fDe gtemmenpo s'Avonds bij de begrotingsdebatten Efficiency in gemeentelijke huishouding Er wordt te kwistig met subsidies omgesprongen Leidschendam over plan Wilsveen De jury zal het wel niet bij ruiken hebben gelaten DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Hoe lang moet een raadslid zwijgen? Roes der welvaart. De eerste spreker in de avondzit ting, de heer De Hosson (KVP) zei in een beschouwing over de gemeen telijke financiën, dat de gemeente het slachtoffer is geworden van een te hoog geschatte welvaart. We heb ben een tijd gekend, waarin weer #en stemming levesteerde van „waar om zullen we ons zorgen maken, liet komt toch wel weer in orde". Terecht worden in de Memorie van Antwoord bezorgde geluiden verno men. Zo snel mogelijk dienen wjj tot een oplossing van de sombere finan ciële situatie te komen. Leiden kan hieraan weinig doen. Wij kunnen slechts bij onze politieke vrienden in Den Haag aandringen op maatrege len, die de oplossing van de moei lijkheden moeten brengen. Spr. herinnert er aan, dat in de roes der welvaart menig verenigings bestuur niet tevergeefs bij de ge meente voor subsidie heeft aange klopt. De verzoeken werden dikwyls ingewilligd. „De weg terug'' zal een zware en moeilijk zyn. Hier en daar en dan niet te drastsch zal een pas terug noodzakelijk zijn. Spr. gaf als zijn mening te kennen, dat men ten aanzien van het verzorgingspeil niet te zwaar op de overheid moet steunen. Efficiency in de gemeente lijke huishouding noemde spr. hoogst belangrijk. Hij erkende, dat op dit punt al voortreffelijk werk is gedaan. Hij wekte het college op deze weg te blijven volgen, desnoods moet het in deze ingrijpende maatregelen ne men. Tenslotte vroeg spr. zich af, of het riet mogelijk is ter verbetering van het financieel beeld tot verkoop van niet-noodzakelijke eigendommen over te gaan. Hij vroeg nog even aandacht voor het uiterlijk van de stad Leiden. Met de heer Meester is hij van me ning, dat het aardig zal zijn de fon tein op de Vismarkt steeds te laten spuiten. Zo duur zal dit niet zijn. Met dit kruimelwerk, dat het aan zien van de stad kan verlevendigen komt de gemeente niet in strijd met de bestedingsbeperking. De heer Stolp (Prot. Chr.) vond het niet juist, dat de regering nog steeds vasthoudt aan een rentegam ma van 4terwijl zij zelf een woningbouwlening van 6 uit schrijft. Hoe wil men in Leiden toch ae kasgelden consolideren? Hij vroeg hoeveel woningen in 1958 gebouwd kunnen worden, afgezien van de fi nanciering. Met belangstelling wacht hij de resultaten af van het onder zoek naar eventuele doublures bij de dienst Sociale Zaken en de Sociale Raad. Zwijgplicht. De heer K. de Bree ging dieper in op het vraagstuk van de geheimhou ding. De onderwerpen, die op de ge heime zittingen zijn besproken, kun nen voor de raadsleden ook op an dere bijeenkomsten actueel zijn. Ge bonden door de zwijgplicht kunnen zij, indien hen naar bepaalde pro blemen gevraagd wordt slechts de schouders ophalen. Naar zijn mening blijven de raadsleden te lang door de zwijgplicht gebonden over zaken, die al lang in behandeling zijn. Hij drong daarom aan op een tijdige ont heffing van de zwijgplicht, de mo tieven, waarmede de zwijgplicht wordt opgelegd, wenste hij concreter gesteld te zien en hij hoopte, dat het college de geheimhouding zo veel mogelijk zal beperken. Dr Knol (Prot. Chr.) belichtte de financiële zijde van de begroting. Hij zei dat de begroting zo nauw ver bonden is aan verschillende econo mische vragen, dat het goed is eerst de economie van het land in het al gemeen te bespreken. Spr. ging ver volgens dieper in op de oorzaken van de conjunctuur-omslag. Hij zei, dat de regering de gemeenten gedwongen heeft de inflatoire tendenz te bevor deren. Ten aanzien van de positie der gemeentelijke financiën ziet spr. enige lichtpunten: de liquiditeit van Leiden is nog behoorlijk, terwijl een tekort nog gedekt kan worden uit de reserves, hoewel men deze maatre gel slechts node moet toepassen. Een ander lichtpunt is de ontwik keling van de rente. Zij