„We moeten niet proberen van kinderen artisten te maken" Rijke fantasie in Leidse Boerhaavezalen Mevrouw Van Neer in kringbestuur gekozen Grote uitslaande brand Voorschoten Misselijke grappen kostten Leidse middenstanders geld DINSDAG 10 DECEMBER 1957 DE I.EIDSE COURANT PAGINA 7 De vreugde van het zélf ontdekken IN DE BOERHAAVEZALEN te Lei den kunt u tot 21 december a.s. genieten van de rijke fantasie van kinderen, die niet in him scheppings drang werden geremd door schoolse tekenvoorbeelden en het tekenonder wijs, dat de kinderen liever ordelijk, dan spontaan wil laten tekenen. „Het is met sommige kinderen", zo zei ons gistermiddag de heer J. B. Volkers, leider van de School voor Esthetische Vorming te Leiden, „als met mensen, die verkéérd hebben leren zwemmen, het is moeilijk hen de verkeerde slag af te leren, al vorens men tot een nieuwe, betere stijl kan overgaan". De tentoonstelling bewijst, dat kinderen tóch nog meer fantasie hebben dan men zou durven ver wachten. In vele technieken geven zij uitdrukking aan de gevoelens, die hen beheersten. Met ziet scheur- tekeningen, pastels, tekeningen in Oostindisch inkt, houtskool, comté etc., de kinderen hebben aardige fi guurtjes geboetseerd, ze maakten fantastische poppen van lappen en ander afvalmateriaal. „We moeten niet proberen artisten te maken", zo lezen we ergens op 'n wand in deze tentoonstellingszaal. Een kind heeft aan zijn eigen ver beeldingskracht en scheppingsdrang meer dan genoeg. Het is opvallend hoe dicht zij hun gedachtenleven weten te benaderen. De tekeningen, schilderijen en beeld jes zijn stuk voor stuk voorbeelden van eerlijke vormgeving. De leiding van de school gaat er van uit, dat voor de vorming van de leerlingen de periode van werken belangrijker is dan het werkstuk, hoewel dit het kind geenszins onver schillig laat. De taak van de leiding, die in handen is van de heer J. B. Volkers en de heer H. Th. Bronner, bestaat in het aanleren van een juist gebruik van de beschikbare materia len, waarbij alle ruimte wordt ge laten voor eigen verkenning en vond sten en het ontwikkelen van de kritische zin, die uiteraard wordt bepaald door de mogelijkheden die elk kind naar leeftijd en aanleg heeft. De school voor esthetische vorming is ontstaan door samenwerking van het departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen en de gemeente Leiden. Vierhonderd kinderen, leerlingen van bijzondere en openbare scholen te Leiden, van wie men kon ver wachten, dat zij het werk in de school aan de Langebrug met plezier zouden doen, hebben nu enige tijd in hun vrije uren gewerkt. Gebrek aan ruimte en leiders heeft helaas een verdere uitbouw van deze school in de weg gestaan. Men is echter van plan binnen kort met een tweede „cursus" te be ginnen. Het voornaamste is nu, dat men dank zij deze tentoonstelling in de Boerhaavezalen, belangstelling i wekt bij leerkrachten en ouders. Leerkrachten die dit wensen, wor- den in de gelegenheid gesteld om Een aanrijding in de stad maakte op deze kinderen zo'n indruk, dat1 - zij samen ieder een deel dit schilderij maakten. beurten oefenmiddagen bij te wonen, opdat zij vertrouwd raken met deze voor alle kinderen belangrijke werk wijze (géén leermethode), die geluk kig op verschillende scholen in Lei den al ingang vindt. De tentoonstelling is dagelijks alleen op werkdagen geopend van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur nam. Een elfjarige maakte deze cowboy te paard van lappen en carton. Vergadering Katholieke Volkspartij, kring Leiden Onder leiding van de heer A. C. A. Deerenberg kwamen zaterdagmiddag in „De Burcht'' te Leiden een honderdtal afgevaardigden der tot de kring Leiden behorende K.V.P.