DUINS TREEK Onderzoek beruchte Kobaltzaak gesloten VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Besluit is geen hoogtepunt De politie te Leiden heeft het on derzoek inzake de diefstal van de be ruchte loden pot met staafjes radio actief kobalt uit het Kamerlingh On- neslaboratorium alhier afgesloten. Na verder verhoor van degene, die de loden pot aan een opkoper van oude metalen verkocht en die zich dezer dagen bij de politie meld de alsook na andere naspeuringen meent de politie met zekerheid te weten, wie de dader van de diefstal is. De politie weigert vooralsnog, zich over diens identiteit uit te laten om dat haar overtuiging gebaseerd is op sterke aanwijzingen, doch niet op de bekentenis van de verdachte. Zij geeft er daarom de voorkeur aan deze voor de politie afgeronde zaak aan de justitie over te dragen, die een besluit zal moeten nemen of de bestaande aanwijzingen een vervol ging jegens verdachte aanvaarden. AFSCHEID W. H. HASSELBACH. De heer W. H. Haselbach, uitvoer der bij afd. Bouwwerken der N.V. Wernink's Beton Mij. te Leiden heeft na een diensttijd van vele jaren zijn dienstbetrekking geëindigd. Ontslag werd hem op eigen ver zoek in verband met het bereiken van de 70-jarige leeeftijd op eervolle wijze verleend. Van 1911 tot 1935 en van 1939 tot 16 november 1957 is hij bij de N.V. Wernink's Beton Mij. in dienst ge weest. Donderdag 14 november heeft hij tijdens een hem en zijn vrouw aangeboden diner afscheid genomen van de directie, collega's en functio narissen van het technisch en admi nistratief personeel. Aan de heer Haselbach werd o.a. de gouden draagpenning van de N. A P. B. uitgereikt en namens het per soneel van Wernink's Bedrijven een nuttig geschenk te gebruiken in zijn pensioentijd. V.E.B.O.-LEIDEN De V.E.B.O. te Leiden organiseert ook dit jaar weer een Kerst-vee-ten toonstelling op de veemarkt te Lei den op vrijdag 13 december a.s. Veler medewerking is toegezegd en gezien de resultaten van het vorige jaar verwacht de V.E.B.O. een grote toeloop. Belanghebbenden zullen 'n vraag programma^ ontvangen en/of kunnen inli entingen inwinnen op de vee markt en het Waaggebouw te Leiden. BIOSCOPEN. De films in de week van 1522 no vember zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Follies Bergère", volwas senen. Lido: „Hun laatste nacht", 18 jaar. Luxor: „Koning Voetbal" alle leeftijden. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „Dwars door de Bloedval- lei", 14 jaar. HAARLEMMERMEER Geboren: Wilhelmus Willibrordus zn van N. Blom en G. G. van Steijn; Cornelis zn van J. A. Koolhaas en C. Meijer; Rudi zn van W. Schutte en W. van der Hulst; Cornelia Apo- lina dr van L. H. van der Peet en A. E. M. Dijkzeul; Anton zn van A. Hopman en M. C. Tolenaars; Joan nes Cornelis Maria zn van N. J. Stok man en G. Stut; Marinus Hendrikus zn van J. C. Meijer en H. Koorn; Ge- rarda Johanna dr van R. Jansma -en I. Hansen; Robbert zn van A. Ver burg en J. Woudenberg; Willem Fer dinand Marinus zn van L. J. M. de Jong en J. M. van Leeuwen; Elisa beth Agnes di* van W. P. Kool en E. A. Zwirs; Cornelis Abraham zn van J. C. de Groot en H. J. van Brakel. Getrouwd: Johannes Rip en Al berta Anna Beugel; Henricus Jose- phus Pouw en Elisabeth Johanna Hendrina Hai'msen; Albert Bouter- se en Berdina Johanna Wilhelmina van Zanten; Jan de Ruiter en Elisa beth van Leeuwen; Gerardus Egber- tus Wijnandus van der Bijl en Fran- cisca Maria Houweling; Joseph Ber- nardus Maria Visbeek en Berendina Maria Ligthart; Anthonius Martinus van Scheppingen en