Kwestie Indonesië schept nieuwe economische problemen Eén miljard van nationaal inkomen kwam uit Indonesië Dulles wil het fijne ervan weten Kring Leiden wil neutraliteit in de kwestie coöperatie Aetherklanken Cyprus spookt nog steeds Treinramp in Italië Duizend maal om de aarde RECHTZAKEN Belasting-inspecteur ontdook belasting DINSDAG 10 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Minister Hofstra in Groningen „We hebben al veel te veel op onze reserve ingeteerd sinds 1955 enthans schept de kwestie met Indonesië nieuwe problemen. Drie procent van het nationaal Inkomen komt nog altijd uit Indonesië, zijnde één miljard gulden. Het overbrengen naar Nederland van de landgenoten zal ook hoge uitgaven vragen. De eis die we moeten stellen aan de overheidsfinanciering is dan ook: voorzichtigheid te betrachten. Al hebben de financiën slechts een die-, nende taak, ze blijven essentieel om ondergraving van de grondslagen van de gehele samenleving te voorkomen". ging van prioriteiten, afremmen wat kan en doorzetten wat nodig is. Gelijke opgang. De minister betoogde, dat deze ont wikkeling in alle landen van de wes terse wereld precies gelijk opgaat. Wij klagen over belastingpolitiek, maar een analyse van de cijfers van de westerse landen toont aan, aldus minister Hofstra, dat Nederland hoogstens in kleinigheden een afwij kend beeld vertoont. Een moderne financiële overheids- politiek (stimulerende werking van inbreng van overheidsgeld, remmen de werking van het terugnemen van overheidsgeld) moet niet in de de pressie begonnen worden, maar reeds in de hoogconjunctuur moet reserve worden aangelegd. Belasting in Nederland niet hoger dan elders Aldus mr. H. J. Hofstra, minister van financiën gistermiddag tijdens een lunchrede voor het departement Groningen van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. De belangstelling voor deze rede was zeer groot. Minister Hofstra nam als uitgangs punt twee elementen uit de rede die dr. Holtrop voor de Vereniging van Staathushoudkunde te Utrecht op 23 November j.l. hield, n.l. de conclusie dat de bestedingsbeperking weinig resultaat heeft opgeleverd, en c'e vraag naar de mogelijkheid van een bewuste politiek dienaangaande. De bestedingsbeperking is een mo dewoord geworden, met een magische klank en men hangt er van alles aan op, betoogde minister Hofstra, maar het woord begint nadelen te krijgen. In het economische leven komt er na een periode van hoge activiteit altijd een periode van zekere teruggang. Het gaat er om de ernstigste schom melingen te voorkomen, maar niet elke schommeling is weg te werken. Het gaat om een bewuste afwe- REELD VAN BEGIJNTJE VOOR DELFT. In opdracht van de commissie voor stadverfraaiïng, welke indertijd door het gemeentebestuur van Delft werd ingesteld, maakt de beeldhouwer Arie Teeuwisse te Amsterdam een beeld van Geertruyt van Oosten. Deze Geer- truyt was een vroom begijntje, dat in de veertiende eeuw in Delft leefde en er zong en preekte op de brug gen. Zij zou het lied „Het daget in den Oosten" hebben nagedicht en daardoor de bijnaam „van Oosten" hebben gekregen. Het beeld, dat in hardsteen wordt uitgevoerd en het begijntje zingende voorstelt, zal worden geplaatst nabij de Oude Kerk op het H. Geestkerk- Stuurt pottenkijker Na de belangrijke betekenis van de psychologische gesteldheid te hebben toegelicht, meende spreker, dat een negentiende eeuwse opvatting nog na werkt, namelijk, dat elk jaar zijn financiële lasten moet dragen. Zolang deze gedachte voortleeft, zullen we het probleem niet oplossen. Hoge rente. Wat betreft de huidige financiële positie zei minister Hofstra, dat het tekort op de betalingsbalans in 1957 groter is dan in 1956. Op de arbeids markt is een zekere ontspanning, al kan nog niet worden gesproken van werkloosheid. De