Vestigingseisen maken de boer nog niet ,De stemme ni*ov Ou m De monopolie heffingen Een zusje als verjaarscadeau DampObeïrij<lf Croiset „ziet" de moordenaar Moeilijkheden rond de garantieprijs Haarlemse Bloemenkeuring DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 In het vervolg op zijn openings rede voor de Vakgroep veehouders in de L.T.B. besprak de voorzitter, de heer M. P. v. d. Weijden, de pachtwet, welke voor de eindstreep staat. Daarin komen verbeteringen voor ten opzichte van het pachtbesluit, maar ook verhogingen van het pacht- pryspeil, welke op zich verantwoord zijn, maar evenmin betaald kunnen worden zonder garantieprijzen en de uitbetaling hiervan. De blokkering van een deel van deze gelden levert onoverkomelijke moeilijkheden op. 160.000 Bedrijven moeten nu in een administratie wor den opgenomen om 20.000.000, te kunnen blokkeren. Tal van vragen rijzen hier. Zal de blokkering al worden toe gepast bij de eigenaar voordat de pachtprijs is herzien? De ongelijke behandeling der bedrijven, al naar gelang de aard van de steuunmaat- regel melk of graan. In heel veel gevallen zal de pacht- verhoging zelfs geringer zijn dan het te blokkeren bedrag en om al deze redenen zou het maar beter zijn aldus spr. als de ministfer afzag van de blokkering en ik ben nog steeds van mening, goed gedaan te hebben met te stemmen voor de motie Biewenga, die dit in de Twee de Kamer poogde te bereiken. De monopolie-heffingen. Verder zijn er andere belangrijke problemen aan de orde, n.1. de mo nopolieheffingen en de compensatie hiervan voor de varkenshouders, als mede een eventuele productiebe- heersing van de varkens. De monopolieheffingen in haar hui dige vorm dreigen een splijtzwam te worden tussen akkerbouwers en veehouders, maar de monopoliehef fingen op voergraan moeten voor de akkerbouwer brengen de garantie prijs voor zijn product. Welk motief voor een garantieprijs voor de melk wil men aanvoeren, indien men dit voor de akkerbouwer van de hand wijst? Overigens ten opzichte van de melk worden de monopolieheffingen in de kostprijsberekening opgenomen. De angel zit bij de varkenshouders en te dien aanzien dient evenals bij de eieren is geschied op compensatie te worden aangedrongen. Opheffing van de monopoliehef- fineen zou m.i. het paard achter de landbouwwagen aanspannen zijn. Monopolieheffingen op granen zijn mogelijk omdat we van deze produc ten veel meer moeten invoeren dan wij zelf produceren. Een ineenstorting van de voeder- graanprijs heeft op korte termijn tot gevolg een overproductie van vlees, vet en zuivel. Nu reeds is er een dagmelkpro ductie van 16 miljoen kg of drie bussen zo groot als de Domtoren te Utrecht. Wanneer eenmaal de prijzen zijn ineengestort, hoeveel moeite kost het dan om weer prijzen te krijgen, ge baseerd op de kostprijzen? Indien ook de akkerbouwers door onrendabele productie op grote schaal omschakelen op de melkpro ductie, waarvoor een garantieprijs geldt, hoelang zal het dan nog du ren, voordat slechts een garantieprijs kan worden gegeven voor een deel van de melkproductie, nu we slechte afzetkansen hebben, ook al is er een Euromarkt. De varkensfokkerij. Bij de varkensproductie is de ge dachte algemeen goed geworden, waar men in deze sector de produc tie in 1 jaar wel verdubbelen kan, dat men geen garantieprijs kan vra gen, zonder een aanpassing van de productie aan de mogelijkheden van afzet. Zou dit niet geschieden, dan zou men doen als de ruiter, die had geleerd dat een paard dat boos wordt I de oren in de nek legt. Toen zich dit geval voordeed boog hij zich in pa niek naar voren en zette de oren