Beruchte in-en uitbreker te Den Haag gepakt Scherp Het getal in de muziek Harmonie speeldeouverture' van smakelijk cabaretprogramma Dr. M.|. de |ong over persoon lijke beleving van kath. geloof Kapelaan P.H.L.van Ingen rector te Gouda Boeiende slotavond van lustrumvierende L*J*A* BreestraatH Dodelijk gelroflen door een biet Sleutelgat MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Gelukkige dag voor Leidse politie Het bleef niet bij poolshoogte In samenwerking met de districts recherche van de Rijkspolitie en de recherche van het Haagse politie korps, is de gemeentepolitie van Lei den er in geslaagd, de beruchte Leid se in- en uitbreker W. Vermeulen te arresteren. De beruchte Leidenaar gaf voor het laatst op 29 juli aameiuing tot grote Koppen in ae lanaenjKe pers, aoor te viucnlen toen nij op net punt stond vanuit Haarlem naar een an dere gevangenis te worden overge- braciu. Hij zijn vlucht maaKte ue man üanaig georuiK van een aantal spelende Kmueren, zoaat zijn bewa kers geen georiuK konaen maken van nun vuurwapenen. Sindsdien heeit Vermeulen door het hele land gezworven rovend en stelend wat er van zijn gading was en uit tien Lallen gemeenten in het land weruen dieisianen gemeld, die vermoedelijk door de vlucnteling weruen gepleegd. Het was niet geheel ongevaarlijk de misdadiger te benaderen, daar aeze voorzin was van een gelaaen pistool, dat hij voortdurend dij zich droeg. Donderdag j.l. kreeg ue po litie te Leiden een tip omtrent de verolijiplaats van hei gevaarlijke heerscnap. De man zou verscniiienae keren gesignaleerd zijn op een adres aan de vaiiiantlaan te Den Haag. Te zamen met een rechercheur van de districtsrecnerche van de Rijkpoiitie te Leiden is daarop een recnercheur van de Leidse politie poolshoogte gaan nemen. Terwijl ze met hun wagen lang zaam langs het aangegeven adres re den en ze niet stoppen konden om geen aandacht te rekken zagen ze om de hoek van de straat een brom fietser aankomen, die een grote ge lijkenis met de gezochte vertoonde. De politieauto reed nog een blok je om en toen ze weer langs het huis kwamen, zagen ze de verdachte naar buiten komen. De man wist nog van Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doet. ex. Socio logie de heer J. A. v. Driel te Bloe- mendaal. Geslaagd voor het Semi-artsex. mej. H. S. Biewinga te IJmuiden en de heren jhr. J. A. Boreel te Oegst- geest H. I. J. Duterloo te Leiden, J. Vaandrager te Oegstgeest en J. S. Wojcik te Leiden. Geslaagd voor het Artsex. de heren J. J. Grobben te Den Haag, R. Meijer te Den Haag en F. v. Venetiën te Velsen. Leidse Agenda MAANDAG, 18 NOVEMBER. Gemeenteraad, behandeling begro ting. Stadhuis 2 en 8 uur nam. Federatie Sigarenhandelaars. Ver gadering. Het Gulden Vlies, 8 uur nam. R.K. Kruideniersbond. Vergadering met lezing over vleeswaren en -scho tels. 't Gulden Vlies, 8 uur nam. DINSDAG, 19 NOVEMBER. „De Sleutelspelers" Toneelvoorstel ling: „Twee retours Victoria', Schouwburg, 8 uur nam. K O-filmstudiekring. „Mijn leer jaren", Filmzaal Academie, 8 u. nam. Jo-K.V.1*. Jaarlijkse ledenvergade ring. 't Gulden Vlies. 8 uur nam. Ivamcr van Koophandel en Fabrie ken Rijnland. Vergadering Stations weg 43, 10 uur v.m. