RIJNSTREEK 1 weeckelykse CRonycke j ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 ALPHEN AAN DEN RIJN Geboren: Elisabeth Maria Chris tina dr van M. van Nierop en J. W. M. T. Bogaartz; Theodora Antonia dr van T. A. Redegeld en M. H. Re- degeld; Ronald zn van C. P. Laros en M. Verkerk; Arie Matthijs zn van C. P. Verburg en L. van Deijen; Lydia dr van J. Bezemer en C. A. van Ruitenburg; Gerrigje Johanna dr van J. Ooms en J. Kwakkelaar; Anton Syforen zn van S. Raaphorst en C. J. C. van der Werff; Christina Maria Leonie Bernadette dr van H. M. Wenting en E. J. A. M. van der Bruggen; Dirkje dr van R. Wesse- link en C. van Elswijk. Ondertrouwd: Gerardus C. S. M. Breukel 28 jr en Maria G. F. van Slagmaat 23 jr; Johannes M. van den Brink 29 jr en Pieternella J. Hoek stra 28 jr; Evert Schaverus 21 jr en Reina F. Meliëzer 30 jr; Antonius P. A. van der Neut 30 jr en Gerdina Karten 24 jr; Christiaan Paling 26 jr en Gezina Schouten 23 jr; Arie Vergeer 21 jr en Gerritje Houtman 27 jr; Abraham Versloot 25 jr en Petronella Kroon 23 jr. Getrouwd: Pieter de Jong en Teun- tje Blaauw; Huibert H. van der Zee «n Geertruida van 't Wout. Overleden: Neeltje F. W. J. Ver burg 47 jr echtgenote van A. van der Neut; Gerardus Bezuijen 78 jr; Ma- rinus F. Betram 65 jr. Alphense Boys De uitwedstrijd LDWS 1Alphense Boys 1, die voor aanstaande zondag te Leiden was vastgesteld, is voor de Boys omge zet in een thuiswedstrijd om 2.30 uur op het terrein van de Boys ach ter het Bospark. Collecte De opbrengst voor de NOVIB (huis- en straatcollecte) heeft 731.85 opgebracht. De leer lingen van de nijverheidsschool aan de Ambonlaan hebben hierbij nog 329.86 gevoegd van het geld dat zij met inpakken bij een plaatselijk be drijf hadden verdiend. Totaal dus 1061.71. ALKEMADE Doktersdienst. Voor zondag wordt de doktersdienst waargenomen door dr. Brinkhorst en dr. van de Werf. Geb.: Adrianus M. P. z. van A. J." Olijerhoek en J. Th. Groenewoud; Anna M. H. d. van C. J. M. v, d. Meer en G. E. M. Wesselman; Hen-j drjka M. d. van J. A. v. d. Broek en M_ van Boihemen; Frederious H. z. van M. I. Akerboom en A. A. v. d. Meer; Theresia H. M. d. van J. Hoo- genboom en J. E. Verhaar; Veronica G\ d. van C. G. Hassing en M. C. van Es; Leonardms z. van J. J. M. v. d. Meer en M. M. Wesselman; Maria Th.: d. van L. Krijger en H. M. v. d. Meer. Öndertr.: H. C. Ammerlaan en H. H. J. Otte. Getr.: A. P. van der Plas en C. M. G^ Clemens; C. U. van der Klauw en G. van der Bijl; J. D. van der Geest en E. C. van der Geest; Th. van He velingen en A. M. W. van Ruiten. Overl.: Albertus P. van der Geest oud 78 jr. BODEGRAVEN Esto. A.s. zondag zal Esto in eigen hiuis Moercapelle ontmoeten, dat momenteel de tweede plaats op de ranglijst inneemt. Esto 2 trekt naar Gouda om te spelen tegen Donk 4. BOSKOOP Geheel in het kader van de Sint Nicolaasgedachte zeide burgemeester Verkerk vrijdagmorgen na de ope ning van een openbare gemeente raadsvergadering, dat'hij de raad een verklaring schuldig was en deze met genoegen aan de openbaarheid prijs göf. Boskoop kan in het komend jaar 94 nieuwe woningen bouwen. In verband met de verdeling van de provincie Zuid-Holland in bouw- distrikten is het noodzakelijk dat de beschikbare bouwcapiciteit regionaal gebonden blijft, aldus de voorzitter. Aantrekking van buitenaf wordt daarom ten sterkste ontraden, dit in verband met onttrekking van bouw