Proces zaligverklaring van Titus Brandsma in Nederland beëindigd L. T. B. voorzitter Kampschöer legt functie neer Auto ramde boom Niet accoord met voorstel hoofdbestuur i.z. Haarl.Beurs Auto reed in Drentse Hoofdvaart PFi nkon'n9e"j MAANDAG 9 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Acten gaan □aar Rome Zondagavond is in de St. Augus- tinuskerk der paters Carmelie- ten te Nijmegen de plechtige, openbare slotzitting gehouden van het proces in Nederland voor de zaligverklaring van pater dr. Titus Brandsma, die in 1942 is overleden in het concentratie kamp Dachau. Dit was de slotzitting van het bisschoppelijk onderzoek, dat in I Nederland moest gehouden wor den, waarna het wordt overge dragen aan de congregatie der riten te Rome, waar een speciale kerkelijke rechtbank nog twee maal het leven en de werken van de carmelieten-pater Titus Brandsma zal onderzoeken al vorens tot de zaligverklaring van pater Titus Brandsma zal kun nen worden overgegaan. De Bossche diocesane rechtbank heeft meer dan tachtig zittingen ge wijd aan het onderzoeken van het leven en de werken van pater Titus Brandsma (136 delen met o.a. meer dan 1100 brieven). Verder is onder zocht of er geen officiële kerkelijke verering van deze geestelijke heeft plaatsgehad. Getuigen. In de loop van dit proces zijn ruim vijftig getuigen gehoord, onder wie de thans overleden kardinaal dr. J. de Jong; twee Nederlandse bisschop pen; vier hoogleraren uit Nijmegen en vele medegevangenen van wijlen pater dr. Titus Brandsma uit de kam pen van Kleef, Amersfoort, Dachau enz. De belangstelling voor de slot zitting was zeer groot en de kerk was tot de laatste plaats bezet. Voor het versierde altaar hadden plaats genomen de leden van de ker kelijke rechtbank van het Bossche diocees, onder wie mgr. W. Mutsaerts; bisschop van Den Bosch, voorzitter; prof. dr. Willibrord Lampen O.F.M., vice-voorzitter en gevolmachtigd rechter. Mgr. W. Mutsaerts opende de plech tige zitting met het gebruikelijke ceremonieel. De deken van Nijmegen mgr. C. v. Dijck, die wijlen pater Titus Brandsma van nabij heeft ge kend toen deze nog doceerde aan de universiteit van Nijmegen hield een toespraak, waarin hij pater Titus Brandsma schetste als hoogstaand mens, een christen van de daad, een geleerde en als een verdediger van de kerk en de samenleving. Nijmegen zal, aldus spreker, Titus Brandsma dienen te eren met een standbeeld. Naar Rome. Na de zitting van de kerkelijke rechtbank, waarbij de vele akten, waarin de besluiten en de gevolg trekkingen der verschillende zittin gen zijn vastgelegd, werden getekend en verzegeld, zijn de akten aan de voorzitter aangeboden door de grif fier, dr. O. ter Reegen S.S.S. Mgr. W. Mutsaerts celebreerde hier na een plechtig pontificaal lof, dat werd opgeluisterd doo- een koor van verenigde kerkzangers van Nijmegen. De vice-postulator van de diocesane rechtbank, pater dr. A. Staring O. Carm, zal dezer dagen de verzegelde Koningin en dochters □aar Londen H.M. dc Koningin en de prinsessen Beatrix en Irene zullen zich tegen het einde van de volgende week naar Londen begeven, ter bijwoning van het huwelijk van Ann Abel Smith, de kleindochter van prinses Alice. Dc bruid verbleef in de oorlogsja ren in Canada, waar haar grootvader, nu wijlen de graaf van Athlone, gou verneur-generaal was en daar heb ben de prinsessen haar leren ken nen. Prinses Irene zal het huwelijk, dat zaterdag, 14 decemiber, wordt vol trokken, bruidsmeisje zijn. De konin gin en de prinsessen, die in Londen in Kensington Palace zrullen logeren, zullen maandag 16 december naar Nederland terugkeren. akten van de drie processen over brengen naar de congregatie der riten te Rome. Pater Felix Wezenbeek O. Carm te Boxmeer, zal in Nederland ijveren voor de zaligverklaring door het ver zamelen van gebedsverhoringen en door het houden van lezingen. Mgr. Mutsaerts, voorzitter