TOP-CONFERENTIE VAN DE NAVO LOOPT GEVAAR fransen ernstig boos op Amerika en Engeland Wapen symboliek Solidariteit „VERLIES HET SPEL NIET VAN MOSKOU" Dit was een geeikte landing Vliegramp op Wight Het ruimtehondje is doodgegaan aan zuurstofgebrek Jio-tting. ffiaudeutijti miöte &%iC ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14261 Directeur: C. M. v. HAMERSVEID. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco p.p f8.—. Advertenties: 1? ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Ook symbolische" wapens schieten raak De Fransen zijn ernstig verstoord over de Amerikaans-Britse wapenzen dingen naar Tunesië; zij beschouwen dat als een onvriendelijke daad. Als deze kwestie niet spoedig wordt opgelost, zal de topconferentie van de NAVO op 16 december in Parijs ernstig gevaar lopen. Dit heeft de Franse premier, Félix Gaillard, gisteren in de Franse Nationale Vergadering te kennen gegeven. De Atlantische Raad van de NAVO zou vandaag in spoedvergadering bijeenkomen ten einde de door Frankrijk gewraakte wapenleveranties te bespreken. De beslissing tot het houden van deze vergadering kwam nadat de Franse delegatie bij de parlementaire conferentie der NAVO-landen in Parijs gisteren uit protest tegen de wapenleveranties, de vergadering had verlaten. De Franse premier heeft verklaard dat regering en volksvertegenwoor diging van Frankrijk hun positie opnieuw zullen moeten overwegen, indien vóór de in december te houden „topconferentie" van de NAVO geen duide lijke verankering is verkregen van de NAVO-verbondenheid inzake Noord- Afrika. SYMBOLISCHE ZENDINGEN Een transportvliegtuig van Amerikaanse luchtmacht is gisteren op het vliegveld van Tunis aange komen met een zending wapens be staande uit 500 geweren en 50.000 van de Navo is plotseling een ka baal ontstaan; waarbij de Franse eendjes luid snaterend het water van het Navo-parlement hebben verlaten. Uit protest tegen de Amerikanen en de Engelsen, die op zeer beschei den schaal, meer symbolisch dan in werkelijkheid wapens hadden ge leverd aan Tunesië. Men zal zich her inneren, dat Tunesië in maart 1956 z'n onafhankelijkheid heeft verkre gen, waarvan het gebruik heeft ge maakt o.a. om de pro-Franse Bey af te zetten en de vroegere „rebellen leider" Bourguiba tot president te kiezen. Aanvankelijk hielden de Fransen nog een klein vingertje in de pap door de defensie van de nieu we onafhankelijke staat op zich te ne men, maar al spoedig wist Bourguiba ook dat af te schaffen want de 0 Fransen zetten de Algerijnse oorlog op Tunesisch grondge bied voort. In Westerse ogen was hun dat wel te vergeven, want de Alge rijnse rebellen gebruikten Tunesisch grondgebied eveneens om uit te wij ken en opnieuw gewapend weer te rug te keren. Maar in de ogen van de pas onafhankelijk geworden Tune- siërs, die zich nu nog onafhankelijker dan onafhankelijk voelen, was him dat in genen dele te vergeven. Tunesië wilde zichzelf verdedigen en deswege moest het wapens heb ben. Men wendde zich tot Frankrijk, tot Engeland en tot Amerika. Maar de Fransen, die min of meer gefun deerde vermoedens hebben, dat de bewapening der Algerijnse rebellen mede langs Tunesische wegen tot stand komt, voelden er niets voor om met hun eigen wapens doodgeschoten te worden. En uit solidariteit met de Franse bondgenoot, hadden de Ame rikanen en Engelsen eveneens be zwaar. De beide laatst genoemden voelden echter het bewaar van dit bezwaar, want zij overwogen, dat als het Wes ten geen wapens leverde, Rusland het maar al te graag zou doen. En als de Russen wapens leveren hebben de Westerlingen geen enkele controle meer op de stand van de Tunesische bewapening. Blijkbaar heeft Bourguiba te ken nen gegeven, dat hij het wachten nu moe is en dat hij zich inderdaad tot Moskou zal wenden als er thans geen wapens uit het Westen komen. Want donderdag is opeens het besluit afge komen, dat Amerikr en Engeland ondanks de Franse