S)e Ceix&eSotiAo/nt Nieuw-Guinea-kwestie voor het forum der naties Soebandrio J ziét heel Azië bedreigd Soebandrio ziet de veiligheid geheel Azië in gevaar van Nederland denkt aan 'n verenigd en onafhankelijk Nieuw Guinea iï*ïïï?i"™ ïan Nlpe,s De Indonesische handel mzt Nederland De kwestie der wapenleveranties Spoetnik- gegevens Chaufferen zonder armen Korreltje Directeur: C. M. v. HAMERS VEI .D. Hoofdredacteur: L. C. J RÜÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 21 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14265 BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Uirectte Aboon.. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., f3.50 pj,wart Franco p.p f8.—. Advertenties: H et. p. tn.m. Telefoontjes f 1.50 INDONESISCH STANDPUNT. Soebandrio, de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken zei, dat de Indonesische delegatie bereid is „een resolutie te aanvaarden die een „De manifestaties in Indonesië zijn niet alleen op zichzelf ongepast, doch goede werkwijze of een instrument indien zij bedoeld zouden zijn om te worden gebruikt als argumenten in hetschept om beide partijen bij te staan debat in de Verenigde Naties, zouden ze een zeer laakbare en ontoelaatbare poging vormen tot intimidatie van de Algemene Vergadering, die haar oor niet kan lenen aan een lid, dat zijn wil tracht op te leggen door bedreigin gen". Dit zei de Nederlandse afgevaardigde mr. C. W. A. Schürmann, gisteren in de politieke commissie van de V.N., bij de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea, over de jongste verklaringen en gebeurtenissen in Indone sië. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Soebandrio, die voor de Nederlandse afgevaardigde aan het woord kwam, betoogde dat zijn, genegeerd wordt, hoofdzakelijk om regering thans wellicht haar laatste appèl tot de Verenigde Naties richt om j dat de andere partij van mening is te helpen bij het vinden van een oplossing van het geschil. „Wij zijn hier j dat het zich kan veroorloven een der- weer naar toe gekomen om te streven naar een oplossing via de Verenigde gelijke houding aan te nemen op ba- Naties, hoewel het moeilijk te zeggen valt of dit niet de laatste poging in j sis van haar huidige superioriteit deze richting zal zijn. Het geduld van een volk is niet onuitputtelijk", aldus wat betreft haar fysieke kracht. Dit bij het vinden van een vreedzame op lossing van dit geschil, dat reeds te lang onopgelost is gebleven als een groeiend gezwel in de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië". Soebandrio zei ook: „geen enkel land, dat zichzelf respecteert, zou kimnen blijven toelaten, dat zijn re delijk verzoek om onderhandelingen Soebandrio. NEDERLANDS STANDPUNT. De Nederlandse woordvoerder stel de tegenover de haatcampagne, die tegen de Nederlanders in Indonesië is ontketend, dat, ondanks deze be treurenswaardige gebeurtenissen de Nederlandse regering niet za' afwij ken van haar vreedzame koers. Deze koers is gericht op de bescher ming van Ned. Nieuw-Guinea en de bevordering van de vooruitgang en het welzijn tot het moment en de Ned. regering zal alles doen wat in haar macht ligt om dat naderbij te ?flhfTlki°f-fe'r Ned. Nieuw-Guinea te zijner tijd zal eigen wensen ten aanzien van haar WAncAT1 haar .w +A „ArW„riA„ is een zeer gevaarlijke houding en zou kunnen leiden tot onvoorziene en vooruit te lopen op de uitspraak van ongewenste, zelfs explosieve gebeur de bevolking van Ned. Nieuw-Guinea. tehiSsen op internationaal gebied." Mocht de bevolking uiteindelijk be-j De minister