DUINSTREEK Raket van Spoetnik I in Amerika gevallen? Kroeslsjei: .Amerikanen willen hem niet teruggeven Het „overnemen" der Nederlandse bedrijven Scherp Weg beoosten Leiden in februari open voor verkeer? ZATERDAG-7 DECEMBER 1957 T.NVHnm qsni-OT TTn PAGINA 2 K.L.M.-hotel in Indonesische handen Vrijdagmiddag heeft de Indonesi sche luchtvaartmaatschappij „Garuda Indonesian Airways" haar vlag ge hesen op het K.L.M.-hotel „Tran- saera" in Djakarta. De GIA heeft de leiding van dit hotel overgeno men, na besprekingen met de K.L.M. Gewapende leden van de eigen vei ligheidstroepen van de GIA houden thans de wacht bij het hotel. De K.L.M. had van de GIA een vliegtuig gehuurd voor het vervoer van twee Constellation-motoren van de K.L.M. naar Singapore. Voor dit vervoer werd echter geen vliegver gunning gegeven door de Indonesi sche luchtmacht, hoewel andere auto riteiten, met inbegrip van de douane, er hun goedkeuring aan hadden ge hecht. Pogingen om de motoren per schip te vervoeren, strandden, daar de ver gunningen voor het K.L.M.-personeel om het vliegveld te betreden, zijn ingetrokken. Als gevolg daarvan heeft het personeel van de K.L.M. niet langer toegang tot de uitrusting van de KJL.M. ter waarde van dui zenden guldens, die in de eigen han gars van de K.L.M. ligt opgeslagen. DE K.P.M.-SCHEPEN De Indonesische minister van scheepvaartNazir, verklaarde dat 90 van de 99 K.P.M.-schepen in In donesische wateren varen. De K.P.M.-schepen buiten de In donesische wateren zouden voor al tijd geweerd worden van de handel in de omgeving van Indonesië, indien zij weigerden naar de Indonesische havens terug te keren, zo zei hij. Nazir verklaarde, dat geen formele onderhandelingen met Japan inzake Japans scheepsvervoer tussen de In donesische eilanden zijn geopend. Maar indien de voorwaarden voor Indonesië aanvaardbaar zouden zijn, zou de Indonesische regering geen bezwaar hebben tegen Japanse sche pen, zo zei hij. Dit was ook van toe passing op andere landen. Meer bedrijven „overgenomen". Tijdens een bespreking van de mi litaire commandant in Djakarta met de vakbond, is overeengekomen, dat „overneming" van Ned. bedrijven zonder militaire overeenstemming verboden is. Toch zijn nieuwe ge vallen van „overneming" gemeld uit Bandoeng, Semarang en Midden- en Oost-Java. Overname van banken Het Indonesische personeel van de drie grootste Nederlandse banken in Djakarta heeft vandaag aan de di recteuren een proclamatie overhan digd, waarin zij verklaarden de ban ken te hebben overgenomen. Het betreft hier de Nationale Han delsbank, de Escomptobank en de Nederl. Handel Mij. Zaterdagmorgen was er een „run" op de banken van mensen, die hun deposito's wensten op te nemen. Nadat het personeel de banken had overgenomen, werden de naam borden van de banken beplakt met biljetten, waarop in de Indonesische taal stond te lezen, dat zy „eigendom van de republiek Indonesië" zijn. Gisteravond verklaarde de minis ter van voorlichting Sudibjo nog, dat de regering het eigenmachtig over nemen van bepaalde ondernemingen betreurt. Ondanks de strikte orders van de minister van defensie om dergelijke handelingen achterwege te laten, gebeurt dit blijkbaar toch. Vandaag spoedzitting INavo-raad De permanente Navo-raad zou he denmorgen om 11 uur in Parijs een spoeozining houden om de toestand in Indonesië te bespreken, zo heeft een Navo- woordvoerder vrijdag avond