„Door samenwerking bereid in de wereld van morgen te stappen" Fa. L. H. B RIJN EN Welvaart moet komen van fabrikanten, boeren en kooplieden ffiekaiae de muziek h alle& aan pCaótic Brand in de Boshuizermolen te Leiden DONDERDAG H NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 A. VAN DIJK (KVP) IN DE LEIDSE RAAD: Géén uitbreiding raadscommissies De fractie-voorzitter van de Katholieke Volkspartij de heer A. van Dijk, stelde in zijn algemene beschouwing over de begroting 1958 van de ge meente Leiden vast, dat we leven in een bij uitstek dynamische tijd. De internationale spanningen veroorzaakt door het geweldadig optreden van Rusland in Hongarije, de strijd om het behoud van de vrije doorvaart door het Suezkanaal, zijn al weer wat geluwd. De val en ontluistering van Stalin kan ons ook al niet meer boeien, ook al vanwege het feit dat nadien zo vele satellieten van Stalin van het toneel verdwenen zijn. Wij zijn intussen al overgeschakeld van Spoetnik I naar Spoetnik II. onmogelijkheid verkeerde om zeer actueel probleem op de juiste wijze toe te lichten. Het politieke tintje Spr. heeft zich echter als levensre gel voorgehouden, zich van de alar merende headlines van de wereldpers los te maken. Hij bepaalde zich ver volgens in een zakelijk betoog tot de memorie van antwoord op de vra gen van de raadsleden. Na nog even uit het spoor geraakt te zijn door de woorden van lof over het bezoek van de raad aan de ten toonstelling „Het Atoom", van welke tentoonstelling hij niet zo enthousiast vandaan is gekomen, trad hij met de volgens punten uit de „memorie" weer in het goede spoor van de be- groting en de politeke beschouwin gen. Met het antwoord van het college gegeven op vraag 7 kan hij zich vol komen verenigen, ook hij zag voor de vorming van een commissie uit sluitend belast met de problemen van de reinigingsdienst geen argu menten. In de memorie van antwoord wordt ook gevraagd of het niet goed is de commisise voor Openbare Werken uit te breiden. Het college acht geen termijn aanwezig het systeem van vier leden per commissie te wijzigen. Systemen echter kunnen in de grote politiek gewijzigd worden mèt of zonder motivering. Daarom is het goed dieper op de zaak in te gaan. Belangrijk achtte spr. de motievert van de raadsleden (de P. v. d. A.- fractie) die de vraag gesteld heb ben. Het is duidelijk, dat de heer Mees ter al zijn fractieleden in een com missie wil onderbrengen. „Wij trap pen daar niet in", aldus de heer Van Dijk. Men kan nu wel aanvoeren, dat een commissie van bijstand geen politieke instelling is, door het plaatsen van twee leden in één commissie kan de betreffende commissie wel degelijk een fel politiek tintje krijgen. Spr. denkt hierbij bijv. aan de commissie van onderwijs. Men zou een commis sie kunnen krijgen met twee P. v. d. A.-leden onder voorzitterschap van een P. v. d. A.-wethouder. Geheim. In het vervolg van zijn beschou wing i'ei de heer Van Dijk dat on danks bepaalde meningsverschillen ten aanzien van de te behandelen agendapunten van de raadsagenda, er in de raad een goede sfeer heerst. Om deze sfeer zoveel mogelijk te kunnen behouden is nodig dat de on derwerpen zo concreet mogelijk ge steld worden, zodat over de beteke nis geen misverstand kan ontstaan. Een zelfde gedragslijn dient zeker Hij bleef het betreuren, dat de meerderheid van de reed geen gevolg aan zijn verzoek om uitstel van het voorstel „afbraak van de panden Wa- tersteeg no. 1 en 3 en Hogewoerd 24 26" heeft willen geven. Over zijn beroep op de kroon ten aanzien van dit voorstel kon hij nog géén nadere mededelingen verstrek ken. Preadvies. Hij bracht ook ter sprake de ge woonte van het college om bepaalde voorstellen van de leden van de daad in preadvies te nemen. Sommige raadsleden voelen zich al zeer verheugd als hun voorstel het zover