Briljante louivoericg van O.K.O.-Speclgrnep BreestraatH Ibsens „Hedda Gabler" voor K 0 R.K. Openbare Bib'iolheek Steenschuur 17 MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 „De geheimzinnige Dievegge" De meeste mensen dragen als bagage op hun reis door dit onder maanse, het verlangen mee rijk te zijn en succes te hebben. Zij wensten in een andere wereld te leven, vrij van zorgen, spanningen en soms zelfs verdriet. Daarom kruipen ze in de huid van een ander, van iemand uit een droomwereld, waarin doorgaans de ijdele wens vervuld wordt. Vrij te zijn van alle zorgen lukt echter zelfs niet aan de man, die van het toneelspelen zijn beroep maakt. Integendeel: een kleine ongesteld heid dreigt hem niet „in vorm" te doen zijn voor een glansrol en een hele carrière staat op het spel. In dit opzicht heeft het amateur toneel een zeker voordeel. De amateurtonelisten stappen uit hun dagelijkse arbeid in de droom wereld binnen om er behalve aflei- voortaan Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van ptfeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) MAANDAG 25 NOVEMBER Speelgroep OKO. „De geheimzin nige Dievegge". Grote zaal De Burcht 8 uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Ope rette „Irn Weissen Rössl" Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Feeste lijke jaarvergadering. De Doelen, 8 uur nam. K.V.P. afd. Leiden. Ledenvergade ring. 't Gulden Vlies 8 uur nam. Club dc Limetz. Sint Niccriaasvie- ring en afscheid kap. Van Ingen. „Royal", 8 uur nam. K. O.-cursus. Angst en leugen in het kinderleven. Rapenburg 61, 8 uur nam. DINSDAG 26 NOVEMBER Speelgroep OKO. „De geheimzin nige Dievegge". Grote zaal De Burcht 8 uur nam. 12de R. K. Onderwijzersdag. Bij eenkomst en tentoonstelling leer middelen in Stadsgehoorzaal (10.00 uur v.m.) na H. Mis in St. Lodewijks- kerk, Steenschuur te 9 uur v.m. Kath. Nat. E.H.B.O. Rayon Leiden. Rayon-vergadering. Centraal, Bree- straat, 8 uur nam. R. K. E.H.B.O.-afd. Leiden. Begin nerscursus. R. K. Lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. KABO P.T.T.-afd. Leiden Vergade ring. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. 8 uur nam. Bijeenkomst Civitas. Universiteit. Herdenking Universitair verzet. Pie terskerk, 4 uur nam. Ky nologen ver. „Rijnland". De heer L. G. M. v. d. Broek over „Fokken", Zomerzorg, 8 uur nam. Genootschap NederlandEngeland „Love letters" by Mrs Edw. Stirling. De Doelen, Rapenburg. 8 uur nam. R.-K. Onderwijzersdag, 9 uur v.m. Gezongen H. Mis St. JLodewijkskerk. 10 uur opening tentoonstelling leer middelen Stadsgehoorzaal, 10.30 mor genbijeenkomst. Prof. dr Verbist: „De verantwoordelijkheid van de on derwijzerfes). 2.30 uur nam. „Les pêcheurs de perles", Zuid-Neder landse Opera. WOENSDAG 27 NOVEMBER „St. Bonifacius", Gezellige kaart avond. St. Antonius clubhuis, 8 uur nam. Kon. Ned. Militairenbond „Pro Rege". Propaganda-avond 4 ton actie Zuiderkerk Lammenscjiansweg, 8 u. nam. K. O.-cursus: Van Gogh—Breit- ner—Verster. Lakenhal, 8 uur nam. K.A.B. Kader-forumavond (Roelof- arendsveen) Busstation 7.05 u. nam. Leidse ver. v. Postzegelverzame laars. Kleurendia-lezing over zegels van Finland, door de heer J. Dekker. Kleine Burcht, 8 uur nam. Dr. A. van Voorthuysenschool. Opening handenarbeidtentoonstel- ling. Schoolgebouw Marnixstraat, 3 uur nam. DIENST DE APOTHEKEN. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door; Apotheek Douza 31 tel. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn 18 tel. 20523; Apotheek Oegst geest Wilhelminapark 8 Oegstgeest tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN. De films in de week van 22—29 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het gebeurde gisteren", alle leeftijden. Lido: „De woesteling", 18 jaar. Luxor: „Carnaval in Wien", vol- volwassenen. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „De man in de schaduw", 14 jaar. (Donderdagcyclus „Meis jes voor Tanger", strikt volwassenen). ding en vermaak ook een basis te vinden voor hun persoonlijke vor ming. Het is hun taak zowel afleiding als vermaak, als ook de vorming over te planten op hun auditorium. Daarbij moet men vooral het vormende ele ment niet onderschatten. Het is derhalve verheugend dat ook van katholieke zijde grote aan dacht wordt besteed aan het ama teurtoneel. Men denke aan de grote activiteit, die het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel ontplooit. Hoog spelpeil. Verheugend is het evenzeer dat ook Leiden goede amateurtoneel groepen heeft. Onder deze groepen neemt zeker de Speelgroep van O.K.O. uit de St. Leonardusparochie een belangrijke plaats in. In een van haar half-jaarlijkse opvoeringen heeft deze Speelgroep gisteravond i een eivolle Burchtzaal van haar spel laten genieten. i Onder regie van de bekwame spel- leider, de heer F. J. van der Meyden werd het blijspel in vier bedrijven „De geheimzinnige dievegge" van H. Frieling voor het voetlicht gebracht. Wanneer we zeggen, dat de O.K.O.- speelgroep „eerste klas" spel te zien gaf, dan is dat niet te hoog getaxeerd. Het spel was het verhaal van een reeks geheimzinnige diefstallen, die gepleegd worden in een klein hotel, nadat een exotisch juffrouw zich daar als gast heeft laten inschrijven. J Men heeft gezien, dat zij een gesto len armband draagt en, desgevraagd, geeft ze openlijk toe dat ze een hotel dievegge is. Wanneer dan de politie ten tonele verschijnt verslapt ze door het tonen van een enkele brief de kracht van de sterke arm. Het wordt nog gekker, ze betovert de meester kleermaker Top, die met zijn vrouw van een rustige vakantie wilde genie ten. In plaats van zich bij naald en draad te houden, waagt hij zich ook op het roverspad en door het toedoen van de zwaargedupeerde majoor Speelman wordt de snoodaard ge grepen. Ook dan weer trekt de politie zich raadselachtig zwijgend terug, nadat Top haar een enveloppe heeft over handigd. Men neemt aan. dat de bra ve kleermaker ook in het complot zit en iedereen maakt ruzie, uit ver dachtmakingen en maakt aanstalten om geplukt en gedesillusioneerd naar huis te gaan, wanr.eer de verloving van Jesse Schor en de geheimzinnige O. Ma Hari de sleutel wordt van de ontknoping. Maar die vertellen we niet, want ook vandaag en morgen vindt no<* een opvoering plaats voor de donateurs van O.K.O. en leden van het Parochiehuisfonds. Goede karakterisering. De Jjeer Th. Brouwers (69) mogen we niet alleen als de nestor van de speelgroep een extia ovatie brengen n aar ook en vooral om zijn vertol king van de bulderbast, die de oud majoor Speelman was. Stellen we hiernaast mej. I. van Egmond, die voor het eerst een 'grotere rol speelde en die als de bakvis Liesbeth zo aar dig los kwam. Nukkig