van de rechtbank, beval dat het origineel van de acte gesloten bewaard zal blijven in het archief van het bisdom Den Bosch, en dat het afschrift over handigd zal worden aan de vice- postulator dr. A. Staring, die deze week deze acte naar Rome zal over brengen. IN TREIN GESTORVEN. De 64-jarige electrotechnicus G. C. B. uit Amsterdam is zaterdagmiddag in een eerste klasse compartiment van de trein, die van Maastricht on derweg was naar Amsterdam, aan een hartverlamming gestorven. Een dokter, die zich onder de passagiers bevond constateerde de dood. Na aan komst van de trein in Amsterdam om half twee, werd zijn stoffelijk over schot door een ambulancewagen van de G.G. en G.D. naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. Het s.s. „Zijpenberg", dat ge meerd ligt in de Coenhaven te Am sterdam verbrak zondagmiddag de bnaden die het aan de kade kluis terden. Voordat het schip in de storm verdere schade aan kon rich ten had men het 5000 ton metende vaartuig weer onder controle. Oplossing moeilijkheden wordt in verkeeide richting gezocht drijf te staken. „Wij hebben", aldus de heer Kampschöer", echter de laat ste jaren kunnen constateren, dat in dit opzicht de structuur van de land bouw aanzienlijk is verbeterd, het geen bereikt is langs vrijwillige weg door onderwijs, onderzoek en voor lichting". Spreker beval onder meer ruil- verkavelings- en/of streekverbete- ringsplannen aan. Spreker zeide tenslotte niet te wil len pleiten voor dirigistische maat regelen maar wel voor een objectief onderzoek naar de mogelijkheden om in overig Nederland voorwaarden te kunnen scheppen die een concentra tie en een opeenhoping van bevol king in het westen tegenhouden. In de vandaag te Haarlem gehou den vergadering van de katholieke Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzitter de heer G. W. Kamp schöer uit Wassenaar meegedeeld, dat deze vergadering de laatste zal zijn, die hij zal voorzitten. In juli wordt een bijzondere algemene vergadering gehouden, waarop zijn opvolger zal worden gekozen en waarin hij af scheid van de L.T.B, zal nemen. De heer Kampschöer zeide in zijn openingsrede, dat in de verwezenlij king van het gewenste landbouw beleid een goede stap vooruit is gezet doordat reeds een gedeeltelijke her ziening heeft plaats gevonden van de uitgangspunten, welke bij de vast stelling van de kostprijzen van de agrarische produkten gehanteerd worden. „Er zijn nog vele kwesties, die om een nadere regeling vragen" en daarbij gingen de gedachten van spreker uit naar de inkomstenbelas ting. „Zo is reeds jaren achtereen in alle redelijkheid gevraagd om deze be lasting niet meer over een jaar te heffen, maar naar een gemiddeld in komen van een periode van vijf jaar. Hoewel een zodanige regeling ook voor andere sectoren gunstig zou werken, zal zij toch vooral voor de agrarische sector van uitermate groot belang zijn. Deze bedrijfstak is immers geheel afhankelijk van de wisselende weersomstandigheden derhalve ook aan sterk variërende opbrengsten en eveneens sterk ver schillende bedrijfsresultaten onder hevig. Door de slechte weersomstan digheden van de afgelopen twee jaren zijn de agrariërs niet in de ge legenheid geweest voor de afgelopen bedrijfsrisico's reserves te vormen; daardoor verkeren velen van hen in ernstige likwiditeitsmoeilijkheden". De voorzitter vestigde de aandacht van de veehouders op het volgende: „Mocht aan het eind van het jaar de melkprijs nog niet zijn uitbetaald, zorg er dan voor, dat de vordering, die men houdt, op de balans acti veert. Doet men dit niet, dan zal men door de hogere melkprijs van het melkprijsjaar 1.9571958 en de na betaling over 19561957 in een zo hoge progressie voo* de inkomsten belasting vallen, dat men het grootste deel van de nabetaling via de fiscus weer aan de overheid kan teruggeven en dat mag toch niet de bedoeling