vertoont een dalende lijn. Niet tomen. De heer Zunderman (P.v.d.A.) eveneens over de financiën spre kend, zei o.m. dat de autonomie van de gemeenten steeds nauwer be grensd werd. Hij sprak over de psy chologische bezwaren van de beste dingsbeperking. Hij vroeg o.m. bij het vaststellen van de tarieven voor gas en elektriciteit met de belangen van de burgerij rekening te houden. Efficiency in de bedrijven dient op gevoerd te worden. Dit geldt ook voor de gemeentediensten. Ook ver mindering van het personeel kan er toe bijdragen de uitgaven te verla gen. We mogen zeker niet gaan tor nen aan sociale en culturele voor zieningen in de gemeente, aldus spr. Eerder moet men gebruik maken van belastingverhoging, zodat sterke schouders de lasten kunnen dragen. Hij maakte voorts aanmerking op de interpretatie van de vermakelijk heidsbelasting, die eerder naar de letter dan naar de geest wordt uit gelegd. Bazars voor een goed doel, filmmiddagen in clubhuizen, speel tuin-activiteiten worden z.i. ten on rechte belast. Geluk. De heer Portheine (WD) merkte op, dat ook de zelfwerkzaamheid en persoonlijke verantwoordelijkheid bij dragen aan het menselijk geluk. In antwoord op het betoog van de heer Zunderman (P.v.d.A.) zegt hij dat men ook rekening moet houden met het geluk van de mensen, die de be lasting moeten betalen. Zijn fractie is van mening, dat de openbare nutsbedrijven moeten ren deren. Saldi van deze bedrijven mo gen niet gebruikt worden om tekor ten in de gemeentelijke huishouding aan te vullen. De heer Huurman (Prot. Chr.) wees op de dwingende noodzaak in dustrieterrein gerede te hebben. Mr Drijber (WD) meent, dat de PTT niet alles doet om het aantal telefoons uit te breiden. In nieuwe wijken dienen telefooncellen ge plaatst te worden. Antwoorden In zijn antwoord zei de voorzitter van de Raad, dat ook het college het niet nodig vindt een extra-commissie voor de reiniging in te stellen. Het acht het ook niet nodig de commis sie voor openbare werken uit te brei den. Spr. kan zich voorstellen, dat de heer Meester zijn schaapjes gaar ne ergens wil onderbrengen, may dat is geen argument om tot uitbrei ding over te gaan. Over de geheimhouding zei de voorzitter, dat er reden bestaat voor de bezwaren. Het college kan echter niet de zwijgplicht opheffen vóór 'n volgende zitting van de raad is ge houden. Voortaan zal men aan het eind van de zitting vaststellen of de geheimhouding de discussies op de hele zaak betreft. Hij zal deze kwes tie nog nader bezien. Spr. meent dat het goed is, dat de raad iets meer op de hoogte wordt gebracht over de uitvoering van raadsbesluiten. Ook bij de perso neelsvoorziening wordt rekening ge houden met bestedingsbeperking. Het speet spr. dat de heer Zunderman in het openbaar over het werk van een bepaalde ambtenaar gesproken heeft Het college acht de telefoonaan sluiting van groot belang. Ook voor de PTT geldt de bestedingsbeper king. De Centrale te Leiden is bijna vol. De directeur van de PTT te Leiden is ten aanzien hiervan zeer diligent Spr. hoopt, dat het Pilgrim huisje in het voorjaar van het vol gend jaar gereed zal zijn. Aangstig beeld Wethouder Van der Kwaak zei, dat we allen zitten met de vraag hoe we in 1958 de weg moeten vin den. Het zelfbestuur van de gemeen ten is volkomen geblokkeerd. De ge meenten hebben in 1956 19 procent meer geïnvesteerd. Het particulier bedrijf laat echter een stijging van 34 procent zien. Het Rijk tenslotte toont de grootste stijging in inves teringen. Leiden heeft zeker geen over-investering laten zien. Spreker was het er mee eens, dat kasgeld schulden een angstig beeld kunnen oproepen. 