Weer 20 jaar gevangenis geëist Erich Ollenhauer sprak in Amsterdam Moordzaak-Nieuwland Heit leger betrok alarmstellingen 32 Officieren in Voorschoten beëdigd MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Erich Ollenhauer, leider van de Westduitse sociaal-democratische partij, heeft zaterdagochtend in het Pers- instituut te Amsterdam voor studenten van de politiek-sociale faculteit van de Stedelijke Universiteit een lezing gehouden. Deze foto, gemaakt tijdens de rede van de heer Ollenhauer toont v.l.n.r. de heer Ollenhauer, prof. mr dr J. Barents, de heer v. d. Land, hoofdassistent van prof. Barents en prof. K. Baschwitz. Nadat 's morgens nog een aantal getuigen was gehoord heeft de procu reur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer, zater dagmiddag in zijn requisitoir in de moordzaak-Nieuwland bevestiging ge vraagd van het vonnis, dat de recht bank te Middelburg heeft opgelegd aan de verdachte L. H. wegens dief stal en moord, n.l. twintig jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. „Wie anders dan L. H. kan de we duwe S. K.R. hebben Vermoord?", zei de procureur-generaal, die ook op*- merkte, dat dank zij de intelligentie, speurzin en volharding van de ver balisanten de strafzaak tot een einde is kynnen komen, na een veroordeling in eerste aanleg. Het motief voor de moord zocht mr Zaaijer in de samenhang tussen, de diefstal en de moord. Naast bevestiging van het Middel burgse vonnis vroeg de procureur- generaal ook tefuggave van de bij H. 125 Jaar Zusters van Liefde te Tilburg De congregatie van de Zusters van Liefde te Tilburg heeft gedurende twee dagen het 125-jarig bestaan van de Congregatie herdacht. Zaterdag middag droeg mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, g™ e'kfr sloten r. lint trohonrHo Hilrvi'iilc H t ppn vpr. inbeslaggenomen gelden aan de wet tige erven van de weduwe. 's Morgens was nog de thans in de gevangenis verblijvende W. G. ge hoord, die naar verdachte H. vrijdag voor het eerst had beweerd in de nacht van de moord in zijn taxi zou hebben meegereden en die dus zijn „alibi" zou kunnen bevestigen. Deze G. ontkende thans ten stellig ste met H. te zijn meegereden. Volgens verdachte H. stond G. te liegen. De verdedigers, mr. P. C. Adriaan- se en mr. W. F. P. Kurtz, beiden uit Middelburg, achtten H. onschuldig. De mening van een paragnost, die door hen was geconsulteerd, had de beide verdedigers in deze mening ge sterkt. Mr. Zaaijer erkende in zijn repliek, dat paragnosten als tipgever vaak waardevol werk doen, doch hij sprak als zijn mening uit dat kennisneming van de mening van deze heren niet past in een onderzoek' van een rechtscollege. Uitspraak zes december. De nieuwsdienst der gevangenen Afspraken maken door briefjes De justitie stond er wel eens van te kijken hoe mooi de verklaringen een plechtig Lof op, nadat des mor gens de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Mutsaerts, aan het altaar van de versierde kloosterkapel een pontifi cale mis had gecelebreerd. Vrijdag traden de zusters naar buiten om de bevolking van Tilburg in de gelegen heid te stellen de zusters met haar jubileum te feliciteren. Op de openbare receptie nam de al gemeen overste zuster Maria Josephi- no, in gezelschap van de vicaressen, drie generaal-assistenten, alsmede pa ter van Galen 'O. Carm., pauselijk as sistent van de congregatie te Rome, en de verdere leden van.het hoofdbe stuur, de gelukwensen in ontvangst. Directeuren en rectoren van onder wijsinrichtingen, van instituten van jeugdzorg, pastoor-deken F. L. Oort, zustersbestuurders van andere con gregaties, mgr. H. F. Heezemans van het binnengasthuis te Eindhoven, een afvaardiging van het r.k. ziekenhuis Westeinde te Den Haag, burgemeester G. J. Deelen uit Oss, geestelijken, missionarissen en vele anderen kwa men van hun sympathie getuigen. Ook mgr. F. Brans, apostolisch vica ris van Sumatra, was aanwezig en ve le oversten van in Tilburg gevestigde kloosters. Eveneens de katholieke organisa tiewereld verscheen met delegaties ter receptie. Memisa-werk neemt snel in omvang toe In de zaterdag te Rotterdam ge houden vergadering van de Medische Missieactie is meegedeeld, dat van de 1560 parochies in Nederland er in 1952 slechts 760 aan de jaarlijkse col lecte hebben deelgenomen. Dit aan tal is het vorig jaar tot 1111 geste gen. Het aantal deelnemende zieken huizen is gegroeid tot 66. Op 19 januari hoopt men 175.000,bijeen te brengen, hetgeen aanzienlijk meer zal