heeft gebracht. Naar zijn ge voel is het ook wel eens een vrien delijke geste om uit de moeilijkheden te komen. Minder prettig en veel minder za kelijk wordt het echter, wanneer een voorstel in de kluis wordt opgebor gen, en met andere woorden het pre advies ten enenmale uitblijft. Het is nu 3 jaar geleden, dat door de heer De Bree en hem een voorstel tot herziening van de verordening re gelende de huurbijslag voor grots ge zinnen aan de raad werd gedaan en door het college in preadvies werd genomen. Wanneer kunnen wij nu dit preadvies verwachten?, aldus de heer Van Dijk. Financiën. De toestand van de gemeentefinan- ciën noemde hij niet gunstig: een te kort van ƒ22.300.000,is zo maar niet weggewerkt. Bovendien is het nog lang niet ze ker dat het hiertoe beperkt blijft; zo staat b.v. in het geheel njet vast of de gemeente het bedrag van 225.000, terzake ontvangsten van de duinwa terleiding zal ontvangen. Het vorig jaar al heeft spr. be toogd dat het volgens zijn fractie nog niet noodzakelijk was de vlag van de bezuiniging aan de hoogste mast te laten wapperen. „Wij behoeven het ook nu niet te doen; de regering heeft het al voor ons gedaan in de vorm van de beste dingsbeperking, een beperking die ongetwijfeld het verzorgingspeil voor velen zal aantasten." Aan de hand van enige citaten uit beschouwingen in de raadszitting van voorgaande jaren toonde de heer Van Dijk aan, dat de houding ten aan zien van de gemeentelijke financiën snel kunnen wisselen. Het is met het geld net als met mensen die ziek zijn: de koorts is niet altijd even hoog en wellicht keert spoedig het getij ten gunste. „De bereidheid tot zoveel mogelijk samenwerken straks ook in Euro pees verband moet ons het ver trouwen geven met optimisme te stap pen in de wereld van morgen. De houding der communisten. In het verloop van zijn rede zei de heer Van Dijk, dat ook hij be nieuwd is naar het antwoord van de C.P.N.-fractie over de kwestie Hongarije een vraag, die de heer Van Weizen sinds een belofte van het vo rig jaar nog niet beantwoord heeft. Goede Muziek kan Uw leven mooier en rijker maken, speciaal in deze zo zenuwslopende tyd. In onze reeds oude muziekzaak leerden velen luisteren, hetzij naar pianospel of naar de mogelijkheden van een modern radiotoestel of een wer kelijk goede grammofoon. Ook U kunt in onze rustige omgeving een prachtige collectie toestellen beluisteren en daarna Uw keus maken. Zelfs de prijs van iets goeds zal U meevallen. Maak er een St. Nicolaas-cadeau van voor Uw gezin of voor Uzelf. i\a TURFMARKT 7 Schrale huid kloven, gesprongen handen, wintervoeten: Klooster balsem maakt uw huid weer gaaf. Kloosterbalsem ontsmet en geneest J Advertentie Dokter Kortmann: Leiden moet bedrijfs leven activeren Mr. C. J. Woudstra, woordvoerder van de protestants-christelijke frac tie zei, dat de gemeenten de laatste tijd meer in de publieke belangstel ling hebben gestaan dan in lange tijd het geval is geweest. En dat op een pikante manier, t.w. als grand seig neurs, die maar raak hadden geleefd, daar die ondertussen duizelingwèk- kende kasgeldschudden hadden. Spr. meent, dat een onjuiste voor stelling van zaken moet worden weersproken. De critici vergeten dan dat de gemeenten met hun financiële politiek afhankelijk zijn van hun voogden en toeziende voogden in Den Haag. Als er van schuld sprake is, dan ligt die daar. De centrale overheid draagt de verantwoorde lijkheid voor 's lands financiën, de gemeentefinanciën daaronder begre pen. Te weinig Tegenover de bewering, dat de ge meenten te veel hebben besteed, kan met evenveel recht worden ge- t steld, dat de gemeenten te weinig te worden gevolgd indien bepaalde *Jebb?n geïnvesteerd Met name Lei- besluiten moeten worden genomen op grond van mededelingen, welke door het college in een geheime raad zijn gedaan. i