van het paard weer recht. Hij verwissel de echter oorzaak en gevolg. C.C.D., biggenmerken en pasfoto's voor kalveren roepen beslist geen aangename herinneringen op bij de boeren. Bij productiebeheersing doet zich onmiddellijk de vraag al voor wat bepalend moet zijn voor de toe wijzing, n.l. „Het varkensverleden" van de boer of de omvang van het bedrijf. Gaat men uit van het „varkens verleden" van de boer dan komen zij, die niet aan de overproductie hebben medegewerkt er slecht af. Is de omvang van het bedrijf bepalend, dan zal er een aparte regeling moe ten komen voor de kleine bedrijven, welke op deze tak van bedrijf meer dan andere zijn aangewezen. Verdedigingseisen. De minister van Landbouw ziet blijkbaar het kleine bedrijf als de zondebok in de landbouwmoeilyk- heden, hoewel deze in de kostprijs berekeningen van het L.E.I. nagenoeg niet meespelen. Het is de prijsdaling op de wereld markt die de moeilijkheden veroor zaakt. Ook vestigingseisen meent de minister te moeten gaan invoeren om de landbouwmoeilijkheden op te heffen. Dat klinkt eigenaardig in een land waar de boerenstand er in ge slaagd is met gebruikmaking van voorlichting en onderwijs de hoogste productie en de laagste kostprijs van de wereld te hebben naast Dene marken. Wij nemen natuurlijk niet het standpunt in van iemand die zeide: „onderwijs is niet gevaarlijk het meeste vergeet je wel weer". In tegendeel wy vinden onderwijs en voorlichting, ook voor de boeren, van groot belang, maar wij stellen de ervaring en praktijk met combi natievermogen voorop. Een boeren- spreekwoord zegt: „acht is meer dan duizend", waarmede gezegd wil zijn, dat acht geven op meer dan honderd dingen in het bedrijf meer waard is dan duizend gulden. Een boer moet als het ware met zijn koeien en varkens mee-eten wordt wel gezegd en direct in de ga ten hebben of een van zijn dieren onder het eten de krant gaat staan lezen, de boeren weten wel wat dit betekent als ik dit zo zeg. De boeren krijgen specialistische voorlichting over de veevoeding, de veeteelt, de zuivelbereiding, kunst meststoffen, bestrijding van vee. en plantenziekte, kennis van de grond, om er zo maar enige te noemen. Maar geen van de specialisten kan men boer noemen, omdat zij deskun dig zijn op een bepaald onderdeel, maar de boer dient van al deze za ken het meest essentiële te weten, doch bovendien over een aantal eigenschappen te beschikken, welke men nu eenmaal niet uit boeken kan leren. Hij moet de nodige ervaring en praktijk hebben, ook zelf kunnen werken maar in elk geval weten hoe dit moet geschieden en hoeveel werk er kan gebeuren, met personeel kun nen omgaan en vooral ook kunnen bepalen hoeveel risico's hij kan en mag nemen i.v.m. zijn financiële draagkracht. Het niet verder springen dan zijn stok lang is en niet teveel hooi op zijn vork nemen zijn spreekwoorden uit het boerenleven genomen, want hij moet ook betalen kannen en in zware crisistijden is al menigmaal gebleken dat de boer, die de kunst verstond weinig uit te geven, bleef bestaan en sommige anderen die hun bedrijf aan alle technische eisen had den laten voldoen, met als gevolg een te zware schuldenlast, het niet meer konden volbrengen. Waar nu de boerenstand op vrij willige basis op zo ruime schaal ge volg gegeven heeft aan de mogelijk heden van voorlichting en onder wijs, waar hij naast de Denen de goedkoopste producent ter wereld is en waar naast schoolse kennis zoveel andere eigenschappen worden ver eist, zien wij niet in dat vestigings eisen noodzakelijk zouden zijn om de landbouwmoeilijkheden op te los- En wanneer het al ooit zover zou komen, zou