Qagtvoel Koene agenten bij Haagsche Schouw door St. Nicolaas verrast Krappe begroting van de katholieke sociale en charitatieve organisaties Prinses Margaret ere-doctor J3ames.Jlr*,hu',d7 PIETERMAN WAS „JANTJE" Bouwrecord in de eerste helft van 1957 Brussel ziet de toekomst vandaag lEDÖBf Drie aanrijdingen op onbewaakte overwegen VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Levensgevaarlijk punt voor politieman Gistermiddag bracht Sint Nicolaap een bezoek aan de dienstdoende agenten op de verkeerspost van het kruispunt Rijndijk-Rijksstraatweg- Valkenburgse weg bij het Haagsche Schouw te Voorschoten. Het was zelfs de Sint, die van het gemeente huis zijn inlichtingen had, ter ore ge komen, dat dit kruispunt een onover zichtelijk, zeer druk en daarom ge vaarlijk weggedeelte is. De laatste tijd wordt het verkeer aldaar gere geld door middel van verkeerslich ten en met gevaar voor eigen leven, totaal zonder beveiliging, staan de dienstdoende agenten de lichten te bedienen. Bij de komst van de Goed heiligman werden alle lichten op „rood" gezet en de politiemannen toegesproken. Het was Sint bekend, dat alle Voorschotense agenten zeer lenig en snel moeten zijn, want het gebeurt dikwijls, dat een automobi list de lichten te laat bemerkt en de agent alleen door een koene sprong te maken zijn leven veilig kan stel len. Op de vraag aan „opper" Opdam, die al heel wat vreemde capriolen heeft moeten maken bij het kruis punt, of hij nog wensen had, deelde deze bescheiden mede, dat wanneer de lichten bediend zouden kunnen worden door middel van een ver hoogde toren aan de zijkant van de weg hij beslist minder last van ang sten zou hebben bij het verkeer re gelen. Zolang de weggebruikers nog steeds met een te grote snelheid uit de richting Amsterdam de brug over snorren, terwijl zij totaal geen zicht hebben en dan binnen vijftien me ter een verkeerslicht bemerken, zal er nog menig ongeluk gebeuren, al dus de opperwachtmeester. De heer Opdam vertelde ons nog, dat er heel wat overtredingen ter plaatse worden gemaakt. Alleen de ergste zondaars worden onverbidde lijk op de bon „geslingerd", maar het gebeurt toch dikwijls, dat „opper" Opdam een met de dood spelende automobilist bij zich roept en hem dan op onverwachte wijze de les leest; de opperwachtmeester heeft nl. elke dag een andere zinsnede uit de H Schrift voor de overtreder gereed. „Zelfs een agent is uw naaste", klinkt het als de dood de heer Opdam weer eens een keer heeft aangeloerd. Nadat Sint Nicolaas de opperwacht meester en zijn assistent met wat DAGELIJKS BESTUUR A. K. W. V. In de gisteren gehouden vergade ring van het federatiebestuur van de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging en van het algemeen be stuur van het katholiek verbond van werkgeversvakverenigingen, werden de reeds zitting hebben leden dr. J. Ph. M. van Campen (Nijmegen), L. A. J. M. van Heijst ('s-Hertogen- bosch, mr. F. M. J. Jansen, (Heer len) en F. H. Terwindt (Nijmegen) herkozen tot lid van het dagelijks be stuur dezer beide verenigingen. In ae vakature, ontstaan door 't aftreden van ir. Joh. Raymakers, die statutair niet herkiesbaar was, werd gekozen ir. W. Thunnissen (Breda), lid van het hoofdbestuur van de Nederland se Katholieke Aannemers en Pa troonsbond. Tot leden-specialisten werden in het dagelijks bestuur gekozen de he ren dr. P. A. J. M. Steenkamp (Uit hoorn) en mr. F. J. van Thiel 'Hel mond), terwijl de heer L. Janssens Czn. (Tilburg) als zodanig werd her kozen. rookwaren bedacht had en de hon derden belangstellenden gegroet had, 'verdween hij snel van de „onveilige" plaats om 's avonds „veiliger" over de daken te rijden, hier en daar sto ring veroorzakend in de televisie uitzending, door het waaien van zijn mantel. Inmiddels hebben b. en w. van Voorschoten aan de bevoegde instan ties medegedeeld, dat zij zich genood zaakt zullen zien bij glad en