Ernstige bezorgdheid over de a.s. 3 pCt. verhoging omzetbelasting Schrikbarende grote stroom van tabaksvergunningen De voetbaltoto van de KNVB" voor de Hoge Raad President Zapotocky verast DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Sigarenwinkeliers staan voor donkere toekomst Het gaat de verkeerde kant uit zo als het nu loopt met de sigaren.-, si garetten- en tabaksbranche. Dit was de hoofdtoon, welke gisteravond te beluisteren viel in „Het Gulden Vlies" op de vergadering van sigarenwinke liers uit Leiden en omgeving en wel ke was uitgeschreven door de drie gezamenlijke bonden van sigarenwin keliers: de Nederl. Algemene Bond, de Nederl. Katholieke en de Nederl. Christelijke Bond. De voorzitter, de heer D. Spoor, kon bij de aanvang een groot aantal sigarenwinkeliers wel kom heten, benevens de spreker van de avond, de heer P. J. Dijk, voorzit ter van het hoofdbestuur der Ned. Chr. Sigarenwinkeliersbond. Er staan, aldus de heer Spoor, grote dingen te gebeuren, welke zeer ingrijpend zijn. Het is van het grootste belang, dat alle belangstellende winkeliers en dat zijn alle sigaren- en sigaretten handelaren hun volledige mede werking zullen geven om de komen de noodzakelijks acties te doen hel pen slagen. De voorzitter belichtte uitvoerig de huidige moeilijkheid betreffende de grossiersfacturen, welke nog steeds naar inkoopsprijs worden berekend. De eis is thans gesteld, dat in het ver volg uitsluitend de verkoopsprijs wordt gefactureerd zodat het winstpercen tage afzonderlijk kan worden afge trokken. Deze maatregel zal veel tijd en veel kosten vergoeden. De heer Dijk, die vervolgens het woord kreeg, onderstreepte de juistheid van deze maatregel en gaf DE KAAG „Kagermeer" vergaderde. In ca- fe-restaurant 't Kompas vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van de heer Jac. Biemond, de IJsclub Kagermeer. In zijn welkomstwoord heette de voorzitter allen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de verenigingen uit Warmond, Sas- senheim en Lisse. Voorts de heer J. Stroombeek van het Gewest, die hij als motor en gangmaker van de ge westelijke schaatssport kwalificeerde. Het deed hem ook een groot genoe gen, na een jarenlange prettige sa menwerking met de heer van Eerde, de nieuwe eigenaar van 't Kompas, de heer Dijkstra te kunnen begroe ten. Plannen bestaan om uit de verschil- de winkeliers was gehouden zeer lende trainingscentra in de omgeving, I weinig reacties had opgeleverd. Dit hirna een indruk van hetgeen er aan onaangenaams boven de hoofden van de sigarenwinkeliers hangt wanneer de plannen op hoog niveau doorgang mochten vinden. Als een spook is daar verschenen de verhoging van de om zetbelasting met 3 pet. De staat heeft geld nodig en 62 miljoen gulden zal er uit de tabak moeten komen en wel uit de siagaretten ineens, zodat de 3 pet. uitsluitend op dit artikel zal drukken. Het is wel duidelijk, dat bij een prijsverhoging van een dubbeltje op een pakje sigaretten deze verho ging helemaal in de la van de fis cus verdwijnt. Er heeft reeds een verschuiving plaats gevonden van de lagere naar de hogere prijsklasse, welke nu rond de gulden ligt; de artikelen zijn straks en reeds niet meer verkoopbaar. Wij zijn nu werkelijk aan het eind toe, aldus de heer Dijk, die zich be zorgd afvroeg wat er nu staat te ge beuren. Deze omzetbelasing is ten enemale onaannemelijk. Het is daarom zaak, dat er krachtig bij de overheid gepro testeerd wordt; vooral de Kamer zal moeten wijzen op de onmogelijke toestand in de sigarenindustrie en duidelijk moeten