Te Utrecht wordt het spoorboekje van Spoetnik I en II samengesteld Nieuw gezicht op een oud land ïopsaarssen te Utrecht niet omhoog Dr de Jager heeft op zijn jacht naar satellieten assistentie nodig De eerste tulpen nu ook in Haarlem gearriveerd DINSDAG 10 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Dit is de nieuwe televisietoren bij Goes, die vandaag: officieel in gebruik zal worden gesteld. Wèl een contrast tussen de pittoresque molen en de zuiver zakelijke televisietoren! Auto na aanrijding te water Twee doden Tussen Leeuwarden en Dokkum is gisteravond omstreeks 21.15 uur een personenauto, na een botsing met een bus van de N.O.F., in de gracht ge reden. Twee inzittenden, de heren W. Boersma en G. Bulthuis uit Ferwer- deradeel, verdronken. De derde inzit tende, de heer O. Verbeek uit Blija, werd licht gewond. De reizigers van de bus liepen geen letsel op. Naar verluidt heeft de bestuurder van de personenauto zijn lichten niet gedimd en is pardoes op de bus ge^ reden. De bestuurder van de bus was zoveel mogelijk rechts van de weg gaan rijden en daardoor in de berm terecht gekomen. Toch botste de auto tegen de bus op, met het noodlottig gevolg. Met een meerderheid heeft het college van B. en W. van Utrecht .besloten, de salarissen van de hogere ambtenaren niet te verhogen, wan neer ook niet een verbetering zal in treden in de inkomens van de lage re- en middelbare groepen. Een minderheid achtte verhoging van de topsalarissen met terugwer kende kracht tot 1 september niet altijd billijk maar zij was van mening dat de voorgestelde verhoging gebo den was met het oog op de bezetting van de hoge functies in de gemeen te. De commissie van overleg heeft zich op het standpunt van de meer derheid gesteld. Een Rotterdamse handelmaat schappij heeft een nieuwe persing la ten maken van een aantal vooroor- loge opnamen van de evangelist Jo hannes de Heer. De eerste plaat zal aan de t hans 91-jarige evangelist wórden overhandigd op 13 december in zijn woning te Driebergen. Toen begin oktober de eerste kunstmaan door de Russen werd gelan ceerd, heeft dit in de wereld de nodige opschudding veroorzaakt. Het nieuws prijkte op de voorpagina's van alle dagbladen en het werd door duizenden verslonden. Nog groter was de opschudding toen deze eerste Spoetnik gevolgd werd door een tweede, waarin men tevens een ruimte had aangebracht voor een hondje, dat met deze kunstmaan zijn banen rond de aarde beschreef En terwijl men in diplomatieke kringen in spanning de lancering van de Amerikaanse satelliet tegemoet zag, betichtte men in Moskou Amerika van het achterhouden van de raket van de eerste kunstmaan, die volgens Rus sische berekeningen, in Alaska terecht zou zijn gekomen. Idereen kan waarnemen Wie zich over deze politieke ach tergronden maar weinig druk ma ken zijn de astronomen, die alleen maar verheugd zijn over deze nieuwe fantastische verovering der mens- Een voorbeeld" van deze laatste soort heid. gebeurtenissen was het opnieuw zicht- Dr. C. de Jager van de Utrechtse j>aar worden van de raket van de eer- sterrenwacht, die de laatste weken ste kunstmaan, in de tweede helft wacht in nauw contact staat. De amateurwaarnemingen zijn op elk moment van.groot belang, maar er zijn momenten dat ze als het ware goud waard zijn. Dat is b.v. onmiddel lijk na het lanceren vaa een nieuwe kunstmaan en o,p het ogenblik dat een satelliet na geruime tijd niet te zien te zijn geweest weer opduikt. belast is met die vervaardiging van de Nederlandse dienstregeling voor de kunstmanen en die telkens de tal rijke meldingen registreert en bestu deert, spreekt van een grote ontroe ring die zich van hem meester maakte toen hij zaterdagmorgen 4 oktober hoorde, dat d-e eerste kunstmaan reeds van november, nadat hij op het noor delijk halfrond bijna vier weken on zichtbaar was geweest. Drie dagen na het lanceren van de tweede kunstmaan waren de baan- elementen reeds berekend en gepu- bliceerd door het rekencentrum in I Boston en deze uiterst belangrijke een etmaal om de aarde re3U!itaten waren gebaseerd op drie cirkelde. 