Helena Maria Bleeker. Ondertrouwd: Jacobus Wilhelmus Kreeft 27 jr en Gijsberta Elisabeth van Prooyen 22 jr; Albert Mattheus Offerman 27 jr en Grietje Sterken- burg 29 jr: Maarten Jan Hendrik van Wijk 29 jr en Alida Sophia Jo hanna van Groeningen 23 jr; Paulus Petrus Tigchelaar 30 jr en Heintje Smink 19 jr. LF^SCHEHPAM Graven van een vuilnisput gegund. De directeur van gemeentewerken heeft namens b. en w. het graven van een vuilnisput van 30.000 m3 gegund aan de fa H. J. v. d. Helm te Voor burg voor ca 19.000. LISSE Biljart bond Bloembollenstreek Uitslagen competitie-wedstrijden: le Klasse: Excelsior 1Vios 1 44 Vios 2P. Gijzenbrug 1 62; Flora 1Groene Laken 1 4—4; Oude Post 1Conrordia 1 71. 2e Klasse: 't Soldaatje 1Passage 1 26; Amicitia 1Lute 1 26; De Beurs 1—Groene Laken 2 08. Beauraing 25 jaar genadeoord De 29ste november zal het 25 jaar geleden zijn, dat Maria voor de eer ste maal te Beauraing verscheen. Daarna mochten de vijf kinderen nog 32 maal de H. Maagd, aanschouwen. Ter opening van dit jubileumjaar vertrekt op 28 november vanuit Den Haag een driedaagse bedevaart naar Beauraing. De pelgrims zullen deelnemen aan de Pontificale H. Mis, opgedragen door Mgr. Van Zuylen, bisschop coadjutor van Luik, met een toe spraak van Mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes. In de middag uren zal in de zaal van het pen sionaat het verhaal van de verschij ningen verteld worden door pater Vanherck, adjunct-aalmoezenier van het Heiligdom, met vertoning van de nieuwe Nederlandse klank- en kleu renfilm „Beauraing, kruispunt van twee werelden". Om 18 uur vertrekt van de Rue de Dinant een lichtpro cessie naar de Tuin van de Ver schijningen. De pelgrims volgen de zelfde weg, die de bevoorrechte kin deren 25 jaar geleden gemaakt heb ben. Om 18.30 uur (het uur van de eerste verschijning) bidden wij met enige van de bevoorrechten het ro zenhoedje, waarna Mgr. Charue, bis schop van Namen, een H. Mis uit dankbaarheid zal celebreren. Op 29 november, des avonds om 9 uur, zal er in de kapel van de Zusters Carmelitessen, Oude Vest 45 (Hazewindsteeg) een H. Mis worden opgedragen. Ter voorbereiding op de herdenking verzoekt het „Nederlands Comité Pro Maria" om op 21 novem ber de novene te beginnen ter ere van O.L. Vrouw van Beauraing. N.V. BOEKHANDEL EN DRUKKERIJ v.h. E. J. BRILL, LEIDEN. Uit het jaarverslag over 1956 van de uitgeverij en drukkerij Bril] te Leiden, uitgebracht op de aandeel houdersvergadering, gehouden op 11 november j.l., blijkt dat 1956 voor deze vennootschap niet ongunstig is geweest. De omzet werd vergroot en uitverdere mededelingen bleek, dat de stijging zich ook in het jaar 1957 heeft voortgezet. Over het boekjaar 1956 werd ter vergadering een divi dend van 10% vastgesteld, v Bijzondere aandacht zullen in de komende jaren twee nieuwe uitgaven vragen, nl. een serie werken op het gebeid van de economische en sociale geschiedenis van het Oosten en een tijdschrift op het zelfde gebied. Leidse Univer .iteit Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht de heer C. M. Sneep te Arn hem. Maandag 18 november a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat A. W. Rassers, geboren te Roozendaal en thans wonende te Breda, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor m de Rechts wetenschap. Dinsdag 19 november a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. G. J. Lycklama a Nijeholt, geboren en wo nende te Rotterdam, aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap. Vrijdag 22 november a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat mr. F. W. C. H. Oldewelt geboren te A'dam en thans wonende te Laren (NH), aan de Leidse Universiteit promo veerde tot doctor in de Rechtsweten schap. 