In november 20.000 werklozen meer Frauderende hoge ambtenaar gearresteerd Vuurpijl kreeg Spoeinik-allures in Delfshaven Drama van Miste herleefde voor de Zutfense Rechtbank De Russen zien zich vliegen Priester- en kloosterjubilea in 1958 ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Sterker doorwerken bestedingsbeperking beëindiging van seizoen werkzaam heden, een grotere teruguouaenaneid in de bearijiSioitKen en een steriser doorwerken, ook in andere dan de recnistreeks gctrouen bcarijfstakken, van de maatregelen tot verbetering van de financiële situatie, hebben in de maand november op de cijfers van de geregistreerde arbeidsreserve een duiuelijk aanwijsbare invloed gehad, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. Vergeleken met de cyfers van okto ber vertoont deze arbeidsreserve, in clusief de bezetting van de aanvul lende werken, een stijging van rond 20.000 marmen, nl. van 40.863 tot 61.384. Vergelekeh met november 1956 ge ven de cijfers het volgende beeld: Eind november '57 waren er 52.746 werkloze mannen (eind nov. 56: 25.833). De bezetting van aanvullen de werken was eind november 57 8.636 (1956: 4.982). In totaal dus 61.364 (vorig jaar 30.815). Het aantal werkloze vrouwen be droeg ultimo november 1957: 5799 te gen 3227 op hetzelfde tijdstip in 1956. Tegenover dit aanibod stonden aan vragen open naar 31.926 mannen en 22.108 vrouwen op het einde van no vember 1057. De doorwerking van de bestedings- beperkende maatregelen beperkte zich niet tot de rechtstreeks getrof fen bedrijfstakken. De invloed daar van begint ook door te dringen in de consumptie sfeer. Vooral de omzet van duurzame comsuanptiegoederen en van textielprodukten ondervond er de terugslag van. In de confectie- industrie en de meubelfabrieken nam ook de bedrijvigheid af. Ten opzichte van verleden jaar is de werkloosheid naar verhouding het NEDERLAND HEEFT ACHTER STAND KENNIS NATUUR WETENSCHAPPEN. In december 1956 richtten de deca nen van de faculteiten der wis- en natuurkunde van de Nederlandse uni versiteiten een adres aan de minis ter-president, waarin zij hun grote bezorgdheid te kennen gaven over de achterstand die Nederland heeft op 't gebied der natuurwetenschappen. Ook de koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen wend de zich in april van dit jaar tot de re gering om uiting te geven aan haar ernstige bezorgdheid over de toene mende achterstand in de ontwikke ling zowel van de opleiding als van de beoefening der natuurweten schappen in Nederland. Deze adressen hebben er mede toe bijgedragen, dat de voor de rijksin stellingen van hoger onderwijs in het kader van de bestedingsbeper king ingevoerde personeelsstop enige maanden geleden werd opge heven. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen is nu een commissie ingestlde met de opdracht op korte termijn een on derzoek in te stellen naar de stand der natuurwetenschappen hier te lan de en een samenhangend geheel van maatregelen aan te bevelen, welke nodig zullen zijn om in het bijzon der de universiteit in de gelegenheid te stellen te voldoen aan de eisen, welke het natuurwetenschappelijk onderzoek in de huidige tijd stelt. Tot voorzitter van deze commissie werd benoemd: prof. dr. H. B. G. Ca- simir, directeur van het natuurkun dig laboratorium en lid van de raad van bestuur van de N.V. Philips te Eindhoven en bijzonder hoogleraar in de natuurkunde te Leiden, en tot lid o.m. prof. dr. I. H. Oort, hoogleraar