1 november jl. was de kas geldschuld van de Nederlandse ge meenten zou echter niet meer dan 660 miljoen mogen bedragen. Het voor schrift slechts leningen van 414 Pc*. te mogen sluiten zet een rem op alle activiteiten der gemeente. Spreker betreurt dit. Men heeft een lening van 20 miljoen tegen 5 pet moeten laten lopen, en dat terwijl de rege ring zelf een lening van 6 pet. uit schrijft. Woningbouw De financiering van de woning bouw zal het Rijk voor zijn rekening nemen. Het college is hier niet ge rust op. De regering beschikt nu over een bedrag van 586 miljoen gulden. Men heeft zich voorgesteld 40.000 woningen te bouwen. Daar heeft men minstens 720 miljoen voor nodig. Waar krijgen de gemeenten het geld van om bouwrijp maken, straataan- leg etc. Boven dit bedrag zijn nog enkele honderden miljoenen guldens nodig. Uit het verdere betoog van de wet houder bleek, dat Leiden nog een uitkering heeft gekregen voor de bouw van 134 woningen. Betreffende de subjectieve verho ging zei spr., dat hij goede hoop heeft dat de uitkeringen over 1956 en '57 elk voor een half miljoen nog plaats zullen vinden. Spreker zei nog dat de vondsten van aardgas in Zuid- Holland zo enorm zijn, dat zij in 1958 een belangrijke uitbreiding aan de gasvoorziening kunnen geven. De ge meentelijke energiebedrijven van Leiden zullen in de komende maan den voor belangrijke investeringen geplaatst worden. Wethouder Van der Kwaak sprak ook over de kern-energiecentrales. Men moet hierover niet te optimis tisch zijn. Tarieven Het college heeft op het gebied van de tarieven der nutsbedrijven nog geen standpunt bepaald. De winst van de electriciteit en gasbedrijven is in vergelijking met andere jaren niet in overeenstemming met de stij ging der productie. De wethouder zei, dat de ambte naar voor de omzetbelasting richt lijnen van de gemeente volgt. Iedere vereniging dit tot de heer Zunder man vindt zijn eigen werk het belangrijkst. Gemeenteraad van Oegstgeest Gisteravond kwam de raad van Oegstgeest in openbare vergadering, onder voorzitterschap van burg. H. L. du Boeuff, bijeen, ter behandeling van de gemeentebegroting 1958. Na de opening werd eerst goedge keurd de begroting van het H. Geest armbestuur en daarna kwam in be handeling begroting Maatschappelijk Werk, welke aangaf 89.400.Mr Slingerberg had verwacht, dat deze begroting, na alle sociale voorzienin gen wel zou dalen, doch spreker ziet een steeds stijgende lijn. Weth. Den Ouden wees op de ho gere kosten van verpleging en sana torium-opname. Algemene beschouwingen werden niet gehouden, doch in verband met de bestedingsbeperking vroeg mevr. Smits voorrang voor bouw 2de open bare school. De heer Van Welsen wees op de noodzakelijke verbreding Warmonderweg en vroeg of de on derhandelingen met Leiden zijn be ëindigd. De heer van Mameren zag gaarne dat aanleg sporevelden prevaleerde. De voorzitter antwoordde, dat als kapitaal kan worden aangetrokken, eerst die werken zullen worden uit gevoerd die productief en het meest gewenst zijn. Over- de verbreding Warmonderweg is men met Leiden ongeveer tot overeenstemming geko men. Hierna werden de ingekomen subsidie-voorstellen behandeld. B. en w. wilden al deze verzoeken afwij zen. Er wordt naar hun mening al te gemakkelijk een beroep gedaan op de overheidskassen en kwijnt tot particulier initiatief. Schoolpsychologisch onderzoek Verzoek van het bestuur Hofdyck- school en r.k. jongensschool om gehe le of gedeeltelijke vergoeding van de kosten van psychologische onderzoek der leerlingen van de hoogste klas sen. Dit schoolpsychologisch onder zoek kan een verkeerde schoolkeuze voorkomen, en heeft de overheid inderdaad enige belang bij een der gelijk onderzoek. Wanneer alle scholen met hun hoogste klassen aan een dergelijk on derzoek mee zouden doen was daar mee per jaar een bedrag gemoeid van 2750. B. en w. zijn tegen inwil liging van het verzoek. Mr Bergmeijer merkt op, dat de overheid er is voor de gemeentena ren. In het algemeen meent spr. dat er juist veel initiatief is. De algeme ne subsidies zijn niet hoog. Wat de (31) gemeente aan culturele subsidies verleent is belachelijk. De k.v.p.