Laat Sint IJ nog: éénmaal bedenken! De stemmenrovepl' Twee gelukkige families □O Sinterklaasssurprise had rampzalige uitwerking Pas de komgrenzen aan bij de max. snelheidsbepalingen VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 EN 119 TROOSTPRIJZEN Prachtige prestaties zijn er deze week weer geleverd in de P.P. Twee hoofdpryswinnaars mochten wij boeken, waarvan één reeds tweemalen een deel van de prijzen- pot won. Wel een bewijs, dat het hier een werkelijke prestatie-prijsvraag betreft en men met logisch denken en aanvullend speurwerk de feilloze oplossing kan vin den! Daarnaast zijn er nog 26 puzzelaars in geslaagd de goede oplossing te benaderen met slechts één fout en telden wij 93 kolommen met 2 fouten. Een aantal fami lies komt met een aardige troostprijs uit de bus indien er verscheidene kolommen beloond konden worden. In de pot stond een saldo van 56.44. Ingekomen bruto bedrag van tijdig ingekomen geldige kaarten ƒ2830,87, af auteursrecht, admin. kosten en omzetbelasting (19%) 537,86, blijft 2293,01 -f saldo. In de prijzenpot kwam derhalve beschikbaar 2349.45. Wij keren dus uit voor kolommen zonder fouten 60% 1409.67; voor kolom men met één fout 30% 704.83 en voor kolommen met twee fouten 10% 234.95. De hoofdprijswinnaars ontvangen voor hun goede ko lommen totaal: Fam. A. Oosters, Bergen op Zoom764.07 Fam. M. Schrijver, Venlo 959.43 Alle tijdig ingekomen geldige briefkaarten zijn drie maal minutieus gecontroleerd op de aangekruiste cijfers per antwoord. Over de uitslag kan derhalve niet worden gecorrespondeerd JUISTE OPLOSSING VAN VORIGE PUZZEL A. „Klaar? Trek!" riep de scheidsrechter. In zo'n geval begint een scherm wedstrijd (1) of een touwtrekwed- strijd (3) maar natuurlijk geen trektocht, want dat is geen wedstrijd, er komen dus geen scheidsrechter en geen startsein bij te pas. B. Als moeder de stof klaarlegt, is het mogelijk dat deze nog geknipt moet worden, maar het patroon wordt niet uitgeknipt, dat wordt geraderd. In dit geval is het raderen kennelijk reeds geschied en past in de zin alleen maar het werkwoord opspelden (3). C. Een schip voor de binnenvaart kan veertig ton me ten (1) en een schip kan ook veertig ton wegen (2), het kan geen veertig ton kosten, want dat zou neerkomen op een bedrag van 4.000.000 (40 x honderdduizend gul den) en dat is in de binnenvaart nog niet voorgekomen. D. Wanneer het in Amsterdam 12 uur in de middag is, wijzen de klokken in Parys (1) en Milaan (3) precies of ongeveer de zelfde tyd aan, dat laatste afhankelijk van het voor of achter lopen van de betrokken klokken, maar die in Madrid staan dan al op 11 uur. Nederland en Italië rekenen nl. met de middeleuropese tijd en Spanje met de tijd van Greenwich (Engeland). E. Als de burggraaf huiswaarts toog, kan hij zowel naar zijn kasteel, zijn burcht als zijn slot zijn gegaan. Hier konden alle drie antwoorden (1, 2 en 3) worden aan gekruist. F. Het Wilhelmus telt vijftien coupletten, die beginnen met de letters van de naam WILLEM VAN NASSOV èn nog een slotstrofe, totaal 16 verzen, dat is dus veertien (3) meer dan het bekende eerste en zesde couplet. G. Volgens gegevens van het Meteorologisch Instituut te De Bilt valt de minste neerslag in de omgeving van Kampen (1) en Midden-Limburg, dat zijn dus de droogste plekjes van Nederland. H. Wie de proef op de som genomen heeft door de wijzers van klok of horloge te draaien, zal ontdekt hebben dat deze om kwart voor drie en Inzenden ta*! 