protesten tot levering van enig wapentuig met mu nitie zouden over gaan en vrijdagoch tend hadden de Tunesiërs reeds een paar vliegtuigen /ol van dat goedje in huis. „Een symbolische zending", zei men, ,,'t mag geen naam hebben", maar de Fransen zijn woedend. Zij protesteerden officieel te Washington en Londen en de Franse afvaardiging liep boos weg uit de vergadering van het Navo-parlement, omdat het geen zir meer had, zeiden ze, om nog lan ger mee te werken aan de verstevi ging van de Navo-solidariteit, die klaarblijkelijk zoek was geraakt. Vandaag komt de Atlantische raad in spoedvergadering bijeen om de zaak nader onder de ogen te zien. Het lijkt ons hard nodig, dat er aan de Navo-solidariteit wat gerepareerd wordt, speciaal wat betreft de poli tiek t.o.v. het Oosten. Men is in Frankrijk het Egyptische avontuur ook nog niet vergeten; men herinnert zich nog zeer goed, dat het Amerika was, dat zich tegen de actie der Fransen en Engelsen verklaarde, en dat de Engelsen toen in hun schulp kropen en hun Franse vrienden in de steek lieten. Er zal altijd wel verschil van in zicht blijven bestaan, dat is nu een maal bij de beperktheid van onze menselijke vermogens onvermijdelijk maar een klein beetje rekening houden met z'n eigen bondgenoten is toch niet zo'n onmogelijkheid. patronen. Het toestel reed naar het einde van de landingsbaan, ver van de stationsgebouwen, waar 5 vracht wegens van het Tunesische leger ge reed stonden om de wapens onmid dellijk over te nemen. Persfotogra fen mochten niet in de buurt komen. Eerder op de dag waren twee Britse militaire vliegtuigen met wapens ge land. Deze eerste zendingen zouden „symbolisch" bedoeld zijn. Na het Franse protest heeft de Engelse re gering verklaard dat zij niet van plan is „op het ogenblik" meer wa pens naar Tunesië te zenden. EEN STUKJE VOORGESCHIEDENIS Premier Gaillard verklaarde gis teren in de Nationale Vergadering, dat Frankrijk reeds in juni 1956 de eerste uitrustingstukken voor een nationaal Tunesisch leger had gele verd en dat het vijftig Tunesische cadetten aan de militaire academie van Saint Cyr tot officier had op geleid. „De incidenten aan de Algerijns- Tunesische grens en de hulp, die Tu nesië de Algerijnse opstandelingen heeft verleend, hebben veroorzaakt, dat de vorige Franse regering de militaire bijstand aan Tunesië heeft stopgezet". „De Tunesische regering heeft daarop verschillende buitenlandse regeringen verzocht haar wapens te leveren. De regeringen van België en Italië weigerden hieraan te voldoen en Frankrijk was hier dankbaar voor". De 36 dagen lange Franse rege ringscrisis zou een oplossing van het Tunesische wapenprobleem hebben verhinderd. Vóór de kabinetscrisis verzocht de Franse ambassadeur president Bour guiba van Tunesië te garanderen dat dé Algerijnse opstandelingen geen wapens uit Tunesië zouden ontvan gen. „Wij verzochten Engeland en Frankrijk een zelfde voorwaarde te stellen, hetgeen werd geweigerd", al dus Gaillard. „Zij stelden hun be slissing echter enkele uren uit om de Franse ambassadeur gelegenheid te geven met Bourguiba te spreken. Bourguiba echter, die reeds toezeg gingen van Engeland en Amerika enerzijds en Egypte anderzijds, had ontvangen, weigerde de gevraagde garantie te geven". „De regering besloot toen en de vergadering zal hiermede ongetwij feld instemmen geen overhaaste stappen te ondernemen", besloot Gaillard. Na een regeringsverklaring mag slechts één afgevaardigde het woord voeren. Het was ditmaal de leider van de poujadisten, Jean Damasio, die zei dat het Engels-Amerikaanse optreden „naar olie stonk". Hij doelde hierbij kennelijk op de Franse beschuldigingen, dat Amerika en Engeland het op de olie van de Sahara hebben voorzien. MEER OVERLEG GEWENST Op de parlementaire Navo-corife- rente te Parijs is zaterdagochtend eenstemmig een resolutie goedge keurd waarin de regeringen der Navo-landen wordt verzocht zoveel mogelijk overleg