Nog steeds overbesteding Verscherping van de toestand door ;r en Reisbureau was moeilijk drijvend te houden Ruimere aanbieding van arbeidskrachten leidde tot strengere keuze DONUtuUAG 14 NOVEMBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Minister Hofstra in Tweede Kamer: In zijn antwoord aan de leden van de Tweede Kamer, die veelal in cri- tische zin over de bestedingsbeperking hebben gesproken heeft de minister van Financiën, mr Hofstra gisteren gezegd, dat er nog steeds sprake is van overbesteding. Spreker betoogde, dat niet alleen, de overbesteding onverminderd voort duurt, maar dat de investeringen zowel in de particuliere als in de over heidssector een ernstige verdere verscherping van de toestand doen zien. De bestedingen hebben de neiging zich uit te zetten; ook in de overheids sector is die neiging niet afwezig, zegt de minister. Voor de publieke sector staat een moeilijk jaar voor de boeg. Er zal zelfbeheersing moeten zijn bij het bepleiten van nieuwe uitgaven. Er zullen prioriteiten moeten worden opgesteld. Naar hun urgentie zullen de werken geklasseerd moeten worden en de gemeentelijke uitgaven zullen daarbij dienen te worden ingepast. Voor grotere bestedingen in de wo ningbouw moet men elders ruimte vinden. De prijs van de woning bouw zal door beperkingen in andere sectoren moeten worden betaald. Er zal naar gestreefd moéten wor den de uitgaven binnen de cijfers der begroting te houden. Wanneer nieu we uitgaven nodig zijn zal men de middelen moeten vinden in verminde ring van andere posten. Zuinige regering. Doelmatigheid in de rijksdienst heeft de aandacht der regering, ver zekert de minister. Wat het aifkap pen van taken betreft waarschuwt hij tegen al te grote verwachtingen. Dat overheidsdiensten zo maar ge groeid zijn, bestrijdt spr. De regering heeft ernstig naar beperking der uit gaven gestreefd en is daarbij niet zonder succesgebleven. Het maxi mum der bezuinigingen voor 1958 is bereikt, behoudens wijzigingen in het beleid, waarmede de Kamer het ove rigens wel eens bleek te zijn. De minister zou het toejuichen als hier de militaire diensttijd zou kun nen worden verkort, zoals de heer Gortzak bepleitte, maar hij adviseert hem eens te informeren hoe lang deze in Rusland is. Eenzelfde advies geeft hij de heer Gortzak met betrekking tot de inkomstenbelasting. De 7.eer hoge inkomens in Rusland betalen bijna geen belasting. Overigens is een vergelijking met Rusland moeilijk omdat de levensomstandigheden zo heel anders zijn. In plaats van wat men hier het werkende volk noemt heeft men daar het slavende volk. De voorgenomen belastingverhogin gen zullen van tijdelijke aard zijn, zo zegt spr, hij gelooft niet, dat een bescheiden tijdelijke verhoging der vermogensbelasting zo ernstige eco nomische gevolgen zal hebben als wordt voorgeschildri d. De gemeenten. De gemeenten zullen zich ook in 1958 moeten beperken. Dg regering wil niet het uitgavenpeil bevriezen. Het vasthouden van het renlegam- ma echter is noodzakelijk geweest. De gemeenten zijn daardoor tijdelijk Vragen over een vragenlijst Het Eerste Kamerlid mevrouw SchouwenaarFranssen heeft aan de ministers van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van economische zaken schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat op het gymna sium te Leiden aan de leerlingen van de eerste klasse door een enquêtrice van het centraal bureau voor de sta tistiek een vragenlijst ter invulling is overgelegd, waarin, behalve vra gen over huiswerk en televisie, ook vragen zijn gesteld over de verhou ding tussen ouders en kinderen, o.m. over de huiselijke tucht? 