rentestand is op dit tijdstip exceptioneel hoog, aldus de minis ter: „We moeten bedenken, dat elke gulden meer rente, leidt tot belas-j tingverhoging". Als 't vuur hoog opschiet in de keel oplaaiend vanuit de maag Dat 'is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die j blussen de brandende pijn. Voet stoots. Rennies neutraliseren alle i overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend bran-1 dende pijn. Advertentie. De Amerikaanse minister van Bui. tenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft een van zijn voornaamste me dewerkers naar Djakarta gezonden om hem een verslag-uit-de-eerste- hand van de toestand in Indonesië te geven. J. Gordan Mein, de directeur van het bureau voor zaken betreffende de zuidwestelijke Pacific van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, is uit de Amerikaanse hoofdstad ver trokken. Hij zal waarschijnlijk woensdag in Djakarta aankomen. Officieel is verklaard, dat Mein „zijn jaarlijkse routine-reis" maakt. Maar tegenover diplomaten gaf men te kennen, dat Mein naar Djakarta is gezonden omdat het ministerie uit de rapporten van de Amerikaanse ambassade geen duidelijk beeld van de gebeurtenissen in Indonesië heeft kiunnen krijgen. België solidair. De ministers van buitenlandse za ken van Benelux-landen zijn maan dagochtend in Brussel bijeen, geweest om te spreken over hun gemeen schappelijke houding aan de voor avond van de Navo-conferentie in Parijs de volgende week. Het communiqué, dat hierover door het Belgische ministerie van buiten- L.T.B. hield bondsvergadering Belastingheffing bekritiseerd Tijdens de maandag in Haarlem ge houden Algemene Bondsjaarvergade- ring van de L.TJB., de katholieke Land- en Tuinbouwbond in de bis dommen Haarlem en Rotterdam, kwa men weer de vraagstukken ter spra ke, welke verband houden met de plannen tot ontwikkeling van het westelijke gedeelte van ons land, voornamelijk op het gebied der indu strialisatie en stadsuitbreiding. Het bestuur was het met de leden eens, dat die ontwikkeling voor de land- en tuinbouw verontrustend is. De desbe treffende voorstellen en de vergade ring en de prae-adviezen van het be stuur werden dan ook zonder belang rijke meningsverschillen aanvaard. 'Het hoofdbestuur is van mening, dat de regering inzake.de diverse plannen tot uitbreiding der grote ste den in het westen en eventueel tot hof. Vermoedelijk zal het in of om-J stichting van satelliet-steden een streeks april van het volgend jaar worden onthuld. WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.00—17.30 Voor de jeugd, VARA: 20.30 Hoe komen kiezers aan bod? discussie. 21.00 De winter duurt 5 jaar, TV-spel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.10 De Kerst roos, hoorsp. 12.00 Gram. 12.10 Piano recital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Vraaggespr. 12.37 Adventsston- de. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op Pad. 13.20 Instr. trio. 13.45 Gram. 15.00 De jeugd maakt muziek. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muzikale caus. 17.40 Beursber. 18.00 Koorzang. 18.20 Spectrum van het christelijk or ganisatie- en verenigingsleven, caus. 18.30 R.V.U.: Levenskunst, door prof. R. W. Broekman. Derde lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 De start van de jaarlijkse Kerstactie van het Open Deur-werk, vraaggespr. 20.30 Ned. Herv. Kerkd. 21.30 Geeste lijke liederen. 21.50 Wie vaart mee naar Canada?, caus. 22.00 Lichte muz. 22.20 Gram. 22.30 Omr. ork. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Pla- tennieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.28 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Pianovoordr. 