Op korte termijn voorschotten op garantieprijs melk gevraagd Efi n j Vakgroep veehouders in de L.T.B. Sinds mensenheugenis niet zulke glazige aardappelen MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Openingsrede voorzitter M. P.v. d. Weijden De heer M. P. v. d. Weijden heeft heden ter algemene vergadering van de Vakgroep Veehouders in de L. T. B. een openingsrede gehouden. Verleden jaar stond de algemene jaarvergadering in het teken van de „Ruk aan de Bel'' door het Land-| bouwschap, waarin gevraagd werd een zodanige welvaartsoverdracht, dat ook voor een redelijker inko mensvorming zou worden zorgge dragen t.a.v. de agrariërs, die toen de z.g. welvaartsverdeling opgeld deed, steeds de hond in de pot had den gevonden. Het afgelopen jaar is er minder ru moer in de boerenwereld geweest, niet omdat deze zich nu in Adams •choot bevindt, maar omdat het ver leden jaar in sterke mate geschokte vertrouwen in de Overheid weer enigermate was hersteld. De uitgangspunten t.a.v. de kost prijsberekeningen kwamen op de helling, de garantieprijs van de melk werd dientengevolge met 5 ets per liter verhoogd, waardoor het uitzicht op een dragelijk resultaat belangrijk werd verbeterd. Maar ook nu nog blijft het wacht woord: Boer pas op je kippen. Het resultaat van het Landbouw bedrijf als geheel is nog maar een kwestie van centen, in deze zin, dat de boerenstand hard moet blijven werken en zujnig leven om het hoofd boven water te houden. Het „Boer pas op je kippen" moet vooral gelden, als het gaat over de huidige opvattingen over de eigen dom van de grond. Wat we daarover te horen hebben gekregen uit voor aanstaande kringen van de P.v.d.A. maant tot grote voorzichtigheid. Alle moeilijkheden opgelost! Professor Schermerhorn heeft als „Landbouwdeskundige", sprekend in de Eerste Kamer gezegd, en minister Mansholt zeide het daarmede per soonlijk eens te zijn dat alle moei lijkheden met grote en kleine boeren zouden zijn opgelost als alle grond eigendom van de Staat zou zijn ge worden. En dat is nog waar ook! Als een ander er met iemands ver mogen vandoor gaat, dan heeft de betrokkene met dat vermogen, wat hy niet meer heeft, geen moeite meer, dat staat vast. Men heeft wel vergeten mede te delen of de Staat hier nog wat voor zou moeten betalen, en zo ja, waar dan de kapitalen vandaan zouden moeten komen nu de schatkist ge heel leeg is. Onze cultuurgrens omvat 2.200.000 ha. grond. Gaan wij nu uit van een gemiddelde waarde van weiland, bouwland, tuinland, bollengrond met de daarop aanwezige gebouwen van 5.000,per ha., dan zou voor deze affaire elf miljard gulden of elf dui zend miljoen gulden nodig zijn. Maar mogelijk zou men deze be dragen ook kunnen blokkeren, dan waren de financiële moeilijkheden, voorlopig althans, weer uit de weg. Dat zou dan ook wijde perspectieven kunnen openen, als op deze wijze de landbouw gesaneerd zijnde, men ook de industriële bedrijven in Neder land -zo zou gaan saneren. Als het gaat over de z.g. grondrente in de kostprijsberekeningen moeten wij dit soort opmerkingen in onze hoogste Staatscolleges, wel in de gaten hou den. Er zijn kapers op de kust als het gaat om het rechtmatig bezit en rechtmatige aanspraken op een rede lijk deel van het volksinkomen voor de landbouw. Het Orgaan voor de Agrarische handel stelde, dat de vrije prijsvorming, gebaseerd op de we reldmarktprijzen met toeslagen per hectare of per eenheidsproduct, de basis voor het landbouwbeleid be hoorde te zijn. Dat houdt het gevaar in van een Staatsbedelin?sbedrijf voor