Neergestorte straaljager richtte een ravage aan Vijf doden en vijftien gewonden N BLAD WAAR PIT IN ZIT! Levensverzekeringmaatschappij „Concordia" viert gouden feest Proces verbaal werkte als sneeuwbal VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 HULP WAS SNEL TER PLAATSE Honderden meters ver lagen de brokstukken van de Amerikaanse Su per Sabre straaljager, die gistermid dag om tien over een is neergestort op het terrein van de Palmkazerne te Bussum, nadat de vlieger, de Ameri kaanse luitenant Rezk Mohamed uit Loosdrecht, het vliegtuig door middel van de schietstoel had verlaten. Reeds boven Soesterberg, waar het 32ste Amerikaanse squadron, waar van Mohamed deel uitmaakt, is gele gerd, merkte de piloot dat de straal jager een technische storing had en aan de toren te Soesterberg deelde hij mede: „Ik ga springen. Hij maak te een behouden landing op het dak van het rusthuis, „Villa Carla" aan de Boslaan te Hilversum. Zijn schietstoel kwam terecht op het dak van een woning aan de Coe- hoorn te Hilversum, waar de schiet stoel zich door het dak boorde en aan de dakgoot bij de keuken bleef han gen. De 65-jarige bewoonster, mevr. Edelstein, was juist in de keuken be zig en kwam met de schrik vrij. Het vliegtuig vloog onbemand verder en kwam enige minuten later brandend neer op het binnenterrein van de Palmkazerne, waar het een diep gat in de grond sloeg. De rechtervleugel sloeg een hoek van een paviljoen af, terwijl stukken van het brandende vliegtuig de brandende motoren, die door voorbijgangers voor vuurbollen werden aangezien, een tweede pavil joen in brand staken. Er ontstond op het terrein en in de kazerne aanvankelijk een paniek, maar ogenblikkelijk daarna liep ieder een uit om te helpen en werden de commandant van de 117e Lua, die hier gelegerd is, en de officieren, die in het nabij gelegen kamp Crailo aan het eten waren, gewaarschuwd. In al lerijl werd de brandweer van Bussum gealarmeerd, alsmede de brandweer van de Mobiele Colonne te Crailo en de geneeskundige dienst van de Palmkazerne en de legerplaats Crailo, waardoor onmiddellijk vcier artsen Op het moment dat het vliegtuig neerstortte, hadden een korporaal en dirie soldaten het gebouw verlaten om zich ter aflossing naar de wacht te begeven. Allen werden getroffen door vliegtuigonderdelen en gedood. In paviljoen E., dat door de rechtervleu gel van het vliegtuig getroffen werd, had zich juist een wachtmeester ter rnste gelegd; ook deze kwam door het ongeval om het leven. In beide paviljoens bevonden zich, in tegenstelling tot de eerste berich ten, die meldden dat de meeste sol daten buiten waren voor appèl, hon derd militairen. Wonder boven won der zijn slechts vijftien hunner ge wond, van wie één zeer ernstig. De meeste gewonden, merendeels dienst plichtigen die voor de eerste maal zijn opgekomen, hebben brandwon den en shocks. Op het terrein van de ramp waren onder meer aanwezig minister Staf, de Amerikaanse ambassadeur, de veer schillende Nederlandse en Ameri- kaansche militaire commandanten. De ambassadeur van de Vereniede Staten, de heer Philip Young, heeft naar aanleiding van het ongeluk, uit naam van president Eisenhower zijn diep leedwezen uitgesporken.# Als persoonlijk vertegenwoordiger van de president in Nederland wenste de ambassadeur zijn innig medeleven te betuigen' met de familieleden van de omgekomenen en van de gewon den. De ambassadeur heeft ook de hoop geuit, dat degenen die gewond zijn zeer spoedig mogen herstellen. De ambassadeur legde er de na druk op, dat de Amerikaanse lucht macht een diepgaand onderzoek zal instellen naar de oorzaken van de ramp. De volgende ongehuwde dienst plichtigen werden bij het ongeval ge dood: De foto geeft een beeld van de rava ge op het terrein van de Kolonel van der Palmkazerne te Bussum en het reddingswerk. Wachtmeester G. J. Eenkhoorn uit Kampen, 20 jaar; soldaat eerste klas se P. C. Voshol uit Rotterdam, 21 jaar; soldaat J. A. Daalhuizen uit Odijk, 20 jaar; soldaat J. de Bruin uit Rotterdam, 20 jaar; soldaat J. van Doesburg uit Waardenburg, 19 jaar. Zeer ernstig gewond is de 21-ja rige ongehuwde dienstplichtige wacht meester J. D. F. van Helde uit En schede. Hij is opgenomen in het cen traal militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht. Niet ernstig gewond zijn de vol gende dertien ongehuwde dienstplich tigen, die werden opgenomen in de Méjellastichting te Busum, in het mi litair hosptaal „Oog in Al" of in de ziekenbarak van het kamp Laren: wachtmeester H. Ekhart uit Amster dam (21), H. C. H. Kitzen uit Zaan dam (21), wachtmeester H. Lende rink uit Den Haag (21), wachtmeester A. H. J. Lucassen uit Almelo, wacht meester S. A. de Groot uit Naarden (20), wachtmeester J. J. van Tol uit Rotterdam (20), korporaal P. van den Rol Brouwer uit Amsterdam (20), soldaat eerste klas J. W. C. Donker uit Rotterdam (21), soldaat N. Meij- boom uit Rotterdam (20), soldaat C. Schouten uit Gouda (21), sergeant N. Nauta uit Arnhem, soldaat J. Holle man uit Berkel (Z.