S)e &2idde0oti/fco/tit Economische vrijheid in de Benelux-Unie TITO Israël bij de Navo Vliedend ulieydeflAcfïip at& Cucfitfia&teeC Europese culturele stichtingin Rijksmuseum Tito blijft 'n buitenbeentje in het rode kamp Na de manen de meteoren ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14267 Directeur: C. M. v. HAMERS VEI D. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT i hield zich afzijdig j Telefoon: Directie. Abonn.. Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Unie over 5 jaar volledig verwezenlijkt Tekst van ontwerpverdrag thans vrijgegeven De teksten van het op 17 september te New York door de ministers van Buitenlandse Zaken van België, Luxemburg en Nederland geparafeerde verdrag tot instelling van de Economische Unie der Benelux zijn vrijdag morgen tijdens de vergadering van de raadgevende interparlementaire raad der Benelux-landen te Brussel vrijgegeven. De Economische Unie voorziet in een vrij verkeer van personen, goederen, kapitaal en diensten. Het verdrag is gesloten voor vijftig jaar. GELIJKE MONNIKKEN GELIJKE KAPPEN De onderdanen van de drie landen zijn volgens het ontwerpverdrag be voegd het grondgebied van de bij de Unie aangesloten landen binnen te komen en te verlaten. Zij genieten er de behandeling welke er voor de eigen onderdanen geldt voor wat be treft: bewegingsvrijheid verblijf en vestiging, uitoefening van economi sche en beroepswerkzaamheden (met inbegrip van de verlening van dien sten, kapitaaltransacties)arbeids voorwaarden, aanspraken inzake sociale zekerheid, rechten en belas tingen van welke aard ook, het genot van de burgerlijke rechten, alsmede de wettelijke en gerechtelijke be scherming van hun persoon, hun rechten en hun belangen. In hun betrekking met derde lan den aanvaarden en voeren de Bene- luxlanden een gemeenschappelijk be leid op het gebied van de buiten landse handel en de daarmede ver band houdende betalingen. Ook slui ten zij gemeenschappelijke verdra gen en overeenkomsten inzake de met de buitenlandse handel verband houdende betalingen. INSTELLINGEN VAN DE UNIE De instellingen van de Unie zijn: 1). het comité van ministers, 2). de raadgevende interparlementaire raad. 3). de raad van de Economische Unie, 4). de commissies en bijzondere com missies, 5). het secretariaat-generaal, 6). de gemeenschappelijke diensten, 7). het college van scheidsrechters, Russen bcycotien ontwapeningscommissie De Russische delegatie bij de V.N. heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat zij niet zal deelnemen aan het werk van de ontwapeningscommissie, die kortgeleden door de Algemene Vergadering is samengesteld. In een verklaring aan de pers ves tigt de Russische delegatie er de aan dacht op, dat „de commissie voor het overgrote deel bestaat uit landen, die deel uitmaken van agressieve mili taire blokken van de Westelijke mo gendheden". 8). de economische en sociale raad van advies. Het comité van ministers besluit met algemene stemmen. Ieder der drie- landen beschikt over een stem. Het comité komt ten minste eens per drie maanden bijeen. Het college van scheidsrechters heeft tot taak de beslechting van ge schillen die tussen de drie landen zouden kunnen rijzen met betrekking tot de toepassing van het verdrag, vonnissen en voorstellen tot min nelijke schikking worden door het college met meerderheid van stem men aangenomen. Zij zijn definitief. In de slotbepalingen wordt onder Schadevergoeding Nazi-slachtoffers De Westduitse regering legt op het ogenblik de laatste hand aan het plan voor schadevergoeding aan mensen, die tijdens de oorlogsjaren door de Nazi's zijn vervolgd. Een woordvoerder van het West duitse ministerie yan buitenlandse zaken deeWe gisteren mede, dat de regering zo ver mogelijk zal gaan met vergoeden van de guleden schade. In het begin van het volgend jaar hoopt men de bijzonderheden van het