ELKE DAG EEN UUR GRATIS KOPEN K(k WIJ VERLENGEN ONZE REKLAME Grijp deze kans om gratis Uw inkopen te doen Geen onbekommerde Sinterklaas viering in Indonesië Geen uitwijzingsbevel maar „vriendelijk verzoek44 Dodencijfer van de trein ramp bij Londen stijgt De opmars der Sowjets in het Midden Oosten Buitenlandse pers veroordeelt Indnnesiê Wolkbreuken in Brazilië ONBETWIST BEDDEN- EN DEKENSPECIALIST VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Slechts de kinderen zonder zorgen Gisteravond heeft de Nederlandse gemeenschap in Indonesië het tradi tionele Sinterklaasfeest, dat bijna een nationale Nederlandse feestda? is, toch gevierd. Hoewel in een wel zeer bijzondere sfeer. Terwijl de ouders poogden de stroom van aan kondigingen van de Indonesische re gering te verwerken, die een aantas ting betekenen van hun leven, him zaken en hun toekomst, ontpakten de kinderen vrolijk de geschenken, die ongemerkt door zwarte Pieten waren thuisbezorgd. In vele huizen van Nederlanders zullen de pogingen om onbezorgd te schijnen wel niet zeer geslaagd zijn, de gedachten van de Nederlan ders waren thans niet bij de witge- baarde bisschop, doch bij de voor velen hunner plotselinge afgesneden loopbaan in dit tropische land, waar verschillenden hunner jaren hebben gewoond. In de gehele archipel zijn de Ne derlanders verstoken van kranten in hun eigen taal en velen hunner moeten na de bekendmaking van minister Mengkom over de gedwon gen repatriëring van „werkloze" Nederlanders, rekening houden met een uitwijzing in de nabije toekomst. Het enige lichtpunt voor de Ne derlanders was de boodschap over de radio, gisteravond uitgezonden, waarin de chef-staf van het leger generaal-majoor Nasution de bevol king aanspoorde geen gewelddadige acties te ondernemen tegen Neder landse ondernemingen en om uit spattingen tegen te gaan „aangezien de Nederlandse onderdanen slacht offers zijn van de koloniale politiek In de betere jaren in het verleden placht St. Nicolaas te Djakarta offi cieel te worden ontvangen door de burgemeester en een tocht door de stad te maken. Dit jaar is zulks voor het eerst niet (het geval geweest. Het is zeer goed mogelijk, dat hij in 1956 zijn laatste intocht in Djakarta heeft gehouden. Onder de Noordpool door varen De Amerikaanse atoomduikboot „Nautilus" zal binnenkort een tocht maken onder de Noordpool. Dit donderdag bekend gemaakt door de leider van de ploeg, die de duikboot heeft vervaardigd, schout-bij-nacht Rickover. Hoewel de Verenigde Staten geen bewijs hadden, dat de Sowjet-Unie over een atoomduikboot beschikt, moest aangenomen worden, dat zij er weldra een zal hebben, aldus Rick over. Specialisten mogen blijven De Indonesische minister van voor lichting, Sudibjo, heeft verklaard, dat de Nederlandse onderdanen niet zijn uitgewezen, doch dat hun „vriende lijk" is verzocht Indonesië te verla ten. „Indien er nog Hollanders in In donesië wensen te blijven, kan deze kwestie verder worden besproken, doch in principe moeten zij allen eerst uit dit land vertrekken". Uitzonderingen zullen worden ge maakt voor Nederlanders, die de re gering nog steeds nodig heeft, zoals hoogleraren, onderwijzers en andere deskundigen. Met betrekking tot de K.P.M. zeide hij nog, dat de regering bericht had ontvangen over een beweerde instruc tie van Amsterdam om de K.P.M.