in de sterrekunde te Leiden. Steekpenningen aangenomen Op last van de officier van justitie bij de Haagse rechtbank is gisteren een hoge ambtenaar, referendaris en hoofd van een afdeling, van het mi nisterie van economische zaken onder arrest gesteld op beschuldiging van het aannemen van steekpenningen en het plegen van valsheid in ge schrifte. De ambtenaar heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. Enkele tienduizenden tonnen staal- schroot zijn met behulp van zij» on juiste verklaringen voor veel te hoge prijzen verkocht, waardoor de zoge naamde verrekeningskas van de staalverwerkende industrie van de Kolen- en Staalgemeenschap voor grote bedragen is benadeeld. De af faire is door het departement zelf bij de justitie aangebracht. Staalschroot is een artikel, dat bij zonder veel uit de Verenigde Staten wordt geïmporteerd omdat de K.S.G.- landen er te weinig van hebben. De ambtenaar heeft geruime tijd gefrau deerd door het afgeven van valse verklaringen van herkomst van zeer grote partijen staalschroot. Hierin was als herkomst een land buiten de KS.G. aangetekend, terwyl het schroot in werkelijkheid van bin nen de KS.G. afkomstig moet zijn geweest De prijs kon hij aanvan kelijk aannemelijk maken omdat de prijs van importschroot uit Amerika inderdaad erg hoog ligt. Door de vals opgegeven herkomst van het schroot heeft de verrekenkas telkens het verschil met de verrekenprijs moeten bijpassen. By de fraude moet vanzelfsprekend een handelaar of een groep van exporteurs betrokken zijn geweest, die de ambtenaar steek penningen hebben gegeven voor deze vervalsingen. De justitie zoekt dit tr?+. sterkst gestegen in de provincies Noord-Brabent, Zeeland, Gelderland en Limburg. In Zeeland is dit mede een gevolg van het aflopen der her verkavelingswerkzaamheden. Voor Noord-Brabant en Gelderland is een teruglopen in de pendel naar andere provincies, naast de vermin dering van de werkgelegenheid in eigen provincie, de oorzaak van deze stijging. Pachtprijsbeleid toegelicht Mocht er, door een teruggang in de landbouw, een wanverhouding op treden tussen de ingevolge de nieuwe pachtwet vast te stellen pachtprijzen en de bedryfsuitkomsten, dan kan door wijziging van de normen voor de pach'prijs in deze wanverhouding worden voorzien. Dit wordt meegedeeld in de memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer over het wetsontwerp tot vast stelling van een nieuwe pachtwet. Tn antwoord op vragen van bestuur, waarin de hoogst toelaatbare pacht prijs zal worden vastgelegd wordt meegedeeld, dat deze uiteraard veel overeenkomst zal vertonen met de nieuwe maatregel van bestuur ter uitvoering van artikel 6 van de wet op de vervreemding van landbouw gronden. De regering meent, dat het sys teem van driejaarlijkse herziening van de pachtprestatie niet tot moei lijkheden zal leiden. Provincie Zuid-Holland Salariëring personeel Met de voorgestelde maatregelen tot invoering van leeftijdsionen voor personeel van de provincie Zuid-Hol land wordt inderdaad nog geen volle dige aansluiting verkregen bij de in de metaalindustrie geldende belo ningssystemen. Aldus delen Gedepu teerde Staten gemaakte opmerkingen over dit voorstel. Hiervan kan eerste sprake zijn, zo zeggen Ged. Staten verder o.m., in dien ook in de overheidsdienst werk- classificatie en prestatie beloning toepassing zullen vinden. Omtrent deze maatregelen is echter bij het rijk nog een onderzoek gaande, dat er vermoedelijk