6#,/*van de pru«npo», m ui| |nIeggelden en saIdi| na aftrek wn Het ingevuld, diagram knipt U uit "vla'een kolom met sle.hu en plakt dit op de blanco zijde één fout ontvangen M*/« van de te- van een briefkaart Aan de andere '"blkbkre pot en onder de InrenO.r. van kolommen met 2 fouten wordt oe kant adresseert U als volgt: PP, resterende 10verdeeld, ongeacht de Postbus 35, Utrecht. uitkeringen in de andere categorieën. Kan een bepaald deel van de pot niet PRIJZENPOT Een strooiavond met vele prijzen PUZZELT U MEE? Op deze eindtotaal te schrijven in de pagina staan tien zinnen cirkel onderaan, afgedrukt, waaruit één of Is m zin A b.v. elk van de drie meer woorden zijn weggelaten, antwoorden mogelijk, dan Aan U de taak te bepalen wel- kruist U 1, 2 en 3 door en vult Naam en volledig adres van de «"betaald, omdat in die ke van de daarbij vermelde daarachter in 6. Passen in afzender in biokietters invullen en he^tegoed^van «"Inzender mfider (genummerde) woorden in de- vraag B slechts twee omschrij- rechtsboven 25 cent voor elke dan 2.50, da* worden deze bedragen r, ingevulde kolom aan -- - ze zinnen thuishoren. Het kan vingen, dan zet U twee kruisjes zegeis plakken, plus zijn, dat alle drie gegeven mo- en telt die twee cijfers op. Is porto van 8 cent gelijkheden juist zijn, maar bij C slechts één mogelijkheid, ^aazr®ndnjetdeinbrien- ook, dat er twee, slechts één of dan streept U dat nummer aan ve^ppJJ'maar open geen enkele van deze ingevuld en herhaalt dit als totaal voor in. kan of mag worden. C. En treft U het bi) D. dat =*bd™|.k „..„''ffi De tien zinnen zijn aangeduid geen enkel van de gegeven ge- Vervallen postze- met de letters A t.m. K. Als U vallen van toepassing kan zijn, /is^en^dgi' nu de antwoorden van een zin dan kruist U niets aan en worden Sdoor dé weet, neemt U het diagram en schrijft U als totaal bij D een posterijen niet ver- kruist achter de overeenkom- 0. inzcnd|nBen stige letter in de eerste ko- Het diagram biedt u vier ko- moeten uiterlijk lom telkenmale de num- lommen, zodat vier gezinste- d°uur°y"' mertjes door van de goede om- aen (b.v. vader, moeder, zoon in nu. beslt eijn. schrijvingen behorend bij die en dochter) ieder een oplos- zin. sing kunnen inzenden op de- tenschappelijk ver- Als de gehele kolom op de- zende briefkaart. Ieder legt antwoord. door ze wijze is afgewerkt, hebt U 25 cent in, zodat per ingevul- Zien 'en" "voor niets anders meer te doen, dan de kolom 25 cent extra port iedereen contro- de aangekruiste cijfers op te geplakt moet worden. Aa^de^inzenderis) tellen, regel voor regel de to- van een feilloze talen te vermelden per zin en Inzenders ven kolommen met kolom wordt to- dan nog eens alle totalen sa- 0, 1 en 2 fouten hebben in de- men te tellen en het gevonden ze puzzel ALTIJD PRIJS BRIEFKAART Bra sp.C. t. 'Ute-eeAt 1 if 1! •o.Mm 1 2 3 II t 2 3 1 2 3 II 2 3 1 2 5 II 1 2 3 [12 3 1 2 3 1 2 5 1 2 3 L 1 2 3 li 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 5 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 S 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 II' 2 3 1 2 3 II W 3 1 2 3 II' 1 1 1 2 3 1 2 3 l'H 1 2 3 1 2 3 II' 2 3 1 W 3 2 3 1 2 3 1 2 3 Voorwaarden alleen abonnees en leden can hun gezin mogen meedingen naar een prijs, elk meedingend gezinslid is 25 cents tnleggeld ver schuldigd; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt. onduidelijke veranderin gen of invulling maken een inzending ongeldig; oplossingen, die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. in ons bezit komen, dingen niet meer mee; brie/kaarten, waarop niet het verschuldigde porto (8 cent) en het extra porto van 25 cent per ingevulde kolom ij geplakt, zijn on geldig; -f briefkaarten, die event niet door PT.T ztfn af gestempeld zijn ongeldig; A wij dragen geen verant- woordelijkheid voor zoek raken. beschadiging of vertraging der kaarten; over opgave en oplossing 57 ts geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie. deze is bindend: 10 door inzending verklaart Sint-Nicolaas Volgens de overlevering bisschop van 1. Madrid; 2. Myra; 3. Granada. „Ali Baba en de veertig rovers", is een sprookje 1. van Andersen; 2. uit Duizend en één nacht; 3. van Grimm, F. De bevolking van Zeelatad is overwegend 1. termieten; 2. trekmleren; 3. parasolmieren. U moet de jniste woorden in deze zinnen in voegen. Wilt u aan onze meedoen Er is een aardige prijz mee te winnen 1. puzzel; 2. rebus; 3. prijsvraag. „Toen ik in de rivier een bad nam, werd ik plotseling door een aangevallen", vertelde de jager over zijn belevenissen op Sumatra. 