- schepen uit Indonesië terug te trek ken. Sudibjo zeide, dat deze instructie van Amsterdam op grond van hunner regering". Nasution verzocht, staat van oorlog en beleg, die in Vanmorgen reeds 92 slachtoffers Bij de treinramp in de Londense voorstad Lewisham zijn volgens de laatste cijfers 92 mensen om het le ven gekomen. Hulpploegen bevrijdden gisteren weer een aantal lijken uit de resten van de twee treinen, die woensdag avond in dichte mist in botsing kwa men. Minstens 110 mensen zijn ernstig en 67 licht gewond. Het definitieve do dencijfer zal wel niet bekend worden vóór vrijdag of zaterdag. De ramp speelde zich als volgt af: Een sneltrein reed in dichte mist op het achterste gedeelte van een stil staande dieselelektrische trein. Een ijzeren viaduct over een spoorweg stortte tengevolge hiervan in. Hon derden tonnen staal en beton kwamen neer op wagons, die zich onder het viaduct bevonden. Het werd een enorm bloedbad. De gehele nacht door hebben hon derden brandweerlieden, politie mannen, spoorwegarbeiders, doktoren en verpleegsters bij het licht van fakkels en schijnwerpers getracht de in het ijzer en staal beklemd zittende slachtoffers te bereiken. Toen het licht was geworden kon men de ravage pas goed overzien. Men zag lijken hangen uit de verbrij zelde rijtuigen en ramen. Tussen de resten van de treinen trof men met bloed bevlekte Kerstpakketen, hand tassen, damesschoenen met hoge hak ken, dophoeden en aktentassen aan. Balken van de ingestorte brug had den twee wagons verbrijzeld alsof het lucifersdoosjes waren. Op deze plek ontdekte men de meeste doden en gewonden. Rij het verwijderen van wrak stukken werd nog een wagon ontdekt, die tot een vormloze massa was worden. Een man van de spoorwe gen zei: „We zullen wel nooit precies weten hoeveel mensen er in die wa gon hebben gezeten. Alles wat wij kunnen doen is controleren aan de hand van de lijst van vermisten." Buitenlandse troepen in Duitsland Van betrouwbare zijde wordt ver nomen, dat de Amerikaanse regering aan West-Duitsland betaling heeft ge vraagd van 325 miljoen Mark als bij drage in de onderhoudskosten van de Amerikaanse troepen in de Bondsre publiek. Het betreft de tweede ter mijn van de bijdrage over 1957, die dat Amerika het restant niet op zou in totaal 650 miljoen Mark beloopt, De eerste termijn is al voldaan. Van welingelichte Duitse zijde wordt vernomen, dat de Bondsregering had gehoopt, dat Amerika het restant niet op zou eisen. De regering te Bonn schijnt vast besloten de betalingen voor troepenonderhoud te staken. Op de topconferentie van de Navo, die 16 december in Parijs gehouden wordt, zal men waarschijnlijk de kwestie trachten te regelen. Van welingelichte zijde te Londen wordt vernomen, dat de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en West-Duitsland hebben afgespro ken de oplossing van het geschil over de onderhoudskosten aan de Navo over te laten. Engeland heeft, zoals gemeld, het probleem al aan de At lantische Raad voorgelegd. maart in geheel Indonesië werd af gekondigd, nietig is verklaard. De regering vertrouwt erop, dat het Indonesische personeel aan boord van de K.P.M.-schepen er op toe zal zien, dat deze schepen de Indonesi sche wateren niet zullen verlaten. Vrijdag werd in Djakarta gemeld, dat de militaire autoriteiten van Tandjong Priok, de haven van Dja karta, aan 12 K.P.M.-schepen last heeft gegeven voor anker te blijven liggen. Zes ervan hadden vandaag moeten uitvaren. Soortgelijke berichten werden ont vangen uit Surabaja. Volgens een bericht van „Antara" zijn pogingen van twee K.P.M.-sche pen, die in de lijndienst op weg wa-, ren naar Surabaja, om naar Singa pore uit te wijken, door de Indone sische passagiers verijdeld. AMERIKAANSE AMBASSADEUR UITTE BEZORGDHEID. De Amerikaanse ambassadeur in Indonesië, John M. Allison, heeft vrijdag een bezoek gebracht aan de secretaris-generaal van het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken, om uitdrukking te geven aan de bezorgdheid van zijn regering over de verslechterde betrekkingen tussen Indonesië en Nederland. Suwito zeide de ambassadeur te hebben medegedeeld, dat alle acties die door het Indonesische volk wor den ondernomen, niet zijn gericht te gen Amerikanen, noch tegen perso nen. Suwito verwees naar de rede, wel ke de minister van voorlichting, Su dibjo, donderdagavond heeft gehou den, waarin hij verklaarde, dat geen maatregelen mogen worden getroffen tegen Nederlandse onderdanen, zo als het boycotten