zijn dan het afgelopen jaar. Met enthousiasme heeft de verga dering besloten, dat bij de toekom stige geld-inzameling de artsen met him gezinnen zullen deelnemen. Ook radio en televisie zullen worden in- gelijk is een mipder omvangrijke, Het gebeurde dikwijls, dat een ver dachte van rechtsvervolging ontsla gen werd, omdat men een alibi had, dat klopte als een bus. Sinds enige dagen Leeft men ont dekt, hoe de verdachten in bijna alle gevangenissen van Nederland het klaar speelden om met vrienden, me deverdachten in verbinding te ko men. Zij hadden een geheime koeriers dienst. De post liep via de gedetineer den, die op transport waren gesteld. Het is dikwijls nodig, dat gedetineer den naar een andere plaats gaan, waar zij getuigen moeten, of voor de rechtbank moeten verschijnen. Zij worden hiertoe in een ander huis van bewaring ogenomen en hier kregen de gladde vogels contaqt met gedeti neerden van andere bewaarinrichtin- gen. Tijdelijke gasten gaf men brief jes mee voor de geestverwanten in een andere gevangenis, die in een overeenkomstige zaak gehoord zou worden. Ook brachten de „gastgedetineer- den voor één of twee dagen" briefjes mee voor de gevangenen, die naar hun gevangenis elders in het land zouden terugkeren. Onder de gevan genen heerste een uitgebreide kennis van de tijden, waarop di verschillen de gedetineerden verplaatst werden. Van deze postlijnen werd registratie bijgehouden. Op deze wijze werden afspraken gemaakt waar de justitie bij het ver hoor geen rekening kon houden. Politie er. justitie hebben nu enige briefjes onderschept. Verder onder zoek bracht de politiemannen er toe een wijdvertakt correspondentiesys teem op te rollen. Bijna alle huizen van bewaring waren er bij betrokken. zijn. Spr. verwondert zich er over, dat er lieden buiten de K.A.B. zijn-, die zich over de organisatie van de K.A.B. zo druk maken. „De geschie denis leert dat we zelf onze boontjes kunnen doppen". i openbare meningsverschillen blinken de katholieken uit in meningsverschillen, zo zei de heer Zwanikken. Het beste is, dat wij als arbeiders dicht bijeen blijven staan; zodra we pogingen doen met anderen samen te werken ontstaan er dave rende misverstanden. Men schijnt de K.A.B. dan te zien als het instituut, dat alleen maar in staat is geldelijke bijdragen te leveren. In het vervolg van zijn rede, spre kend over de onderwaardering van de arbeider, vroeg spr. zich af of de culturele emancipatie van de arbei dersstand geliike tred heeft gehou den met de materiële. Spr. ontkende echter ten stelligste, dat verminde ring van verantwoordelijkheidsge voel een noodzakelijk nevenver schijnsel zou zijn van gestegen mate rieel welzijn. Zou dit waar zijn, dan moest men tevens vast stellen, dat lieden die nimmer materiële zorgen hebben' gekend, zonder meer onver antwoordelijkheid als karaktertrek bezitten. Grote oefening Hedenmorgen te 10.00 uur heeft de chef van de generale staf het bevel gegeven voor de alarmoefening die onlangs werd aangekondigd en waar bij de gehele koninklijke landmacht is betrokken. De oefening heeft ten doel de pa raatheid van de troepen op de proef te stellen en zal niet langer duren dan enkele dagen. Zij speelt zich in hoofdzaak af op de Veluwe en voor al in Overijsel en de Achterhoek, al waar gedurende enige dagen reke ning moet worden gehouden met een sterke verhoging van de verkeers dichtheid. Hieromtrent werd enige tijd geleden contact opgenomen met de betrokken burgerautoriteiten. Volgens dr. M. W. Holtrop, presi dent van de Nederlandsche Bank, is een lichte kentering in de interna tionale en nationale conjunctuur on miskenbaar. Zij kan er op wijzen, dat de inflatore ontwikkeling eindelijk zij het misschien slechts voorlopig tot staan is gekomen. Het einde van de inflatie schreef dr. Holtrop toe aan de remmende in vloed van het centrale bankwezen in de voornaamste landen. De financie ring met inflatore middelen is daar door steeds moeilijker en kostbaar der geworden, de schaarste aan mid delen ter kapitaalmarkt steeds scher per en op voortgezette inflatie geba seerde winstverwachtingen zijn al lengs getemperd. NS-employés in „hoger beroep" De twee employé's van de Neder landse Spoorwegen, die naar aanlei ding van de treinramp te Woensel als disciplinaire maatregel in de binnen dienst waren geplaatst hebben tegen deze maatregel protest aangetekend en een scheidsgerecht aangevraagd. Zo'n scheidsgerecht is een soort „ho ger beroep" waarop N.S.