S)e CcidóeSoii^ant Kunstmanen en hond keren niet terug „Wij zullen krachtige besluiten moeten nemen' Zweedse koning vierde verjaardag in het zuiden Bekende Hongaarse schrijvers veroordeeld DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14259 Directeur: C. ML v. HAMERS VEI J3. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX:PAPENGRACHTi I naar de maan Telefoon: Directie Abopn.. DroHterlJ 20935: Redactie 85594 to 20015; Adverl.ntles 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w- f8.55 p.mnd.. f7.50 p.|,wart Franc p.p f g._. Advertentie»: 17 ct. p m.m. TelHoonliw I 1.58 KOM ER BIJ S.G.P.! Uet samensmelten van de twee grote protestants-christelijke partijen in Nederland, de A.R. en de C.H.U. staat reeds lang op de verlang lijst. In kath. kringen is deze samen smelting, of minstens een samengaan bij de verkiezingen, altijd als de bes te oplossing aangevoeld, omdat iedere verdeeldheid in de algemeen christe lijke vertegenwoordiging in ons par lement een verzwakking betekent. Niet alleen in de politiek maar ook daarbuiten wordt gestreefd naar een basis van samengaan, waarop meer op de voorgrond wordt gezet wat de christelijke groeperingen in ons land verbindt dan wat hen van elkaar ge scheiden houdt. Enigsins verbaasd waren we daar om over de reactie van de voorzitter van de K.V.P., mr. Van Doorn, op het jongste partijcongres, toen hij in een van de motiveringen, waarom de Haagse afdelingen van de A.R. en C.H.U. met een gezamenlijke lijst bij de a.s. gemeenteraadsverkiezingen uitkomen, een anti-papistische inslag bespeurde. Deze Haagse motivering luidde, dat de A.R. en C.H.U. als protestantse partijen nadrukkelijk hun plaats en hun karakter zullen kunnen hand haven „tegenover een groeiend Rooms-Katholicisme". Wij vonden, dat de K.V.P.-voorzit- ter anti-papisme bespeurde, waar eerder sprake kon zijn van een in protestantse kringen vaak bestaand minderwaardigheidscomplex ten op zichte van „Rome". Zo'n minderwaar digheidscomplex kan lastig zijn in haar uitingen, maar deze behoeven niet zwaargetild te worden .Antipapisme", misschien wel in de letterlijke, maar niet in de geijkte zin van het woord, achtten wij in de Haagse motivering onzeker. De voorzitter van de A.R., dr. Berghuis, kwam dan ook, zoals hij zelf zeide, „heet van de naald" in ver weer tegen het vermeende antipapis me, dat door de K.V.P.-voorzitter was gesignaleerd. Volgens het verslag in „Trouw" van een te Amsterdam gehouden rede zeide dr. Berghuis het volgende: „Hij noemde de wijze waarop de wens, gestalte te geven aan de re formatie en deze door te laten wer ken, als anti-papisme was uitge legd, (echter) bedenkelijk. Zo zou men 't bestaan van prot. chr. par- Eisenhower tot het Amerikaanse volk In een toespraak voor de Ameri kaanse radio en televisie heeft pre sident Eisenhower gisteravond ge zegd, dat de Verenigde Staten de Russische uitdaging moeten beant woorden met het besteden van aan zienlijk grotere bedragen aan nieu we wapens. In deze tweede rede van de serie, welke merkwaardiger wijze is be doeld om het Amerikaanse volk ten aanzien van de Russische vorderin gen gerust te stellen, herinnerde de president aan de dagen van de Nazis en zei, dat niet genoeg mensen Hitier aan zijn woord hadden gehouden. „Maar wij zullen die fout niet weer maken", aldus Eisenhower. Hij legde er voorts de nadruk op, dat het programma voor de oplei ding van Amerikaanse geleerden versneld moet worden. Met het oog op de Russische vor deringen moet zijns inziens het ba sis-onderzoek in de