van de voorziening in hun levensbehoeften. „Dit is absoluut verboden", aldus Suwito Kusumowidagdo met druk. Opportunistische politiek r\E RECENTE GEBEURTENISSEN in Syrië hebben nogmaals de aan dacht gevestigd op de toenemende invloed, die de Sowjet Unie bezig is te verwerven in de Arabische landen. De successen, die Rusland hier weet te boeken, zijn des te opmerkelijker, wanneer men bedenkt, dat het Krem lin tot 1955 niet de minste belangstel ling toonde voor dit gebied. De Ara bische landen werden beschouwd als koloniën of semi-onafhankelijke lan den, die niet de moeite waard waren om zich druk over te maken. Het was in de Sowjet-Unie zelfs gevaarlijk er een andere mening op na te hou den en voor die mening uit te komen. Dat ondervond in 1947 de bekende Sowj et-econoom Varga, aan wie als een der hoofdbeschuldigingen werd ten laste gelegd, dat hij üe communis tische partij verweet geen interesse te hebben voor de Arabische staten. De houding tegenover het Naguib- Nasser regiem, dat in juli 1952 in Egypte aan de touwtjes begon te trekken, was aanvankelijk verre van vriendelijk. Deze Egyptische regering werd als reactionair, anti-demacra- tisoh en terroristisch gebrandmerkt. In het boek van S. S. Gordonow, „Egypte", dat in 1953 te Moskou .verscheen, wordt o.a. gezegd, dat de politiek van de nieuwe Egyptische regering gericht is tegen de arbeiden de klasse en dat de progressieve mi litaire leiders van die regering zijn uitgesloten. Het Engels-Egyptisch verdrag van 1954 werd door de „Sow jet Academie van Wetenschappen" veroordeeld als te zijn „gericht tegen de belangen van Egypte en andere Arabische landen". IN 1955 KOMT DE VERANDERING De Sowjet pers doet geen aanval len meer op de Egyptische politiek. Dan komt de vriendelijke noot. De leiders te Cairo worden geprezen voor hun houding tegenover de wes terse verdragen en er is niets dan lof voor het neutrale standpunt, dat zij willen innemen. Nasser is een beste kerel, die naar de mening van Moskou veel heeft bijgedragen tot het succes van de Bandoeng-confe- rentie, waar hij het principe van vreedzame co-existentie steunde. Ook de andere Arabische landen worden plotseling voor „vol" aangezien, be halve Irak, dat zich bij het pact van Bagdad heeft aangesloten. Het oppor tunisme van de Sowjèt Unie komt dan wel het duidelijkst tot uitdruk king in de politiek ten opzichte van Israël. Dit land kon altijd op de mo rele steun van Rusland rekenen, want Israël zorgde alleen reeds door zijn 'simpele bestaan voor het ins tand hou. India moet bemiddelen Het Britse conservatieve dagblad „Daily Telegraph" schrijft vandaag dat er anarchie in Indonesië dreigt en stelt voor, dat premier Nehroe van India de geschillen tussen Indo nesië en Nederland zal trachten bij te leggen. „Indien de schepen van de K.P.M. opdracht kregen om de Indonesische wateren te verlaten, zou binnen en kele weken honger het gevolg zijn en de handel op het buitenland in eenstorten. Een terugtrekking van Nederlandse piloten uit de Indonesi sche luchtlijn zou de verlamming van de verbindingen voltooien- De Indo nesische regering heeft voldoende gedaan om dergelijke .maatregelen te rechtvaardigen. Zo de Nederlandse regering aarzelt om ze toe te passen, vloeit deze schijn van verrast werke loos toezien niet enkel voort uit de hoop op redding van economische be langen, maar ook uit de wetenschap, dat het resultaat een chaos zou zijn, waarin het communisme over Indo nesië zou triomferen. Er is wenig kans, dat de V. N. tus senbeide zullen komen. Te urgenter is derhalve de verantwoordelijkheid, die bij de landen berust, wier veilig heid in feite door anarchie en com munisme in Indonesië wordt be dreigd. Daaronder vallen India en de landen van de Zoavo". De „Daily Expres" is van mening, dat Engeland indirect en gedeeltelijk verantwoordelijk is voor de huidige stand van zaken in Indonesië. „Indien Groot-Brittannië