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek van Drie- sum, Mare 110 tel. 20406; Apotheek Zuider, Lamimenschansweg 4, tel. 23553; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- ninapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. POTLOOD en GEEST de prins geen kwaad, stapte op zijn brommer en reed weg. De politie hem na. Inhalen en hem tot stoppen dwin gen zou waarschijnlijk een bloedbad opgeleverd hebben en evenzo was er weinig kans om hem zonder nadelige gevolgen „klem" te rijden. Dies wachtte de politiemannen rustig tot dat een verspringend verkeerslicht de bromfietser tot stoppen dwong. Toen was het gauw bekeken; door de beide politiemannen tegelijk werd de zich hevig verzettende Vermeulen van zijn voertuig gehaald en naar het dichtstbijzijnde politiebureau vervoerd ter identificatie. De aangehoudene bleek inderdaad de gezochte inbreker. Bij zijn arres tatie bleek hij gekleed in een kort tevoren gestolen winterjas, de brom fiets, waarop hij reed bestond uit een motor en een frame, die Ver meulen bij verschillende diefstallen had buitgemaakt en ook werden in een papiertje enige diamanten aan getroffen, die deel uit hadden ge maakt van de door inbraak verdwe nen inventaris van een juwelier. De Haagse politie heeft daarop het onderzoek naar de inbraken door W. V. in handen genomen met het ge volg dat deze morgen voor de offi cier van Justitie geleid zal worden. De misdadiger, die ontsnapte twee weken nadat de Haarlemse rechtbank hem tot anderhalf jaar had veroor deeld. heeft acht vonnissen achter de rug en er wachten hem nog onge veer acht jaar gevangenisstraf. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van 13 november 1957 heeft bepaald, dat een herziening van h«st partiële uitbreidingsplan „Leiden-zuidwest", vastgesteld bij raadsbesluit van 26 januari 1948 en goedgekeurd bij be sluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van 22 febru ari 1949, no 434/1, wordt voorbereid. De herziening heeft betrekking op het gebied, begrensd door het bij raadsbesluit van 6 juni 1955 vastge stelde partiële uitbreidingsplan „Lei den-zuidwest", de Voorschoterweg en de Korte Vliet. Leiden? 16 november 1957. De burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. de Utrechtse musicoloog, dirigent en clavesinist, sprak zaterdagavond in de Toonkunstzaal voor een beschei den aantal toehoorders. Zijn de leden van de N.T.K.V. geschrokken voor de moeilijke titel van de lezing „Getal en muziek"? Het getal speelt vanaf Pythagoras een grote rol in de wis kunde en in de mystiek. De spreker deed slechts mededeling van vond sten en ontdekkingen en dat warer. er niet weinig. Er is onderscheid tussen componist en uitvoerend kunstenaar. Compeneren is wetenschap en het is toeval wan neer de eigenschappen van hen bei den samenvallen. Wanneer men de diepgaande muziek van Bach zo door en door bestudeert als de inleider „Trouw en Durf" vierde voor de 82e maal feest Nieuwe dirigent Verrassend en origineel was de opening van de 82ste feestavond van de harmonie-kapel Trouw en Durf. De toeschouwers in de Stadsgehoor zaal: leden, donateurs en genodig den, keken vreemd op toen, zonder enige aankondiging, het tamboer korps van de kapel van achter uit de zaal opmarcheerde en zich opstelde voor het podium. De tamboers sloe gen een roffel, het doek ging op en de harmoniekapel viel in met een pittige mars. Sociale zondagmorgen van PI. Raad Horizontaal: 1. bloem 3. glijvoer tuig, 5. gem. in N. Brab., 7. rivier in O. Azië, 9. snoer van een hengel, 11. fijne haren zeef, 13. familielid, 15. soort van hert, 16. erwtensoep'. 18. boom. 20. houten bergplaats, 22. bij woord. 23. familielid, 24. getimmer de bewaarplaats. Verticaal: 1. lichte bedwelming, 2. zoon van Noé, 3. lans. 4. godin der tweedracht,- 6. bedorven, 7. breed voerig, 8. bereids. 10. electrisch ge laden atoom, 12. honingdrank, 14. geurigheid. 16. trede, 17. gesloten. 