capaciteit aan andere rayons. Vrees voor te hoge aannemings sommen kan buiten beschouwing worden gelaten daar iedere aanne mingssom voor de bouw van woning wetwoningen niet mag uitgaan boven de door de direktie van volkshuisves ting en bouwnijverheid vast te stel len z.g. eurveprijs. Daar deze cur- veprijs voor woningwetwoningen zich op het absolute minimum bevindt is het uitgesloten, dat door openbare aanbestedingen een lagere prijs te be dingen is. Volgens het streefprogramma, goedgekeurd door het bouwdistrikt kunnen volgend jaar in Boskoop 94 woningen worden gebouwd. Er moet echter met nadruk op worden gewe zen, dat in verband met de door de rijksoverheid aangekondigde maat regelen van dit aantal slechts 47 wo ningwetwoningen gebouwd kunnen worden. De overige 47 zijn bestemd voor particuliere bouwers. Verhoging van het aantal van de 47 woningwet woningen is voorhands onmogelijk en wel in verband met de op de rijksbe groting uitgetrokken gelden, bestemd als voorschotten voor de bouw van deze woningen. Stimulering van de bouw door particulieren is dus uiterst noodzakelijk en dit onderstreep ik wel inzonderheid, aldus de voorzitter. De aanbesteding van het bouwrijp maken van de gronden, gelegen in het uitbreidingsplan Goudse Rijweg opst 2, betrof een gedeelte van het werk, n.l. aanleggen van bruggen, riolering en bestrating. Naarmate er woningen gereed komen wordt de op hoging van het terrein, alsmede de aanleg van groenstroken en voetpa den ter hand genomen. Het betreft hier een werkindeling, waardoor een belangrijke rentebesparing wordt ver kregen. Nadat burgemeester Verkerk de hoop had uitgesproken, dat Boskoop met het aannemersbedrijf de fa. Re- horst te Waddinxveen verder zou kunnen bouwen, stelden meerdere raadsleden de vraag, of het niet be ter ware, dat de woningbouw in Bos koop particulier zou worden aanbe steed. Hierdoor zou misschien concur rentie kunnen worden bevorderd,, waardoor de woningbouw goedkoper zou kunnen worden. De voorzitter antwoordde hierop, dat hij van mening was, dat het voor lopig alle aanbeveling verdient om met de fa. Rehorst verder te gaan omreden de gewenste voortgang dan verzekerd is. Op de vraag van de heer Bulk (VV D) of de bouw van de 47 woningwet woningen in het gedrag zou komen als er geen voldoende gegadigden zouden zijn voor de 47 premiewonin gen, zeide de voorzitter, dat hiervoor niet de minste angst behoeft te be staan. Hiermede was het enige agen dapunt afgehandeld, hetgeen inhoudt, dat er ook in 1958 we.r enige namen van gelukkige woningbezitters in het boek van tevredenheid zullen kunnen worden geschreven. HAZERSWOUDE Vergadering Wijk- en Ziekenver pleging. Dezer dagen hielden de verenigingen Wijk- en Ziekenverple ging een gecombineerde vergadering in het hotel „Het oude Raadhuis. Door het bedanken van burgemeester Den Hollander, opende als 2e voorzitter dokter Meijst deze vergadering. Hij heette alle aanwezige leden hartelijk welkom en zei verheugd te zijn, dat er zoveel leden waren opgekomen. Voor de wijkverpleging waren twee vacatures, door het bedanken van burgemeester Den Hollander en door vertrek van Ds Oussoren. In die plaatsen werden met meerderheid van stemmen benoemd: H. Madern en P. de Kruiff. Door uitbreiding van het bestuur werd als bestuurslid ge kozen de wijkzuster (zuster Boer) die met ingang van 1 december met pen soen is gegaan. In het bestuur