maken, dat de mi nister niet bij deze branche terecht kan/ Als andere onhoudbare kwestie zag de voorzitter, nadat de heer Dijk zijn betoog had beëindigd, nog het feit, dat het aantal verkooppunten van tabaksartikelen sinds de oorlog van ongeveer 11.000 tot 30 a 40.000 is gestegen. Er wordt links en rechts met tabaks vergunningen gesmeten; men kan thans in elk café of in der gelijke gelegenheden terecht voor een pakje sigaretten. Van de 5 loonrofi- den welke er zijn geweest hebben de sigarenwinkeliers niet kunnen profi teren en er staat ook geen compensa tie tegenover. Zo is het ook met de huurverhoging gegaan en de kinder bijslag welke deze groep van hande laren moet missen. De heer Spoor zag de toekomst dan ook donker in. Hij vond het noodzakelijk iets te laten ho ren in de vorm van een adhaesiebetui- ging aan de hoofdbesturen van de drie bonden, die de komende tegen acties zullen gaan voeren. Met alge mene stemmen werd hiertoe besloten. Uit de vragen, gesteld door de aan wezigen, bleek nog eens extra duide lijk dat de moeilijkheden in de ta baksbranche zich steeds meer toe spitsen en dat de nieuwe verlaging van het inkomen van deze belangrij ke groep winkeliers het noodzakelijk maakt de noodklok te luiden. In ver band met de vakantiemogelijkheden moest de voorzitter tot zijn spijt me dedelen, dat de enquête welke onder elk 4 koppels te selecteren, en hier mede een koppelwedstrijd te organi seren. Andere verenigingen in het west organiseren de wedstrijden op korte en langebaan voor dezelfde ca tegorieën. De secretaris, de heer D. v. Nieuw koop, las de notulen van het vorige jaar en vervolgens gaf hij een jaar verslag van een winter zonder ijs; hij liet het bezoek aan vergaderingen de revue passeren, deed verslag van ver schillende georganiseerde tochten, van het bezoek aan gewestelijke ver gaderingen en als last not least het trainingscentra in de jeugdherberg op vrijdagavond. De heer P, Stokman heeft zich na een diensttijd van 29 jaren, wegens gezondheidsredenen, genoodzaakt ge zien te bedanken als bestuurslid van de vereniging. Aan het eind der ver gadering heeft de voorzitter hem be noemd met instemming van alle aan wezige leden, tot erelid. Ook memo reerde hij het wegvallen van enkele trouwe leden, n.L KI. van Tol en de nog jeugdige Jan Groenewoud. De waarn. penningmeester, de heer J. van der Stelt, gaf zijn jaarverslag: ontvangsten 825.16, uitg. 410.78, saldo 417.38. Total saldo 1386.91 De kascommissie bij monde van de heer J. v.n Asselt had na controle de zaak in orde bevonden. Als nieuwe leden werden benoemd, de heren G. van Es, N. Biemond en J. Schuilen- burg. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende heren D v. Nieuw koop, J. Zwetsloot en A. Schuilen- burg herkozen. In de vacature werd de heer J. van der Stelt herkozen. Van de jeugd kwam een vraag om de droogtraining wat vroeger in het seizoen te doen aanvangen, wat werd toegezegd. Na de heer Mieloo van Lisse sprak de heer Stroombpek nog een kort woord, het deed hem genoegen dat men in de Kaag begrip heeft voor wat ijssport is en dat dit in vriend schap moet plaats vinden en niet in politieke hokjesgeest moet vervallen, want alleen aan mensen die voor hun sport alles willen laten staan en zich hiervoor willen geven kan men een vereniging in stand houden en opbou wen en tot grotere bloei brengen. Slippartij. Zondagavond kwam op de Rijksweg ter hoogte van het viaduct over de Hoofdvaart in de richting Amsterdam, een stationcar te slippen bij het passeren van een an dere auto, die plotseling ook