19. klinknageltje, 21. scheepsvloer. Oplossing morgenavond. ciale zondagmorgens is die van de Raad van Maatschappelijk en Cultu reel Overleg, omdat deze tot doel heeft de versterking van de samen werking der standen Het was daar om verheugend, dat zovelen hun vrije morgen eraan hadden gegeven, om eerst in de kapel van de Carme- lilessen, daarna m het St. Antonius- c'nbhuis elkaar te ontmoeten. De deken, kanunnik W. P. M. Haring, droeg de H. Mis op en hield daaronder een preek over de biecht. De biecht is, als sacrament van de zonden-ver- geving, een sacrament van Christus' liefde. Door de biecht na te laten of slechts spaarzaam er gebruik van te maken, berooft men zich van een in nig contact met Christus. Daarom drong de deken erop aan, om zon der in overdrijving te vervallen veelvuldiger te biechten. Het ontbijt in het St. Antonius- clubhuis muntte uit door een gezel lige sfeer en in deze gezellige sfeer sprak de voorzitter, de heer J. C. J. Lambermont, een overeeiikomstig welkomstwoord. Voor vrede en wel vaart in de gemeenschap, achtte spr. een door de christelijke liefde be heerste gezindheid van de aller grootste betekenis een gezindheid, die niet alleen aan eigen stand, maar ook aan de anderen welvaart gunt en een rechtvaardig aandeel in alles wat de gemeenschap opbrengt. Maar als de standen elkaar niet voldoende kennen, zullen zij elkaar ook niet be grijpen en dan ook niet waarderen. Voor dat leren kennen van elkaar zag spr. in de z.g. gastheren-avonden en vooral ook in een sociale zondagmor gen een uitstekend middel. Na een verwelkoming was daarna het woord aan dr. M. J. de Jong, se cretaris van het bisdom Rotterdam over: „Is ons geloof de moeite waard?" Er is wel geen ondankbaarder werk dan verslag te maken van een toespraak van secretaris De Jong. Het is ongetwijfeld van groot be lang, wat hij zegt, maar zelfs een ste nografisch verslag zou niet weergeven hoe hij het zegt. Men kan èr evenmin verslag van maken als van een to neelspel. Men kan van beide wel een korte inhoudsopgave geven, en de toespraak van dr. De Jong komt dan hierop neer: Katholiek-zijn is een mysterie, van door God gegrepen en door een bijzondere liefdebond met Hem ver bonden zijn. Wij kunnen ons nooit beroepen op dat verbond, omdat we in de practijk van het leven meestal niet uitkomen boven de levenspractjjk van de niet- katholiek. De reden is, dat we de ge nademiddelen, gebed en sacramen ten, te weinig zien als een genade, welke ons wordt aangeboden, maar waarop we als persoon moeten reage ren. 'n de eerste christentijden moet dat anders geweest zijn; toen reageerde men zo op de genade, dat anderen dat n de levenpractijk zagen. Spr. beval zijn gehoor aan voor dchzelf eens op schrift te stellen, wat men verstaat onder een goed katho liek. Het is onmogelijk goed katho liek te zijn zonder door God gegre pen dn opgenomen te zijn in de Kerk, die de voortzetting is van Christus. De liefde van Christus dient zich bij ons aan zacht, maar aandringend en daarop wordt een persoonlijk ant woord verwacht. Een groot persoon lijk contact met Christus kan de ge nademiddelen tot levenswerkelijkheid maken. De sacramenten korte, con crete, duidelijke contacten zijn aangepast aan ons mens-zijn, het zijn zintuigelijke contacten met God en wij moeten beseffen, hoe ontzag lijk dat is en hoe we daarop moeten rea geren door onze liefde, welke in we zen gelijk is aan alle menselijke lief de, namelijk dat de Ander hoofdzaak voor ons is. Wij zijn niet beter dan andere mensen, wij kunnen beter worden door ons antwoord te geven, ieder voor zich persoonlijk, op de uit nodiging, die Christus tot ons richt tot persoonlijk contact en intens met Hem leven in de genademiddelen van de Kerk. Dit is zo ongeveer de kern van het betoog van dr. De Jong, maar hij wist dit ernstige onderwerp voor te dra gen met rake toepassingen uit de le- venspractijk droevige en grappige en met goedmoedige hatelijkheid- jes en mopjes, maar heel dat boeiend verhaal gedragen door de diepe overtuiging, dat het „de moeite waard is" katholiek te zijn. Zijn gehoor heeft ervan genoten en er veel van