V.S. toenemen. „Amerika moet een duidelijke for mule opstellen om ons te leiden bij de beslissing, wat wij op het gebied van kunstmanen en ruimtevaart zul len gaan doen. Wij zijn van plan programma's uit te werken op een manier, die overeenkomt met onze wetenschappelijke traditie en onze veiligheid in de toekomst garandeert. Dit zal grote kosten met zich mee brengen, die- aan onze jaarlijkse uit gaven voor de veiligheid moeten worden toegevoegd. Daarom moeten we zoeken naar andere mogelijkhe- Kroestsjef op receptie Op een receptie van de Egyptische ambassade in Moskou ter ere van het tijen al als anti-papisme uit kun-1 Russische bezoek van de Egyptische minister van oorlog, Hakim Amer, nen leggen, zei de a.-r.-woordvoer-hee(t Kcoestsjef tegenover westelijke der- verslaggevers gezegd, dat zijn uitno- Als er werkelijk anti papisme is, I **ginB aan de fritse Premier, Macmil j lan, nog steeds van kracht is. „Wij dan is de A.R. daar niet bij. Men J ,nnHpn nm nPi» h.m den om de uitgaven te beperken", aldus Eisenhower. De Amerikaanse president ver klaarde met nadruk dat het besluit om grotere bedragen te besteden voor de defensie en het onderzoek op dit gebied niet van invloed moet zijn op de financiële hulp aan het buiten land. Hij zei, dat het misschien nodig zal zijn bepaalde vormen van activiteit geheel op te geven of uit te stellen en dat de beslissing hierover één van de moeilijkste en onaangenaamste ta ken zal zijn, waarover het Congres, als het in januari weer by een zal komen, zich geplaatst zal zien. „Wij zullen enkele krachtige be sluiten moeten nemen", aldus Eisen hower. Rode successen in Djokjakarta Volgens de voorlopige uitslagen van de regionale verkiezingen in het bijzondere gebied Jogjakarta hebben de communisten tot dusver 166.000 stemmen gekregen, tegen de nationa listen 92.000, de Masjumi 81.000 en de Nahdatul Ulama 51.000. Bij de verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraad van de stad Jogjakar ta kregen de communisten meer stemmen dan de drie andere grote partijen tezamen. Peking ziet er wat in. Het nationalistische partij orgaan „Suluh Indonesia" in Djakarta heeft donderdag gemeld, dat de Chinese volksrepubliek tijdens het recente be zoek van oud-vice-president Moham med Hatta aan Peking, hulp voor In- Betrekkelijk milde donesië heeft aangeboden tot een be- cfrPlfff>n r*nnt>l*>nH drag van 20 miljoen dollar. Dit aan-1 011 U^ycicyu Een opgewekte groep vorstelijke personen, gefotogra feerd op het terras van het Excelsior-hotel in Napels op de avond voor de verjaardag van koning Gustaaf van Zweden, die 12 november 75 jaar is geworden. We zien hier van v.l.n.r. prins Bertil van Zweden, koningin In grid van Denemarken, koning Gustaaf, graaf Sigvar Bernadotte van Zweden, koningin Louise van Zweden en graaf Karl Johann van Zweden. mag dat niet van de A.R. Partij, die in haar wezen niet antipapis tisch is, verwachten. De geestelijke verwantschap tus sen de wel anti-papistische groe pen en de A.R. is vooral in het po litieke vlak bepaald niet groot, zei dr. Berghuis, die met name de principiële kloven tussen bij voor beeld S.G.P. en A.R. nog even na drukkelijk onderstreepte." Het zal voor hem wel een vreem de gewaarwording zijn geweest, de dag daarop te lezen, dat ook de Staatk. Ger. Partij na overleg meedoet aan de samenwerking van de Haagse raadsverkiezingen. De „Nieuwe Leid- sche Courant" toont zich daar „op recht verheugd" over. De A.R.-voorzitter kreeg ongelijk de K.V.P.