naar links uithaalde. Driemaal kantelde dc wagen over zij, wonder boven wonder kwamen de inzittenden, J. V. uit Warmond en R. van A. uit Helmond er met hevige schrik en lichte verwondingen af en konden na door een dokter verbon den te zijn naar huij terugkeren. De wagen was zeer ernstig beschadigd. moet thans in de eigen organisaties ling, welke niet meer dan normaal is, er wel door. Met de voorzitter, die zijn dankwoord vooral de heer Dijk betrok, legde de heer J. C. J. Lambermont, die als vertegenwoor diger van de Leidse Middenstands- centrale de vergadering bijwoonde, er met klem de nadruk op, dat de siga renwinkeliers in deze voor hen moei lijke omstandigheden de steun moe ten zoeken van de organisaties: de te genmacht moet veel groter worden, samen wordt meer bereikt. De heer Lambermont wenste bestuur en aan wijzigen van harte veel succes toe bij de verdere gang van zaken. BIOSCOPEN. De films in de week van 1522 no vember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Follies Bergère", volwas senen. Lido: „Hun laatste nacht", 18 jaar. Luxor: „Koning Voetbal" alle leeftijden. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „Dwars door de Bloedval- lei", 14 jaar. gend. Op het podium zaten deken Paap van Alphen aan den Rijn, die ook in een korte predikatie tijdens het Lof de zangers gewezen had op de verheven plaats, die zij in de Litur gie innemen, pastoor Tabink van Zevenhoven, voorzitter van de Koren- bond, pastoor van Rooyen van Nieuwkoop, Kragtwijk van Aarlan- derveen, van der Sman, van Woer den, alsmede kapelaan Huibers uit Alphen. Toen allen verzadigd waren was het woord aan directeur Voncken, die na eerst de vooruitgang van de kerk muziek sinds de oprichting van de St. Gregoriusvereniging en na het Motu proprio in 1903 van Paus Pius X in het algemeen te hebben geme moreerd, ook heel bijzonder tot zijn vreugde kon vaststellen de vooruit gang van de koren hier in het deke naat sinds het vorig jaar.. Uit zijn critiek van toen had men wijze lessen meer in onderdelen ieders prestatie onder de loupe nam, er bij de een wat meer, bij de ander wat minder, nog wel een en ander te verbeteren viel, maar hij had toch gegronde hoop, dat met wat ijver en goede wil, e.v. een volgende keer nog meer te loven zal zijn. Ook deed directeur Voncken nog een welgemeend beroep op de heren zangers voor de loterij, welke zal ge houden worden voor zijn muziek school. Hierna zorgden enkele koren nog voor een meerstemmig nummertje. Langeraar met Hodie aparuit van Orlando di Lasso, Bodegraven met een lied ter ere van St. Caecilia, ter wijl Aarlanderveen hartverwarmend voor de dag kwam met het bekende Popule meus van da Palestrina. Het laatste woord was voor pas- I toor Tabink, die een hartelijk woord van dank uitbracht aan allen, die aan getrokken, waarvan de resultaten nu het slagen van deze dag hadden mee geleverd werden. Natuurlijk bleek, gewerkt, in het bijzonder de Nieuw- dat toen spr. koopers voor de prima ontvangst. I» BOSKOOP mr Loeff: „Geen hazardspel, geen loterij" De advocaat-generaal bij de Hoge I generaal nog welke de rol van de Raad, mr. Loeff, acht de voetbal pool, georganiseerd op de uitslagen van de Kon. Ned. Voetbalbond ha zardspel en dus in strijd met de wet. De organisator, de heer L. B., secretaris van de K.N.V.B., is op grond van hazardspel vervolgd, doch werd door de rechtbank te 's-Gra- venhage vrijgesproken. De rechtbank De biljartcompetitie De nieuwe achtte wel een loterlji maar geen competitie van het distrikt Gouda van de Kon. Ned. Biljartbond is