,St. Bernulphus' hield bijeenkomst met levendige gesprekken Telegram van dr Drees aan ir Djuanda Discussie op stellingen over beroepsmoraal Scherp Gold en Fizdale voor Toonkunst Norman S. Marsh sprak voor VIRO over de Rechten van de Mens Qaox'tSleutelyat DINSDAG 10 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Volgend jaar naar Brussel In een intieme, gezellige bovenzaal van café-restaurant Nieuw Minerva was gisteravond een flink aantal le den bijeengekomen van de Leidse af deling van de katholieke bond van technici „St. Bernulphus" om naast het vernemen en bespreken van en kele „hamerstukken" de avond ver der te wijden aan de bespreking van het onderwerp hoe de verhouding van de katholiek tegenover de niet- katholiek moet zijn. De voorzitter van de afdeling, de heer F. J.- M. van Ogtrop, pleitte al lereerst voor het hebben van een reglement, zekere regels waaraan de afdeling zich heeft te houden. Op de algemene jaarvergadering begin 1958 zal dit reglement worden bekend ge maakt en wordt meteen een overzicht gegeven van de financiën en de ac tiviteiten, ook die van de gehele bond. Wat betreft de vergoeding van de reiskosten aan de leden, die van buitenaf moeten komen om een ver gadering bij te wonen, bleek de over wegende mening te bestaan, dat dit een persoonlijke aangelegenheid was. katholiek moet bestaan uit liefde. Het innerlijke leven moet door het ma teriële heen naar buiten stralen en niet zoals de liberaal-katholiek ge loof en beleving daarvan in het da gelijks leven wil scheiden. Een der gelijke beleving van het katholiek- zijn in het leven van alle dag zal van de grootste invloed blijken te zijn op de andersdenkende. Het is even wel van het grootste gewicht, dat men zelf goed in het geloof dient vast te staan alvorens men zich be geeft in het gesprek met de ander, vandaar het belang van een degelijk godsdienstonderricht bij het bijzonder onderwijs en zelfs bij de vakoplei- dingen.Op elk maatschappelijk ter rein, voor elk peil van ontwikkeling is een gedegen kennis van de gods dienst vereist. De voorzitter kon, een prettige en interessante avond af sluiten. Leidse Jeugd Actie besloot jubeljaar in intieme kring Verenigd aan een eenvoudige broodmaaltijd zijn gisteravond alle de lustrumcomimissie van de L.J.A., het grote aantal uiteenlopende geno digden te zien als een symptoom van de activiteiten van de L.J.A. Hij sprak als zijn hoop uit, dat de af sluiting van dit tweede Lustrum een begin mocht zijm van bloei niet alleen Bü de komende jaarvergadering zai en medewerkers van in het algemeen een vergoeding van Jeuffd Actae m het Gerefor- de reiskosten worden gegeven 'meerd Jeugdhuis aan de Breestraat De dinsdag vóór Koninginnedag volgend jaar wil de afdeling met echtgenoten en verloofden een hele dag naar de Wereldtentoonstelling in Brussel. Dit belooft een buitenge woon aantrekkelijke aangelegenheid te worden en de kosten hieraan ver bonden worden zo laag mogelijk ge houden, Vele voorzieningen zijn reeds getroffen, zoals het verblijf in Brus sel, een rondgang door de stad en 's middags en 's avonds over het ten toonstellingsterrein, en de mogelijk heid voor de buiten de gemeente Leiden wonenden om 's avonds laat toch weer heelhuids op de plaats van inwoning aan te komen. Omtrent deze trip en de faciliteiten hieraan verbonden, bleken alle aanwezigen zeer enthousiast. Een van de leden, de heer Pegt, leidde met een kort betoog een zeer levendige discussie in, waarop ook was gehoopt. By de uitwisseling van gedachten had de geestelijk adviseur pater Raymund, een groot aandeel. Uit het besprokene, waarbij zijde lings nog veel aandacht werd be steed aan het godsdienstonderricht op scholen en bij katholiek vakonder wijs, bleek overduidelijk, dat de ge zindheid ten opzichte van de niet- bijeengeweest, als een besluit tot de viering van het tweede lustrum. _.