medegedeeld. Londen gaat met gemengde ge voelens naar deze bijeenkomst. De Britse regering, zo diuidt men in gezaghebbende kringen aan, ver langt de Nederlande regering te hel pen bij het oplossen van de huidige moeilijkheden. In diplomatieke krin gen vraagt men zich echter af of toe vlucht tot de Navo het beste middel ls om een oplossing te vinden. Engeland, zo verklaarde men dezelfde kring, zal niet nalaten van zijn „morele solidariteit" ten opzichte van Nederland te getuigen maar het is niet voor een besluit, dat voor de Aziatische landen een „imperialisti sche" inmenging in de aangelegenhe den van een soevereine staat zou kun. nen lijken en in die zin door de com munistische propaganda zou kunnen Worden gebruikt. SPECIALE MISSIE-VLUCHT Maandag, 9 december, vertrekt uit Amsterdam de 67ste RAPTIM-missie- vlucht, uitgevoerd door een dc-6b van de KLM. Nadat in Rome de laat ste passagiers zijn ingestapt zullen er in totaal 56 aan boord zijn. Donder dagavond keert de machine weer te rug in Amsterdam met aan boord ongeveer 60 op verlof komende mis sionarissen. Met deze vlucht heeft de RAPTIM een uitbreiding gegeven aan haar service. Deze vlucht zal namelijk voor de fs-ste maal ook Bangui in Frans Equatoriaal Afrika en Kano in Nigeria aandoen, waardoor er dus voor meerdere missionarissen gele genheid wordt geboden, gebruik te maken van de speciale vluchten. Het volgend jaar gaat de RAPTIM vijf keer met een grote machine naar Afrika. Or™ereae!dheden in W. Poolse stad Maandag zijn in de West-Poolse stad Gorzowwielkopolski talrijke ar restaties verricht na relletjes, waar aan 3000 mensen deelnamen, meldt radio-Warschau. De politie gebruikte traangas om de mensen uiteen te jagen. Onder de gearresteerden be vond zich 'n aantal „beruchte dronk aards en straatschenders". De stad ligt in de provincie Poznan. Volgens het blad „Trybuna Ludu" begonnen de relletjes, toen een auto van de politie een vrouw op een fiets aanreed. De vrouw ontving dadelijk medische hulp en werd niet ernstig gewond. Over enkele dagen zal zij volgens het blad het ziekenhuis kun nen verlaten. Onmiddellijk na de aanrijding be- gonnnen opgeschoten jongelui herrie te schoppen, aldus „Trybuna Ludu". Zij verspreidden het gerucht, dat de vrouw om het leven was gekomen De jongelui, van wie er volgens de krant velen onder de invloed van sterke drank verkeerden, gooiden met stenen en flessen naar politie en voorby gangers. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 521. Horizontaal: 1. ba, 3. sté, 6. de, 7. houweel, 11. slemp. 13. o.d., 15. sa, 16. eelt, 17. maar, 18. te, 20. re. 21. leest, 25. Heerlen, 27. ka, 28. Lea, 29. as. Verticaal: 2. ah, 3 sul, 4. twee, 5. Eem, 6. dl., 8. os, 9. e.p., 10. toets, 12. Karei, 14. Dee, 15. sar, 19.Vere, 21. Ie, 22. eel, 23. sla, 24. te, 25. ha, 26 na. Washington weet van niets Kroestsjef, de eerste secretaris van de Russische communistische partij, beeft vrijdagavond in Moskou mee gedeeld, dat de raket van de eerste Russische kunstmaan op 1 december op het grondgebied van de V. S. is terechtgekomen. De Russische partijleider zei met nadruk: „Wij weten zeker dat de raket op het grondgebied van de V. S. is terechtgekomen. Zij de Ameri kanen willen de raket niet terug geven. Wy rekenden op teruggave, daar wij vertrouwen hadden in hun fatsoen, maar zij hebben dit vertrou wen beschaamd". Kroestsjef legde deze verklaring af op een receptie van de Finse ambas sade in Moskou, gegeven ter gele genheid van de nationale feestdag van Finland. De raket van Spoetnik I zou neer gestort zijn op het militaire terrein „Fort Greely", ongeveer 160 km. ten zuidoosten van Fairbanks in Alaska. Amerika verbaasd. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde: „Voor zover in Washington bekend, hebben de Rus sische autoriteiten de Amerikaanse regering niets gevraagd over een op Amerikaans gebied neerstorten van het derde raketgedeelte van de eerste Russische kunstmaan. Mogelijk hebben zij daaromtrent in lichtingen ingewonnen bij de Ameri kaanse ambassade te Moskou, doch daar hebben wij nog niets over ver nomen. i Indien de Sowjet-Unie om inlich tingen zou vragen, zou het ons een genoegen zijn deze te verschaffen indien wij er zelf over zouden be schikken. Thans weten wij nog niets. Wat betreft een eventueel terug geven van het raketgedeelte aan de Sowjet-Unie: dit vraagstuk komt niet aan de orde, voordat wij weten of wij het hebben". Algerijnse resolutie niet aanvaard De politieke commissie van de V. N. heeft vrijdag geweigerd, aan te dringen op het openen van onder handelingen om een einde te maken aan de reeds drie jaar durende strijd in Algerië. Ook werd een voor stel om het beginsel van zelfbeschik king voor de Algerijnen te erkennen, afgewezen. Deze voorstellen waren vervat in een ontwerp-resolutie die door zeven tien landen van de Afrikaans-Aziati sche groep was ingediend. Door Ca nada, Ierland en Noorwegen inge diende amendementen hierop werden aanvaard, waardoor er niet meer van het beginsel van zelfbeschiking werd gesproken en aangedrongen werd op „doeltreffende besprekingen" i.p.v. onderhandelingen. Bij de stemming over deze geamen deerde Afrikaans-Aziatische ont werp-resolutie waren er 37 vóór en 37 tegenstemmers, terwijl zes afge vaardigden zich van stemming ont hielden. Deze stemverhouding bete kende dat de ontwerp-resolutie was verworpen. Frankrijk nam niet deel aan de stemming. De Latijns-Amerikaanse groep trok vervolgens haar ontwerp-resolutie, waarin alleen werd aangedrongen op een oplossing „door passende midde len", in, doch zij behield zich het recht voor, haar voorstel aan de Al gemene Vergadering voor te leggen, als de Algerijnse kwestie volgende week aan de orde komt. KATWIJK K.V.P. Er was in de gisteren avond gehouden ledenvergadering van de K.VP. afdeling Katwijk a. el- Rijn wel een bijzonder slechte op komst toen de vice-voorzitter (de functie van voorzitter was vacant) de heer J. W. Vendel, de vergade ring opende. Bij de mededelingen waren enkele aanbevelingen voor candidaten voor de Provinciale Sta tenverkiezing. Direct hierop konden de besprekingen hierover beginnen. Naar voren werden gebrachi de na men van de heren S. Menken te Lei den, A. C. Deerenberg te Schoonho ven, jhr mr. van Nispen tot Panner- den te Hillegom, jhr mr. L. M. E. von Fisenne te Warmond, F. C. de Hosson te Leiden. A. C. van Moor- sel te Warmond. Volgende verkie zing van drie nieuwe bestuursleden, waarvoor na enige bespreking wer den aangewezen: Mevr. E. Schaer- laeckens, M. van Stijn en G. A. van Schoten die allen de benoeming aannamen. Dan stond op de agenda: „Een praatje over ledenwerving", wat een langdurig praatje werd. De opkomst ter vergadering wees mede uit, hoe weinig belangstelling er is voor een politieke vereniging. In het afgelopen jaar moesten 