FOTO-TOTO k/atu k/eehmq. SPEUR NEUZEN Koningshuis en democratie DE SLAAP ZATERDAG 7 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 origineel juwelierspleet v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 ORIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. j. MAARTENSE Hoogstraat 6 J. du PON Breestraat 89 (Advertentie). Men zegt wel eens, dat het Deense koningshuis het meest democratische van Europa is; deze redenering wordt in ieder geval gestaafd door de bij gaande foto, die in een winkelstraat in Kopenhagen genomen werd. Onop gemerkt behalve dan natuurlijk door de fotograaf is koningin Ingrid met haar dochter prinses Margrethe aan het winkelen om persoonlijk haar keuze te doen voor de kerstcadeautjes. REEDS 2500 MILJOEN EIEREN GECONTROLEERD Donderdagmiddag omstreeks 5 uur is het twee en half miljardste ei de controle van het Nederlandse eier- controle bureau gepasseerd, tijdens een controle bij de firma J. Bruins en zoon te Hardenberg. De heer Konings sprak als hoofd van dienst namens het eiercontrole bureaiu een der firmanten toe. Hij zeide ondermeer, dat de produktie per kip in 1957 de 200 eieren reeds is gepasseerd, een prodiuktieverhoging die mogelijk geworden is door selec tie een teeltregelimg. De export van eieren gaat voor ongeveer 80 procent naar Duitsland. Hij gaf tenslotte als zijn mening te kennen dat, wanneer de kwaliteit van heft ea wordt gehandhaafd op het peil waarop het tegenwoordig staat, voor de gevolgen van de Euromarkt niet behoeft te worden gevreesd. In 1955 noteerde men op 6 decem ber het tweemiljard-se ei. Reeds in 1953, besloot de heer Ko nings, is Nederland het grootste eierexporterende land van de wereld geworden en het is dit sindsdien ge bleven. UITBREIDING GEBOUW ST. „HOMOBONUS" TE ROTTERDAM Doordat een in de nabijheid gele gen hulpgebouw moet verdwijnen en mede met het oog op de komende Euromarkt en de mogelijkheden daar. van voor de middenstand, gaat de coöperatieve invkoopvereniging „St. Homobonus G. A." haar complex aan de Staten weg hoek Walenlburgerweg te Rotterdam tweemaal zo groot ma ken. Er is een bedrag van twee mil joen gulden mee gemoeid. Het gebouw zal aan de Statenweg met 14 m. worden verlengd, maar verder aan twee kanten geheel wor den ingebouwd. De totale nuttige vloeroppervlakte zal na voltooiing 8277 m2 bedragen. Dij de vergroting is er rekening mede gehouden, dat het complex aan de spoorwegzijde met één etage en aan de oostzijde met twee etages zal kunnen worden verhoogd. Voor dit bouwwerk is de rijksgoed keuring reeds verleend en men hoopt in januari a.s. de eerste paal te kun nen slaan. Deze week vol sprookjesachtige gebeurtenissen e De eerste droomwensen werden verruld Mevrouw Mieke Bouman hééft haar eigen schip 1 Nellie won 2 miljoen gulden in voetbalpool UbeTle NaMMipWn 7 Hiarlem. Het wapen, waardoor Leiden de naam Sleutelstad ging dragen. Men ziet het in honderd verschillende variaties, gewoon, pompeus en meer gestyleerd, op briefpapier, deuren en glazen en ook op de muren van oude en nieuwe gebouwen. Het wapen, zoals dat hierbij gaat is een meer luxueuze uitgave, dat te vinden is in een zeer oud gebouw dat ééns een zeer beroemd en belangrijk gebouw geweest is en dat nog steeds een aanzienlijke plaats inneemt in het Leidse cul turele leven. Welk gebouw is dat en waar hebben we het wapen gevonden. De vorige week Trots op haar maar steeds groei ende welvaart heeft Leiden bij haar zoveelste (vijfde?) uitleg de grens van de bebouwing aangege ven met de steen, die we de vorige week afbeelden. Men voelde zich staan voor de grenzen van het Land van Belof ten. een land dat overvloeide van melk en honing. De staen, die deze gevoelens weergeeft vonden wij in de zijgevel van het hoekpand Beestenmarkt—nieuwe Beesten markt, aan de zijde dus van de Nieuwe Beestenmarkt. Winnaar van de waardebon van vijf gulden werd H. Groenendijk, Pieter Huibertshof 4, te Leiden. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot. Gemakkelijk en warm kledingstuk behoeder van Mensen die voortdurend slaap te kort komen, hebben een vermin derde geestelijke en lichamelijke weerstand. Zij zijn geprikkeld en we rden gemakkelijk ziek. Dit geldt niet alleen voor volwassenen; bij kinderen, die te weinig slaap krij gen, is hei preces eender. Dat zulke kinderen vervelend zijn, weten eigenlijk alle ouders. Ze spreken dan tegen, ze maken ruzie, ze zijn kribbig, bazig, hange rig en eigenwijs. Minder vaak ko men vader en moeder bij eventuele ziekte van hun spruit op de ge dachte, dat het herhaalde gebrek aan nachtrust hier mede oorzaak zou kunnen zijn. Op het kleuterconsultatiebureau kan men in allerlei toonaarden vernemen, waarom Claartje, Rob bie, Joke en Huubje geen middag slaapje meer doen. De kinderen kunnen of „willen" het niet. Vol gens moeder gaan ze toch al die tijd maar liggen gillen, of klimmen ze toch maar uit hun ledikantjes. Sommige kinderen, zo deelt men ons mee, scheuren dan uit kwaad heid zelfs het behangsel kapot. Het nodige evenwicht om de kleu ter de voor hem nog zeer lange dag door een verkwikkende middag rust te laten onderbreken, is dan al ver te zoeken. In de zomer hebben wij het schouwspel weer kunnen beleven, dat zes- en acht- en tienjarige 's onze gezondheid avonds om 10 uur nog op straat lopen te hoepelen of te hinkelen. In deze feestmaanden zijn het de goede bisschop, de kerstman en de oudejaarsavond, die het kind uit de slaap houden. En als het geen feest is, wordt er in plaats van geslapen naar de televisie gekeken. De meeste schoolkinderen gaan veel te laat naar bed. tot schade voor hun gezondheid, want door die voordurend te korte nacntrust were1 en zij nodeloos vatbaar. De 3-kamerwoning. Natuurlijk zijn er ook ouders, die er wel de hand aan hou den, dat hun kinderen op tijd in Voor de komende winter heeft de Parijse modekoning Jean Desses o.m. dit «korte astrakan vest ont worpen, waarbij een bonten mats wordt gedragen. Het vest heeft alle kenmerken van een gemakkelijk kledingstuk en heeft een zeer jeug dig effect. bed komen. Toch schuilt er hier dikwijls nog een addertje onder het gras. Tal van gezinnen met twee kin deren beschikken namelijk over een driekamerwoning. De gebrui kelijke en meest natuurlijke inde ling is dan: woonkamer, slaapver trek ouders, slaapvertrek kinderen. Over de bezwaren, dat twee klei ne kinderen of twee grotere van hetzelfde geslacht de slaapkamer delen, wordt weinig nagedacht. De behuizing is in ons land nu een maal niet zo, dat men op dit gebied voor zich en zijn gezin de meest gunstige omstandigheden mag op eisen. Ieder kind een eigen kamertje, dat zou de geestelijke gezondheid van de enkeling zeker ten goede komen! Aan de gemeenschappelij ke slaapkamer zijn ook directe be zwaren voor de lijfelijke gezond heid verbonden, ook al is dat ver trek hygiënisch ingericht en al wordt het voldoende gelucht. Apart Inslapen. Ook in de gemeenschappelijke I slaapkamer komen de kinderen t slaap te kort, al worden ze nog zo I vroeg naar bed gestuurd. Het in- slapen gaat moeilijker, altijd houdt er één de ander wakker. Bij het ontwaken gaat het net zo. Die het eerst uitgeslapen is, wekt steeds de l ander. Midden in de nacht worden de kinderen, behalve van hun eigen buikpijn en angstige droom, ook nog wakker wanneer de ander op z'n tijd ook zulke narigheidjes heeft. Zo op het eerste oog lijkt het, om men deze moeilijkheid geschikt uit de weg kan ruimen, door één van de kinderen geheel en al op de ouderlijke slaapkamer te nemen. Dit is echter beslist verkeerd. De oplossing is, dat men beide kinderen apart laat inslapen. De één begint de nacht dan op de kinderkamer, de ander wordt te slapen gelegd in het bed van va der of moeder, tenzij men er de voorkeur aan geeft, één van de kinderledikantjes in de voornacht in het ouderlijk slaapvertrek neer te zetten. Het inslapen kost dan al weinig moeite meer, Wanneer de ouders