3e Klasse: Passage 2—De Engel 1 62; Vios 3NoordJwijkerhout 1 41; Concordia 2Flora 2 62. 4e Klasse: De Beurs 2De Engel 2 62; Amicitia 3Vios 4 80; 't Soldaatje 2Groene Laken 3 35. 5e Klasse: Noordwijkerhout 2 Lute 2 44; Vios 5De Engel 3 80; P. Gijzenbrug 3De Beurs 3 26. 6e Klasse: De Engel 4Passage 3 4—4; De Beurs 4Vios 6 80. Het programma voor a.s. week luidt: 18 nov. Excelsior 1Groene Laken 1; Vios 3Flora 2. 19 nov. De Beurs 1Lute 1; 't Sol daatje 1P. Gijzenbrug 2; Concor dia 2Noordwijkerhout 1; Passage 2Amicitia 2. 20 nov. Vios 2Concordia 1; Ami citia 3Groene Laken 3. 21 nov. 't Soldaatje 2Vios 4; De Beurs 2Oude Post 2; Noordwijker- hout 3—Passage 3; De Engel 4De Beurs 4; Vios 6Oude Post 3. 22 nov. Amicitia 1Groene La ken 2; Flora 1Vios 1; Oude Post 1P. Gijzenbrug 1; Vios 5P. Gij zenbrug 3. N00RDWIJK DIRECTEUR V.V.V. GAAT HEEN. Mede in verband met dé mogelijk heden in het straks voltooide nieuwe verkeersbureau van de Stichting V.V.V. Noordwijk een reorganisatie te doen plaats hebben, welke de ge hele dienst ten kantore betreft, zal met wederzijds goedvinden het dienstverband tussen de Stichting en de tegenwoordige directeur, de heer W. van Uaselen op 31 dec. a.s. eindi gen. De heer Van HTaselen heeft ge durende drie jaar de veelomvattende functie van directeur der Stichting vervuld en heeft als zodanig de dank van Stichting verdiend voor alle werkzaamheden ten nutte van dit lichaam verricht. „Vogellust". De vereniging van vogelliefhebbers „Vogellust" te Noordwijk hield in „Ons Gebouw" een goed bezochte vergadering, waar in drs G. Oltheten uit Leiden sprak over „Vogels buiten". Na de opening door de waarn. voorzitter, de heer J. Hoek, hield de heer Oltheten een in teressante en boeiende causerie, waar in hij tal van aardige bijzonderheden gaf omtrent de bouw van het vogel lichaam, dat opmerkelijke verschil- len vertoont met dat van andere zoogdieren. Verder besprak hij de ademhaling, spijsvertering, energiege bruik en het vederkleed der vogels. Spreker lichtte zijn biologische les toe met talrijke voorbeelden, welke deze causerie zeer aantrekkelijk maakte. Ter inllustrie vertoonde drs Oltheten platen van vogels en gecon serveerde dieren. In zijn betoog be handelde spreker ook de vogeltrek, waarvan het hoe en het waarom nog steeds niet is beantwoord. Tijdens de pauze werden enkele vogels verloot. Aan het eind van deze avond, dankte de voorzitter drs. Oltheten voor diens hoogst leerzaam en onderhoudend re feraat. Ontwikkelingsavond K.A.B. On danks de belangstelling voor deze z.g. praatavond wel iets beter had mogen zijn, mag de afd. van de K.A.B. toch spreken over een zeer goed geslaag de avond. De voorzitter, de heer J. v. Leeuwen, opende deze avond met een welkom in het bi'zonder tot de spreker van deze avond de heer W. Wesselink, hoofdbestuurder van de Kabo. Mededeling werd gedaan dat de heer Viergever uit Rotterdam bereid is gevonden om te komen spreken op de ontwikkelingsavond op 12 dec. a.s. over K.A.B.-K.A.V.-Coöperatie. Een schrijven was ingekomen van „Con cordia" waarin deze de mededeling deed dat op 19 nov. a.s. het feit her dacht zal worden dat 5<J jaar geleden deze ver zekeringsinstelling van de K.A.B. in het leven werd geroepen. Deze mededeling was gelanceerd uit dankbaarheid voor de grote me dewerking ondervonden van de le den een feestgave aan de afd. van de K.A.B. te verstrekken in de vorm van een afdracht van 10 cent per lid, zo dat de af'*, binnen enkele dagen een remise tegemoet kan zien van ruim 80 gulden. Besloten werd op deze voor Concordia zo gedenkwaardige dag, een felicitatie-telegram te zen den. Hierna verkreeg de heer Wesse link het woord om een praatje te houden over K.A.B.