-employé's recht hebben. Als vertegenwoordiger van de straf- oplegger zal optreden, de heer mr. Kiveron, hoofd van vervoer en inspec tie der N.S. In de kringen van het spoorwegpersoneel is men het met deze beslissing niet eens. Men acht mr. Kiveron te nauw bij de ramp be trokken om een onpartijdig oordeel te vellen. Er leeft in bepaalde spoorweg- kringen al een tijdlang de wens, dat een gestrafte spoorman bijgestaan zou worden door een vrijgestelde woordvoerder. Tot dusver was het ge bruikelijk, dat dit geschiedde door een employé die bij de N.S. in dienst is. Effect maximum snelheid gunstig In het paviljoen Vondelpark ti Amsterdam heeft een forum, bestaan de uit verkeersdeskundigen, gister avond enkele actuele verkeerspro blcmen besproken met de leden van het internationaal cultureel centrum I.C.C. In dit forum hadden zitting mevrouw mr E. P. A. Akkerman Webern (departement van verkeer en waterstaat), A. G. M. Boost (AN VVB), commissaris L. A. A. Cohen 'Amsterdamse politie) en J. A. L. Roscam Abbing (KNAC). De heer H. Knap fungeerde als voorzitter. Het uitvoerigst is van gedachten gewisseld over de wenselijkheid van de op 1 november j.l. ingevoerde maximumsnelheid. Mevrouw Akkerman zei, dat het psychologische effect van dit ver- keersvoorschrift heel belangrijk is: de automoblist zal by matige snel heid eerder geneigd zijn de nodige beleefdheid ten opzichte van andere weggebruikers te betonen. Zij was, evenals de meeste andere forumle den van mening, dat het effect van de maatregel gunstig is, doch dat een definitief oordeel met name over de ongevallen (er is reeds een daling der verkeersongevallen met circa 25 procent in de eerste weken van november geconstateerd) thans de voorrang heeft. De vraag waarom geen unanieme verkeersborden met de rode rand en in zwart de kilometeraanduiding zijn geplaatst, werd beantwoord met de opmerking, dat zulks 20 miljoen gul den zou vergen. De heer Boost van de ANWB zei het te betreuren, dat de overheid zich genoodzaakt had ge acht tot de invoering over te gaan Er is hiermee, zo zei hij, een stuk individuele verantwoordelijkheid van de automobilist weggenomen. Men had z.i. dienen in te grijpen slechts op die plaatsen, waar de situatie en de omstandigheden beteugeling der snelheid noodzakelijk maken. Ten aanzien van de nieuwe voet- Zeilerspaar dubbel ,in de boot' Zaterdag is in LeimuidenOude wetering een zeilershuwelijk voltrok ken, volkomen in zeiltrant. Het be trof de echtverbintenis tussen Gerard de Vries Lentsch, zoon van de scheep bouwer en oud-zeiler G. de Vries Lentsch en mej. Sjana van Staveren, dochter en bemanningslid van de Re genboogzeiler Cor van Staveren. Het echtpaar kwcm inderdaad die dag dubbe in de boot, want na de voltrekking van het burgerlijk huwe lijk te Leimuiden, werd met een rondvaartboot van de heer C. Boekei, voorzitter van de zeilvereniging ,3raassemermeer", naar Oudewete ring gevaren,, alwaar voor de Remon strantse kerk gemeerd werd om het huwelijk in de kerk te doen bevesti gen. Vandaar werd weer naar Pavil joen „de Brasem" gevaren, waar een drukbezochte receptie werd gehou den. Op bovenstaande foto ziet men het echtpaar eein de boot" te Oudewete ring. gangersbepalingen was men van me ning, dat de knipperbollen nog te ge vaarlijk zijn. Door het weifelen van wandelaar en automobilist kunnen er zeer gevaarlijke situaties ontstaan. Don Juan, de Spaanse troonpreten dent, is zondagmiddag per trein in Den Haag aangekomen voor een particulier bezoek van vijf dagen aan de koninklijke familie. Op uitnodi ging van prins Bernhard zal Don Juan deelnemen aan een jachtpartij op fazanten en zwijnen. KORTE golf Uit de Admiralengracht te Am sterdam, werd zaterdag het stoffelijk overschot opgehaal van de 12-jarige M. W. van Afstel, die sinds vrijdag middag vermist werd. De jongens is waarschijnlijk bij het spel te water geraakt Een 16-jarige koetsier J. G. Wenzel is zaterdamiddag op de Rie- kerweg te Amsterdam, doordat het paard op hol sloeg, van de wagen ge slingerd en enige uren later in het Wilhelminaziekenh lis overleden. De 14-jarige R. Koper, die ook op de bok zat, wist het paard tot stilstand te brengen en bleef ongedeerd. Een onontplofte bom van 250 kg. werd tijdens het verrichten van graafwerk gevonden op enige meters afstand van de oprit van de nieuwe Maasbrug te Venlo-West. Er is ter stond voor bewaking van deze le vensgevaarlijke plaats gezorgd. Men stelt een onderzoek in naar de wijze, waarop het projectiel onschadelijk kan worden