45 leden wor den afgeschreven. Men stelde zich voor dat meer dan dit getal weer ingehaald moest worden en daarvoor werden verschillende middelen be sproken. In principe werd o.a. besloten dat een propaganda-avond zal worden gehouden met een prima spreekster. Deze zal omstreeks medio januari gehouden worden. Hiervoor zal o.m. ook de medewerking van het Kath. Vrouwengilde worden ge vraagd. Een misverstand bestaat er bij de Marinemensen van het vlieg kamp. die van mening zijn dat men geen lid mag zijn van een politieke organisatie. Hieraan zal bij deze ca tegorie bekendheid gegeven worden Vervolgens nog een geanimeerde rondvraag waarna sluiting. LISSE L.T.B. VERGADERDE. Vrijdagavond werd in „De Witte Zwaan" een vergadering gehouden door de afd. Lisse van de Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.). De heer C. Naar de ANWB verneemt zal het wegvak VoorburgHoogmade van rijks weg 4a, de nieuwe verbinding tussen Ypenburg en Burgerveen, hoogstwaar schijnlijk reeds in februari 1958 voor het verkeer worden opengesteld. Het eerste gedeelte van de nieuwe rijksweg, van Ypenburg tot Voorburg, werd in augustus jl. in gebruik genomen; men Verwachtte toen dat het vol gende deel, van Voorburg tot Leiderdorp, het volgend voorjaar gereed zou zijn. Niet alleen zal de opening nu, behoudens onvoorziene omstandig heden, vroeger geschieden dan verwacht werd het nieuwe wegvak zal bovendien 3 kilometer langer zijn, zodat het doorgaand verkeer ook de be bouwde kom van Leiden zal kunnen mijden. Bij Hoogmade is een verbindingsweg van ongeveer 1J^ km lengte aan gelegd tussen rijksweg 4a en de weg van Leiden naar Oude Wetering, de Zuidhollandse provinciale weg no 5. Via deze verbindingsweg en de provinciale weg, waarop geen langzaam verkeer zal zijn toegelaten, komt het doorgaand snelverkeer dan. by Bur gerveen op rijksweg 4, die Den Haag met Amsterdam verbindt. ANWB-richtingsborden zullen het verkeer van Amsterdam naar Rotter dam bij Burgerveen naar de nieuwe route verwijzen; het verkeer uit Rotter dam komt bij Ypenburg op de nieuwe weg, zodat het verkeer in beide rich tingen tussen deze twee steden geheel buiten de bebouwde kom komt te liggen. Het verkeer tussen Den Haag, Leiden en Amsterdam zal echter nog over de oude route, over rijksweg 4, worden verwezen. Het valt in ieder geval te verwachten dat deze weg door de opening van rijksweg 4a sterk ontlast zal worden. Gezien de te verwachten intensiteit van het verkeer op het nieuwe weg vak overweegt de ANWB ook langs deze nieuwe route Wegenwacht-service te gaan verlenen, te moer omdat normale garagehulp er moeilijk te ver krijgen zal zijn. v. d. Aardweg sprak een inleidend woord. Hij gaf voorts een beschou wing over de gang van zaken in de bedrijven. Hij wees erop, dat bij een nog steeds stijgen der kosten de op brengsten verminderen. Om dit „va cuum" op te vangen, zal men meer gericht moeten zijn op een rationele bedrijfsvoering en daardoor een gro- t tere productie zien te verkrijgen. Dei inkomsten moeten verhoogd en de bedrijfskosten gedrukt worden. De regering zal nimmer overgaan tot ondersteuning van de marktprijzen, indien niet zo efficiënt mogelijk ge werkt wordt. Met voldoening constateerde de voorzitter, dat de „Hyacinthencur- sus", welke door de L.T.B. met de K.V.O.B. georganiseerd wordt, een groot succes is. Ongeveer 30 cursis ten volgen deze zeer leerzame cur sus, welke