-afdelingen bijeen tot het aanhoren en vaststellen der gebruikelijke jaarstukken en om het kringbestuur aan te vullen. Door het bedanken van de heer G. A. M. Weck uit Gouda, die 28 jaar deel heeft uitgemaakt van het kringbestuur, waarvan 12 jaar als vaarnemend voor zitter, was er een vacature ontstaan, waarin door deze vergadering moest worden voorzien. Dit geschiedde door de benoeming van mevr. v. NeerBraam, die te zamen met de heer Menken door de afdeling Leiden werd voorgedragen. Met 57 van de 87 geldig uitgebrachte stemmen kwam voor de eerste maal een dame achter de bestuurstafel plaats nemen. Onder degenen die deze bijeenkomst bijwoonden bevonden zich de leden van de Tweede Kamer v. d. Ploeg en v. d. Weyden. Tijdens de besprekingen memo reerde de heer Deerenberg o.a. de verschijning van de Provinciale Landbouwnota, waarin een visie wordt gegeven van datgene dat in de naaste toekomst voor de agrari sche sector moet worden gedaan. Spr. is van mening dat de bevol kingsaanwas in de provincie Zuid- Holland zulks dringend noodzake lijk maakt. In dit licht moet ook een z.g.n. recreatienota worden gezien, alsmede een verhandeling over „Randstad en Delta". Dit 3-tal uit gaven is bij de Provinciale Griffie verkrijgbaar en de voorzitter achtte het noodzakelijk dat tenminste de bestuurderen van de K.V.P.-afdelin gen van deze belangrijke publica ties kennisnemen. De kosten zullen totaal rond 10.bedragen. De gebruikelijke jaarverslagen, alsmede de begroting 1057'58 wer den na enkele korte opmerkingen vastgesteld en goedgekeurd. Op voor stel van de voorzitter zal van het op 30 september aanwezige saldo een bedrag van 1000.worden over gebracht naar het verkiezingsfonds dat alsdan 4009 zal dragen. Tot nieuwe leden van de verifi catiecommissie werden benoemd de heren v. d. Krogt, Warmond en v. Wijk, Stompwijk. Bestuu rs verkiezing Aan de verkiezing van een lid van het kringbestuur, ter vervan ging van de heer G. A. M. Weck, ging een vrij uitvoerige gedachten- wisseling voorat Hoewel de voorzitter niet anders kon stellen dan dat het hier een vrije verkiezing gold waarbij elke afge vaardigde persoonlijk zijn stem uit bracht, brak hij toch, zij het wat be- dektelijk, een lans voor een vrouwe lijke vertegenwoordiging en gaf daarbij tevens enkele opmerkingen ten beste betreffende de vertegen woordiging van de ganse kring in het bestuur. Verschillende afgevaardigden na men de gelegenheid te baat him can- didaat aan te bevelen. De afdeling Leiden paraisseerden op de lijst zelfs met twee namen zodat het voor de afgevaardigden van deze afeling wel wat moeilijk was hun Candida tuur te propaganderen zonder voorkeur voor een van hen uit te uit te spre ken, terwijl bovendien de Leidse af vaardiging en de voorzitter een kwestie moest worden opgehelderd omtrent enig overleg dat er geweest zou zijn tussen deze en de afdeling Leiden. Ook kwam men nog eens terug op een verklaring, door de toenmalige afvaardiging van de af deling op een vorige kringvergade ring afgelegd betreffende een can- didaat die nu op de lijst voorkwam, dit (blijkbaar) naar aanleiding van een vraag uit de vergadering of men er zeker van kon zijn dat het geko zen lid ook zijn benoeming zou aan vaarden. Een der Leidse candidaten, mevr. v. Neer-Braam, kwam wellicht mede naar aanleiding daarvan de in haar afdeling plaats gevonden candidaat- stelling verduidelijken, waarbij de heer Menken nr. 1 en mevr. v. Neer zelf als nr. 2 was geplaatst. Deze verklaring, door de candidate zelf uitgesproken, kon toch niet verhin deren dat zij van de 87 geldige stem men die werden uitgebracht er 57 op haar naam zag uitgebracht, zodat mevr. v. Neer met grote meerder heid werd gekozen. De overige der tig stemmen waren verdeeld over vijf andere candidaten. De voorzitter sprak een hartelijk afscheidswoord aan adres van de heer Weck die om persoonlijke re denen had bedankt. Aan de heer Weck, die zelf niet aanwezig was, zal nog schriftelijk dank worden gebracht. Ledenwervingsactie. De heer W. Hoonhout, kringpen ningmeester en propagandaleider hield een enthousiast pleidooi voor de nieuwe ledenwervingsactie. De eerste taak van de K.V.P. ligt niet op electoraal terrein aldus sprak de heer Hoonhout