en parmantig speelde ze met overtuiging. Mevr. M. Lambregts-Windt was als O. Ma Hari. het Kind van de Dag, de raadselachtige figuur waar alles om draaide en ze wist het geheim tot aan het eind van het vierde toneel te be waren. Ook de groei van dom man netje naar held-van-de-dag, die zich in één nacht voltrekt aan „Pieter Top", de kleermaker, (W. Zeilstra), heeft de toeschouwers veel plezier gedaan en zijn lachbuien werkten aanstekelijk. Ook de kleinere en minder dank bare rollen waren in goede handen. Mevr. J. v. Iersel-Knüppe was een hooghartige officiersvrouw en het was mevr. J. Joannes-v. Loon aan te zien, dat ze als Klaasje, de vrouw van kleermaker Top, heel wat met haar man te stellen had. Noemen we nog de „clean-shaven" en ietwat serviele hoteleigenaar (L. Lindeman) en de niet zo intelligente politie- inspecteur (J. Omzicht), dan is het zeker niet de bedoeling om de jon gensachtige en wat verlegen Jesse Schor (L. Hoogeveen) het laatst te vermelden. We zeggen het pastoor A. van Scha len graag na, die in z'in slotwoordje het optreden van de Speelgroep een succes noemde. Voor de aanvang van het spel heeft de heer C. de Winter een kort beroep gedaan op aller medewerking aan de actie „O-griep", waarin ieder O.K.O.- lid een nieuw lid moet winnen. CABARETAVOND VAN „DE SLEUTELSTAD". Zondagavond hield in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal de ont spanningsvereniging „De Sleutel stad" een cabaretavond. De voorz., de heer Weers heette allen hartelijk welkom. Het speet hem dat hij geen volle zaal kon be groeten. Na het welkomstwoord kwam het cabaretgezelschap van Paul Pabo voor het voetlicht. Paul Pabo leidde als conferencier o.m. in: het accor deonduo .,De Lias"; „De Lesboelini's", drie muzikale clowns, Miss Petra, die een balletstukje ten tonele voerde en Jeanne Bakerinie, declamatrice. Als laatste artist voor de pauze trad op de imitator Johnnie van Haarlem, die enkele zangers van Amerika imi teerde. Na de pauze kwam het bekende mondaccordeontrio „The Reïlly's" met enkele van hun succesnummers. De aanwezigen brachten in de foyer nog enkele uurtjes .door met een gezellig dansje, op dansmuziek van „The Mood Makers". De dans- leiding was in handen van de heer J. J. MekeL KAPELAAN TRUYENS IN De Bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot kapelaan aan de St. Pe- truskerk te Leiden de weleerw. heer B. J. J. Truyens. Kapelaan Truyens is geboren in 1925, priester gewijd in 1952. In 1954 werd kapelaan Truyens be noemd tot kapelaan aan de St. Mar- tinuskerk te Hillegom. MOTOR TOERCLUB LEIDEN. Zaterdagavond vond in de Dans school De Groot aan het Plantage de feestavond plaats van de Motor Toer club Leiden ter afsluiting van het motorseizoen 19561957. Het was acht uur toen de voorzit ter, de heer C. M. v. d. Geer een der tigtal leden met hun dames hartelijk welkom heette, in het bijzonder de heer Bonnet en de heer Sierat met echtgenote. De heer Sierat overhan digde vervolgens de prijzen voor de beste prestaties in het afgelopen sei zoen. De heer Mink ontving de wis selbeker, de heer Sierat, een fraaie beker en de andere vier besten een fraai zilveren asbakje Na dit officiële gedeelte kwamen de artisten voor het voetlicht. Het „Trio Mexico", bracht op verdien stelijke wijze enkele cowboy-num mers; de goochelaar George v. d. Heuvel boeide de