__X J|_ In zijn openingswoord zeide de|jn de trouwzaal van het" stadhuis te heer H. Zunderman, voorzitter van Leiden een zitting. om het zegenrijke werk van de in stelling maar ook omdat door de L.J.A. een gemeentebelang gediend wordt. Nadat Joop Koevoets met behulp van twee zijner medewerkers zijn schimmenspel „Peerke en de Duivel" had vertoond, nam de heer Zunder man nogmaals het woord. Hij sprak als zijn mening uit, dat de activiteit van de L.J.A. een grote voldoening moet zijn voor hen, die tien jaar ge leden het initiatief tot de samenwer king namen. Spr. zag in dit samen zijn meer dan „een etentje": een sa menzijn aan één tafel van mensen, die na deze tien jaar genoeg idealis me opbrengen om door te gaan, met als basis een eensgezindheid, die de basis is om het werk uit te diepen. Spr. bedankte alle werkers en noem de in het bijzonder de heer en mevr. Steinbach en mej. N. Jansen. Hij bracht deze dank tot uitdrukking in de vorm van enkele boekenbonnen en eindigde zijn toespraak met de wens dat de L.J.A. sterkte en kracht mocht vinden om zijn werk in de toekomst voort te zetten, Ook wethouder J. van Schaik bracht hulde aan het bestuur, dat vol élan de verschillende evenementen heeft opgezet en ook doen slagen hij bracht zijn dank en wenste de LJA het es te voor de toekomst. Na het Maskerspel: „De bedela-v en de Laars" door Joop Koevoets werd de bijeenkomst gesloten door de heer Th. Scholte. LEIDS JEUGDPARLEMENT. Het Leids Jeugdparlement houdt donderdag a.s. des avonds te 7.30 uur De ministerraad is heden in spe ciale zitting bijeen geweest ter be spreking van de ontwikkeling in In donesië. Na afloop van de vergade ring heeft de minister-president het volgende telegram rechtstreeks aan de Indonesische minister-president Djuanda doen verzenden. Aan de minister-president van de republiek Indonesia Djakarta. Hoewel de uitlatingen van Indone sische regeringspersonen ten aanzien van verblyf in of vertrek uit Indo nesië onduidelijk zijn en dikwijls met elkaar in tegenspraak, staat het vast dat vele Nederlanders Indonesië op korte termijn willen verlaten. De Nederlandse regering wil alles in het werk stellen om dit mogelijk te ma ken. Hiertoe is echter de medewerking van de Indonesische regering noodza kelijk. Het sluiten van de Nederland- Het onderwerp voor deze avond is „Leiden en haar bevolking" en de gemeentesecretaris, mr J. Bool, heeft zich bereid verklaard hierover iets te vertellen. Hierna zal er ruimschoots gelegen heid zijn voor gedachtenwisseling. St. Adelbert-verenieine koos nieuwe weg Tongeren journaal AKTIE. Na het prima-geslaagde lustrum festijn van de kring roept het bestuur van de Jo-KVP, kring Leiden, de le den op voor een werkbijeenkomst morgenavond „In den Vergulden Turk" om acht uur nam. Onder het motto Aktie wil men met de Jongerencommissaris een werkgesprek gaan voeren dat het wel en wee der JO-KVP ten mauwste zal raken. Voor een vruchtbaar gesprek ver dient het aanbeveling onderstaande -vragen vooraf te overwegen: Is er bij de jongeren politieke be langstelling? Wat wordt er gedaan? Bestaat er een klubje of kern? Zijn er verdere mogelijkheden? Hoe staat het rnet de LTJ, LTM, KAJ, KJMV en NKJB? Is er ruimte voor de Jongeren? Bestaan er plannen een Jongere in de Gemeentraad te krijgen? etc. etc. POTLOOD en GEEST Prof. drs. M. J. Wenners, hoogle raar van het Philosophicum te War mond, had gisteravond in de St. Adel- bertvereniging een ander gehoor ge kozen voor zijn belangwekkend col lege over beroepsmoraal en de chris telijke zin van arbeid en beroep. Tevoren had de spreker zijn stel lingen rondgezonden, op verzoek van het bestuur. Of het nu aan