onder leiding staat van de heer Gehrels. Voorts vroeg de voorzitter de .aandacht der leden voor de candidaatstelling voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Het is zeer gewenst, dat de agrarische sec tor ook in de gemeenteraad verte genwoordigd is. De heer J. N. van Kesteren gaf het jaarverslag. Uitbreiding van het ledental is gewenst. De samenwer king met de L.T.J. is uitnemend te noemen. De heer H. Terlen deelde in zyn jaarverslag mede, dat het boekjaar mocht worden afgesloten met een voordelig saldo van 325,33. De ver gadering besloot bij acclamatie de heer Terlen als penningmeester te herbenoemen. Als afgevaardigden naar de alge mene vergadering werden benoemd de heren Lefeber (bestuurslid) en de heer Van Noort. Na de pauze werd door de heer J. Puts, inspecteur van het Boek- houdbureau van de L.T.B., een cau serie gehouden over de betekenis van het Boekhoudbureau. De heer Puts ving aan met het ontstaan van het Boekhoudbureau. Dit bureau werd 30 jaren geleden gesticht, waarbij nu 2200 bedrijven en personen zijn aangesloten. Het hoofdbestuur van de L.T.B. is ver tegenwoordigd in het bestuur, doch heeft geen inzage in de boekhouding der aangeslotenen. Het bureau heeft tot taak de boekhoudingen te ver zorgen der aangeslotenen en op be lastinggebied de nodige voorlichting te verstrekken. Ondanks de massa aangeslotenen wordt toch het per soonlijk contact zeer zorgvuldig be waard. Vooral op fiscaal gebied is de werkzaamheid van het bureau van grote betekenis. Dit instituut is voor de bedrijven van onschatbare waar de. Door de causerie ging de beteke nis van het bureau bij de aanwezigen „leven". Verschillende vragen kwa men naar voren, waardoor de heer Puts gelegenheid had nader op de practische werking in te gaan. Van zelfsprekend moet door de bedrijven vóór het voeren van de bedrijfsboek- houding een vergoeding worden ge vraagd naar gelang de administratie van het bedrijf tijd vordert. Uitvoe rig werd ingegaan over bezit en ver huur van teeltvergunningen. R.K.V.V. Lisse Het eerste elf tal gaat zondag naar Leiden. Docos zal de nederlaag van twee weken geleden nog niet vergeten zijn en op revanche belust zijn. In de huidige vorm kan Lisse zeker op één puntje rekenen. De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur. Het tweede elftal heeft rust. Het derde krijgt Altior 2 op bezoek. Aan vang 2.30 uur. Het vierde elftal gaat op bezoek bij St. Bernardus 2. Er moet gewonnen worden om de aan sluiting met dë kopgroep niet te verliezen. Aanvang 2.00 uur. Lisse 5 gaat bij Teylingen 4 de krachten mejten, aanvang 2 uur. Lisse 7Fo- reholte 4, 2.30 uur. Junioren: Lisse ASVLV A 12 uur; UDO ALise C 2 uur; Lisse DVVSB D 12 uur. Schaken Zwarte Pion Voor de on derlinge competitie zijn deze week de volgende partijen gespeeld: le tiental: P. BeykH. v. Diemen 10, Th. BrouwerJac. Goedemans 01P. LangeveldG. Scholtes z1; A. RotteveelB. v. Vliet 01; Nic. v. d. MeijJ. Grimbergen 01. 