Deze geheimhouding moet zeker niet langer duren dan strikt nood zakelijk is. Spr. herinnerde aan de moeilijke positie waarin hij in een raadsverga dering verkeerde doordat hy in de den heeft, ondanks de hoogconjunc tuur, nog steeds een tekort aan wo ningen, heeft nog steeds geen grote maatregelen genomen op verkeers gebied, mist nog steeds een moderne veemarkt en een nieuwe zwemin richting. Bedrijfsleven Tariefsverhoging laatste maatregel Dokter Kortmann (KVP) stelde gisteravond in de zitting van de Leidse Raad vast, dat de geleidebrief by de begroting in mineur gesteld is. Na de vette jaren kwamen de ma gere jaren opzetten. Met cijfers en procenten gaf hij een beeld van de overbesteding in Nederland, die tot bestedingsbeperking moest leiden. In 1956 kon men reeds een discon gruentie zien tussen lonen en ar- beidsproductieviteit, waaruit een veel te grote invoer resulteerde. 1957 heeft de inktzwarte nota gepresen teerd. Het vorig jaar heeft spr. al betoogd dat een goede sociale struc tuur niet denkbaar is zonder een ge- zonde economische basis. De verho ging der uitgaven dient door verho ging der inkomsten gedekt te wor den. Hy vraagt welke maatregelen de gemeente zelf denkt te nemen ter verdediging van haar autonomie door een rationele vermindering der uitgaven zelf tot een bezuiniging te „Welvaart moet eerst verdiend I komen. Opdat men niet gedwongen worden. De welvaart moet komen van de fabrikanten, de boeren en de kooplieden, kortom van de onder nemers, van de arbeiders en van het productie-apparaat dat te hunner beschikking staat. Leiden zal er in tussen goed aan doen wanneer zij nu en in de naaste toekomst deze waar heid bijzonder in het oog houdt. On der de vele belangen, welke zij heeft te behartigen, zullen die? activiteiten, welke het bedrijfsleven kunnen be vorderen, speciale aandacht moeten vragen." De heer Woudstra waarschuwde tegen de centralisatie van het Rijk. Zij spreekt o.m. uit de omstandig heid, dat het de gemeenten onmoge lijk is gemaakt zelf geldleningen aan te gaan; het Rijk doet dit wel voor hen. Spr. zag voor de gemeenten kansen in een onafhankelijk .college, bestaande uit vertegenwoordigers der gemeente die het beheer van het ge meentefonds ter hand neemt. In verband met de overschrijding der ramingen van de kosten van het openbaar lager onderwijs over de vijfjarige periode 19481952 ten be drage van ruim vier ton, vroeg hy of de kosten van het openbaar lager onderwijs niet nauwkeuriger kunnen worden geraamd. Zijn fractie is voorts van mening, dat een Commissie voor de Reini gingsdienst voorshands geen aanbe veling verdient. De speciale kennis, welke voor deze commissie wenselijk is, is identiek met die welke bij de leden van de commissie openbare werken wordt verondersteld. Ten slotte merkte de heer Woud stra op, dat vraagstukken betreffen de het samengaan van A.R., C.H. en G.G.P. niet in de raad thuishoren. In Amsterdam is woensdag de „Macro Plastics Beurs geopend. De muziek op deze tentoonstelling waar het alles plastic is, wat de (plastic) klok slaat, wordt ver zorgd door de pianist P. Botschuiver, die een plastic vleugel bespeelt. We zien de heer Botschuiver tijdens zijn speL wordt door de centrale overheid. Een bekwamen bestuurder moet in moei lijke jaren de klippen kunnen om zeilen. De ingeslagen weg tot interne reorganisatie en verhoogde bedrijfs efficiency moet met nog meer vaart gevolgd worden, wil men uit dit slop geraken. Spr. meent, dat de gemeenten ook collectief iets zouden kunnen on dernemen. Is het niet mogelijk dat een -orgaan als de Vereniging van Ned. Gemeenten de regering sug gesties doet om uit de impasse te geraken? Men zou er op kunnen wijzen hoe de arbeidsproductiviteit gestimuleerd kan worden, kunnen adviseren tot een degressieve belas- tingpolitiek, zoals die de laatste ja ren