te plegen alvorens door een van haar een besluit wordt genomen, dat van invloed kan zijn op de westelijke solidariteit. De Franse afvaardiging, die vrijdag de vergadering verliet uit protest tegen de Brits-Amerikaanse wapen leveranties aan Tunesië, was niet aanwezig. Sowjet-spion De hoogst geplaatste Russische spion die ooit in de Ver. Staten is ge arresteerd, kolonel Rudolf Abel, is in New York tot dertig jaar gevangenis straf en een boete van 8.000 dollar veroordeeld. Abel was de vorige maand schuldig bevonden aan spionage. Hij heeft ne gen jaar lang in de Ver. Staten het netwerk van Russische spionage ge leid. Atoom-onderzeeër was lek De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat de eerste atoom duikboot, de „Nautilus", ten gevolge van een defect venteil een klein lek heeft gehad. Daardoor is er wat wa ter gekomen in de afdeling waar de atoomreactor staat. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor en er was geen ra dio-actieve besmetting. Het voorval gebeurde toen de „Nautilus" aan een pier te Groton meerde. Soplmrnn'Q hnpman Paar eenzijdig deze overeenkomsten JUCKdrnU DUemcin opgezegd. Hardi verklaarde „we be- 1 vinden ons niu in het eerste stadium, President Soekarno heeft er in een nl. intensivering van de uitvoering gesprek met het Amerikaanse con- van de opzegging der RTC -overeen- greslid D. Smgh Saund op gewezen komsten", dat „de Indonesiërs communisten zijn omdat Rusland de Indonesische eis in- Resolutie zake N'leuw-Guinea steunt". uit New york wordt gemeld"~t „Ik wil een rechtuit „ja van de Indonesië in de kringen van de V.N. Amerikaanse regering hebben op de steun ge20cht heeft voor een resolu- tadonesische eis», ze. Soekarno. „Als tie_ waarin zal worden afgedrongen Amerika „ja zou zeggen zou het In- op hervatting van de onderhandelin- donesische volk pro-Amerikaaan' gen indonesië en Nederland worden Soekarno zei t^.. tot oc over Nieuw-Guinea. In deze resolutie Amerikaan; „Verl.es het spel met van zou een beroep worden gedaan op de Zondag wilde mijnheer Bresse uit Caen lid van de plaatselijke vlieg club een tochtje met een „Piper Cub" maken. De vliegtocht kreeg echter een ontijdig einde doordat hij in een groepje eiken belandde. Zeven uur De Indonesische vice-premier, mr. Hardi, heeft commentaar gegeven op de „andere middelen", waarmee Soe karno gedreigd heeft voor het terug winnen van westelijk Nieuw-Guinea. Hardi zei dat het punt van uitgang voor de regering bij het overwegen van deze „andere middelen" is „de uitvoering van de opzegging der RTC-overeenkomsten". Zoals bekend heeft Indonesië vorig voorzitter van de alg. vergadering, lang was de brandweer bezig met lange ladders, om de onfortuinlijke piloot Sir Leslie Munro, om de partijen zijn goede diensten aan te bieden. Het debat over Ned. Nieuw-Gui nea in de politieke commissie zal maandagmiddag beginnen. te bereiken. Intussen zakte het toestelletje steeds langzaam maar zeker dieper in de kruinen van de eiken. Uiteindelijk slaagde men er toch in, een ladder naast de cockpit te werken, zodat mijnheer Bresse een beetje bibberige maar ongedeerd de begane grond kon bereiken. Een viermotorige Britse vüegboot met 58 inzittenden aan boord 50 passagiers en 8 bemanningsleden is vrijdagavond laat bij de plaats Fresh water op het eiland Wight brandend neergestort. Men vreest, dat er bij de ramp 43 mensen om het leven zijn gekomen. In tegenstelling tot eerdere berich ten zijn er slechts 15 overlevenden naar een ziekenhuis in Newport ge bracht. De vliegboot, die eigendom is van de luchtvaartmaatschappij „Aquila" was vlak vóór 't ongeluk uit South ampton vertrokken met bestemming Lissabon. Tegenstrijdige verklaringen Het lijkt wel of Kroestsjef in Mos kou aan alle Russische geleerden en ruimtevaartdeskundigen het parool gegeven heeft om maar raak te klet sen over de Spoetnikken. Bij gebrek aan officieel nieuws heeft men aller lei deskundigen aangeklampt, en