suggereerde de moge sluiten dat zij zich wenst aan te slui-1 lijkheid van „het einde niet alleen ten bij Indonesië, dan zal de Neder landse regering zich niet tegen deze wens verzetten". Hereniging van geheel Nieuw-Guinea. De Ned. afgevaardigde wees er ech ter op dat de Ned. regering in haar taak tekort zou schieten, als zij niet de mogelijkheid van een veel waar schijnlijker ontwikkeling onder de ogen zag, nl. dat de bevolking van politieke toekomst kan uitspreken. Het is noch aan Nederland, noch aan Indonesië of aan wie dan ook, SPEL OM NIEUW GUINEA WEDEROM staan Nederland en In donesië voor het forum van de Verenigde Naties om hun rechten te bepleiten op de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Van vorige keren kent men de wederzijdse standpunten en de we derzijdse argumenten. In 't kort komt het hierop neer, dat bij de Ronde Tafel Conferentie overeengekomen is, dat de souvereiniteit over Ned. Oost-Indië aan de Indonesiërs zou worden overgedragen, doch 0 deze later beslist zou worden over Nieuw-Guinea. Nu zegt men in Djakarta: Nieuw-Guinea be hoort tot het vroegere koloniale be zit van Nederland, dat werd aange duid als Ned. Oost-Indië; dit Ned. Oost-Indië werd aan ons overgedra gen. Geef ons terstond Nw.-Guinea, want het is van ons. Waarop men in Nederland zegt: Juist omdat Nw.-Guinea niet op één lijn stond en staat met de rest van Ned. Oost-Indië, hebben wij een uit zondering gemaakt voor Nw.-Guinea. Wij zoudgn er later eens over praten, maar de Indonesiër? wilden niet praten; zij eisten. Daar trappen wij niet in. Wie nu meent, dat de Ver. Naties een Salomonsoordeel zullen gaan vel len, vergist zich. De Algemene Ver gadering is een politiek lichaam en neemt politieke beslissingen, nl. be slissingen, welke voortvloeien uit de politieke inzichten en belangen van de verschillende deelnemende lan den. Wie meer belang heeft bij vriendschappelijke relaties met In donesië steunt het Indonesische standpunt en wie meer heil ziet in vriendschap met Nederland, zegt, dat dit laatste land gelijk heeft. Som mige landen willen de kool en de geit sparen en onthouden zich van stemming. De kwestie wordt op het ogenblik besproken in de zgn. politieke com missie van de Ver. Naties. Hier geldt een gewone meerderheid van stem men. Daarna komt de zaak in de Assemblép; daar zijn precies dezelf de landen vertegenwoordigd als ini de politieke commissie, alleen de woordvoerders verschillen. Maar in de Assemblée geldt een meerderheid van twee-derde. I Conclusie: de ingediende resolutie wordt aanvaard in de politieke com missie, maar haalt geen twee-derde meerderheid in de Assemblée. Resultaat: er gebeurt niets. De vraag is dan: wat zal Indonesië gaan doen? Zal het zijn dreigemen ten waar maken en een koude oorlog beginnen tegen Nederlandse belan gen in Indonesië? Het ziet er wel naar uit. Voor Soekarno is de kwes- tie-Nieuw-Guinea nl. een welkome bliksemafleider voor zijn binnen landse moeilijkheden. Zoals de Ara bische „solidariteit" alleen op de been wordt gehouden door de gezamen lijke haat tegen Israël, zo kan de noodlijdende Indonesische eenheid misschien gered worden door een ge zamenlijke actie tegen Nederland. Het spel om Nieuw-Guinea wordt gespeeld met politieke pionnen. Ge- wensen haar lot te verbinden met de bevolking van de rest van Nieuw-Gui nea aan het oosten van de kunstma tige grens, die thans het westelijke Nederlandse deel van het eiland scheidt van het oostelijke Australi sche deel. De Ned. vertegenwoordiger las voorts de onlangs verschenen Ned.