kunnen opsteken. De voorzitter sprak een hartelijk dank woord. Bur^erl'ike Stand Geb.: Aartje d. v. A. Wensveen en E. C. F. Eerden; Aernout Wouter Alexander z. v. W. C. Cohen Ver- vaert en B. H. G. Boelen; Willem Frederik, z. v. G. Vos en C. Braam; Cornelia Christina Maria, d. v. J. H. Tummers en A. M. C. Smits; Jan, z. v. P. Kralt en S. N. Noort; Johannes Albertus Petrus z. v. P. C. Bel en C. van Kempen; Mar ja, d. v. G. Selier en J. de Ruijter; Thomas Anthonius Maria, z. v. T. C. Meiman en H. W. van der Geest: Maria Carolina, d. v. L. G. J. Giesbergen en M. P. de Groot; Leentje Manna, d. v. P. de Jong en J. E. de Haas; Johannes Maximilianus Antonius, z. v. C. T. Cazander en H. C. v. Hezik; Gerritje, d. .v D. Moerman en J. Leune; Su sanna Catharina Maria, d. v. H. Hols- wilder en H. J. van der Meer; Mar- garetha Cornelia, d. v. A. Kuijt en D. Messemaker; Anneliesje, d. v. A. L. v. Iterson en L. Verburg. Ondertr.: G. H. Teljeur en W. M. H. Esser; C. Kulk en A. Meijer; J. A. M. Bokern en M. M. Nieuwesteeg; A. J. Hoorn en S. Zandvliet; W. J. Dieke en J. Springer; F. A. van den Eijnden en E. M. B. Witthaus; J. B. v. Hove en S. C. J. Koevoet; H. P. van der Vos en J. van der Linden; Overl.: J. H. Haverkort, 70 jr. man; A. v. Bladel, 70 jr. vrouw; F. Hakkaart, 83 jr. man; M. Susan, 77 jr. vrouw; J. J. Hoogervorst, 65 jr. J. C. Tintel, 51 jr. man. Hierna sprak de voorzitter van de feestvierende kapel, de heer' M. IJzerman, een welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de ere-voorzitter, de heer D. Cornet en dankte de beschermheer van Trouw en Durf, ir. M. C. de Jong, en alle donateurs voor de financiële steun in het afgelopen jaar. Voorzitter IJzerman stelde aan het slot van zijn kernachtige toespraak de nieuwe dirigent van de kapel, de heer P. J. G. de Boer, aan het pu bliek voor. De heer W. J. Smolders had zich vanwege zijn hoge leeftijd genoodzaakt gezien als dirigent af te treden. De heer IJzerman bedank te hem nogmaals voor de onschat bare diensten, welke hij de harmo niekapel in de afgelopen jaren be wezen had. „Een schone meimorgen", was de titel van de fantasie welke de nieu we dirigent vervolgens met zijn ka pel vertolkte. Het was een zó goed verzorgde uitvoering, dat de suite die hierna volgde, beneden de ver wachting moest blijven. Deze „Suite Oriëntale" is waarschijnlijk voor ieder amateur-orkest een te zware opgave. „De Postkoets" van Jos Cle- ber en de mars „Death of Glory" wer den hierna, al^ besluit van het eer ste deel van de feestavond, op voor treffelijke wijze ter gehore gebracht. Bloemenhulde De vrouwelijke leden van het tam boercorps mochten hierna het po dium bestijgen. Door middel van hun voorzitter werd hun door een aantal donateurs, welke onbekend wensten tc' blijven, bloemen aangeboden. Deze donateurs hadden de meisjes op 3 oktober gadegeslagen en zij hadden haar bewonderd, omdat zij zich zo flink door de lange marsen „heengeslagen" hadden. Deze sym pathieke bloemenhulde werd door de meisjes zeer gewaardeerd. Onmiddellijk hierop kondigde Kees Manders de conferencier, het cabaret gezelschap aan, dat de rest van de avond vrienden en weldoeners van „Trouw en Durf" aangenaam zou be zighouden. Pianist Martin Kesseler bleek ook goed thuis te zijn op de accordeon; hij speelde zijn potpourri met veel verve, maar was als pianist meer in zijn element. Jan Tromp, de vermaarde kunst fluiter, kreeg een ovatie voor zijn meesterlijke fluitsoli. Vooral „Schenkt man sich Rosen in Tirol" was van voortreffelijk gehalte. Mr. Bastos wist voor de pauze zijn publiek te boeien met (zij het soms wat verouderde) kaarttrucs. Zijn te lepathische gave welke hij later als Jonglisto demonstreerde was adem benemend. Ook de bekende radio zanger Joopt de