zich ter ruste begeven, kunnen de kinderen, nadat zij eventueel nog zijn opgenomen, beiden op de kin derkamer verder slapen. Met het „spoken" valt het meestal nog al mee. dr. H. W. SCALONGNE. Lichte tinten ook in het najaar U kunt niet alles weten Bewaar uw brandstoffen op een droge plaats en schep uw kolen op met een vlakke schop, liefst van de bodem af. Gebruik bij het aanmaken steeds goed droog aanmaakhout. Vul uw haard of kachel niet als deze fel brandt en nooit ho ger dan enige centimeters on der de vulklep. Breng 's morgens de kamer zo snel mogelijk op de gewenste temperatuur. Temper daarna het vuur niet in eens, maar in 2 keer met een tussenruimte van min stens een kwartier. Ledig elke morgen de asla. Poken is uit de boze, gebruik bij voorkeur het schudrooster. Laat eventuele gevormde slakken niet in het vuur liggen, maar verwij der ze zo spoedig mogelijk. Dicht kieren en spleten in ra men, plinten en deuren en zorg voor tijdige vervanging van de fecte micaruitjes. Wrijf bij het aanmaken en verder elke morgen met een wollen doek uw haard op, elk vlekje kan dan spoedig verwij derd worden. Gebruik geen scherpe schuurmiddelen, doch poets uw kachel met een syn thetisch wasmiddel of poetsex tract. Stook nimmer alleen cokes, doch gebruik deze brandstof al leen gemengd met andere brand stof, doch zorg voor gelijke af meting. Antraciet maat 20 x 30 WANNEER HET KOUDE sei- zoen zijn intrede doet, me nen velen, dat het ook gedaan moet zijn met de lichte tinten die in de zomer gedragen wor den. Inderdaad is het gedaan met dunne stoffen, want dit sei zoen vergt nu eenmaal een ste viger stof die warmte geeft, maar hoe staat met met de lichte tinten? Het is een feit, dat lichte tin ten gebruikt worden voor zon- weerkaatsende koelere kleding, denkt u maar aan de witte tro- penkleding en dat is ook de re den dat vooral vroeger voor het najaar en de winter de donkere zonabsorberende kleuren geko zen werden. Maar in wezen maakt het al of niet lichter zijn der tinten weinig uit, de stof geeft wat de warmte betreft de door slag. Daarom vroeg men zich af, vermengd met parelgascokes is zuinig stoken, terwijl uw haard daardoor niet te lijden heeft. Metalen stempels kan men rei nigen door deze in heet zegellak te drukken, totdat dit weer koud geworden is. Grauw wasgoed ontstaat meestal door het te lang in het sop te la ten staan van het wasgoed. Beter is het het wasgoed alleen in de week te zetten en het daarna de volgende morgen aan de kook te brengen. Hoogstens 15 a 20 minu ten laten trekken. Wassen zodra het water handwarm is. Krakende schoenen behandelt men met talkpoeder. Het poeder goed in de naden stuiven met de flitspuit. Gebruikt men steunzo len, dan de zool van binnen be strooien met talkpoeder en de steunzool aan de onderkant. Tinnen voorwerpen kan men be waren gewikkeld in vloeipapier verpakt in een goed afgesloten doos. Deze doos mag niet in een voch tig vertrek opgeborgen worden. Gelijkmatig warm houden in de winter. Lekken In het zink b.v. op een balkon kan men voorlopig water dicht maken met nagellak. Dit houdt vrij lang, maar op de duur moet de loodgieter er aan te pas komen. waarom zou in het koude seizoen geen lichtgekleurde warme stof te dragen zijn? Het gevolg is een breuk met de oude opvatting. Er is bovendien een ander voor deel aan verbonden: de lichte tinten zijn vrolijker. Nu behoeft de winterse kleding niet doods en somber te zijn. Onze illustratie geeft hiervan een voorbeeld. U ziet hiér een leuke winterjurk van een licht grijze wollen stof vervaardigd. Ook wit, geel, beige en andere helle kleuren doen het goed bij dit leuke model. Een rok vol plooien lekker ruim en wijd, een eenvoudig bovendeel met het uiterst correcte overhemdkraag je en lange mouwen. Zo'n jurk zit heus lekker warm en de vrouw, die haar draagt, maakt toch een prettige vlotte indruk omdat zij er zo zomers uitziet.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12