de boer, om de kostprijs te kunnen ontvan gen. Geen aanlokkelijk perspectief. Met de ervaring van de blokke ring is dit geen aanlokkelijk perspec tief. Jammer dat men met deze ge dachte niet is gekomen toen de boe ren tal van jaren tweehonderd mil joen gulden meer zouden hebben ontvangen dan nu het geval is ge weest tengevolge van de afroming in de jaren na de oorlog. Het agrarische volksdeel is er ook dit jaar in geslaagd de gehele bevol king van leeftocht te voorzien en te vens nog een belangrijke bijdrage te leveren aan de deviezenopbrengst van ons land. Van het werk van de huisvrouw wordt wel eens gezegd, dat het niet zo belangrijk is, het wordt echter wel belangrijk als het niet meer ge beurt Zoiets zou men ook van het boerenwerk kunnen zeggen. Het noodlot van het landbouwbe drijf schijnt te zijn, dat het altijd dobbert tussen twee klippen, n.l. overvloed en schaarste. Wanneer het een groeizaam jaar is en de boer zich mag verheugen in een overvloedige grasgroei en grote melkproductie, moet hij tegelijk al weer vrezen, dat die zegen zich slechts zal doen gevoelen in lagere prijzen en dus een geringere belo ning van zijn werk en zijn risico Ho gere prijzen daarentegen zijn bijna steeds het bijverschijnsel van een sléchte gang van zaken in de pro ductie, dus het gevolg van tal van bedrijfszorgen. Juist deze wisselvalligheden door natuurs- en weersinvloeden met ziektekansen onder vee of gewassen makèn dat de agrariër blijft aandrin gen op de mogelijkheid van een be lastingvrije reserve, waardoor het ene belastingjaar met'het andere ge compenseerd zou kunnen worden en de progressie minder onredelijk zou werken. De minister van Financiën is geen beste compagnon, omdat deze alleen maar „deelneming" wil betuigen als er wat te delen of wat te nemen valt. Om belastingtechnisch een verlies te hebben, moet men eerst met zijn gezin geleefd hebben en voordat men een verlies kan opvoeren is men dan al zeven a achtduizend gulden ach teruit gegaan. Teveel of te weinig water, veeziek te, koude of verzengende hitte of wat het ook meer moge zijn, maken het boerenwerk uitermate zorgelijk, met als enige pleister op de wonde, dat ongunstige omstandigheden de pro ductie zal doen afnemen en dus de verhoudng tussen vraag en aanbod gunstiger voor hem zal worden. Bescherming nodig. De Nederlandse boer zou er verre de voorkeur aan geven, zonder re geringshulp te kurtnen werken, maar dan dreigt hij al gauw het slachtof fer te worden van loonmaatregelen enerzijds en anderzijds van belang rijke protectie, welke buitenlandse collega's in hun landen genieten. In meer dan één opzicht wordt de landbouw genoodzaakt bescherming voor zijn bestaan te bepleiten. Dat dit voor de Overheid moeilijkheden oproept geven we graag toe, zoals bijv. het 2-prij zenstelsel voor de melk en de monopolieheffingen op voergranen welk graan voor de ak kerbouwer eindproduct is, maar voor de veehouder grondstof. Het meer- prijzenstelsel voor de melk hebben wij altijd al veroordeeld. Door maatregelen van Frankrijk in juni werd de invoer van rund- en kalfsvlees en schapen sterk aan ban den gelegd tengevolge van de on gunstige betalingsbalans in dat land, waar door voortdurende stakingen en eisen van alle maatschappelijke groeperingen, financieel, economisch en politiek de boel in de war loopt. Maar ook de Nederlandse land bouw komt hierdoor soms voor moei lijkheden met de afzet te staan. Ver der zijn daar de moeilijkheden met de zuivel- en varkensafzet naar an dere landen. Met het drinken van afgeroomde