de zen hebben van alles en nog wat ver teld, vaak geheel tegenstrijdige din gen. Nadat men eerst verklaard had, dat het ruimtehondje in Spoetnik II door vergif was gestorven een dosis ver gif zou in zijn laatste portie voedsel gezeten hebben), hebben Russische deskundigen gisteren op een perscon ferentie te Moskou weer bekend ge- Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordl het maakt, dat het hondje pijnloos is doodgegaan door gebrek aan zuur stof. Prof. Anatoli Blagonrawof verklaar de, dat n.en nog geen afdoende me thode heeft gevonden om dieren uit de wereldruimte te laten terugkeren, j \yP0r De Sowjetgeleerden deelden verder j mee dat zij werken aan een nieuwe i superbrandstof voor de voortstuwing van toekomstige raketten en Spoet niks en dat zonder voorafgaande ken nisgeving nog verscheidene Spoetniks gelanceerd zullen worden. Blagonrawof zei, dat tot dusverre de Sowjet-Unie geen mislukte lan- ceerpogingen gedaan heeft. Hij ver klaarde dat beide Spoetniks bij de eerste pogingen in hun banen waren gebracht. De neus van Spoetnik II is losge- schoten en zal vermoedelijk enige tijd een baan rond de aarde blijven be schrijven. De Russische minister van finan ciën, Arseny Zweref, heeft in ant woord op een vraag gezegd, dat de eerste Spoetnik veel minder heeft ge kost dan Amerika's eerste atoombom. Deze laatste heeft twee miljard dollar gekost. „Ik zou geprotesteerd hebben als hij zo duur was geweest", zei de minister. Prins Albert van België, die een bezoek bracht aan „het museum van de dynastie" te Brussel, vond, kenne lijk, dat het borstbeeld van Koning Boudewijn van België, zijn broer, dat daar uiteraard staat opgesteld, niet helemaal geleek. Vandaar dat, zoals de foto laat zien, de voorzitter van de vereniging welke het museum ex ploiteert, de heer Selliers de Moranville, het beeld zijn bril opzette, hetgeen dit leuke tafereeltje opleverde.... Rustig weer De koude in Nederland aanwezige lucht is gisteren geleidelijk naar het noorden teruggedrongen. Als gevolg hiervan daalde in de afgelopen nacht alleen in het noorden van het land de temperatuur plaatselijk tot het vries punt. In de zuidelijke provincies wer den minima van 4 tot 6 graden ge meten. Om 9 uur vanochtend was het op het vliegveld Zuid-Limburg 10, in Eelde 0 graden. Een kleine, uit West-Frankrijk komende storing, die vandaag langs de kust van Zeeland en Holland naar de Noordzee trekt, bracht daarbij veel bewolking en ook rp enkele plaatsen enige regen. Aan de voorkant van een midden op de Oceaan gelegen depressie wordt nu in de hogere lagen van de atmosfeer v/arme lucht in de richting van de Britse eilanden gestuwd. Hiermede samenhangend stijgt de barometer in Engeland en Ierland, waardoor in onze streken de wind de neiging ver toont naar het noordwesten te te draaien Tijdens het weekeinde is daarom de kans op vorst in de nacht erg klein. Aangezien de lucht boven Nederland nu tamelijk vochtig is, zal op plaatsen, waar het opklaart, ge makkelijk mist kunnen ontstaan. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NEVELIG Nevelig weer met veel bewol king en hier en daar enige re gen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. In het noorden van het land hogere temperaturen. 17 Nov. zon op: 8.05; onder: 16.49; maan op: 2.32; onder: 14.34. 18 Nov. zon op: 8.07; onder: 16.47; maan op: 3.52; onder: 15.02. Hoogwaterstanden 17 Nov. v.m. 11.10; n.m. 11.50. 18 Nov. v.m. n.m. 12.20. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bew. 1 C. licht bew. —3 mist —5 geheel bew. 2 motregen 5 geheel bew. 6 zwaar bew. 4 regen 9 zwaar bew. 5 geheel bew. 11 nevel 10 zwaar bew. 6 geheel bew. 13 nevel 1 nevel 2 mist —2 mist 3 mist 5 mist 0 motregen 4 onbew. ~3 half bew. 7 geheel bew. 13 Korreltje De wereld zou gelukkigei zijn, als de mensen even goed konden zwij gen als zy kunnen spreken. Spinoza.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1