weer begonnen. Deze competitie wordt volgens een nieuwe formule gespeeld en aangezien er niet minder dan 48 teams aan zullen deelnemen, zal dit de wedstrijdleiders nog wel eens wat hoofdbrekens kosten om alles in goede banen te leiden. De indeling voor de Boskoopse teams zijn: Klasse C: De driesprong C. Klasse D: De Driesprong D en Welgelegen D. Klasse E: De Driesprong E en Welgelegen F - Klasse F 2: Welgele gen F 2. Deze week worden gespeeld: Dinsdag: De Driesprong CGouda C; Gouda EWelgelegen E. Woensdag: Anti-Poedel DWelge legen D; De Driesprong EMarkt- zicht E. Donderdag: De Driesprong FWel gelegen F 1; Thalia's VriendenDrie sprong D; Welgelegen F 2Gouda F 2. Schandalig. Tijdens het leegzui gen van de straatkolken kwam het personeel van de dienst van gemeen tewerken tot de ontdekking dat één der kolken was verstopt doordat deze geheel was volgestopt met brood. Dat men momenteel in Boskoop wat ruim in het „dagelijks brood" zit is wel be kend doch dat men dit onontbeerlijke en kostbare voedsel zonder meer in een kolk propt, kan men toch zeker wel met schandalig betitelen. De da- der(s) zijn zeker de tijd van het Zweedse wittebrood vergeten. Er zijn toch nog wel andere middelen om op behoorlijke wijze een over schot aan brood op te ruimen. NIEUWKOOP 0E KWAKEL KNAAPJE AANGEREDEN Zondagmiddag was het 3 1/2-jarig zoontje Pietje van de expediteur Jac. Krul wonende aan de Ruigeka- de alhier, met enige makkertjes ter hoogte van kruidenier Hoes aan de Vrouwenakker aan het spelen. Het ventje was op een van de aldaar staande lage betonnen paaltjes ge klommen, en juist toen hij hiervan af wilde springen, naderde een per sonenauto bestuurd door de heer Kw. uit Nieuwkoop, deze was hier op niet bedacht en hoewel hij alle- mogelijke moeite deed, het knaapje te ontwijken, slaagde hij hier niet in. Met een smak werd het ventje op het wegdek geworpen, waar het roer loos en hevig bloedend bleef liggen. Het slachtoffertje werd naar de ouderlijke woning gedragen; dokter v. d. B. uit Mijdrecht verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het Diaconessenziekenhuis te Haarlem noodzakelijk, daar consta teerde men een lichte hersenschud ding, een dij beenbreuk benevens enige beschadigde ribben. De hevig geschrokken chauffeur treft geen schuld. KruissterK.D.O. 18 In een uitwedstrijd tegen Kruisster te Am sterdam hebben onze dames hand- balsters weer 2 kostbare punten be machtigd, door met 18 van de Am sterdamse dames te winnen. Na af- worp ging K.D.O. dadelijk tot de aanval over, en hoewel de onzen met twee invalsters uit moesten ko men, kregen zij toch al gauw een veldoverwicht. Na 4 minuten spelen was het de invalster Riet Voorn, die de score opende en de stand op 01 bracht voor K.D.O. De gezusters Sjaan en Truud van Diemen scoor den ieder eenmaal voor de rust en vlak voor halftime wist Kruisster de achterstand te verkleinen, rust stand aldus 13. Na de thee had K.D.O. wederom het heft geheel in handen, de aanvallen werden keu rig opgebouwd en zeer goed afge werkt. Invalster Riet Voorn (die het goed deed) scoorde nog 1 maal, ter wijl Truud van Diemen en Tiny Vlasman ieder nog 2 maal raak wis ten te schieten, zodoende werd deze aardige en vooral sportieve wedstrijd door de onzen met 18 gewonnen. De dames junioren speelde een thuiswedstrijd tegen R.KJV.V. uit Aalsmeer, hier wogen beide partijen goed tegen elkander op, zodat de einduitslag (11) de verhouding goed weergaf. Korenbondsdag zeer geslaagd Eenmaal per jaar plegen de kerk zangers uit de diverse parochies van het dekenaat