de Nederlanders na de tweede wereldoorlog behoorlijk had gesteund, zou Indonesië nog steeds hun voorspoedig bewind sma ken. Maar in plaats daarvan werden de Nederlanders onder toezicht van de Verenigde Naties uit het land I In 1956 werd met Syrië een overeen- verdrongen". komst gesloten, die o.a. een uitwis- den van de onstabiliteit in het Mid den Oosten. Nu wordt de houding van Rusland meer en meer vijandig tegenover de jonge staat. voor de Arabische wereld was niet alleen voor met Westen een onaangename verrassing, die de onrust in dit toch al zo rumoerige ge bied deed toenemen, maar bleek ook voor de communistische partijen in Rusland en daarbuiten, nogal onver wacht te komen. De samenwerking, die Moskou bereid was aan te gaan met hen, die tot dan toe de trouwe bondgenoten der imperialisten wer den genoemd, eiste enige verklaring en toelichting. De Sowjet-pers lever, de deze uit oude voorraad. De natio nale bourgeoisie, zo luidde 't verhaal, was bezig in de Aziatische-Arabische landen een progressieve rol te spe len bij het onafhankelijk maken van deze staten. Sommige landen waren er reeds in geslaagd onder die bour- geoisie-leiding op vreedzame wijze hun vrijheid te veroveren. Ook Euro pa had een dergelijke loop van za ken meegemaakt. Azië dat op ieder gebied een achterstand heeft in te halen, doorloopt eerst nu diezelfde phase. De Sowjet Unie was bereid zijn steun te verlenen aan deze bour geoisie, zolang deze door haar strijd tegen het Westen biijk gaf van een .zekere vorm van progressiviteit. Bij deze uitleg werd er geen geheim van gemaakt, dat men hoopte, dat die bourgeoisie leiding maar gauw zou verdwijnen en dat de arbeidende klasse aan de macht zou komen, zo dat een volledige overwinning alleen door die klasse kan worden verwe zenlijkt. FR WAS WEINIG NIEUWS in deze redenering. Meer dan dertig Jaar geleden werd zij reeds gebruikt, toen het samengaan met de „nationale bourgeoisie" werd beschreven „voorwaardelijk en voorlopig". In 1956 werden alleen iets anedre ter men opgediept en werd de samenwer king met „opreoht en durend" beti teld. De Mo9kouse toelichting is bestemd voor de „kameraden". Het is niet een veranderde ideologische beschouwing die de politiek bepaalt. Want deze be schouwing gaat niet aan de nieuwe richting vooraf, komt integendeel eerst een jaar later. Een verklaring kan dan ook beter gezocht worden buiten de idieologiische sfeer. Het was in 1955 dat Moskou zich realiseerde, dat de spanningen en conflicten in het Midden Oosten van wereld-po litieke betekenis waren. Door het na. tionalisme aan te wakkeren, door zich hier als grote mogendheid achter te stellen, kon de spanning worden op gevoerd en nog scherper worden te gen het Westen. Moskou had in het Midden Óósten niets te verliezen. De gebeurtenissen, die er elkaar snel opvolgden, de na tionalisatie van het Suez kanaal, de opmars van Israël in Sinaï, de Frans- Engelse expeditie, hadden niet de minste invloed op de economische si tuatie van Rusland. e Met een groots gebaar werden en kele honderden millioenen aan Egyp te geleend om wapens te kopen, Als het ging om geld voor meer vreedzame doeleinden, zoals b.v voor de bouw van de Aswan-dam, werd veel beloofd, maar niets gegeven. Het zo anti-kapitalistische rijk van het proletariaat was wel zo zakelijk om bij deze leningen geen enkel risi co te nemen. Reeds in 1956 ging on geveer veertig procent van de Egyp tische katoenoogst rechtstreeks naar Rusland, tegen slechts veertien pro cent in 1954. Bij de diverse economische en poli tieke manipulaties werd ook nog tijd gevonden voor de traditionele dosis cultuur. Gedurende 1955-'56 bezoch ten drie-en-dertig culturele Sowjet- en satelliet-delegaties Egypte en vier- en-dertig Egyptische groepen trok ken naar Rusland en Oost-Europa. seling op het gebied van kunst, we tenschap en sport omvatten. De Sta- lm-prijs voor de vrede kwam dat