-voorzitter gelijk, we mo gen wel zeggen: helaas gelijk. „Als er werkelijk anti-papisme is, dan is de A.R. daar niet bij" zei dr. Berghu;s. In Den Haag althans zijn zij er wel by! zouden het erg op prijs stellen hem te zien", aldus Kroestsjef, die voorts als zijn mening uitsprak, dat het Brit se volk hem en maarschalk Boelga- nin graag terug zou .villen zien, maar dat de Britse regering destijds alle moeite had gedaan om hen van het volk gescheiden te houden. Gevraagd naar Zjoekof antwoordde Kroestsjef: „Hij rust uit. Hij vroeg verlof en dat werd hem toegestaan. Hij bleek niet zo'n geweldige politie ke figuur, maar als militair was hij van opvallende grootheid en dat zul len we altijd erkennen". Hij ging niet in op een vraag wat of Zjoekofs nieu we functie zal worden, maar zei dat Zjoekof in Moskou x en overal heen kan gaan waar hij wil. „Jagen bij voorbeeld, want Zjoekof houdt van jagen". Rode kopstukkr bijeen. Naar radio-Boedapest meldt, zal er aan het einde van deze week, waarschijnlijk vrijdag, te Moskou een conferentie van leiders van het inter nationale communisme beginnen, die tot maandag zal duren. Daarna zal er een communiqué worden uitgegeven. bod zou informeel zijn gedaan. De hulp zou worden verstrekt in de vorm van mechinerieën, in het bij zonder voor textielfabrieken, aldus dit blad. V-»- Ook de .Jachtclub'' gesloten Het bestuur van de internationale „Jachtculb" in Tandjong Priok bij Djakarta de voormalige „Konink lijke Bataviasche Jachtclub" heeft vandaag medegedeeld, dat de club in opdracht van de betrokken autoritei ten is gesloten. De leden -an zowel de „Jachtclub" als van de enkele dagen geleden ge sloten internationale „Djakarta-club" zijn voor het merendeel Nederlan ders. Het Hongaarse hooggerechtshof te Boedapest heeft woensdag de 63-jari ge Tibor Dcry, de bekende Hongaarse schrijver, tot negen jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens „het leiden van een organisatie tot omverwer ping van het bewind". Drie andere vooraanstaande schrij vers, die met Dery hadden samenge werkt in de periode vóór het uitbre ken van de opstand in oktober van het vorige jaar, kregen gevangenis straffen variërend van zes tot ander half jaar. De 57-jarige schrijver Gyula Hay, die ook toneelstukken op zijn naam heeft staan, werd veroordeeld tot zes jaar, omdat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan dezelfde acti viteit als Dery. De dichter Zoltan Zeik, die 51 jaar is, kreeg drie jaar, terwijl de ongeveer veertigjarige „Laika" in haar Spoetnik-honde-hokje De Russische autoriteiten hebben vandaag de eerste foto vrijgegeven van het hondje „Laika" in de cabine, waarmee het in de Spoetnik II de wereld ruimte is ingeschoten. De foto, radiografisch ontvangen, toont „Laika" in de cirkelvormige van luchtverversing voorziene cabine. Mededeling van Radio-Moskou Het is niet de bedoeling de twee kunstmanen, de waardevole instru menten daarin en de hond naar de aarde terug te brengen, heeft radio- Moskou gisteren meegedeeld. In antwoord op vragen van luiste raars verklaarde radio-Moskou dat men er reeds eerder in geslaagd is dieren en instrumenten, die met ra- Resolutie over Korea Elf landen, waaronder Frankrijk, de V.S. en Groot Brittannië, hebben woensdagavond in de politieke com missie van de V.N. een resolutie in gediend, waarin er bij de autoritei ten in Noord-Korea op wordt aan gedrongen, de doelstellingen van de V.N. te aanvaarden, teneinde tot een regeling in Korea te komen. Deze regeling dient gebaseerd te zijn op de grondslagen voor de Her eniging van Korea, die door de lan den, die namens de V.N. hebben deelgenomen aan de in 1954 te Ge- nève gehouden politieke conferentie over Korea zijn opgesteld en die door de Algemene Vergadering van de V.N. zijn bekrachtigd. Volgens deze grondslagen moet er langs vreedzame weg een herenigd onafhankelijk en democratisch ge regeerd Korea tot stand komen. In de resolutie wordt de V.N.