mistig weer de verkeerspost op te heffen. Burgemeester C. J. van der Hoeven werd hierna in- particuliere audiëntie ontvangen door de minister van Jus titie om een en ander nader toe te lichten. Drs J. G. F. Terwindt: Verhoging collectes enige mogelijkheid Willen de katholieke sociaal cha ritatieve organisaties haar particu liere ontvangsten vermeerderen, dan blijft als enige weg een vermeerde ring van collecten open. Het geheel aan opgebrachte collecten wordt ech- tei verdeeld deels over de maatschap pelijke zorg en deels over andere doeleinden van het maatschappelijke en godsdienstige leven. Verdeelde rechtvaardigheid in de opbrengst tussen maatschappelijke zorg en an dere doeleinden is het enige middel om de kerkelijke, maatschappelijke hulpverlening haar ontplooiing mo gelijk te maken. Dit kan slechts worden verwezen lijkt, indien de dragers van het ka tholieke maatschappelijke leven zich met elkaar verstaan en begrip tonen voor eikaars belangen. Tot deze con clusie komt drs J. G. F. Terwindt uit Leiden in een beschouwing (Katho liek Sociaal Tijdschrift no. 3) over het financieel niveau der katholieke maatschappelijke hulpverlening. Drs Terwindt gaat in zijn beschou wing uit van het sociale maandover zicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek van maart 1957, waar in een samenvattend overzicht gege ven wordt van de uitgaven en ont vangsten der katholieke, Nederlands Hervormde en Gereformeerde so ciaal charitatieve organisaties in 1954. Hieruit blijkt, dat de katholieke organisaties dat jaar met een begro ting hebben gewerkt, welke geen en kele speling toeliet, terwijl de Her vormde en Gereformeerde organisa ties een saldo-overschot van respec tievelijk ruim 10 %en 5 vertoon den. Over de andere jaren zijn nog geen statistieken bekend. Drs Ter windt is van mening, dat in deze si tuatie geen verandering is gekomen en dat in 1957 bij de katholieke or ganisaties voor maatschappelijke zorg eenzelfde geringe speelruimte bestaat cm liquide moeilijkheden op te van gen. In 1954 ontvingen vergeleken bij het aantal katholieken in ons land de katholieke sociaal-charitatieve or ganisaties 16 meer overheidssub sidie dan de anderen. Het is even wel te verwachten, aldus drs Ter windt, dat deze percentuele meer- subsidie na enige tijd zal teruglopen, daar van niet-katholieke zijde krach tig aan de uitbouw der organisaties wordt gewerkt. Gisteravond omstreeks 19.30 uur is de 73-jarige J. V. uit Hengelo op de rijksweg Hengelo-Enschede tijdens het oversteken van de weg door een uit Enschede komende auto gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van de auto, de 36-jarige O. J. R. van D. uit Enschede werd licht gewond. oabyderm-zeep Een huisvader aan de Zuidstraat te Den Helder werd vannacht om één uur door een van zijn kinderen gewekt met de mededeling „Zwarte Piet zit op het dak". Inderdaad hoorde de vader enig ge stommel op het dak en daar hij niet kon geloven dat het Zwarte Piet was ging hij naar buiten om eens poolshoogte te nemen. Toen de man zijn huisdeur open deed en naar buiten wilde stap pen vielen er hier en daar dakpannen op de grond. Het scheen een Pieterman te zijn die niet zo erg veel ervaring in het dakenklimmen had. Een ogenblik veronderstelde de vader nog dat het er een moest zijn die zijn vakdiploma nog niet verdiend had, tot hij een persoon ontwaarde wiens kleding in de verste verte niet voldeed aan de meest elementaire eisen welke men aan een Zwarte Piet-garderobe mag stellen. De vader riep dan ook een agent die de „dakhaas" gelastte naar beneden te komen. Een verzoek waaraan deze via de regenpijp voldeed. Het bleek een matroos van dè Kon. Marine te zijn die, spelend met zijn muts deze in de dakgoot gemikt had. Zonder zijn hoofd deksel durfde hij niet aan boord Qe gaan en had toen besloten, zijn eigendom, tenkoste van enige dakpannen, terug te halen. In het eerste halfjaar