Knegt viel met „po pulaire klassieken" zeer bij het pu bliek in de smaak. Als afwisseling van deze klein kunst trad de variété-artiste, miss Alice op. Zij wrong zich als een boa in de vreemdste bochten en toonde dat zij haar bijnaam „het meisje met de schuimrubber ruggegraat" verdient. Zwarte Riek kweekte met enige Jordaan-successen de juiste stem ming voor het gezellige bal dat on der leiding van de heer W. F. van Wyk deze zeer geslaagde avond een daverend slot gaf. van deze avond, dan staat men per plex van Bach's enorme mathemati sche inslagen en wetenschap, zijn symboliek, zijn Bijbelkennis en de mystiek van zijn getallen. Twaalf stammen Israls, 12 discipelen en de 13e persoon is Christus. Hoogte van toonsterkte, aantal trillingen, samen stelling, zuiverheid, intervallen, com binatie van tonen, maat, rhythme: alles toepassing van rekenkunde. De componist geeft de grond; de uitvoer der muziek. Het dubbelcontrapunt, de klankverhoudingenarchitectuur met z'n getallen en symboliek, het bleef het geheim van de zonen van Bach. Hij toch, Albrecht Dürer, Pi- cander en andere- hebben het caba- lisme, de bijbelspreuk in een of an dere vorm, toegepast. Na anderhalve eeuw zijn er meermalen foute con clusies getrokken. De Duitse musi coloog Jahn, Dieben en Brandts Buys hebben veel gevonden, zijn ma ten gaan tellen en kwamen op 'tzelf- de uit. Bij 't schoolbord staafde spre ker vele zijner ervaringen en ver klaringen, o.a. 35 maten is gelijk aan 5 x 1 of wel 56789 bijeengenomen. Gnomen, met verschillen, die de ver houdingen door getallen en 't aantal wetten enorm hebben benaderd. Toen (aan de vleugel gezeten) nam Brandts Buys verschillende van Bach's In- ven tionen onder de loupe, de indeling, stemmen, groep sequenzen, aantallen maten en quadraten, voorgerekend in reeks en groepering; ook een kleine fuga op 't bord berekend en geno teerd. IN VROEGER TJD werden vaak letters in plaats van cijfers voor aanduiding der noten gebruikt abc defghk.mnopstxyz. Inde cabalerie Bach: de letters 2 13 8 dit kan men splitsen optellen, scheiden. Nog veel m- ar mogelijkhe den zijn geconstateerd in de Hohe Messe, waar volmaakte getalverhou dingen worden gevonden, volmaakt eveningsquadraat, alzijdig en even wichtig. OoJ> in Preludia en fuga a blijkt het wonderlijk verschijnsel der getallencombinatie. Brandts Buys acht toeval uitgesloten, omdat Bach vol gens vast systeem gewerkt moet heb ben. Spreker die een groot Bach- kenner is en zelf genoeg reken kunde bestudeerd moet hebben, hoopt de belangstelling voor dit belangrijk onderwerp te hebben wakker ge schud. Dit is maar een van de facet ten van Bach's kunst. Er is meer: op bouw, harmonie en schoonheid in het oeuvre van zo'n groot intensief kun stenaar, die de organische wetten be wust heeft toegepast. De voordracht was geen dor-wetenschappelijke op somming van feiten en gegfven. Men kon met veel genoegen luisteren en toezien hoe prettig en aangenaam de wetenschappelijke dis werd opge diend. De voorzitter Iskar Aribo stelde aan 't begin van de avond de spreker voor, aan zijn gehoor, en sprak ook het dankwoord aan 't slot dat onder steund werd door hartelijk applaus. Van de gelegenheid tot vragenstellen, werd door enkele leden gretig ge bruik gemaakt en deze werden door de inleider instructief beantwoord. J. KORTMANN. Tot rector van het St. Joseph-pa- viljoeu te Gouda is benoemd de zeer- eerw. heer P. H. L. van Ingen, ka pelaan van de St. Petruskerk. Kapelaan Van Ingen kwam op 23 februari 1951 als kapelaan naar Lei den. Behalve zijn medewerking in de parochiële zielzorg, werd kapelaan Van Ingen belast met het aalmoeze nierschap van het Vrouwelijk Jeugd werk, speciaal van de gidsengroep „St. Lydia". Voorts was hij parochieel directeur