Ned. elftal morgen samengesteld visie op televisie EN TRALIE Reorganisatie-voorstellen van het Ned* Olymp* Comité D Onze mmmwp Damrubriek D i a .■jsjCji 9Ê Wt m m m m liFi i]konin9en) WGteNaDAG 13 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA S De strijd Nederland-Belqië Elek Schwartz heeft nog geen beslis sing genomen. Gisteravond, na de voor laatste training in het sportpark „De Vliert" te Den Bosch, maakte hij be kend, dat het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België op zondag 17 november pas morgen definitief zal worden samengesteld. De reeds geselec teerde 14 spelers mogelijk aangevuld met een of meerdere nieuwe kandidaten zullen dan voor de laatste keer voor het interlandduel te Den Bosch bijeen komen. Gisteravond is Schwartz van het ge bruikelijke trainingsprogramma afgewe ken. Hij had nl. een oefenwedstrijd ge organiseerd, waarin het Voorlopig Ne derlands Jeugdelftal (1820 jaar), dat komend weekeinde eveneens tegen een vertegenwoordigend Belgisch team aan treedt, als tegenstander fungeerde. Het is een speelse, doch weinig zeg gende strijd geworden, die door de „ouderen" met 52 werd gewonnen, nadat de jeugd aanvankelijk door een doelpunt van Seelen een 10 voorsprong had gehad. De doelpunten van het voor- Dinsdagavond vond In „De Vliert" In Den Bosch de keuzetraining plaats van de kandidaten voor het Nederlands elftal, dat zondag tegen de Belgen in het Feyenoord Stadion zal uitkomen. Met „Koning Voetbal" voorop ziet men vJ.n.r. de voorhoedespelers Krulver, Schunrmans, Van der Kuil, Wilkes en Lenstra tijdens de training. lopig Nederlands elftal werden gescoord door Wilkes (2 maal), Carlier, Lenstra en Wiersma, die ver naar voren was opgerukt. De uitslag was echter niet belang rijk. Wel de experimenten van Schwartz in dit duel. Er waren duidelijke aan wijzingen, dat de ploeg, die op 25 sep tember jl. tegen Oostenrijk speelde, niet ingrijpend zal worden gewijzigd. Ach terhoede en middenlinie bleven onaan getast in de voorhoede nam Schwartz een nieuwe proef met Schuurman, de middenvoor van ADO, Lenstra fungeer de als linksbinnen. Respectievelijk Pie- ters Graafland, Kraay en Kruiver. Coppens midvoor bij de Belgen Na de training van de Belgische spe lers, is het elftal dat zondag 17 novem ber in het Feyenoord Stadion te Rot terdam tegen Nederland uitkomt, defi nitief samengesteld. Voor de midden voorplaats werd Coppens (Beerschot A.C.) gekozen, terwijl Delire, die aan vankelijk ook in aanmerking kwam voor deze plaats, de spilplaats van het Bel gisch B-team, dat op dezelfde dag tegen Luxemburg speelt, zal bezetten. Vanden- berg (Union St. Gilloise) vervangt Gi- vard (Standard Cl.) op de rechtsbinnen plaats. Laatstgenoemde is wegens een blessure niet in staat om mee te spelen. Na deze wijzigingen ziet het Belgische elftal er als volgt uit: Doel: Leysen (Berchem Sport). Acht er: Dries (Berchem Sport) en Van Brandt (Lierse S.K.). Midden: Mees (Antwerp (F.C.), Ne- lissen (R.S.C. Verviers) en Mathonet (Standard Cl.). Voor: Piters (Standard Cl.), Vanden- berg (Union St. Gilloise), Coppens (Beerschot A.C.), Houf (Standard Cl.) en Orlans (La Gantoise). Reserves: Colette (R.S.C. Verviers), Diricx (Union St. Gilloise), Van Herpe (La Gantoise) en Lippens (S.C. Ander- lecht). De wedstrijd NederlandBelgië zal worden geleid door de Zweedse scheids rechter S. Ahler. Zijn landgenoten G. Lindberg en B. Lundell zullen hem als grensrechter assisteren. NEDERLANDSE JEUGD TEGEN BELGI8CHE Het Nederlands Jeugd-elftal (1820 Jaar), dat zaterdag op het veld van NAC in Breda de Belgische jeugd ont moet, is als volgt samengesteld: Doel: Van Heeswijk (Blauw Wit); achter: Van Ham (Be Quick Gr.) en Romeyn (SVV); midden: Van Wijk (De Volewijckers), Veldhoen (Feyenoord) en Burgerhof (BW); voor: Alma (Leeu warden), Lenz (Rapid JC), Seelen (VW), Swart (Ajax) en Bouwmeester (NAC). Reserves: Heyink (Eindhoven), Pet- terson (EDO), De Jong (DOS) en Groot (Stormvogels). Het Belgische elftal voor deze wed strijd ziet er aldus uit: Doel: Nicolay (Standard CL); achter: Hogaerts (Lier- se SK) en Eggermont (RC Gent); mid den: Buskoets (Berchem), Geeraerts (01. Charleroi), v. Hemerijck (Beer schot); voor: Goossens (Lierse SK), Schoefs (Anderlecht), Smeyers (Water schei), Govaerts (FC Brugge) en Man tels (Waterschei). (Van onze t. v.