Alphen aan den Rijn bijeen te komen op hun korenbonds dag, waarbij een van de koren als gastheer fungeert. Voor dit jaar ge noot Nieuwkoop de eer de gasten te ontvangen. Aan een korenbondsdag is de ge dachte van een zangconcours totaal vreemd. Men zingt niet jn klassen en om prijzen, maar alleen in het be lang van de kerkzang, dus te ere Gods. Men komt op gezellige wijze in contact met de collega-zangers uit andere parochies. Men zingt een van te voren terdege ingestudeerd gezang. Men hoort de prestaties van andere koren en luistert naar de critiek van een daartoe uitgenodigd deskundige, waarin de eigen tekortkomingen wor den aangemerkt en waaruit voor de toekomst weer lering getrokken, kan worden. Zo tracht men dus het allereerste doel van de korenbondsdag te berei ken n.l. de bevordering van de kerk zang. De korenbondsdag begon zondag avond om zes uur met een kort lof. De voorste helft van de kerk was ge heel bezet met zangers uit het deke naat, die onder de bezielende lei ding van de zeereerw heer Voncken, directeur van de kerkmuziekschool, die als criticus was aangezocht, de volkszang voor hun rekening namen. Daarna zong elk koor vanaf het priesterkoor naar zijn beste kunnen de introitus uit de advent Ad te Do- mine of wel Rorate Coeli. Achtereenvolgens zongen de koren van Alkemade, Noorden, Nieuwkoop, Bodegraven, Langeraar, Roelof- arendsveen, Oudewetering, Alphen a. d. Rijn, Leimuiden en Zevenhoven en later nog Aarlanderveen. Al bracht het ene koor het er uiter aard beter af dan het andere, toch waren de prestaties van de meeste Ivoren bevredigend, van enkele zelfs 2eer goed. Daarna trok men naar het parochie huis, waar men plaats nam aan ver spreid door de zaal geplaatste tafels, ieder met een lunchpakketje, dat ver strekt werd, terwijl gedienstige meis jes voor de koffie zorgden en al spoe dig een gezellige sfeer heerste. Er waren zo ongeveer 170 zangers. Jammer was het, dat de koren van Nieuwveen en de Meye ontbraken. De belangstelling van de zijde van de geestelijkheid was zeer verheu hazardspel aanwezig. De officier van justitie, die strafbaarheid gevraagd had, tekende aanvankelijk hoger be roep aan. Hij trok dit echter in, waarop de advocaat-generaal bij de Hoge Raad cassatie aantekende in het belang der wet. Vandaag concludeerde mr. Loeff tot vernietiging van het vonnis en beslissing van de verder in aanmer king komende rechtspunten door de Hoge Raad met dien verstande, dat het te wijzen arrest geen nadeel zal toebrengen aan de rechten, door be langhebbenden verkregen. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 17 december. Al ware het begrip „loterijen" min der beperkt op te vatten, zoals de rechtbank doet, dan nog zou de on derhavige pool, naar het mr. Loeff voorkwam, niet als een loterij in de zin der wet kunnen worden aange merkt. Art. 1 der Loterijwet gaat er in de daar gegeveri omschrijving „loterij" blijkbaar van uit, dat de winners, die overigens voldoen aan de daar vermelde voorwaarden, in ieder geval een prijs of premie geld of goed zullen ontvangen tevens, dat die prijzen of premiën reeds tevoren bij de uitloving vast staan. De zekerheid, dat bij gunstig lot een pry's of premie zal worden verkregen, vormt immers normaal de tegenprestatie tegenover de verplich te inzet of vervulling van andere door de deelnemers na te komen voorwaarden van deelneming. De rechtbank heeft blijkens haar betreffende overweging onder meer bewezen geacht „dat het bedrag der afzonderlijke te winnen prijzen af hankelijk was van het aantal prijs winnaars, terwijl