Werknemende r.k. middenstand te Leiden kreeg andere kijk op het gevangeniswezen Scherp Tien jaar contact in Zuid-Hnlland over het vraagstuk van de woonruimte Jaarvergadering van De Leidse AquariumlieHiebbers Dr. P.G. Zwaan sprak over ontstaan van edelstenen A. VAN DAM DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Lezing door oud aalmoezenier Gemke Het onbegrip, dat velen koesteren ten aanzien van hen, die ééns met de gevangenis hebben kennis moeten maken, is wel het beste neergelegd in het spreekwoord: „Wie eens steelt, is altijd dief". In de lezing, die hij gis teravond heeft gehouden op de gast- herenavond van de katholieke werk nemende middenstand van Leiden, heeft pater A. Gemke o.f.m. dit on begrip op pakkende wijze aan de kaak gesteld. Uit naam van het bestuur werden de belangstellenden, afkomstig uit verenigingen, aangesloten bij de Raad van Overleg, verwelkomd door de vice-voorzitter, de heer N. P. M. Loomans. Pater Gemke, die al aanstonds het woord verkreeg, stelde om te begin nen vast, dat men in de gevangenis komt voor het plegen van een mis drijf, op voorwaarde, dat de politie het te weten komt. Men behoeft niet neer te zien p iemand, die in de gevangenis heeft gezeten omdat zowel hun leven als dat van ons dikwijls mede bepaald worden door afkomst, opvoeding en milieu. Vervolgens zette spr. de procedure uiteen, waaraan een delinquent on derworpen wordt en waarin de rech- ter-commissaris wel de voornaamste beslissingen neemt. Of dat een ver wijzing is naar het Huis van Bewa ring dan wel naar de gevangenis: in beide gevallen zal de aalmoezenier verdachte dikwijls en in vele op zichten bijstand moeten verlenen. Pater Gemke sprak hier nuchter en geestig ook, maar met de objec tiviteit en de mildheid, die hij in acht jaar „bij ons in het gesticht" heeft verworven. Vol lof was hij voor de behande ling van de gevangenen, die hem schertsend deed zeggen: „Ik begrijp waarachtig niet, waarom ze nog uit willen breken." De deprimerende werking van het Huis van Bewaring, waarin de be handeling in vele opzichten strenger is dan in een gevangenis, beïnvloedt sterk de taak van de aalmoezenier. Het is er moeilijk werken. De men sen, boordevol moeilijkheden, hebben iemand nodig om hun hart uit te stor ten en mocht de aalmoezenier dan DE HEER J. J. C. SNEL OVERLEDEN. In de leeftijd van zestig jaar is he denmorgen, na een kort ziekbed in zijn woning aan de Koninginnelaan overleden de heer J. J. Snel, hoofd ambtenaar bij de Stedelijke Licht fabrieken. De ontslapene was meer dan 35 jaar werkzaam bij de S.L.F., waar hij de laatste jaren de functie van administrateur bekleedde. Hij was voorzitter van de commissie voor bij zondere noden van de personeels vereniging en voorzitter van de ju bileumcommissie. Daarbij vervulde hij ook het penningmeesterschap voor de hoofdcommissie voor de ere dienst van de Nederlands Hervorm de Kerk. De heer Snel paarde een grote werklust aan een grote betrouw baarheid. Hij was als chef bijzonder geliefd bij het personeel. Zijn stoffelijk overschot zal maan dag a.s. op het kerkhof Rhijnhof ter aarde worden besteld. POTLOOD en GEEST No. 510 Horizontaal: 1. larve, van een vlinder, 4. bekende afkor ting, o hetzelfde, 7. bekend knaag dier, 9. afkorting van item, 10. maand v3n het jaar, 12. spil van een wiel. 13. dringend waarschuwen, 16. water in Friesland, 17. lidwoord, 19. wezel met witte vacht. 22. afkorting van dona, 23. achting. 24. muziek noot, 25. rechterzij rivier van de Rijn van 't Frichtelgeb. naar Mainz, 27. insektenetend zoogdier. 