een zeer ruime over gangstermijn nodig zijn waarin deze niet gelden opdat ieder vooraf kan weten waaraan hij toe is en zich daarop kan instellen met zijn gezin. De voorziening van waterleiding op de bedrijven acht spr. een bran dende kwestie, al komt er veel water aan te pas. Waterleiding is een es sentiële voorwaarde om aan de eisen van de hygiëne te kunnen voldoen en zelfs kan iemand, die geen wa terleiding heeft, geen praedicaatbe- drijf krijgen ook al heeft hij steeds le klas melk geleverd. Maar deze aanleg kost de overheid geld. Andere groepen geven ook aan de regering te kennen, wanneer zij me nen dat er reden toe is, dat hun po sitie verbeterd dient te worden. De regering heeft het moeilijk om alle belangen met elkaar in over eenstemming te brengen, maar dat kan geen reden zijn voor de agra riërs, dat deze nu juist achterwege zouden moeten blijven om te kennen te geven waarop zij menen in het nationale bestel recht te hebben. Tenslotte richtte spr. waarderende woordep tot de heren Wesseling, Van Kampen en Blootshoofd, die het; bestuur gaan verlaten, en tot de heer Van der Poel,.die tijdelijk in het be stuur plaats nam. Grote vreugde heerste er in het ge zin van de heer en mevr. Nieswaag- Voornhout aan het )istelpad te Gro ningen over de geboorte van een der de kind, een meisje, Harmke ge naamd. De geboorte van een derde kind in een gezin is geen bijzonderheid maar voor het gezin Nieswaag bracht het borelingske de bijzonderheid mee, dat het geboren werd op de zeven tiende november, de verjaardag van haar zusje Martha (zeven jaar) en van het broertje Jantje, (vier jaar), die ook op die datum geboren zijn. HULPVAARDIGHEID KOSTTE LEVEN. Op het stationsplein te Almelo heeft zich gisteravond omstreeks half ze ven een dodelijk ongeval voorgedaan, waarbij de 54-jarige he' H. J. Scho newille uit Vroomshoop op tragische wijze het slachtoffer werd van zijn hulpvaardigheid. Een uit Enschede afkomstige auto weigerde te starten. Met een andere wagen werd deze auto aangeduwd, totdat de motor weer aansloeg. De bumpers geraakten hierbij echter in elkaar vast. De heer Schonewille bood toen aan, op de bumper van de voorste auto te gaan staan, zodat deze naar beneden zou worden gedrukt. Toen de auto echter wegreed, viel de heer Schonewille achterover met het hoofd tegen het wegdek. Hij kreeg vermoedelijk een schedelbasisfrac- tuur en werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij enige uren later is overleden. De heer Schone wille laat vrouw en acht kinderen achtef. neus, keel,borst van vastzittend slflm (Advertentie) DE ZAAK „NIEUWLAND" Verdachte in hoger beroep De beroemde paragnost (helder ziende) Croiset lit Utrecht heeft een beschrijving gegeven van de moorde naar van de jonge weduwe Sien Kod- de-Roose te Nieuwland. Hij heeft dit gedaan op verzoek van vrienden van de taxichauffeur, die verdacht van de moord door de Middelburgse recht bank tot twintig jaar gevangenisstraf is veroordeeld. De Nieuwlandse moordzaak zal vrijdag en zaterdag voor het gerechts hof te Den Haag in hoger beroep be handeld worden. Volgens Croiset, die een vrij nauw keurige beschrijving van de dader heeft gegeven zonder daarbij een naam te noemen, is de moordenaar een man van middelbare leeftijd. De ze kwam des nachts bij de weduwe op bezoek. Er zou een woordenwisse ling zijn gevolgd, waarna de man het geld heeft geroofd. Duistere figuur. Hij zou de vrouw gewurgc" en haar vervolgens op haar bed hebben ge legd. De beschrijvingen, die de helder ziende gaf van de woning en van de gebeurtenissen, die de moord vooraf gingen stemmen vrij nauwkeurig overeen met