melk in Nederland hebben we weer het mooie resultaat weten te berei ken, dat we achttien miljoen kg koel- huisboter over hebben, hetwelk we niet gehad zouden hebben, als we geen afgeroomde me' in consumptie brachten, want 20.000.000 kg boter wordt van de consumptiemelk afge roomd. Ik heb op dit punt al jaren geha merd aldus spr. en op de alge mene vergadering van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond heeft de voorzitter, de heer Van Waas woor delijk gezegd; ,Wie mocht willen aan voeren. dat het volkomen normaal is afgeroomde melk in consumptie te brengen, zou ik de vraag willen stel len of alleen Nederland het bij het rechte eind heeft door het vetgehal te van de consumptiemelk te verla gen tot 2\i en de rest van de we reld, die de melk met nagenoeg het natuurlijke vetgehalte in consumptie brengt, ongelijk?" Bij een vorige ge legenheid zeide ik „dwaze maatre gelen sterven hun eigen dood", maar nu ga ik twijfelen. Het loon van de veehouder is in vele streken van ons land het afge lopen jaar ongunstig beïnvloed ge worden door het buitengewoon natte weer in augustus en september, waar van vermeld wordt dat dit de natste maanden waren sedert 110 jaar. Met dit soort hoogtepunten is nie mand gediend, al moeten we er aan toevoegen, dat hiervoor niemand verantwoordelijk gesteld kan woren. In een openbare vergadering van het Landbouwschap is terecht gewe zen op de liquiditeitsmoeilijkheden waarin tal van veehouders verkeren Vandaar dat er alle reden is om op korte termijn voorschotten op de ga rantieprijs van de melk te geven, vooral nu het melkjaar reeds ten einde is en men eigenlijk zelfs niet van een voorschot kan spreken. Maar de waarheid van het gezeg de, als het over geld gaat: „een kind kan het wel brengen, maar je moet een vent zijn om het te halen'", blijkt ook hier. Ongeveer de helft van de produc tiekosten van de melk is arbeidsloon en een globaal verschil van 4 ets per liter tussen de opbrengstprijs en de garantieprijs houdt in, dat een veehouder op een eenmansbedrijf gemiddeld een jaar moet wachten op 30 van de beloning van zijn ar beid. Maar voor een veehouder met 2 arbeiders heeft dit het gevolg, dat de veehouder zelf een jaar moet wachten op zijn loon, want zijn ar beiders kan hij moeilijk uitnodigen een jaar te wachten op 30 van hun loon. Gedachtig, ook al het bijbelwoord, dat men het loon van een dagloner niet in eigen hand moet laten over nachten. Vele veehouders kunnen hun vee voeder en kunstmestrekeningen niet meer betalen ien er is noodzaak dat hiervoor een oplossing komt door de garantieprijs uit te betalen, nu het melkprijsjaar ten einde is. Afgezien nog van de waarheid dat wanneer de Overheid het loon van de boer niet uitbetaalt, steeds gro tere miljoenenbedragen aan achter stand ontstaan en daardoor ook steeds meer het gevaar, dat men op een ze ker moment zich gaat beroepen op het spreekwoord: „Waar niet is ver liest zelfs de keizer zijn recht". De minister heeft echter gesteld, dat hij pas het volgend melkjaar voorschotten op de garantieprijs in overweging kan nemen. Zonder te' willen beweren dat ook hier geldt, dat één vogel in de hand, beter is dan tien in de lucht, geeft toch grote achterstand in betaling aanleiding tot achterdocht. De moeilijkheden in de landbouw zijn mede ten gevolge van de sterk opgelopen rente tot 6 al groot ge noeg voor allen die geïnvesteerd hebben of om andere redenen geld van anderen in gebruik hebben, want hiervan wordt geen uitstel van betaling van rente en aflossing ge geven. Eén