2. Zo ja, achten de ministers het stellen van dergelijke vragen niet on pedagogisch en ongepast? 3. Kunnen de ministers mededelen, met welk doel bovengenoemde vra gen waarop men uiteraard geen ob jectief-zakelijke, doch slechts sub- jee tief-persoonlijke antwoorden kan verwachten, door het C.B.S. aan deze leerlingen zijn voorgelegd? 4. Zijn de ministers van opvatting, dat het stellen van vragen, het hui selijk leven van scholieren betreffen de, op de weg van het C.B.S. ligt? VRAGEN OVER MAXIMUM SNELHEID Het lid van de Tweede Kamer, de heer Peschar, heeft aan de minister van verkeer en waterstaat de vol gende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat het college van b. en w. van de gemeente Haarlem zich op 25 oktober j.l. tot de minister van verkeer en waterstaat heeft ge wend voor de rijksstraatweg in die gemeente geen gebruik te maken van de mogelijkheid om de toegesta ne snelheid op 70 km per uur te be palen? 2. Wat is de reden, dat op deze weg, die met name voor oversteken de voetgangers gevaarlijk is, de toe gestane snelheid inmiddels toch op 70 km is gesteld, en waarom is hier over geen overleg gepleegd met voor noemd college? 3. Is {le minister bereid, de geno men beslissing in nadere overweging te nemen en hierbij overleg te ple gen met b. en w. van Haórlem. van de kapitaalmaikt weggehouden. De gemeenten hebben hierdoor z.i geen schade geleden Hij erkent, dat de gemeenten het moeilijk hebben maar hij bestrijdt de bewering, dat de gemeentelijke activiteiten abrupter zijn afgebroken dan andere. Het Rijk heeft misschien meer gedaan dan in ovrreenstemmin? 's n et de autono mie der gemeenten. Een gedeelte van de woningbouwle ning zal gebruikt worden voor finan ciering van de afbouw van werken, die in 1957 onder handen waren; een gedeelte zal worden bestemd voor in 1957 aan te vangen werken. Over de tegemoetkoming in de huren in ver band met de hogere t*»nte is nog geen beslissing genomen, zodat de minister daarover geen mededelingen kan ge ven. Bezit. Verdeling van de besparing over zoveel mogelijk groepen van de be volking, of men dat nu bezitsvorming of anders wil noemen, is een zaak, welke naar 's ministers oordeel alle aandacht waard is. In het verloop van zijn rede heeft de minister in antwoord op opmer kingen van de heer Vondeling te kennen, dat er z.i. geen grondwette lijk bezwaar tegen is, als de minister by algemene maatregel van bestuur gelegenheid wordt gegeven binnen de grenzen der wet belastingtarieven te wijzigen. Loonbeleid. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer Suurhoff, zegt dat het verwijt als zou het loon beleid hoofdzakelijk aanleiding zijn tot overbesteding, onjuist is. De minister van economische za ken, de heer Zijlstra, meent, dat de inflatiebestrijding moet gebeuren met een open oog voor de mogelijkheid, dat deflatoire tendenzen zouden kun nen opkomen. Met het oog op het verder te voe ren prijsstabilisatiebeleid zegt spr. met delen van het bedrijfsleven overleg te plegen. Daarbij komen drie punten aan de orde. Op de eerste plaats overleg over dot procedure hij prijsverhogingen,, het aantal zal z.i niet groot meer zijn. Op de tweede plaats zullen dalingen in de grond- stoffenprijzen op overeenkomstige wfjze in het prijsniveau worden doorgegeven als bij stijgingen ge schiedt. Op de derde plaats heeft hij zich bereid verklaard nader te over leggen met bedrijfstakken om na te gaan of in bepaalde gevallen van een specifiek beleid kan worden afgezien. Belasting ongehuwde vrouw. Aan het eind van de zitting, na re pliek der Kamerleden, verklaart mi nister Hofstra nog, dat de kwestie van de inkomstenbelasing van de gehuw de