de stel lingen lag, waarin de nadruk was ge legd op de profane beroepsuitoefe ning voor deze bijeenkomst was de animo van de zijde der uitgenodigde geestelijkheid gering (niet in kwali teit maar in kwantiteit) en van de zijde van de leken zeer bevredi gend. Behalve de vooraf ter kennis ge brachte stellingen, was er nóg een nieuwigheid. Na afloop van de in leiding werden de toegelichte stel lingen besproken aan ieder tafeltje, en toen barstte de discussie los, wel ke een diepgaand en toch spannend verloop had. Deze nieuwigheden ter aankweking van het vrucht-dragen der bespreking zijn zeker in de smaak gevallen. Op zijn uitvoerige stellingen gaf prof. Wenners een summiere toelich ting. Bijeengevat kan het betoog aldus luiden: Na zich gedistancieerd te hebben van een enge opvatting van de beroepsmoraal met een minima listische inhoud, beklemtoonde spr. de objectieve godsdienstige en christelij ke waarde van de profane arbeid, welke eveneens in het heilsbestel is opgenomen. Arbeid en beroep moeten evenals de mens zelf innerlijk geker stend worden. Deze kerstening be staat hierin, dat door arbeid en be roep de. mens zijn „beeld van God" verwezenlijkt in het „medeheer- sen" over de natuur, en een dienst bewijst aan de gemeenschap, een vorm van naastenliefde dus. I Maar behalve voor een objectieve zijn arbeid en beroep ook ontvanke lijk voor een subjectieve christelijke waarde. Daartoe zal hij zich. bewust „wetens en willens" bij de objectieve waarde moeten aansluiten en in Jjn persoonlijk leven moeten realiseren. No. 525. Horizontaal: 1. dagboek, koopmansboek, 8. achting, 9. groente, 10. onbekende, 11. opening, 13. afkor ting van mangaan, 14. stoere vent, 16. dun en doorschijnend weefsel, 17. koopwaar, 18. mist, 20. waterstand (afk.),- 22. deel van het oor, 23. ri vier in Italië, 24. voedsel om te lok ken, 26. onderricht, 27. officier. Verticaal: 1. verscheiden malen, 2. telwoord, 3. academische titel (afk.), 4. vreemd, 5. spil van een wiel, 6. bergweide, 7. rechterlijk ambtenaar in Drente en Overijsel (geschiede nis), 11. tuchtroede, 12. platte gebak ken steen, 14. oude benaming van li ter, 15. pret, 19. gem. in Zeeland, 21. badplaats in Fr. aan de voet van de Pyreneeën, 23. puntig voorwerp, 25. muzieknoot, 26. bergplaats. Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 522. Horizontaal: 1. ten, 4. kam, 6. aro ma, 7. er, 9. ma, 10. nederlaag, 15. dor, 16. ora, 17. Nederland, 20. Ir, 21. do, 22. elite, 24. ton, 25. les. Verticaal: 1. teen, 2. na, 3. toer, 4. ka, 5. maag, 8. reder, 9. maand, 11. dod, 12. ere, 13. lol, 14. ara, 17. niet, 18. rein, 19. doos, 22. en 23. el. Burgerlijke Stand Geboren: Margaretha dr van C. van Winkel en J. H. Lous; Anna Maria dr van H. G. C. Bouckaert en A M. Heeres; Attie Hermiena dr van F. W. de Goede en M. Hoitsma; Onno André zn van H. J. J. Verhoe ven en C. de Roode; Otto zn van A. Barten en J. van der Leede; Caro lina Margaretha Mafia dr van H. W. Mom en M. P. F. van Steijn; Robert zn van J. J. van Kruijssen en B. Korpershoek; Yolanda Iris dr van A. H. van der Burg en A. M. S. Cort- hals; Catharina Agatha Maria dr van W. J. Schelvis en A. C. P. Otto, Wouterus zn van B. Mielo en J. F Breedevelt; Antonia Cornelia Maria dr van C._ J. van den Berg en A. M. L. Schacht; Gerardus zn van W. van Zwieten en I. A. van der Meij; Gem ma Cornelia dr van M. J. van Goo- zen en J. P. N. van den Ing; There- sia Maria dr van M. J. Goozen en J. P. N. van den Ing; Johannes zn van J. Parlevliet en A. Mos; Lina Hele na dr van J. Harmse en H. M. de Roo; Corstianus Theodorus zn van W. C, van Eb en T. de Groot. Getrouwd: M. van Polanen eii E. J. M. Stikkelman; J. van der Pluym en J. S. Min; J. Bavelaar en J. Kroe- semeijer. Overleden: M. C. Teichfischer 81 