zijn". Ten aanzien van het ontwerp al gemene kinderbijslagwet en enkele daarbij behorende ontwerpen van wet deed de voorzitter een beroep op de volksvertegenwoordiging om ,aan de reeds jarenlange onrecht vaardige discrimitatie in inkomens vorming tussen loontrekkenden en zelfstandigen een einde te maken". Voorts merkte de voorzitter op: „De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening tracht te sug gereren, dat er van een structuur- probleem in de landbouw gesproken kan Worden. Wat onder dit probleem verstaan wordt, is niet aangegeven" Volgens spreker wordt thans de op lossing voor de moeilijkheden, waarin de Nederlandse landbouw verkeert, in de verkeerde richting gezocht. De minister wil een verbetering van de agrarische structuur verkrijgen door het stellen van vestigingseisen, een geleidelijke opheffing van een aantal kleine bedrijven en ondere land- en tuinbouwers te stimuleren hun be- Renteverhoging bij Boerenleenbanken Van 3 naar 3,25 pCt. Ingaande 1 januari 1958 gaan de boerenleenbanken in Nederland de rente op direct-opvraagbare spaargel den verhogen tot drie en een kwart procent. Het vorig jaar, 1 januari 1957, hebben de meeste boerenleen banken hun rente van 2.75 op drie percent gebracht. Het advies tot de nieuwe rentever hoging werd gegeven floor de beide grote centrales van boerenleenban ken, de Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve CentraleRaiffeisenbank in Utrecht. Het merendeel van de Né-' derlandse Boerenleenbanken is wel bij een van de beide centrales aange sloten. Het advies zal, naar de besturen van de beide centrales verwachten, door alle aangesloten banken worden gevolgd. Het bij de 1319 betrokken leenban ken geplaatste inleggerstegoed be draagt momenteel tweemiljard zes honderdmiljoen gulden. Slechts een klein deel van dit bedrag bestaat uit niet ineens en dadelijk opeisbare gel den. Een dode Aan de Drentse HoofdvaaTt te Ha- velte is gistermorgen een auto met vier inzittenden door tot nog toe onbekende oorzaak tegen een langs de weg staande boom gebotst. Aange zien niemand het ongeluk heeft zien gebeuren, en de inzittenden nog niet gehoord konden worden, vermoedt men dat de storm bij dit ongeluk een rol heeft gespeeld. De bestuurder van de auto, T. N. uit Oudewater en twee der inzitten den A. H. en H. H., twee broers uit Nijkerkerveen, werden zwaar ge wond. De vierde inzittende, H. H. uit Goes, vermoedelijk studerende in Utrecht, kwam om het leven. De drie zwaar gewonden, die verschei dene arm- en beenbreuken hadden opgelopen, zijn ter verpleging in het Diaeonessenhuis te Meppel opgeno men. Nieuwe vezorgster prinsessen benoemd H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben aan mejuffrouw A. A. Broers op haar ver zoek met ingang van 1 januari 1958 op de meest eervolle wijze ontslag verleend als verzorgster van de prin sessen, zulks onder dankbetuiging voor de vele belangrijke diensten door haar in die functie bewezen. Met ingang van dezelfde datum is mejuffrouw L. J.' Ingen Housz te Beverwijk benoemd tot verzorgster van de prinsessen Margriet en Ma rijke. Mejuffrouw ingen Housz, die gebo ren werd in Beverwijk, heeft het gymnasium te Haarlem gevolgd. Daarna is zij naar Frankrijk gegaan, waar zij aan de universiteit te Gre noble Frans en aan het conservato rium aldaar muziek heeft gestudeerd. Vervolgens heeft zij zich laten in schrijven aan de school voor maat schappelijk werk te Amsterdam. Haar opleiding daar zal mejuffrouw Ingen Housz dus voor het aanvaarden van haar nieuwe functie onderbreken. Mejuffrouw Ingen Housz is een dochter van ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. Brand op jachtwerf Drie schepen door vuur vermeld Door een raadselachtige brand zijn gisteren ürie jachten die gemeerd la gen aan de Emmakade te Vlaardin- gen geheel ot gedeeltelijk vernield. Bewoners van de kade schrokken tegen