-A.R.K.A. Velen denken zo zeide spr. dat de ontstane kwestie K.A.B.-ARKA pas sinds kor te tijd was ontstaan, dit is verre van waar want deze kwestie loopt zeker al 35 jaar. In 1948 heeft de Arka, die voorheen een zelfstandige organisatie was, zich aangesloten bij de K.A.B.. echter op een basis die niiet langer te verantwoorden was ten opzichte van de andere vakorganisaties, want deze organisaties droegen aan de standsorganisatie een bijdrage van 26 cent af, terwijl de Arka bijdrage slechts 1 y, cent bedroeg. Sinds 1% jaar had de K.A.B. aan gedrongen om deze afdracht op ge lijke schaal te brengen, doch de Ar ka was hiex-toe niet bereid, zodat de afscheiding thans een feit is gewor den. De Arka baseerde deze weige ring op de motivering dat zij geen behoefte hadden op de volledige rech ten van K.A.B. omdat de belangen behartiging van het overheidsperso neel op een heel ander vlak 'agen als van de andere vakorganisatiies. Twee dingen vergaten ze hierbij en- wel de passage in het mandement 1954 van het episcopaat, dat de Standsorganisaties nog steeds zijn volle waarde bezitten en het noodza kelijk is dat iedere kath. werkne mersorganisatie bij een Standsorga nisatie angesloten moet zijn. Twee- dens hebben zij door hun besluit zich zelf uitgeschakeld om in de organen van de sociale wetgeving mee te pra ten ovei de belangen van het over heidspersoneel. Het gevolg is dat thans de Kabo de enige organisatie is die de belangen van het Kath. over heidspersoneel bij de vakcentrale kan behartigen. Na een korte pauze werden de no dige vragen op de spr. afgevuurd. Aan het eind bracht de voorzitter dank aan d' heer Wesselink voor zijn kundige en smakelijke uiteenzetting van het aangegeven onderwerp De nieuwe geestelijk adviseur kap. Hil- len, sprak, nadat de voorz. hem met enkele toepasselijke oorden had ge ïnstalleerd, nog enkele woorden, waarbij hij gaarne de toezegging deed, zowel de stoffelijke, maar vooral de godsdienstig-zedelijke belangen van de K.A.B.-leden in samenwerking met het bestuur te zulen behartigen. Vollebalcompetitie. In de volley balcompetitie van sportverenigingen uit Noordwijk en omgeving zijn de volgende wedstrijden gespeeld: He ren: RVT 1Spc. Teylingen 30; NPSVKVC 5, 1—3; RVT 2—MSV 0—3; ONA--SIOS 0—3; KVC 5—PTT 3—0; NVC—MSV 0—3. Dames: KVC 6—KVC 5, 0—3. NOORDWIJKERHOUT Paraatheidsoefening der reserve- rijkspolitie Gisteravond vond een uitgebreide paraatheidsoefening voor de reserve-rijkspolitie van de groep Noordwijkerhout plaats. In tegenstelling tot vorige oefenin gen stond deze geheel in het teken van de meer directe politiedienst. Was vorige malen de bewaking van gebouwen en terreinen hoofdzaak, ditmaal was aan de reservisten een aantal praktische problemen voorge legd, aan welker oplossing geheel an dere moeilijkheden verbonden waren. Van de politie-in Haarlem was een telexbericht ingekomen, dat na een geslaagde inbraak de dader met een bromfiets in de richting Noordwijker hout verdwenen was met de buit, ge borgen in een geldkistje. Het tweede probleem was dat, ter wijl een patrouille op de komst van de dader wachtte, in het aangrenzen de duingebied een stroper zijn slag trachtte te slaan. Verder was