van 1057 zijn in Nederland 41.114 woningen gereed gekomen, een aantal dat tot nu toe in geen enkel eerste halfjaar werd bereikt. Dit blijkt uit een publikatie van het ministerie van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid over de bouwactiviteit. Het aantal woningen, waarvan in de verslagperiode de bouw werd aangevangen, bedroeg 48.622, een aantal, dat eveneens een record voor een eerste halfjaar is. Het ligt ruim 8.600 hoger dan het aantal waarmede in de eerste helft van 1956 werd aan gevangen. Het aantal in uitvoering zijnde woningen nam toe tot (op 1 juli 1957) 101.269. Van de in de verslagperiode gereed gekomen woningen (41.114) werden er 9.350 in opdracht van gemeenten, 11.152 in opdracht van woningbouw verenigingen en 19.152 in opdracht van particulieren gebouwd. De rest (1.280) kwam voor rekening van rijk, provincie, enz. tot stand, terwijl hier in ook de woningen in gereed geko men boerderijen en die van de bij zondere woonvormen (voor ouden van dagen en alleenstaanden) zijn be grepen. De systeembouw heeft een weinig veld gewonnen. Van de gereed geko men woningen werden er 2.340 in er kende systemen uitgevoerd. Van de gereed gekomen woningen werden er 18.464 met „premie" gebouwd, waar van 3.799 met „halve" premie. De gunstige resultaten in de wo ningbouw zijn te danken aan: Gunsti ger weer, igger arbeiders (op 1 juli 1957 ruim ovOO meer dan op 1 juli 1956, ofschoon er ten opzichte van 1 april 1957 een kleine teruggang was) en grotere produktiviteit door meer ONTPLOFFING IN BOCHUM Een hevige ontploffing heeft in de nacht van woensdag op donderdag een huis met twee verdiepingen in Bochum-Linden in het Ruhrgebied vernield. Tot dusver zijn vier lijken geborgen en men vreest, dat zich nog twee onder de puinhopen bevinden. Twaalf personen liepen verwondin gen op. Het huis brandde na de ont ploffing geheel uit. De Spaanse minister van buiten landse zaken heeft uit handen van de Nederlandse ambassadeur te Madrid, een chèque ontvangen van 81.000 peseta's (dat is ongeveer 8100 gul den). Het bedrag is bestemd voor de slachtoffers van de overstromings ramp in Valencia. Het werd bij eet' inzameling in Nederland bijeenge bracht. standaadisatie( normalisatie, me chanisatie e.d. Ook aan de stimulering voor doorwerken bij ongunstige weersomstandigheden en meer con tinuïteit als gevolg van een gewij zigd goedkeuringsbeleid met zekere invloed worden toegekend. Weduwe in voorkamer verdronken Toen zij de voorkraan tegen vorst wilde afschermen en daarvoor een kussen gebruikte is dinsdagavond de 70-jarige mevr. de wed. J. Vermeer- Beekman te Tilburg met haar hoofd in het diepe waterleidingputje, dat in de voorkamer stond, terecht geko men. Doordat de kraan sprong vulde zich het putje met water; de vrouw is daarbij jammerlijk verdronken. Gestadig groeit op het Heyselterrein bij Brussel, temidden van alle andere bouwwerken voor de wereld-tentoonstelling 1958, het „Atomium", dat de gigantische „kern-attractie" van deze expositie te Brussel moet worden. De foto laat zien hoever het werk aan het „Atomium" reeds is gevorderd. Deze foto laat zien hoe de Engelse koningin-moeder, in haar functie van kanselier van de Londense universiteit, haar dochter, prinses Margaret, plechtig installeerde als ere-doctor in de muziek, welke titel de universiteit van Londen haar heeft verleend. De plechtigheid vond plaats in het Se naatshuis van de universiteit te Bloomsbury, Londen. UW oude Radio NIET mee aan de vuilnisman, maar laat hem eerst taxeren door: Door mist en onachtzaamheid Dordrecht: Grote vertraging, geen slachtoffers. Tegen half zes gistermiddag werd een vrachtauto op een onbewaakte overweg tussen Zwijndrecht en Ba- rendrecnt door een trein uit de rich ting Rotterdam aangereden, even la ter kreeg de auto nog een klap van een trein uit de richting Vlissingen. Er deaen zich geen persoonlijke on gelukken voor. Door