2e tiental: W. Goedemans—G. de Jeu 1—0; S. v. RuitenJ. Geerling 10; C. v. RuitenC. Rotteveel 01; J. KoppenG. Warmerdam 1—0. Medische dienst Dokter H. A. Holl, Veldhorststraat 50, telefoon 3155 neemt dit weekend praktijk waar. N00RDWIJK Sint Nicolaasfeest K.A.B. In ho tel „Royal" had onder geweldige be langstelling 't jaarlijkse Sinterklaas feest plaats voor de kinderen van de K.A.B. leden. Niet minder dan 300 jongens en meisjes van 6 tot 9 jaar woonden deze feestmiddag temidden ■van de besturen van de K.A.B. en K.A.V. bij. Nadat de voorzitter van de K.A.B., de heer J. v. Leeuwen, de kinderen had toegesproken, deelde hij mede, dat de Sint wegens drukke werkzaamheden verhinderd was per soonlijk te komen, maar de Sint had toch een behoorlijke zending pakjes en versnaperingen uit Spanje gezon den. De glunderende gezichtjes van de kinderen bewezen wel, dat èn de traktaties èn het surprisepakje zeer v/elkom waren. Hieraan nog toege voegd enkele mooie films vormden een prettige middag voor de jeugd. Bridgecompetitie. De uitslag van de parencompetitie van de Bridge club „Noordwijk" gespeeld in café- rest. Flora is als volgt: Bakkerde Winter 72 mp.; v. KampenKaptein 72 mp.; echtpaar de Haan 71 mp.; Marianopartner 64 mp.; echtpaar Rijnbende 61 mp.; H. v. d. Voort A. v. d. Holst 59 mp.; L. v. d Holst J. Vink 55 mp.; HoogervorstBeu- gelsdijk 50 mp. Tafeltennis. Deze week ontving het eerste team van de r.-k. Tafel tennisvereniging T.O.V. haar lastig ste concurrent Te Werve uit Den Haag. In een spannende strijd toon de T.O.V. zich superieur en won met 73. Met dezelfde 73 cijfers won het tweede team van de Leidse Po- litie-agenten. T.O.V. I jun.Docos II jun. 8—2, T.O.V. II jun.—Treffers jun. 28. Het programma voor de komende week is: dinsdag: T.O.V. I R.T.C. I (dames), zaterdag T.O.V. 3de Burcht 4. Uitwedstrijden: maandag Feflex 1—T.O.V. 2, R.T.C. 3T.O.V. 4, dinsdag: de Burcht 3 T.O.V. I (heren), zaterdag: Baro nie—T.O.V. 3 (jun.). Handbal. De eerste zaalhandbal- wedstrijden van het le team heren werd een groot succes door met 14 1 te winnen van Rapid. Zondag geen zaalhandbal en komen er alleen twee jeugdelftallen in het veld, meisjes asp. T.O.V.V.V.S.B.; de meisjes ju nioren T.O.V. spelen ujt tegen Jong Ade. Door een misverstand is de jongenswedstrijd zondag niet doorge gaan; het ligt in de broeiing de vol gende week een team te vragen naar Noordwijk te komen. „De Sportvisser". De leden van de hengelsportvereniging ,,De Sport visser" kan weer op een succesvol jaar terugzien door de vele prijzen, welke in 1957 werden behaald. In de onderlinge competitie staan boven aan in het ranglijstje: 1. W. v. Schie, 2. W. Caspers, 3. J. Warmenhoven, 4. J. W. Vink, 5. Jac. Hul'sebosch. De snoekwedstrijd onder het motto „Wie vangt de zwaarste snoek" is nog in volle gang en duurt tot 15 januari a.s. Momenteel is de heer D. v. Til burg de hoogste met een snoek van 7 y, pond. Wie verbetert dit record? Medische dienst. De zondags dienst zal worden waargenomen door dr Kruyt, tel. 2030. De Duinrand apotheek is geopend van 121 uur-en van 5—6 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. N00RDWIJKERH0UT VERLATE SINT NICOLAAS- SURPRISE Gisteravond vond onder overstaan van politionele autoriteiten de vast stelling van de uitslag van de Mid- denstandsverkeersprysvraag plaats. Aan de deelnemers van aeze prijs vraag waren drie vragen op ver keersgebied voorgelegd, op welker goede beantwooruing pracmige prij zen beschikbaar waren gesteld. Wekenlang neerste verdeeldheid onder de dorpelingen over de vraag of het goed oi fout was om over een buiten de bebouwde kom gelegen verharde weg, waarover ook auto's mogen rijden, gedurende de nacht als voetganger aan de rechterzijde van die weg te lopen. Het juiste antwoord is: fout! Is een voetganger juist als hij overdag inplaats van op een weg