het totaal bedrag der te winnen pryzen bij elke toto 40 procent bedroeg van de totaal opbrengst van die toto". Volgens deze feitelijke vaststelling stonden derhalve de bedragen der afzonder lijke prijzen niet van tevoren krach tens enige bijzondere uitloving vast en kan de omstandigheid, dat er een zeer groot aantal winners uit de bus kan komen, ten gevolge hebben, dat de winners eventueel minder ont vangen dan hun inzet derhalve niet als winners kunnen worden schouwd. En dient daarbij te worden gelet op het door de rechtbank vast gestelde feit, dat slechts 40 procent van de totale opbrengst van elke toto voor prijzen beschikbaar werd gesteld. Waar de rechtbank in deze opvat ting niet op de grondslag der ten lastelegging heeft beraadslaagt en beslist, zou het vonnis reeds op deze grond moeten worden vernietigd, al dus meende mr. Loeff. De activiteit van de deelnemers aan de voetbaltoto vertoont zeide totalisator-wet ter oplossing van de onderhavige rechtsvragen kan spe len. Deze wet heeft ten doel het or ganiseren van een totalisator bij harddraverijen en paardenrennen buiten het strafrecht te stellen. Zulks impliceert m.i. dat alle andere „open gestelde gelegenheden" welke vol doen aan het wettelijk begrip totali sator van art. 1 sub 2c der wet als hazardspel moeten worden be schouwd. Tevens houdt zulks in, dat zij niet als loterijen kunnen worden aangemerkt, omdat het begrip „ha zardspel" van art. 254bis W. v. Str. loterijen uitdrukkelijk uitsluit. Het beroep op de totalisatorwet levert dus een dubbel argument op, aldus eindigde mr. Loeff, positief, dat pools als de onderhavige als hazardspel dienen te worden aange merkt en, negatief, dat zy geen lote rijen zijn in de zin der wet. DE BRAND TE DELFGAUW Een nader onderzoek heeft uitge wezen, dat de brand, welke gisteren het bedrijf van de N.V. Behangsel- fabriek Sanders te Delfgauw in de as heeft gelegd, niet is ontstaan door kortsluiting, doch door laswerkzaam- heden, welke in de fabriek werden verricht. Bij het lassen zijn vonken terecht gekomen in een ongeveer 20 meter lange droogkamer, waar het behang selpapier een droogbehandeling on dergaat. Het vuur vond in dit be hangsel voedsel en breidde zich daardoor snel uit. Door de enorme voorraad papier blijven de resten zeer lang nasmeulen. De Pijnackerse brandweer is nog steeds op het ter rein van de brand aanwezig voor de nablussing, welke nog wel enige da gen zal duren. Omtrent de schade kon de directie ons nog niets met zekerheid meedelen. Er worden ech- Ambtenarenstaking in Frankrijk Ongeveer een miljoen Franse amb tenaren' legden vandaag (dinsdag) voor 24 uur het werk neer om eisen voor een hoger salaris kracht bij te zetten. De spoorwegèn en de gas- en elektriciteitsbedrijven zijn niet bij de actie betrokken, maar wel de water voorziening. De eisen van de betrokkenen over treffen aanzienlijk hetgeen de rege ring blijkens haar financiële voorstel len voor de ambtenaren wil doen.^ Men verwacht o.a. stagnaties bij de P.T.T., de douane en het luchtver keer, dit laatste door de staking van het personeel van de veiligheidsdien sten op de vliegvelden. Ook houdt men rekening met het wegblijven van een groot deel van het personeel van scholen en ziekenhuizen. Het is de derde grote staking in ruim een maand tijd. Op 16 oktober staakte het personeel in de elektrici teitsbedrijven, waardoor het vervoer en het werk in de fabrieken werden verlamd. Een week later kwamen het vervoer, de uitvoering van openbare werken en het werk in de metaal industrie vrijwel geheel