Vrouwelijke agenten in Leiden? Scherp Algemeen beheer'in Leidse Raad Bach, Beethoven en Hindemith Leidse Raad over 't communisme Hl, li Breestraat 11 JWUGAT DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Debatterende raad voelt er steeds meer voor De behandeling van Openbare Veiligheid in de Raad brengt nog wel eens zaken, die het vernielden overwaard zijn. Op vragen van de raadsleden ko men b. en w. wel eens met toezeggingen over zaken, of mededelingen, die niemand nog wist en met deze begroting hadden wij eigenlijk weinig ver wacht. De „zuinigheid" staat in de Raad als een dreigend teken aan de wand geschreven. Wethouder Van der Kwaak lacht zuinig iedere maal als er op zijn gemeentelijke beurs een beroep wordt gedaan. Toch zijn er nog wel wat nieuwigheden aan de orde gekomen. Het verkeershuisje voor de agent aan de Gijzelaarsbank bijvoorbeeld. Vandaag werd het geplaatst en elders in dit nummer kunt u een foto met agent zien en een toelichting le zen. Een langdurige smeekbede, die in deze krant werd ingezet, is verhoord. den. Een gedeelte van het zware ver keer zou men over de singels kun nen leiden, die aan het zwaarder verkeer hier en daar dienen aange past te worden. Tenslotte zei Hij dat het hem spijt, dat bij het politie personeel zo weinig lieden vreemde talen spreken. Men zou de studie moeten honoreren, in het belang van het vreemdelingenverkeer. De heer De Kier (Prot.-Chr.) wees er op dat de behuizing van de ver keerspolitie en recherche zo slecht is. Toren LDM gaat volgende week otn We hoorden voorts, dat de sloping van de toren van de L.D.M., de sta- -in-de-weg aan het Stationsplein, vandaag aanbesteed zal worden en voorts werden vele behartenswaar- dige dingen gezegd over de vrouwe lijke agenten. De raad was eigenlijk in deze kwestie wel wat „ondeu gend", zoals men dat wel noemt. Het ene grapje na het andere werd ge lanceerd over de vrouwelijke Her mandad. Vooral over de opleiding werd menig vrolijk nootje gekraakt. Een winstpunt is in ieder geval, dat de burgemeester voorzitter van de raad en hoofd van de politie steeds gunstiger gestemd wordt ten aanzien van de sterke arm van het zwakke geslacht. Gisteravond zei hij, dat er eigenlijk nog maar twee be zwaren in de weg staan: de opleiding die in Wassenaar intern zou moe ten geschieden en het gebrek aan ruimte in het politiebureau te Lei den. Maar laat ons bij het begin be ginnen. In het hoofdstuk openbare veiligheid sprak de heer Langezaal (P.v.dA). Parkeer-plattegrond De heer Langezaal (P.v.d.A.) sprak over verbetering van de Zoeterwoud- seweg. Hij hoopt dat de noodzakelijke voorzieningen spoedig beslag zullen krijgen. De heer Drijber (VVD) brak een lans voor de vrouwelijke agenten. Het experiment is geslaagd in Am sterdam en Den Haag. Het zou in Leiden verlichting in de vacatures kunnen brengen. Ten aanzien van het verkeer merkte spr. op, dat Hij eigenlijk wel zijn speech van vorige jaren zou kunnen gebruiken. Er is toch nog practisch niets veranderd. Het verheugt hem, dat er overeen stemming is over verbetering van de Warmonderweg. Enige malen per jaar verdwijnt de bus van de N.Z.H. in de sloot. Ook hij vroeg aandacht voor het parkeerprobleem. Borden moeten verwijzen naar de parkeerplaatsen. Vijftig kilometer De heer Aalders (KVP) maakte een opmerking over een zaak, die niet in het sectieverslag is opgeno men. De 50 km. snelheidsgrens wordt aangegeven door de plaatsnaambor den. Hier moeten z.i. borden met het getal 50 geplaatst worden. Aan het einde van de bebouwde kom een bord met 50 met een streep er door. Dokter Kortmann