A 01 .y DRASTISCHE PRIJSVERLAGING de van Geen uitbreiding televisie-zendtijd 'n TIP VAN BOOTZ Plannen tot bouw van Protestants ziekenhuis te Alphen aan de Rijn MAAR DAN GOED Nu Nü Nó Nu VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Begroting van O. K. en W. goedgekeurd Ruwe taal in T V-uitzending De begroting voor O.K. en W. is gisteren in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamerleden waren in St. Nicolaas-stemming de rijmpjes vloeiden hen van de lippen en zij vergaderden niet 's avonds. De heer Höppener, staatssecretaris, heeft gesproken over radio- en televisie-aange legenheden. Hij betreurde met de heer Zaal (AR) het misbreuk van Gods naam voor radio en televisie. Woensdagavond bijv. had de AVRO een T.V.-spel opgevoerd, waarin door een dronken pastoor werd ge vloekt en andere ruwe taal werd uitgeslagen. De bewindsman zei, wie dit toelaat, laadt een ernstige ver antwoordelijkheid op zich. Financi eel is het niet mogelijk zo vervolgde mr Höppener de TV-zendtijd uit te breiden. Nog even werd gesproken over de VPRO-uitzending op koning innedag. De staatssecretaris herin nerde er aan, dat de VPRO zelf de uitzending als een misgreep heeft erkend. Na deze erkenning wilde hij er liever het zwijgen toedoen. De heer Stufkens (P. v. d. A.) vroeg om spoedig indiening van de nota over de lichamelijke opvoeding en de sport om aldus een gefundeer de discussie in de Kamer te kunnen voeren. De staatssecretaris had ech ter geen behoefte aan de motie die de heer Stufkens over dit onderwerp wilde indienen, omdat de inhoud ervan reeds intern wordt voorbereid De heer Kleisterlee (KVP) gaf de staatssecretaris gelijk. Het heeft volgens hem geen zin aan te dringen PIETER VAN DER MEER DE WALCHEREN SPREEKT TE ANTWRPEN. Tentoonstellingswerk van familie. Zaterdag 14 december zal mgr. Schoenmaeckers, hulpbisschop ..van Mechelen, te Antwerpen een tentoon stelling openen, gewijd aan het le ven en het werk van de bekende Ne derlandse auteur en bekeerling Pie- ter van der Meer de Walcheren, thans Benedictijnermonnik te Oosterhout. De tentoonstelling duurt tot don derdag 19 december. Nieuwe kunstfoto's van de foto graaf N. Gerard zullen een beeld ge ven van de talrijke herinneringen uit de dagboeken „Mensen en God" als ook' van hét leven in de abdij te Oos terhout. Van wijlen mevr. Pieter van der Meer bevat de tentoonstelling verscheidene tekeningen en kunst naaldwerk. Een belangrijk deel der tentoonstelling is gereserveerd voor ruim 70 schilderijen en gouaches van zuster Christine, dochter van pater Van der Meer. Maandag 16 en dinsdag 17 decem ber spreekt pater Van der Meer de Walcheren in de grote zaal van het St. Lievenskollege te Antwerpen. Het initiatief voor deze tentoonstelling en de spreekbeurten van de monnik werd genomen door de jonge Ant werpse gemeenschap „De Stad Gods" die de verspreiding van het Evange lie in het gezin tot doel heeft. op bevordering van de lichamelijke opvoeding, wanneer de uitvoerbaar heid van bepaalde plannen als ge volg van de bestedingsbeperking bij voorbaat uitgesloten is. Dinsdag a.s. zal over de motie van de heer Stufkens worden gestemd. Tenslotte werd besloten het vraag stuk van de zendtijd voor politieke partijen op een nader te bepalen tijdstip te bespreken. Vrijstelling militaire dienst vnor leraren Naar wij van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen vernemen, heeft de minister voor de fensie op verzoek van zijn ambtge noot van onderwijs, kunsten en we tenschappen, zich bereid verklaard de in augustus 1.1. getroffen regeling inzake vrijstelling van militaire dienstplicht voor bevoegde leraren in de vakken Nederlands, Frans, Duits, wiskunde en biologie bij het V.HJVl.O. thans ook van toepassing te doen zijn op de leraren classici, physici en che mici. Thans is derhalve de vrijstel lingsregeling van toepassing op alle bevoegde leraren bij het V.HJV1.0. Deze regeling luidt als volgt: „vrij stelling van dienst als gewoon dienst plichtige wegens aanwezigheid van een bijzonder geval zal worden ver leend aan dienstplichtigen, die niet in werkelijke dienst verblijven, en die in het tijdvak gelegen tussen 31 