van de Pauselijke Missiegenootschap pen en geestelijk adviseur van de bonden van Bakkersgezellen enz., Houtbewerkers en Bakkerspatroons. Bijzondere verdiensten heeft de kapelaan zich ook verworven met de bevordering van de volkszang in de parochie en de actieve deelname der leken aan het H. Misoffer. Het St. Joseph-paviljoen te Gouda, waar kapelaan Van Ingen thans tot rector is benoemd, is een ziekenhuis en een pension voor ouden van da gen. Kapelaan Van Ingen kan met vol doening terugzien op zijn bijna zes jarige werkzaamheid te Leiden. Waf over eg en samenwerking bereikten Bont programma van eigen krachten Onder het motto „Tien jaar over leg en samenwerking" heeft de stichting Leidse Jeugdactie haar tien jarig bestaan gevierd. En wat er In die tien jaar door overleg en samenwerking tot stand is gebracht, is gisteravond duidelijk ge worden in een bonte slotavond in de recreatiezaal van de H.C.W., welke onder regie van H. Kruyshaar was samengesteld en uitgevoerd door eigen medewerkers van de L.J.A. Al deze (toekomstige) leidsters en leiders hebben in een machtige se rie van de meest uiteenlopende num mers, alleen of in clubverband, ge toond dat deze tien jaren rijke vruch ten hebben afgeworpen. In zijn openingswoord zei de voor zitter, dr. P. L. Schoonheim, dat deze stichting zich de Amerikaanse leuze „do it your self" heeft aangemeten en deze avond aan de aanwezigen wilde tonen, dat zij ook alles werke lijk zelf konden maken om daarmede tegelijkertijd een stimulans te geven om het werk van L.J.A. te blijven steunen. Het is onmogelijk in dit kort be stek de veertien nummers stuk voor stuk te bespreken. Met zwier en élan, eigen aan de jeugd, werden de num mers voor het voetlicht gebracht en het gebodene was over het algemeen van zeer goed gehalte. Het was een streling voor het oog om een groep van dertien accordeonisten van het clubhuis „De Sperwers" keurig ge kleed te zien, en vor het oor om dit ensemble te horen spelen. De parterre-acrobatiek van circus „Knikkebeen" bracht de zaal in spanning en vooral de „Elastiek Sis ters" van deze groep oogstten een har telijk applaus voor hun aardig en vlot optreden. De aanwezigen waardeerden ook de .Boerenkapel" van K. en G., die in no time het publiek deed meezingen met de pittige opgewekte marsen. Onder de spelers ontdekten wij ook een toekomstige Jules de Korte in Nico Westra die met zijn liedjes aan de „vleugel" een succes-nummer bracht. In een bonte schakering en ver scheidenheid traden als dez jeugd groepen, clubhuizen of men ze noe men wilde, op. Zij boden de aanwezi gen een gezellige avond. Het doel van deze serie avonden bij de lustrumviering, zo merkte de se cretaris, de heer H. Zunderman in zijn slotwoord op, was om gezamen lijk te tonen dat de samenwerking in deze stichting ten volle geslaagd is en de subsidie die de gemeente Leiden hieraan besteedt, geen weggegooid geld is. Eind december wil de stichting nog een avond organiseren om zich te be zinnen op de weg, welke zal worden uitgestippeld. Spreker bracht hartelijk dank aan de directie van de H.C.W., die spon taan haai recreatiezaal ter beschik king heeft gesteld voor deze avond, dank ook aan alle medewerkers en de belangstellenden. Spreker besluit met d*: hoop dat de komende tien jaren met evenveel succes zullen verlopen als de gepas seerde. Onder de zeer talijke aanwezigen waren o.a. mr dr J. M. Roosenschoon, chef afdeling onderwijs v. d. gemeen te, pater de Ponti, o.f.m. en pater J. Sweerts, resp. directeur van S.F.L. en S.F.R., alsmede talrijke vertegen woordigers van verenigingen welke met jeugdbeweging te maken hebben. Vóór honderd jaar Londen, De Heer von Roth schild heeft in de laatste dagen aanzienlijke sommen naar Ame rika overgezonden, ten