vroeg of de kruising Haarlemmerstraat-Pelikaan straat zich niet goed leent voor ver plaatsbare verkeerslichten. Ook vroeg hij aandacht voor het spreiden van autobushalten. Op de Lage Rijndijk bij de Zijlpoort ont staat dikwijls een verkeersopstop ping door de halte. Kan deze niet verplaatst worden? Hij vestigde aan dacht op zijn voorstel het zware ver keer te weren uit de oude stads kern. Het zal noodzakelijk zijn de binnenstad voor deze gevaartes af te sluiten. Men zou vergunningen kunnen uitgeven voor vrachtauto's, die de binnenstad niet kunnen mij- POTLOOD en GEEST No. 506. Horizontaal: 1. Surinaamse pad, 4. vette vloeistof, 7. strijdperk, 9. het eerste, 11. zangstem, 12. bron, 14. muzieknoot, 15. wiersoort, 16. ge bod, 17. zijtak Donau, 19. lidwoord, 20. gem. in Limb., 24. wijnglas, 26. bogen, 27. trede. Verticaal: 1. familielid, 2. deel, 3. jongensnaam, 4. telwoord. (Eng.), 5. half warm, 6. voegwoord, 8. zinne beeld, 9. gewas, 10. zijtak Donau, 11. meisjesnaam, 13. stuk hout, 18. Rom. keizer, 19. tweehoevig zoogdier, 21. kleefmiddel, 22. onderricht, 23. pers. voornaamwoord, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 505. Horizontaal: 1. bot, 3. mug, 5. dij, 6. adé, 7. ed, 9. R.K., 10. id, 12. roe, 14. rijp, 15. ves te, 16. keu, 17. eed, 19. eb, 21. af, 22. pij, 24. arm, 25. en, 26. kas, 27. ink. Verticaal: 1. bij, 2. tak, 3. mei, 4. ge, 5. dor, 8. dop, 9. revue, 11. dreef, 13. Oss, 16. kop, 18. den, 20 bas, 21. ami, 23. ijk, 25. E.K. ten over de vraagstukken van de vrouwelijke politie, dat de belonin gen voor het politiepersoneel in Den Haag geregeld worden. Het is te be twijfelen of men daar toestemming zal geven voor het honoreren van een diploma talenkennis. Er zijn wel honoraria voor technische diploma's. Het college zal over deze kwestie contact zoeken met Den Haag. Raadsleden hadden ook gesproken over de bladen, die bij de politie ge lezen worden. „De Waarheid" hoort daaronder. Men veronderstelde, dat dit blad slechts beroepshalve gelezen wordt. Met name van de zijde der P.v.d.A.-fractie verwonderde men er zich over, dat Het Vrije Volk niet bij de dagbladen hoorde, die in de leeskamer van de politie ter inzage liggen. De voorzitter zei, dat het Leidsch Dagblad, Nieuwe Leidse Courant en Leidse Courant gratis ontvangen worden. Hij hoopte en hij keek daarbij uitnodigend naar de verslaggeefster van Het Vrije Volk dat ook dit blad gratis be schikbaar zou worden gesteld. Binnenkort hoopt voorzitter terug te komen op het probleem van het zware verkeer in de binnenstad. Een rapport hierover is juist binnenge komen. In de piaktijk levert het nog wel eens moeilijkheden op de jeug dige delinquenten thuis af te leve ren; de medewerking van de ouders is soms niet groot. Wethouder Jongeleen deelde mee, dat de werkplaatsen van de L.DJV1. onlangs zijn verplaatst naar de Mid delstegracht In afwachting van het rapport over het vervoersvraagstuk zijn b. en w. nog niet bereid ver gunningen af te geven voor de ex ploitatie van nieuwe buslijnen. Hieraan kunnen financiële konse- kwenties vastzitten. Men weet nog niet hoe dit rapport uitvalt. In dit verband bracht spr. de raad onder 't oog, dat de gemeente nog nimmer één cent in de bus-exploitatie van de o.m. na uitvoerig uitgeweid te heb- Eltax heeft behoeven bij te dragen. Jeugdige boosdoeners De heer Van Dijk (KVP) liet een kort, critisch geluid horen ten op zichte van de politie, benadrukkend, dat hij respect heeft voor de werk zaamheden van de politie. Het is echter niet juist, dat jeugdige delin quenten naar het politiebureau wor den overgebracht. De