voor normaal verkeer, net rijwiel pad kiest als er geen voetpad is? Ja. dan is hij juist. Fout is hij echter, als hij als voet ganger in een straat, waarin steeds druK autoverkeer is, op een afstand van 45 meter van een „knipperból- len" oversteekplaats de weg over steekt en er in die straat geen bus- of tramhalte is. Duizenden inzendingen heeft die prijsvraag opgeleverd en uit de vele goede antwoorden moest het Mid denstandscomité de prijswinnaars trekken. De meest gelukkige werd Mej. Ida van Schie uit de Dorps straat, die een compleet opgeleverd televisietoestel vanaf gisteravond het hare mag noemen. De winnares ontving compleet be duusd het comité met de prijs, maar het lijdt geen twijfel, dat voor haar de winkelweek wel zeer geslaagd is. Naar wij van de voorzitter van het Middenstandscomité, de heer B. v. d. Hoorn mochten vernemen, heb ben ook de deelnemende winkeliers geen reden tot klagen over de ge dane zaken. Ook mevr. J. van den Berg uit de Hoogstraat, die later op de avond werd verrast met een levensgrote electrische wasmachine had absoluut geen klagen. Ook zij ontving de bren gers van zoveel goeds mevr. Van den Berg had bovenien een aantal eierdopjes en een doos zeep gewon nen met open armen. En de overige prijswinnaars krij gen hun prijzen dinsdagmiddag thuisbezorgd. Aanwinst voor de vrijw. brand weer Woensdagmiddag vond voor de brandweerkazerne de overdracht plaatg van de door de Rijksinspectie van het Brandweerwezen goedge keurde nieuwe mistbluseenheid door de heer Van Bergen uit Heiligerlee aan de burgemeester der gemeente. Deze Ford F 620 hogedrukmist- spuit is door de brandweer, na een demonstratie, onmiddellijk op haar deugdelijkheid beproefd en heeft aan alle verwachtingen voldaan. Een proefrit langs de Herenweg naar de Zilk toonde de vaste wegligging van de wagen ook bij hoge snelheid over duidelijk aan. Doorlichting op t.b.c. De laatste gelegenheid tot doorlichting is op maandag 9 december van 24 uur en 's avonds van 7—9 uur in de Sint Jozefschool. Inleveren vakantiebonnen Door de R.K. Landarbeidersbond St Deus Dedit wordt voor zaterdag, 14 de cember, des middags van 2 tot 3 uur in het Jeugdhuis aan de Langevel- derweg gelegenheid gegeven tot het inleveren van vakantielandbouwbon nen tot een bedrag van 50 Vóór honderd jaar Advertentie: De Theeën uit het thee-magazijn van Jan van Rees en Zoon te Zwolle, uitmuntende door kracht, geur en bovenal door waterhoudendheid, zijn in verzegelde pakjes van 2y. en 5 Ons verkrijgbaar bij H. Vogel vanger in het Noordeinde. Uit de gemeenteraad: Een adres van Docenten van het Stedelijk Gymnasium, waarbij zij, na de afwijzende beschikking, den 29 October dezes jaars op hun ad vies genomen, verzoeken voor het gemis van gratis onderwijs ten behoeve hunner kinderen, schadeloos te worden gesteld door een gratificatie, ieder tot het bedrag van het eventueel door hen verschuldigde school geld. („Na deliberatie" werd met 17 tegen 1 stem afwijzend be schikt). Zachter weer Op de oceaan heeft zich in de af gelopen dagen by de Azoren een krachtig hogedrukgebied ontwik keld, terwijl op het westelijk deel van de Atlantische Oceaan een diepe depressie ontstond. Daardoor kwam een zeer krachtige zuidwestelijke luchtstroming tot stand, waarmee een gedeelte van de depressie met grote snelheid naar de Noordzee koerste. Tengevolge hiervan nam de wind in onze omgeving sterk toe uit zuid