plan aan de regeringen van de betrokken landen voor te leggen. Bandrecorder als levensredder Nadat een Engelse 'zendeling in Equador via zijn eigen radiozendertje had laten weten dat zijn hut omsin geld was door een bende woeste in dianen, die dreigende kreten uit stootten, werd gisteren voor hem een inlandse boodschap, voor de indianen uit een vliegtuig geworpen. Het was een band, waarop een stamgenote van de indianen smeekte de zendeling niet te doden. Men hoopte dat de missionaris de band op zijn bandrecorder zou kunnen af draaien en daardoor zijn leven red den. Als de poging zou mislukken, wilde men de smeekbede via luidsprekers uit. een vliegtuig aan de Indianen be kend maken. meer gezegd, dat Nederland zioh het recht voorbehoudt in de verdragen en overeenkomsten met derde lan den bepalingen in te lassen, die van belang zijn voor Suriname, de Neder landse Antillen en Ned. Nieuw- Guinea. Aan het verdrag is een overgangs overeenkomst toegevoegd. Wat het onderling handelsverkeer betreft is krachtens deze overeenkomst ieder der drie landen bevoegd de beper kingen op het vrije handelsverkeer te handhaven, welke op het ogenblik van inwerkingtreding van het Unie verdrag van kracht zijn. Het comité van ministers stelt de lijst dezer be perkingen vast en schaft deze gelei delijk af binnen een tijdvak van ten hoogste 5 jaar. HARMONISATIE LANDBOUWBELEID Ten aanzien van de landbouw wordt in de overeenkomst gesteld, dat de harmonisatie van het land bouwbeleid wordt verwezenlijkt bin nen een tijdvak van ten hoogste vijf jaar. Een werkgroep onderzoekt jaar lijks in de herfst de voortgang in deze harmonisatie en stelt het pro gramma voor het volgend jaar vast. Over de minimumprijzen wordt onder meer gezegd, dat deze door de commissie voor landbouw worden vastgesteld op basis van de kostprij zen, verhoogd met een passende winstmarge. Binnen een tijdvak van ten hoogste drie jaar sohaffen de partijen gelei delijk de kwantitatieve bepalingen af inzake: het goederenvervoer over de weg en het ongeregeld reizigers- vervoer over de weg tussen him grondgebieden, alsmede het ongere gelde reizigersvervoer over de weg vanuit het grondgebied ener partij naar derde landen. Volgens hardnekkige geruchten zou er op het ogenblik een poging worden gedaan om Israël opgenomen te krijgen in de organisatie van het Noordatlantische Pact. Twee afgevaardigden van de Is raëlische regering maken een reis langs enige Europese hoofdsteden en zij zouden de steun van een aantal regeringen proberen te vinden voor het Israëlische plan. Dit plan moet ingegeven zijn door de vrees voor een aanval van de door de Sow jet-Unie gesteunde Ara bische mogendheden. Een ander ge rucht, geboren uit dezelfde vrees, zegt, dat de twee afgezanten alleen maar garanties van de Navo zoeken tegen een mogelijke aanval van bijv. Syrië. In het Rijksmuseum te Amsterdam vond vrijdagavond een ontvangst plaats door de regering en het gemeente bestuur van de hoofdstad. Gasten waren de deelnemers aan het congres van de „Fondation Europeëne de la cul ture". Op de bijgaande foto, die tijdens deze ontvangst gemaakt werd, zien we v.l.n.r.: P. H. Spaak, Z.K.H. Prins Bernhard, Z.Ex. minister Cals, Robert Schuman, burgemeester van Hall en dr Paul Rijkens, secretaris van het congres. Vliegen neemt massale vlucht De luchtvaartmaatschappijen, die lijndiensten uitvoeren over de Noord- Atlantische Oceaan, hebben in de zo mermaanden van juni tot en met sep tember van dit jaar bijna een half miljoen passagiers geboekt, van wie er niet minder dan tachtig procent gebruik heeft gemaakt van de toe ristenklasse. Manifest van Moskou werd uitgetekend Volgens westelijke diplomaten in Gewaarschuwd werd tegen „oppor tunistische neigingen", revisionisme en dogmatisme in de communistische beweging. Op de conferentie waren aanwezig de leiders van Albanië, Bulgarije, onenigheid