kinderen wor den dikwijls met de overvalwagen naar het politiebureau vervoerd en enige uren op het bureau vastge houden, waarna de ouders hun kin deren af kunnen halen. Het lijkt hem geen juiste methode. De politie moet z.i. op straat „onderwijzen"; slechts in het uiterste geval moet men tot vervoer naar het bureau overgaan. De jeugd mag geen haat tegen de politie gaan koesteren. Beloning In zijn antwoord zei de voorzitter Spuitende fonteinen - Grote Polder - grondkosten woningwetwoningen - vermakelijkheidsbelasting De begrotende Leidse raad zat gis termiddag nog met een restant al gemeen beheer. Alvorens de betref fende hoofdstukken zonder hoofde lijke stemming werden goedgekeurd gaf wethouder Menken nog ant woord op vragen van raadsleden. Hij zei, dat onder het gemeente- personeel de gedachte over een maatschappelijk werkster niet lééft. De meeste organisaties zien liever in bepaalde kwesties toenadering gezocht door een maatschappelijk werkster van eigen levensovertui ging. Wethouder Menken gaf ook ant woord op vragen over het sociaal voorzieningsfonds. Men heeft als uit gangspunt genomen, dat men geen uitbreiding aan de subsidie zou ge ven. Men wilde de toch al wankele begroting 1958 niet zwaarder belas ten. Het college heeft gemeend de kwestie van het voorzieningsfonds voorlopig te moeten aanhouden. Over de bezetting van de afdeling onderwijs zei hij o.m. dat het onder wijs in Leiden in de afgelopen jaren een aanzienlijke uitbreiding heeft ondergaan. Wethouder Jongeleen laakt de traagheid van het Provinciaal be stuur bij behandeling van het Indus trieschap „Grote Polder". De reclame aan het Van der Werff- park tijdens de bloemententoonstel ling heeft ook hij niet gelukkig ge vonden. Over de suggesties t.a.v. het spui ten van de fontein op de Vismarkt zei spr. dat water duur is. Men zal onderzoeken of met pomp- en gracht water niet aan een oplossing ge werkt kan worden. Hogere huren. Sombere geluiden liet de wethou der horen over de grondkosten voor woningwetwoningen. Het bedrag voor de grond per woning zal van 2600 stijgen tot 3000. Natuurlijk zullen de huurprijzen hierdoor ver hoogd worden. De heer De Bree (KVP) excuseer de zich voor het feit dat hij de vo rige dag niet bij de avondvergade ring aanwezig had kunnen zijn. Hij had een andere begroting (van de K.A.B., Red.) die welsloot. Hij hoop te, dat indien de behoefte aan so ciale zorg bij het gemeentepersoneel bestaat het college deze zorg ter hand zal nemen. De heer Zunderman (PvdA) kon digde een voorstel aan, waarin een ruimereuitleg aan de verordening op de belasting gegeven wordt. Hij wenste vrijstelling van belasting voor filmvoorstellingen van verenigingen, die zich met de vrije jeugdvorming bezig houden. De toegangsprijs mag dan niet meer dan 75 cent bedragen. De heer De Hosson (KVP) wil we ten welke consequenties er zitten aan het voorstel van de heer Zunder man. Wat moet men verstaan onder vrije jeugdvorming. Hij was nog een antwoord schuldig op zijn vraag over de verkoop van gemeente-eigendom. Niet ln sectie-verslag. De voorzitter bleef bij zijn me ring, dat een vraag die niet in het sectieverslag is opgenomen ook niet behandeld kan worden. Hij doelde hierop een vraag van de heer Van Dijk over het huur-bijslagfonds. Het Het probleem der hulpbehoevende bejaarden De raadsleden maakten gisteravond om 10 uur een begin met de bespre king van het hoofdstuk Volksgezond heid, maatschappelijke steun en voorzorg. Mevr. Braggaar (P.v.d.A.) was in hoge mate ontstemd over de hou ding van het college t.a.v. de ver eniging voor schoolkindervoeding