-commis- sie voor de eenmaking en het her stel van Korea verzocht haar werk voort te zetten in overeenstemming met de desbetreffende resoluties van de algemene vergadering en de secretaris-generaal van de V.N. ge vraagd de kwestie-Korea op de voor lopige agenda van "de volgende zit ting van de Algemene Vergadering te plaatsen. De resolutie kreeg voorts de steun van Australië, Ethiopië, Grieken land, Luxemburg, Nieuw Zeeland, de Philippijnen, Thailand en Tur kije. ketten omhoog werden geschoten, be houden op de aarde te doen terugke ren. Dit gebeurde door middel van een speciaal soort valscherm, en iets dergelijks kan ook met dieren en in strumenten in de kunstmanen ge schieden. „Dit is weliswaar thans nog zeer moeilijk, maar het is uitvoer baar. In de toekomst zal het waarschijn lijk mogelijk zijn de bewegingen van de kunstmaan met radio te leiden. Hierdoor zullen de kunstmatige aard- satellieten niet slechts langer blijven bestaan, maar zal het ook mogelijk worden ze, wanneer dat nodig is, naar de aarde terug te geleiden", al dus radio-Moskou. De krachten van de vrijheid De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles heeft dins dag op een vergadering te Washing ton verklaard, dat het Amerikaanse volk misschien enkele bijkomstige vrijheden zal moeten opgeven, indien het op wetenschappelijk en militair terrein de Russen wil verslaan. Hij pleitte voor een grotere Ame rikaanse krachtsinspanning. „Het kan kort duren, het kan ook lang duren, voordat de krachten van de vrijheid de overhand hebben en dat grote mo nolithisch bouwsel, dat ons bedreigt, vernietigen", aldus Dulles, die er aan toevoegde dat Rusland aanzien lijke reserves heeft en onder kundi ge leiding staat. „Het is het streven van de Russische leiders hun inspan ningen te concentreren op kanalen, waarlangs zij geloven de wereld heerschappij te kunnen bereiken. De vraag is of wij hen voorbij kun nen streven en toch de essentiële vrijheden kunnen behouden". journalist Tibor Tardos wegens agita tie tegen de bestaande orde anderhalf jaar gevangenisstraf kreeg. De vonnissen werden in een be richt van één zin door het persbureau M.T.I. bekendgemaakt. Het was het eerste officiële bericht, dat de vier schrijvers, allen voormalige leden van de communistische partij, voor het gerecht waren gebracht. Waarne mers beschouwen hen als de belang rijkste Hongaren, die tot dusver in verband met de opstand terecht heb ben gestaan. Hun vonnissen worden betrekkelijk mild geacht, in vergelij king met die, welke zijn geveld over minder belangrijke figuren. Genoem de waarnemers zien hierin een ver sterking van het gerucht, dat de re gering beeft beloofd, clementie met de gearresteerde schrijvers te zullen betrachten, op voorwaarde dat hun collega's de „stilzwijgende staking", die zij na het neerslaan van de op stand zijn begonnen, beëindigen. Zo'n rustig stadje De gouverneur van de Argentijnse provicnie Santa Fe heeft een nieuwe burgemeester benoemd voor het stadje Maxico Paz (uiterst rust). In dit uiterst rustige stadje was de be volking in opstand gekomen tegen een verhoging van de electriciteits- tarieven. De bevolking had de gemeentelijke autoriteiten uit hun ambt