jr weduwe van H. J. J. Kruse; A. M. Verhoef 76 jr echtg. van A. G. J. van Brussel; M. Rozier 80 jr weduwe van G. Tisseur; A. T. J. Etmans 59 jr man; T. J. C. Schmid 71 jr man; J. de Feij 71 jr man; J. van der Wilk 68 jr man. De moeilijkheid is echter dat de moderne arbeid objectief, door me chanisatie en organisatie, „ontmen selijkt" is. Dat maakt het een zware taak zijn arbeid subjectief te kerste nen. Als een geneesmiddel tegen inhu mane inslag van de moderne arbeids- beoefening zag spreker de humani sering van de arbeid door sociale en economische voorzieningen en door verlevendiging van het besef, dat ieders arbeid is een „in de gemeen schap verrichte taak". Deze stellingen verwekten een spits debat, zowel op theologisch-philoso- phisch als wel sociaal-economisch ge bied. De voorzitter, dr. W. J. J. Dijssel- bloem, beschouwde in zijn dankwoord deze inleiding van prof. Wenners in derdaad als een „inleiding", name lijk tot een bespreken van enkele uit gekozen beroepen door St. Adelbert- leden. Het is dus een vervolgver haal. se consulaten, de maatregelen tegen Nederlandse schepen, het verhinde ren van ordelijke aankomst en ver trek van gecharterde vliegtuigen en de moeilijkheden met exitvisa nopen mij op Uwe Excellentie een dringend beroep te doen alle maatregelen te nemen die een ordelijk vertrek van hen, die Indonesië wensen te verla ten, mogelijk maken. Dit houdt o.m. in, dat Nederlandse en andere sche pen volgens voorafgaand vastgesteld tijdschema kunnen vertrekken en alle administratieve faciliteiten wor den verleend om Nederlanders in staat te stellen te vertrekken. Voorts, dat gecharterde vliegtuigen vergun ning krjjgen om te landen en geboek te passagiers op te nemen. Ik moge U.E. verzoeken mij omgaand te ant woorden of de Nederlandse regering op bovenbedoelde maatregelen kan rekenen. DREES Min. president Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 10 December 1857. Door de Prov. Overijss. Cour. wordt gemeld, dat het bestuur der gemeente Ambt Hardenberg besloten heeft met 1 Januari de schoolgelden af te schaffen, het onderwijs vrij te stellen en de bezoldiging der onderwijs door hoofdelijken omslag te vinden. Men verwacht dat die maatregel gunstig zal werken op het ge regeld schoolgaan der kinderen. F EN GELUKKIG van technische perfectie en pure muzikaliteit maakt het luisteren naar het piano-duo Gold-Fizdale tot een waar genot. De beide pianisten zijn naar de muzische geest verwant- een omstandigheid, die een solide basis waarborgt voor een klavierduo, want al zijn twee pianisten nog zo knap en ingespeeld, wanneer de karakter overeenkomst in spel ontbreekt, be hoeft het artistiek geheel nog niet al tijd aanvaardbaar te zijn. Deze kun stenaars zijn er in geslaagd, het ideaal van een pianistische twee-een heid te verwezenlij kei Als inleiding tot hun programma werd Poco Adagio van K. Ph. E. Bach gespeeld, een gaaf specime van een drachtig musiceren, wat lijn en détail betreft; uiterst gedragen en strak. Voortreffelijk vermochten de pianis ten het klavierkarakter te réaliseren, toen zij Mozart's Sonate in C. gr. t. K V 512 voordroegen, artistiek van gehalte. Dan het pièce de resistance „Con certo per due pianoforti van Stra- winsky, een werk, dat van 1935 da teert. Muziek maken was 't parool van hen beiden, zoals dit ook het slag woord van Strawinsky is geweest Het concerto wijst op een enorme creatieve potentie van de begènadig- ge componist; ongekende pvertui- ingskracht; een van de muzieken geschapen door dezelfde geest. Tot welke tijd of periode van Strawinsky's oeuvre dit werk ook moge behoren, elk deel op zich is overweldigend, zo wel Con Moto, als de variaties of de Prélude en fuga; zij zijn ook van ro mantiek gespeend, wanneer men de dichterlijke Notturno beluistert, die zelfs aan Debussy herinnert. 