gemaakt. Door een val van de trap in haar woning te Vlissingen, werd de 64-ja- rige mevróuw E. de Bats van Voorn zo ernstig aan hét hoofd gewond, dat zy vrijwel onmiddellijk is overleden. Bij het binnenkomen te IJmui- den van het vrachtschip „Vliestroom" is de 22-jarige matroos T. G. uit Am sterdam, toen hij bezig was met het inhalen van de loglijn, door een draaiende wich gegrepen en tegen het schip gesmakt. Hij brak zijn nek en moet op slag dood geweest zyn. geschakeld bij het populair maken van de Memisa. Op instigatie van de Limburgse afdeling zullen nog vele nieuwe ideeën ontwikkeld worden, om de Memisa verder in ons land te verspreiden. Joh. Zwanikken over organisatie K.A.B. De heer Joh. Zwanikken de voor zitter, heeft op de centrale raadsver gadering van de Utrechtse Diocesane Bond van de K.A.B. een rede uitge sproken, waarin hij om. sprak over de organisatie-vorm van de K.A.B. Ook hij is van mening dat het mo- doeltreffender organisatie mogelijk is. Het zou onvergeeflijk conserva tisme zijn, vast te houden aan wat bestaat, alleen omdat het bestaat. Binnen de KLAtB. zal men vast kunnen stellen hoe deze vorm moet Zaterdagochtend zijn in het Marineopkomstcentrum te Voorschoten 32 officieren van de Koninklijke Marine beëdigd door de commandant van de inrichting, kapitein ter zee R. M. Crommelin. De bijgaande foto geeft een overzicht weer tijdens de plechtigheid: het driewerf hoezee voor de koningin. Toen op de betonweg nabij Drachten een personenauto, bestuurd door de heer J. vai. dr- Woude, om nog onbekends redenen op de linker weghelft ging rijden, botste hy op een auto, bestuurd door. de heer P. de Jong uit Keerenveen. De heer de Jong werd op slag gedood. Zijn echt genote en de twee inzittenden van de andere wagen moesten in een zieken huis worden opgenomen. Officieren van de Deense lucht macht en vloot op het eiland Born- holrn hebben aan hyn meerderen ge rapporteerd dat zij een geheimzinnig luchtvaartuig hadden gezien, dat zich op geringe hoogte met grote snelheid voortbewoog. Nadat het plotseling even had stilgestaan was het met een veelkleurig schijnsel aan de hori. zon verdwenen. De Britse zendeling dr. Wilfred Tidmarsh, die in het oerwoud van Ecuador bedreigd zou worden door wilde Indianen, blijkt gezond en wel te zyn. De radio-oproep, waarin hij om hulp zou hebben gevraagd, bleek verkeerd te zijn verstaan. Voor de eerste maal sinds de invoering van de maximum-snelheid is in Rotterdam een dodelijk ongeluk gebeurd. Een driejarig knaapje, R. Beker, is voor de deur van zijn ouder lij de woning aan het Vespaplein on der een autobus gelopen en gedood- Aetherklanken DINSDAG TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Ruppelmonde, TV-film. 21-15 22.50 Speelfilm. HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit.kal. 8.00 Nieuws en weerber, 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de zie ken. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Land en tuinb meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13 00 Nws. en kath.nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Danamuz. 14.00 Bariton en pia no. 14.25 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de kinderen. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Riiks. delen Overzee. Het werk van de Ca ra ibische commissie, door E. F. H. de Vriendt. 18.00 Lichte muz. 18 20 Soortpraatie. 18.30 T ichte muz. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19 10 Comm. 19.15 Lichte m 19 "5 Gfam. 20.20 Kate^hismus. on Pfl Act. 20.45 De gewone man. 70.50 P-mnt Omr. koor en -ork en «ol. °2 m wij Euro peanen: Italië. Kiarkb. nr> °0 Gram. 22."*5 De *5 Lw«d- eebed en lit k*1 00 Nieuws. 23.15 24.00 Nouveauté's. HIT VER SUM TT m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20. Gram- 7.50. Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram 9.00 Gym. v. d. huisvr. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.30 Strijkkwart. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuimto. meded. 12.33 Prome- nade-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Amateursprogr. I.d. pauze: Mu zikale ca us. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.50 Toneel beschouwing. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge- var.progr. 22.15 Operamuz. met comm. 22.55 Ik geloof, datcaus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.10 New York calling. 23 21 Zóne schaaktoernooi. 23.26—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5