toe zal leiden dat met ingang van 1 januari 1958 op beperk te schaal tot invoering van werkclas- sificatie er prestatiebeloning voor het rijkspersoneel wordt overgegaan. Met de volledige invoering van deze verfijning en modernisering van de loonstructuur bij het rijk zullen, naar verwacht wordt, nog wel drie jaar ge moeid zijn. Zodra het college van Ged. Staten over voldoende gegevens zal beschikken, zal het nagaan welke consequenties een en ander voor het loonbeleid der provincie Zuid-Hol land dient te hebben en de nodige voorstellen aan provinciale staten over dit onderwerp doen. Gedeputeerde Staten delen tenslot te mede dat de vraag of de provincie Zuid-Holland met de voorgestelde verbeteringen nog niet wat verder kan gaan, in de gegeven situatie ont kennend moet worden beantwoord. omdat een hondje jankte Een lichtfUts, gralsgerinkel en een harde klap hebben gistermiddag te Oud-Delfshaven de gedachte voeding gegeven, dat er een stuk van de Spoetnik in de Eerste Schansstraat aldaar was neergestort. Zo ernstig deden die geruchten de ronde, dat men er zelfs bij vertelde, dat er ook een hondje had gejankt Nuchtere lieden mochten dan inzien, dat er misschien een hondje van schrik begon te janken, anderen ech ter beseften in de consternatie niet, dat dode hondjes zelfs geen Lai- ka's niet meer janken kunnen. Wat was er dan gebeurd? Om drie uur 's middags zag de be woonster van een van de flats aan de Eerste Schansstraat aan de voor kant van haar woning een raar licht verschijnen. Vrijwel op hetzelfde ogenblik ging met een harde klap een grote ruit aan diggelen. Het vreemde voorwerp ketste op straat en een gedeelte ervan sprong nog metersver over de keien. De inhoud van het projectiel brandde vlak voor de deur op. Deskundigen hebben de restanten van de raadselachtgie vuurpijl ge ïdentificeerd als het restant van een lichtkogel, vermoedelijk afkomstig van een zeeschip. Mogelijk was het ding afkomstig uit een „scheepsopruiming" van een Duits schip, die op enige afstand van het huis werd aangetroffen. Voor de dame, wier ruit vernield werd maakt het niet veel uit, waar de lichtkogel vandaan kwam: ze vraagt zich af hoe ze hem zal moeten betalen. Ze was ongelukkigerwijs niet verzekerd. Bakker vermoordde postbode Zoals wij gisteren al meldden heeft de officier van justitie, mr. J. Don ker, voor de Zutfense rechtbank gis teren levenslangg eëist tegen de 28-ja- rige bakker J. P. uit de buurtschap Miste, die bekende, dat hij op 11 januari van dit jaar de postbode van Miste heeft vermoord. Vo'ór de rechtbank werd een triest verhaal opgerakeld. Verdachte heeft op te grote voet geleefd. Hij trouw de, de bruiloft kostte hem duizenden guldens. Twee dagen lang hebben vierhonderd mensen op zijn geld feest gevierd. Het huwelijk begon met een schuld van 1000 gulden en de schulden stapelden zich op. Hij wil de geld lenen bij familie, maar hij was vol valse chaamte, dat hij niet was vol valse schaamte, zodat hij niet „hoge woord" er uit moest. Hij durfde er met voor uit te ko men, dat hij arm was. Zijn.vrouw en Zijn rijke schoonvader wisten zelfs niets van zijn financiële moei lijkheden. Hij manipuleerde met val se rekeningen en kwitanties, pleegde oplichting aan alle kanten. Toen de leveranciers een dreigende houding aannamen en hij nergens meer kre diet kon krijgen, werd de schulden last hem een obsessie, hij kwam tot plannen voor inbraak en diefstal. De plannen namen nog gruwelijker vor men aan