29. afkor ting van mangaan, 30 beklemming. Verticaal: 1. voorgeschreven kerk gebruik, 2. muzieknoot, 3. Pruisische provincie aan de O. Zee, 4. wandel dreef, 6. gevierde zangeres, 7. over last aandoen, 8. stoomschip (afk.), 11. bekende afkorting, 14. soort van hert, 15 bastaarduitgang, 18 veld vrucht, 19. houten halsjuk van een paard, 20. voornaamwoord, 21. ver waand, 22. lengtemaat (afk.), 26. voorzetsel, 28. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 509 Horizontaal: 1. rok, 4. als, 6. avond, 9. ed. 11. ros 12. gr., 13. re, 15. dr, 16. Polsbroek, 17. os 18. mi, 19. A. M., 20. pet, 22. nu, 24. salon, 26. lei, 27. aam. Verticaal: 1. roe, 2. ka, 3. voor beeld, 4. A. D.. 5. sar 7. vr., 8. N.S., 10. droom, 12. grein, 14. els, 15. dom, 19. aal, 20 pa. 21. To, 23. Ulm, 24. si, 25. na. enige ontlastende verklaring ter ore komen, dan kan hij niets doen, om dat hij zich niet mag inlaten met de justitiële zaken. De mentaliteit in het Huis van Be waring vraagt voorzichtigheid. Anders dan in de gevangenissen, is er meer van een niet altijd even in- tens-godsdienstig leven te bespeu ren. Bij het werk in de gevangenis onderscheiden zich de gestichten voor mannen gunstig vergeleken bij die voor vrouwen, doch in alle gevallen kan men voor het werk van de aal moezenier een parallel trekken met de geschiedenis van de tien melaatsen uit het Fvangëlie. Pater Gemke door spekte zijn betoog met tal van vro lijke, en aangrijpende, voorbeelden, die zeer zeker zijn toehoorders een andere kijk hebben gegeven op het straf gesticht en zijn taak. Na een korte pauze behandelde spr. het reclasseringswerk dat niet alléén tot doel heeft de delinquent aan een betrekking te helpen, waarnneer hij de gevangenis verlaat, doch dat zich voornamelijk ten doel stelt, hem uit de gevangenis te houden. Daarin heb ben de z.g. „toezichthouders" een zeer voorname en niet altijd dankbare taak. Aan toezichthouders bestaat een schrijnend tekort en het was daarom, dat pater Gemke zijn ge hoor verzocht, waar mogelijk, zich als zodanig op te geven. Leef verstandig! MAAR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. Bij hoofdpijn poeders, tabletten en cachets Ze bclpen «oei eo «fdoeod.behouden lange lijd bon werking en veroorzaken geen I vermoeidheid of Terauffiog-Zijodaardoor I geschikt om tijden* bet werk te worden I (Advertentie) Burgerlijke Stand Geboren: Alexander Albert zn van J. A. Szirmai en E. G. Heesen; Johannes Antonius zn van M. C. Bensdorp en M. T. Kwant; Cornelia dr van G. Plug en C. Vlieland; Wil lem Gerard zn van W. Volker en A. H. Visser; Willem zn van C. Guijt en J. Parlevliet; Maria dr van J. Veefkind en M. l'Ecluse; Petrus Maarten Franciscus zn van J. P. F. Damave en J. H. M. Eppenga; Okke Pieter zn van H. Devilee en M. La- terveer; Jasinta Jacoba dr van G. J. M. Groenendaal en F. Boekkooi. Overleden: A. W. A. Stede 57 jr man; J. N. Klein 46 jr man; J: A. C. van den Berg 7 jr dochter. Leids initiatief in Leiden herdacht Sociale kanten aan krotopruiming In de foyer van de Leidse Stadsge hoorzaal waren vandaag wethouders, leiders van huisvestingsbureaus in ZuidHolland en leden van commissie op het gebied van de huisvesting in Zuid Holland bijeen om te spreken over de problemen van de woning nood. Leiden had men in deze ver gadering van de provinciale contact commissie inzake het woonruimte- vraagstuk speciaal uitgekozen omdat tien jaar geleden in de Sleutelstad het initiatief voor provinciaal en lan delijk contact op het gebied van de huisvesting in Leiden werd geboren. In Leiden werd ook tien jaar geleden de oprichtingsvergadering gehouden. De