1 het samenspel in Brahms' Haijdn Norman S. Marsh, „fellow" van de universiteit van Oxford, secretaris generaal van de internationale com missie van juristen, heeft gister avond in het gebouw van de Natio nale Levensverzekeringsbank aan het Rapenburg gesproken voor de leden van de afdeling Leiden-Oegstgeest van de Vereniging voor internatio nale rechtsorde. De heer Marsh sprak over de be tekenis van de „dag voor de rechten van de mens", de zgn. Human Rights Day. In een rustig voorgedragen in leiding wees mr. Marsh op de be tekenis van het Handvest, waarin de rechten van de mens werden om schreven en dat in 1948 door bijna alle landen van de wereld werd on dertekend. Spr. toonde aan hoe de gedachte aan bescherming van het individu in de loop der eeuwen groei de. Na fascisme en nationaal socialis me werd meer en meer de nadruk gelegd op het internationaal aspect van de menselijke rechten. De rechtzittingen in Neurenberg Jnen er voor roeping in zagen om gas waren de eerste uitingen van rechts gevoel ten aanzien van personen, die verantwoordelijk worden gesteld voor de misdaad van het ontketenen van een oorlog. Het Handvest, dat 1948 is getekend, noemde spreker méér dan een „overeenkomst" tus sen staten. Verschillende artikelen over de rechten van de mens, die in het document voorkomen, bewijzen dit. Het manifest is echter geen han teerbaar instrument, het vat de mi nimum eisen samen, die men ten aan zien van de rechten van de mens kan stellen. Men kan teleurgesteld zijn over het feit, dat het apparaat ter verbetering van het lot van velen niet in gebruik gesteld kan worden, dat men geen hand heeft om een vuist te maken, maar alléén al door de bereidheid de rechten van de mens te erkennen is men al een stap in de goede richting. Spr. erkende, dat voorwaarden als: een eerlijke rechtspraak, onafhankelijke rechters, weinig betekenen, indien de wetge ving in een bepaald land niet deugt, en vooral indien de overheid er van uit gaat, dat zij altijd gelyk heeft, hetgeen in totalitaire staten het ge val is. Tenslotte weidde spr. uit over de practische maatregelen, die tot een internationale controle kunnen lei den. Van belang is in dit verband de Europese Conventie voor de rech ten van de mens. Hier hebben di verse landen zich bereid verklaard zich aan een onafhankelijke recht spraak te onderwerpen indien de menselijke rechten in het geding zijn. KEIHARD Psychologen kunnen soms een le ven lang blijven vossen op aanlei ding, oorzaak en achtergrond van een zo volkomen onbelangrijke gril, die ze bij een normaal en evenwichtig mens hebben waargenomen. Gewone mensen blijven van ver wondering met de mond open staan, wanneer ze zich stoten aan .zo een onverwachte en ondoordachte hande ling. En misschien hebben zij het wel bij het rechte eind want wie zou be redeneren wat hij in een opwelling doet? Het heeft daarom ook geen -zin, zich af te vragen, wat drie jongeman- teravond om half tien een steen te gaan gooien door een van de grote vensterruiten van het postkantoor aan de Breestraat. Met open mond heeft de ambtenaar in wiens dienst tijd het grapje voorviel, de drie da ders na staan kijken, die hardlopend verdwenen in de richting van de De Gijselaarsbank. Je vraagt je soms ook af Reddend zwemmen. Vrijdag 6 december j.l. slaagden 5 van onze adspirantleder voor Jeugd- brevet I, één der voorbereidende di ploma's van de Koninklijke Bond tot het Redden van Drenkelingen (K.N. B.R.D.) en wel het meisje, resp. de jongens: T. Buma, en D. Bavelaar, W. Hoekstra, R. Moolenbeek, F. A. C. Mulder. Jonge KAJ. Morgen houdt de Jongeren KAJ (1517 jaar) een Sint Nicolaas en advents-avond met een gezellig en aardig programma. Er zijn