juli 1957 en 1 augustus 1958 een be trekking als leraar vervullen of gaan vervullen aan vakscholen voor voor bereidend hoger of middelbaar on derwijs, mits aan de volgende voor waarden wordt voldaan: 1. Zij moeten bevoegd zijn tot het geven van onderwijs aan bedoelde scholen; 2. Zij dienen tenminste 20 lesuren per week te geven aan voren bedoel de scholen; 3. In hun functie aan een van be doelde scholen zulen zij als onmis baar moeten worden aangemerkt en tevens niet vervangbaar zijn door een andere bevoegde leraar. Tijdens het uitstel van eerste oefening, dat hun ten behoeve van hun studie is ver leend, mogen zij voor hun vak gel dende studieschema slechts met ten hoogste één jaar hebben overschre den. De vrijstelling zal niet eerder voor goed worden gegeven, dan nadat ten minste drie maal voor de duur van een jaar vrijstelling is verleend, met dien verstande echter, dat de vrijstel ling steeds tijdelijk zal blijven totdat belanghebbende de leeftijd van 30 jaar zullen hebben bereikt". De aanvragen om bedoelde vrijstel ling moeten worden gericht aan de minister voor defensie, en worden in gediend door tussenkomst van de burgemeesters. De nieuwe veerdam op het eiland Vlieland, die de. ruim trachtig jaar oude houten aanlegsteiger zal gaan vervangen, is gistermiddag officieel in gebruik genomen. Deze nieuwe grote pier in zee zal de ruim 37.000 bad gasten, die hier jaarlijks hun va- cantie komen doorbrengen, moeten verwerken. Een Heer, die ging emigreren En zijn TIP niet wilde ontberen, Zond 'n volle schuit Met TIP vooruit; Daarop kan hij z'n leven lang teren. Inz. Hr. M. B., Haarlem ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. (Advertentie) Sneltrein in botsing met vrachtauto Vanochtend omstreeks kwart ovér zeven is op de met knipperlichten beveiligde overweg aan de Nijker- kerstraat te Barneveld een vracht auto met aanhangwagen gegrepen door de sneltrein, die om negen mi nuten voor half zeven uit Amsterdam was vertrokken naar Enschede. Er had nl. juist op de overweg een aan rijding plaats gehad met een andere vrachtwagen met het gevolg, dat één van beide auto's op de overweg bleef- steken. Men was niet bij machte de spoor baan spoedig vrij te maken en toen dan ook even later trein 711 in volle vaart naderde, ontstond er een ern stige botsing. De trein greep de aan hangwagen, die geheel van de voor ste vrachtauto werd gerukt, de aan hangwagen werd over een afstand van honderd meter meegesleurd en kwam langs de spoorbaan tot stil stand. De cabine van de sneltrein werd in elkaar gedrukt, doch de bestuurder werd door glassplinters slechts licht gewond. Hij had de tegenwoordig heid van geest klapseinen voor de uit tegenovergestelde richting naderende trein aan te brengen, zodat deze trein bijtijds tot stilstand kon worden ge bracht. Verdere persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. Een deel van de reizigers uit de sneltrein uit Amsterdam is in de an dere trein overgestapt. Het overige deel van de reizigers vervolgde zijn weg met bussen van een garagebe drijf uit Barneveld. De voorste wagen van de veronge lukte trein liep uit de rails en de spoorbaan werd ernstig beschadigd. BRAND IN AMSTERDAMSE BINNENSTAD. Gistermiddag omstreeks half zes is brand uitgebroken in een oud woon huis aan de Haarlemmerdijk 163 te Amsterdam. Het vuur is ontstaan in een tussenkamertje op de tweede verdieping, waar een 80-jarige heer woont Hij liep een brandwonde aan zijn hoofd op en moest in overspan nen toestand naar het Binnengasthuis worden gebracht. De tweede verdieping, bestaande uit vier achter elkaar gelegen ver trekken, en de zolder brandden ge heel uit. De brandweer, die enkele minuten na de melding het sein middenbrand gaf, had het vuur in precies tien mi nuten bedwongen. Het woonhuis van de hoofdbe woonster, de 73-jarige mevrouw Buis van Leeuwen op de eerste étage, liep waterschade op. Een daaronder gele gen radiowinkel werd in allerijl ont ruimd, maar de brandweer had er toen reeds voor gezorgd dat de scha de tot de bovenste verdieping be perkt bleef. Onhebbelijk gedrag van jonkvrouwe De 56-jarige jkvr. Oe Vos van Dra- kenstein te Baarn leeft