in Duitsland met stijgend suc ces beoefend wordt. Na de pricipiele, stelde spr. nog enige zakelijke vragen. Hij vindt de methode om 5-jaarlijkse afrekening a 400.000 te dekken met geld uit het nivelleringsfonds der lichtfabrie ken uiterst bedenkelijk. Hij hoopt, dat de tariefsverhoging der lichtbe- drijven een allerlaatste maatregel zal zijn, Do dienende functie van de gemeenschap moet prevaleren boven de steunende functies van de ge meente. Een grens aan de overheidsbemoeiing De heer J. G. Hagens, fractievoor zitter van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, begon zijn alge mene beschouwing met een in mineur gesteld overzicht van de verhouding Rijk-gemeente. Hij concludeerde, dat de gemeenten moeten besluiten uit gaven te doen, terwijl ten aanzien van de dekkingsmiddelen niets vast staat. Men moet maar afwachten of men later in staat is te betalen. Spr. sluit zich aan by de leden van de Raad, die in het sectie-verslag hun bezorgdheid tot uitdrukking brachten over het grote begrotingstekort 1958 en de stijging van het tekort verge leken bij dat van 1957 met 25 pro cent. Sprekend over de eventuele ver hoging van de tarieven van gas en electriciteit geeft spr. uitdrukking aan zijn vrees dat B. en W. in feite al overtuigd zijn, dat tariefsverhoging noodzakelijk is en dat van bezuini ging in andere sectoren van de ge meentelijke huishouding wel niet veel terecht zal komen, terwijl het toch de bedoeling van de centrale regering is, dat bezuinigingen zullen worden doorgevoerd. Hy vroeg zich af, of de raad zich niet vertrouwd moet maken met de gedachte, dat er een grens moet komen aan de veler lei overiieidsbemoeiïngen. Natuurlijk zien wij wel in, aldus de heer Hagens, dat het uitermate onplezierig is, verworvenheden te moeten prijsgeven en misschien wel wat te moeten teruggaan in het veelgeroemde verzorgingspeil en even natuurlijk is het, dat wij dit niet bepleiten met vreugde in het hart, maar wij herinneren ons toch de woorden uit de geleidebrieven van de begroting 1957, dat de verzorgings- grens daar ligt, waar de financiën ophouden aanwezig te zijn. De heer Van Weizen (CPN) sprak onder meer over de kwestie Honga- rye. Hij gaf antwoord op de uitnodi ging van de heer Meester een ver klaring af te leggen en citeerde het Leids Universiteitsblad. Een Hon gaarse student schreef hierin, dat (Advertentie) „Dat ding moet toch weg Kwajongensspel of vernielzucht? „Je moet toch wat doen op een vrije woensdagmiddag", zullen straat jongens uit Leid en-zuidwest gedacht hebben, toen ze in de afgelopen maanden de Boshuizer molen tot hun speelterrein verklaarden. Het bord je „Levensgevaarlijk" negerend, keilden ze stenen door de ruitjes of klommen ze tot boven in de kap, die ze langzamerhand sloopten. Ook vlot je-varen op deuren en schotten, die tevoren vakkundig werden weg gebroken, schonk de apachen een diep genoegen. Het behoeft geen verwondering, dat de toch reeds ten dode gedoemde molen er in korte tijd nogal levensmoe uitzag. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie vonden jeugdige straatslij pers, dezelfden van altijd, de tijd aangebroken om het honderdvijftig jaar oude bouwwerkje maar eens in brand te steken. Met vier „man" zijn de boosdoeners in de molen geklommen om een vuurtje aan te steken. Even later za gen kinderen, die op het sportveld aan de Montgomerystraat speelden het joelende gezelschap zich door het half dichtgetimmerde deurtje wrin gen om zich in aller ijl uit de voe ten te maken. Een meisje wist een van hen te grijpen, maar in het ge vecht, dat volgde delfde zij het on derspit. Langzaam kringelde vuil grijze rook uit de molenkap en even later braken de vlammen door de dakbedekking heen. De inderhaast gewaarschuwde branJweer, liep met een gehele bluseenheid vast in het zand van de opgebroken