en -kleding. De vereniging is nu op geheven. Zij ondervond teveel tegen werking. Eerst waren er moeilijk heden met de subsidiëring via de Sociale Raad. Daarna werd de ver eniging van haar lokaal aan de Pie terskerkgracht beroofd. Zij vindt het grievend, dat een vereniging, die 73 jaar bestaan heeft, op deze wijze bejegend wordt. Zij pleitte vervolgens voor de bouw van een nieuw gemeentelijk bejaar dencentrum. Zij vroeg ook aandacht vóór de vakantie van de bejaarden, voor de Crèche (kinderbewaarplaats) en het kleuterdagverblijf „Margriet". Onder het motto: „Beter een goede eerste hulp, geen geen", pleitte dr. Kortmann (KVP) vóór het oprich ten van consultatiebureaus in de nieuwe stadswijken. In afwachting van nieuwe lokalen zou men de bu reaus onder kunnen brengen in scho len. Het gaat toch niet aan moeders uit de Gerrit Kasteinstraat en de Montgomerystraat naar de Eerste Binnenvestgracht te sturen. Zij moe ten in de buurt geholpen kunnen worden. Men kan bezwaren aanvoe ren, hygiënische bijvoorbeeld, maar „laten we ons behoeden op grond van superperfectionistische motieven niets te doen". Hij denkt aan zit tingen op de middagen, dat geen les gegeven wordt. Zijn tweede opmer king gold de zweminrichting de Zijl. Zij moet 1.500.000 gulden kosten vol gens de memorie van antwoord. Een schrikwekkend bedrag, maar bestond er ook niet een plan, dat slechts een half miljoen behoefde te kosten. Het vrijkomend geld zou later gebruikt kunnen worden voor een tweede zweminrichting. Spr. denkt hierbij aan het Morskwartier. Tenslotte sprak de heer Kortmann over de bejaardenzorg, in het bijzon der over de zorg voor minder-valide bejaarden, een categorie, die het meeste hulp behoeft. Zij zijn het moeilijkst onder te brengen, omdat voor hen een combinatie van woning en verpleeghuis noodzakelijk is. Want verzorging dient zoveel moge lijk te geschieden in gezinsverband en niet in een rusthuis. Spr. herinnerde aan wat hij het vorig jaar heeft gezegd over de stichting, die zich ten doel stelt de restauratie van het Elisabeth Hof en het Hof van Zessen te realiseren, ten einde dit complex om te bouwen tot een tehuis, geschikt voor het ver plegen van hulpbehoevende bejaar den. De stichting wenst het complex te kopen. Spr. wees er op, dat het ministerie van O.K. en W. veel belangstelling heeft voor dit plan, dat volgens een ontwerp van ir. Van Oerle het oude kunstzinnige spaart en aan het nieu we stadsbeeld aanpast. Hij vroeg van de voorzitter een erkend bewonderaar der aesthetica eenzelfde belangstelling voor dit project. Hij drong op spoed aan, want „snelle hulp is hier zeker dub bele hulp". voorstel van de heer Zunderman zal het college in pre-advies nemen. Ook de burgemeester is een groot vriend van fonteinen. Maar het lijkt hem beter de fonteinen-activiteit van de gemeente te richten op de aanleg lytET EEN PROGRAMMA als een beginselverklaring, ontving het Residentie Orkest onder leiding van Willem van Otterloo gisterenavond z'n talrijke gehoor. Dit beginsel de monstreert zich in de musiceer vreugde door de vertolking van Bach's mooie 3e suite, door de voor treffelijke wedergave van het 3e pia- .onoconcert van Beethoven met In- grid Haebler als soliste en door de verklanking van de symphonie „Har monie der Welt" van Hindemith. Moderne muziek kan men niet in eens mooi vinden of niet mooi vin den. Deze moet men leren ondergaan, leren waarderen en begrijpen. In het le deel van „Harmonie der Welt" „Musica instrumentalis" rijzen in 't waarneembare rijk der tonen, aller lei conflicten, die de verwezenlijking van dè idealen