wedstrijden in biljarten, ta- feltenissen, buksschieten en klaver jassen om aardige prijzen. Als speciale attractie: een gezellige film. De avond wordt gehouden in de Maria Gijzensteeg en begint om 8 uur. De toegang is gratis op vertoon van lidmaatschapskaart. SAMENGAAN variaties, die volgden na de pauze. Het ensemble was zo gelijk van toets, contrasterend en weer m elkaar op gaand; overbruggend 9 verschil van geaardheid in zo'n eenneid, dat van een afdemping van de tinteling ii muziek geen sprake was. Welk een grondige voorbereiding is nodig geweest om zo'n uitsluitend op de muziek gerichte instelling riik te worden. Tenslotte: van Rieti „Second Ave nue Waltzes". Licht van cadenc-, aantrekkelijk van klank, een likje melancholie, dan weer uiterst vitaal, éleg|nt en fascinerend. Hiermed zou 't concert geëindigd geweest zijn, wanneer de solisten niet bezweken waren voor de aandrang van de luis teraars om een toegift, zich uitend in meer dan enthousiast applaus en her haaldelijk terugroepen. Even welwil lend en onvermoeid werd hieraan gevolg gegeven, door een geestig ge speelde Scaramouche van Milha;- een ragfijn ju welt je, Sicilienne van Bach. J. KORTMANN. Gistermiddag hebben dezelfde pia nisten een jeugdconcert gegeven, waarin grotendeels eenzelfde pro gramma werd afgewerkt. GESPREKS-AVONDEN Velen van onze jongeren, meisjes zowel >als jongemannen, lopen met van die voor hen althans wichtige levensvragen, waarop nooit antwoord krijgen, om de een voudige reden, dat ze deze vragen nimmer aan de openbaarheid wensen prijs te geven. De reden daarvan Nu wordt er reeds geruime tijd gezocht naar mogelijkheden om de jeugd te helpen deze „levensmoei lijkheden" te overwinnen. Vorige maand is er een forumavond houden in de parochiezaal aan de Maria Gijzensteeg. Een groot, ja, werkelijk een groot aantal jongeren was daar bijeengekomen om te pra ten en te vragen over moeilijkheden die de jeugd bezighouden en men niet altijd kan overwinnen. Een fo rum bestaande uit bekende Leide- naars gaven aan deze avond een al leszins positief karakter. Een groot aantal vragen op sociaal, politiek, zo wel als op godsdienstig-zedelijk ter rein werden op dit forum afgevuurd, waaruit toch wel bleek dat bij de jongeren het vuur toch nog niet ge doofd is. A.s. donderdag, 12 december, wordt er weer eenzelfde avond gehouden in genoemde zaal. Alle jongeren van Leiden zijn daar van harte welkom i.... men leert er wat. Tot donderdagavond 0EGSTGEEST Geslaagd. Voor het diploma Viool C O van het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek te 's-Graven- hage is geslaagd de heer H. Mizee al hier. SPORT WIELRENNEN BEGRAFENIS VAN MAURICE PEETERS Hedenmorgen is op de rk begraaf plaats aan de Vreedenburgweg te Rijswijk het stoffelijk overschot van Maurice P. Peeters, oud-wereld- en olympisch kampioen wielrennen en herhaaldelijk Nederlands kampioen, ter aarde besteld. Nadat in de kerk aan de Vreeden- burweg een requiem-mis was opge dragen, werd de baar naar het graf begeleid door familieleden en tal van vrienden van de overledene uit de wielerwereld. De KNWU was ver tegenwoordigd door de oud-voorzit ter P. Viruly en de leden van de sportcommissie J. J. van Eek en C. Blekemolen. Talrijke vroegere prominenten en oud-olympische en oud-wereldkam pioenen, bij wie Co Willems, Piet Moeskops, Gerard Leene, Gerrit Bontekoe, jhr. Bosch van Draken- steyn, Frans Rutten, Willem v. Duyn, Adriaan van Herpe, Toon Krijgsman en Rinus van der Leur, de voorzit ter van de Haagse rennersvereniging Olympia, W. Krens en de voorzitter van de wielerclub Sparta, N. J. van HOE TE HANDELEN BIJ TE WATER RIJDEN. De Kon. Ned. Bond tot redden van drenkelingen publiceerde vorig jaar een aantal wenken voor automobi listen hoe te handelen