Centrale Boerenleenbank heeft zich wel bereid verklaard, indien de bedragen vast zouden staan, hierop een voorschot te geven, maar natuur lijk niet zonder rente. De garantieprijzen in de landbouw zijn het gevolg van het feit, dat de landbouw na de oorlog genoegen heeft genomen met prijzen ver on der de wereldmarktprijzen, echter met de toezegging, dat wanneer de bordjes verhangen zouden zijn, de landbouw in de kou zou blijven staan. Veel beloven en weinig geven, doet de gek in vreugde leven, maar niet de boer in vreugde leven. Men zou ook wil graag de melkprijs voor het volgend melkjaar eens kennen nu het nieuwe melkjaar is ingegaan. (wordt vervolgd) Meisje bij brand gedood Oliekachel veroorzaakte grote schade Een twintig jarig meisje is zater dagmiddag door verstikking om het leven gekomen bij een felle brand, die de twee bovenste verdiepingen en de zolder van een oud perceel in de Barendtszstraat in Amsterdam- West in korte tijd volkomen ver woestte. Ook een hond is in de vlam men omgekomen. De brand ontstond even na een uur op de tweede verdieping van het perceel, waar de bewoner, de 44- jarige kelner N. G. Chee Tin<g, een brandend petroleumkacheltje bij vulde met het laatste restje uit een oliekan. De gevolgen van het bijvullen wa ren ontstellend: een hevige steek vlam deed de olie vlam vatten. In een oogwenk verspreidde de bran dende olie zich over de vloer. De man trachtte eerst vergeefs het vuur te doven en rende toen hevig geschok ken in zijn pyama, hij was ziek, de trappen af naar buiten, nadat hij ds bovenburen had gewaarschuwd. Mevr. J. F. Zoeters van de derde verdieping stelde zich eveneens via de trap in veiligheid. Zij verkeerde in de mening, dat haar 20-jarige doch ter Annie 't huis al had verlaten. Dit bleek later niet het geval te zijn. Het stoffelijk overschot van het meisje werd aangetroffen in het midden van de keuken aan de achterzijde op de derde verdieping. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen. Binnen drie kwar tier was men de brand meester. De heer Chee Ting was niet verze kerd, de familie Zoeters slechts ten dele. De eerste verdieping en het benedenhuis, waar een gezin van vijf kinderen woont liepen veel water schade op. De speciale dienst van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken heeft direct hulp geboden aan de getroffen gezinnen en ook voor onderdak gezorgd. Luchtverkeer gestremd De mist heeft zondagavond na half acht het gehele luchtverkeer op Schiphol stil gelegd. Toestellen van de KLM en de BEA uit Londen, Zurich, Dusseldorp, Milaan, Ham burg, Frankfort, Brussel, Parijs en Munchen kwamen niet binnen. Van de intercontinentale lijnen bleven de machines uit Bagdad en Damascus in Dusseldorp staan. Het toestel van de Aramco uit Dharan kwam niet verder dan Rome en het vliegtuig van de Air Ceylon, dat van Singapore via Londen naar Schip hol komt, keerde halverwege de Noordzee terug en landde opnieuw in Londen. De uitgaande vluchten naar Lon den, Hamburg en Brussel werd ge annuleerd. KONINGIN BIJ MAATSCHAPPELIJK WERKERS H. M. de Koningin heeft gistermid dag in Utrecht de viering bijgewoond van het tweede lustrum van de Ne derlandse bond van maatschappelijk werkers. De vorstin werd begroet door de voorzitter van de bond, mr. IVL E. Tjaden, de minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klom- pé en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De heer Tjaden zei in zijn ope ningswoord dat de maatschappelijke werker wordt bedreigd persoonlijk verstrikt te raken in de veelheid