jaar in Syrië terecht. ZIJN DE EERSTE resultaten van het offensief in het Midden-Oos ten ncfgal spectaculair, de strijd is nog niet definitief ten gunste van Moskou beslist. Ondanks de moeite, die de Sowjet-propaganda zich geeft om de indruk te wekken dat de ge hele Arabische wereld de inzichten v. Moskou deelt, beginnen de anti-com munisten zich beter te organiseren. Een splitsing in pro en contra is in het Midden-Oosten niet meer te ver mijden. Ook zij, die een afwachtende houding hebben aangenomen, zullen hun standpunt moeten bepalen. Moskou kan zich niet langer be roepen op zijn onbaatzuchtigheid, het heeft nu zelf belangen die op het sp^l staan. Ook de aanwezigheid van communistische partijen, met hun in ternationaal karakter en hun „ver bondenheid" met Moskou, geeft niet alleen voordelen. In dit werelddeel, waar het nationalisme in al zijn fel heid de politiek bepaalt, valt 't „pro letariërs aller landen, verenigt u" vol komen uit de toon. Tot 1955 was Rusland een ver ver wijderd land, een bijna vaag begrip. Nu Moskou zich mengt in de Ara bische politiek wordt de aandacht op bepaalde situaties in de Sowjet- Unie zelf gevestigd. De Mohammedanen blijken zich toch nog hun miljoenen geloofsgenoten te herinneren, die in de Sowjet-Unie worden vervolgd en onderdrukt. En al is de toon van de anti-Islam-actie het laatste jaar wat minder onaange naam, daarmee kan de behandeling, die de Mohammedanen in de Sow- je-Unie hebben ondergaan, niet wor den goed gemaakt. Wil Moskou in de Arabische wereld zijn eerste successen consoldideren, dan zal in het Midden-Oosten Mo hammed moeten vervangen worden door Lenin. Al zegt nu de Grote Sowjet Encyclopedie (deel 24, tweede druk, pag. 493, dat Lenin „de grootste genius van de mensheid" is, dat wil nog niet zeggen, dat ook de volgelin gen van de profeet hierin zullen gaan geloven. Prins Wan meldt volledige mislukking Prins Wan Waithayakon van Thai. land, speciaal vertegenwoordiger der V.N. voor het Hongaarse vraagstuk, heeft woensdagavond gemeld, dat zijn missie om Hongaarse en Russi sche instemming met de V.N.-reso- luties over Hongarije te verkrijgen volledig mislukt is. Hij zal de volgende week een offi cieel document over zijn pogingen aan de Algemene Vergadering voor leggen. Prins Wan zei, dat hij de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Lm- re Horvaüh, een aantal schriftelijke vragen had gesteld maar op geen daarvan antwoord had gekregen. De Russische minister van buiten landse zaken, Andrej Gromyko, wil de het Hongaarse vraagstuk niet be spreken, omdat de Algemene Verga dering zijns inziens onwettig had ge handeld door een speciale vertegen woordiger te benoemen. In het noorden van de Brazilaanse staat Rio de Janeiro zijn naar ver luidt negenendertig mensen omgeko men als gevolg van wolkbreuken, die de rivieren buiten haar oevers heb ben doen treden, bruggen wegge spoeld en grondverschuivingen heb ben veroorzaakt. De verbindingen zijn nagenoeg ver broken. Vluchtelingen zijn in Niteroi aangekomen. De gouverneur van de staat heeft de luchtmacht om hefschroefvliegtui- gen gevraagd, die levensmiddelen en medicamenten naar het getroffen ge bied moeten brengen, daar de verbin dingen over land zo goed als afgesne den zijn. De schade wordt geraamd op mil joenen cruzeiros. koop u ruk De vastgestelde uren liggen in een verzegelde enveloppe bij notaris Jongsma, Rapenburg, Leiden. Elke dag wordt na sluiting HET GRATIS KOOPUUR van die dag in de etalage bekend gemaakt. De volgende morgen kan de gelukkige koper reeds zijn kassabon inleveren voor een waardebon, welke in alle afdelingen in betaling wordt aangenomen. Als kooptijd geldt alleen het moment van betaling aan de kassa, dat over eenkomt met het afgestempelde uur op de koopbon. Zaak geopend: elke dag van 9 uur doorlopend tot 6 uur. LEIDEN - NOORDWIJK aan ZEE

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5