1. krokodil; 2. alligator; 3. kaaiman. 1. protestant; 2. roomskatholiek; 3. onkerkelijk. 1. graniet; 2. lava; 3. nikkelijzer. Als u onbeschermd een portugees oorlogsschip ontmoet, is dit gevaarlijk. 1. alleen in vredestijd; 2. alleen ln oorlogstijd; 3. te allen tijde. Hoewel de brik tot de verouderde typen behoort, kan men er toch nog wel eens een te zien krijgen. 1. rijtuigen; 2. vaartuigen; 3. voertuigen. Nederland Is de K. Het hoogste punt 1. Holterberg; 2. Elterberg; 3. St. Pietersberg. om vjjf voor half twaalf wel ongeveer in eikaars verlengde staan, maar dat dit om zes uur (2) precies het geval is, zodat van de gegeven moge lijkheden alleen het cijfer 2 mocht worden aangestreept. I. Tot voor kort gold de Mindanaotrog ten oosten van de Philippijnen voor de diepst gemeten plek op zee (10.500 m.), maar in 1951 is in de Ma- rianentrog (2) een diepte gepeild van 10.860 m. K. Wie in Nederland hoofd van een school voor gewoon lager onderwijs wil worden, moet tenminste vijf en twintig jaar oud zijn (2). (Advertentie) „VOOR TANTE ANNIE" Twee HBS-ers ernstig gewond Een rustige maar buitengewoon ge zellige Sinterklaasmorgen op de Gooi- se HBS te Bussum heeft een onpletie- riig einde gevonden, toen twee jon gens ter opluistering van het feest, enkele zelfgemaakte rookbommen zouden afsteken. Een van de jongens, de 16-jarige Joost Willink werd de linker hand verbrijzeld; de ander, de eveneens zestienjarige Wim Burger, kreeg verwondingen aan beide ogen. Joost, die een scheikundeliefheb- ber is, had het voornemen opgevat om de natuurkundelerares, „Tante Annie", wat schrik aan te jagen. De juffrouw, die pas 26 jaar is, had in het fysicalokaal achter in het school gebouw een andere klas onder haar hoede, dan waarin de twee onrust stokers zitten. Het was de bedoeling om na afloop van het lesuur de rook- bommetjes in het lokaal te werpen. „Gelukkig maar, dat het niet zover is gekomen", mijmert Wim Burger nu. Ondanks de waarschuwing van dr. Renes, hun scheikundeleraar waren de jongens nadat de klas wat surpri ses had uitgepakt, de klas ontsnapt om hun plan ten uitvoer te gaan bren gen. Joost had hem tevoren verteld wat hij in het bommetje had gedaan. Het In een antwoord op een vraag of Beethoven een onvoltooide sympho nic geschreven heeft, werd geant woord, dat dit niet bekend was. Het antwoord moest echter luiden: Beethoven heeft vanaf de 4e sym fonie zijn verdere symfonieën paars gewijze geschreven. Hij componeerde de 5e en de 6e, de 7e en de 8e, tegelyk met de 9e maakte hij een schets voor de 10e symfonie. Deze schets uit het jaar 1818 „ada gio cantique" vroomgezang in de oude toonaarden als inleiding, is het helaas niet voltooide werk en was bestemd voor het Philharmonisch Ge nootschap te Londen, dat hem 2000 mark gezonden had, waarmede men hem in zijn laatste levensdagen nog wat vreugde gaf. Interessant is het om te weten, dat de meester met de „tiende" verder gegaan zou zijn op de weg der koor werken en als .geheel nieuw idee" Aarde (9e Symfonie) en Hemel („Missa Solemnis") naa^t elkander zou hebben gesteld. was hetzelfde mengsel van altijd en het was nog nooit fout gegaan. Op het verzoek van Wim heeft Joost toen de deur van het natuurkundelokaal geopend. Hij zag zijn vriend de luci fers pakken en werd op hetzelfde ogenblik getroffen door een enorme witte vuurbal, die in zijn gezicht uit een scheen te spatten; de rookbom was in de linkerhand van Joost ont ploft Enkele andere