een bankgebouw in Katwijk beroofd en vluchtte de da- der(s) met een gesignaleerde auto eveneens in de richting Noordwijker hout en tot overmaat van narigheid zou een gestolen Volkswagen waar schijnlijk het dorp passeren Met veel enthousiasme hebben de reservisten de aanhoudmg, voorgelei ding enz. van de respectievelijke da ders uitgevoerd en zoals bij de na bespreking bleek, dikwijls bijzonder effectief. Wel waren naar de mening van de oefening-leiders fouten gemaakt, maar deze zijn bij een oefening als van dit formaat nu eenmaal niet te vermijden. Het doel van de oefening is echter volkomen bereikt; het in theorie ge leerde kon in de praktijk worden toe gepast en de vinger kon gelegd wor den op onvolkomenheden, die in de toekomst kunnen worden vermeden. Zondagsdienstdienst. De medi sche dienst wordt in het komende week-einde waargenomen door dok ter B. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 285. Feestavond K.A.V. De vele K.A.V.-leden, die aan de uitnodi ging van het bestuur voor een fees telijke bijeenkomst in de zaal van gebrs. Brama gisterenavond gehoor hebben gegeven, zullen daar vast geen spijt van gehad hebben. Ook de vele mannen, die deze avond mee gekomen waren, zullen zich best geamuseerd hebben. Het bestuur had voor de verzor ging van deze avond weten te enga geren de voordrachtkunstenares Miep de Leeuw en had moeilijk een betere keus kunnen maken. Als eerste nummer droeg zij voor het prachtige gedicht van Gabriëi Smit „De danser van O. L. Vrouw", een in moderne poëzie omgezette middeleeuwse legende. Het is de ge schiedenis van een acrobatische dan ser, die enkel leeft voor zijn beroep en de bijval, welke hij hiermede oogst bij het publiek. Als één van zijn gewaagde toeren op het koord bijna verkeerd afloopt en hij één ondeelbaar ogenblik de dood in de ogen ziet, beseft hij de ij delheid van zijn bestaan en wendt hy zich tot God. Hij wordt aangenomen in een klooster, doch hij verstoort het plech tig koorgebed, omdat hij met het Latijn maar geen raad weet. Hij. mag niet meer meebidden in de ka pel maar wil toch Maria eren. Tij dens zijn wanhopig gebed om uit komst, krijgt hij de ingeving om de H. Maagd te eren door voor Haar te dansen in de nacht. Miep de Leeuw droeg deze in zo fraaie versvorm gegoten legende prachtig voor en boeide haar gehoor van begin tot eind. Met haar buig zame stem en beweeglijk gezicht was zij het ene moment de bedees de kloosterbroeder en het andere moment de strenge vader-abt. De be geestering van de broeder, als hij geheel opging in zijn dansen voor O. L. Vrouw, beelde zij meesterlijk uit. Haar tweede voordracht, welke zij ook buitengewoon goed deed, was van een geheel ander genre. Hierin droeg zij voor de geschiedenis van juffrouw Baks, een zeer geestige, sportieve en zeer op haar vrijheid gestelde bakvis, die tenslotte mevr. Verschoor wordt. Haar kunst om met houding, gebaar, stem en mimiek precies de persoon op de planken te zetten, die aan het woord is, kon zij in deze voordracht ook ten volle uit leven en uit de grote aandacht, waar mede naar haar geluisterd werd als uit de spontane reacties, kon men opmaken hoezeer de zaal genoot. Het kleine geestige versje tot slot over de eeuwige ladder in de nylons, was kennelijk een toegiftje, dat Miep de Leeuw graag gaf in dank voor het gulle applaus. Deze feestavond werd bijgewoond door vertegenwoordigsters van de zusterafdelingen uit Noordwijk en Hillegom. SASSENHEIM Geboren: Thea Jacoba d. van M. A. Koppenaal en W. van Egmond. Cornelis Jacobus Feinard