van de mens (Keppler) verhinderen. Het 2e deel „Musica humana" is het symbool van de we zenseenheid van ziel en lichaam in een bepaalde harmonische omlijs ting. Het 3e deel „Musica mundana' stad. Misschien in 't Van der Werff- park? Vraagtekens. Wethouder Van der Kwaak plaat ste ook in de dupliek vele vraagte kens. Op het gebied van de gemeen- tefinanciën weten we vandaag niet waar we morgen aan toe zijn. Minis ter Hofstra heeft gisteren nog in de Kamer gezegd, dat de overbesteding nog immer doorgaat. Het zou er op kunnen wijzen, dat de subjectieve uitkeringen '56'57 toch niet zullen komen. De tarieven van de lichtfabrieken heben we wel in de hand. De saldi worden lager, wat moet men doen als de kolenprijs plotseling stijgt? De verkoop van gemeentelijke eigendommen zal men in het college bespreken. démiüh is een all-round kunstenaar in de ruimste betekenis en als com ponist een van de belangrijkste fi guren van deze tijd. Hij heeft een eigen stijl, waarin invloeden van kerktoonaarden, polyphonie en oud- Duitse liedkunst heel persoonlijk verwerkt zijn. Ondanks de polypho nie wendt hij harmonisch fantas tische klanken aan. Het stuk is rijk aan inventie, typisch Germaans, breed uitgewerkt en eerst in 't laat ste deel treft ons een geestelijke op lichting, waarnaar lange tijd ver langd werd. ¥N EEN TEMPERAMENTVOLLE, hoewel beheerste en met inzicht opgebouwde interpretatie heeft de dirigent zijn grote belangstelling voor 't omvangrijke werk beleden en 't orkest in volmaakte overgave reproduceerde de Symphonie uit muntend. De toehoorders gaven blijk Kruisvuur van vragen voor de heer v. Weizen De heer Van Weizén (CPN) wordt in de Leidse raad beschouwd als een achtbaar heer. Hij gedraagt zich ook altijd als een waardig raadslid, hij zegt geen demagogische dingen in de raad, hij probeert zijn levensovertui ging niet aan anderen op te dringen. De raadsleden verafschuwen echter het systeem, dat hij vertegenwoordigt. Zij kunnen zich niet voorstellen, dat een goed en goedig man als de heer Van Weizen een overtuigd commu nist is. WVT WEET L' VAIN PC AARDE Degrootste oceaan is de Stille Oceaan die ca. 18x groter is dan Het warmste zeewa ter heeft de Perzisch Golf met een gemtem- perafjurvan 32° C. De grootste staat is de Sovjet- Unie met ca.14 6 v.h. landoppervlak der aarde De kleinste staat is Vaticaanstad meteen oppervlak te van ca gemiddelöehoogfe van2200 m. Het laagst gelegen ianc is een gebied rond de Dode zee in Israel met onder de zeespie- Degrootste waterver plaatsing heeft de Ama- zone-riv metgemidd. 120.000m3 per sec. BtffiSfflgJS&f op ca 3500 km van het Wtó bi(zijnde vaste- Gistermiddag werd hem in de de batten over de begroting het vuur na aan de schenen gelegd. Raadsleden stelden alle persoonlij ke gevoelens terzijde en zij vroegen van de heer Van Weizen een uit spraak, met name over de kwestie Hongarije. De heer Meester (PvdA) opende de rij. De heer Van Dijk (KVP) waar schuwde de heer Van Weizen voor zichtig te zijn met de term coëxisten tie. Samenleven is prachtig, maar zij is niet mogelijk m^t een macht, die de rechten van de mens met voeten treedt, die er op uit is de wereld heerschappij te veroveren. Het is on begrijpelijk dat de heer Van Weizen, die zelf dt onderdrukking aan den lijve heeft ondervonden, blind blijft voor de feiten. De heer Woudstra (Pr. Chr.) be twijfelde of er in Hongarije sprake was van „contra-revolutie". Het was een vrijheidsstrijd. Een geheel volk loopt niet zo snel warm voor een re volutie. Dokter Kortmann (KVP) richtte zich ook tot de heer Van Weizen. Ten onrechte