14.30 Voor de jeugd, j Het Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Re- inzake het voorstel van de kring Lei commissie dient in te stellen, be staande uit objectieve deskundigen, die alle facetten zal moeten bezien, welke bij die plannen in het geding zijn. Ondèr meer zal de commissie zich bezig moeten houden met de vraag, of concentratie in het westen des lands wel absoluut noodzakelijk is, en of het voor een evenredige ont wikkeling van ons land niet wense lijker is, dat die vestigingsdrang zich verplaatst naar andere oorden van ons land. Mocht de commissie tot de conclusie komen, dat de concentratie in het westen noodzakelijk is, dan zal zij aan de onvermijdelijke aantasting van agrarische belangen alle aan dacht moeten besteden. Het hoofdbe stuur heeft inmiddels te dier zake de nodige stappen bij de regering onder nomen. Voldoende compensatie. De kring Delftland had in dit ver band gewezen op de Haagse satelliet- plannen Wilsveen en Pijnacker, waar bij gesteld werd, dat met de uitvoe ring pas begonnen zou mogen wor den, indien de te verdrijven tuinders van te voren verzekerd zijn van vol doende en behoorlijke compensatie. De kring Kennemerland had in de zelfde geest een voorstel ingediend, naar aanleiding waarvan het hoofd bestuur liet weten, dat met betrek king tot de ontwikkeling in de Y- mond momenteel een studie in voor bereiding is, aan de hand waarvan het een standpunt hoopt in te nemen. De kring Kennemerland had ook voorgesteld te bevorderen, dat een op- of onderdoorgang gemaakt zou worden bij de nieuwe Rijksweg No. 9 ter hoogte van de Hoofdstraat in Santpoort. Rijkswaterstaat overweegt inderdaad de aanleg van een viaduct ter plaatse. De kosten er van bedra gen ongeveer een half miljoen gul den. Het hoofdbestuur zegde toe al zijn invloed aan te wenden om de tot standkoming van het viaduct te be vorderen. Inzake het landbouwbeleid had de kring Leiden-veehouders voorgesteld te bevorderen, dat de blokkering van de eigenaarslasten ongedaan gemaakt zou worden, zoals de georganiseerde landbouw in 1956 reeds had gevraagd. Aan die verlangens, betrekking heb bend op de verschillende uitgangs punten voor de kostprijsberekenin gen, is grotendeels tegemoetgekomen, bestuur deelde mede, dat het geringsuitz.: Rijksdelen Overzee, den wenselijk acht de ontwikkeling Nieuw-Guinea-kroniek, door Claude' A 1 A 1 1 Belloni. 18.00 Nws en comm. 18.20 Hammondorgel en zang. 18.40 Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 De Christen en zijn politieke keuze, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA. 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 De Kattebel. 21.10 De Weddenschap, hoorsp. 21.55 Lichte muz. 22.15 Muz. caus. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50— pd no Snr. nws. in F<=p°ranto. af te wachten, die het gevolg zal zijn van het over enige maanden in wer king treden van de nieuwe pachtwet. Het blijft streven naar volledige in williging van de eenmaal gestelde eisen. Het hoofdbestuur zegde, naar aan leiding van voorstellen van de krin gen Duinstreek en Leiden-veehou ders, tevens toe alles in het werk te blijven stellen ter bevordering van de aansluiting van alle land- en tuin bouwbedrijven op het waterleidings en electriciteitsnet. Daartoe is door de L.T.B. inmiddels een commissie in gesteld. Onrechtvaardigheden. Van verschillende zijden werd er geklaagd over de onrechtvaardighe den bij de belastingheffing voor de argariërs. Het hoofdbestuur kon ter geruststelling mededelen, dat de bij herhaling uitgesproken wensen steeds breder kring begrip ondervin den. De L.TJ5. blijft streven naar de faciliteit voor zelfstandigen om >over een gemiddeld inkomen van enige ja ren te worden aangeslagen en naar de vorming van belastingvrije uitbrel- dings- en vervangingsreserves, welke binnen een bepaalde tijd voor af schrijven zouden moeten worden aan gewend. Ook wordt bepleit de