vrouw, waarover mevr. Lips Odinot in eerste termijn heeft ge sproken, zijn ernstige aandacht heeft. Spr. meent er geen afzonderlijk wets ontwerp voor te moeten indienen. De kwestie komt aan de orde bij de al gemene belastingherziening, waar voor het ontwerp over enkele maan den zal worden ingediend. Hoest niet langer Neem toch ABDIJ SIROOP. Die zuive^ Uw luchtweger snel en grondig Ik heb altijd een fles in huis. ABDIJSIROOP/otoo' Zien waar de boot strandt.... Mishandeling van boekhouder berecht Medio augustus stond de reizende wereld van Nederland op zijn kop. Er waren rare dingen gebeurd bij een reisbureau te Rotterdam. Bedra gen zouden verdwenen zijn, mensen waren niet aan hun trek gekomen, kortom er was opschudding. Het faillissement van de N. V. werd aangevraagd en bij het kantoor heb ben zich wilde tonelen voorgedaan. Dit zei gisterochtend mr. H. van Buuren, of icier van justitie te Rot terdam, toen zich de 56-jarige direc teur van de N. V. en diens 51-jarige echtgenote, beiden uit Rotterdam, voor de politierechter wegens mis handeling van hun boekhouder had den te verantwoorden. De vrouw zou de boekhouder met een schoen op het hoofd hebben geslagen en haar echtvriend zou daar enige stompen in het gelaat aan hebben toegevoed. Dit gebeurde op 29 augustus. De vol gende dertien dagen zaten het echt paar in voorlopige detentie. Elk hun ner werd door de politierechter ver oordeeld tot twee weken gevangenis straf met aftrek van een we^k voor arresten een week voorwaardelijk, na een eis tegen el'k van 50.boete of 20 dagen en een week voorwaar delijk. Zelfstandigen. Uit het verhoor bleek, dat de echte lieden een N. V. voerden, die Rijn reizen naar Duitsland organiseerde. Zij hadden twee schepen, waarop ze zelf meevoeren. De boekhouder bleef achter en voerde de administratie, maar volgens de echtelieden „slecht". Hun faillissement weten ze aan hem en toen zij de kans kregen, moest hij het ontgelden. „Ik was door het dolle heen" zei de vtouw gistermor gen. Verder zei de officier in zijn requi sitoir, dat op een gegeven ogenblik verdachten, hun zoon en de boekhou der tezamen op verzoek van de curator, op kantoor waren. Toen speelde de gebeurtenissen zich af. De proporties zijn nu teruggebracht en het is nu niet meer de opzienbarende zaak van toen. Mr. J. Slijper, raadsman van ver dachten, belichtte de keerzijde van de medaille. Zijn cliënt had de boek houder van de administratie op de hoogte gebracht en liet hem de zaak achter. Op de boot ging het niet naar wens en verdachte wilde er' zelf op gaan varen. Zijn vrouw nam de lei ding op het tweede vaartuig op zich. Op kantoor gebeurden evenwel veel dingen, die niet door de beugel kon den. Er was ook een boekingskantoor voor de reizen en de vrouw van de boekhouder had hier de leiding. De linkerhand weet niet Zij ontving daarvoor een salaris, maar stond onder haar meisjesnaam ook op de Rotterdamse loonlijst. Zijn cliënt, die niet wist dat zijn faillisse ment was aangevraagd, is ervan overtuigd, dat een redelijk beleid en goed aanwenden van de ontvangen gelden een debacle had kunnen voor komen. Bovendien hoorde zijn cliënt na zijn terugkeer in Rotterdam, dat de boekhouder die volgens pleiter niet slecht had gevaren, na het fail lissement de huur van het pand en de inventaris wilde overnemen. Pleiter noemde het ongelukkig, dat allen op hetzelfde ogenblik ten kan tore waren uitgenodigd. Verdachten waren gespannen tot het uiterste en op van de zenuwen, toen kwam de boekhouder binnen met een grijns op het gelaat. „Dat Is teveel geweest", aldus de raadsman. Huishouden van Jansteen „Deze kwestie is blamerend en schendt