toen hij te weten kv/am, dat één van de drie postboden van Miste iedere vrijdag een groot bedrag aan geld in Winterswijk moest afleveren. In zijn bestelwagen, zo werd nog eens opgerakeld op deze zitting, had hij de ruimte van de laadbak vrij ge maakt, voor de fiets van de postbode en het „voorbedachte rade" was wel duidelyk, omdat hij erkende, de ruimte ook vrij gemaakt te hebben om het lichaam van de postbeambte te kunnen vervoeren. Op weg naar Winterswijk haalde hij de postbode in, bood hem aan hem naar het ziekenhuis te Lichtenvoor de te brengen, waar de broer van de postbode plotseling heen was ge bracht. De postbode ging daarop in, maar hij wilde eerst het geld naar Winters wijk brengen. Op voorstel van ver dachte reed men over een stille weg, omdat men de bewaakte overweg wilde vermijden. Plotseling sloeg de jnotor af. P. stuurde de postbode naar buiten om de wagen aan te slingeren, zelf zou hij dan de reservetank aansluiten, maar hij sloop achter de postbode en gaf hem een felle slag met een limo nadeflesje op het achterhoofd en wurgde hem. •Hij legde vervolgens het lijk in zyh auto en reed kris-kras door de streek. Dicht bij de Duitse grens wierp hij het lijk in een sloot, nadat hij zich van driehonderd gulden had meester gemaakt. Hij reed onmiddellijk naar een le verancier in Aalten en betaalde een deel van zijn schuld. Bekentenis. 's Avonds keerde hij naar de sloot terug om het lijk elders te begraven. Twee douaniers, die dachten met een smokkelaar te doen te hebben hiel den hem aan. Zij vonden het lijk in de wagen en kregen onmiddellijk een bekentenis te horen. Op de rechtszit ting wilde de raadsman van verdach te niet redetwisten over het verschil tussen moord en doodslag. De offi cier had met nadruk van roofmoord gesproken. Hij wees er op, aai het nodig is nu het om de zwaarste straf gaat die het Nederlands recht kent, een diepgaand psychiatrisch onderzoek in te stellen. De president herinnerde er aan, dat er reeds een psychiatrisch rapport is, dat zegt, dat verdachte verantwoordelijk voor zijn daad gesteld kan worden. De verdediger vroeg om een onder zoek door prof. Baan. De verdachte kreeg het laatste woord. Hij vroeg om een gelegen heid, die hem in staat zou stellen zijn daad goed te maken. volkskerstzang in amsterdamse koopmansbeurs Zoals in vele steden van ons land reeds jaren geschiedt, zal ook in Am sterdam dit jaar kort voor het kerst feest een grote volkskerstzang-sa- menkomst worden gehouden en wel op zaterdag 21 decemiber a.s., des avonds acht uur, in de Koopmans beurs. Het ligt in de bedoeling dat Amsterdammers lidmaten van ker ken en vooral ook velen van hen, die niet tot een kerk behoren die avond met elkaar kerstliederen zingen. De samenkomst zal door burge meester g. van Hall worden geopend. Voorts zal ds. J. van Buuren, geref. predikant, het kerstevangelie lezen dr. J. van den Blink, Ned. Hervormd (vloot)predikant houdt een korte toespraak van sr. kapitein D. Lissen- burg van het Leger des Heils zal de avond sluiten. Een muziekkorps van het Leger des Heils en een zangkoor verlenen medewerking. Voor deze avond is een comité van aanbeveling gevormd waarin o.a, zitting hebben de burgemeester van Amsterdam, de commandant van het Leger des Heils, predikanten van diverse kerkgenoot schappen en de heer H. Oosterhuis van het NW. naar Amsterdam In het blad „Moskou's nieuws" werd onlangs het bericht gepubliceerd dat de Russische staatsluchtvaart maatschappij „Aerofiot" voornemens was een geregelde luchtlijn te ope nen van Moskou naar Amsterdam, Londen Parijs en New Delhi. In het blad heeft het hoofd van de „Aero fiot", maarschalk Zjagaref, verklaard dat „bij de besprekingen wel moei lijkheden zijn gebleken, die echter overwonnen kunnen worden"*. Over onderhandelingen betreffen de genoemde luchtlijn is bij de Rijks luchtvaartdienst te Den Haag echter in het geheel niets bekend. In 1947 is een Nederlandse delegatie naar Moskou geweest om te spreken over een luchtvaartovereenkomst tiussen de beide landen.. Een overleg leverde toen geen resultaat op. Te Den Haag wordt aangenomen, dat de Nederlandse delegatie destijds geen succes had omdat de Russen niets voelden voor een overeenkomst op basis van wederkerigheid, met na me dus voor de landingsrechten voor de KLM in de Sowjet Unie. Een en ander betekent niet, dat de deuren definitief gesloten zouden zijn aan de Nederlandse zijde. Het be richt in Moskou's Nieuws komt ,de Rijksluchtvaartdienst echter geheel onlbekend voor. KRUISHEREN. 40 jaar priester: 25 mei, dr P. Rut ten, Rome. 25 jaar priester: 1 augustus, Th. Scheerder, Zoeterwoude; W. Bo- gaartz, Zoeterwoude; M. Vergeer, St. Odiliapeel; G. Aengenent, Amster dam; A. v. d. Donk, Wuppertal, D.; C. de Vanster, Onamia, U.S.A.; J. v. d. Bosch, Onamia, U.S.A.; J. van Bree, Belem, Brazilië; J. Verkade, Mirace- raa, Brazilië; G. Janseri, Bondo. Bel gisch Congo; J. Berkhout, Bandung; A. Kooyman, Bandung. 50 jaar professie: 14 september, J. van 't Rood, Neeritter. 25 jaar professie: 28 augustus, L. Gielissen, Uden; H. Waldram, Rot terdam; J. Sweerts. Zoeterwoude; Th. Arnoldus, Juiz de Fora, Brazi lië; J. van der Pol, Bandung; J. Zij- erveld, St. Agatha. MISSIONARISSEN VAN MILL HILL. 50 jaar priester: 19 september, mgr J. Reesinck, oud-apostolische vicaris van Boven Nijl, Oeganda, thans St. Bonifacius Missiehuis, Hoorn. 40 jaar priester: 6 januari, father A. Hendriksen uit Zwaag, miss. in Toror, Oeganda; 25 juli, de fathers D. Ammerlaan uit Den Haag, missie huis Vrijland, Oosterbeek; P. Ham uit Dordrecht, Missiehuis Aldenghoor, Haelen; H. Knu<wer uit Schagen, St. Joseph's College. Mill Hill; F. v. d. Made uit Den Haag, miss. in Basan- kusu, Belg. Congo; A. Verhoeven uit Duiven, miss. in Jesselton, N. Bor neo. 25 jaar priester; 9 juli, de fathers G. Aarts uit Gilze, miss. in Nieuw- Zeeland; R. Dockx uit Antwerpen, St. Joseph's Missiehuis, Antwerpen; G. van Dongen uit Blerick, St. Jo seph Missiehuis, Roosendaal; F. Git mans uit Tegelen, Leger-aalmoeze- nier, Morspoortkazerne, Leiden; A. Hermus uit Zevenbergsehoek, miss. in Kisumu, Kenya; Z. H. Exc. mgr N. Hettinga uit Bolsward, bisschop van Rawalpindi, Pakistan; J. Hilders uit Lisse, miss. in Tororo, Oeganda; F. Hulsbosch uit Breda, miss. in Ku ching, Serawak; A. Kerkvliet uit Lisse, miss. in Buea, Br. Kameroen; P. Koster uit Bussum, St. Bonifacius Missiehuis, Hoorn; J. Verbiesen uit Tilburg, miss. in Kisumu, Kenya; P. Vergeer uit Noorden. N. H., Missie huis Vrijland, Oosterbeek. 