ojn., doch op dat van de meningsvorming. Naar mate de belangstelling voor onze beginselen wordt gewekt zal onze vertegen woordiging zijn in de verschillende organen. De ledenwervingsactie zal gehou den worden in een periode liggende tussen 6 en 20 december. Op de laatste datum zal op een nog nader te bepalen plaats in Leiden een bij eenkomst worden belegd waarop be stuursleden en propagandisten van alle afdelingen worden verwacht om de resultaten in hun afdeling bekend te maken en de balans op te maken. TENTOONSTELLING BOERHAAVEZALEN GEOPEND. Gistermiddag werd de tentoonstel ling van kindertekeningen etc. in de Boerhaavezalen te Leiden officieel géopend. De voorzitter van de beheerscom missie van de school, mr. H. Bur- gersdijk, sprak een welkomstwoord tot de genodigden. Hij had veel lof voor de arbeid van de heren Volkers en Bronner en was de mening toe gedaan, dat de verrichte werkzaam heden van veel nut zijn geweest. Ook wethouder Van Schaik wees in zijn openingstoespraak op het belang van de esthetische vorming van onze jeugd, waaraan in Leiden betrekke lijk veel wordt gedaan, hoewel nog steeds niet voldoende. Spr. betreurde het, dat op de lagere scholen te veel aan intellectuele en te weinig aan esthetische vorming wordt gedaan. Hij hoopte, dat de tentoonstelling, die zeer instructief is, vooral voor die scholen, die met de esthetische vor ming van de leerlingen nog niet zo ver gevorderd zijn, veel bezoekers zal mogen trekken. Onder de aan wezigen waren o.m. de gem. inspec teur van het onderwijs, de heer B. Swanenburg, de chef van de afde ling onderwijs, dr. J. M. Roosen- schoon, vertegenwoordigers van de centrale ouderraad en dr. C. van Wengen van het rijksmuseum voor volkenkunde. Tekening in Oostindische inkt van een jongen van twaalf jaar. (Foto's De Leidse Crt.) BOUW KANTOORLOKALEN DIACONESSENHUIS De architect J. P. Zwanenburg te Leiden, heeft namens de stichting Diaconessenhuis, Witte Singel 27, het bouwen van drie kantoorlokalen bij bet Diaconessenhuis gegund aan de fa D. Stigter Zn te Leiden. LEIDSE UNIVERSITEIT. Donderdag 12 december a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis- en Marie- kerke, geboren te Koudekerke en thans wonende te 's-Graveland, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap. Mr. J. KRABBE OVERLEDEN. Maandag is in het Centraal Zieken huis te Alkmaar op 70-jarige leeftijd overleden mr J. Krabbe. De heer Krabbe was van 1927 tot 1955 rechter bij de Alkmaarse recht bank en voordien substituut-officier bij de rechtbank te Amsterdam. De teraardebestelling geschiedt donderdag 12 december om twee uur op de begraafplaats „Rhijnhof" te Leiden. Kistenfabriek Steyn gedupeerd Gisteravond om omstreeks 8.45 uur brak brank uit in de kisten- en em ballage fabriek van de heer P. J. Steijn aan de Papelaan- hoek Oranje- kade. Naar wij hoorden vertellen, was de bran^ begonnen in de omge ving van de houtmotkachel. De heer Steyn heeft nog geprobeerd eigen handig de brand te blussen en kreeg daarbij nog lichte verwondingen. De brandweer werd gewaarschuwd en deze was spoedig met 2 motorspuiten aanwezig. De straffe, op de vlakte staande wind, wakkerde het vuur aan en de inventaris allemaal hout was in een tijd van 't ogenblik een prooi der vlammen. Jeugdleider werd „gehuldigd" „U spreekt met de directie van de N.V Wij wensen de heer X te belonen voor het mooie werk, dat hij voor de jeugd doet, wilt u hem de grootste taart sturen die u heeft?" Zo werden zaterdag j.l. diverse Leidse bakkers opgebeld. Ook bloemisten kregen te lefonisch een dergelijke boodschap. Genoemde heer X, jonge Leidenaar, die veel doet voor de vrije tijdsbe steding van zijn jeugdige buurtgeno ten, ontving zaterdag j.l. de ene taart na de andere, bloemstukken vulden de woonkamer van zijn huis. De jeudleider is employé bij een schoon maakbedrijf in Leiden en als zodanig is hij werkzaam in het Academisch Ziekenhuis. Zaterdagmorgen om een uur of tien begon het daar