hetgeen door de politie onderzoek is vastgesteld. Alleen houdt de politie vast aan haar ziens wijze, dat de moordenaar de chauf feur is en niet de figuur van middel bare leeftjjd, die Croiset ziet. De verdedigers van Je chauffeur hebben zich naar aanleiding van Groi- set's verklaringen in verbinding ge steld met prof. Tenhaeff van het Pa rapsychologisch Instituut te Utrecht, in wiens tegenwoordigheid het expe riment met dezelfde resultaten werd herhaald. Professor Tenhaeff kan geen in lichtingen geven over het consult. Het is ambtsgeheim. Vakgroep veehouders L.T.B. De veehouders in de L.T.B., de ka tholieke Land- en Tuinbouwbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam hebben zich tijdens de gisteren in Haarlem onder voorzitterschap van het Tweede Kamerlid, de heer M. P. van der Weijden gehouden jaarverga dering van hun vakgroep unaniem voorstanders getoond van één garan tieprijs voor alle Nederlandse melk zonder de differentiatie naar kost- prijsgebieden, zoals die thans nog wordt toegepast. Voorts werd van verschillende zijden aangedrongen op spoedige bekendmaking en uitbeta ling van dr regerings-suppleties in verband met de garantieprijzen. De prijzen zelf bleven in tegenstelling tot vorig jaar vrijwel buiten be schouwing, waaruit zou kunnen wor den afgeleid, dat de bedragen thans wel ovrr het algemeen bevredigend zijn, al laat de realisering daarvan nog te wensen over. Het bestuurslid, de heer Roeleveld uit Ilpendam, betoogde, dat in ver band met de lange wachttijd op de regerings-suppletie rente-betaling van die zijde alleszins gerechtvaar digd zou zijn. Met de suppletie is een bedrag van ongeveer tweehonderd miljoen gulden gemoeid, welke de boeren rechtens toekomen, maar die de minister „niet wil loslaten". Dien aangaande zullen met de bevoegde instanties besprekingen gevoerd wor den. Wat de garantieprijs betreft, handhaaft het bestuur zijn bezwaren tegen het systeem van kortings- en toeslaggebieden. 7clang echter de verschillen tussen de kostprijsgebie- den blijven bestaan zal het moeilijk blijven om vooral in landelijk ver band tot één garantieprijs te komen. Het bestuur zegde in die kwestie gaarne diligentie toe. De kring Lei den han aangedrongen op publicatie van de melkprijs vóór 1 december, en ook in die richting zal he„ bestuur stappen ondernemen ten departemen- te. De kostprijsberekening. De kringen Leiden en Amsterdam hadden voorstellen ingediend met be trekking tot de kostprijsberekening van de melk. De kring Leiden wilde in de berekening van het Landbouw Economisch Instituut meer flexibili teit ten aanzien van het rente-gamma en de andere prijsbepalende elemen ten, terwijl Amsterdam een reële honorering van investeringen in de kostprijs (het L.E.I. had daarvoor 0,8 cent per kg melk gesteld) bepleitte. De heer de Goede, van de afdeling Zaandam uitte zijn ongerustheid om trent de cijfers van het L.E.I.-rapport. Van de zijde van het bestuur werd uiteengezet, dat de nieuwe uitgangs punten bij de vaststelling van de ga rantieprijs vooral betrekking hebben op grond- en bedrijfsgebouwen, en op de handen- en bedrijfsleidersar- beid van de boer als kosten-elemen- ten. Het Landbouwschap is het daar mede in beginsel oneens en verleent slechts medewerking om tot een bruikbare leidraad voor het L.E.I. te komen. De kostprijs zal niet meer op basis van de pacht worden berekend, maar aan de hand van de kosten, ver bonden aan de instandhouding der productiemiddelen. In evenredigheid met de algemene loonindex zullen jaarlijks de bedragen, gesteld als be loning van de handenarbeid en de be drijfsleiding van de boer, worden