- Australische verklaring inzake de ontwikkeling van Nieuw-Guinea voor van onze actieve Indonesische poli tiek, doch ook van het huidige demo cratische karakter van Indonesië en zijn omschakeling in een kaleidos- coop van verschillende politieke sys temen. Een dergelijke ontwikkeling zou de veiligheid van geheel Azië in gevaar kunnen brengen", zei hij. Soebandrio betoogde, dat de Indo nesische politiek nimmer gewijd is geweest aan het opbouwen van de na tionale defensie om te waken tegen mogelijke aanvallen. „Doch als wij gedwongen worden dit te doen, zijn wij beslist niet hulpeloos. Als wij on ze nationale veiligheid bedreigd ach ten door bondgenootschappen tussen ONTPLOFFING IN DE HAVEN VAN NAPELS Het 2.285 ton metende Italiaanse vrachtschip „Anna Maria Ievoli" is uuiwitiAcmig v<ui isieuw-üuiiiea vuur „„i.' vooruit te lopen op de beslissingen van de bevolking van de beide delen van het eiland, die zij te zijner tijd zal moeten nemen, deze verklaring uit zicht geeft voor een mogelijk toekom stige ontwikkeling, die een gezonde basis zou leggen voor het bestaan van de bevolking van geheel Nieuw-Gui nea in de moderne wereld. Indonesië maakt de bedreiging. Over de gebeurtenissen van de laat ste weken in Indonesië zei de Ned. woordvoerder nog dat dit jaar de In donesische regering blijkbaar gerede neerd heeft, dat indien de kwestie Nieuw-Guinea geen bedreiging voor de vrede inhield, zij zelf een bedrei ging zou kunnen veroorzaken. Indien er sprake is van eèn gevaar voor de vrede, dan komt dat gevaar niet van Nederland, maar van Indonesië. „Ik heb getracht, zo besloot de Ned. woordvoerder, zijn rede, „aan te to nen dat het geschil tussen mijn land en Indonesië niet moet worden gezien als slechts een ruzie over een eigen dom, in het bezit, van de een en be twist door de ander. Wat op het spel staat is de toekomst van een van de grootste eilanden ter wereld, het recht van zijn bevolking haar eigen weg naar de toekomst te kiezen en de handhaving van de beginselen, die het handvest van onze organisatie tot grondslag zijn". Volgens de eerste berichten zouden er talrijke doden zijn. Door de kracht van de ontploffing brak het sihip, waarop herstelwerk zaamheden werden uitgevoerd, in tweeën, waarna het snel zonk. Stalen platen werden tot op een plein in de stad, honderd meter van de ligplaats van het schip, geslingerd. bepaalde landen, is één ding zeker: wij zullen niet rustig blijven afwach ten, terwijl door anderen over ons lot wordt beslist, doch wij zullen ons aanpassen aan de eisen van de nieuwe situatie." Tijdens het debat steunden Cuba en Columbia het juridische stand punt van Nederland, doch Ceylon, Rusland, Jordanië en Haiti schaarden zich achter Indonesië. INGEDIENDE RESOLUTIE. Volgens A.F.P. is de tekst van de resolutie, die bij de V.N. is ingediend door de Aziatisch-Afrikaanse landen en Bolivia, als volgt: „De Algemene Vergadering, gezien de kwestie Nieuw-Guinea, met grote bezorgdheid ziende, dat het voortdu ren van dit politieke geschil waar schijnlijk de vreedzame ontwikkeling van dit gebied in gevaar brengt, zich realiserend, dat een vreedzame op lossing van dit vraagstuk zonder uit stel moet worden verkregen: 1) nodigt beide partijen uit hun pogingen om een oplossing van het geschil in overeenstemming met de beginselen van het Handvest der Ver enigde Naties voort te zetten; 2) verzoekt de secretaris-generaal de betrokken partijen bij te staan, wanneer hij het nodig oordeelt voor de uitvoering van deze resoluties en aan de dertiende bijeenkomst van de algemene vergadering rapport uit te