- fractie zal alle subsidie-aanvragen op hun meritie beoordelen. De heer van Weizen meent dat be paalde verzoeken wel moeten wor den toegestaan. Mevr. Smit zegt dat er geen sprake is van kwijnende particulier initia tief. Het bloeit juist en is niet bij te houden. Spreekster beschouwt de nieuwe aanvragen om subsidie als kinderen die pas ter wereld komen en die hulp nodig hebben. Mr Slihgenberg kan zich geheel met de afwijzende voorstellen van b. en w. verenigen en zou alle subsidies op de korrel willen nemen of er mo gelijk niet kunnen worden afge schaft. Weth. Simon Thomas zegt dat in verband met rijks financiën de rege ring tracht haar uitgaven te verla gen en heeft dit ook gevraagd aan de besturen van provincie en ge meente. Mr Bergmeyer meent, dat een slui tende begroting altijd nog geen ideaal betekent. De ondervinding heeft dit geleerd. Over het voorstel tot psychologisch onderzoek staakten de stemmen, zo dat daarover in een volgende verga dering weer moet worden gestemd. Verzoek van het bestuur der r.k. meisjesschool om subsidie in de kos ten van het schoolzwemmen, wordt na korte bespreking afgewezen. Die onkosten moeten eventueel uit de gewone vergoeding worden bestre den. Aangaande het verzoek van de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting om de subsidies van 150.op 300.te brengen, zegt mevr. Smit, dat deze commissie op verzoek van het gemeentebestuur drie en twintig jaar geleden is inge steld en veel nuttig werk verricht Met 9 tegen 5 stemmen werd de sub side verhoogd. Door de Nederl. Amateur Unie en door het Werkverband Katholiek Amateurtoneel wordt een subsidie gevraagd van 25.per toneelver eniging in de gemeente. De heer Kerkhoff meent als de plaatselijke toneelverenigingen lid van een der genoemde organisaties zijn, deze subsidie moet worden ver leend. B. en w. zullen hierna informeren Het gemeentebestuur van Leidschendam meent, dat de wijzigingen van het plan Wilsveen naar aanleiding van de bezwaren voor de aardoliewin ning, die het eerste concept opleverde, de merites van dit oorspronkelijke plan niet aantast. In een nota aan de gemeenteraad wordt vastgesteld, dat het gewijzigde plan Wilsveen de gemeente Leidschendam zelfs 145 ha. minder grondgebied zal kosten en dat de aardoliewinning in het gebied van de Zoetermeerse Meerpolder zelfs mogelijk zal maken, dat de plannen, daar tuinbouw te gaan beoefenen, worden gerealiseerd. Door de exploitatie van aardolie in deze polder zal deze namelijk niet meer geschikt zijn voor akkerbouw en veeteelt, maar door het aanleggen van verharde wegen met het oog op de oliewinning des te meer voor de tuinbouw. Over het plan Reyens wordt opgemerkt, dat B. en W. van Leidschendam daarvan nog niet anders dan door de pers vernomen hebben. Gezien de rechten van de Nederlandse Aardolie Maatschappij zal dit plan, naar de mening van B. en W. van Leidschendam, ook moeten worden herzien. Ten opzichte van het plan Reyens wordt daarom nog een afwachtende houding aangenomen. en wordt over dit verzoek in een volgende vergadering beslist. Verzoek van de Centrale Kerke- vormde Jeugdraad een subsidie van 4000.in verband o.m. met de aan stelling van een beroeps-jeugdwerk leider. De heer Oosterom is er in beginsel niet voor een kerkgenootschap sub sidie te verlenen, doch zou de sub side aan de gezamenlijke jeugdver enigingen willen verhogen tot ƒ4000. De heer van Kerkhoff zegt, dat het verzoek zijn volle sympathie heeft en zouden andere jeugdgroepen op voorwaarde van aanstelling ener beroepsjeugdleider ook deze subsi die moeten verkrijgen. Particuliere offers. De heer Van Weizen schetste de vele particuliere offers die zijn ge bracht. Er wordt verder serieus ge werkt. Spr. zou een subsidie van ƒ2000 willen verlenen. De heer Van Mameren toont zich voorstander van inwilligging van het verzoek. De heer Van der Voort wijst op de consequenties indien het verzoek mocht worden ingewilligd. Na repliek van b. en w. zou de heer v. Kerkhof liever nog een jaar willen wachten. In stemming gebracht wordt het voorstel van ƒ4000.subsidie; aan genomen met 86 stem .en. Verzoek Maatschappij van Toon kunst te Leiden om een subsidie over 1957 van 1125 en voor 1958 van 5400. B. en w. staan over dit ver zoek eveneens afwijzend. Mr Bergmeijer meent dat b. en w. hebben verzuimd nadere inlichtingen aan het bestuur te vragen. Het niet meegaan met deze aan vrage zou steunen op