aanwezigen met enkele goocheltrucs en het accor deonduo „De Galanti's" speelden daarna enige tophits, die uit volle borst door de zaal werden meegezon gen. Na de pauze kwamen deze artisten allemaal nogmaals voor het voet licht. De avond werd verder nog enige uurtjes gezellig voortgezet met een dansje op muziek van het dansor- kest „De Galanti's". Aan het eind van de avond dankte de voorzitter de ar.isten voor het geen zij de aanwezigen hadden ge boden en in het bijzonder de heer L. de Boer, die het programma van de avond had voorbereid en in welke de leiding van deze avond berustte. Leidsche Luchtvaart Club vergaderde Zaterdagavond hield de Leidsche „In den Vergulden Turk" een bui tengewone ledenvergadering tevens contactavond. Een van de belang rijkste agendapunten was het uit reiken van de Leidsch Dagblad-wis selbeker aan het beste lid geduren de het afgelopen seizoen. De voor zitter ,de heer J. J. Robert, gaf de beker met enige toepasselijke woor den aan de winnaar: C. H. Hoogen- doorn. Dit was de laatste officiële daad van de voorzitter, die n.L tussentijds aftrad. Met algemene stemmen werd de nieuwe voorzitter, de heer F. W. Olthof gekozen. De heer Ol.thof sprak dankwoorden tot de schei dende voorzitter en overhandigde hem een kleine attentie. De avond werd verder voortge zet met een lezing door de heer J. L. Asselbergs, secretaris van de Af deling Modelvliegtuigsport van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Hij sprak over zijn ervaringen tijdens een internationa le wedstrijd in Florence. Deze lezing werd door het grote aantal aanwe zige leden en hun introducé's met grote aandacht gevolgd en met een hartelijk applaus beloond. We kun nen spreken van een geslaagde avond van de Leidsche Luchtvaart Club Prijs voor mooiste tuin Negen jaar lang is een vriend schappelijke strijd geleverd door „Onze Tuin" om een wisselbeker, die thans definitief in handen gekomen is van de heer T. B. Kapaan, Pieter de la Courtstraat 4. De strijd ging daarbij steeds om de inrichting en verzorging van de mooiste voor- en achtertuin. Dit jaar namen aan deze strijd 67 deelnemers, met in totaal 50 achter- en 33 voor tuinen aan deel. Een jury, bestaande uit de heren Joh. Jonker, J. v. d. Berg en P. Verver, had tot taak de tuinen te beoordelen. De heer T, B. Kapaan kwam dit jaar, met 87 pun ten voor zijn voortuin en 88 pt voor zijn achtertuin, als eerste prijswin naar uit de bus. Met een gering pun ten verschil volgden de heren P. Ka paan, A. de la Court, J. Eikhoff, M. IJzerman, J. Goddijn en J. van Haar lem. Ook zij legden beslag op een eerste prijs. Voorts konden er dit jaar 13 tweede prijzen en 32 derde prijzen worden toegekend. Tijdens een zaterdagavond in het St. Antoniusclmbh-uis gehouden fees telijke bijeenkomst maakte de voor zitter van de jury, de heer Joh. Jon ker, deze uitslagen bekend en kon een gelukkige heer Kapaan de Leidsch Dagbladwisselbeker nu de finitief mee naar huis nemen. Voor de overige deelnemers waren er prachtige geschenken. Alvorens deze prijsuitreiking plaats vond hebben de vele aanwezigen zich uitstekend geamuseerd met een caba retprogramma. waarjan medewerk ten Eddy Th tin, Nico v. d. Ent, de Role's, drie jongens en een gitaar) en het mondoccordeontrio The Poly- nova's. Een aantal leden van „De Sleuteltjes" het ook van de radio bekende koor