voorzitter van de provinciale en van de landelijke commissie, de heer P. van den Broek, wees in een ope ningswoord op de tragiek van het feit, dat na tien jaar nog over het probleem van het woningtekort ge sproken moet worden. Hij hoopt, dat over tien jaar vergaderingen als deze overbodig zullen zijn. Namens het gemeentebestuur, die als gastheer optrad, begroette de bur gemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot de vergadering. Hij zei o.m. dat uniformiteit in de toewij zingsnormen der woningen leidt tot rechtszekerheid in het belang van de slachtoffers van volksvijand nummer één. de woningnood. Twee sprekers boden hierna het bestuur van de haar tweede lustrum vierende provinciale commissie ge lukwensen aan: de heer W. J. A. H. van Berkel, hoofd van de afdeling verdeling woonruimte van het minis terie van maatschappelijk werk en de heer E. J. van Spankeren, vice-voor zitter van de landelijke commissie, namens zijn ministerie bood de heer Van Berkel een ingelijst exemplaar aan van het ministerieel besluit om voor het vrijwillig beschikbaar stel len van woonruimte een vergoeding te geven. Na een koffiepauze hield de direc teur van de gemeentelijke woning- dienst te Schiedam een inleiding over het onderwerp: „Algemeen en juridi sche aspecten bij sanering". Krotopruiming. Spr. gaf allereerst een geschied kundig overzicht van woontoestan den in vorige eeuwen, van krotop ruiming en sanering. In dit verband sprak hij onder meer over wellicht de grootste sane ring van alle tijden, de z.g. transfor matie van Parijs tijdens het tweede keizerrijk onder leiding van Baron Haussmann. Het is te betreuren, ?ldus spr. in he+ vervolg van zijn betoog, dat sa nering de sfeer van de oude steden wegvaagt. Hij wil er de krotoprui ming echter nooit oor nalaten. Delft bijv. moet offers brengen in het belang van de ontplooiing van de stad, men heeft echter het krotten- probleem in de binnenstad en dat van het verkeer opgelost, zonder aan de structuur van de middeleeuwse stad al te veel te raken. Spr. verklaarde zich een tegen stander van onbewoonbaarverklaring op grote schaal, die aan onteigening voorafgaat. Maar als de tekenen niet bedriegen zal er binen afzienbare tijd een nieuwe ruimtewet en nieuwe woningwet zijn, die een efficiënte sanering van de bebouwde kommen mogelijk zullen maken. Spr. wijdde tenslotte aandacht aan de financiering van krotopruiming en sanering, in het bijzonder aan dë voorstellen van de commissie-Bom- mers. Saneren is ingrijpen Tijdens de middagbijeenkomst be lichtte de heer W. Hazevoet, advi seur voor maatschappelijk opbouw werk in Haarlem, de sociale aspec ten van dit probleem, .velke geluk kig steeds meer in de belangstelling komen te staan. Spreker stipte in kort bestek drie punten aan, welke naar zijn mening bijzondere aandacht verdienden. In de eerste plaats het sociaal-weten- schappelijk onderzoek, dat aan elke sanering vooraf dient te gaan. Maar al te vaak kunnen de betrokkenen de gevolgen van de verhuizing niet overzien. Het is de plicht van de ambtenaren, die belast zijn met de huisvesting, te eisen, dat in de be leidssector duidelijk is vastgesteld, welke karakter de oude buurten heb ben en welk karakter de nieuwe buurten zullen krijgen. Sanering be tekent een uitermate ernstige in greep in het leven van de bewoners van een bepaalde wijk of buurt. Tenslotte sprak de inleider over het z.i. belangrijkste punt nL het zoeken naar een oplossing voor de problemen, waarvoor de gezinnen met aanpassingsmoeilijkheden, de zg., „achterblijvers" komen' te staaft. Öm twee redenen mogen