van de wijkverpleging hebben nu als volgt zitting: mej. C. Boer, Dr P. J. Meijst, N. G. Stokman, N. P. Kaptein, M. Jansen, H. Madern, P. de Kruiff, ds. Chr. van der Leeden en Jab. Ravens- berg. Door uitbreiding van het be stuur van de Ziekenverpleging is dit bestuur als volgt saamgesteld: Dr. P. J. Meijst, N. P. Kaptein, notaris Bakker, W. Kuiper, N. de Jong, B. Slappendel, Jac. van Nierop. Bij de rondvraag vroeg de heer Van Nierop waarom of de voorzitter niet werd benoemd door de leden. De voorzitter zei, dat zolang de vereni- giugen bestaan/altijd de besturen on derling de voorzitter hadden be noemd. Het voorstel van de heer Van Nierop werd in stemming gebracht, doch met 17 stemmen voor en 23 te gen verworpen. Verder niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter na de leden dank te hebben gebracht voor hun opkomst, de vergadering. Aanrijding. Gistermorgen om streeks half elf reed een inwoner van Moerkapelle met zijn personenauto over de Hoogeveenseweg alhier, ko mende uit de richting Boskoop. Voor hem reed een vrachtauto, bestuurd door een persoon uit Hazerswoude. Op het moment dat de chauffeur van de personenauto de vrachtauto in haalde, week deze naar links uit ten einde een daar gelegen laan naar een boerderij in te slaan. De automobi list remde wel, maar door het gladde wegdek gleed hij door, waardoor een aanrijding onvermijdelijk was. De vrachtauto werd licht, de personen auto zwaar beschadigd. Personen on gelukken kwamen niet voor. HAZERSWOUDE (Dorp) Wijkverpleegster. Door het be stuur van de Vereniging voor Wijk verpleging is met algemene stemmen benoemd tot wijkverpleegster zr E. van Leeuwen te Zeist, die met ingang van 15 januari a.s. haar werkzaam heden hoopt aan te vangen Haar adres zal zijn: Burg. Wamaarkade 13 te Hazerswoude. LEIMUIDEN BRAND IN DE KERK. Toen vanmorgen de koster zijn werkzaamheden zou aanvangen en hij de kerk naderde, zag hij dat er brand was in het kerkgebouw. Het bleek dat de vloer en enkele banken, rechts voorin de kerk, boven het ke telhuis van de Centrale verwarming in lichterlaaie stonden. De brandweer, die werd gealar meerd arriveerde spoedig en legde door de kerk twee slangen uit, waar mee ze het vuur spoedig wist te be dwingen. Het onderzoek naar de oor. zaak, die vermoedelijk is gelegen in lekkage van schoorsteen of leidingen, heeft direct na het blussen een aan vang genomen. Rijkspolitie. De heer A. van Dommelen? opperwachtmeester, post- commandant bij de Rijkspolitie te Lei muiden is in verband met zijn be noeming tot waarnemend groeps commandant naar Roeloflarensveen vertrokken, in zijn plaatst is tot post. commandant alhier benoemd de heer Willemse, opperwachtmeester te Rijpwetering. LEIDERDORP Getrouwd: H. Kasteelen en A. Straathof; Th. C. Stuivenberg en J. van den Bosch; J. H. Rasser en M. de Koning. Overleden: L. Haksteeg 56 jr. NIEUWKOOP Wederom ons postkantoor. Nieuwkoops ongeriefelijke en scha mele postkantoortje staat de laatste tijd wel in het middelpunt van de belangstelling. Over één ding is men ieder het eens. Zoals het nu is, kan het in de toekomst niet blijven. Over de plaats echter waar het nieuwe postkantoor zal komen, zijn de me ningen echter verdeeld. In de raadsvergadering van vorige week maandag haalde een voorstel van b. en w. om het aan het nieuwe Grutto-plein te plaatsen, mede van wege de meest gunstige financiële consequenties