een uur of acht op van een felle ontploffing, die gevolgd werd door een laaiende steekvlam. De explosie vond zyn oorzaak in de benzinetank van de motorsnelboot „Jacobela", die op de jachtwerf lag van de heer Oosterlee. In een oog wenk stond het twaalt meter lange schip in lichterlaaie. Er werd groot alarm gegeven en de brandweer rukte met veel materiaal uit. Men kon echter door de smalle kade de vuurhaard niet dicht genoeg nade ren, zodat de brand met enkele „vuurvreters' bestreden moest wor den. De snelboot van de heer Wende- rmg uit Rotterdam brandde geheel uit. De wegstromende benzine be reikte nog twee andere schepen, het tien meter lange stalen zeiljacht „Coppelstock" van de heer Van der Houwen en een motorjacht van de heer De Bruyn, beide uit Vlaardin- gen. ,Ook deze schepen hadden ern stig onder het vuur te lijden. Naar de oorzaak van de explosie tast men in het duister. 's Middags was er op de werf nog gewerkt en de eigenaar had om kwart over vijf alles in orde bevon den. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van oorlog wordt door vele kamerleden de vraag gesteld of het juist is dat Uit de zaak-majoor K. kan worden geconcludeerd, dat het departement van oorlog samenwerkt met mensen die steekpenningen toestoppen aan officieren. Bestaat deze samenwer king nog, zo wordt gevraagd. Tenslotte vragen de kamerleden hoe deze samenwerking mogelijk is met mensen, wier eigen belangen niet met het algemeen belang zijn te verenigen. OPHEFFING GEMEENTE ÖAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE? De minister van Binnenlandse Za ken heeft zich in beginsel accoord verklaard met een voorstel tot op heffing van de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude. Zuid- Schalkwijk en Spaarndam-oost, be horende tot bovengenoemde gemeen te, zullen volgens het bestaande plan bij Haarlem worden gevoegd en de overige delen van Schalkwijk bij Haarlemmermeer. Als deze plannen doorgaan, kan een wetsontwerp in deze geest wor den verwacht „Bloembollencultuur" afd. Hillegom Zoals kon worden verwacht heeft de afdeling Hillegom van de Kon. Al gemene Vereniging voor Bloembollencultuur in een ledenvergadering, wel ke vrijdagavond in hotel Sistermans werd gehouden, het voorstel van het hoofdbestuur met betrekking tot de Haarlemse Beurs met algemene stem men verworpen. Dit voorstel beoogde de vakverheffing, die thans 3% bedraagt en gehe ven wordt voor de financiering van de Onpersoonlijke Reclame, met een half procent van het exportbedrag te verhogen ten bate van de bouw van een nieuwe bloem bollen beurs te Haarlem. Het afdelingsbestuur legde de vergadering een amendement op dit voor stel voor, inhoudende dat de afdeling Hillegom in principe met het voor stel van het hoofdbestuur accoord gaa t, mits de heffing beperkt blijft tot voorlopig één jaar en over deze heffing telkens van jaar tot jaar een be slissing wordt genomen. Ook dit amendement werd door de aanwezige 120 leden unaniem afgewezen. Twee accenten lagen op de afwijzing en wel ten eerste de kostbaarheid van het project (schatting 810 miljoen gulden) èn de voorgestelde wijze van incasso door het P.V.S. Aan het afdelingsbestuur werd opgedragen een motie te formuleren waarin wordt aangedrongen op terugname van het voorstel door het hoofdbestuur. Staats, echter zonder de verwijzing naar de Hillegomse beurs. Men wordt het eens over een tus senvoorstel. Aan het hoofdbestuur zal worden verzocht het thans ter tafel liggende voorstel terug te ne men. de zaak opnieuw te onderzoe ken naar de mogelijkheid van een goedkopere opolssing echter zonder inning door het Productschap. Met instemming van de vergadering zal een kleine commissie die deze motie in die geest zal redigeren. Ook afdelingsvoor- stel verworpen ne<. afaeiingsóestuuir is Dij de in diening van nci ctnienueineiit uitge gaan van net stuinupuni aai ver De ie- nng