wij ons niet van deze mensen afwenden. Ten een-' ste omdat dit in strijd zou zijn" met onze hoogste menselijke waarden, ten tweede omdat wij ons dat als samenleving niet kunnen véroorlo ven. Als wij de medemensen met dergelijke moeilijkheden niet helpen, zal hun aantal steeds groter worden door het toenemende tempo, dat de maatschappij eist. Toewijzing van een betere woning alléén helpt niet, materiële steun alleen is ook niet voldoende, er is deskundige hulp van het maatschappelijk werk nodig om het vertrouwen van het gezin te kunnen winnen. De beste oplossing achtte de heer Hazevoet complexen van 100 tot 200 woningen met buurt huis., Geen spreiding dus, maar een concentratie, die geen isolatie mag betekenen. Eerste Leidsche E. H. B.O. Brigade in het zilver Na een periode van vijf en twintig jaar lang voorbereiden, vijf en twin tig jaar lang klaar staan om bij tij en' ontij te hulp te schieten is er wel reden de bloemetjes eens een avond buiten te zetten en elke gedachte aan hulp en bijstand eens een moment uit de gedachte te bannen, zo meen de het bestuur van de Eerste Leidse E.H.B.O. Brigade op de feestavond van deze brigade in het Clubhuis. En voorwaar het is een grandiose avond geworden. Hij heeft de leden en donateurs een heerlijke ontspan ning bezorgd. De heer P. Agema, voorzitter, ver welkomde in het bijzonder ir Hale- bos, inspecteur van verificatie van 's Rijks zee- en luchtinstrumenten, de vertegenwoordigers van de com mandant Brandweer, ver. Koningin nedag, Roode Kruis, Reddingsbriga de en alle zusterverenigingen. Spreker zag met blijdschap terug op het buitengewoon geslaagd tijd perk, waarin het bestaansrecht van de brigade ten volle werd bewezen. Al zou in al deze jaren slechts één mens van de dood of algehele inva liditeit gered zijn, zou het initiatief van de oprichting gerechtvaardigd zijn. Alleen reeds de 1500 gediplomeer den van de brigade geven een prach tig beeld van het werk, dat verzet is. Spreker prees ook de uitstekende verstandhouding met de zusterver. mede dank zij de oprichting van^de E.H.B.O.-raad. Het was de heer Agema een bij zonder genoegen om één van zijn medebestuurders te mogen huldigen voor het grootse feit, dat hij èn me de-oprichter was èn 25 jaar lang met goed succes de gelden der bri gade had beheerd. De betreffende ju bilaris, de heer H. Treur, prees hij niet alleen om, zijn kwaliteiten als kasbeheerder, maar ook voor het vele werk dat hij heeft verricht bij de opleiding van het personeel van P.T.T. en vele andere bedrijven. Als dank voor deze vijf en twintig jaren dienen en werken bood spr. de heer Treur een mooie ets aan. De jubilaris dankte hierna voor de vele goede woorden en het cadeau, maar wimpelde alle verdiensten weg met de woorden: vijf en twintig jaar in goede harmonie voor dit mooie werk is geen verdienste, doch een genoegen. De voorzitter Van de lustrum-com- rnissie bood namens de leden en do nateurs het bestuur een torse aan, welke belangrijke diensten zal kun nen verlenen bij het aanschouwelijk onderwijs. Ook de heer Treur werd door spre ker uitgenodigd om nogmaals voor het voetlicht te verschijnen. Hij bood de jublldfis*één" 'ènVeloppé""mét Mft- hpud aan. Een hartelijk welkom °werd nog toegeroepen aan de Inmid dels gearriveerde docent van de bri gade dr H. M. J. W. J. Kortmann. Na al deze' woorden volgde het glanspunt van deze avond, het óp- treden van „Sempre Avanti's Jong en Jolig". Vlot en met veel zwier bood dit gezelschap in een bijzonder opgewekt en keurg verzorgd programma de le den en donateurus van de Brigade een fantastische avond