voor de gemeente, het nog juist met 6 tegen 5 stemmen, waarbij de meerderheid van de Nieuwkoopse raadsleden tot de te genstanders behoorden. Ook een groot deel van de middenstand in het oude dorp woonachtige alsmede zij die zich voor het vreemdelingenbezoek inte resseren zoals V.V.V. zijn voof be houd van een postkantoor in de dorpskern. In „Het Vliegende Paard" had gis teravond een vergadering plaats, waarbij in verband met het geno men raadsbesluit, het bestuur van de beide middenstandsorganisaties de te genstemmers onder de raadsleden t.w. de heren H. Markman, A Bloos, L. Stoppelenburg, A. van Dam en W. Zwart had uitgenodigd teneinde zich over eventuele stappen te beraden. Uit de bijeenkomst kwamen diver se voorstellen ter tafel, die beoog den het postkantoor in het centrum van het dorp te handhaven. Of ze evenwel uit hoofde van financiële overwegingen, gezien ook de tijds omstandigheden, voor een spoedige verwezenlijking vatbaar zijn, daar aan twijfelden allen. Daarom oordeelde men, dat het nog het beste is, de huidige, zij het dan ongewenste toestand voorlopig maar te laten bestendigen, in afwachting van een gunstiger situatie dan mo menteel voorhanden schijnt. De beide middenstands-organisaties, V.V.V. en de watersport-vereniging zullen zich met een adres tot de Raad richten, waarin zij met rede nen omkleed zullen verzoeken het genomen raadsbesluit ongedaan te maken, terwijl men hoopt t.z.t. met concrete voorstellen te kunnen ko men. Aan het einde dankte voorzitter L. v. Capel de aanwezigen voor hun be langstelling voor deze zaak. Geslaagd. Mej. zr G. Th. Mark man behaalde aan de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam de aantekening wijkverpleging. ROELOFARENDSVEEN St. Nicolaasviering der K.J.B. Zoals voorgaande jaren heeft de K.J.B. ook dit jaar weer haar tradi tionele St. Nicolaasviering gehouden in de vorm van een kaart-avond ril. klaverjassen, kruisjassen en ook bjrugbiljarten. De gelukkige winnaars v/aren als volgt: klaverjassen: Winnaarsronde: 1. Siem van Ruiten Sz., Bert Kerkvliet; 2. Ton Koek, Co Rietbroek; 3. Theo v. d. Zwet, Nico v. d. Meer. Verliezersronde: 1. Hans v. d. Meer, Arie van Es; 2. Ben v. Egmond, Ge rard Warmerdam; 3. Theo v. d. We reld, Sjaak Klein. Kruisjassen: winnaarsronde: 1. Kees v. Ruiten, Frans Klein; 2. Paul Koek, Rob v. d. Meer; 3. Sjaak v. Rijn, Piet v. Rijn. Verliezersronde: 1. Nico de Jong, Ton Hogenboom; 2. Kees v. d. Made, Theo Wesselman; 3. Sjaak v. Ruiten, Ton Olijeroek. Bij brugbiljarten werden winnaar: 1. Eduard Klein; 2. Hans v. d. Meer; 3 Nico v. d. Meer; 4. Ben v. d. Zwet; 5. Paul Koek. Ten slotte ging iedereen met blij de herinneringen aan deze gezellige avond huiswaarts. Z0ETERW0UDE GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente vergadert op vrijdag 13 december nam. kwart voor acht. De agenda bevat o.m.: Voortzetting van de behandeling van de gemeentebegroting-1958. Pre-ad- vies en voorstel van b. en w. tot het verlenen van .