van ae ne utö como a a ue arin- g-ciiu geweuai is axsnieue een prin- v.ipieie uiiapra&K ten aeze aoor net van. net Kon net ook eens zijn mei ae piannen tot inning van ue ge vraagde geiaen aoor net Product schap aocu wilde zich nog niet oin- aen voor een periode die zien uit zou sucKKen over 10 jaren. „Koninklijk aanhangsel". De heer P. J. W. van Til opende het aeoat en noemde ae consequen ties van de voorstellen „angstaanja gend ue mmng door net rvS bete- nent voigens spr. aat de vrije orga nisatie zien uil gaat'leveren aan net x-rodwctscnap zonder dat ruimte is geiaten voor ontsnappingspogingen, w orat dit voorstel aangenomen, al dus oe lieer v. Til, dan zal de naam van onze vrije organisatie, de Kon. Aig. ver. v. Kioemuoilencuituur moe ten worden veranaerd in „Koninklijk aannangsei van Prodiuktsciiap(Al gemene hilariteit), öpr. wijst beide voorspellen onvoorwaardelijk af. De heer H. Nieuwennuis vermaart doordrongen te zijn van de noodzaak van een oetere oeurs doch ook hij acntte net principe niet juist ai gronat de afdeling aaarop haar voor stel. ue heer F. v. d. Kolk, lid van het nooid'oestuur, zegt echter dat het voorstel van het nooldbestuur eigen lijk moet worden gezien als een soort enquête onder de leden. Bij het hooidbestuur ligt. het aanboa van de gemeente Haariem, De Alg. Ver. re serveert jaarlijks een zeker bedrag voor nieuwbouw. De vraag is nu ge steld wat het gaat kosten en of het vak werkelijk bereid is 1012 mil joen gulden op tafel te leggen. Eigenlijk betreurt het hooidbestuur zelf de vorm waarin dit voorstel ge komen is. Het eerste waar het om gaat is de bereidheid van het vak en het tweede om een uitspraak over de manier. De heer A. J. v. Engelen wijst het voorstel af, wijzende op de practische onbruikbaarheid van het terrein „De Koekamp". De heer A. H. Staats zegt dat de tijd is aangebroken om de kaarten op tafel te leggen. Op een behoorlij ke manier is de Ilillegomse beurs te vergroten en dat zal slechts 2 mil joen kosten in plaats van 10 of 12. Waarom dan nog praten over een beurs van 10 miljoen in Haarlem? Nadat nog enkele andere aanwe zigen van hun zienswijze hadden la ten blijken bracht de voorzitter, de heer G. Topper, eerst het amende ment van de aideling Hillegom in stemming dat met algemene stem men werd verworpen. Eenzelfde lot onderging het voorstel van het hoofd bestuur. Motie tot verdraging. Hierna volgde een discussie over het voorstel van de heer Staats Ver schillende aanwezigen verklaren zich er voor anderen willen het, althans voorlopig, ale zijnde ontactisch ach terwege laten. De heer H. Nieuwen- huis leest een motie voor waarvan de inhoud in grote lijnen overeen komt met het voorstel van de heer Huishoudelijke zaken. Aan het begin van de vergadering herdacht de tweede voorzitter, de heer G. Topper, bij ontstentenis van voorzitter P. M. Hiulsebosch, die bui tenlands vertoeft, de overleden le den C. Langelaan C. A. B. Goemans en W. v. Reisen. In plaats van de heer P. M. Hulse bosch, die aftredend is en niet her kiesbaar, werd bij enkele cand-idaat- stelling tot voorzitter gekozen de heer F. v. d. Kolk. Tot afgevaardig den naar de algemene vergadering van 16 december werden benoemd de heren H. Nieuwenhuis en P. J. W. van Til, met als secundi de heren F. Lommerse en J. Hulsebosch. De heer G. C. Meskers bracht een financieel verslag uit van de corsocommissie waaruit bleek dat er een batig saldo is van ruim 300.