reeds gerui me tijd in onmin met haar zoon, die onlangs aan de Dorpsstraat te Lage Vuurse een benzinestation geopend heeft. Zij was het met deze wijze van levensonderhoud blijkbaar niet eens en veroorzaakte relletjes voor het pompstation en viel de klanten al schreeuwend lastig zodat er voor haar zoon geen droog brood te verdienen viel. Voor de kantonrechter te Amers foort, die deze zaak gisteren behan delde, was de jonkvrouwe zelf niet verschenen, maar stond een zaakge lastigde, die niets van de zaak afwist. Bovendien waren er zeven getuigen opgeroepen, die geen enkele verkla ring wisten af te leggen. Vooral dit laatste vond de kantonrechter niet zoals het hoorde: zeven mensen, die met de zaak niets te maken hebben, uit hun huis te halen. De jonkvrouwe werd veroordeeld tot dertig gulden boete subs. 30 dagen hechtenis. De gemachtigde kon niets anders doen dan in opdracht van de Baarnse jonkvrouwe hoger beroep aan te te kenen. TWEE MAANDEN VOOR BELASTINGONTDUIKERS Het gerechtshof te A'dam heeft gistermorgen in hoger beroep de 57- jarige makelaar in koffie C. W. R. uit de hoofdstad wegens het opzet telijk doen van onjuiste aangifte voor de inkomstenbelasting 1950 en 1951 (te zamen 342.000 gulden te laag) en de vermogensbelasting 195<2 (58.000 gulden te laag) overeenkomstig de eis bevestiging van het rechtbank- vonnis veroordeeld tot twee maan den met aftrek van de 14 dagen pre ventieve hechtenis. De officier van Justitie had in eerste instantie acht maanden geëist, waarvan vier voorwaardelijk en af trek van het .voorarrest. De makelaar, die van klein agent na de oorlog een groot makelaar was geworden, had zijn commissietegoed bij Londense koffiefirma's alsmede een aanzienlijk bedrag op zijn reke- ningcourant bij een handelmaat schappij niet opgegeven omdat hij, aldus zijn verweer, het zogenaamde kasstelsel gebruikte. Daarbij werd alleen opgegeven wat de kas pas seerde. Daartegen had de belasting dienst voordien geen bezwaar ge maakt. De makelaar had de hoge te betalen belasting willen verschui ven door deze over een paar jaar uit te smeren. De raadsman had vrij spraak gepleit. U rijdt ot> een voc ranesweg. welke e kruiat wordt door niet-voorrang we*. Nadat (in het bijzonder door de P. v.d.A.-raadsfractie sedert vele jaren en bij herhaling was aangedrongen op het stichten van een medisch cen trum voor Alphen a. d. Rijn en om streken, konden wij op 4 juni voor het eerst melding maken van, zij het nog vaag omlijnd plan, tot de bouw van een ziekenhuis voor de Rijn streek. Het is duidelijk, dat dit plan nog verder reikt, dan de bedoeling aanvankelijk bij de raad had voorge zeten. Dit plan gaat uit v4n de Ver. voor Gereformeerde Ziekenverzorging in Nederland, van welker centraal be stuur Alphens burgemeester, de heei Z. Bruins Slot deel uitmaakt. Het streven is er op gericht dat het ziekenhuis een capaciteit zal krijgen van 100 tot 15Ó bedden. Aan het zie- een chirurg zijn, een internist, een vrouwenarts, een oór-, neus- en keel arts alsmede een kinderarts. Verder een uitgebreide staf van medici en verplegend personeel. De voorlopige kosten zijn begroot op 2^ 4 3 miljoen gulden. In een besloten zitting heeft RECHTZAKEN OP DE VERKEERDE MANIER Een boete van ƒ40.of 16 dagen en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proef tijd vorderde de officier van justitie tegen een 28-jarige los-werkman uit Bodegraven. Deze had op 2 april jl. het metalen zegel van het gemeente lijk elektriciteitsbedrijf te Bodegra ven, dat op een kastje in een huis was aangebracht, verbroken. „Dat gezin was in nood. De man zelf zat vast en toen heb ik gehol pen", zei de verdachte. „Pas maar op dat U niet vast komt te zitten, want het is niet de eerste keer dat U te recht staat", antwoordde de politie rechter. Hij vervolgde: „Als mensen niet betalen worden ze afgesloten. Men kan niet verwachten dat het G.E.B. gratis stroom gaat leveren. Dan had U maar op een andere ma nier moeten zien te helpen". De rechter veroordeelde de ver dachte tot ƒ30.boete of 12 dagen en twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. MISHANDELING Een 32-jarige betonarbeider uit Oude