van problemen en moeilijkheden, waar mee hij geconfronteerd wordt. De organisatie behartigt de belan gen van de maatschapGjk werker, terwijl het streven van de organisa tie er verder op gericht is het maat schappelijk werd aan hoge eisen te laten voldoen. De heer Tjaden acht deze beide factoren onlosmakelijk met elkaar verbonden. De omgeving van de maatschappelijk werker moet, vol gens hem, zodanig gemaakt worden, dat hij zijn functie optimaal kan ver richten. In samenwerking met de katholie ke vereniging van maatschappelijk werkers is een beroepscode samen gesteld, waarop de maatschappelijke v/erker kan terugvallen. De heer Tjaden wees er voorts op, dat de be hoefte wordt gevoeld aan de wette lijke bescherming van de titel van „maatschappelijk werker". Er heeft zich een commissie gevormd om de Tijdens de zaterdag in Haarlem gehouden jaarvergadering van de vakgroep Akkerbouwers van de L.T.B.. de katholieke Land- en Tuin- bouwibond in de bisdommen Haar lem en Rotterdam, werd uitvoerig gesproken over de moeilijkheden rond de aardappeloogst en de hoge consumentenprijs van dit basispro duct. De verwachtingen, welke de akkerbouwers in het begin van dit jaar omtrent de oogst koesterden kwamen, naar de voorzitter, de heer H. A. Giesen. in zijn openingsrede opmerkte, volkomen anders uit. Dat geldt ook de granen, de bieten en de inzaai-periode. Sinds mensenheugenis zijn de aardappelen niet zo glazig ge weest als dit jaar. Dat geldt niet slechts voor de consumptie, maar ook voor de pootaardappelen. De heer Giesen stelde vast, dat zulks niet al leen de teclders, maar ook de handel grote zorgen baart. De P.D.-keuring bij de export achtte hij wel wat te scherp. Dienaangaand zijn onderhan delingen gaande. De kans, dat de glazige aardappelen tot aardappel meel vermalen kunnen worden acht te hij gering, omdat de indnstrie uit eigen omgeving reeds te veel aard appelen krijgt aangevoerd. Daar staat tegenover, dat de productie van aardappelmeel niet bovenmatig groot en de export van het product gunstig is. Besprekingen met de betreffende Eerste elektronische concert in Nederland Philips experiment Onder auspiciën van het contact orgaan elektronische muziek is zater dagavond onder grote belangstelling in de Philips' Schouwburg te Eind hoven het eerste elektronische con cert in Nederland gegeven. Het werd bijgewoond door de com ponisten Ton de Leeuw, Henk Ba- dings en Karlheinz Stockhansen, van wie elektronische muziek ten gehore werd gebracht. Voorts waren o,a. aanwezig de heer B. Wagemans, hoofd van de afdeling muziek en dans van het ministerie van O. K. en W. de directeuren van de conserva toria te 's-Gravenhage, en Rotter dam, van het stedelijk orkest van Utrecht en het Brabants orkest en verscheidene componisten en diri genten uit binnen en buitenland. De weergave van het radiophor.isch oratorium „Job" werd vooraf toege licht door de componist Ton de Leeuw. Henk Badings gaf vooraf 'n toelichting op zijn elektronische bal letmuziek „Kaïn en Abel". Tijdens de weérgave van „Gesang der Jung- ling" van Karlheinz Stockhansen trad de componist zelf als geluidsre gisseur op. Dit concert werdt be schouwd als 'n experiment daar men aanneemt, dat de ontwikkeling van de mogelijkheden der electronische muziek nog in een beginstadium ver keert. Hein Jordans. de dirigent van het Brabants orkest, die alleen het twee de gedeelte van het concert kon bij wonen, verklaarde ons na afloop, dat het bij hem bij wijze van spreken duizenden vragen opriep. Hij zou het tientallen malen moeten