tot stilstand. De Franse regering heeft de hoge ambtenaren en hun, di behoren tot het personeel van de veiligheidsdien sten, opdracht gegeven, gewoon op het werk te verschijnen op straffe van disciplinaire maatregelen. De Nationale Verpadering zal van daag stemmen over het soberheids program, waaraan premier Gaillard de vertrouwenskwestie heeft verbon den. Bosbrand in Australië In de „blauwe bergen" op een 100 km afstand van Sydney (Australië), woeden op het ogenblik hevige bos branden, die men niet meer in be dwang heets. Zes plaatsen worden door de vlammen bedreigd. Bij het gehucht Sallys Flat in de buurt van Bathurst trachten zeshon derd mensen hun bezittingen in vei ligheid te brengen tegen de brand, die al op 3 km afstand is genaderd. In het plaatsje Linden lekken de vlammen reeds langs de straten. Een personentrein zag zijn weg door het vuur versperd. Marktberichten LEIDEN, 19 nov. Vette varkens. Aanvoer 262 stuks. Notering: zware: geen notering, lichte 158162, zeu gen 140145. Handel goed, enkele prima's boven notering. BODEGRAVEN, 19 nov. Kaas. Aanvoer 48 partijen. Eerste soort ƒ2.30—2.33, tweede soort 2.24—2.20; extra 2.342.50. Handel matig. ROTTERDAM 19 nov. Vee Aan voer 2452 stuksi Weektotaal 4321 st. 300 vette koeien, 800 gebruiksvee, 120 vette kalveren, 211 graskalveren, 467 nuchtere kalveren, 136 varkens, 37 biggen, 40 paarden, 3 veulens, 313 ter bedragen genoemd, die een mil- schapen en lammeren, 25 bokken en joen gulden overschrijden. CARITAS-POOL: PUBLIEKE LOTERU OF BESLOTEN VERENIGING? De advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. Loeff, nam vandaag con clusie in de ^aak van H. H. voor de kantonrechter te Heerlen gedag vaard wegens het organiseren van een voetbalpool, uitgaande van de „Nationale Caritasvereniging". Zowel de kantonrechter te Heerlen als de rechtbank te Maastricht sprak de verdachte vrij van de ten laste ge legde overtreding der Loterijwet. De officier van justitie heeft hier na cassatie aangetekend. De advocaat-generaal zeide, dat al stond de voetbalpool alleen open voor leden (28.000) dit niet wegneemt dat men bij een zo uitgebreide kring kwalijk kan spreken van een „be sloten karakter". Hij concludeerde tot vernietiging van het vonnis, dat hij geen zuivere vrijspraak achtte, en tot verwijzing der zaak naar het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. De Hoge Raad zal op 17 december uitspraak doen. de advocaat-generaal gelijkenis met het zetten van een nummer op de roulette-tafel. Het raden van de uitslagen van voetbalwedstrijden in pool verband, d.w.z. in onderlinge concurrentie met andere deelnemers, komt ook overeen met vele andere spelletjes, waarbij het ten slotte gaat om iets te raden. Ten slotte besprak de advocaat- Duizenden Tsjechen hebben maan dag in Praag de staatsbegrafenis van de vorige week overleden president Zapotocky bijgewoond. Het lijk werd onder grote belang stelling van het Kradcany-kasteel naar het Wenceslawplein overge bracht, waar voor het Nationale Mu seum een uitvaartplechtigheid werd gehouden. Daarna werd het lijk naar een crematorium overgebracht, waar hef is verast. Op het Wenceslawplein werden re devoeringen gehouden door de Russi sche president Worosjilof, de leider der Tsjechoslowaakse communistische geiten. Prijzen: vette koeien le kw. 2.90—3.05, 2e kw. 2.60—2.80, 3de kw. 2.502.60; vette kalveren le kw 2.80—3.10; 2e kw. 2.60—2.80. 