1 1 optische waarnemingen. In eens vier. Nauwgezet. Vijf miljard jaar geleden ontstond Natuurlijk is lang niet alles te ge- met de zon en de planeten ook de kruiken wat er van amateurwaarné- aarde en al die tijd heeft ze het met J rners binnenkomt. Van de ruim dui- één maan moeten stellen. Toen waren - zerl)Cj waarnemingen die de Utrechtse het er plotseling vier. Naast de oude sterrenwacht bereikten, konden maan zijn Spoetnik 1 en zijn vuurpijl s2eoh'ts vijf worden doorgezonden erbij gekomen en later ook Spoet- naar Boston en Moskou, omdat deze 2. inzenders hun waarnemingen met gro- Veel tijd voor bespiegelingen en Le nauwgezetheid hadden verwerkt. vreugdekreten hebben de astrono men evenwel niet. De kunstmanen blijven uur na uur hun banen om de aarde beschrijven en aan de astro nomen en amateurs over de gehele wereld is een neuwe taak toebedeeld, waarvoor nieuwe technieken en een nieuwe vaardigheid nodig zijn. De banen van de kunstmanen moeten geregistreerd worden met de grootst bereikbare nauwgezetheid. Het zijn deze metingen die het $e astronomen mogelijk maken de precies© bewegin gen van de kunstmanen te onderzoe ken en daaruit hun gevolgtrekkin gen te maken over de toestand van de dampkring der aarde. In dit kader is ook een belangrijke rol aan ama teurwaarnemers toebedeeld. De ver eiste nauwkeurigheid is betrekkelijk groot, maar toch ook zodanig dat een handige waarnemer die kan berei ken. Telefoontjes. Sinds die vierde oktober heeft de Utrechtse sterrenwacht ettelijke hon derden telefoontjes en brieven te verwerken gekregen. En met grote nauwgezetheid werd al dit materiaal in kaart gebracht en verwerkt. Dr. de Jagier noemt de waarnemin gen in het land* van zeer grote bete kenis, omdat tussen deze waarne mingen gegevens kunnen zitten die van eminent belang kunnen zijn voor •het satelliet-rekencentrum in Boston •het sateliiet-reKencenirum m rjostunwcuuicm m. CV.S.) waarmee de Utrechtse sterren-1 tijdstip ziet. Aan de amateurwaarnemers die ge organiseerd zijn in de werkgroep me teoren van die Nederlandse vereniging voor weer- en sterrenkunde is thans een oproep uitgegaan aan deze waar nemingen hun medewerking te verle nen. Volgens dr. de Jager kost een der gelijke waarneming weinig tijd. Iede re dag wordt door de Utrechtse ster renwacht het moment van zichtbaar heid dier kunstmanen gepubliceerd, zodat men zich van tevoren op dat tijdstip kan voorbereiden. Het is dan nog slechts een zaak van kijken, me ten en noteren. Dr. de Jager berekent iedere dag de reeds populair geworden Neder landse dienstregeling voor de kust- manen. Op de radio-kamer van het A.N.P. worden de gegevens over de kunst manen opgevangen uit Moskou. Deze gegevens hebben betrekking op de tijdstippen waarop de kunstmanen boven bepaalde landen te zien zullen zijn. Aan de hand van dit materiaal stelt dr. de Jager een dienstregeling samen voor Nederland en België, waarvan de praktijk heeft uitgewe zen, dat de tijdstippen- op de minuut nauwkeurig zijn. Daarom is het, volgens dr. de Ja ger, ook zo simpel voor een amateur waarnemer gegevens te verzamelen, wanneer hij de kunstmaan op dat Op het moment, waarop de kunst maan zichtbaar wordt moet de waar. nemer een baan van de kunstmaan tekenen tussen de sterren, waarbij men een zo hoog mogelijke nauwkeu righeid dient te bereiken. Door dwarsstreepjes aan de baan te plaat sen kan men fle verschillende tijd stippen aangeven, die op drie secon den nauwkerig moeten zijn. Het han digst gaat dit wanneer men zich door een helper laat assisteren die op een horloge de tijd afleest in seconden, minuten en uren. Vóór, en zo snel mogelijk na de waarneming moet het horloge worden vergeleken met het radiotijdsein. De waarneming moet daarna on middellijk opgezonden worden naar de Utrechtse sterrenwacht, waarbij niiet vergeten mag worden lengte en breedte van de waarnemingspost op te geven. De getallen worden bin nen een uur door de Utrechtse ster renwacht doorgezonden naar de sa tellietrekencentra in de Verenigde Staten en de Sow jet Unie. Fotograferen. Het is, volgens dr. de Jager, ook mogelijk de vuurpijl van de kunst manen te fotograferen. Vooral wan neer deze objecten het zenith passe ren, zijn ze helder genoeg om door een lichtsterke camera opgenomen te worden. Het aantal tot dusverre in Neder land verzamelde waarnemimgen is nog niet groot. De vuurpijl van de eerste kunstmaan is enkele malen ge. zien, gedurende de eerste twee we ken na het lanceren. Daarna is hij in Nederland pas weer gezien tegen eind november, alhoewel vele hon derden brieven zijn ontvangen. De tweede kunstmaan is in Nederland tronomen. C.P*N. dankt instructeur at