ge wijzigd. „Niet te begrijpen". De meningen waren verdeeld over de vraag, of de standarisatie van de melk in haar tegenwoordige omvang gehandhaafd moet blijven. De heer Hin lichtte het voorstel van de afde ling Den Burg (Texel) toe, voor het platteland meer ontheffing te verle nen van de standarisatie-plicht en de melkslijters gelegenheid te geven de melk rechtstreeks van de boerderij te betrekken. Hij vond het vetgehalte van de melk te laag en vond op dat punt veel bijval in de vergadering. De schoolmelkvoorziening is op het platteland doorgaans mislukt, omdat de boerekinderen de magere melk niet blieven en zelf melk van thuis medenemen naar school. Andere spre kers noemden de melk-standarisatie een „werkverschaffings-object" en betwijfelden de noodzaak daarvan. „Er zijn in ons land nu eenmaal maatregelen, die men niet begrijpen kan", verzuchtte voorzitter van der Weyden. Hij had in zijn openingsrede reeds blijk gegeven de verhoging van het vetgehalte van de melk voor te staan. Er was in de vergadering één stem, die de melk var het ogenblik ideaa1 vond en die wees op het lands belang van boter-export. Maar de gro te meerderheid var de vergaderden bleken voorstanders van opvoering van het vetgehalte, meestal met hand having van de standarisatie. In die geest uitte zich onder meer de heer Hilhorst van de Coöperatieve Melk- centrale Soest. Van de zijde van de kring Leiden werd stopzetting van de invoer van melk nit niet-TBC-vrije gebieden be pleit. Daarbij had men de Belgische ondermelk op het oog. Het bestuur was het met een en ander eens en zegde toe alsnog te trachten in dezen iets te bereiken. Uitvoerig werd er gediscussieerd over de moeilijkheden in de varkens- fokkerij. De kring Delft bepleitte uit betaling van varkens naai kwaliteit. Nu de vette delen van het varken weer slecht geplaats kunnen worden, is het noodzakelijk, dat er veel aan dacht besteed wordt aan de levering van veel vlees. Het bestuur deelde mede, dat daartegen bij de zwaar- mesters bezwaren bestaan. De mes ters zouden algemeen op geslacht ge wicht moeten gaan verkopen, hetgeen velen overigens reeds doen. In verband met het teveel aan var kens wilde de kring Gouda, dat er zo- spoedig mogelijk maatregelen geno men zouden worden tot inkrimping, op het gevaar af, dat er dan weer een C.C.D. op de bedrijven zou komen controleren, hetgeen de indieners des noods voor lief wilden nemen. Het bestuur was het daarmede in beginsel wel eens. Van verschillende zijden werd er in dat verband tegen geprotesteerd, dat er zoveel niet-agrariers bak kers, postbodes, plattelandsgeestelij ken en kaashandelaren zijn, die varkens houden. De heer Agterof noemde dat allertreurigst Hij vond, dat er met grote spoed behoorlijke vestigingseisen moesten komen. Er zijn, zo deelde hij mede, in Neder land vier miljoen varkens. Het be stuurslid, de heer Roeleveld, deelde in dat verband mede, dat in het L.T. B.-gebied acht procent van de var kensfokkers niet agrariër is. Samen In de keuringszaal van 't Krelage- huis stonden de kwekers en de ex porteurs. Ze stonden voor een groepje hyacinten, dat méér dan gewone be langstelling trok en dat was, om U de waarheid te zeggen, geen wonder ook. De fa. Gebrs. Eggink uit Voor schoten voerde maandag n.1. een nieuwe hyacint ten tonele met zóveel goede verdiensten, dat er onmiddel lijk belangstelling enkopers voor waren. Het was een middelgroot, blauw hyacintje, dat ontstaan is uit een kruising tussen de kleine, zeer vroegbloeiende rose Rosalie en een Fairy-hyacint. Men teelde aanvan kelijk uit deze kruising een vijftig tal zaailingen door, maar de een