-en subsidie voor een te geven concert; het verlenen van een subsidie aan het r.k. Lyceum te Leiden; tot het geven van een subsidie aan de St. Jansfanfare; tot vaststelling van een regeling tot het verlenen van studiebij dragen; tot wij ziging van de pensioenregeling van de wethouders en tot het aangaan van een overeenkomst met Leider dorp inzake gebruik van aanvoer- leiding voor de waterleiding en ge bruik van reinwaterkelder. Het breedvoerig pre-advies op het voorstel voor gemeentelijke regeling studiebijdragen, vangt aan met een beschouwing omtrent de noodzake lijkheid dat het opkomend geslacht bij de steeds voortschrijdende indus trialisatie na de lagere school te hebben doorlopen, zich gaat voorbe reiden op de plaats, die het in het arbeidsproces wil gaan innemen, door een practische en daarnaast theore tische opleiding. De kosten daarvoor zijn voor de ouders vaak te bezwarend en het is daarom dat b. en w. het gewenst achten een regeling in het leven te roepen tot toekenning van bijdragen uit de gemeentekas in de kosten van studie. Een instelling van een fonds, waar in telkenjare een bedrag wordt ge stort, lijkt b. en w. het aangewezen middel. De provincie Zuidholland staat in het algemeen de on- en minvermo gende leerling bij, mits voldoende begaafd om de beoogde studie te vol gen en indien ook de woongemeente zich niet afzijdig houdt. De aangeboden conceptregeling is nagenoeg gelijk aan die van de pro vincie. Uitgesloten worden o.m. leer lingen van onderwijs-instellingen waaraan op grond van het besluit van 18 december 1953 een bijdrage uit de gemeentekas wordt verstrekt. Voorts is bepaald voor welke kosten een bijdrage wordt verleend en wel voor studiemateriaal en reiskosten. Ook is de mogelijkheid voor het ge ven van renteloze voorschotten ge geven. De uitbetaling van de bijdragen zal in twee termijnen geschieden. De eerste bij de aanvang van het studiejaar, de tweede termijn na overlegging van het Kerstrapport en een verklaring dat de studie zal wor den voortgezet. B. en w. stellen zich voor dat de regeling ingaande 1 sept. 1958 zal worden toegepast. Omtrent de wijziging pensioen regeling van de wethouders wordt voorgesteld deze aan te passen aan de wet van 1 augustus 1956 en die van 31 januari 1957. Hierdoor zal het pensioen van de wethouder berekend over de volle duur van zijn al dan niet onderbroken ambtsvervulling voor elk jaar 3.5 procent van de jaarwedde, op het ogenblik van af treden, bedragen met een maximum van 70 procent. Het pensioensverhaal wordt nu 3 procent. Ten aanzien van het krachtens deze verordening toe te kennen pensioen vindt een beperking van de uitbe taling plaats op de voet van de be palingen van de wet van 31 januari 1957. Dit heeft tot gevolg dat bij ge lijktijdige aanspraak op pensioen A.O.W. een bedrag in mindering wordt gebracht van 2 procent maal het aantal dienstjaren. Doktersdienst. De doktersdienst wordt waargenomen door dr. F. H. W. Swan, Veurseweg 20, tel. 2356. Voor de zuster: Gezondheidscentrum, Wijngaardenlaan 1, telefoon 2177. Wilt U iets weten? Vraag v. E. te O. Is u een verze kering bekend, die bij ziekte van de huisvrouw uitkering verstrekt om andere huishoudelijke hulp te kunnen nemen? Antwoord: er z(jn wel ziekenfond sen die naast hun ziekenfondsverze kering een afzonderlijk fonds (ver kering) hebben, om bij opneming van de huisvrouw in een ziekenhuis een vooraf bepaald bedrag uit te beta len. In uw omgeving is ons echter geen dergelijk ziekenfonds bekend. Wellicht kan uw eigen ziekenfonds u van dienst zijn, of een der zieken fondsen in L. Ook bestaat de moge lijkheid een gecombineerde ongeval len/ziekteverzekering te sluiten bij een (varia) verzekeringmaatschappij die ook in uw omgeving wel is. Mocht u een zodanige maatschappij niet be kend zijn, dat