beginselloos gewroet De Communistische Partij Neder land volgt ook haar grote, rode zus in de wijze, waarop ze haar volge lingen in een hoek gooit als een ge bruikt kledingstuk. Op grond van wat het dagblad „De Waarheid" verstaat onder „beginsel loos gewroet en een poging om op ieugenachtige wijze de autoriteit van leden van het partijbestuur aan te tasten" werd dezer dagen de 47-ja rige bezoldigd instructeur voor het zuiden van het land, de heer A. Ver- reijt te Tilburg van zijn functie ont heven. Met name zou de heer Verreijt le den van het Limburgse districtsbe- stuur tegen de partijleiding hebben opgezet. Door ziekte was de heer Verreijt nog niet in staat om commentaar te geven op de berichten, die hij zelf pas maandag in „De Waarheid'' had _,elezen. Bericht van royement, dat altijd schriftelijk gegeven moet wor den, had hij nog niet ontvangen. Wel had het partijbestuur hem eens mon deling van zijn grieven op de hogte gesteld. De heer Verreijt, vroeger paraplu maker en daarna werkzaam in een Tilburgse textielfabriek, was van 5 februari 1948 tot 1 september 1953 in de Tilburgse gemeenteraad de enige vertegenwoordiger van de CPN. In 1946, bij de eerste na-oorlogse verkie zingen voor de Provinciale Staten kwam de heer Verreijt niet voor -op cie kandidatenlijst van de CPN in Noord-Brabant. In 1950 echter als nummer twee. Hij verwierf toen 45 stemmen. In 1954 stond hij als num mer één op de CPN-lijst voor de Bra bantse Staten. Met 647 stemmen werd hij echter ook toen niet gekozen. COMMISSIE ONTWIKKELING NATUURWETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK GEÏNSTALLEERD. De minister van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gistermiddag de com missie ontwikkeling natuurweten schappelijk onderzoek geïnstalleerd. De taak dezer commissie zal zijn, op korte termijn een onderzoek in te stellen naar de stand der natuurwe tenschappen hier te lande en een sa menhangend geheel van maatregelen aan te bevelen, welke nodig zullen zijn om in het bijzonder de universi teiten in de gelegenhend te stellen te voldoen aan de eisen, die het natuur wetenschappelijk onderzoek in de huidige tijd stelt. Om de instelling van deze commisit is in oktober j.l. verzocht door de decanen van de wis- en natuurkundige faculteiten der Nederlandse universiteiten; dit ver zoek werd ondersteund door het be stuur van de afdeling natuurkunde der Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen. DAME AANGEREDEN EN OVERLEDEN. Maandagochtend omstreeks zéven uur is de 70-jarige weduwe de R.. toen zij de St. Lambertusstraat in het kerkdorp Cromvoirt (gem. Vught) overstak om naar de kerk te gaan, aangereden door een haar achterop komende bromfietser. De vrouw kwam daarbij zo ongelukkig te val len dat ze is overleden. voor het eerst gezien op 6 november door de Utrechtse sterrenwacht en daarna door velen in het land op 9 l'O en 11 november. Ondanks talloze, pertinente beweringen is hij, volgens dr. De Jager eerder niet gezien. De laatste tijd zijn nergens in de wereld waarnemingen 'binnengeko men over de eerste kunstmaan, al hoewel deze satelliet nog wel rond de aarde draait. Het is dus ook niet meer te voorspellen wanneer deze kunstmaan weer te zien zal zijn. Het zoeken van dit kleine lichtpuntje zal volgens dr. de Jager, een enorm warwei zijn, maar, zo meent hij, één goede waarneming is voldoende om de baan weer voor een paar weken te kennen. De wetenschap zal een enorme dienst worden bewezen wanneer door een simpele waarneming het verlo ren schaap weer terug wordt be zorgd op een rekentafels van de as- Kasteel Leine was geen laatste rustplaats I In verband met het bouwen van een nieuw regeringsgebouw te Hanover in Duitsland, is de met zink beklede sarcofaag van koning George I van En geland (16601727) uit de familie-grafkelder in het kasteel Leine te Hano ver samen met zeven andere lijkkisten overgebracht naar het kasteel Her- renhausen. Koning George I, bekend als de vorst die geen woord sprak van de taal van het land, dat hij regeerde, werd in de grafkelder bijgezet in 1727 nadat de koning bij Osnabrück in zijn rijtuig was overleden. Het kas teel Leine werd in de tweede wereldoorlog door bombardementen vernield, reden waarom de landsregering van Neder-Saksen besloot op de plaats ervan een provinciaal parlementsgebouw te doen bouwen. De bovenste foto toont de sarcofaag