na de ander viel af omdat er een min der feestelijk gebrek aan kleefde en tenslotte bleef er slechts één over: Vanguard. Die stelde de Voorscho- tense firma nu en dan ten toon. Zo als gezegd: het is een middelgroot type, dat heel gemakkelijk in bloei komt, door de gedrongen stengel geen last van omvallen zal hebben, een mooi gevormd trosje heeft en last but not least: de bollen behoe ven geen hokus pokus-behandeling te ondergaan om in deze tijd van het jaar door een particulier in bloei ge trokken te worden. De bollen waren n.1. gewoon geprepareerd, op 1 no vember in de kas gezet en de 15de begonnen ze al te bloeien. De tempe ratuur was nooit boven de 70 graden geweest en de kistjes, die men om streeks die tijd in de huiskamer had gezet, begonnen nu ook al kleur te bekennen. Het ziet er naar uit, dat de fa. Eggink hiermee een nieuwe hyacint op de markt heeft gebracht, die in de eerste plaats zeer grote waarde voor de verkoop aan parti- houden die acht procent echter slechts vier procent van het totaal-aantal varkens in het genoemde gebied. Me de in verband met de wereldsituatie vond de spreker een beperking nood zakelijk. In meerderheid er waren ook leden, die van nieuwe regelingen verschoond wensten te blijven ver klaarde de vergadering zich bij zit- ten-en-opstaan voor een regeling, waaromtrent het bestuur stappen zal ondernemen. culieren zal krijgen, omdat Vanguard niet de minste moeite oplevert om vroeg in bloei gebracht te worden. En wat de kwekers zal,interesseren: hij groeit bijzonder best en er komt geen virus in voor. Er waren nog meer bolbloemen. Het proefstation v. d. Bloembollen cultuur uit Lisse toonde beste kwali teit Cragford waarvan de bollen de volgende behandeling hadden gekre gen: 28 juni had men ze ontvangen en vervolgens had men ze van 28 juni tot 2 juli bij 54 graden gehou den, van 2 juli tot 30 juli op 17 gr. en toen liet men de temperatuur naar 9 gr. gaain. Op 23 september werden ze buiten geplant, op 4 november in de kas gehaald en de 16 november stonden ze al in bloei. De kwaliteit was bést: lange forse stelen en kloeke goed op kleur zijnde bloemen. Van het Proefstation toonde ze in beste conditie. Alleen de stengel hadden we graag wat korter gezien. Voor de rest niets dan lof voor zo'n prestatie. Wat de behandeling der bollen be treft het volgende: 12 juni gerooid en in een schuur gebracht, waarin een temperatuur van 50 gr. heerste. Op 21 juni bracht men de tempera- tuin* op 25gr. en liet dat zo tot de 25ste juli. Toen kwam de thermo meter op 20 gr. te staan tot 10/8 om dan naar 13 gr. te zakken. De bollen gingen op 17/9 de grond in. werden op de 1ste november in de kas gezet en kwamen de 15de al in bloei. Van het Proefstation waren er dan ook nog wat Blauwe Druifjes. De bolle tjes had men van 22/7 tot 1/10 ge koeld bij 9 gr. Op 4 oktober waren ze geplant, op 5 november binnen ge haald en 11 dagen later stonden ze in bloei. De kwaliteit was, gezien de tijd van het jaar beslist goed. M. C. van Staaveren uit Aalsmeer, liet de ken ners genieten van prima kwaliteit freesia's. Men toonde de lichtgele variëteit Souvenir. Zeldzaam sterke en lange stengel en grote „kammen" van bloemen. De fa. H. J. Salman Zn., Noord- wijk, liet tenslotte een achttal kleu renplaten van zijn nieuwe gladiolen zien. Mooi uitgevoerd drukwerk, waarvoor de Heemsteedse fotograaf Leen Blok de kleurenfoto's had ge maakt. Voorzichtigheid. Men kan zich afvragen of op de zitting van het gerechtshof nieuwe en meer positieve aanwijzingen naar voren zullen komen omtrent de iden titeit van de zwijgende passagier, die in de taxi van verdachte