kunt u bij de redactie van dit blad een adres afhalen. Het was de weeck van Sinterclaes, een weeck vol goede gaeven als loon naer werck voor groot en cleen maer 't meeste voor de braeven. Een iegelyck die wierd verrast met snoepgoed en met packjens, met chocolaede en bancket in doosen en in sackjcns. Verwachtingh clopt' in meenigh hert van cleenen en van grooten. Selfs een minister wierd bedacht, maer niet met peepernooten. Die kreegh een vyftich van bancket en suyck'ren cnipperbollen wylder de auto's in ons land niet hard meer mooghen rollen. Het was de tyd van vaers en rym, so creupel en so liefjens. By herten van soet koeckendeegh daer staecken lieve briefjens. Wel was 't jaerlyx kynderfeest maer kynderen van tachtich die vonden 't feest van Sinter Claes oock allemachtich prachtich. Selfs onse crant deed meede aen het dichten en het rymen. De photo-coppenmaecker wist het aen elkaer te lymen. Het was een sieckte als de griep, die maer niet wegh wou weesen en altyd vielder sint op kind of hart op gard te leesen. Hoe het heer Claes wel self ve^gaet sou ick toch graegh eens weeten. Die heyt haest sestienhonderd jaer met rymen al versieeten. Geen wonder dat in Haeserswou Sint niet kon blijven sitten toen 't schirameltjen van hoplae gingh; hij satter vast te pitten. Oock Horstendael was niet so goed of moest hy ellen dichten. Veel luyden seyden dus tot hem: „Sulx hoort toch'tot Je plichten?" So was hy daeghenlangh in touw ter eer van Sinterclaesjen en was hy voor Jan Alleman naetuurlyck weer het haesjen. Geluckigh gingh de weeck voorby van creupel rymgemeyer, van chocolaede A tot Z en speculaese vryer Wy cryghen al een vuyle maegh van so veel soetichheeden, maer daer het morghen sondagh is isser veel leed geleeden. WILLEM VAN HORSTENDAEL „De oogst van Kaïn door Rosalina Coelho Lisboa. Uit het Portugees door mevr. J. Sohl van Binsbergen Uitg. P Vink, Antwerpen- Tilburg. Dit boek kan met recht en reden het epos van Brazilië worden ge noemd. De familiegeschiedenis van een oud plantersgeslacht is hier de geschiedenis van Brazilië, fascine rend geschreven door een telg van een der geslachten die daarin een grote rol hebben gespeeld. Treffend is het diepe, Europees-zuidelijke ka tholiek religieuse gevoel waarmee deze roman is geschreven, een gevoel dat ons noorderlingen wel eens over dreven voorkomt en soms ook moei lijk te verenigen met ons meer noor delijk puritanisme maar dat eerlijk en overtuigend wordt uitgesproken. Wij zouden dit boek willen plaat sen naast „Gejaagd door de Wind" de familieroman die als achtergrond de burgeroorlog in Noord-Amerika heeft. Even facinerend, even span nend en even logisch worden de lotgeballen van het onmetelijke land en van de oude plutocratische plan tersfamilies in hun verband geplaatst. Deze roman, „De oogst van Kaïn", is een gewaardeerd bezit dat een ieder zij aanbevolen. „De wonderlijke reis naar Karbonkelland", door Frie- drich Feit. Prisma-junio- res. Voor jongens en meis jes van 812 jaar. Uitg. Het Spectrum UtrechtAntwer pen. Vertaling A. Wolsak-v. Dorp. Illustraties van Karl Kohier. Karbonkel, een kleine jongen ver trekt met een zelfgemaakt vliegtuigje naar Karbonkelland. Het ligt ergens heel hoog, tussen de sterren. Vóór hij echter zo ver is moet hij verschillen de andere wonderlanden doortrek ken. Zo komt hij in Spiegelland, waar een heel mooie koningin en een heel