aan. Het op treden was een lust voor het oog. Oog en oor werden door koor en orkest gestreeld. Eerst met vakan tieherinnering en daarna met vro lijke wedstrijden zoals „Trek aan de bel" en een dirigeerwedstrijd wer den de aanwezigen gezellig bezig gehouden. Bijzondere lof voor de leider Koos Kukler en de solisten. DE HEER J. C. v. d. KAAY 25 JAAR BIJ „ROTOGRAVURE"". Gisteren herdacht de heer J. C. v. d. Kaay de dag, dat hij voor 25 jaar by bovengenoemde N.V. in dienst trad. De jubilaris werd daartoe des mor gens met zijn gezin bij de direktie ontvangen, waar de heer J. C. Sta- fleu hartelijke en waarderende woor den liet horen en hem prees als een kundig en voortreffelijk vakman op de afd. montage. Al was de jubilaris weliswaar he laas dikwijls ziek geweest, spreker hoopte, dat hij nog vele jaren in goe de gezondheid zijn werk op de Roto gravure zou mogen vervullen. Ver gezeld van zijn beste wensen voor de j toekomst, overhandigde hij de jubi laris een enveloppe met inhoud, ter- I wijl mevrouw v. d. Kaay met bloe men werd verrast. Namens het personeel sprak ver volgens de heer W. Streefland, die de jubilaris eveneens nog vele geluk kige jaren toewenste in N.R.M.-ver- band. Namens de afd. montage, waar de jubilaris werkzaam is, sprak ten slotte de heer C. Kamphuis woorden van waardering voor de prettige sa- J menwerking op de afi en hij hoop te dat dit nog lang zo mocht blijven. Nadat de jubilaris tenslotte in 1 eenvoudige bewoordingen dank had gebracht aan alle sprekers, bleef men nog'enige tijd gezellig bijeen. Dinsdagavond hielden De Leidse Aquarium vrienden de eerste jaar vergadering in hun bestaan. De voorzitter memoreerde in zijn openingswoord, dat deze vereniging ongeveer anderhalf jaar geleden was opgericht door zen klein aantal lief hebbers. Er had zich toen een be stuur gevormd dat echter nog steeds niet officieel door de leden was ge kozen. Teneinde dit nu mogelijk te maken had het bestuur besloten in zijn geheel af - te treden; van de 7 bestuursleden waren 4 personen di- j reet herkiesbaar. Vervolgens kreeg de secretaris het woord die verslag uitbracht over de deze zomer gehoudententoonstelling Aqua-Hortus. Hij deelde tot groot genoegen van de aanwezigen mede, dat deze tentoonstelling een bedrag var 3390,77 in de kas van de ver eniging gebracht had. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester volgdé de pauze met een zeer geanimeerde verloting. Na de pauze kwam de bestuurs verkiezing. Na vele discussies werden de heren Griensven, Swanenburg en Stouten gekozen in de plaats van de heren Gijzenij, Visser en Neute boom, terwijl de overige 4 bestuurs leden bij acclamatie werden herko zen.'Óngeveer 11 uur gingen de tal rijke aanwezigen (ruim de helft van de leden was aanwezig) huiswaarts. Lezingenserie in Leids museum Minimale verschillen tussen „echt en onecht" Om bij de Leidenaars belangstel ling te wekken voor het museum dat belangstelling verdient n.l. dat van Geologie en Mineralogie heeft de directeur, prof. dr. I. M. van der Vlerk, enige lezingavonden georgani seerd, die door een rondleiding door het museum gevolgd worden. Met groot succes is in de collegezaal gis teravond de eerste lezing gehouden. De zaal was tot de laatste plaats be zet. Dr. P. C. Zwaan, conservator van het museum en directeur van de on langs opgerichte stichting die zich met het onderzoek van edelstenen, bezig houdt, hield een lezing over mineralen en edelstenen. Dr. Zwaan is in de pers reeds gesignaleerd als de geleerde, die in Nederland het meest van edelstenen afweet. Het is dus begrijpelijk, dat