moge lijkheid te creëren tot de vrijstelling van belasting voor besparing van be paalde bedragen, bijvoorbeeld voor tien procent van het inkomen tot een maximum van de aftrekbare premies voor de oude-dagverzorging. Uit het jaarverslag 19561957, uit gebracht door de algemene secretaris, drs N. H. M. W. van Wersch, blijkt dat dé L.T.B. per 15 november van het lopende jaar 13.156 leden telde. In het begin van dit jaar poogde de regering zo wordt opgemerkt de landbouw te maken tot de sluitpost van de nationale rekening, waartegen uiteraard verzet rees. De eisen van de georganiseerde landbouw, die een be drag van driehonderdvijftig miljoen gulden beliepen, werden slechts voor tweehonderd miljoen gulden ingewil ligd. De L.T.B. wil in het kader van algemene bestedingsbeperking daarmede voorlopig nog wel genoe gen nemen. Maar daarbij wordt uit drukkelijk als voorwaarde gesteld, dat het restant zal volgen, zodat de regering wat meer geldelijke armslag zal krjjgen. Als gevolg van de bestedingsbeper king heeft inmiddels in het verslag jaar het algemene arbeiderstekort en het daarmede gepaard gaande ver schijnsel der zwarte lonen een gunsti ge wending genomen. Concrete klachten. Bij de behandeling van de begro ting voor 1958 die goedgekeurd werd en een tekort van 10.310 ver toont bleek, dat er een onoverko melijk meningsverschil bestond tus sen de heer Van der Hulst uit Voor schoten, sprekend namens de kring Leiden enerzijds, en het bestuur en sommige leden. De heer Van der Hulst stelde namelijk, dat de L.T.B. strikt neutraal moet blijven in de kwestie coöperatie of particuliere handel in argarisch'e producten. In geen geval mag het L.T.B.-bestuur de coöperatie bevoordelen ten koste van de middenstand. Op die manier im mers zou, aldus de heer Van der Hulst, de katholieke standsorganisatie der boeren mede de baan effenen voor het staats-socialisme. Hij had enige concrete klachten. In het L.T.B.- orgaan „Boer en Tuinder" bijvoor beeld worden advertenties van parti culiere handelaars geweigerd, terwijl daarentegen gratis reklame gemaakt wordt voor de coöperatie. De voorzitter, de heer G. W. Kamp- schröer, wees er op, dat het de taak der L.T.B. is haar leden voor te lich ten. Hjj zegde toe de kwestie nader te bekijken, ook in K.N.B.T.B.-verband. Later wees hij er echter op, dat de L.T.B. een eigen instelling, zoals de coöperatie, niet mag gaan afbreken, maar veeleer moet steunen. De alge mene secretaris had zich tevoren reeds in die geest geuit. Anderzijds was de heer Kampschröer uiteraard tegen onredelijke discriminaties. Er waren leden, die meenden, dat de L. T.B. in de eerste plaats voor haar eigen belangen moet opkomen, en dat het niet haar taak is de belangen van de middenstand te behartigen. Ande ren weer vielen de heer Van der Hulst bij. Deze hield zijn beschouwing naar aanleiding van de begrotingspost van zevenduizend gulden voor de coöpe ratieve voorlichting. Engeland heeft gisteren onderhan delingen tussen Griekenland, Turkije en Engeland zelf over de kwestie-Cy- prus bepleit. Het voorstel werd in de politieke commissie van de Ver. Na ties gedaan door de Britse minister van Staat, Allan Noble. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Averoff, wees het voor' stel onmiddellijk van de hand. Griekenland weigert Turkije als ge- interesseerde partij te aanvaarden. Griekenland is van oordeel dat de Cyprioten zelfbeschikkingsrecht moet worden toegekend en dat Engeland rechtstreeks met de Cyprioten in het. bijzonder met aartsbisschop Makarios, over de toekomst van het eiland moet onderhandelen. Intussen komen uit alle delen van het eiland weer berichten over onge regeldheden binnen. In sommige ge vallen hebben militaire patrouilles het vuur op de menigten geopend. Minstens 84 personen werden gewond en 133 