Wetering, gemeente Alkemade gaf voor de Haagse politierechter toe dat hij op 11 april 1967 opzette lijk het dochtertje van de buren had geschopt en gestompt. Hij zei dat zijn kinderen dagelijks door het buur meisje werden geplaagd. Toen hij weer had gezien, hoe het buurmeisje een van zijn kinderen wilde laten vallen, was hij in woede ontstoken. De officier van justitie merkte op, dat het buurmeisje ook nog maar een kind van dertien jaar is. Als ver dachte het meisje een oorvijg had gegeven dan had de officier dit kun nen begrijpen. Verdachte is echter te ver gegaan met zijn afstraffing. Re kening houdende met het feit dat verdachte vijf kinderen heeft vor derde de officiier 25.boete of vijf dagen. Het vonnis luidde 20.— boe te of acht dagen. de gemeenteraad intussen zijn goed keuring in principe gegeven. Als plaats voor de bouw denkt men grond aan te kopen in de omgeving van de Oranje Nassausingel, waar het ziekenhuis gemakkelijk bereikbaar zal zijn, ook uit de omliggende ge meenten. De bouwkosten worden door ge noemde vereniging gedx-agen, de grondkosten neemt de gemeente voor haar rekening. Voor dit doel zet de gemeente thans de eerste stap op de weg tot realisering van de plannen, waarom trent spoedig een afgerond voorstel aan de raad zal worden toegezonden, ter behandeling in zijn openbare zit ting. Het college heeft namelijk op de begroting voor 1958 een bedrag van 20.000.uitgetrokken voor de daar voor benodigde grond ter grootte van ca. 4 ha. Het ligt in de bedoeling de grond in erfpacht te geven. Voor ren te en afschrijving wordt voorshands voormeld bedrag nodig geacht. Ook het, meer dan dertig jaar ge leden gesticht Chr. Lyceum nabij het raadhuis, kampt wegens toeneming van het leerlingental, in ernstige ma te met ruimtegebrek. Men is thans aan een noodzakelijke uitbreiding van het gebouw toe. B. en w. menen dat de tyd is aan gebroken de eventuele verplaatsing van deze onderwijsinrichting onder het oog te zien. KOUDEKERK Raadsagenda. De raad der ge meente vergadert op dinsdag 10 dec., 19.30 uur nam. De voornaamste punten van de agenda zyn: Benoeming lid dienst voor maat schappelijke zorg, wegens periodieke aftreding van de heer J. E. Goedharl; Aanbeveling J. E. Goedhart en P. G. J. Smit; benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim in de vaca ture N. P. Slegtenhorst; Aanbeveling G. J. v. d. Vis en D. Reijneveld; Vast stelling aantal lesuren in nuttige handwerken aan de openbare school; Voorstel aangaan kasgeldlening voor 1958; Wijziging rechtspositie gemeen- tepersoneel; Vaststelling beheersver- ordening waterleidingbedryf; Vast. stelling begroting waterleidingbedrijf over 1958; Vaststelling gemeentebe groting 1958; Verhuur grond aan J. Bijleveld; Verkoop oude schoolban ken; Besluit maximum op te nemen krediet in rekeningcourant over 1958 en een begrotingswijziging. R0EL0FARENDSVEEN Doktersdienst A.s. weekend wordt de dienst waargenomen door dokter Muskens. De volgende week einden, 14, 15 21 en 22 december heeft dokter v. d. Werf dienst. Het weekeinde van 28 en 29 december verricht wederom dokter Muskens de doktersdienst. ZWAMMERDAM Geboren: Ivonne Jacquelina Maria, dr van J. H. Piket en Th. Lens; Cor nells zn v. E. Oosterwijk en M. Mak king; Simon Johannes, zi. van S. J. Beurze en M. C. v. d. Vossen. Ondertrouwd: Jan Wingelaar 50 jr uit Nieuwkoop en Teuntje Hoogen- dyk 49 jr. M Kinderjasjes met capuchon, in zuiver wollen velours en ftausch. Capuchon en jas heerlijk warm,wollen teddy gevoerd. Normaal 2-6 jaar, alle maten 17, Hazewind Jongens win tercoats Geheel gevoerd. Zowel in 1-rij als 2-rij. Normaal 39.75 5-16 jaar alle maten 19, Heren - winterjassen in de nieuwste dessins. Met luxe gewatteerde "Kotrex "-voering. <3WK- ïottét* Zuiver wollen Kamgaren costwums Normaal 139.- *69, 39, LEIDEN Haarlemmerstraat 25, tel. 25317 ROTTERDAM: Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg, tel. 74130 Meent hk. Coudsesingel, tel. 1153 77 - Korte Hoogstraat 11, tel. 116965 W. Kruiskade 35, tel. 125511 Heren win ter jassen fn velours, ftausch en teddy-obey. Normaal 115-—, 135.-, 155.- 69,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9