lelijke koning wonen. In het heerlijke Dierenland, waar ook Karbonkels poesje, dat hy meegenomen heeft, kan spreken, en tenslotte op aanwij zingen der bewoners van Dierenland bij het doel van zijn reis „Karbonkel land". Het is adembenemend van schoonheid en lieflijkheid. Meer schrijven wij niet, ook niet over Kar bonkeltjes terugreis: dat zou de spanning maar verminderen. Bovendien wordt het verhaal aan schouwelijk gemaakt door een hele boel grappige plaatjes. „De onvolmaakte illusie", door Pogge van Rankers. Uitgave door Ad. M. C. Stok, Z. H. Uitgeversmij. te Den Haag. De inhoud is zeer onderhoudend en zelfs spannend geschreven. Wel is de intrige te fantastisch gekozen en wordt het wel eens moeilijk om de schrijver te kunnen volgen. De vondst om maar ineens vierhonderd jaar terug te gaan naar de hofhou ding van Hendrik VIII, is op zich zelf wel zeer orgineel. Zodoende heeft de schrijver vele historische feiten op niet droge, maar altijd boeiende wyze doen herleven. De hoofdpersoon, Joachim van Weinjer- wen is arm en teleurgesteld in Duits land teruggekomen in 1945. In een gebombardeerde kelder vond hij een oud schilderij, dat, zoals later blijkt, door Holbein is geschilderd. Joachim wordt verliefd op de bijzonder schone vrouw, welke is afgebeeld. Religieus is dit boek niet te waarderen en moet de schrijver sterk aan de Faust en duivelfiguren hebben gedacht. In een hevig onweer smeekt Joachim God en de duivel dat hij zijn geliefde in olieverf mag ontmoeten. Dit lukt en zodoende maakt hy kennis met Hendrik de achtste en de verwikkelingen en dictatuur aan het hof. Wanneer Joachim de kans krijgt om aan deze koning eens goed de waarheid te zeggen hetgeen hij tegenover Hitier en zijn kliek nooit heeft kunnen en durven doen, wordt hij onthoofd. De verzorging van dit boek is uitstekend. Stofomslag, band ontwerp en illustraties zijn van An ton Pieck. „Gevecht in de Spiegel", door Kor Keukens. Uitg. N. V. Kosmos, Amsterdam. Deze roman van Kor Keukens, een eersteling, heeft op raak getypeerde wijze het leven weergegeven van Job Armbjoet, een arme sloeber, die uit de gevangenis ontslagen, het sombere, harde leven tegemoet gaat. Op weg naar het geluk, waarnaar zijn ziel hunkert, doch dat hij toch maar zo heel moeilijk kan verwer ven. Het milieu, waarin hij telkens verkeert, beheerst door een vrouw, die slechts bevrediging van eigen verlangens zoekt, is daarvoor ook allerminst geschikt. En als hij een maal denkt zijn geluk te hebben gevonden, wordt dit weer verstoord, wanneer de zwarte bladzijde uit zijn verleden weer wordt opgerakeld. Het is een brok realiteit uit het volks leven met een treffende milieu schildering, maar een boek ook, dat we alleen voor volwassenen geschikt kunnen achten. De Regenboog-Kinderen, door Josephine Baker Uitg. Mulder en Zoon, Amsterdam, Josephine Baker, die reeds zoveel jaren geleden de wereld in opschud ding bracht, heeft na haar veelzydig optreden in alle wereldsteden, een eigen home gesticht in Les Milandes, waar zij haar moederliefde uitdraagt naar een aantal weeskinderen van al lerlei rassen, allerlei kleuren, zodat zy zelf ze de Regenboog Kinderen noemde. Zy zijn afkomstig uit Korea, Japan, Finland, Columbia, Israël, Frankrijk, Noord Afrika en de Ivoor kust. Zij zijn. aldus Josephine zelf het levend bewijs, dat alle rassen, alle mensen op aarde als broers en zus ge lukkig met elkaar