leerlingen op de gang liepen wat schrammetjes op. Ontstelde leraren snelden toe en lieten de beide jongens onmiddellijk naar het Diaconesenhuis overbren gen, vanwaar Wim na behandeling naar zijn ouderlijke woning werd vervoerd. De directeur van de Gooise HBS begrijpt niet hoe de jongens het ondanks herhaalde waarschuwingen toch in hun hoofd hebben gehaald, hun „grap" ten uitvoer te brengen. „Het is te hopen, dat de vreselijke gevolgen van dit experiment voor de dader andere leerlingen ervap zullen weerhouden ooit zulke gevaarlijke speeletjes uit te halen. Waarschu wingen alléén schijnen niet te hel pen De ouders van de jongens waren blijkbaar met hun euvele plannen op de hoogte. Zij hadden hun kinderen slechts gewaarschuwd toch vooral voorzichtig te zijn. KNAC tot Gedeputeerde Staten De KNAC heeft de afgelopen maan den in een reeks brieven en adres sen aan regelende en uitvoerende in stanties systematisch actie gevoerd voor een betere aanduiding van de maximumsnelheidsvoorschriften. Thans is opnieuw een brief gezonden aan alle colleges van Gedeputeerde Staten, waarin gevraagd wordt de grenzen van de bebouwde kommen zo veel mogelijk te wijzigen in die zin, dat zij samenvallen met de grenzen van de werkelijke bebou wing. De snelheidslimiet van 50 km. geldt binnen de grenzen van de be bouwde kommen, zoals die zijn vast gesteld door de colleges van Gedepu teerde Staten der onderscheidene pro vincies. De gemeenten zijn verplicht langs alle wegen van minstens vier en een halve meter breedte met plaatsnaamborden deze grenzen aan te geven. De KNAC heeft niet alleen ernstig bezwaar tegen het aanduiden van begin en einde van die 50 km.- limiet door middel van de plaats naamborden, resp. de achterkant van die borden, maar ook tegen het feit, dat de grenzen van de officiële bebouwde kommen in een groot aan tal gevallen een wijde boog om de werkelijke bebouwing maken. Veelal moet men de snelheidsgrens van 50 km. in acht nemen, terwijl van een aaneengesloten bebouwing nog geen sprake is. Dat komt, doordat de hui dige bebouwde kom-grenzen niet zijn vastgesteld met het oog op de maxi- mumsnelheidsbepalingen, maar om geheel andere redenen, overwegend van administratieve aard. Onder an dere is daarbij in een aantal geval len rekening gehouden met in de toekomst te realiseren uitbreidings plannen. De KNAC vraagt daarom de colle ges van G. S. te willen nagaan, of die andere belangen bij de begeerde aanpassing zodanig geschaad zouden kunnen worden, dat de voordelen van reële grenzen voor de weggebruikers er niet tegen op zouden wegen en verzoekt de colleges van G.S. in hun overwegingen te betrekken, dat de huidige bebouwde kom-grenzen niet alleen veel ongerief geven voor het motorwegverkeer, maar ook leiden tot veronachtzaming van de verplich ting om niet harder dan 50 km te rij den. Hetgeen tenslotte moet leiden tot ondermijning van het respect voor het gehele complex van maxi- mumsnelheidsbepalingen. VLIEGTUIGBOM OPGEGRAVEN. Gistermorgen moest op de rijksweg 's-HertogenboschEindhoven onder de gemeente Boxtel het verkeer on geveer drie kwartier stil gelegd wor den, daar ter plaatse een onde vlieg tuigbom moest worden verwijderd. Mannen van de hulpverlenings dienst hebben het projectiel voorlo pig naar het open veld gebracht, daar demonteren ter plaatse niet mo gelijk bleek. De bom zal nu in de werkplaats van de hulpverlenings dienst onschadelijk worden gemaakt. Het projectiel was door een drag linemachinist tijdens graafwerkzaam heden opgehaald. Hoewel het in de grijper van de dragline was gekomen, explodeerde het niet Een ontplof fing zou fatale gevolgen hebben ge had voor de omgeving, waarin zich onder meer en complex nieuwbouw bevindt De bom, die 250 kilo weegt, moet tijdens de tweede wereldoorlog zijn geworpen door een geallieerd vliegtuig. Brandweerauto