van Herman Franke zorgde voor een zeer gewaardeer de afwisseling van dit programma, NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te (efonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij knnnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. IN DE PLAATS van het blijspel „Julia", dat wegens ziekte niet kon worden opgevoeid, hebben de toneelliefhebbers van K. en O. vrij dag- en zaterdagavond kunnen ge nieten van een drama van Ibsen, nl. „Hedda Gabler", dat het Nieuw Ne derlands Toneelgezel?* hap eveneens op z'n repertoire heeft staan. De Noorse schrijver Ibsen, wiens literaire leven zich uitstrekt over de tweede helft van de vorige eeuw, heeft dit drama van een vrouwen ziel geschreven in het jaar 1890. In zijn tijd hield hij er theorieën over het huwelijk op na, welke door geen katholiek konden worden onder schreven, en van deze theorieën zijn in „Hedda Gabler" ook de sporen aanwezig. Inmiddels is de tijd verder geschreden, hebben Ibsens theorieën hun scherpte verloren en kan men Ibsens dramatische kracht waarderen zonder zich al te zeer te stoten aan opvattingen van een voorbije periode. De spanning tussen wat het gewe ten voorschrijft of verbiedt en de honger naar het geluk is een gelief koosd thema van Ibsen, waarbij de fatsoensbegrippen van zijn tijd en zijn land een geducht woordje mee spreken, omdat zij het geweten be- invloeden. In „Hedda Gabler" is de hoofdpersoon een generaalsdochter, die hoewel onbevredigd in haar ver langen naar bevrijding uit kleinbur gerlijke bekrompenheid, haar huwe lijk niet wil beëindigen, maar zich van de andere kant ook niet bij de situatie kan neerleggen en een uit weg zoekt in de zelfmoord. Uit jaloezie verwoest zij het leven van een vroegere vriend en een kost schoolvriendin, doch raakt verstrikt in haar eigen netten, met het boven genoemde einde. HOEWEL wij Ibsens bittere visie op het leven moeilijk kunnen waarderen, moeten wij toch erken nen, dat hij een meester was in het schetsen van situaties en het schep pen van pakkende conflicten. Hij wist een drama op te bouwen, zodat het met de noodzakelijkheid van een na- tuurcatastrophe zich ontlaadt in een schokkend einde. Onder regie van de gastregisseur Ettore Cella heeft het Nieuw Ned. Toneelgezelschap _lch voortreffelijk ingedacht in de struc tuur van dit drama. Zonder over haasting laat men het onontkoom bare noodlot naderen en zich vol trekken. Het moeilijke karakter van Hedda, de generaalsdochter met on vervulde onafhankelijkheidsdromen, werd door Rie Gilhuys van haar eerste optreden af tot het einde toe onmiskenbaar raak getypeerd. Haar rol kreeg het nodige relief door de figuren van haar goedmoedige doch wereldvreemde man JÖrgen (Robert Sobels) en de voor haar geluk vech tende vriendin mevr. Elvsted (Ma rion Gobau). Ook de gevaarlijke ad vocaat Brack en de verlopen schrijver Ejlert Lövborg werden door Gerard Rekers en Gerard Schild met verve getypeerd, zodat het geheel een boeiende voorstelling is geworden, welke door allen ten zeerste werd gewaardeerd. Kernreactor centrale in 1962 De raad van toezicht van de n.v. samenwerkende electriciteits-produk- tiebedrijven heeft een beginseluit spraak gedaan, die het mogelijk moet maken een begin te maken met de werkzaamheden voor het doen uit voeren van de eerste kernreactor- centrale. De raad heeft geipeend deze