gearresteerd. landse zaken gepubliceerd is, voegt hieraan toe, dat minister Larock (België) aan zijn Nederlandse ambt genoot opnieuw uiting gegeven heeft van de Belgische solidariteit tegen over de ernstige moeilijkheden, waar tegenover Nederland zich op het ogenblik gesteld ziet. GERECHTVAARDIGDE VRAAG De onafhankelijke „Indonesia Raya" in Djakarta vraagt zich van daag in een hoofdartikel af, wie op het ogenblik eigenlijk het initiatief neemt: de communistische partij en de communistische vakbond „Sobsi" of de regering. Het blad wijst er op, dat de arbei- met het overnemen van Nederlandse ders nog steeds door blijven gaan bedrijven, nadat de autoriteiten be kend hebben gemaakt, dat dergelijke acties alleen zijn toegestaan als de regering daarvoor toestemming heeft gegeven. De regering ziet zich gesteld voor „faits accomplis" door het optreden van de arbeiders, welke het gezag van het kabinet ernstige schade heb ben toegebracht „De regering moet het initiatief van de communistische partij en van de communistische vakverenigingen overnemen", aldus dit blad. De sneltrein MilaanRome is maan dagavond bij Codogno, 65 kilometer ten zuidoosten van Milaan, op een vrachtauto ingereden en ontspoord. Vijftien personen werden gedood en veertig anderen gewond. Uit de ravage van de moderne elek trische t- ein heeft men reeds vijf lij ken geborgen. Tien zwaargewonden werden naar een ziekenhuis overge bracht. Volgens de politie schijnt de zware vrachtauto te hebben vastgezeten tus sen de gesloten bomen van een be waakte overweg. SABA GESTRAND Een hefsohroefvliegtuig heeft maandag de zeven bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder „Saba", die bij de kust van Donegal is gestrand, van boord gehaald. Het 400 ton metende schip zit op een zandbank, ongeveer een mijl uit de kust van Mullroy Baai aan de Ierse westkust. Men heeft de bemanning van boord gehaald, omdat er een krachtige storm begon op te steken. Tito weigert wapens uit Amerika Joegoslavië zal weldra Amerika en Rusland formeel op de hoogte stellen van het feit, dat het niet langer mili taire hulp wil hebben, maar dat het zich wel aanbevolen houdt voor eco nomische hulp. Tito heeft reeds vrijdag jl. dit be sluit genomen, na met de Amerikaan se ambassadeur in zijn land, James Riddleberger, te hebben gesproken. De reden van dit besluit is de Joego slavische onwil tegenover de voort durend door de V.S. toegepast „her waarderingen" van de buitenlandse politiek van het land. De ambassadeur zou Tito op de hoogte gesteld hebben van de bespre kingen in het ministerie van Buiten landse Zaken, waar op dat ogenblik de hervatting van het militaire hulp programma aan Joegoslavië onder de loep werd. genomen. Deze hulp was gestaakt, nadat Tito Oost-Duitsland had erkend. De Ver. Staten hebben inmiddels het verzoek van Tito ingewilligd en besloten de militaire hulp niet te her vatten. De kwestie van economische hulp wordt nog nader bekeken. Tass meldt, dat de eerste Russi sche kunstmaan maandag haar dui zendste omloop om de aarde heeft volbracht en daarmee een afstand heeft afgelegd, gelijk aan driekwart van de afstand tussen de aarde en de planeet Mars en tienmaal de afstand van de aarde tot de maan. Sinds deze satelliet op 4 oktober werd gelanceerd, is de tijd, die hij nodig heeft om zijn omloop te vol brengen 3 1/2 minuut minder ge worden, deze tijd bedraagt nu 92.7 minuten. Volgens de berekeningen zal de eerste kunstmaan in januari 1958 aan haar einde komen, aldus Tass. AMERIKA'S KUNSTMAAN Amerikaanse deskundigen hebben meegedeeld, dat men met behulp van 6.000 meter kleurenfilm, die zijn opgenomen toen de Vanguard-raket vrijdag j.l. bij de start verongelukte, heeft ontdekt, waardoor de lance ring van de eerste Amerikaanse kunstmaan een fiasco is geworden. Men wilde