ontzet en een nieuwe gemeenteraad gevormd, die de elektriciteitsmaatschappij heeft onteigend. De gouverneur heeft nu opdracht gegeven deze onteige ning ongedaan te maken. De regering had de verhoging der tarieven onlangs goedgekeurd, nadat de lonen van de arbeiders verhoogd Dit nummer bestaal uit 12 pagina's Gaillard nu reeds in gevaar President Coty heeft woensdag avond een spoedvergadering van het kabinet bijeen geroepen na een con servatieve ops.and tegen de belas tingmaatregelen van Gaillard, waar. door diens coalitieregering in gevaar dreigt te komen. Gaillard heeft woensdag een diner voor de Navo- parlementariërs, die in Parijs bijeen zijn, niet kunnen bijwonen. i S (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AANHOUDEND KOUD. Droog en aanhoudend koud weer met veel bewolking, maar ook enkele verspreide opklarin gen. Overwegend matige ooste lijke wind. Gaillard is de vorige week premier geworden op de nadrukkelijke voor waarde, dat die meeste partijen o.w. de conservatieven hem en zijn anti- imflatieplannen om de frank te redden zoudien steunen. De conservatieve fractie in de Na tionale Vergadering heeft woensdag evenwel verklaard, dat de conser vatieve afgevaardigden de regering wellicht in de steek zullen laten als zaterdag of maandag de belasting- J - - voorstellen aan een vertrou-wensvo-1 rTOOP'W&tsrst&niIcn turn onderworpen worden. De con-1 servatieven beschuldigden de socia-1 15 Nov. zon op: 8.02; onder: 16.51; listen ervan, dat zij de overeenkomst j maan op onder: 13.42. der partijen, die Gaillard steunen, 15 Nov. v.m. 8.20; n.m. 9.- hebben gebroken, toen zij op een bij eenkomst van de financiële commis sie der Algemene Vergadering met communisten en sommige radicalen tegen een conservatief voorstel heb ben gestemd. Volgens waarnemers is dit echter een voorwendsel om niet vóór de nieuwe belastingen te hoe ven stemmen. Het blijft koud In de algemene weerstoestand kwam de afgelopen 24 uür niet veel ver andering. Onder invloed van een ho- gedrukgebied met centrum boven Zuid-Scandinavië bleef een oostelij ke wind waaien. De temperaturen gingen verder naar beneden, maar omdat het in de afgelopen nacht be wolkt bleef, kwam het kwik nergens in ons land beneden het vriespunt. In Zuid-Scandinavië, Denemarken en - Polen kwam lichte vorst voor. Aan- Dulles noemde een der voorwaar-1 gezien we ook morgen hetzelfde den, waarop men de wedloop nog op weertype houden, zal het tempera- vreedzame wijze zal kunnen beëindi-1 tuurverloop geheel afhangen van de gen, de aanvaarding van een grotere bewolking. Op plaatsen, waar in de mate van onderlinge afhankelijkheid komende nacht opklaringen voorko- fcussen vrjje landen. Dit onderwerp men, zal lichte vorst optreden, maar zou op de komende Navo-vergade- het ziet er nog niet naar uit, dat dit ring van regeringshoofden in Parijs in een groot gebied het geval zal zijn. nader worden uitgewerkt, aldus Dul- De wind zal waarschijnlijk wat afne- les. men. Het weer in Europa De weerraporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PRIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT MüNCHEN ZÜRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer onbew. onbew. onbew. zw. bew. motregen zwaar bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. mist zwaar bew. geheel bew. geheel bew. motregen geheel bew. nevel geheel bew. geheel bew. nevel nevel licht bew. zwaar bew. Korreltje Men schept eerder water met een zeef, dan wijsheid zonder boeken..

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1