heeft geze ten. De politie heeft indertijd aange nomen, dat dit het lijk van de ver moorde vrouw geweest is. Een politiedeskundige, die bij het onderzoek in de moordzaak betrok ken is, zeide dat hij, hoewel hij niet twijfelde aan het vermogen van de paranormale begaafdheden, ofschoon in gevallen als deze grote voorzichtig heid geboden is. Een helderziende is namelijk sterk door suggesties of door het overbren gen van gedachten te beïnvloeden. De uitlatingen van de heer Croiset werden daarom door de functionaris als „wat al te mooi" beschouwd. Z0ETERW0UDE R.K. Middenstandsvereniging De eerste bijeenkomst van de winter- actie, in het Don Boscohuis had naast het zakelijk gedeelte een gezellig ka rakter. Om dit laatste te bereiken waren ook de echtgenoten en de huisgenoten uitgenodigd. Er werden naar aanleiding van een onderhoud dat het bestuur mocht hebben met de Kamer van Koophan del inleidende besprekingen gevoerd over de middagsluiting van de win kels. De dames namen echter nog geen deel aan de besprekingen en be paalden zich over de materie in „ge heim comité", terwijl zy misschien de meest belanghebbenden in de kwestie zijn. De dooreenlopende kwesties liepen ook over de vacantieregeling in het volgend jaar voor de kruideniers en zelfs het denkbeeld van de mogelijk heid op de winkeldeur een bordje te plaatsen „Wij eten van 12 tot 1 uur". Om tot een beslissing te komen werd besloten een vergadering van winkeliers te beleggen, als de Sin terklaas-drukte voorbij is. Hierbij ontspon zich een debat over de vraag wie daartoe uitgenodigd moeten wor den o.a. over de onderscheiding van de winkelier, die volgens de zin van de wet een afgesloten verkoopruimte heeft en de z.g. straatverkoper die ook wel uit hun huis afleveren. De voorzitter besprak de door het bestuur georganiseeerde gezinsavond waarop pater Rembertus de inleiding zal geven. Hiertoe worden andere organisa ties verzocht op 15 januari geen bij eenkomst uit te schrijven opdat deze belangrijke samenkomst door alle middenstanders met hun gezinsleden tot de laatste aanwezig kunnen zijn. Het winterprogram besprekende, deelde de voorzitter mede, dat hier bij soberheid is betracht, teneinde de geldelijke middelen te sparen voor de viering van het 40-jarig bestaan in het volgend jaar. Het bestuur werd gemachtigd een feestcomité te benoemen. Op het ver zoek, suggesties naar voren te bren gen voor deze viering kwam niemand met ideeën naar voren. Blijkbaar was daar nog niet over nagedacht. In klein comité werd echter gefluisterd dat het dit jubileum De Hanze waar dig moet zijn. Men macht nu de voor stellen van het jubileum maar af. Omtrent de ingestelde sper-uren van de Sted. Lichtfabrieken, waar door sommige bedrijven gedupeerd zijn werd van bestuurszijde medege deeld dat deze regeling algemeen is en niet gewijzigd kan worden. Na de bespreking omtrent het nut van een cursus „Vlot spreken" werd besloten in samenwerking met an dere organisaties zo ver te komen. In beginsel gaven zich reeds 6 deel nemers op. Nadere inschrijvingen kunnen aan het secretariaat gedaan worden. Door de vlotte afwerking van de agenda bleef er nog veel tijd over om een jaswedstryd te organiseren, waaraan door bijna alle aanwezigen werd deelgenomen. Wilt U iets weten? Vraag: het adres van de inspecteur van het onderwijs in de gemeente Alkemade. Antwoord: de heer L. Schipper, Wilhelminalaan 64, Alphen aan den Rijn. (35) (Kik. 3k km ierelf schrift, krifiettr- M antwoord fork'fork' Onnote/t c/undteJ, 3te net to ütimt mtt/tu faufie* I tkAwAfyi fani toeeem bfAe* tmiu.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10