-^medewerker) Op de drie voorafgaande t. v> avonden was die van zondag onge twijfeld de meest geslaagde. De Vlaamse televisie heeft toen eén re lais gegeven van het American Dance Theatre met José Limon en Pauline Koner. De voortreffelijke danskunst, die hier werd gepresenteerd zal men in enkele steden op later datum kun nen genieten, wijl het gezelschap een korte tournee door ons land zal maken. De maandag bracht een be scheiden programma van de VARA, met een filmdocumentaire over het werk van de Verenigde Naties in Zuid Amerika, en met een kort muzi kaal deel uit Napels en Joego Slavië. In het Uit en Thuis-programma van de NCRV hebben we Goos Kamphuis als leider van de quiz wel eens beter getroffen. Hij was minder „er bij" maar gelukkig maakte de spectacu laire confrontatie tussen verschil lende opgeroepen mensen veel goed. Dinsdagavond ging de film ,,'s Nachts langs de weg", met Hans Albers als vrachtrijder in de hoofd rol. Men zal deze rolprent stellig gewaardeerd hebben om het welver zorgd scheppen van brokjes reëel leven. Het verhaal is niet van humor ontbloot en beschaafd van toon, en de aanvaardbare overwinning van 't verstand op het gevoel valt te prij zen. „Muizen en mensen" is de titel van het toneelstuk, dat woensdag avond door de VARA zou worden vertoond. Deze uitzending gaat even wel niet door omdat de VARA de auteursrechten niet heeft kunnen verkrijgen. In plaats daarvan zal een Franse film gegeven worden nl.: Edouard en Caroline". Deze film is door de Kath. Film Centrale voor RIJDENDE DOODSKIST. 'n Chauffeur uit Den Haag had op 21 aug. op Rijksweg no 4 te Voorschoten met een auto gereden, die totaal ver sleten was. De remmen werkten niet meer, gasafvoer was geheel defect, een ruitenwisser ontbrak, geen deug delijke stuurinrichting en dus was van veilig rijden geen sprake meer. Zijn patroon uit Leidschendam stond terecht omdat hij hem met dit ve hikel had laten rijden. De sub.officier 18-jarigen gereserveerd. Aan de film gaat een vraaggesprek vooraf met minister Suurhoff en enige andere onder leiding van Meyer Sluyser over de gevolgen van de bestedings beperking voor de volledige werk gelegenheid in de noordelijke pro vincies. 't Oude gebruik om gedurende de 4 weken die aan het Kerstfeest vooraf gaan de kamer te versieren met een Adventkrans, zal in het t. v.. kinderprogramma van zaterdag 23 november, dat de K.R.O. verzorgt, worden toegelicht door Lea Smul ders. Onder haar leiding zal getoond worden hoe zo'n krans wordt ge maakt. Aansluitend daarop zetten Dappere Dodo en Kees hun avon turen voort in de nu reeds 31e af- J levering van Bert Brugman's poppen spelreeks. Aalsmeer, de bloemenhof van Nederland, teelt 56 procent van de Nederlandse bloem isterijproduktie en veilt die bij twee plaatselijke veilin gen. Welke snijbloemen en potplan ten in dit deel van het seizoen de veilingklok passeren en hoe het daar bij toegaat, zal de VARA tonen in een reportage uit de Centrale Aals- meerse Veiling in haar t. v.-uitzen- ding op donderdag 21 november Daar bloemen en planten in de vroege morgenuren worden geveild, zal deze reportage op telerecording vastgelegd zijn. van justitie begreep niet hoe ver dachte met zo'n auto waarvan niets meer deugde en het bouwjaar onbe kend was, op een drukke verkeers weg had durven rijden. Hij eiste ten eerste voor niet werkende remmen 200.- boete of 60 dgn; ten tweede voor defect gasafvoer 15.- of 3 dgn; 3e geen ruitenwisser 15.- boete of 3 dgn; 4e geen deugdelijke stuurin richting 30.- boete of 8 dgn en 5e voor het slechte onderhoud 50.- of 20 dgn. Tegen de patroon eiste hij 200.- boete of 60 dgn; 2 maal 15.- boete of 2 x 3 dgn; 30.- boete of 15 dgn en 75.- boete of 25 dgn. De plv. kantonrechte mr De Koning veroor deelde de chauffeur tot 100.