het prestige van de raad". Dit zei burgemeester J. I. M. Reuser, toen hij maandag met enkele andere vroe de vaderen vergeefs had gewacht op de rest van de raad van St. Jansteen, volgens het reglement eerst een kwartier en toen nog een halfuur. Maar het vereiste aantal van de 11 moeten er ten minste 6 present zijn kwam niet opdagen. Enkelen waren ziek, maar de meesten hadden bezwaar tegen het vergaderuur: op maandagmorgen. Ook vorige week ging de vergade ring door deze merkwaardige „sta king" niet door. Drie raadsleden arri veerden toen, nadat de vergadering reeds was verdaagd. Burgemeester Reuser heeft nu ge zegd, dat de volgende zitting zal doorgaan „al is er slechts één raads lid aanwezig". Aldus ontlenen wij aan ,,De Telegraaf". Als loodsen staken Twee vrachtschepen, het Neder landse motorschip Steven en een Noorse boot zijn in aanvaring geko men met de betonnen kademuur in de sluis, die toegang geeft tot de Canadese haven Iroquois in de St Lawrence rivier. De kade is op ver scheidene plaatsen beschadigd. Door een staking van de loodsen verloopt de scheepvaart op de St. Lawrence al dagenlang zeer moeilijk. Maandag liep vlak voor de haven van Iroquois een Noors schip aan de grond. Indexcijfer lager Het indexcijfer van de kosten van levensonderhoud bedraagt over de maand oktober 118. Vergeleken met september is dit een daling van één punt. Minister Zijlstra, die dit in Tweede Kamer meedeelde, hoopte dat de beweging omlaag zich zal doorzetten en dat zijn beleid daartoe zal bijdragen. Varkensexport naar Italië goedgekeurd Het produktschap voor vee en vlees heeft zich op zijn te Utrecht gehouden vergadering uitvoerig be ziggehouden met het verlenen van een subsidie op varkens die naar Italië worden geëxporterd. Aan het slot van de beraadslagin gen werd besloten, een subsidie van 10 cent per kg. te verlenen op var kens die naar Italië worden geëxpor teerd tot een gewicht van 125 kilo'. Men heeft overwegende bezwaren tegen subsidiëring van zwaardere varkens dan 125 kilo. De situatie op de Engelse markt geeft enige hoop mede in verband met de a.s. feestdagen. De prijs van de baconvarkens werd gehandhaafd op ƒ2.10 per kg. geslacht gewicht. Op zyn vorige vergadering heeft het produktschap een subsidie ver leend van ƒ25.000 teneinde een on derzoek in te stellen naar de renta biliteit van het zgn. Pietrainvarken. Dit is een varken van een ander type dan in Nederland gefokt wordt. Het levert niet zoveel spek en zou daar om het spekprobleem in Nederland kunnen oplossen. BESPREKING OVER DE VLEES- PRIJZEN. Vrijdag zal er een bespreking wor den gehouden tussen het bestuur van het bedrijfschap voor het slagersbe- drijf en de directeur-generaal van handel en nijverheid van het ministe rie van economische zaken over de ontwikkeling van de vleesprijzen. Geen hogere lonen bij N.S. De minister van Verkeer en Water staat heeft het standpunt ingenomen, dat een herziening van het reglement dienstvoorwaarden, waarbij de loon. en arbeidsvoorwaarden van 't spoor wegpersoneel geregeld zijn, ingaande vóór de afloop van' de geldigheids duur van de huidige dienstvoorwaar- den (30 jumd 1958) niet in overweging kan worden genomen. Van dit standpunt, dat nu per dienstorder aan het spoorwegperso neel bekend zal worden gemaakt, heeft de directie aan de personeels- raad mededeling gedaan tijdens een buitengewone conferentie op 12 no- vecmiber. De personeelsraad heeft met grote teleurstelling en met ernstige ont stemming kennis genomen van het standpunt van de minister, dat naar de mening van de personeelsraad, in het kader van het algemeen loonbe leid 'neerkomt op een exclusieve be handeling van het spoorwegpersoneel. Uit het feit, dat de drie vakbon den voor spoorwegpersoneel op zeer korte termijn in een gecombineerde ■hoofdbesturenvergadering bijeen zul. len komen om zich te beraden, blijkt dat deze niet zullen berusten in deze afwijzing. Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de be groting 1958 van maatschappelijk werk werd in 1956 op grond van de woonruimte wet 1947 in 1882 geval len een gehele woning gevorderd voor onbepaalde tijd en in 220 ge vallen een deel van een woning. In 20 gevallen werd een gehele wo- 1 ning gevorderd voor een bepaalde tijd. In 1957 (tot 1 oktober) werd in 1296 gevallen een gehele woning gevorderd voor onbepaalde tijd en in 181 gevallen een deel van een woning. In 21 gevallen werd een ge hele woning gevorderd voor een bepaalde tijd. INTERNATIONALE CONFERENTIE VAN PSYCHIATERS TE NOORD WIJK. Verpleegsters, psychiaters en psy- chiatrisch-sociale werkers uit acht tien landen, waaronder uit de Sovjet- Unie, zijn van vier tot vijftien novem ber onder auspiciën van de Neder landse regering en het Europese bu reau van de Wereld-gezondheidsorga nisatie in Noordwijk bijeen ter be spreking van een groeiend vraagstuk in de volksgezondheid: de genezing en het voorkomen van psychiatrische aandoeningen. Drie procent van de Europese be volking lijdt aan geestelijke stoornis sen van de een of andere aard en het totale aantal bedden in de ziekenhui zen wordt voor de helft ingenomen door patiënten, bij wier genezing ten minste een psychiater is betrokken. De studieconferentie, die thans in Noordwijk wordt gehouden, is in de eerste plaats bedoeld om een pro gramma op te stellen voor een brede re opleiding van verpleegsters en haar reeds dan kennis by te brengen van psychiatrische behandelingen om op deze wijze een betere samenwer king te krijgen tussen arts en ver pleegster. Indien dit kan worden be reikt, zal de verpleegster ook beter in staat zijn psychiatrische patiënten in hun eigen omgeving te helpen en daarmede een bijdrage leveren aan de steeds toenemende neiging deze patiënten buiten de ziekenhuizen te houden. De ontspanning op de arbeids markt, welke zich in de afgelopen maanden aftekende, heeft zich in de maand oktober voortgezet. Het aflo pen van de seizoenarbeid heeft in verscheidene bedrijfstakken op de cijfers van de geregistreerde arbeids reserve invloed gehad. De aanvragen overtreffen echter nog steeds het aanbod. Vergeleken met de cijfers van sep tember, inclusief de bezetting van aanvullende werken, is het aantal werkeloze mannen gestegen met rond 4700, nl. van 36.185 tot 40.863 Eind oktober 1956 weren er 18.760 werkloze mannen, inclusief de be- I zetting aanvullende werken van 1.918, in totaal 20.678. Het aantal werkeloze vrouwen be droeg ultimo oktober 1957: 4.723, tegen 3251 op hetzelfde tijdstip in 1956. Tegenover dit aanbod stonden aan vragen open naar 42.900 mannen en 30.354 vrouwen, tegen 73.595 mannen en 36.678 vrouwen op het einde van oktober 1956. Uit een nadere analyse van de ge registreerde arbeidsreserve komt de verminderde spanning op de arbeids markt gedurende het laatste jaar duidelijk naar voren. Seizoen werkloosheid Wrijvingswerkloosheid Werkloosheid van minder ge schikten Structuurwerkloosheid Totaal. okt. '56 2.500 6.500 8.000 4.000 21.000 okt. '57 5.000 16.000 12.000 84)00 41.000 T.V.dwarskijker van de bioscopen Een aantal Rotterdamse bioscopen, m.n. Capitol, Harmonie, Metro, Rex en Victoria hebben besloten, om met ingang van a.s. vrijdag slechts één voorstelling per avond te geven. Zij hebben tot deze maatregel besloten na gezamenlijk overleg. De bioscoop, Prinses, overweegt