Maria z. van R. L. van Dam en M. J. H. Hoo- gervorst. Hildegonde dochter van A. v. d. Wagt en N. Romijn. Mar tinus Theodorus Maria z. van P. J. Vermey en J. C. G. Verwer. Alida Pe- tronella Jacoba Maria dochter van F. J. de Zwart en J. Th. Caspers. Ondertrouwd: J. A. Geerts 28 j. en E. M Rotteveel 25 j. Getrouwd: H A. A. van den Berk 33 j. en H. W. P. Logher 33 j. W. M. den Boer 32 j. te Oegstgeest en H. A. J. van der Voort 28 j. VOORSCHOTEN Schaaknieuws. Uitslagen van de onderlinge wedstrijden: groep 1: MaarsenSmit 1-0; P. Segaar—Bra- ga>ar 0-1, Sl-uiter—v. d. Kooy 1/2 1/2; Groep 2: N. SegaarBoxman 1-0; KunekenBraggaar 0-1; v. RerxswouwM. Segaar 1/21/2; MaatGroenenberg 1-0; Groep 3: Honsbeekv. d. Akker 1-0; v. d. Ma- relGrobben 1-0. WARMOND Zwarte Pieten op bezoek. Zater dagmiddag a.s. zullen 6 Zwarte Pie ten en de grote drumband van de Paulustroep uit Leiden een rondgang door het dorp maken met de bedoe ling, de laatste loten te verkopen voor de grote, sensationele en ge heimzinnige kerstverloting van de verkennerstroep. Op verschillende plaatsen zal door de drumband een taptoe worden gegeven. Z0ETERMEER Notaris benoemd Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement 's-Graven- hage, ter standplaats de gemeente Zoetermeer: G. G. A. M. Wilde, kan didaat-notaris, wonende te Huissen, in de plaats van M. TH. H. M. Goos- sens. eervol ontslagen. Uitvoeringen Herwonnen Levens kracht. Herwonnen Levenskracht gaf in het parochiehuis een drietal uitvoeringen voor haar leden en donateurs. Voor deze jaarlijkse feest avonden bestond een grote belang stelling. Het spel van het KA.B.- toneel, dat een goede naam heeft, zal hieraan niet vreemd zijn. In zijn openingswoord zei de voor zitter van het plaatselijke comité, de heer J. Hoogduin, dat het doel van Herwonnen Levenskracht niet al- leep. het bestrijden is van de T.B.C., maar van alle volksziekten. Het ver blijven in Reumacentra en Kolonie huizen wordt ook voldaan door Her wonnen Levenskracht dat ook bij de bestrijding van astma zijn bijdrage levert. Spreker deelde mede, dat in de af gelopen zomer een excursie naar „Berg en Bos" was gehouden, het grote sanatorium van H. L. Hij vroeg medewerking om veel leden en dona teurs voor Herwonnen Levenskracht te werven, vooral omdat alleen leden van H. L. de speciale voorrechten die gegeven worden, genieten. Een speciaal woord van dank werd gericht aan het K.A.B.-toneel, dat deze uitvoeringen verzorgde. Hierna was het woord aan het K.A.B.-toneel, dat onder regie van de heer G. v. Leeuwen, de klucht op voerde „Een baby van 1000 weken" van Hans Nesna. Dorus Bolderman en zijn vrouw hebben beloofd voor een meisje, Loesje genaamd, te zullen zorgen. Louis, de broer van Bolderman aan wie dit beloofd is, en die daarvoor behoorlijk betaalt, komt over om Loesje te zien. Trees het dienstmeisje moet nu zolang voor de 12-jarige Loesje spelen. Dit geeft aanleiding tot allerlei verwikkelingen, die ge lukkig goed aflopen. Het K.A.B.- toneel heeft dit niemendalletje met verve gebracht. Er is heel wat ge lachen om de koddige situaties, die ontstonden. Het publiek heeft ten volle genoten. De volle zalen waren het beste bewijs voor het succes van dit stuk. Bazar Gezinszorg. ..Gezinszorg" houdt zaterdag en zondag a.s. een bazar in het parochiehuis. Het is niet zonder reden, dat deze bazar gehou den wordt. Het doel van Gezinszorg: is hulp verlenen bij ziekte en moei lijke huiselijke omstandigheden. Trachtte men aanvankelijk dit werk te jïoen met bereidvaardige meisjes uit de