de botsing waren echter bei de hoofdsporen versperd. De treinen uit het zuiden reden maar tot Dor drecht en uit Rotterdam tot Baren- drecht. Tussen Barendrecht en Dor drecht werd de dienst onderhouden door autobussen. Om acht uur gisteravond was de toestand weer normaal. Ondertussen waren er enkele mternationale trei nen o.a. AmsterdamBrussel en Am sterdamParijs omgeleid van Am sterdam via Rotterdam over Utrecht naar Roosendaal. Ede: Een gewonde, weinig stagnatie Op de onbewaakte overweg aan de Dwarsweg te Ede werd gistermiddag om twaalf uur een bestelauto gegre pen door een elektrische trein van de lijn EdeUtrecht. De automobilist, de 46-jarige M. v. d Kraats uit Gelders Veenendaal, liep daarbij zeer ernstige verwondin gen op. Het treinverkeer ondervond enige stagnatie door het ongeval, dat in een zeer dichte mist gebeurde. De stichting van Joodse kerkgenoot schappen en van sociale organisaties in Nederland voor schadevergoedings aangelegenheden heeft een bureau aan de Keizersgracht 143 te Amster dam-C. in het gebouw van de scha de-enquête-commissie geopend. Joden, van wie huisraad door de Duitse instanties via „puls" e.d. in de jaren 19401945 naar Duitsland werd weggesleept kunnen zich en hun eventuele erflaters bij dit bureau op geven, slechts op één wijze, n.l. door storting van een bedrag van f 15, per schadegeval op postgirorekening no. 658300 ten name der stichting „Jokos". (Ondersteunden kunnen hiervan worden vrijgesteld). Deze storting geldt als aanvrage, zodat op de stortingsbiljetten opga ve van juiste naam en adres vereist is. Erfgenamen dienen ook de naam van de erflater voor wie geclaimd j wordt op het stortingsformulier te vermelden. Apeldoorn: Goed afgelopen. Een derde ongeluk gebeurde op de onbewaakte overweg aan de Spren- gerweg te Apeldoorn. Een personen auto. bestuurd door de 33-jarige J. P. Verhoeven uit Apeldoorn werd door een rangerende locomotief aan gereden. De bumper van de locomo tief boorde zich in het portier aan de zijde van de bestuurder, die zich door een snelle reactie nog in veilig heid wist te stellen en geen enkel letsel opliep. De auto werd enige meters meegesleurd en zeer ernstig beschadigd. Wildwest in Den Helder Hoewel het meer voorkomt dat zich op Sinterklaasavond mannen al dan niet met paarden op daken en in stra ten op verdachte wijze ophouden, kreeg een rechercheur gisteravond in de Spoorstraat te Den Helder een man in het oog, die zich zó opvallend verdacht ophield bij een perceel al daar, dat hij te weinig op een wel doener leek. De politiële belangstelling scheen de man niet te bevallen want plot seling was hij verdwenen. De recher cheur vond een zo onverwacht af scheid niet erg bevredigend. Hij stel de een nader onderzoek in dat uit wees, dat de vreemdeling zich in eon boom ophield Na herhaalde somma ties sprong de man naar beneden cn viel de rechercheur aan. Een hevige vechtpartij volgde, waarbij do aan valler assistentie kreeg van een hand langer, die zich in de nabijheid ver stopt had. De afloop van het gevecht was zo, dat heteruit zag alsof de beide onverlaten gewonnen hadden. Ze zochten hun heil in een snelle af tocht. Dat kon de rechercheur niet zien. Hij trok zijn pistool en vuurde twee maal in de lucht om de beide hard lopers tot inkeer te brengen maar die waren in genen dele van pian zich te laten intimideren Een van de twee draaide zich onverhoeds om en schoot tweemaal terug. Dat geluid trok de aandacht van een korporaal van de marine („Valt er hier wat te vechten?') die ogen blikkelijk partij koos voor de recher cheur. Getweën zetten zij de ach tervolging in, weldra versterkt door een talrijke schare omwonenden. De strijders voor het recht moch ten het genoegen smaken, na een spannende race door de stad de twee vluchtelingen te overmeesteren en naar het politiebureau over te bren gen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7