar ze willen het niet zeggen. Voor óns is het echter een uitge maakte zaak: de loslippige zendertjes staan er gekleurd op EEK. 143.500; de Baan en Bongaerts te 's-Gravenhage 142.700; C. A. Lan geveld te Alphen a. d. Rijn 140.800; G. Schreurs en Zn te Diemen 140.200; K. Bakker Bouw en Aann. Bedr. 's-Gravenhage 140.000; van Doom's Aann bedrijf te 's-Graven hage 139.000; Sj v. d. Galie te De venter 138.900; fa Wed. H. van Driel te Koudekerk a. d. Rijn 138.800; fa M. v. d. Bent Zn te Wassenaar 134.000; L. den Ouden en Zn Gouda 133.700; C. J. Kiebert te Sassenheim 133.000; J. Haasnoot te Katwijk 133.000; B. J. Vermeulen te Beesd 130.000; C. J. Strijk te Oegstgeest 130.000; fa Gesman en Zoetemeyer te Alphen a d. Rijn 129.800; L. v. d. Pol en Zn te Hage- stein 127.639; Gebr. den Ouden le Gouda 127.600; N.V. v.h. J. L Hoe ben Co te Amsterdam f 127.000; C. v. d. Wiel te Noordwijk 123 868; J. M. Samson te Oegstgeest 113.900. De gunning is aangehouden. voornouT Polio inenting 1957. De polio ih- enting te Voorhout heeft een zeer be vredigend verloop gehad. Van de 93 in deze gemeente woonachtige kin deren, geboren in 1955, zijn er 91 volledig ingeënt, d.w.z. hebben deel genomen aan de eerste en tweede inenting; de derde en laatste zal over een half jaar plaats vinden. De eerste inenting geschiedde ^p 10 oktober 1957, de tweede op 7 no vember 1957. De kinderen, die om een of andere reden op 10 oktober 1957 -niet zijn verschenen werden op 7 november 1957 voor de eerste maal ingeënt, terwijl deze op 5 december 1957 voor de tweede maal werden ge vaccineerd. Van de twee kinderen, die zijn uit gevallen, was er een op 10 oktober 1957 ingeënt, doch door een overko men ongeval, waardoor opname in het ziekenhuis moest plaats vinden, voor de tweede inenting uitgeschakeld. Het andere kind heeft noch aan de eerste noch de tweede inenting deel genomen. Dit betrof echter geen aperte weigering, doch de kleine was verhinderd door andere belangen, welke bij de ouders blijkbaar hebben geprevaleerd. De opkomst, welke 97 85 pet. heeft bedragen, kan derhalve een succes worden genoemd. TBC-onderzoek. Het bevolkings onderzoek op tuberculose zal op de navolgende dagen in het Parochie huis plaats vinden: op 11 dec. van 2 tot 4.15 uur en 's avonds van 79 uur; op 13 dec. van 9 tot 11.45 uur 's morgens en 's namiddags van 2 4.15 uur; op 16 dec. van 24 uur en 's avonds van 78 uur en op 17 dec. van 911 uur 's morgens. By wijze van uitzondering wordt op maandagavond 16 dec. tussen 7—8 uur gelegenheid tot doorlichting ge boden, aan al degenen die door om standigheden niet in staat zijn om op het aangegeven uur aanwezig te zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9