heeft de heer Van Weizen Rusland vereenzelvigd met het com munisme. Ook de toestand in de sa- tellietlanden moet in aanmerking ge nomen worden. De heer Van Weizen citeerde in zijn antwoord vele artikelen uit kran ten en tijdschriften. Voor zich zelf zei hij, dat hij zijn partij niet zal verloo chenen. Veertig jaar is hij nu een overtuigd communist. Zijn overtui ging spreekt uit de communistische dialectiek, uit Marxisme en Leninis me en de raad behoeft geen pogingen te doen hem tot andere gedachten te brengen. van grote waardering en uitten deze door geestdriftig applaus. De inlei der, dr Jos Wouters schrijft in 't programmaboekje: Het is in 't bij zonder in deze symphonie dat we de bedoeling van de componist verstaan, die tracht een evenwicht te vinden tussen het sentiment en het intel lect, in een verbinding van construc tieve en expressieve elementen. In een ongehinderd muzikantesk, be wogen concerten binnen de grenzen van een gekozen vormgeving. Dit begrijpen van de componist is wel niet zo heel eenvoudig, maar is blij kens de uitingen van waardering toch goed medegevallen. IN OMGEKEERDE VOLGORDE zetten wy de bespreking van dit concert voort. Rond 1803 gebeurde het, dat Beethoven persoonlijk soli- ërend in zijn 3e pianoconcert bij het Weense publiek veel furore maakte. Nu was het, de Weense pianiste In- grid Haebler die bij haar verschij nen onmiddellijk aandacht vroeg. Zij speelde virtuoos, met prachtige aanslag, hoogst muzikaal en geache veerd. Haar spel, ingedeeld bij de ly rici, heeft cachet en behoort bij de ex pansief-verfijnde. Ogenschijnlijk gaat alles als vanzelfsprekend Intelligent benut zij haar talenten Het orkest ontplooide een licate stijlvolle klank, maar daar 't temperament van ie di rigent en dat van de soliste niet het zelfde waren en de pianiste haar op vatting handhaafde, was er af en toe een lichte ongelijkheid waarneem baar. Evenwel, men wist de jonge be gaafde pianiste ruimschoots te waar deren. Last not least, het eerst aangege ven werk, de 3e Suite van Bach in D gr. t. voor 2 hobo's, 3 trompetten, pauken en strijk-orkest. De dirigent pakte stevig aan, terwij. de verfij ning in de bewerking uiterst zorg vuldig tot haar recht kwam. Men leef de in de zaal de spanning gemakke lijk mede, en ontving de nobele in terpretatie met ruimschootse bijval. J. KORTMANN. Men moet stoppen er voorrang geven aan hei verkeer op de andere wee Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 15 November 1857. Leyden. Daar de feestelijke gelegenheden aanstaande zijfi, waarop men de jeugd met eenig aangenaam geschenk verrast, én een boekwerkje daartoe in vete opzigten zeer gepast is, zoo-kwh- nen we niet nalaten onze lezers opmerkzaam te maken op bene nieuwe uitgave, getiteld: N i e,u- w e Kinderverhalen van C. E. van Koetsveld. In al 'de kindergeschriften van dezen be gaafden schrijver vindt rrteji dien lossen verhaaltrant, die on gekunstelde eenvoudigheid en vooral dien echten godsdiensti- gen toon, die zoo gaarne in dus danige werkjes opgemerkt wor den. Ook in bovengenoemde verhalen heeft de schrijver op nieuw, op eene bijna onnavolg bare wijze, zijne pen dieristbgafr gemaakt om van de jeugd, niét alleen eene aangename verppfy- zing te verschaffen, maar haar tevens lessen van ware levens wijsheid in te prenten, waarvctti de behartiging zelfs nog wêl voor jongelingen en jonge doch ters weldadig kan zijn. - voortaan Burgerlijke Stand Geboren: Cornelis Johannes Ma ria z. v. C. J. Strijk en M. A. Wot- ters. Elisabeth d. van A. Vonk en A. Vulperhorst. Adriana Johanna d. v. S. P. Paauw en