horen, vooraleerst er rustig naar te kunnen luisteren. Hij acht electronische mu ziek voorlopig van betekenis voor hoorspelen en films. Zii biedt veler lei mogelijkheden, welke men met een orkest nooit kan verwezenlijken. De heer Jordans wilde geenszins ont kennen, dat het eens mogelijk zal worden elektronische muziek in te schakelen bij een concert met tradi tionele instrumenten, doch voorals nog zag hij zrulks toch nog slechts als fantasie en toekomstmuziek. mogelijkheden hiertoe nader te be studeren. Tevens is een commissie bezig met het tweede salarisrapport waarin ook aandacht wordt gegeven aan de comprementaire arbeidsvoor zieningen, als pensioenregeling, va kantie, studieverlof e.a. Na een val van de tram in de Plantage Doklaan te Amsterdam is de 59-jarige mevrouw A. Eckenhausen- Cijs zaterdag in het Wilhelmina Gast huis te Amsterdam aan de bekomen verwoningen overleden. overheidsinstanties hebben er toe geleid, dat door de landbouw is voor gesteld een minimumprijs van f 6.50 per honderd kilogram in het najaar voor alle gesorteerde aardappelen, die aan de normale eisen voldoen, met een bewaarvergoeding van en kele guldens voor de goede klei- en zandaardappelen, welke in het voor jaar geleverd zijn. In het nadere overleg dienaangaande zal ook ge sproken worden over de vraag, in- hoeverre de marge's van de handel onderwerp van bespreking en van eventueel ingrijpen moet zijn. De teler krijgt vaak en volkomen ten onrechte, de schuld, dat de prijs van aardappelen voor de consumptie zo hoog is. De heer C. J. van Wijk uit Zoeter- meer, lid van de kring Delft, werd gekozen tot bestuurslid in de vaka- ture, ontstaan door het aftreden van de heer A. L. Jacobs uit Bleiswijk. Bij akklamatie werd de heer Giesen uit Middenmeer herkozen als voor zitter. De heer P. Duynhoven uit Bovenkerk werd bij akklamatie be noemd tot bestuurslid. Melkbezorging in „hoogbouw"-flats Opnieuw in bespreking Het produktschap voor zuivel zal in een openbare vergadering op woensdag 20 november te Den Haag de problemen bespreken, die zich voordoen bij het/ bezorgen van con sumptiemelk in ,Jioogbouw"-flats. Ter voorbereiding hiervan heeft men een onderzoek ingesteld in veer tien nieuwbouween tra en van de be vindingen een rapport opgesteld. Het blijkt uit dit rapport, dat de bezwa ren tegen het bezorgen van consump tiemelk in de zg. „hoogbouw" zijn kleine omzetten, hoge kosten en gro te moeilijkheden en om geschikte he- zorgers te vinden. In de praktijk blij ken de „goederenliftjes" slechts in geringe mate uitkomst te bieden. De consumptiemelkcommissie van het produktschap is bij behandeling van dit onderwerp, zo blijkt uit de stukken, tot de conclusie gekomen dat onder de gegeven omstandighe den de verordening die voorschrijft op de gebruikelijke wijze dagelijks aan huis te bezorgen, volkomen over bodig en tevens onhanteerbaar en onnaleefbaar is. Zij adviseert, tot in trekking van de verordening over *te gaan. Ten aanzien van een oplossing voer de moeilijkheden die dan ontstaan, geeft de commissie in overweging bij nieuwbouw rekening te houden met de mogelijkheden dié aan het be staande euvel tegemoet komen, ter wijl bij bestaande flats moet worden gezocht naar op eenvoudige wijze aan te brengen voorzieningen. Voorbeel den hiervan zijn: sanering, zodat niet vier of vijf melkbezorgers elkaar op één portiek ontmoeten; het aanbren gen van kastjes In de benedenruimte van het trappenhuis, waarin de be zorger de bestellingen plaatst en deurtelefoons, om te voorkomen dat de bezorger