HET VATIKAAN Overlevenden van de Neutronweer thuis en de Wereldtentoonstelling te Brussel 1958 Uitbeelding van het universele katholieke leven 264 Textielarbeiders brode oos door 'n faillissement in Twente DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 HET AANDEEL VAN NEDERLAND Met de „Willem Ruys" arriveerde woensdagmorren het geiin H. O. Wagenaar te Rotterdam. Zij behoren tot de slechts weinige overlevenden van het onlangs bij Biak vergane K.L.M.-vliegtuig „Neutron". Het gelukkige gezinnetje aan boord van de „Willem Ruys", in het midden de 10-jarige zoon Henk. De grote wereldtentoonstelling „Brussel 1958" is in volle opbouw. Als deze wereldwijde manifestatie van menselijke kracht en kunnen op 17 april van het volgende jaar haar poorten voor de veertig miljoen verwachte bezoekers zal openstellen, zal het bijna twintig jaar geleden zijn sinds haar voorgang ster in New York de deuren, in verband met het uitbreken van de tweede wereldoorlog, voortijdig moest sluiten. Waren het voorheen „de landen" die aan een wereldtentoonstelling deel namen, in Brussel zullen voor de eerste maal in de geschiedenis ook supra nationale instellingen aanwezig zijn. De UNO, de Kolen- en Staalgemeen schap, Benelux en Europese Raad, het Internationale Roode Kruis, allen organisaties die zich ten doel hebben gesteld de verstandhouding onder de volkeren te bevorderen, zullen naast de afzonderlijke mogendheden hun plaatsen innemen. Oók de meest universele organisatie, de Katholieke Kerk. Tot de souvereine staten waarmee België normale diplomatieke betrek kingen onderhoudt, behoort óók Vati- kaanstad. Al deze mogendheden ont vingen een uitnodiging van de Bel gische regering. De H. Stoel is een van deze mogendheden die uitnodi ging heeft aanvaard en wel in deze vorm: „De H. Stoel zal zorg dragen voor een tegenwoordiging van de Katholieke Kerk". Als (door de Bel gische regering gewenste) „commis saris-generaal van de H. Stoel bij de Algemene Wereldtentoonstelling Brus sel 1958" werd door de Paus aange wezen prof. Paul Heymans. Belgisch oud-minister en voorzitter van de sectie Internationale Hulp van „Ca ritas Catholica". Van meetaf werd er door de Paus de nadruk op gelegd, dat de deelname van de H. Stoel zich niet zou beperken tot de souvereine staat van Vatikaanstad, maar de gehele katholieke Kerk met haar diverse activiteiten moest omvat ten. Nu kon daaraan beantwoord worden door aan elk land een „stand" te geven waarin hun ka tholieke activiteiten werden be licht. Er werd echter een thema ge kozen, uitgewerkt door de gehele katholieke wereld. Op deze wijze zou meteen worden aangetoond hoe de katholieke visie overal de zelfde is en hoe de Katnoiieke Kerk verspreid is over de ganse aarde. Te dien einde heeft prof. Heymans, in samenwerking met het pauselijk staatsecretariaat, een oproep gericht tot de katholieke wereld en gevraagd dat in ieder land een ere- en een ac tiecomité zou worden opgericht om de nationale medewerking te bundelen en contact te houden met het com missariaat-generaal te Brussel. In 52 landen zo goed als geheel de vrije wereld is er thans zo'n comité. Om duidelijk aan te tonen dat de deelname van de H. Stoel geen Bel gische zaak is, werd aan verschillen de nationale comité's en internatio nale commissies de verantwoordelijk heid gegeven voor de realisering van een gedeelte van de opzet. Een Ne derlands comité heeft de verant woordelijkheid aanvaard voor de sec tie „Opvoeding en Onderwijs" en Ne derlandse specialisten hebben het leeuwenaandeel in de uitvoering van Maquette van „Civitas Dei". De basis van de driehoek wordt gevormd door de kerk, daarvóór de drie hallen. De top is het restaurant, van het andere deel gescheiden door een vrije ruim te. In de open toren komen twee ca rillons, een klassiek en een electro- nisch klokkenspel. Het ontwerpen van een wandschilde ring, die in een der zalen van „Civi tas Dei" door Sjef van Delft c.s. zal worden aangebracht. de sectie „Evangelisatie", die aan Spanje, Portugal, Latijns Amerika en Indonesië is toevertrouwd. „CIVITAS DEI" Het was de uitdrukelijke wens van de H. Vader dat de Katholieke Kerk op waardige wijze zou zijn vertegen woordigd. Het Vatikaanse paviljoen, dat thans in aanbouw is, wordt opgetrokken in 'n gezond-moderne architectuur en zal de vorm hebben van 'n ommuurde stad, een „Civitas Dei", maar zonder poor ten en toegankelijk voor alle mensen. Het voornaamste bestanddeel zal zijn een grote kerk met Sacramentszalen en zes andere kapellen, voor elk der sacramenten één; drie expositiezalen, elk van drie verdiepingen en onder ling verbonden door twee grote