parochie, nu is men er toQ overgegaan in samenwerking met een vijftal parochies, gediplo meerde gezinsverzorgsters in dienst te nemen. Natuurlijk wordt dit werk gesubsidiëerd, maar voor een deel moet Gezinszorg zelf voor de finan ciën zorgen. Daarnaast moet Gezins zorg zorgen voor het geld als hulp verleend wordt aan gezinnen, die de kosten van een gezinsveftorgster niet kunnen betalen. Gezinszorg kan niet meer gemist worden en het is dan ook dringend nodig, dat van alle kanten hulp geboden wordt. Het be zoeken van deze bazar geeft enige uren gezellige verpozing en tevens doet men er een goed werk mede. Men maakt het Gezinszorg mogelijk zijn prachtig werk voort te zetten. Het bestur heeft alles in het werk gesteld om deze bazar zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Een bezoek kunnen wij dus ten sterkste aanbe velen. E.H.B.O.-rayonwedstrijden. A.s. maandag 18 november, wordt door de E.H.B.O. een rayonwedstrijd in schip luiden gehóuden. De afdeling Zoeter meer neemt deel met een senioren- ploeg. Belangstellenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat een extra Citosa-bus vertrekt om 7 uur 's avonds vanaf de Molen. KORTE golf Brand vernielde te Hendrik Ido Ambacht een grote landbouwschuur, beheerd door de heer Bonder. Het vuur woedde aanvankelijk in het bovenste deel van de schuur, waarin zich een grote hoeveelheid hooi en tien koeien bevonden. De veehouder, die ziek te bed lag, slaagde er in het vee te redden. De woning kreeg grote schade. Schuur en woning waren wel, de be woner niet verzekerd. Uit de trein ZwolleEmmen is gistermiddag tussen Dalfsen en Om men een achtjarig kind gevallen. Het kind werd licht aan het hoofd ge wond en werd te Ommen door een arts behandeld. Naar de oorzaak van de val tast men in het huister. De deursluitingen werden in orde bevon den. Kraam verzorg s ers één halve dag vrij per tien dagen Op de jaarvergadering van de Ned. Bond van Kraamverzorgsters, die §woensdag te Utrecht gehouden werd, zijn de zeer lange arbeidstijden van de kraamverpleegsters uitvoerig be sproken. De presidente, mej. C. van der Steen uit Utrecht, wees er o.a. op, dat elfurige arbeidsdagen bij de kraarn- verzorging niets bijzonders zijn cn zeide, dat er haar gevallen bekend zijn, van verzorgsters, die in acht maanden tijd geen vrije zondag ge had hadden. Langdurig werd gediscussieerd over een bestuursvoorstel om er bij de kraamcentra op aan te dringen de verpleegsters recht te geven op één vrije middag in de tien dagen, welke middag by voorkeur zou moe ten vallen op de middag van de laat ste verzorgingsdag Daarnaast was er een voorstel om de kraamverzorg sters twee vrije uren per dag te ge ven, hetgeen echter in de praktijk vooral op het platteland op grote bezwaren bleek te stu'' en. Doch de meerderheid was voor eén vrije middag. Besloten werd, dat het bondsbe- stuur het voorstel aan de landelijke kruisverenigingen zal voorleggen. AANKOMST „WILLEM RUYS" In de vroege morgen van woensdag 20 november a.s. wordt het m.s. „Wil lem Ruys" onder commando van kapitein Frits de Jonge, voor de 59e maal uit Indonesië, Malakka en Co lombo in Rotterdam verwacht, waar de ontscheping der passagiers die morgen om 9 uur aan de Lloydkade een aamvang zal nemen. Opvolger bekend voor mr J.v. Baal? Gouverneur van Ned. Nw> Guinea Te Hollandia, Nederlands Nieuw Guinea, circuleren hardnekkige ge ruchten aldus „De Telegraaf" als zou de opvolger van de huidige gouverneur-generaal, mr. J. v. Baal, die zoals bekend, in april heengaat, reeds bekend zou