voor één klant meerdere malen de trap op en af moet. Voorts zal in de vergadering wor den besproken een steekproef ver schuiving consumptiemelkverbruik, sedert de per 30 juni 1957 van kracht geworden prijsverhoging over de pe riode van 30 juni 1957 tot 10 novem ber 1957. JONGEMAN IN KANAAL GEREDEN EN VERDRONKEN Hedenmorgen omstreeks zes uur reed een 19-jarige jongen uit Em- mercompascuum met zijn eveneens 19-jaar oude neef uit die plaats, op een bromfiets van Emmercompas- cuum naar Ter Apel. Bij de sluis in de Barnflair is hij in een bocht, ver moedelijk door de dichte mist, in het kanaal gereden. De bestuurder wist zich zwemmende te redden. Op zijn hulpgeroep kwam direct hulp opda gen, doch door de duisternis kon men niet veel uitrichten. Na schijnwer pers op het water te hebben gezet, kon men na ongeveer een half uur zijn neef uit het water halen. De le vensgeesten waren toen reeds ge weken. door E. Phillips Oppenheim 17) „Voel je je goed genoeg, om mij te vertellen, wat er gebeurd is?", vroeg hij. Zij ging in haar stoel overeind zit ten en keek strak naar de bewuste plek in het kleed. „Is er iets verdwenen?", vroeg zij. „Ja", antwoordde haar oom kortï „Ik verlang te weteïr hoe het moge lijk was, dat iemand in deze kamer kon komen en wie het is. Vlug als jeblieft!" „Ik zat in de zitkamer met mijn heer Littleson te praten", zei Virgi nia, „toen ik de kleine alarmschei die ik aan de bibliotheekdeur heb laten maken, hoorde overgaan. Ik kwam hier en vond Stella. Zij deed de deur aan de binnenkant op slot. Zij is erg sterk. Ik had geen idee, dat zij zo sterk was", zei Virginia zacht; zij sloot half de ogen en ver loor het bewustzijn. Hij liep snel op haar toe en bracht weer wat cognac tussen haar lippen. Toen legde hij haar languit op de grond en ging heen en weer lopen. „Dus dit is het werk van Stella", mompelde hij in zichzelf. „Dat ver klaart het bericht, dat ik gisteren kreeg, dat men haar met Littleson heeft zien rijden. Wat zij voor dien schavuit van een Vine deed, heeft zij ook voor hen gedaan!" Er wordt geklopt. Phineas Duge keek op en staakte voor een ogenblik zijn rusteloze wandeling. Hij opende voorzichtig de deur en liet de jonge Smedley binnen, een lang, breedgeschouderd jongmens. „Kom binnen, Smedley", zei hij kort, „ik heb je nodig." De jongeman keek dadelijk naar Virginia en deed een stap in haar richting. „Weet u, wat er met juffrouw Longworth is gebeurd?", vroeg hij. „Is zij ziek?" Duge wierp een vluchtige blik op zijn nichtje. ,Zij is alleen maar flauw gevallen", zei hij. „Er is hier zonder dat al ge noeg gebeurd," Phineas Duge keek hem een ogen blik zwijgend aan. bij zichzelf over leggend, hoeveel hij hem zou ver tellen. „Herinner je je mijn dochter Stel la?", vroeg hij opeens. De jonge man keek ernstig. „Ik herinner mij juffrouw Duge heel goed", zeide hij. „Zij is vanmiddag hier geweest. Dit is haar werk", zeide Duge grim mig. „Wij hebben vroeger al iets met elkaar gehad, zoals je weet, over dat verslag van de Canadian Pacific. Het was daarna, dat ik mij verplicht gevoelde, helemaal met haar te bre ken." De jonge man keek snel de kamer rond. „Heeft zij iets weggenomen?" vroeg hij. „Niets van belang", antwoordde Phineas Duge kalm, „maar dat ver andert niets aan het feit, dat zij het had kunnen doen." HOOFDSTUK XIII In het hol van de leeuw. De volgende morgen kwam Little- son's auto aansuizen tot voor het kantoor van Weiss. Zonder zelfs te wachten tot hij aangediend was, liep de eigenaar ervan het kantoor van het personeel door en