einde daar de door hem onderteeken- de wissels op te koopen; hij koopt dezelve op deze wijze in met eene winst van 16 procent. voortaan 26 november R.K. Onderwijzersdag in Leiden Scholen vrijaf 26 November a.s. organiseert de af deling Leiden en omstreken en Hille- gom van de R.K. Onderwijzersver eniging „St. Augustinus in de Stads gehoorzaal te Leiden haar 12e R.K. Onderwijzersdag. Uiteraard zullen op deze dinsdag alle katholieke lagere, VGLO- en ULO-scholen vrijaf geven. Het programma van deze bijeen komst vermeldt een tentoonstelling van leermiddelen, een rede door prof. cL A. Verbist uit Mechelen over „De verantwoordelijkheid van de onder wijzeres)" en ('s middags) het op treden van de Zuid-Nederl. Opera met „De Parelvissers". TER AAR Zaterdag was de 29-jarige Th. Ver sluis werkzaam in het bietenland in de Legmeer. Tijdens het laden van de bieten kreeg hij er een tegen het hoofd. Later bleek dat hij wel zeer Ongelukkig getroffen was. Na aan vankelijk nog doorgewerkt te hebben is hij later in elkaar gezakt en ver loor hij het bewustzijn. In de loop van de middag is de getroffene naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. Daar is hij in de nacht van zaterdag op zondag aan de gevolgen van dit ongeval overleden. Bedwelmd. Zaterdagmorgen om 8.20 uur heeft de 42-jarige Leidenaar, de heer J. Questro, bij de Lichtfabrieken het bewustzijn verloren, omdat hij door bleuwgas werd bedwelmd. De heer' Questro verrichtte werkzaamheden aan een tank. Nadat door de bedrijfs E.H.B.O. zuurstof was toegediend, werd hij naar net Academisch Zie kenhuis overgebracht. Zijn toestand was niet ernstig. Inbraken In de nacht van vrijdag op zater dag zijn in twee scholen aan de Paulus Buysstr. en Antonie Duyck- laan twee inbraken gepleegd. Uit de ene school is 16 gulden verdwenen, het andere gebouw is overhoop ge haald, maar er werd niets vermist. Algemene jongerenavond De Katholieke Jeugdraad vestigt de aandacht op de algemene jonge renavond op dinsdag 19 november a.s. om 8 uur 's avonds in de Roma- nuszaal, ingang Mare. Om misverstanden te voorkomen, zij meegedeeld, dat niet alleen be stuurders, leiders en leidsters van verenigingen of clubs toegang heb ben, maar dat ieder lid boven de 17 jaar tot de avond wordt uitgenodigd. Dr J. C. Groot houdt een korte in leiding over „De Kerk in de leek". Daarna behandeling der door de in leiders gestelde vragen in enkele ge spreksgroepen. Wij rekenen op grote opkomst. Kapsucces. Op de nationale kapwedstrijden voor dames en heren die in Tilburg zondag door de Nederlandse Kap- persbond werden georganiseerd, heeft de heer B. Plu uit Leiden ;n de afdeling A, van het herenvak een 3e en in de B-wedstrijd een 5e prijs be haald. Contacten met St. Nicolaas De St. Lodewijksgroep te Leiden heeft bijzondere contacten met het hoofdkwartier van St. Nicolaas. De Goed-Heilig Man wil nl. nog wel een op voordracht van de Leidse groep bepaalde gezinnen bezoeken. Natuurlijk willen de welpen en verkenners ten bate van hun steeds hongerige kas een kleine vergoeding hebben voor hun bemiddeling. Tegen het geringe bedrag van 5.kan een gezin het onbetaalbare evene ment beleven dat St. Nicolaas zélf komt informeren of de kindertjes niet al te stout zijn. Zijn tijd is echter beperkt. Hij kan slechts komen maandag 2 en woens dag 4 december van 7 uur nam. af en donderdag 5 december van 3 uur nm. af. Transformatorgebouw gegund. Het architectenbureau Van Oerle en Schrama te Leiden heeft namens de Rijksgebouwendienst te 's Gra- venhage het bouwen van een trans formatorgebouw nabij het nieuwe Zoölogisch Laboratorium en de Ster renwacht onderhands gegund aan de fa. V. de Vries Bouwbedrijf te Haar lem.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2