-H.) (20), soldaat A. Hamersma uit Amsterdam (19). De familie van alle omgekomenen en gewonden is ingelicht. TOMATEN NAAR NOORWEGEN. In Noorwegen is bekend gemaakt dat met ingang van 15 november de invoer van tomaten onbeperkt zal kunnen geschieden. Dat houdt in dat ook ons land tomaten naar Noorwe gen mag exporteren. In tuinbouw- kringen neemt men echter aan dat deze export niel meer van grote be tekenis zal kunnen zijn, aangezien het aanbod van tomaten sterk is te ruggelopen. De eerste week van no vember bedroeg de totale tomaten- export nog maar 500 ton. West-Duits- land was toen de belangrijkste afne mer. Cltneüfïaanóe Clmüa&&adeut tet plaat&e van de tamp HET WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN. dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE (Advertentie) De ruïne van wat eens een slaapvertrek was Beeld van de reddingswerkzaamheden. Na langzame groei naar grote bloei De coöperatieve levensverzekering maatschappij „Concordia" te Utrecht zal dinsdag, 19 november, haar 50-ja- rig bestaan vieren. Het waren een kleermaker, een schilder, een chocolatier, een klom penmaker en een wever, die op 19 no vember 1907 voor een Amersfoortse notaris verschenen om te verklaren, dat zij in de gemeente Zeist een coö peratieve vereniging hadden opge richt onder de naam „Coöperatieve levensverzekeringmaatschap jij „Con cordia", die zich ten doel stelde: „Het sluiten van verzekeringen gegrond op menselijke sterfte en levenskansen, voor zover deze uit statstieke gege vens te berekenen zijn." Zij gaven hiermede uitvoering aan een besluit, dat was genomen tijdens de bondsdag, welke op 16 september 1906 door de Utrechtse diocesane bond van r.k. werkliedenverenigingen werd gehouden. De ontwikkeling van het bedrijf is in de eerste jaren zeer langzaam ge gaan. Meerdere factoren oefenden een remmende invloed uit en maak ten een snelle groei onmogelijk. Zo wel het arbeidsterrein als het aan delenkapitaal bleef aanvankelijk van zeer bescheiden omvang, zodat hier uit geen voldoende middelen ter be schikking kwamen om de jonge maat schappijen op korte termijn van de grond te krijgen. Maar na 10 jaar was het verzekerd kapitaal boven de 1 miljoen geste gen. Ondanks de moeilijkheden, veroor zaakt door een langdurige economi sche depressie bleef de sterke finan ciële positie van de maatschappij vrij wel onaangetast en ging de stijging van het verzekerd kapitaal welis waar enigszins vertraagd doch niet temin gestadig voort. Op het zilve ren bestaansfeest was de 2 miljoen vol. Thans, bij de viering van het 50- jarig bestaan heeft het verzekerd be stand de 4O0 miljoen overschreden. Het aandeel van de volksverzeke ring neemt in de totale portefeuille in de loop der jaren verhoudingsge wijs belangrijk af en dat van de ka pitaal- en renteverzekering vertoont een stijgende tendens. De oorzaak hiervan wordt toege schreven aan de in de gedurende de laatste jaren sterk toegenomen pro- duktie van pensioenverzekeringen, grotendeels in de z.g. collectieve sec tor, terwijl bovendien de toegeno men welvaart de produktie in de sec tor van de individuele kapitaalverze kering in belangrijke mate heeft ge stimuleerd. Toch heeft het bedrijf ook thans nog zeer sterk het karakter van een volksverzekerings-maatschappij, het geen enerzijds tot uitdrukking komt in het grote aantal contracten dat in de volksverzekering van kracht is momenteel 630.000 en anderzijds zijn uitdrukking vindt in het be- trekelijke lage gemiddelde verzeker de bedrag per individueel kapitaal- verzekeringscontract, zijnde rond 1.500,—. Gisternacht leende de 36-jarige classificeerder H. G. B. uit Rotter dam even de auto van een kennis om een ommetje te maken. Het uit stapje is hem evenwel duur komen te staan. In de Maastunnel beging de man een verkeersovertreding en een tunnelwaohter hield hem aan. Hij vroeg zijn naam en wilde het rijbewijs van de classificeerder zien. Het laatste papiertje kon de man niet overleggen, waarop de tunnel wachter hem naar een politiebureau wilde overbrengen. Tot tweemaal toe bood h(j een briefje van 25. aan, als de tunnelwachter hem zou laten gaan. Toen deze daar niet op inging begon de onfortuinlijke auto mobilist hem uit te schelden. Op het politiebureau bleek bovendien, dat hij een valse naam had opgegeven, zodat hij enige processen-verbaal kreeg. VROUW EN KIND Nadat het ongeluk had plaats gevon den arriveerden verschillende hoge burgelijke en militaire autoriteiten op de plaats van de ramp. Op de foto ziet men van rechts naar links kolo- Nadat het nieuws over het ongeluk van de neergestorte straaljager on de nel West, commandant van het Ame- Kolonel van der Palm-kazeme donderdagmiddag bekend was geworden kaanse squadron te Soesterberg, hri- kwamen moeders, vrouwen en kinderen naar de kazerne om te informeren gade-generaal Winkel en de Ameri-naar het lot van hun verwanten. Een moeder, vergezeld van haar kind kaanse ambassadeur in Nederland, komt aan het hek van de kazerne informeren naar haar man die on het de heer Philip Young. moment van de ramp in de kazerne aanwezig was.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9