trad de kamer van zijn vriend binnen. „Het nieuws gehoord?", vroeg hij snel. „Neen, wat is er?", vroeg Weiss. „Phineas Duge is in de „city". Hij ging bij Harrisgold binnen, toen ik er uit kwam. Ik probeerde hem aan te spreken, maar hij negeerde mij. Ze zeggen, dat hij om al zijn make laars gestuurd heeft en op 't ogenblik hevig op de beurs aan t speculeren is." „Dan was die ziekte van hem ten slotte toch comediespel", merkte Weiss op. „Maar dat is niet te ver dragen. Ik ga naar zijn kantoor. Wij moeten met hem praten". Een bediende kwam de kamer bin-» nen. „Er is een dame, mijnheer, die vraagt of zij u spreken kan", zei hij. „Naam?", vroeg Weiss kort. „Juffrouw Virginia Longworth", antwoordde hij. Weiss en Littleson wisselden snel een blik. „Laat haar dadelijk binnen", be val Weiss. „Wat denk je, dat dit be tekent?", vroeg hij, zich naar Little son kerend. Deze had geen tijd om te ant woorden. Bijna ogenblikkelijk kwam Virginia het kantoor binnen. Zij zag zeer bleek en had donkere kringen onder de ogen. Stephan Weiss stond dadelijk op en Littleson haastte zich, haar 'n stoel aan te bieden, maar zij nam er geen notitie van. Zij was merkbaar geagiteerd en scheen niet goed te weten, hoe ze beginnen moest met wat zij te zeggen had. „Wat mag ik het genoegen heb ben voor u te doen, juffrouw Long- worth?", vroeg Weiss. „Ik hoop, dat u gekomen bent, om mij te vertel len „Ik ben gekomen, om u te vertel len, dat u beiden dieven zijt, viel zij in de rede. „Als u mij dat papier niet terug geeft, kan het mij niet schelen, wat mijn oom zegt, maar dan ga ik naar de politie." De mannen wisselden snel een blik van verstandhouding. Littleson kreeg blijkbaar opeens een ingeving hy trok Weiss ter zijde. „Stella heeft het", fluisterde hij op zegevierende toon. „Dit moet zij be doelen, zie haar gauw kwijt te ra ken." Weiss keerde zich 'om en zag haar aan. „Mijn waarde juffrouw Long worth", zeide hij, „als ik er kans toe gezien had, zou ik een dief gewor den zijn en ik zou van u een dief gemaakt hebben, als u dat stuk voor mij hadt willen stelen, want ik be schouw het als ons eigendom en wij hébben het morele recht, het ons toe te eigenen. Maar het is niette min een feit, dat wij het niet hebben. Toen u aangediend werd, hoopte ik, dat u het ons kwam brengen. „U hebt het niet!", riep zij veront waardigd uit. „Op mijn erewoord, wij hebben het niet!", verklaarde Littleson. „Misschien loochent u ook", zeide zij, zich tot hem kerend, „dat u het was, die er mijn nichtje Stella toe aanzette, haar vader te komen be stelen?" De twee mannen keken elkaar veelbetekenend aan. Littleson's ver moeden was dus juist geweest. Stel la had gezegevierd, waar de anderen faalden. „Wij weten niets van juffrouw Duge" zei Littleson. „Ook hebben wy het stuk niet van haar gekregen of iets naders ervan gehoord. Als juffrouw Stella het stuk gestolen heeft, dan heeft zij hef niet aan ons gebracht. Dat is alles wat ik u zeg gen kan." Virginia zag aan hun gezichten, dat zij de waarheid spraken. Zij keerde zich af. .O, ik begrijp het niet", zeide zij. „Misschien heb ik my vergist. Ik zal heen gaan." Zij liep snel naar buiten, waar de auto stond te wachten en reed naar het adres, dat Stella haar gegeven had. Het was een soort hotel-pensi on en een jongen in de hall bracht haar met de lift naar de verdieping, waar Stella's kamers waren. Zij klop te. Stella opende zelf de deur. Zij diensde terug, toen zij zag, wie haar bezoekster was. „Jy!", riep zij uit. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9