uitspraak thans te moeten doen, on danks het feit dat de door dc n.v. KEMA ingestelde commissie van ad vies inzake de bouw van kernreacto- rcncentrales nog zeker niet zover met haar arbeid is gevorderd, dat zij met volledig uitgewerkte voorstellen voor de eerste etappe kan komen. Het ligt volgens de raad van toe zicht voor de hand de bouw en exploi tatie van de eerste kernrecatorencen- trale(s) in de hand van de huidige produktiebedrijven te leggen en al leen voor .een overgangsperiode een overeenkomst tussen de eigenaar, de overige S.E.P.-deelnemers en de S.E.P. zelve te sluiten. Gedacht wordt aan een overeen komst, waarin is vastgelegd dat alle jaarlijkse lasten van de desbetreffen de kernreactorencentrale, met inbe grip van de kosten van rente en af schrijving, voor de duur in haar ex ploitatie volgens een bepaalde sleu tel over de gezamenlijke S.E.P.- deelnemers zullen worden verdeeld, waartegenover de produktie van de centrale volgens dezelfde sleutel over deze deelnemers wordt gedis tribueerd. Naar Gedeputeerde Staten van Gro ningen aan Provinciale Staten mee delen zal op deze wijze het provin ciaal elektriciteitsbedrijf van Gronin gen in 1962, het jaar waarin de eer ste kernrecatorencentrale vermoede lijk in bedrijf zal komen, van het op te stellen vermogen van 150.000 kw de garantie op zich nemen voor 6.700 kw met een bedrijftijd van 6.000 uren per jaar, dat wil zeggen met 40.200.000 kwh. Lijst van aanwinsten Beets: De grote jongen; Bruijning: en Lichtveld: Suriname; de Coccola en King: Ayorama; De mens in zijn levensmilieu; De publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties in Nederland; d'Espalier en Peeters: Het kind op de drempel van de lagere school; dl. 1; Fokker en Muller: Materialen en ge reedschappen voor handenarbeid; van Gelder en van Praag: Grondsla gen van de handenarbeid; Geschiede nis der mensheid dl. 2; Gourge: Zó lief heeft God de wereld; de Grooth: Het nieuwe huwelijksgoederenrecht; Guardini: Tijdperken des levens-, Hardy, Majorick en van Sliedregt: Wonen; gisteren, vandaag; Haver manh en Oosterbaan: Sociale psychia trie; Het internationaal geophysisch jaar 19571958; Het scheppend am bacht in Nederland; Hoefnagels: Een eeuw sociale problematiek; Hoefna gels: De rapportage van de maat schappelijk werker in het bijzonder in kinderzaken; Hophan: Maria onze verheven lieve Vrouw; Janssen: Meubeltjes, die u zelf kunt maken; Jelsma: Bezit en vrijheid; Jungmann: De eredienst van de katholieke kerk; Junius Ingerman: Dreigend dreunen de tam-tam; Kleerekoper: Vergelijkend leerboek der bedrijfs economie; Koning: Danskunst zon der meer; Krebs: Schildpadden; La- tour: Tovenaars van de grote mode; Probleemkinderen; Seagrave: Zieken huis in de bergen: Slob: Paardrijden; SnijdersOomen: Spelend voor Gods aangezicht; Stackelberg: Dokter in Siberië: Thorwald: Geteisterd ko- Nederlandse en vertaalde romans. De Graaff: Het standbeeld; Gijsen: Terwille van Leentje; Kombrink: Gij zult niet begerenMartin: Late zomer; Panhuijzen: Wandel niet in water; van Riemsdijck: Glimlach ach ter tranen; Unselt: Dokter zonder papieren. Burgerlijke Stand Geboren: Helena Petronella dr van C. Faas en C. H. J. Bik; Dirk Nicolaas zn van N. Zandbergen en A. C. van Duijvenbode; Christina Maria dr van J. Pardon en M. C. Siera; Herman zn van B. W. Hoog- stra en A. de