andere ge meente zijn. 225 leerlingen uit Oegst geest bezoeken de muziekschool. ïfrevr. Smit verdedigt het verzoek en zou de Maatschappij voor 1958 1125 subsidie willen geven. Met 8 tegen 6 stemmen wordt het voorstel om 5400 subsidie te verle nen verworpen eveneens het voorstel van 1125 subsidie. De Openbare Leeszaal en Biblio theek Reuvens vraagt een subsidie van 3000. De heer v. Kerkhoff wees op de commerciële inslag van Reuvens. Ve le boeken die daar aanwezig zijn kan men ook bekomen in onze plaatselij ke bibliotheken en kath. bibliotheek en leeszaal te Leiden. Wil men subsidiëren dan moet men dit op de eerste plaats onze eigen bi bliotheken doen. Een voorstel van mevr. Smit om 1000 subsidie te ver lenen werd niet ondersteund, Mr Bergmeijer is voor inwilliging van het verzoek der diaconie der Hervormde gemeente om 750 sub ydie in verband met aanstellen van aen maatschappelijk werkster. De heer v. Kerkhoff wijst er op, dat, wanneer op dit verzoek gunstig wordt beslist, er ook de gelegenheid is geopend voor andere kerkelijke richtingen. Het verzoek wordt met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Aan het Rijnlands Lyceum wordt een subsidie verleend van ƒ535. De behandeling der begrotingsarti kelen leverde weinig commentaar. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 15 november 1957 tot en met 28 november 1957 ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Wer ken (Stadhuis, kamer 111) voor een ieder ter inzage zal liggen een plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuiden van de Slaagh- of Stinksloot, ten westen van de Zijl, ten noorden van de Timor- straat en de Ringkade,. ten noorden van de Lage Rijndijk, de Herensingel en de Maresingel en ten oosten van de verbindingsweg naar de gasfa briek, nader aangegeven op de kaart gemerkt KUc-1570 (partieel uitbrei dingsplan „Leiden-noord" 1957), met bijbehorende bebouwingsvoorschrif ten, een en ander vastgesteld door de Gemeenteraad bij besluit van 4 november 1957 met intrekking van het partiële uitbreidingsplan „Lei den-noord", vastgesteld bij raadsbe sluit van 11 juli 1947, zoals dit is her zien bij raadsbeluit van 4 februari 1952 en van 3 november 1952. Leiden, 13 november 1957. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 15 november 1957 tot en met 28 november 1957 ter gemeente secretarie, afdeling Openbare Wer ken (Stadhuis, kaaner 111), voor een ieder ter inzage zal liggen een plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuidwesten van de Maredijk, ten noordwesten en een gedeelte ten zuidoosten van de Boer- haavelaan, ten noordwesten van de bestaande bebouwing langs de noord oostzijde van de Rijnsburgerweg en ten zuidoosten van de Houtlaan, na der aangegeven op de kaart gemerkt Kük-1533 (partieel uitbreidingsplan Leiden-Houtkwartier-noord), met bij behorende bebouwingsvoorschriften, een en ander vastgesteld door de Ge meenteraad bij besluit van 4 novem ber 1957 met intrekking van een ge deelte van het uitbreidingsplan van 6 november 1933, sedert gewijzigd, en van een gedeelte van het partiële uitbreidingsplan „Leiden-Boerhaave- laa/n" vastgesteld bij raadsbesluit van 26 september 1955. Leiden, 13 november 1957. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. MOEDER DOODDE HAAR BABY. Het gerechtshof te Arnhem heeft vandaag de 29-jarige huisvrouw G. H. P. uit Oosterbeek wegens moord op haar zoontje van drie maanden veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar voorwaardelijk met af trek, alsmede voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering. De vrouw heeft bekend op 16 maart 1953 haar kind in een put te hebben verdronken. De misdaad kwam aan het licht na een onderzoek dat volgde op een controle van het bevolkings bureau van de gemeente Renkum. In Hotel Krasnapolsky te Amsterdam begon woensdag ochtend de zevende nationale competitie van de Ne derlandse Bartenders Club. De foto laat zien hoe een van de leden van de jury een aantal cocktails beoordeelt op de geur.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8