geschenken te rege nen. Er kwam een bloemstuk, dat als afzender „Sikkens Lakfabrieken" vertoonde, een taart als een karre- wiel van „Tokheim" en zo werden er nog meer de namen van solide, wel bekende fabrieken uit Leiden en om geving genoemd. Om elf uur kreeg een Leidse fotograaf telefonisch de opdracht zich te vervoegen aan de afdeling Interne Geneeskunde van het ziekenhuis, waar van de jeugd leider temidden van taarten en bloe men een foto gemaakt moest worden. De fotograaf kweet zich van zijn taak en hield zich aan de opdracht niet bekend te maken wie de op drachtgever was geweest. De man van de telefoon had zich uitgegeven voor een directielid van Sikkens Lak fabrieken. Zaterdagmiddag zette zich de geschenkenregen voort in het ouderlijk huis van de jeugdleider. Hij werd er verlegen onder. „Grap". Gisteren en vandaag is echter wel duidelijk geworden, dat er een „grap- pemmaker" moet zijn in de onmid- delJijde omgeving van de jeugdlei der. De Lakfabrieken, wisten van een opdracht tot 't maken van foto's niets af. Zij stuurden de foto afdruk ken aan de fotograaf terug. De ban ketbakkers en bloemisten, (een van hen leverde een bloemstuk van 60 gulden) dienden tevergeefs een kwi tantie in bij hun „opdrachtgevers" Gemeld wordt, dat aan het adres van de jeugdleider 60 taarten be zorgd zijn, 90 gebakjes en talloze bloemstukken. Het is duidelijk, dat de gedupeer de middenstanders bij elkaar voor enige honderden guldens strop heb ben. In dit licht bezien kan men niet alleen van een misselijke, maar zelfs van een misdadige grap spreken. De winkeliers hebben vanmorgen de Leidse recherche ingelicht. De Oranjekade was hel verlicht en een vonkenregen kwam tot ver in de omgeving neer. Narcisstraat en Kempenstraat en Papelaan, waren gehuld in rookwolken. Alle leden van gezin Steyn, kennissen en buren, be gonnen direct de huisinventaris in veiligheid te brengen. De fabrieks- loods, waarin een vijftiental kostbare machines en waarin vele kisten wa ren opgeslagen werd een directe plooi der vlammen. Hierin stonden machi nes ter waarde van ongeveer 100.000 Burgemeester en wethouders van Voorschoten kwamen de brand in ogenschouw nemen. De brandweer van Wassenaar was opgeroepen voor assistentie en bestreed het vuur met haar motorspuit. De motorpomp van het Marine Opkomst Centrum werd eveneens in gezet. Met al het moge lijke beschikbare materiaal werd ge. probeerd het vuur meester te wor den. Maar in het eerste uur was daar geen kijk op. Omsitreeks elf uur was men het vuur wel zodanig meester, dat met het nablussingswerk begon nen kon worden. De fabrieksruimte is zo goed als geheel uitgebrand. De woonruimte van de Heer Steyn ging ook nagenoeg geheel verloren. Het dak is uitgebrand en de muren zijn krom getrokken door de warmte. De blokwagen van de B.B. werd in ge reedheid gehouden en de B.B. ver leende haar diensten. De nuizen van de Oranjekade werden nat gehou den, wegens brandgevaar en over vliegende vonken. De rookontwikke ling was enorm. Vele bewoners van de in de omtrek gelegen woonhui zen voelden zich niets op hun gemak en hielden zich gereed voor een spoe dig vertrek. Doch dit bleek gelukkig niet nodig te zijn. De familie Steyn heeft tijdelijk bij kennissen een on derdak gevonden. De inventaris en de gebouwen van de fabriek waren verzekerd, maar de schade valt mo menteel nog moeilijk te schatten. De toneelinventaris van de vereniging „Het Masker", die opgeslagen was in de bovenruimte van de fabriek, is eveneens verloren gegaan. De club is hierdoor wel gedupeerd, want de stukken waren niet verzekerd. De Papelaan was a-an de zijde van Was senaar evenals aan de Papelaanzijde voor het verkeer afgesloten. De po litie hield de vele toegestroomde toe schouwers op een afstand. De stapels hout, die buiten opgeslagen waren konden behouden blijven. Deze lagen van de richting van het vuur af. Een kijkje bij de blussingswerk- zaamheden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7