Best; Maria Catharina Adriana dr van J. J. van der Wiel en M. A. Burghouwt; Cheri zn van G. W. Schuurmans en M. de Vries; Antonia Alida Huberta dr van R. van Rhijn en A. de Winter; Cornelia dr. van T. van der Scheer en A. Has pels. Getrouwd: P. F. Werre en M. C. A. Stern (jonkvrouw). Overleden: K. Passchier 61 jr man; J. Munnik 72 jr. man. UIT DE OMGEVING N00RDWIJKERH0UT St. Nicolaas wenste en schonk Een der meest wonderlijke, maar voor de Goedheidligman een zeer noodzakelijke eigenschap is die der bilocatie, oftewel de eigenschap, die het St. Nicolaas mogelijk maakt ge lijktijdig op meer dan één plaats aan wezig te zijn. O zeker, dat is slechts een van zijn hoedanigheden. Daar zijn onder meer nog het kunnen -paardrijden op zeer hoge leeftijd en dan niet in een manege maar over met radio, en televisie-antennes tot een zware hin dernis gemaakte dakenrij. Dan het in deze tijd van personeelsschaarste kunnen beschikken over een tien twintig man personeel in elke plaats van zijn optreden. Personeel van vreemde bloede, zonder werkvergun ning voor vreemdelingen maar met een rijbewijs voor een scooter. De eigenschap der bilocatie echter spreekt nog het meest tot de verbeel. ding zijner vereerders. En tussen een honderdtal steden en dorpen, waar St. Nicolaas zater dagmiddag zijn intrede deed, bevond zich ook Noordwijkerhout. Op een kleurechte appelschimmel, nou ja, wit was het beest in elk geval, kwam de heilige patroon der geschenken- verkopers zomaar uit het niet aan rijden tot voor het bordes van het gemeentehuis, waar de burgemeester zelf al gewoon op hem stond te wach ten. In aanwezigheid van des Sints per soonlijke spreekstalmeester en een aantal zwart gekleurde pepernoten- strooiers en roededreigers heette de burgemeester St. Nicolaas hartelijk welkom in Noordwijkerhout en met toepassing van het gezegde, dat men meer vliegen met honing dan met azijn vangt, verzocht hij St. Nico laas de geschenken, die deze aan zijn plaatsgenoten heeft toegedacht zo veel mogelijk in zijn gemeente te wil len aanschaffen. De goede Heilige knikte genadiglijk ten teken dat hij er rekening mee zou houden, maar dan moesten de kinderen, die in grote getale aanwe zig waren en kennelijk met meer ge- geduld wachtten op het strooien met pepernoten dan met woorden, dit jaar vooral de plantsoenen wat meer ontzien. In tegenstelling tot de traditie dat de Goedheiligman een verlanglijstje in ontvangst neemt, presenteerde hij er nu een aan de burgemeester en bovenaan dit lijstje prijkt een U.L.O.. school. Maar zich eensklaps weer de tra ditie herinnerend presenteerde hij zijn eerste cadeau in Noordwijker hout aan de burgemeester, die dit kennelijk onverwachte en vroeg tijdige geschenk verheugd en dank baar aannam. En toen begon St. Nicolaas zijn rondtocht door het dorp. Voorafge gaan door de beide plaatselijke mu ziekcorpsen trok de stoet, waarvan zeker 99% uit kinderen bestond, door het dorp. En toen ook begon waar al die kinderen al een jaar lang op ge wacht hadden, het strooien Scheepsberichten AAGTEKERK 22 nov. v. Hamburg n. Bremen; AALSUM 22 nov. v. Tandjong Priok n. Hongkong; ALIOTH pass. 22 nov. St. Paul Rocks n. Recife; ANGO- LAKUST 21 nov. v. Antwerpen n. Rot terdam; ANNENKERK 22 nov. v. New- castle n. Brisbane; BALONG 22 nov. v. Napels n. Genua; BANTAM 22 nov. v. Ummsald te Bahrein; CALTEX