rijweg. Ge lukkig juist voor de toegang tot het sportveld, waarover toen toch nog een slang kon worden uitgerold. Het vuurtje wilde niet erg doorzet ten. Niettemin deed de felle wind steeds nieuw vlammetjes uit de oude balken opschieten, die zich kronke lend en sissend als een nijdige slang verzetten tegen de twee onverschil lige waterschralen, die de brandweer kwistig gebruikte. Eerst vóór kwart voor vier had men het vuur geheel onder de knie. Toen echter moest de nieuwe kraanwagen de vastgelopen brandweerauto's uit hun gevangen schap gaan verlossen. Dat bleek een peuleschilletje maar al met al had de pyromanie van een aantal straat jongens de gemeente Leiden zoveel last veroorzaakt, dat de politie grote interesse voor hen toonde. Op aan wijzing van kinderen uit de buurt wist men één van de daders een elfjarige jongen al spoedig te identificeren. Meneer was voort vluchtig en kon dus geen visite ma ken op het bureau. De molen in de Bos- en Gasthui- ze'rpolder zou naar alle waarschijn lijkheid toch worden afgebroken. Hy was echter nog eigendom van de ge zamenlijke ingelanden van de pol der, dat in ampele besprekingen ge wikkeld was met de gemeente Lei den. De kwajongens konden nog wel eens spijt krijgen van hun zucht naar verstrooiing. Amerika jarenlang tot het verzet in Hongarije had opgehitst. „Frankrijk en Engeland visten in troebel wa ter; zij vielen Egypte aan. Zijn wij niet allen de slachtoffers van een politiek spel met als motto: „Verdeel en heers?" Zijn standpunt t.a.v. het optreden van de Sovjet-Unie is, dat de voor naamste krachten in Hongarije een contra-revolutionaire beweging heb ben gewild. De Sovjet-Unie herzag hierop zijn besluit de troepen terug te trekken. Dit he t ons wellicht be hoed voor het uitbreken van een oorlog in Europa. Hij voelt zich verplicht op zijn beurt aan de heer Meester te vragen met prof. Tinbergen: „Waar is het socialisme aangeland? Prof. Banning heeft gesteld, dat op de duur coëxi stentie met de communisten niet te vermijden is. In het licht van de hedendaagse ontwikkeling kunt gij samenwerking met de communisten niet uit de weg gaan, zo sprak het Leidse raadslid, anders raakt u ongewild verzeild bij het kapitalisme. Bezoekt de Leidse raad! U krijgt er gratis koffie De bestedingsbeperking maakt op de raadsleden zulk een diepe indruk, dat er alleen nog maar zuinigjes ge- geglimlacht wordt. Men weet niet waar de besparingen vandaan moe ten kometi. Daarom was het zo ver wonderlijk tegen een uur of negen gisteravond de bode van het stad huis met plechtige tred de publieke tribune te zien beklimmen. Hij droeg een blad met vijf dampende koppen koffie voor zich uit. De verbazing maakte vijf bur gers van Leiden op de tribune waaronder de trouwe rechercheur die er op moet toezien, dat er in deze volksgalerij geen revolutionaire plannen worden beraamd nog stiller dan zij volgens het reglement van orde al moeten zijn. Zij aanvaardden het verkwikkende vocht en namen het daarna zwijgend tot zich. Maar zo'n gebaar werkt toch inwendig door. Met meer belangstelling dan voor heen hebben zij de debatten gevolgd. Zij waren in een aangename koffie- roes, die hen zelfs glimlachend deed opzien naar de plannen om het gas en electrisch duurder te maken. De debatten waren voor hen klare koffie. Moge dit de burgerij een opwek king zijn hedenavond in grote ge tale de zittingen van de Leidse raad te bezoeken. Wij zouden zo graag weer eens de tijd willen beleven, waarin de voorzitter het tierend volk op de tribune tot de orde roept. Er is nog zo weinig passie tn de Neder landse politiek. Politieke passiemoor den zijn uit de motie, er wordt he laas niet meer met inktpotten ge gooid, maar misschien kunnen kof fiepotten tot een verandering van de politieke zeden bijdragen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7