is aan het licht gekomen Brekeningen hebben geleerd, dat in die periode 459.500 passagiers over de oceaan hebben gevlogen, waarvan =- 369.600 luchtreizigers met een toe- het bekend worden van het ge- 'ristenbiljet en 89.900 met een passa- meenschappelijk communiqué dat gebewijs eerste klasse. In vergelijk j gisteren te Moskou ts uitgegeven na king met de overeenkomstige maan- een conferentie van de leiders der Moskou bestaat er onenigheid tus-China, Hongarije, Mongolië, Noord- sen Joegoslavië en de andere landenKorea, Noord-Vietnam, Oost-Duits van het communistische blok. Dezeland, Polen, Roemenië, de Sowjet- Unie en Tsjechoslowakije. De Joegoslavische communistische partij, alsmede de partijen in de ka- pitalische landen hebben niet aan het overleg deelgenomen. De laartstge- den in 1956 viel een stijging van 21 communistische landen, die van 14 noemde partijen waren wel geraad- procent over beide klassen waar te tot 16 november jl. in de Russische nemen. hoofdstad van gedachten hebben ge- Het is opmerkelijk, dat het aantal wisseld. pleegd by het opstellen van het slot communiqué. De Amerikaan Frank Tinsley, de befaamde tekenaar-redacteur van het technische tijdschrijft „Mechanix Il lustrated", denkt dat, omdat het reizen per schip en per vliegtuig steeds duurder wordt, de lucht schepen wel eens weer in de gratie zouden kunnen komen. In verband met dit denkbeeld heeft hij een ont werp getekend voor een enorm luchtvaartuig, bestaande uit twee luchtschepen verbonden dobr een grote vleu gel waarvan U hierbij een afbeelding ziet. Reizen tussen New York en b.v. Londen of Parijs zouden met een der gelijk vaartuig, omdat het veel passagiers kan meenemen, slechts 50 dollar per persoon gaan kosten. De vleu gel is zo ruim geprojekteerd, dat men daarin even grote zalen en dezelfde gemakken gaat vinden als in een zee schip. In het voorste en bovenste gedeelte van de vleugel en aan de boven, en buitenkant van de luchtschepen zitten ten behoeve van de passagiers vele uitkijkramen. Achter in de vleugel ziet men een helihaven. De snelheid van het luchtschip wordt op 100 mijl geschat. passagiers in toestellen, waarin uit sluitend eerste klasse passagiers wer- aentoegelaten, aanzienlijk in verge lijking met het vorig jaar is afge nomen. De machines met eerste en toeristenklasse zijn het best bezet. Het aantal geregelde vluchten is weer iets toegenomen van 9251 in de vier zomermaanden van 1956 tot 10.085 dit seizoen. 208.000 Passagiers maakten een vlucht naar Europa toe en 251.500 reizigers vlogen in omgekeerde rich ting. Voor de eerste maal namen DC- 7C/S en Super-star Constellations van Lockheed aan het oceaanverkeer deel. Pan American World Airways ver voerden, in beide richtingen tezamen, 97.000 passagiers. De Trans World Airlines (nauwkeurig cijfer niet be kend) werd zeker tweede. De KLM vervoerde 42.800 passagiers in deze zomermaanden over de Noord-Atlan tische Oceaan, waarvan 18.600 per sonen naar Europa toe en 24.200 rei zigers naar de Ver, Staten en Ca nada. De BOAC kwam tot 40.218 pas sagiers, de Air France tot 22.884 per sonen en de TCA (Canada) tot 21.854 passagiers. Laatste uren van Spoetnik-raket Deelden wij gisteren als de mening van Engelse geleerden mede, dat het raketgedeelte van Spoetnik I waar schijnlijk begin december zou neer storten, thans menen Britse geleer den vastgesteld te hebben, dat het bewuste raketstuk de dampkring van de aarde reeds heeft bereikt en mo gelijkerwijs binnen enige uren zijn einde zal vinden. De beide kunstmanen zelf, draaien nog altijd lustig hun rondjes rondom de aarde. Het centrum voor wetenschappe lijk onderzoek van de Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat Amerikaanse geleerden in de nacht van 16 op 17 oktober aluminium meteoren in de oneindige ruimte hebben afgeschoten, die een hoogte van ongeveer 85 kilometer hebben