echter niet meedelen, wat de film te zien geeft. Een woordvoerder van de Boac- Qantas-luchtvaartmaatschappijen in Singapore heeft medegedeeld, dat na dat de eerste „Argonaut" reeds op het vliegveld Kemajoran in Djakar- was geland, om een aanvang te maken met de overbrenging van Ne derlandse evacuees van Djakarta naar Singapore, de Indonesische autoriteiten hebben geweigerd toe stemming voor deze vluchten te ge ven. Er werd geen reden opgegeven. Tot dusver hebben minder dan twintig Nederlandse evacuees Singa pore bereikt. Gisteren zijn er, zoals reeds gemeld, 13 met een toestel van de Gia aangekomen. Voorts vinden enkelingen een plaats in de toestellen van de Qantas, die een regelmatige dienst van Australië naar Singapore onderhou den. 25 KPM-SCHEPEN IN SINGAPORE Dinsdag is wederom een KPM- schip in Singapore aangekomen, waardoor het totale aantal schepen van deze maatschappij, dat in Singa pore op nadere instructies wacht, tot 25 is gestegen. Voorts zijn er nog 5 KPM-schepen in Penang. Ongeveer de helft van de gehele KPM-vloot in Zuid-Oost-Azië ligt thans in de wateren van Malakka voor anker. Volgens de „Singapore Standard" is bijna de helft van de entrepothan- del tussen Singapore en Indonesië, die per maand een bedrag van onge veer 23 miljoen gulden vertegen woordigde, thans verloren gegaan als gevolg van het uitvallen van de KPM-schepen. VERVOLGING VAN KPM- GEZAGVOERDERS De officier van justitie in Djakarta, Jusuf Sowondo, heeft dinsdag mede gedeeld, dat de gezagvoerders van de KPM-schepen, die hebben getracht hun schepen buiten de Indonesische wateren te brengen, nadat de KPM was overgenomen, zullen worden vervolgd. Hij zeide ,dat deze gezag voerders het wetboek van strafrecht hebben overtreden en veroordeeld kunnen worden tot een maximale gevangenisstraf van vier jaren. ARBEIDER VERONGELUKT. Bij de N.V. Oomens betonfabriek te Leur heeft zich gistermiddag een bedrijfsongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 44-jarige arbeider W. van Dorst. De man werd bij zijn mouw gegrepen door een van de vleugels van een vliegwiel van de rioolbuoizenmachine, in de bak van de machine getrokken en enige ma len daarin rondgeslingerd. Nadat enige mede-arbeiders de machine hadden stilgezet konden zij Van D. bevrijden. Hij werd zwaar gewond naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd, waar hij aan zijn verwondingen overleed. Van D. was gehuwd en vader van drie kinderen.! De officier van justitie wees er Cafébezoekers raakten slaags Gistermorgen is de plaatsvervan gende schipper J. Reumer van hef sleepschip „Fluviale 12", dat bij de cokesfabriek te Sluiskil lag, na een nachtelijke vechtpartij naar het St. Elisabethziekenhuis te Sluiskil over gebracht. De schipper was betrokken in een vechtpartij, die ontstond naar aanlei ding van het breken van enkele gla zen in een plaatselijk Horeca-bedrijf. Na betaling van de schade aan de waard, ontstond buiten een vechtpar tij tussen twee Joego-Slavische va rensgezellen, enkele café-bezoekers, en de schipper, die de zijde van de waard koos. De twee Joegoslaven takelden de schiper dusdanog toe, dat hij bewus teloos op de grond viel. In deze toe stand is hij per auto naar het schip vervoerd. De mede-opvarenden wer den pas later door de politie, die in middels assistentie uit Terneuzen had ontvangen, van het gebeurde op de hogte gesteld. Toen de Joegoslaven het café weer opzochten, werden zij daar door de politie gearresteerd en daarna naar Terneuzen overge bracht. De toestand 'van schipper Reumer maakte opname in het zie kenhuis noodzakelijk. Een boete van 7.5Ö vorderde de officier van justitie bij de Haagse po litierechter tegen een rijwielherstel ler uit Alphen aan den Rijn, die be lediging had gepleegd. En boer had het hek opengelaten en een koe had