zijn. Met de grootste stelligheid woi'dt de naam genoemd van mr. J. M. Ra- vesloot, thans burgemeester van Al melo. In officiële kringen kan van deze kandidatuur geen bevestiging gekregen worden. Evenmin kon men in Den Haag enige verklaring geven over de op volging van de gouverneur-generaal. De burgemeester van Almelo is, evenals de heer Van Baal lid van de Anti-Revolutionaire partij. BEZITSVORMINB BIJ BEHANDELING JEUGD- SPAARWET. De minister van binnenlandse za ken, bezitsvorming en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie heeft de Tweede Kamer in de betreffende me morie van antwoord meegedeeld, dat hij het voornemen heeft de kwes tie van de bezitsvorming ter sprake te brengen bij de behandeling van het ontwerp-jeugdspaarwet. Slachtoffers vliegramp waargenomen Ongeveer op de plaats waar vorige week een passagiersvliegtuig van de Pan American Airways in de Stille Oceaan is gestort, lieeft een Ameri kaans verkenningsvliegtuig negen stoffelijke overschotten ontdekt. Het verongelukte vliegtuig had 44 personen aan boord. Later werd gemeld, dat zestien lij ken waren gevonden. Het toestel had 36 passagiers en acht bemanningsle den aan boord. Valencia onder de modder De Spaanse stad Valencia, die in het midden van de vorige maand i# getroffen door 'overstromingen, heeft nu nog te kampen met de gn-te hoe veelheid modder, die door het water in de stad is aangevoerd Naar schat ting ligt in Valencia een laag mod der van ongeveer 3.000Mb ton, die over twee-derde van de stad ligt. De zuivering van de stad wordt geleid door generaal Gomez Guwla- mon van het Spaanse leger. Met 5000 man, graafmachines cn vrachtauto's heeft hij de strijd tegen de plaag aangebonden. Bij het vernietigen van kadavers en van bedervende levensmiddelen, die zich in de laag modder bevinden, wordt gebruik gemaakt van vlam menwerpers. Kladden moet ophouden Het centrale comité van actie voor de bevrijding van Westelijk Nieuw Guinea, dat onder leiding staat van minister Sudibjo, heeft aan de re gionale comité in geheel Indone sië instructie gegeven,, dat het ver ven van opschriften op en het be kladden van muren van gebouwen en van auto's van buitenlandse on derdanen in Indonesië, met inbcgiip van de Nederlanders, moet worden gestaakt. Tweec'e golf A-gri^p? In officiële berichten vil Japan wordt melding gemaakt van een tweede golf van Aziatische griep. Tot nu toe zouden zich 300.000 nieuwe ziektegevallen hebbel, voor gedaan. Dit meldt de medische dienst van het Amerikaanse leger, die voorts (niet officiële) berichten uit China heeft ontvangen, welke er op wijzen dat zich ook daai èen tweede golf begint af te tekenen. Marktberichten LEIDEN, 15 nov. Vee. Stieren 6, melkkoeien 45, vette koeien 300, vare-koeien 112, vette schapen 552, weide schapen 60, vette lammeren 1918, varkens (zeugen) 34. schram men 343, biggen 614, geiten 17.. To taal 3538. Melkkoeien 850—10.50 vet te koeien s. 2.50 2.95 vare koeien 600800, graskalveren s. 2.50—2.00, vette kalveren 1. 2.50—3.00, nuchtere kalveren l. 130150, vette schapen 90 —115, vette lammeren 85—110, zeu gen (drachtige) 225—300, schrammen 5090, biggen 2838. Handel: melkkoeien rustig, vette koeien matig, vare koeien stil, gras kalveren kalm, vette kalveren flauw, nuchtere kalveren vlug, vette schapen en vette lammeren vlug; zeugen, schrammen en biggen redelijk. Kaas. Goudse kaas 1ste kw. 2.262.31, Leidse kaas le kw. 2.42. Aanvoer: Goudse kaas 20 partijen, Leidse kaas 2 partyen. Handel kalm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3