bereikt. De kunstmatige meteoren hadden de vorm van kogeltjes. Zij werden met een snelheid van 53.000 kilometer per uur gelanceerd door middel van een ,Aerobee"-raket, die werd af gevuurd vanaf de lanceerbasis der luchtmacht in Nieuw-Mexico. Twaalf landen ondertekenden het communiqué, maar vice-premier Kardelj van Joegoslavië, weigerde zijn handtekening te zetten. De re den hiervoor zou zijn, dat de rege ring in Belgrado zich niet op één lyn kan stellen met de twaalf landen die zich ondermeer in felle bewoor dingen hebben uitgesproken tegen de Amerikaanse en Westeuropese poli tiek. Joegoslavië zou van mening zijn dat de huidige betrekkingen met het westen niét in gevaar mogen worden gebracht, en zou bovendien YVCd7 volkomen onafhankelijk ten aanzien van Moskou willen blijven. Een officiële woordvoerder van de Joegoslavische regering heeft gewei gerd commentaar te geven op het feit dat Joegoslavië de verklaring niet heeft ondertekend. „Wij hebben niet getekend, dat is alles wat ik kan zeggen", zo verklaarde hij. In het algemeen schijnt men in Joegoslavië zeer gunstig te hebben gereageerd op de weigering van Tito om zich binnen het „socialistische kamp" te laten lokken. Langs verschillende wegen In het communiqué kreeg het ka pitalistische westen de schuld van de spanningen die in de wereld heer sen. Men bestreed „de belangrijke beweringen van het imperialisme over een zogenaamde crisis in het communisme". In de gemeenschappelijke verkla ring wordt voorts gezegd, dat de we gen om tot het „socialisme" te ko- me, in de verschillende landen an ders zijn. „De opbouw van het socialisme wordt beheerst door een aantal hoofdwetten, die van toepassing zijn in alle landen die een „socialistische" koers varen. Daarnaast moet even wel ook een grote verscheidenheid van historische nationale bijzonder heden en gewoonten in aanmerking genomen worden. Onstandvastig weer Om een hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmorgen ten zuidwes ten van Ierland was gelegen, stroomt maritieme polaire lucht via de Noordzee naar onze streken. Aange zien deze lucht onstabiel is, ontwik kelden zich boven zee buien, die het land binnendrijven. De onstabiliteit en daarmede samenhangend ook de kans op buien neemt echter af. Van nacht zullen er vooral in het binnen land opklaringen voorkomen, waar door de temperatuur plaatselijk tot even onder het vriespunt zal dalen. Intussen is de depressie-activiteit in de omgeving van IJsland weer toe genomen. Onder invloed daarvan dringt later vochtiger oceaanlucht via de Noordzee ons land binnen, hetgeen meer bewolking zal veroor zaken en mogelijk ook hier en daar wat regen of motregen. (Geldig van zaterdagavond tot - zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WESTENWIND Op de meeste plaatsen droog weer met aanvankelijk opklarin gen. Later weer meer bewolking. Vannacht hier en daar lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zwakke tot matige en. langs de Waddenkust later krach tige wind uit westelijke richtin gen. 24 Nov. zon op: 8.17; onder: 16.40; maan op: 10.42; onder: 19.33. 25 Nov. zon op: 8.18; onder: 16.39; maan op: 11.22; onder: 20.38. Hoogwaterstanden 24 Nov. v.m. 4.55; n.m. 5.10. 25 Nov. v.m. 5.30; n.m. 5.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- HELSINKI sneeuw IC. STOCKHOLM sneeuw 1 OSLO onbewolkt 2 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 ABERDEEN geh. bew. 4 LONDEN onbewolkt 2 AMSTERDAM licht bew. 6 BRUSSEL zwaar bew. 3 LUXEMBURG mist -1 PARIJS geheel bew. 5 H BORDEAUX geheel bew. 5 GRENOBLE geh. bew. 4 NICE regen 10 BERLIJN motregen 2 FRANKFORT regen 1 MüNCHEN geh. bew. 1 ZURICH geheel bew. —0 GENèVE geheel bew. 3 LOCARNO licht bew. 0 ROME regen 11 AJACCIO regen 12 MALLORCA half bewolkt 6 Korreltje Naasteliefde is heel wat anders dan bemoeizucht

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1