reed dame dood Een 25-jarigecoupeuse uit Apel doorn is woensdagavond, terwijl zij ïnet haar zuster in Deventer inko pen deed voor het Sint Nicolaasfeest, aangereden door een uitrukkende ne velspuit van de Deventer brandweer Ze kwam daarbij om het leven. De brandweer werd kwart voor ne gen gealarmeerd voor een in brand staande auto. De uitrukkende wagen reed op de hoek EngestraatStroo- markt waarschijnlijk tegen de trot toirband, en kwam 25 meter verder tot stilstand. De beide dames kwamen op dat moment uit de winkel en werden aan gereden, met het gevolg dat de cou- peuze ter plaatse overleed en haar zuster, mevrouw Roudyk uit Deven ter, met verwondingen naar het Sint Joseph-ziekenhuis moest worden overgebracht. Het was op dat ogen blik zeer druk in de straat. Een voetganger werd licht gewond. De schade beperkte zich verder tot enige vernielde spiegelruiten en rij wielen. BABY GESTIKT Het tien maanden oude jongetje E. P. is in zijn ouderlijke woning om het leven gekomen toen hij verstrikt raakte in het koord waaraan zijn rammelaar bevestigd was. Mgr. prof. dr. F. A. M. van Welie, emeritus hoogleraar aan de RJC. Uni versiteit van Nijmegen, is benoemd tot huisprelaat van de Paus. Hij was reeds kamerheer van de Paus. De be noeming werd hem gisteren bekend gemaakt door de bisschop van 's-Her togenbosch, mgr. W. Mutsaerts. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentonië: ss „Alcantara" 10 dec. Australië: 6s „Iberia" 14 dec. Brazi lië: ss Alcantara" 10 dec. Canada, ms „Prins Willem II" 10 dec., ss „Ame rican Trapper" 14 dec. Chili: via New York 11 dec. Indonesië: ss „Glaucus" 9 dec. nir „Utrecht" 12 dec. Ned. An tillen: ms „Aegis" 10 dec. Ned. Nw. Guinea: ss „Utrecht" 12 dec. Nieuw Zeeland: via Engeland 14 dec. Surina me ms „Hera" 11 dec. Unie van Z. Afrika en Z.W.-Afrika ms „Bloem fontein" 11 dec. ms „Carnarvon Cast le" 14 dec. Brits-Oost-Afrika: ss „Pierre Loti" 14 dec. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weerbericht. NCRV: 20.15 Lied van de maand. 20.20 Nieuwe gram. 20.45 Gevar. pro gramma. 21.50 Dagsluiting. HILVERSUM I 402 m. 7.0024.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.45 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Platen- nieuws 13.30 Dansmuziek. 14.00 Dit is leven; caus. 14.15 Gram. 14.20 En gelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Gram. 14.55 Aimateursprogramma. 15.15 Kron. van Letteren en Kunsten. 15.50 Amateursprogramma. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Dansmu ziek. 17.45 Instr. kwint. 18.00 Journa listiek weekoverzicht. 18.10 Gram. 18.15 Parlementair overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitz. Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar. 19.15 Gram. 19.25 Lichtbaken caus. 19.40 Gevar. progr. 21.00 24.00 Un Ballo in Maschera, opera. In de pauze: 21.5522.25 Act. 23.0023.25 Nieuws en gram. HILVERSUM n. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Strijkorkest en solist. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 De Familie Door snee, hoorspel. 11.35 Viool en piano. 12.00 Hammondorgelspel. 12.30 Land en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Gram. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Koor en blokfluit-ensemble. 15.40 Van de wieg tot het graf, caus. 15.55 Kamerorkest en solist. 16.40 Caus.: Loon naar werken? 16.50 Lichte muz. 17.10 Amateursprogr. 17.30 Week- journ. 18.00 Nieuws en comm. op het nieuws. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen 20.13 Gevar. progr. 21.45 Klaver-Vier. 22.15 Socialistisch comim. 22.30 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Lichte muziek. (49) Hindtm.oieuinMmetwilltwPi 'tA eengoed avuikt Iwutie# etui vin Mttnw. inieevtln 1 VtmléU. Vm 73I ik die knol eeretnoe een ak

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8