— welk bedrag werd gereserveerd voor een volgend corso. Met de candidatuur van Jhr mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, die als algemeen voorzitter pe riodiek aftredend is, ging de verga dering eenstemmig accoord. In de hoofdbestuursvacature Priester zal de afdeling de candidatuur van de heer C. Broere, Beverwijk, steunen en de vacature J. B. Roozen die van de heer Th. Roozen te Heemstede. Voor de rondvraag van de algemene vergadering werd door de heer A. Kleywegt een interessant punt aan de orde gesteld ni. de vraag wat de consequenties zijn voor bloembollen kwekers als zij ingaan op aanbieding van vergoeding door de Nederlandse Aardolie-Maatschappij in verband met onderzoek naar aardolie, nu ook de bollenstreek in het concessiege bied van deze maatschappij is opge nomen. Twee doden Te Uffelte, gemeente Havelte, ié gistermorgen een auto met zeven in zittenden in de Drentse Hoofdvaart terechtgekomen. De bestuurder, een chauffeur uit Leerbroek, is doordat de wagen slipte de macht over het stuur kwijt geraakt met het gevolg dat de auto over het muurtje vlak bij de Uffelter sluis in het water dook. Toen omwonende te hulp snelden, waren reeds vijf inzittenden uit de wagen gekropen, nl. de bestuurder, twee kinderen van hem en een ver loofd paartje uit Utrecht. Toen de chauffeur op het droge was gebracht en bemerkte dat zijn echtgenote en zijn zevenjarige zoon tje nog in de wagen moesten zijn, is hij direct weer te water gesprongen om te trachten hen nog te redden. Wel heeft men nog lange tijd kunstmatige ademhaling toegepast, maar beiden waren reeds overleden. door E Phillips Oppenhelm 35) „De hemel zij dank!", zei hij. ,,Nu kunnen we tenminste even op adem komen om te zien, wat we met die kerels moeten beginnen, die ons wil len wijzen, hoe we onze éigen za ken moeten behandelen." In de eerste plaats", zei Weiss, „wat nu met het stuk dat we teken den? Ik kan begrijpen, dat je 't als dreigement boven ons hoofd wilde houden, zolang wij vijanden waren. Het was een goed wapen en je had er recht op, maar nu we weer samen werken, zie je zelf wel in, dat het feitelijk de vernietiging van onze belangen zou betekenen, als de te genpartij 't in handen kreeg.' „Als ik dat papier hier had", zei Duge kalm, „dan zou ik het op dit ogenblik verscheuren, maar het spijt me te moeten zeggen, dat ik 't niet heb. Het werd gedurende mijn ziek te gestolen." „Dat weten we", zei Weiss „We weten zelfs in wiens handen het is." Phineas Duge keek hem vragend aan. „Norris Vine heeft het", vervolgde Weiss. „We hebben hem er een mil- lien voor geboden, maar hij weigert het af te staan. Hij zou het al lang voor zijn krant gebruikt hebben en wij zouden nu aan de overzijde van de oceaan zitten, als John Drayton 't hem niet afgeraden had. Nu heeft hij het mee genomen naar Londen. Hij is van plan Deane om raad te vragen. Ieder ogenblik kunnen we nu de slag verwachten. Op een goe de morgen zien we mooi het stuk zwart op wit gedrukt in elke krant van New York staan." „Je hebt er hem een behoorlijke som voor geboden", zei Phineas Duge „en hij weigert het af te staan. Goed 'wat ben je nu van plan te doen?" „Het is jou ontstolen", zei Weiss. „Hij is in zijn recht als hij weigert met ons te onderhandelen; maar het is jouw eigendom en jij kunt er aan spraak op maken." „Dus je stelt voor?", vroeg Phineas Duge- „Dat je morgen de „Kaïserin naar Lpnden neemt", zei Higgins en daar die Vine te pakken ziet te krijgen. De rest kunnen we veilig aan je overlaten, maar ik geloof, als je je best er voor doet, dat je het krijgen zult." Phineas Duge zat voor enige ogen blikken onbeweeglijk. Hij nam in gedachten verzonken kleine teugjes van zijn wijn. gooide zijn sigaar, die uitgegaan was, in het vuur en stak een sigaret op. Het voorstel liet niet na indruk op hem te maken en een reisje naar Europa had niets af schrikwekkends voor hem, maar hij was er de man niet naar, om zo iets te doen zonder 't overwogen te heb ben. „Een week geleden", zei hij met ge dempte stem, ja zelfs een dag geleden zou mijn afwezigheid uit New York mijn ondergang geweest zijn. Als ik het land morgen verlaat en mezelf voor zes dagen aan de zee toever trouw, welke waarborg heb ik dan, dat jullie je aan de overeenkomst houdt, die we morgen zullen afslui ten?" „We zullen een