12?2 jaar priester: 24 februari, de fathers H. van Agt uit Eindhoven, miss. in Tororo, Oeganda; B. Hol- tlünrichs uit Assen, miss. in de Phi- lippijnen; G. v. d. Laar uit Boxtel, miss. in Kisumu, Kenya; Br. Tol uit Volendam, miss. in Tororo. Oeganda; 12 juli, de fathers C. Bekema uit Wonseradeel Fr., miss. in Jesselton, N. Borneo; J. Bouma uit Joure, St. Joseph Studiehuis, Tilburg; J. Buers uit Rotterdam, miss. in Kisumu, Ke nya; J. van Diepen uit Obdam, miss. in Kisumu. Kenya; J. Dolphijn uit Keyenburg, miss. in N. Zeeland; P. Grimbergen uit IJmuiden-Oost, St. Joseph Studiehuis, Tilburg; C. Kamps uit Wateringen, St. Joseph Studie huis, Tilburg; P. Payens uit Edam, miss. in Malakal; G. Preyde uit An na Paulowna, miss. in Jesselton, N. Borneo; G. Rottinghuis uit Gronin gen. miss. in Kuching, Serawak; P. Spee uit Delft, miss. in Kisumu, Ke nya; J. Thiellier uit Breda, miss. in Kisumu, Kenya; A. Timmerman uit Leiden, miss. in N. Zeeland; J. Va neman uit Zoeterwoude, miss. in To roro, Oeganda; C. Witte uit Den Burg, miss. in Kisumu, Kenya; O. de Wolf uit Groningen, miss. in Buea, Br. Ka meroen. PATERS MONTFORTANEN. 60 jaar professie: 25 augustus, de paters M. Welkenhuysen, J. Weerts, J. Bemelmans en V/. Lemmens. 50 jaar professie: 19 mei, J. van Aubel; 28 juli, Th. Wilshaus; M. La- gro; L. Brouns; M. Rouschop; C. Ge- rards; G. Boots. 25 jaar professie: 8 september, P. Hunt j ens; W. Siegrist; J. Smeets; W. Reinders; P. v. Eunen; J. v. Kuns- zen; L. v. Kessel; H. Mennens; H. Herberighs; W. v. Eunen; J. Habets; 1 novmeber, J. de Kroon en J. Muris. 50 jaar priester: 12 juli. W. Corten- raad. 25 jaar priester: 10 juni, P. Hoede- maekers; H. Bemelmans; J. v. d. Hoek; H. Jongen; J. Meels. MISSIONARISSEN VAN DE H. FAMILIE. 40 jaar professie: 4 oktober, P. H. Steenmetz, Kaatsheuvel; P. G. v. Keeken, Brazilië. 25 jaar professie: 8 september, hoogeervv. pater J. Vis, provinciaal overste, Grave; P. M. Gevers, Goirle; P. H. Hendriks, Amsterdam; P. A. de koning, Java; P. P. Luypen, Oudenbosch; P. B. de Zwart, Am sterdam; P. W. Smits, Chili; 19 maart de broeders Paschalis, Kaatsheuvel; Jacobus, Oudenbsch; 8 september de broeders Donatus, Oudenbosch; Vi- gilius, Goirle. PATERS VAN DE H. GEEST. 40 jaar priester: 21 december, pa ter B. Visbeek. 25 jaar priester: 25 juli. mgr J. de Lange, prelaat nullius van Téfé (Bra zilië); mgr H. van Elswijk, bisschop van Morogoro, Brits O. Afrika; en pater J. Polman. 25 jaar professie: 29 juni, de broe ders Wilhelmus Eickholt, Hermes van Ekert, Simplicius Vermeulen. MISSIONARISSEN S.V.D. 50 jaar priester: 23 februari, dr A. Freitag, Missiehuis, Steijl. 25 jaar priester: 29 januari, N. van Ammers uit Bovenkarspel, missiona ris op Timor; J. Buijs uit Volendam, miss. U.S.A.; A. Cruysberg uit Tien- ray, miss. Nieuw-Guinea; J. Kersten uit Sevenum, miss. op Bali; drs Th. Steltenpool uit Wervershoof, miss. India; B. Tromp uit Nijmegen, miss Belgisch Congo; dr Th. Verhoeven uil Uden, miss. Flores, met verlof: Missiehuis S.VJD. Deurne; J. Wiche- rink uit Groenlo. mi s. Brazilië; 10 juni, Jac. van Schie uit Naaldwijk, leraar Missiekollege St. Jozef över- ijsche bij Brussel; 10 september, P. Tiet uit Lutjebroek, rektor „Maria- bosch Baexem"; 29 oktober, hoog- eerw. pater H. Kroes uit Ooy en Per singen, sinds overlijden generaal A. Grosse Kappenberg waarnemend ge neraal van de missionarissen S.V.D., Generalaat Rome. 25 jaar professie: de broeders Le- buinus Wieskamp uit Gendringen, missionaris Flores en Stanislaus van der Weerden uit Meijel, Missiehuis S.V.D. Teteringen. PATERS GESCHOEIDE KARMELIETEN. 60 jaar klooster feest: 3 oktober, Aloisius van der Staaij, Oss; Poly- carpus Lokkers, Boxmeer. 40 jaar kloosterfeest: 24 september, dr Petrus Thomas Ribbert, Keulen; Anselmus Olthof, Mainz; Lucas van der Linden, Zenderen. 