ROT TERDAM (t.) pass. 22 nov. Kaap Fi- nisterre n. Sidon; CALTEX UTRECHT (t.) pass. 22 nov. Algiers n. Rastanura; CAMITIA (t.) 22 nov. te Punta Cardon verwacht; CLAVELLA <t.) 23 nov. te Sydney: CLEODORA <t.) 23 nov. te Singapore; DIEMERDIJK 22 nov. te Antwerpen- DRENTE 23 nov. te Port Said verw.; ESSO DEN HAAG (t.) pas seerde 22 nov. Kaap Finisterre n. Si- don; ESSO ROTTERDAM (t.) 22 nov. op Bittermeren n. Rastanura; ETREMA (t.) 22 nov. v. Malta n. Berre; HEEMS KERK 22 nov. v. Hamburg n. Bremen: LIEVE VROUWEKERK 22 nov. v. Aden te Assab; LOENERKERK 22 nov. te Bremen; MAASDAM 22 nov. te Hali fax;.. MACOMA (t.) 22 nov. te Ka rachi verw.; NIEUW AMSTERDAM 22 nov. v. Le Havre n. Southampton: PRINS DER NEDERLANDEN pass. 22 nov. eBachyhead n. Trinidad; PRINS WILLEM II pass. 22 nov. Kaap Race n. Le Havre; ROTTI 22 nov. te Genua; SIBAJAK 24 nov. te Tahiti verwacht; STAD DELFT 23 nov. te Chittagong; STAD ROTTERDAM 22 nov. v. Lulea n. Rotterdam: STEENWIJK 22 nov. v. Norfolk n. Amsterdam; STRAAT BAN- KA in de nacht van 22 op 23 nov. te Colombo: STRAAT SINGAPORE 23 no vember te Mombasa verw.; VASUM <t.) pass. 22 nov. Ouessant v. Rotterdam n. Mena al Ahmodi; VIVIPARA <t.) 22 nov. van Liverpool n. Mena al Ahmadi; WONOGIRI 22 nov. v. Rotterdam te Hamburg verw.; ZONNEKERK 22 nov v. Antwerpen n. Hamburg. Marktberichten LEIDEN, 25 nov. Groente. Ap pelen 4269; andij/ie 725; kroten gekookt 19 25; boerenkool 13- -19; ro de kool 611; gele kool 610; groene kool 7—12; witte kool 46; postelein 1617; prei 10—20; spinazie 7480; stoofsla 13—20; spruiten 15—44; idem B 1538; tomaten 2063; idem B 39 -65; idem C 24—41; idem CC 20; uien 217; waspeen 6—19; witlof 36 62; bloemkool B 59; knolselderij 5 19; sla A 4.50—14.—; idem B 3 10— 10.10; bospeen 1025; peterselie 5; selderij 8. ROTTERDAM, 25 nov. Vee. Aanvoer 2003 stuks. 1172 vette koeien, 831 varkens. Vette koeien 290 -305, 260—280. 250--260, varkens 162160150. Vette koeien aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen als vorige week, prima's boven notering Varkens aanvoer aanmerkelijk groter, handel tamelijk, prijzen iets lager, enkele prima's boven notering, zwa re varkens van 1.53—1 55. Abonneert U op het Parochieblad 1 ï£uAlum Qa&do I per jaar per kwartaal per maand f 4.50 f 1.20 f 0.40 Bureau: Papengrachf 32, Leiden Telefoon 20935 TELEFOONTJES worden dagfltiks <"»n1aats1 tei grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 15 letters) De oriis bedraagt f 1.50 uitsluitei d tegen contante bet-Mng Enthousiast waren velen klanten. We hebben gesmuld hoorden we. Op veler versoek weer 500 gram GEHAKT halfom, dese week extra voordelig 1.28 Doe eens royaal. Kond gesneden op de boterham, smaakt ook heerlUk. DIN8DAG I WOENSDAG DONDERDAG Magere speklappen 1.18 Gehakt' no|gJ' Gehakt, nóg voordeliger. 500 gram 1.2£ 250 gram leverworst 0.5£ 200 gr. lunchworat 0.48 HACHEE. 500 gram hacheevlees, iedere dag 500 gram doorregen runderlappen 1.28 200 gram zult0.38 1.38 500 gr. runderlappen 1.35 500 gr. pekelspek 1.25 1 kg. hamschijven 1.28 1H kg. pootjes 1-— Kal/slappen 2. Kalfsfricandeau 2.25 Roeblef 2.30 500 gr. bakspek Hamlappen Varkensfricandeau Varkensrollade 100 gram HAM en 100 gram HAMWORST 0.75 500 gram PALINGROOKWORST 1.25; 250 gram LEVERWOR8T 0.0t 100 gram RAUWE ROOKWORST 0.38

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3