westelijke richting. Voorafgegaan door regen naderde de zachte oceaan- lucht vanmorgen over de Britse eilanden ons land. Vanavond zal het gehele land in de zachte lucht zijn gekomen. Morgen zal het daarom zacht weer zijn met veel bewolking, nu en dan regen en veel wind. SASSENHEIM Doktersdienst. Zondag 8 decem ber 1957 wordt de doktersdienst waargenomen door dr. H. Kwint, Sassenheim, tel. 7253. VALKENBURG Gisterenmiddag werd door het ge meentebestuur van Valkenburg in Hotel „Het Wapen van Valkenburg" in het openbaar aanbesteed: het bou wen van vier woningwetwoningen met schuurtjes op een terrein aan het Marktveld.- Er bestond van aannemerszijde een grote belangstelling voor dit project; er waren dan ook niet minder dan 15 inschrijvers; deze waren van hoog naar laag: K. J. van Zeventer, 's-Gra- venhage 79.290; A. J. Langeveld, Leiden 72.927; A. Heetveld, Leiden 69.700; Gebr. Hulsbos, Zoeterwoude 65.322; H. Magré, Alphen a. d. Rijn 64.949; fa Verdoes en Vooys, Kat wijk a. Zee 64.800; J. Arnoldus jr, Katwijk a. Zee 63.833; Stikvoort's Bouwbureau, Voorschoten 63.200; gebrs. Jac. en Joh. Verloop, Katwijk aan Zee 62.412; Jac Slootweg, Val kenburg 61.850; J. Haasnoot, Kat wijk a. Zee 61.637; fa L. de Best en Zn, Katwijk a. Zee 59.288; J. van Noort, Benthuizen f 58.842; W. Jan sen, Voorschoten 55.380; en ten slot te W. Oosterlee, Valkenburg 53.400. De raming bedoeg 53.224. De gun ning is nog aangehouden. VOORHOUT Doktersdienst. Zondag 8 decem ber 1957 wordt de doktersdienst waargenomen door dr. H. Kwint, Sassenheim, tel. 7253. WARM0N0 Doktersdienst. Zondag 8 decem ber 1957 wordt de doktersdienst waargenomen door dr. H. Kwint, Sassenheim, tel. 7253. WASSENAAR Rekeningen over 1956. Aan dc raad zijn ter voorlopige vaststelling aangeboden de^rekening van inkom sten en uitgaven der gemeente en de bedrijfsrekeningen ever het dienst jaar 1956. De gemee.iterekening wijst wat de gewone dienst betreft bij een uitgaventotaal van 7.763.065,61 een nadelig saldo aan van 181 560,22 en wat de kapitaalsdienst betreft een na delig saldo van 4.967.754,67 bij een totaal aan uitgaven van 28.698.402,47. Het elektriciteitsbedrijf boekte over '56 een winst van 64.369,25, het gas bedrijf een winst van 48 038,73, het waterbedrijf een winst van 5706,25, terwijl de dienst buitenplaatsen en het grondbedrijf verliezen opleverden van resp. 64.801,99 en 1.775,86. Z0ETERMEER AFSCHEID PASTOOR VOORHAM. Vrijdag 13 december begint het emeritaat van pastoor J. A. Voor ham. Op deze dag eindigt de ambts vervulling van de beminde Zoeter- meerse oastoor. Reeds aanstonds na het bekend worden van het heen gaan van de pastoor is spontaan net denkbeeld geopperd, hem openlijk te danken voor het vele goede, dat hij in zyn bijna 14-jarig pastoraat in Zoetermeer deed. Dit afscheid is nu bepaald op mor gen, 8 december. Onder alle H. Missen zal pastoor afscheid nemen van zijn parochianen 's Middags te half drie vindt in het parochiehuis een officiële afscheids receptie plaats. Zij, die een uitnodi ging hiervoor ontvangen, worden hier verwacht. Op deze bijeenkomst zal het afscheidscadeau van de parochie worden overhandigd. Van 4 tot half zes is er voor iedereen gelegenheid afscheid te nemen van pastoor. Het afscheid is op deze wijze bepaald in verband met de leeftijd van pastoor en overeenstemmende met de wens van pastoor.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2