in de oude grafkelder; onder: het merkwaardige trans port op weg. HAARLEMSE KEURING Daar stonden ze dan.de eerste tulpen van het seizoen 19571958. en cm direct maar met de deur in huis te vallen: het was goede kwaliteit ook. De primeur was voor twee fir ma's: D. Boon Wzn, Bovenkarspel en Jac. Tol, St. Pancras. Van eerstge noemde firma zagen we extra beste Crown Imperial met lange sterke steel en flinke bloem, héél goede Ma dame Curie en behoorlijke Prelu dium. Men had elven opgezet en er een flinke bos tulpen uit weten te halen. De bollen waren alleen droog gekoeld. Jac. Tol toonde de halfdub- bele Abodement: een levendig ge kleurde randtulp (lichtrood met geel randje), waarvoor veel belangstelling bestond. Narcissen van hoogstaande kwali teit waren er weer van Warnaar Co, Sassenheim. De Sassenheimse firma toonde nu weer een andere sortiment. Zo prijkte daar al de ele gante cyclamineus Peeping Tom in een conditie, die men in februari maar nauwelijks zal kunnen verbe teren en ook de witte trompet Bruns wick was best. Verder mooie gelijke en goed op kleur zijnde Mercate en Staaveren, Aalsmeer, besloot de keu ring met een drietal vazen fraaie freesia's: de gele Souvenir, de blau we Marion en de forse witte Snow Queen. De plaat hing in de box van de fa Gebrs. Preenen uit Hillegom.Dat v/as maandag in het Krelagehuis en er heerste daar in die kleine ruimte Te Aschaffen in Duitsland heeft een nieuwe methode van motorrijles haar intrede gedaan. De instructeur, de heer Heinz Fierle, geeft zijn instructies via een walkie- talkie. Een ontvanger met een kleine antenne zijn achter op de motor gemonteerd terwijl de koptelefoons zo zijn geconstrueerd, dat de straatgeluiden even hard klinken als onder normale omstandigheden. Op de foto ziet men de heer Fierle (in de auto) met twee van zijn „radio grafische" pupillen. een drukte en een belangstelling als of het een pas ontdekte ets van wij len de heer Rembrandt van Rijn was en dat had allemaal zijn reden. De plaat bracht nl. op realistische wijze in beeld hoe kwaad de bollenkweker en de exporteur het in deze tweede helft van de twintigste eeuw wel hebben. Een groot varken, die de ribben van narigheid en magerte haast door het vel staken stelde voor de kweker-exporteur. De zeug mocht zich verheugen over een groot aan tal nakomelingen, die ze moest fou- rageren uit eigen middelen: het be drijfschap v. d. bloembollenhandel, het produktschap voor siergewassen, het centraal bloembollencomité, de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur, de vakheffing, het laboratorium voor bloembollenonderzoek waren druk bezig hun buikjes vol te drin ken en op een afstand zag men nog meer liefhebbers-biggetjes aanstor men: de nieuwe beurs, de extra hef fing voor reclame en een, die het opschrift diverse andere belastingen droeg. GROTERE VRIJHEID VOOR BAKSTEENFABRIKANTEN Minister Witte zal waarschijnlijk binnenkort besluiten de bestaande beperkingen op de verwerking van baksteen in ons land op te heffen. Bovendien zal hij minister Zijlstra waarschijnlijk adviseren, uit uitvoer van melselbakstenen, die thans aan strenge beperkingen onderhevig is, vrij te laten. Dit zal betekenen, dat de baksteen fabrikanten een veel grotere vrijheid zullen krijgen. Deze mededelingen heeft de voor zitter van de vereniging „De Neder landse Baksteenindustrie", de heer O. C. Huisman, vandaag gedaan in de rede waarmee hij de baksteendag 1957 van het sociaal federatief ver bond voor de baksteenindustrie, die in Arnhem wordt gehouden, heeft ge opend. De heer Huisman nam aan, dat de Nederlamdse baksteenindustrie in staat is, volledig aan de binnenland se behoefte te voldoen,en bovendien te exporteren. Door een investering van ongeveer 50 miljoen gulden nog afgezien van het herstel van oorlogsschade hebben de be staande metselbaksteen fa brieken in Nederland sinds 1951 de produktie weten op te voeren met 360 miljoen stenen per jaar. Zij hebben het to tale produlctieeijfer van 1 miljard 600 miljoen melselbakstenen per jaar thans overstreden. De directie van de Koninklijke Kamper Emaillefabriek voorheen H. Berk en Zoon heeft besloten op korte termijn aan ongeveer 70 personeels leden ontslag aan te zeggen. Boven dien bestudeert zij de mogelijkheid voor een deel van het bedrijf een verkorte werkweek in te voeren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5