3e kw. 2.302.50; graskalveren 425- 300250; nuchtere kalveren 7060 50; biggen 423228; slachtpaar- den 2.20—2.10—1.95; schapen 110 —10090; lammeren 1059080. kalfkoeien 1175975--800; melk koeien 1175 -975800; varekoeien 850—700—600; vaarzen 860—750— 550; pinken 560460350. Handel: vette koeien aanvoer iets korter, handel flauw, prijzen als gis teren; vette kalveren aanvoer iets meer, handel vlot, prijzen constant; graskalveren aanvoer even kleiner, handel stug, vooral niet hoger in prijs: nuchtere kalveren aanvoer even min der, handel redelijk, goed prijshou dend; biggen aanvoer korter, handel kalm, prijshoudend; slachtpaardcn aanvoer klein, handel matig, prijzen iets stijver; schapen en lammeren aanvoer kleiner, handel goed, prijs houdend; melk- en kalfkoeien partij, Novotny, en president Zawads- ki van Polen. 1 De crematie werd alleen door Za-1 v°er matig, handel stil, u-ijzen als vo- potocky's weduwe en familieleden I "ge week; varekoeien aanvoer klei- by gewoond Dc as zal worden by ge- ner. handel kalm. pry zen onveran- zet in het mausoleum van Praag, I derd; vaarzen en pinken aanvoer kor- waar hel gebalsemde lijk van de in *er» handel traag, prijzen als vorige 1953 overleden president Klement Gottwald ligt. ANTONIN NOVOTNY OPVOLGER Vijf dagen vast in een mijn week. R'VEEN, 18 nov. Bloemen. Ane monen 61—90, Freesia's I 1.30- 2.25, idem II 5090. Troschrysanthen Kaufmann 4461, Superform 41--6iï, De eerste secretaris van de Tsje- Cerolina 31—39, Merian Dav 38—40, choslowaakse communistische parij, Exmouth Pink 56 -80, Ina Steenst 47 Antonin Novotny, is heden gekozen —54, Golder Sail 43—53. Sultane 39 tot president van Tsjecho-Slowakye. -45, LoveHners 64—81 ct. per bos. Idem geplozen: Long Island 1522. Schlager 1419. Lovelioers 816. Red Rolinda 1619 Orchid Beauty 14 16, Am. Aanwinst 15—19 ct. p. st. Am. Anjers: Sim rood 28 -38. idem Rose 27—37. idem wit 27—32. Bren ner 2632. Elizabeth 2428, Betty lou 2627 ct. per stuk. Groente. Tomaten A 47.00 57.00 Idem. B. 57-.0J -66.00, Idem C. Twee Westduitse mijnwerkers heb ben vijf dagen afgesloten gezeten van 0flUU iae de buitenwereld in een mijn bij Kas-1 25 00—26.00. idem af. 20.00—42.00, an- sel, op 45 meter onder de grond. Een dij via 15 00. spruiten 35.00. snijbonen steenstorting had hun werkschacht stek 51.00, kropsla 6.00 per 100 kg. over 20 meter versperd. Gisteren werden ze bevrijd. Om de mijnwerkers levensmidde len te kunnen toevoeren werd een gat naar hen geboord, Tweemaal brak de beitel op de 30 meter dikke rotslaag go ven de barietiyijn. Toen het eerste contact desondanks tot stand kwam, kregen de mannen de kens, voedsel en zelfs een elektrisch kacheltje. Het boorgat werd later tot 40 cm middellijn verwijd. Toen kon een voorman in een cilindervormige me talen reddingsslee omlaag om de uit. geputte twee mannen te helpen bij hun ontsnapping. De geredden gaan eerst voor een extra-vakantie naar een rusthuis en dan weer aan het werk, in de mijn. TER AAR, 18 nov. Groente. To maten 2225, andijvie 13--25, witlof I, 4960, idem 2, 3346, idem stek 215, waspeen 21—22, rode kool 10— II, sav. kool 1011, spruiter B. 15 26, prei 1213, winterpeen 13, boe renkool 14 ct. alles per kg., sla 7 ct., bloemkool 13 ct. per stuk, bospeen 21 22 ct. per bos, boerenkool 80. stoof- sla 50 ct. alles per kist. Appelen: Jo nathan 45 ct. Peren: St. Remy 65 ct. Druiven 2.04 ct. alles per kg. VINKEVEEN, 18 nov. Groente. Andijvie 1525, boerenkool 2628, kasstambonen 2.12, kroten 8, prei 16 —20, waspeen A II, 11—12, witlof A II, 53—57, Witlof B I, 54—57, witlof B II, 47—54, sla A, 17—18 ct. per kg., peterselie 18 ct., selderij 14—19 ct. p. bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3