25 jaar kloosterfeest: 8 september, Egbertus Horck, Noordwijkerhout; Benignus Rohof, Essen; Marinus Heitkamp, Oldenzaal; Albanus Ham- merschlag, Keulen; Aufridus Hogen- kamp, Malang (Indon.); Jacobinus Demmer, Ludmadjang (Indon.); Do natus Buijvoets, Oss; Marcellinus Klaver, Batu (Indon.); 30 augustus, broeder Raphael Tijhuis, Rome. 50 jaar priester: 13 juni, drs Igna tius Schwering, Oldenzaal. 40 jaar priester: 25 mei, Hierony- mus Lugtenberg, Lisse. 25 jaar priester: 9 juli, dr Jacobus Melsen, Rome; 16 juli, Chrysostomus v^n Velzen, Lawang (Indon.); Alex ius van Wanroy, Djember (Indon.). MINDERBROEDERS O.F.M. 60 jaar kloosterfeest: 1 oktober, Anschraius van der Veer, Heerlen; 8 september, broeder Bernardus Ver hoeven, Weert. 50 jaar kloosterfeest: 7 september, Zachaeus Simons, Heerlen; Fidentius van den Borne, Alverna; Seraphinus Lunter, Jaquari (Brazilië); 12 mei, broeder Seraphinus Schoenmakers, Venray; 28 november, de broeders Alexander van Mourik, Alverna en Desiderius van der Gracht, Woerden. 25 jaar kloosterfeest; 7 september, de paters Barnabas van Rijn, Haar lem; Plautus Dirks, Delft; Leovigild van der Hoorn, Nijmegen; Basilides van den Berg, Kramat-Djakarta (In donesië)-, Montanus Versteeg. Kat wijk; Mardonius Straver, Katwijk; Clodovald van Meijel, Maastricht; Gozewijn Kamerbeek, Amsterdam; Maturus Hendriks, Brummen; Ge- rardus Wegdam, Weert; Edward Doesburg, Drachten; Servilianus van Hemert, Bleijerheide; Nicetius Knip penborg, St. Pölten, Oostenrijk; Con- ryland (U.S.A.); Pelinus Steltenpool, Tigi-Wisselmeren (N. Guinea); Lan de van den Berg, Amsterdam; Benig nus Kurver, Leiden; Damasus Cas- telein, Amsterdam; Theonestus Schou ten, Maastricht; Wolfred Andela, Venray; Geminianus Keizer, Hollan- dia (N. Guinea); Artemius Huls, Abashiri (Japan); Landricus Mains, Heerlen; WalteT Geurts, Leiden; Vic- torianus Moons, Leiden- Damianus v. Hoorn, Rotterdam; Thephorus van Kampen, N. Niedorp; Irenion Oude- jans, Kramat-Djakarta (Indonesië); Fidentianus Breukers, Heerlen; Ami- deus van Dijk, Maastricht; Halvard Hettema, Leeuwarden; mgr Manfred Staverman, Apostolisch Vicaris van Hollandia, (N. Guinea); Macedo van den Boogaard, Karachi S. F. (Paki stan); Florentianus Hoogendijk, Ko- konao (N. Guinea); Carolinus Ze venhoven, Visconde do Rio Branco (Brazilië); Edmar Polman, Santos- Dunmont (Brazilië)Expeditus van Waas, Teófilo-Otoni (Brazilië); Hum med de Gruijter, Paineiras (Brazi lië); Ismaël Lambi. Santos-Dumont, (Brazilië); Fernandez Stokman, Cas- cadura (Brazilië); Ulbert Nuijens, Teófilo-Otoni (Brazilië)Modestus van Gastel, Cascadura (Brazilië); Quirinus Groot, Belo-Horizonte (Bra zilië); Osorio da Silva Santos, Sao Joao del-Rer (Brazilië); Hubertinus Backes, Belo-Horizonte (Brazilië); Virgilius Noordeloos, Para de Minas (Brazilië); Chrysolius Verstappen, Daltro-Filho (Brazilië); 11 april, de broeders Delphinus Schuiten, Weert, en Marius Janssen, Tage-Wisselme- ren (N. Guinea); 18 april, de broeders Linus van Vinkenstein, Maastricht en Josaphat Stoffels, Nijmegen; 15 juli, de broeders Manuel Meester. Koko- r.ao (N. Guinea); en Justinus Baker mans, Weert; 7 oktober, broeder Sa- turninus Willems, Sittard; 11 okto ber, broeder Canutus Schilder, Vor- den; 16 oktober, broeder Verecundus Frijns, Heerlen. 60 jaar priester: 19 maart, de pa ters Marcianus Dercks, Megen; Al- bericus van Lubeek, Venray. 50 jaar priester: 29 maart, de pa ters Cassianus Hentzen, Nijmegen; Arnoldus Smitz, Gouda; Cornelius Romijn, Harlingen. 