hier dankbaar gebruik van gemaakt om een eindje te gaan wandelen. De verdachte was in de omgeving met een bromfiets bezig. Hij had gezien hoe de boer de koe gevangen had, een touw had omgedaan en toen was be gonnen het dier te schoppen. De ver dachte was over deze mishandeling in woede ontstoken en had beledigen de woorden geroepen. Hijzelf had toen bij de politie aangifte gedaan van dierenmishandeling en de boer had toen op zijn beurt aangifte ge daan van belediging. De mishande ling moet nog behandeld worden. De Haagse politierechter veroordeelde verdachte tot een gulden boete. AAN DE HAREN. politierechter krijgt steeds meer zaken te behandelen van vrouwen die soortgenoten aan de ha ren trekken. Nu stond hiervoor weer terecht een 33-jarige vrouw uit Lei den, die op 1 juli haar buurvrouw niet alleen aan het haar zou hebben getrokken, maar bovendien nog zou hebben geslagen. E>e verdachte zei dat dit niet juist was, want dat de be nadeelde partij het eerst geslagen had. Bovendien meende zij dat c'e buurt wangunstig was. „Ik ben met een sinaasappelenkist begonnen en omdat ik netjes was heb ik nu. een goed meubilair", vertelde ze. op dat het strafblad van verdachte al drie vei oordelingen vermeldde. Hij vorderde 25,— boete of vijf dagen. Het vonnis van de politierechter werd 20,boete of vier dagen. WOESTE RIJDER VOOR LEIDSE KANTONRECHTER. Een inwoners uit Sassenheim moest terecht staan omdat hij op 13 april met zijn auto op de Rijksweg no 4 AmsterdamDen Haag te Sassen heim niet alleen met grote snelheid links van de weg had gereden, maar ook getracht had auto's in te halen in een woeste rit. Hierbij had hij professor J. W., die op de weg met zijn auto reed, aangereden. Professor W. verklaarde als getuige, dat hij met 100 km snelheid reed, toen hij verdachte met zijn rood en zwart ge lakte auto „slingerend als een gek" zag rijden, was hij hevig geschrok ken. Ook professor P. H., die zich in de auto bevond, had gezien dat het een rood en zwart gelakte auto was, die hoewel dit niet mogelijk was, vrachtauto's wilde inhalen. De offi cier van justitie wees er op, dat ver dachte, die niet verschenen was, ont kend had, daar gereden te hebben, maar zowel professor W. als profes sor H. hadden de nummers van de rood-zwart gelakte auto genoteerd. Hij eiste voor dit gevaarlijke rijden 200 boete of 30 dagen, een jaar in trekking van het rijbewijs voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar. De plv. kantonrechter mr De Koning veroordeelde verdachte tot 200 boete of 30 dagen en intrekking van bet rijbewijs voor de tijd van 1 jaar, voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar. GEHEIME STUKKEN VOOR PLEIDOOI GEBRUIKT. De procureur-generaal bij het Bos sche gerechtshof heeft gisteren tegen de hoofdcontroleur van de belastin gen J. P. uit Kerkrade in hoger be roep bevestiging van het vonnis van de Maastrichtse rechtbank geëist. Het vonnis, dat was geveld wegens het verzwijgen gedurende vier jaar van 720 gulden aan inkomstenbelas ting, luidde honderd gulden boete of twintig dagen hechtenis. De verdediger van P., mt Sanders uit Maastricht, voerde een emotio neel pleidooi. Hij wees op de achter gronden van de zaak. Het schijnt, dat een inspecteur van de belastingen uit Kerkrade, die een wrok had te gen P., de ondergang van de hoofd controleur wilde en daarom met niets ontziende middelen er voor had ge zorgd, dat P. in hechtenis werd ge nomen. De procureur generaal beschuldig de mr Sanders er van dat hij gehei me stukken en wetenschap uit ge heime commissiezittingen gebruikte voor zijn pleidooi. Mr Sanders noem de dat een aantasting van zijn eer en de naam en eiste van de procu reur-generaal, dat hij zijn woorden zou terugnemen, hetgeen deze wei gerde.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8