J. M. Sommeling. Huig z. v. A. van Duij ven voorde en A. Sip. Pieternella d. van P. A. Stuij en W. Vlieland. Dirk z. v. G. M. van Teylingen en M. Kant. Maria Johanna Henriëtte dr. v. C. Kortland en M. van den Eikhof. Overleden: G. de Pree 2 j. zoon. J. G. A. de Keuning 59 j. man. C. Doör- neveld 68 j. echtgenote van: J. Noe&t. A. W. Vink 79 j. man. Getrouwd: J. J. A. van der Steen en L. van Tol. L. J. B. Guldemon én C. D. M. Hoogkamer. P. Hoppenbrou wer en H. W. Klein. P. H. H. Hendr^s en L. M. E. Fassotte. J. van E ij gen én W. Hartevelt. J. Blokland en J. Steen bergen. W. Molenaar en B.;Sp.qkshij- der. C. Beijer en G. F. van der Hbo^t. A. Zuijderduin en C.. A.' de Vrien^. Leidse Agenda VRIJDAG 15 NOVEMBER St. Christoffel. Bijeenkomst. Lezing door de heer L. C. J. Roozen, Harmo nie 8 uur nam. Oudercommissie Hartebrug. Jaar vergadering. Romanuszaal, 8 uur n.m. Haagse Aquarellisten. Opening ex positie. Lakenhal, 4 uur nam. K.A.B. St. Joseph-parochie. Kaart avond. Zaal Van Zijp, Hooglandse Kerkgracht, aanvang 8 uur nam., Huish.- en Gezinsvoorlichting, Cur sus Bloemschikken, Levendaal 1..8 u. nam. ZATERDAG 16 NOVEMBER L.J.A. Viering Tweede lustrum. Bonte avond door leden Leids jeugd werk. Recreatiezaal H.C.W., Zoeter- woudseweg 1, 8 uur. Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. „Getal en Muziek", Muziekschool Toonkunst, Rapenburg. 8 uur nam. „Crescendo". Mondaccordeon ver eniging 6e jaaruitvoering. De Burcht, 19.30 uur nam. JO-KVP-Leiden. Hoogtijdag vie ring tweede lustrum. Het Gulden Vlies. Aanvang 5 uur nam. „Trouw en Durf" 82ste feestavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur. m Dööj f\eh k j c TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. WEER KINDERPOSTZEGELS VERKRIJGBAAR Vanaf maandag 18 november a.s. kunnen wij weer terecht in Leiden om onze bijdrage te leveren in de actie voor het kind. Het conyté Lei den voor de verkoop van kinder postzegels gaat in de hal van het postkantoor een ^tand inrichten waar men de zegels en ook de kinderkaar- ten zal kunnen kopen. De stand zal tot en met 20 november geopend zijn en vervolgens van donderdag 28 no vember tot en met de laatste dag van het jaar dinsdag 31 december, dage lijks van 10 tot 4 uur. Op 18 novem ber zijn tevens de eerstedag-enve- loppen verkrijgbaar. Het doel van de actie zal wel genoegzaam bekend zijn om wederom goede resultaten ervan te mogen verwachten. INSPIREREND De meer dan een eeuw oude zaak van de gebroeders Coster, wijnhande laren aan de Steenstraat alhier, werd gistermiddag geheel gemetamor foseerd heropend. De basis van het huidige bedrijf was dp gisthandel, mej. G. Postma alhier. die de heer Schoondergang 105 jfiai geleden te Leiden vestigde. Later kwam er een proeflokaal, dal uitgroeide tot een slijterij en gedislil- leerdhandel. In 1902 werd het bedrijf overgenomen door de heer E J. Gor ter, die nadat het bedrijf in 1952 zijn eeuwfeest had gevierd -— onlangs op 78-jarige leeftijd is overleden. Na de oorlog reeds was het bedrijf, dat filialen heeft in de Haarlemmerstraat en de Herenstraat, overgenomen door zijn beide zoons. Het interieur van de oude zaak heeft een heel nieuw en modern aan zicht gekregen. De gang. die er langs liep is bij de winkelruimte getrok ken en het kantoortje heeft plaats moeten maken voor een gezellige toonkamer, waarin de klant een ruime keuze heeft van de heerlijkste wijnen. Een toonruimte, die inspi reert. Geslaagd. Voor het diploma b'i:< ongewoon onderwijs, in het bijzc r van licha melijk gehandicapten, is geslaagd

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2