25 jaar priester; 26 maart, de pa ters Nicetas van Workum, Lichten voorde; Mariophilus Celie. Alverna; Livarius Versteeg, Venlo; Aloysius Bodewes, den Haag; Gedeon Stol, Aleppo (Syrië); Clarentius Straathof, Zaltbommel; Massaeus Toussaint, Me gen; Silvanus van der Meer, Katwijk; Ascanius Willems, Heerlen; Bartho- lus Gelauf, Leiden; Sigibald Hogen - boom, Weert; Tobias Bastiaansen, Karachi-Portiuncula (Pakistan); Fe lix Janszen, Karachi-Keamari (Paki stan); Angelus Stokman, N. Niedorp; Trudo de Ruiter, Alverna; 29 okto ber, de paters Trophimus van Keste- ren, Santos Dumont (Brazilië); Cle- mentianus Liefrink, Visconde do Rio Branco (Brazilië); Rodericus Ver- koijen. Santos-Dumont (Brazilië); Helanus van Koppen, Colönia Santa Isabel (Brazilië); Ildefons Wouters, Prijzen gladiolen opnieuw gestegen Er zijn in de bollensector onge twijfeld heel wat teelten op te noe men, die geringere hoeveelheden aards slijk opleveren, dan de gla- diolencultuur in het seizoen 1957-'58. Is er van goedkoop geen sprake ge weest men begon al met redelijke prijzen de laatste weken is er voortdurend een stijgende tendenz en de afgelopen dagen maakten daar geen uitzondering op. Opvallend wa ren ook de vrij hoge noteringen voor de kleinere maten. Een ongewoon verschijnsel is verder, dat vrijwel alle soorten hoog liggen. Onder f 5 koopt men vrywel geen veertienen, of het zou van witte variëteiten moe ten zijn en van Johann Strauss. Deze laatste variëteit, die voor het overige zeer goede verdiensten heeft, wil dit jaar niet erg. Dat wil zeggen: met de dikke knollen niet. Men kocht de afgelopen week bijv. veertienen voor f4.50, twaalven voor f4.50 en tie nenook voor f4.50. Het hoogste in prijs lagen de veertienen van Nw.- Europa en Johan van Konijnenburg, laatgroeiende soorten, waarvan een tekort aan dikke bollen is. Men be steedde er tussen de f8 en de f9 per 100 voor. Acca Laurentia, Lilac Joy, Artist, Mabel Violet, Modern Times en Rose van Lima» lagen voor zift veertien rond f 6 per 100. Soorten als Bonaris, Leeuwenhorst, Agnita, Bloemfontein, Jo Wagenaar, de stokoude Fahnenjuncker, Flower Dream, Dr. Fleming, Marconi, Spie and Span, Ma Petite, Polygoon, enz. noteerden vrijwel allemaal tussen f 5.30 en f 5.70 per 100 voor veer tienen. De exporteurs, die grote aantallen Lilium Regale nodig hadden, keken minder vrolijk. De prijzen voor dat artikel zijn op een niveau aangeland, dat men zonder overdrijving waan zinnig hoog mag noemen. Prijzen van f 0.60 per stuk voor zware bollen waren geen zeldzaamheid. En het is zeer de vraag, of deze opbrengsten ooit al eens geregistreerd zijn! Belemmering kwam hem duur te staan In hoger beroep legde de Utrechtse rechtbank aan een 26-jarige directeur uit Wassenaar gistermiddag een geld boete op van honderd gulden wegens een overtreding van artikel 23 van het wegenverkeersreglement. Verdachte stond veertien dagen ge leden terecht ornaat hij op de Rijks weg Den HaagUtrecht zou zijn uit geweken naar links, ten gevolge waarvan een achter hem rijdende auto werd belemmerd bij het passe ren. De inzittenden van deze wagen, twee Haagse journalisen, publiceer den foto's van verdachtes manoeu vres en zo kwam de zaak aan het licht. De rechter veroordeelde de di- tecteur in eerste aanleg tot eenzelf de geldboete en bovendien tot in trekking van zijn rijbewijs voor de tijd van zes maanden. tardus van der Veldt, Baltimore-Ma- Nao-Me-Toque (Brazilië). VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8