brengen. De Indonesische monetaire raad heeft donderdag vier en half uur lang informeel beraadslaagd over een mo gelijke verbreking van de handels- betrekingen met Nederland, in het geval de huidige debatten in de Ver enigde Naties over westelijk Nieuw- Guinea voor Indonesië ongunstig, mochten uitvallen. De bijeenkomst werd bijgewoond door de ministers van financiën, han del en industrie, en door de gouver neur van de bank Indonesia. Intussen heeft een vooraanstaand lid van de nationalistische partij voorgesteld om de maatregelen, welke de regering voornemens is tegen de Nederlandse belangen in Indonesië te nemen, ook op andere buitenlanders toe te passen, „omdat ook zij de Indonesische economie be heersen en benadelen". Dit werd gemeld door het Indone sische persbureau „Antara". Ook in Navo-raad Premier GaiHard heeft de Franse regering volgende week voor een in formele zitting bijeengeroepen. Op deze zitting zullen de Engels-Ameri kaanse wapenleveranties aan Tunesië worden besproken. Doorgaans goedingelichte kringen te Parijs beschouwen deze kabinets vergadering als een mogelijke inlei ding voor directe besprekingen tussen Frankrijk en Tunesië over de wapen- kwestie. Premier Gaillard en de on der-minister van Buitenlandse Zaken zullen waarschijnlijk volgende week donderdag in de Nationale Vergade ring een uiteenzetting geven over de Tunesische kwestie. De permanente raad van de NAVO heeft zich gisteren onder voorzitter schap van mr. A. baron Bentinck, op nieuw met de wapenzendingen naar Tunesië beziggehouden. Na afloop van de vergadering werd een com muniqué uitgegeven waarin gezegd werd dat de besprekingen bevredi gend waren verlopen; de Amerikaan se afgevaardigde, Burgess, verklaarde echter na afloop, dat er geen vorde ringen waren gemaakt. De Amerikaanse en Franse minis ters van Buitenlandse Zaken, die eveneens over de Tunesische kwestie spreken, verklaarden dinsdagavond te zullen streven naar een spoedige oplossing van de moeilijkheden, maar verklaarden er nog niet in geslaagd te zijn de zaak alleszins bevredigend te regelen. Dulles en Pineau zetten hun besprekingen morgen voort. Het Koninklijk bezoek aan Leeuwarden Veldmaarschalk Montybij zijn afscheid Dinsdag is op het „Shape"-hoofdkwartier nabij Parijs een diner gegeven voor de stafleden ter gelegenheid van de 70ste verjaardag van veldmaar schalk Burggraaf Montgomery van Alamein. Bij zijn aankomst op het hoofd kwartier werd de 70-jarige veldmaarschalk (rechts) verwelkomd door Ge neraal Lauris Norstad, commandant van de NA.V.O.-strijdkrachten. Radio-Moskou heeft woensdagavond j zijn rij-examen deed op spiegelgladde straten en in zeer druk middagver- keer. De auto, waarin Lundkvist rijdt, ls speciaal geconstrueerd. Hij stuurt met zijn voeten, met behulp van een voetschijf, en kan tegelijkertijd met meegedeeld, dat alle gegevens, die^Le linkervoet koppelen en schakelen. - c„ Het gas regelt hij met zijn Imker door middel van de Sowjet-satellieten schouder, om te remmen drukt hij zijn verkregen, aan de geleerden der andere landen zullen worden bekend gemaakt. Maar de Sowjet-geleerden moeten de tijd hebben de gegevens te ontcijferen, hetgeen een moeilijk werk is, aldus de radio. „Tass" meldt, dat de Sowjet-Russi- sche geleerde, dr Jakof Albert, op een bijeenkomst van natuurkundigen in de Sowjetacademie van wetenschap pen heeft verklaard, dat proefnemin gen, die konden worden genomen na het lanceren der twee kunstmanen, hebben aangetoond, dat de oneindige ruimte geen luchtledig is, doch dat zich in elke kubieke centimeter hier