bij te water rijden. Uiteraard is het de bond niet bekend hoeveel mensenlevens gered zijn doordat men die wenken heeft opgevolgd, mar uit tal van rapporten en verslagen heeft de bond toch wel de indruk, dat deze wenken in vele gevallen werden opgevolgd, en mfet succes. Daarom heeft de bond deze wenken thans samengevat in een klein handig vouwblad. Men vindt er de bekende wenken in om bij te water rijden de verlich ting van de auto in te schakelen, de portieren voorlopig gesloten te hou den en zich rustig te houden binnen de „luchtbel" onder de kap, maar ook het practisch advies aan alle automobilisten om steeds een twin tig meter lange touwlijn bij zich te hebben, en met de inzittenden eens te bespreken wat elk zou doen bij te wa ter rijden. Laatste Berichten TOCH WEL EXTRA VLUCHTEN NAAR SINGAPORE. Het Indonesisch ministerie van buitenlandse zaken, dat eerder op de dag had geweigerd, toestemming te verlenen voor het vertrek van de „Argonaut" van de Boac met Neder landse evacués, is later, na diploma tiek overleg op hoog niveau, op deze beslissing teruggekomen. Terwijl de Argonaut" gereed stond om 45 evaoué's voor Singapore aan boord te nemen, vertrokken 80 ande re evacués met twee toestellen van de Garuda Indonesian Airways, waarmede een aanvang werd ge maakt met de massale evacuatie door de lucht van Nederlandse onderda nen. Leidse Agenda DINSDAG 10 DECEMBER Verbum Dei. (Plantage 16) Voorbe reiding nachtmis voor niet katholie ken. 8 uur nam. Vereniging Zwakzinnigenzorg. Op heffingsvergadering. In den Vergul den Turk, 4.30 nam. Kath. EHBO, afd. Leiden, Aan- vangsoursus, 8 uur r.-k. Lyceum. WOENSDAG, 11 DECEMBER „Volk van Suriname". Opening ten toonstelling, Rijksmuseum van Vol kenkunde, Steenstraat la, 3 uur nam. Volkenkundige lezing. „Suriname", door C. F. A. Bruynin-g, Rijksmus. v. Volkenkunde, Steenstraat la, 3 uur nam. en O.-cursus. Van Gogh, Breit- ner, Verster. De Lakenhal, 8 uur nam. K. en O. Rotterdams Toneel. „Dom Juan" Schouwburg, 8 uur nam. Leidse postzegelverzamelaars. Ver. gadering. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. 8 uur nam. Jo-KVP. Werkbijeenkomst. In den Vergulden Turk 8 uur nam. KAB-wijkbesturen. Bespreking. Chr. Soc. Belangen, Oude Singel 236. uur nam. DONDERDAG, 12 DECEMBER Kath. EHBO. afd. Leiden. Vervolg cursus, r.-k. Lyceum. 8 uur nam. Forum voor katholieke jongeren. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur. Dienst der Apotheken. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552, Haven- .potheek, Haven 18, tel. 20085, apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Marktberichten LEIDEN, 10 dec. Vette varkens. Aanvoer 189 stuks. Notering in kg. lev. gew.: Zware varkens 1.561.60. Lichte varkens 1.621.66 en zeugen 1.451.50. Handel vlot. Prima's een en twee cent boven notering. ROTTERDAM 10 dec. Vee. Aan voer 2833 stuks. Weektotaal 4963. 300 vette koeien, 832 gebruiksvee, 100 vet- kalveren, 253 graskalveren, 540 nuchtere kalveren, 89 varkens, 162 biggen, 63 paarden, 4 veulens, 469 schapen en lammeren, 21 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien le kw. 2.98 -3.14, 2e kw. 2.60—2.90, 3e kw. 2.502.60; vette kalveren 2.85— 2.95, 2.60—2.80, 2.40—2.50; gras- kalveren 400—300250; nuchtere kalveren 7260—50: biggen 40—30 25; slachtpaarden 2.05—1.851.75, schapen 11095--85; lammeren 105—80—70; kalfkoeien 1200—1000 -800; melkkoeien 12001000800; varekoeien 825—700—600; vaarzen 850—750—550; pinken 550—450— 350. BODEGRAVEN, 10 dec. Kaas. Oosten, waarvan Maurice Peeters lid I Aanvoer 13 partijen. Notering: le van verdienste was, begeleidden hun soort 2.24—2.28; 2e soort 2.15—2.24, vriend naar zijn laatste rustplaats. extra 2.29—3.32. Handel kalm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2