velen interesse hadden voor zijn uiteenzetting. Edel stenen bezitten een romantische schittering, maar het is te begrijpen dat een wetenschappelijk man, als dr. Zwaan, een zuiver wetenschap pelijk betoog zou houden. Hij be paalde zich tot de feiten, maar hij wist de bezoekers de beginselen over vorming der mineralen en edelstenen duidelijk te maken. Spr. volgde de ontwikkelingslijn, magma, minera len, edelstenen, behandelde de kris talvorming, de regelmatige rang schikking der atomen en de verschil len in samenstelling der kristallen. Bepalend voor de waarde van edel stenen zijn de duurzaamheid, de schoonheid en de zeldzaamheid. De robijn bijv. voldoet aan alle drie de eisen. Om de schittering van ver schillende edelstenen te verhogen maakt men gebruik van verschillende slijpvormen. Diamanten, die op een speciale wijze geslepen zjjn, noemt men briljanten. Tenslotte behandelde dr. Zwaan de verschillen tussen natuurlijke en synthetische stenen. In samenstelling bestaat er tussen de twee soorten geen verschil, bij de synthetische steen heeft men het wordingsproces in de natuur in versneld tempo ge ïmiteerd. De expert kan dus slechts afgaan op bepaalde kleine verschil len. De natuur kan niet tot in de details nagebootst worden. Hij let op insluitsels in de stenen, de vlakken van de kristalvorming etc. Dit onder, zoek is zeker de moeite waard, in dien men alleen mar in aanmerking neemt, dat het verschil in waarde tussen een synthetische en natuur lijke robijn enige duizenden gulden kan bedragen. De bezoekers kregen vervolgens de kans, de prachtige verzarrjelingen mineralen en edelstenen in het mu seum te bezichtigen. Daaronder zijn de colletie van Bodes en Bode, dr. Erb, en koning Wilem I. Contactavond patroons Meubileringsbedrijf De afd. Leiden van de Ned. Bond van Patroons in het Meubileringsbe drijf kwam gisteravond in de Kleine Burcht bijeen, voor het houden van een contactavond. Het bestuur had hiertoe uitgenodigd vertegenwoordi gers van schuimplastic fabrikaten die met monstermaterialen en smal film de toepassing bij het stofferen van meubelen en dergelijke op zéér leerzame wijze behandelde. Hierna demonstreerde Fa. J. P. Wyers, groothandel in tapijten enz. het spijkerloos leggen van tapijten; de resultaten waren verbluffend. Voor de vele vakgenoten en leer lingen der ambachtsschool was deze avond zéér leerzaam; de avond had een prettig verloop en de opkomst was. groot. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 21 November 1857. 's-Gravenhage. Uit Begrooting van Eerediensten): Het verlee- nen van eene toelage voor den bouw eener R.K. Kerk te Wijk- Maastricht, waaromtrent aan merking was gemaakt, wordt toegelacht, als zijnde het gevolg eener nog van kracht zijnde wet. Parijs. Te St. Cyran, in Auvergne, werd "dezer dagen een der inwoners, Claude Prugnat, op een ezel door de gemeente gevoerd, en dat naar oud ge bruik, omdat hij zich door zijn vrouw had laten slaan. De man was diep gekrenkt over de ver nedering die hij in 't openbaar had ondergaan en nam thuisge komen een aanzienlijke hoeveel heid vergif in. De aanleggers van het gebeurde worden door de Justitie vervolgd. NIET BEZORGING Bij eventuele rtlEl BEZORGING van De Leidse Courant gelieve O te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uut (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) WU kunnen dan trachten l) alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE. Wat lezers schrijven Leiden, 20 november. HET RAPENBURG. Nu de algemene beschouwingen be treffende de begroting 1958 in de Leidse Gemeenteraad achter