beëedigde verkla ring tekenen, zei Weiss, „dat we gedu rende je afwezigheid direct noch in direct effecten zullen verhandelen, dan tot profijt van jou, zowel als van onszelf. We zullen 'n vennootschaps- acte opstellen wat betreft alle trans acties die wij tijdens je afwezigheid zullen sluiten." Phineas Duge knikte nadenkend. „Ik veronderstel", zei hij, ,dat we iets dergelijks kunnen opmaken. Ik zou blij genoeg zijn, als ik dat stuk terug had, maar Vine is niet gemak kelijk om mee om te springen en hij laat er zich op voorstaan, dat hij mijn vijand is." „De lui, die zichzelf zo genoemd hebben", merkte Higgins grimmig op, „hebben er gewoonlijk spijt van ge had." „En dat zal hij ook", antwoordde Phineas Duge, „maar ik ben er niet zeker van, dat zijn tijd al gekomen is. Heren, Jullie moet mij gelegenheid geven dit te overdenken tot morgen avond. Ik zal met mijn makelaar en mijn advocaat om tien uur op je kan toor zijn, Weiss; en als ik besloten ben naar Europa te gaan, is mijn ba gage tegen die tijd al op de boot. Ik kan je nu wel al zeggen, dat ik veel zin heb om te gaan." Weiss slaakte een diepe zucht van verlichting. Hij schonk zichzelf een glas wijn in en dronk 't in één teug leeg. ,,'t Doet iemand goed je dat te ho ren zeggen, Duge", zei hij. „Ik kan je verzekeren, dat we er de laatste we ken lelijk in zaten. Ik voel me heel wat behaaglijker nu jij in onze gele deren mee vecht." Phineas Duge spaarde hun alle ver wijten. Hij vulde Higgins' glas en dat van zichzelf. Hij kon zich veroorloven grootmoedig te zijn. Hiij had tegen ze gevochten, één tegen vier en zij kwamen naar hem toe om genade! „We zullen drinken op de nieuwe President", zei hij. „Deze heeft al te dikwijls tegen windmolens gevoch ten. Hij moet maar hebben wat er bij staat." Hij knikte; Stella was hoogst ver baasd. „Met wie kwam zij?", vroeg zij „Waarom is zij hier gekomen?" „Zij kwam alleen, arm klein kind", antwoordde hij, „en voor een hopelo ze onderneming. Ik heb nog nooit zo iets aandoenlijks in mijn leven ge hoord. Zij moest nog korte rokken dragen en met haar poppen spelen en ze is naar hier gekomen, vier dui zend mijl ver, naar een stad, waar zij niets van weet, om terug te stelen nu je weet wel wat. Je zoudt er om lachen, als het niet zo droevig was." „Die kleine dwaas!", zei Stella, half smalend en toch met een klank van medelijden in haar stem. „Ik dacht, misschien", zei Vine, „kon je er achter komen, waar zij is en eens naar haar toe gaan om verstandig met haar te praten. Als we haar met iets anders helpen kun nen, zou ik 't graag doen, want ik haat de gedachte, dat zo'n lief kind als zij door Londen dwaalt met zo'n onzinnig doel voor ogen." HOOFDSTUK XI Vine's geweten spreekt Virginia sliep weinig die nacht. Toen zij opstond begon z»j haar kle ien bij elkaar te zoeken. Om half tien verliet zij net pension en vertrok zon der adres achter te laten. Om tien uur zwenkte een grote auto de hoek om, stopte voor de deur en de heer Mildmay sprong er uit en snelde luch tig de treden op. Juffrouw Longworth was heen gegaan, werd hem meege deeld door de sjofele Duitse kelner in vuil jasje en vettige, zwarte broek. Neen. zij had geen adres achter ge laten, er was ook geen boodschap voor iemand die haar misschien zou komen opzoeken. De grootste fooi, die hij coit ontvangen had, kon alleen bewer ken, dat hij dieper in huis zijn mees teres ging zoeken, die buiten kwam en bevestigde wat hij gezegd had. Mildmay keerde zich langzaam om en reed weg. Stella en Norris Vine lunchten die dag samen in een klein West End res taurant. Hij had haar door de telefoon gevraagd om te komen en zij had da delijk een andere afspraak gezegd. Zij waren nauwelijks gezeten of hij deed haar een vraag. „Weet je. dat je nichtje in Londen is?", vroeg hij. „Wat! Virginia?", riep Stella uit. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6