van verscheidene duizenden gasdeel- tjes bevinden. Volgens Albert zal een aantal leer stellingen op het gebied van astrofy sica en geofysica moeten worden her zien. Volgens prof. Albert heeft men met behulp van de tweede Spoetnik ont dekt, dat er zich op 1.500 tot 1.700 km 1 hoogte een concentratie van negatie- j ve deeltjes, elektronen, bevindt. De dichtheid van de deeltjes, die de kos- mische ruimte vullen, scheen bij de zon het gfootst te zijn. Een Zweed, die beide armen mist, Paul Lundkvist, heeft onlangs zijn rijbewijs gehaald in een auto zonder stuurrad. Zijn examinator zei nader hand, dat Lundkvist een van de vaar digste rijders was, die hij ooit had ge zien, en dat ondanks het feit dat hij zijn borst tegen het instrumenten bord. Het licht, de ruitenwisser, de claxon, de starter en de richtingwij zers bedient hij met de kin. De deur wordt van buiten met de schouder geopend en van binnen met de voet gesloten en met de knie geopend. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's NACHTVORST (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). LICHTE VORST IN DE NACHT Veranderlijke bewolking met plaatselijk mist en hier en daar motregen. Vanacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Aan vankelijk weinig wind, later overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. 22 Nov. zon op: 8.13; onder: 16.43; maan op: 8.53; onder: 17.36. Hoogwaterstanden 22 Nov. v.m. 3.25; n.m. 3.45. Het weer in Europa HELSINKI geheel bewolkt 2 C. De wolkenveldenjDOven het vaste-STOCKHOLM geheel bew. 3 geheel bewolkt 0 land van Europa namen in omvang af. OSLO In Noord-Duitsland kwamen woens dag al flinke opklaringen voor. Deze breidden zich in de afgelopen nacht over het noorden en midden van Ne derland uit. Daardoor trad een ster ke afkoeling op, waarbij de tempera tuur vanmorgen in Leeuwarden en PARIJS Soesterberg tot 4 graden onder nul BORDEAUX daalde. De nachtelijke afkoeling ver-GRENOBLE oorzaakte hier en daar bewolking, NICE waardoor de temperatuur in dezeBERLIJN streken boven het vriespunt bleef. FRANKFORT I Intussen neemt het continentaleMüNCHEN hogedrukgebied langzaam in bete-1 ZURICH kenis af. Gelijktijdig ontwikkelde zich' GENèVE boven het zeegebied tussen IJsland LOCARNO en Schotland een nieuwe depressie,INNSBRUCK onder invloed waarvan zachtere WENEN Oceaanlucht in de richting van de Britse eilanden wordt getranspor teerd. Deze depressie zal later ook het weer in ons land gaan beïnvloe- I den. De komende nacht echter zal er KOPENHAGEN geh. bew. ABERDEEN licht bewolkt 8 LONDEN geheel bewoikt 4 AMSTERDAM geheel bew. 1 BRUSSEL geheel bewolkt 1 LUXEMBURG geh. bew. 1 - .bij opklaringen op vele plaatsen weer JWHUAfcin juliana heeft woensdag een informeel bezoek gebracht aan Leeuwarden. Op de foto zien we lichte vorst optreden Het ziet er H.M. tijdens de ontvangst in het kunstcentrum „Prinsentuin", waar haar door de presidente van de Vrouwelijke evenwel naar uit, dat daarna de tem- lukkig, dat de Papoea s er geen weet hulpverlening een Hindeloper presenteerblad werd aangeboden. De foto werd gemaakt toen HJVL de Koningin peraturen zowel in de nacht als van van hebben. het presenteerblad uit handen van mevrouw A. M. C. Mulder—Müller aannam. 1 daag weer hoger zullen worden. ROME AJACCIO geheel bewolkt geh. bew. 4 geh. bew. 5 half bewolkt 9 onbewolkt 2 onbewolkt 2 geheel bew. 2 motregen 0 geh. bewolkt 3 zwaar bewolkt 3 onbewolkt 5 licht bewolkt 1 zwaar bewolkt 8 geheel bew. 12 Speel niet met het geluk van ande ren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1