dezelfde maatre gel. Men moest tot dit besluit komen, omdat de theaters een sterke vermin dering van het aantal toeschouwers constateerden, zodat twee voorstellin gen per avond niet meer lonend wa ren. Men schrijft deze achteruitgang toe aan het steeds groeiende aantal televisietoestellen. Zaterdags en zondags blijven de voorstellingen op de normale tijden doorgang vinden. Hierbij zij nog ver meld, dat de genoemde bioscopen zich allen buiten het stadcentrum be vinden. De bioscopen in het centrum blijven twee voorstellingen per avond geven. WAARBORGFONDS VOOR HET BANKETBAKKERSBEDRIJF. Het bestuur van het bedrijfschap banketbakkersbedrijf heeft in zijn te 's Gravenhage gehouden openbare vergadering de statuten goedgekeurd van een waarborgfonds voor het ban ketbakkersbedrijf. Voorts werd besloten- aan de vaste commissie van de Tweede Kamer in zake de winkelsluitingswet een schriftelijk verzoek te richten over de bezorging op de dagen, die vooraf gaan aan feestdagen. Verzocht zal worden de bezorging van banketbak- kersprodukten op deze dagen tot 21.00 uur toe te staan in plaats van tot 19.00 uur. Er zal de aandacht op worden gevestigd, dat deze laatste tijdslimiet vooral op Sinterklaas avond veel te vroeg ligt. Er zal te vens worden verzocht om de bezor ging van gebak, dat onderdeel uit maakt van bestelde diners, vrij te stellen van de tijdslimiet, die in het wetsvoorstel tot wijziging van de winkelsluitingswet, voor de bezorging van gebak gesteld wordt. Onder invloed van de zeer krappe arbeidsmarkt'is vorig jaar de seizoen- werkloosheid tot een minimum be perkt gebleven. De thans opgetreden verruiming van de arbeidsmarkt moet dan ook als oorzaak worden genoemd voor de grotere omvang van deze werkloosheidsvorm in de verslagmaand. Dezelfde oorzaak leid de er toe, dat werkeloos geworden arbeiders thans over het algemeen wat meer tijd nodig hebben om een nieuwe werkgever te vinden, hetgeen tot uiting komt in een belangrijk grotere wrijvingswerkeloosheid. Het is ook vanzelfsprekend, dat het rui mere aanbod van arbeidskrachten een strengere personeelsselectie in de hand werkte, waardoor de werkeloos heid van minder geschikten is toe genomen. In oktober is de geregistreerde ar beidsreserve in alle provincies ge stegen, met uitzondering van Zee land. In Friesland en Noord-Brabant was de stijging naar verhouding ge ring. VERHOGING ELECTRICITEITS- TARIEVEN. In verband met de gestegen brand stof fenprij zen en andere kosten zal het provinciaal elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland, de PEN de ta rieven verhogen. De nieuwe tarie ven gaan in met de eerstvolgende verbruiksperiode van twee maanden. Het algemeen tarief zal dan 11 cent worden per kwu (na de laatste ver hoging in augustus jl. bedroeg dit 10,8), het kooktarief wordt 9 cent (thans 8 cent), het nachttarief 5,3 ct. en het kleinkrachttarief 17 cent per kwu. KLEUTER DOOR TREIN GEGREPEN Nadat de trein Emm en-Zwolle in Coevorden dinsdagmiddag de onbe waakte overweg gepasseerd was, is een 3-jarig jongetje gewond in de sloot aangetroffen. Het kind had een diepe snede in het voorhoofd en een schaafwond aan de neus. Twee meter voorbij de overweg werd een autoped gevonden met verbrijzeld achterwiel. Gerepareerde Maagd weer op haar plaats Het bronzen standbeeld van de Nederlandse Maagd, dat op het grote monu ment op Plein 1813 behoort te staan en enige tijd in LeMen In reparatie i* geweest, is in de Hofstad terug. Nadat in de werkplaatsen van de easfabriek d^arm met het vaandel is gelast, zal het beeld weer op zijn voeUtuk worden geplaatst. J

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5