hal len; twee ruime auditoria, een grote met 1200 en een klenere met 300 zit plaatsen, en voorts nog een restau rant. De geprojecteerde auditoria zijn be langrijk want de talrijke vergaderin gen en internationale congressen, zo wel op religieus, sociaal en cultureel als geneeskundig, artistiek en lite rair gebied die hier gehouden zullen worden, moeten het bewijs leveren van de vitaliteit van de katholieke levenshouding in de tegenwoordige tijd. De internationale katholieken dagen op 14 en 15 augustus 1938, waarop een kardinaal-legaat en ver schillende andere kardialen, aartsbis schoppen, bisschoppen en priesters samen met tienduizende katholieken uit alle landen worden verwacht, zullen daarvan nog een ander spre kend bewijs zijn. Plaats, oppervlakte en omgeving van het paviljoen zijn zeer gelukkig gekozen. Gelegen in het centrum van de buitenlandse deelnemingen beslaat het een oppervlakte van meer dan 14000 m2 en heeft het als buren de U.S.A., Rusland, Frankrijk en Italië, met dien verstande dat het van het Russische paviljoen gescheiden is door dat van de Verenigde Staten. Op gezag van het Nederlandse Episcopaat nam Mgr. mr. F. Op de Coul, directeur van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, op zich de Nederlandse deelname aan „Civitas Dei" te organi seren. Een ere-comité werd gevormd waarin zitting hebben de pauselijke internuntius mgr. Giobbe, het Episco paat en de katholneke ministers. Een «omité van aanbeveling werd samen gesteld uit vertegenwoordigers van alle katholieke activiteiten hier te lande. De Nederlandse deelname zal bestaan uit de inrichting vade af deling „Onderwijs en Opvoeding", samen met Amerika, onder leiding van mgr. Op de Coul. De inrichting zal volgens door het comité goedge keurde plannen worden verzorgd door het Bureau voor Moderne vorm geving Sjef van Delft uit Tilburg. Geheel in overeenstemming met het thema van de wereldtentoonstelling zelf is als onderwerp voor deze sectie gekozen de ware rol van de Kerk bij de opvoeding van de mens. Als het ware de ruggegraat van de uitbeelding vormen acht beelden, ont worpen en uitgevoerd door de Til- burgse kunstenaars Hans Claesen en Jack Kreykamp, voorstellende de ver schillende fasen van de mens in zijn groei vanaf pasgeboren kind tot aan de jeugdorganisaties en de studenten tijd. Deze beelden staan opgesteld op één lange baan, lopende door drie za len, en die vanaf het eerste moment tot aan het einde met een oogopslag is te overzien. Rond elk beeld is al datgene gegroepeerd, dat betrekking heeft op de bepaalde leeftijd. In wandschilderingen wordt tenslotte elke leeftijdsfase geplaatst in de eigen sfeer. In een vierde zaal wordt het oog van de bezoeker getrokken door een interessante voorstelling van het vol le leven, de maatschappij die de jeugd wacht. En door deze maat schappij heen bemerkt hij tenslotte wat de oorsprong is van het recht van de Kerk om haar invloed te doen gel den op onderwijs en opvoeding: de hemel, op een originele, zeer sugges tieve en toch subtiele wijze weerge geven door glasplastieken en z.g.n. zwart-spiegeling. Aldus werd gestreefd naar de vi suele behandeling van een groot en ingewikkeld vraagstuk door een een voudige voor elkeen begrijpelijke en toch artistieke uitbeelding. „Civitas Dei"-reizen. Om de deelname van de H. Stoel aan de tentoonstelling toch zo effec tief mogelijk te doen zijn, heeft het commissariaat-generaal als enige on der de paviljoenhouders besloten tot oprichting van een afdeling „Reizen" met vertegenwoordiging in vele lan den, waaronder Nederland. De Nederlandse vertegenwoordiging van deze reisorganisaties is gevestigd te Tilburg en staat onder leiding van de heer Th. Wassing. De reisafdeling heeft een drievou dige taak, t.w. het doen vervoeren van katholieken in groepsverband, het re gelen van het vervoer voor de Ne derlanders, die zullen deelnemen aan de internationale congressen die tij dens de duur van de tentoonstelling in Brussel zullen worden gehouden, en het verlenen van medewerking aan het boeken van katholieken, in dividueel of in groepsverband, naar bedevaartplaatsen in en buiten Euro pa. Zoveel mogelijk zullen voor een en ander bestaande vervoermaat schappijen worden ingeschakeld en rekening gehouden met de vaste rela ties die de diverse groeperingen met bepaalde vervoersmaatschppijen on derhouden. De afdeling „Reizen" kan noch wil monopolistisch zijn. Vanuit Nederland zullen extra trei nen tegen gereduceerde tarieven wor den ingelegd en wel dagelijks vanuit Amsterdam en periodiek vanaf Utrecht en Zwolle. Voorts zijn bij de reisafdeling toe gangskaarten (voor groepen met 20 voor leerlingen van scholen met 30 reductie) te verkrijgen, alsmede con sumptie- en maaltijdbonnen tegen vastgestelde prijzen, en heeft zij zich verzekerd van ruime logeergelegen- heid, zowel in hotels als in flats, in ternaten en jeugdkampen. Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS „Photoflux" Het feilloze flitslampje - 25 ct NIEUWE 6 pet LENING OP KOMST Naar wij vernemen is dezer dagen het prospectus te verwachten van een 6 pet lening met een looptijd van 30 jaar ten bedrage van 20 miljoen ten laste van de PEGEM, de Provinciale en Gemeentelijke Electriciteitsmaat- schappij te Haarlem. TELEFONISCHE AVONDGESPREK KEN WORDEN GOEDKOPER. Door de centrale directie van de PTT wordt op het ogenblik nagegaan of het mogelijk is, goedkopere tarie ven in te voeren voor het telefoneren in de avonduren, de lijnen zijn dan immers minder druk bezet. Het is nog niet bekend hoeveel deze reduc tie zou bedragen. Restauiatie begonnen „Sparrendaal" wordt in ere hersteld Met de eerste fase van de testau- ratie van het voormalig aartsbis schoppelijk paleis „Sparrendaal" te DriebergenRijsenburg is thans on der toezicht van Monumentenzorg begonnen. Deze eerste fase omvat het herstel van het dak, waarmee bijna 100.000.is gemoeid. Voordat het historisch bouwwerk, dat uit 1754 da. teert, uiteindelijk gereed is voor zijn nieuwe bestemming raadhuis voor Driebergen zal er echter in totaal circa een miljoen uitgetrokken moe ten worden. Wolspinnerij opgeheven Het bedrijf van de N. V. Wolspin nerij, weverij J. ten Bos te Almelo zal tegen het midden van februari worden opgeheven, nadat lopende orders zullen zijn afgewerkt. Meer dan de helft van de 500 per soneelsleden wordt zaterdag hun ont slag aangezegd. Zodoende komen zaterdag 193 mannen en vrouwen van de 228 die in het moederbedrijf werkzaam zijn, werkloos op straat te staan. Het nevenbedrijf te Nieuw Heeten, waar zestien mensen werken, wordt zater dag in zijn geheel opgeheven en in Wierden, waar een gedeelte van de spinnerij gevestigd is zoekt men naar een mogelijkheid om de produktie nog enige tijd doorgang te doen vin den. Hierover zal door de beide be windvoerders nader in de surséance van betaling worden beslist. 55 van de 142 arbeiders, die hier werkzaam zijn zullen voorshands worden ont slagen. Het derde nevenbedrijf te Weer- selo, wordt vermoedelijk aan een ander textielbedrijf verkocht. Het is de vraag maar of in katoen- verwerkende industrieën in het oos ten van het land nieuw emplooi ge vonden zal worden voor de honder den werkloze mannen en vrouwen. Vertegenwoordigers van de vak verenigingen hebben zich volkomen accoord verklaard met het omvang rijke ontslagschema. Welkom thuis! Deserteur aangehouden Na aankomst van de „Willem Ruys" heeft de Rijkspolitie te water woensdagmorgen in de Rotterdamse haven een dertigjarige Groningse monteur aangehouden, die als passa gier uit Indonesië was meegekomen. De Groninger, die als militair naar Indonesië was gegaan, deserteerde daar in 1950, na afloop van de beide politionele acties, bij zijn bataljon te Djakarta. Om die reden stond hij geregistreerd in het opsporingsregis ter. De rivierpolitie heeft hem over gegeven aan de koninklijke mare chaussee. Het gebouw werd gesticht door burgemeester Jacon van Berck uit Utrecht en werd rond 18O0 bewoond door de rijkste man van toen in ons land, de „fournisseur" van Napoleon, P. J. Oosthuijse genaamd. Later werd „Sparrendaal" betrok ken door mgr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht In de laatste wereldoorlog maakte „Sparrendaal" luidruchtige generaais- feesten mee. De Duitsers vernielden onder meer de fraaie wandversiering. Juist enige maanden voor de res tauratie begon ontdekte men in de kelders van het aartsbisschoppelijk paleis te Utrecht een groot schilderij „Sparrendaal" waaruit bleek, dat details van 't gebouw en vooral van het dak, destijds er andeTs uitzagen dan men ze in de laatste tijd kende. Deze vondst van het schilderij, dat thans door een deskundige hersteld wordt, is precies bijtijds geschied om van groot nut te kunnen zyn bij de werkzaamheden, die thans een aan vang genomen hebben. PROF. DR K. J. POPMA. Prof. dr K. J. Popma, bijzonder hoogleraar aan de rijksuniversiteiten te Groningen en Leiden vanwege de stichting bijzondere leerstoelen voor Calvinistische wijsbegeerte, heeft zich onttrokken aan de gemeenschap der Geref. kerken en zich gevoegd bij de Geref. kerken (onderh. art. 31 k.o.). In een geschrift getiteld: „Vrij making een getuigenis" geeft de hoogleraar hiervan rekenschap.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7