kunnen leven. Josephine stond dezer dagen in het middelpunt der wereldbelangstelling door haar optreden met haar kleinen voor de televisie. Nu vraagt zij weer aller aandacht door haar boek over „De Regenboog-Kinderen" en het zwarte kipje Kott-Kott, dat in haar eigen hok tussen wite kippen, niet erg gezien was. Gelukkig kwam zij te recht bij de „Regenboogkinderen" en vond daar rust en vrede. Josephine schreef zelfde inleiding tot dit fraaie boek met medewerking van Jo Bouillon, terwijl Piet Worms voor de wonderlijk-fraaie illustratie zorgde. Gabrielle, door Catherine Ge- brielson. Uitg. M. C. Stok Z.-H. Uitg. Mij., Den Haag. Weer een boekje uit de Cultuur- serie van deze uitgeversmaatschap pij, een boekje, dat men in één adem uitleest, omdat het zo intens boeiend is, omdat het zo ongekunsteld moge lijk het verhaal brengt van een jong meisje, dat drie maanden met de dood worstelde en tenslotte het onderspit moest delven. Het feit, dat het de moeder van Gabrielle is, die ons het droef verhaal vertelt, maakt dit werk je tot iets zeer bijzonders. Het is me nigmaal ontroerend zoals hier de din gen uit het dagelijkse leven worden verteld. Inderdaad een bewonderens waardig meisje en een dito moeder, die het leven en de strijd van haar dochtertje tegen de dood zo treffend heeft weten weer te geven, dat men ervan onder de indruk komt. „De koninklijke jacht" door Pierre Moinot. Vert. J. Mey- knecht-Grossouw Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Ant- werpen. De roman De Koninklijke Jacht (La Chasse Royale) van de jonge Franse schrijver Pierre Moinot is een liefdeshistorie in een uitzonder lijke maar ongemeen boeiende vorm. Minder dan titel en titelbeeld zou den doen vermoeden is het een jachtverhaal (al is de geschiedenis dan ook in het kader daarvan gevat) maar toch vormen in dit boek het weidbedrijf en het verhaal van een liefde twee facetten die naast elkaar staande en door elkander gevloch ten, tot een onverbrekelijk geheel zijn samengevoegd. Het thema is uitermate geraffi neerd uitgewerkt en geschreven in een boeiende stijl waardoor het boek zich niet slechts om het verhaal laat lezen. Prachtige natuurbeschrijvin gen en stemmingsbeelden maken het tot een waar genot. Voor de vertaling van deze roman, uitgegeven in de bekende Prisma serie, niets dan lof. „Over F. Bordewijk" door Pierre H. Dubois Uitg. Nijgh en van Ditmar, Rot terdam 's-Gravenhage. De uitgevers Nijgh en v. Ditmar hebben enkele jaren geleden (1953) een boekje het .licht doen zien over de schrijver F. Bordewijk dat, nu aan deze auteur de Constatijn Huy- gensprijs 1957 werd toegekend, weer actuele betekenis heeft gekregen. Onder de titel „Over F. Bordewijk" geeft Pierre H. Dubois een karakte ristiek van het werk van de auteur waarin hy in een korte, analyseren de beschouwing tracht de zin en de achtergrond van Bordewijk's werk te verklaren. Voor hen, die wat meer willen we ten over onze nog levende schrijvers zij dit boekje dat tevens een levens schets. geschreven door Bordewijk's echtgenote, de componiste Johanna Roepman, alsmede een beknopte bi bliografie bevat, ter kennisname aanbevolen. De prijs, 0,95, kan daartoe geen bezwaar zijn. De aanbeveling van deze karak teristiek betekent intussen niet dat daarmee tevens een onverdeelde aanbeveling van de werken van Bor dewijk wordt besproken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9