de rug zijn, is het mij opgevallen, dat geen enkel raadslid hteft gewezen op de onhoudbare toestand op het Rapen burg (westzijde) voornamelijk tus sen de Doelensteeg en de Groenha- zengracht. Aan de huizenkant bevin den zich stoepen, voorzien van hek ken, terwijl aan de waterkant gere geld 'vele auto's staan geparkeerd. De doorgang voor het rollend mate riaal tussen de stoepen en de ^auto's is betrekkelijk smal, zodat het voor een voetganger daar ter plaatse be slist levensgevaarlijk is, want telkens moet hij zijn toevlucht zoeken op de stoepen. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat aldaar een parkeerverbod werd inge steld? De eigenaars der auto's zou den hun wagens elders (enigszins in de buurt) moeten parkeren en dan lopend naar de plaats van bestem ming gaan. Als een geschikte plaats -oor het parkeren zou ik willei. adviseren het niet druk bezochte en zeer ruime plein bij de Pieterskerk, tussen de Kloksteeg en het Gravensteen. Het heeft mij bevreemd, dat het raads Mr Drijber die op het door mij bedoelde gedeelte Rapenburg woont en die toch de situatie daar ter plaat se het beste van nabij kent, met geen enkele woord heeft gerept over deze onhoudbare toestand. Met dank voor de verleende plaats ruimte. J. A. VREEBURG Noot Led.. Mr. Diijber zei ons, dat hij bewust niet over deze zaak heeft gesproken (dit geldt ook voor de an dere raadsleden) omdat een rekest van de bewoners aan de raad over het Rapenburg nog door b. en w. in pre-advies behandeld wordt. Marktberichten GOUDA, 21 nov. Kaas. Aange voerd 64 partijen. Eerste kwaliteit ƒ2.27—2.32; tweede kwaliteit ƒ2.22— 2.26. Extra kwaliteit ƒ2.33—2.50. Handel kalm. LEIDSCHENDAM, Eieren. Op de weekmarkt waren aangevoerd 77300 kipeieren. De noteringen wa ren voor: 4200 eieren no. 0 f 18.50— 18.80; 6200 eieren no. 1 17.00—17.40; 19200 eieren no. 2 15.50—15 70; 29900 eieren no. 3 14.1514.40; 11800 eieren no. 4 13.5013.75; 6000 eieren no. 5 13.00—13 45. Tevens werden verhandeld: 45 kippen ƒ2.45 5.00; 10 duiven 0.50—0.55; 12 eenden 1.251.55; 5 konijnen 3.35 —7.85. I ...uil ZWITSERLAND couture-stijl om zélf te maken tegen héél wei nig geld A. VAN DAM hééft ze! Geef haar dit jaar „praktische luxe". EEN BEELDIGE BLOUSE met geborduurd voorpand. De fiinste popeline in wit, crème, bleu, rose en geel met aangeknipte korte mouw v.a. 14.19 met mouw v.a. 17.64 Brodé op raffia in wit. crème, bleu, rose en geel met aangeknipte korte mouw v.a. 12.69 met Va mouw v.a. 15.32 DeWereldbekende MODESTOFFEN Amsterdam: Kalverstraat 172, naast de HEM A Haarlem: Grote Houtstraat 8 Leiden: Botermarkt 10 Haarlemmerstr. 99 Beverwijk: Breestraat 4 Bij beschikking van de Kantonrechter te Leiden van 13 november 1957 zijn aan de minderjarige Wil helmus Johannes Hooij- mans, geboren te Voor schoten op 28 juni 1937. wonende ten huize zijner ouders. Papelaan no.# 117 te Voorschoten, de rechten van meerderjarigheid ver leend tot de gehele ont vangst. de uitgave van, en de beschikking over zijn inkomsten: het zelfstandig uitoefenen van een verhuurbedrijf van bromfietsen: het aangaan van huur- en verhuurovereenkomsten met de huurders: het aankopen van brom fietsen en het verkopen ervan, nadat deze niet meer worden gebruikt: het sluiten van overeen komsten met verzekerings maatschappijen e.d. ten einde overeenkomsten te kunnen sluiten ter dek king van risico's in het be drijf; het aankopen van onder delen bestemd voor de reparatie van de verhuur de bromfietsen. De Griffier van het Kantongerecht te Leiden. Mr J. E. CONRADI

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2