- boete of 20 dgn; 2 maal 15.- of 2 x 3 dgn; 30.- boete of 10 dgn en ƒ50.- of 20 dgn. De patroon tot 200.- boete of 10 dgn; 2 x 15.- boete of 2 x 3 dgn; 30- of 10 dgn en f 75.- of 25 dgn. Met de waarschuwing niet meer met deze auto te rijden en te laten rijden. GEEN ZIN NAAR SCHOOL TE GAAN Een visser uit Katwijk aan Zee moest terecht staan wegens ernstige overtreding van de leerplichtwet. In- plaats van de vader was de moeder verschenen, die verklaarde dat hun zoon geen zin had om naar school te gaan, maar liever werkte. De sub. I officier van justitie eiste 70.- boete of 20 dgn. Uitspraak 50.- boete of 20 dgn. ONVOORZICHTIG GEVAREN Een schipper uit Leiden, was op 31 juli varende met zijn motorboot in de Oude Rijn bij de Spanjaards- brug te Leiden, hoewel zich reeds een motorvaartuig bevond die de Zijl wilde opvaren en ook rood licht werd vertoond toch doorgevaren waardoor aanvaring ontstond. Nadat de brugwachter verklaarde, dat door de schipper onder de brug nog een lange en korte toon met de hoorn was gegeven eiste de sub. officier van justitie voor dit onvoorzichtige varen Ned. Sport-federatie naast het N.O.C. IN EEN UITVOERIG RAPPORT deelt de studiecommissie voor de reorga nisatie van het Ned. Olympisch Comité, waarvan dr. J. Linthorst Homan voor zitter is, mede, éénparig tot de volgende conclusies te zijn gekomen: 1. Het bestaande N.O.C. is een Olympisch comité en bovendien een Federatie van de Nederlandse sport. Het N.O.C. voldoet evenwel niet aan de voor beide te stellen eisen, omdat: a. De organisatie in strijd is met de bepalingen van het I.O.C.; b. In organisatorisch en structueel op> zicht het N.O.C. niet voldoet aan de eisen, die gesteld zouden kunnen worden om als een werkelijke fede ratie van de sportbeweging in Ne. derland te kunnen optreden. 2. Daarom verdient 'n Nederlands Olym pisch Comité de voorkeur, dat zich uitsluitend zal bezighouden met Olym pische taken, en dat zal worden ge constitueerd uit de vertegenwoordigers van de Olympische sportbonden. 3. De algemene sociale ontwikkeling heeft doen zien, dat zich in het maatschap pelijk leven grote belangengroepen in federatief verband gingen aftekenen, die ieder voor zich hun kracht bun delden om gezamenlijk die belangen te behartigen, waartoe de organisaties afzonderlijk niet dan wel in mindere mate in staat zijn. Deze ontwikkeling ls niet typisch Nederlands, doch maakt deel uit van het moderne maatschap pijbeeld In West-Europa. 4. Het verdient aanbeveling, dat ook in Nederland alle landelijke organisaties, welke werkzaam zijn op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, in een nationale sportfederatie bijeenkomen, om de sedert 1946 tot ontwikkeling gekomen nieuwe werk zaamheden van het N.O.C. over te ne men en te doen uitbreiden met taken, welke de algemene belangen van de sport en de lichamelijke opvoeding in Nederland zullen dienen. a. Een ingrijpende reorganisatie van het N.O.C.; b. De vorming van een Nationale Sport federatie van algemene aard. IN HET ONTWERP voor een gereorga- seerd N.O.C. wordt het doel als volgt omschreven: a. De verbreiding van de Olympische ge dachte in Nederland; b. De voorbereiding van en de deelne ming aan de Olympische Spelen; c. Het organiseren van de Olympische Spelen, wanneer deze aan een stad in Nederland worden toegewezen. Middelen hiertoe zijn: 1. Het onderhouden van contact met het I.O.C., rfiet de nationale Olympische comlté's en met het comité belast met de organisatie van de Olympische Spelen. 2. Het behartigen van de Olympische be langen der sportbonden. 3. Het bijeenbrengen van de nodige geld middelen voor voorbereiding en deel neming van Nederland aan de Olym pische spelen, o.a. door het organiseren van Olympische dagen. 4. Het contact met de overheden inzake bovengenoemde punten. 5. Het beslissen in strijdvragen die tus sen de aangesloten sportbonden naar aanleiding van de deelneming aan de Olympische spelen of aan Olympische vergaderingen kunnen ontstaan. Leden kunnen zijn: a. De vertegenwoordiger (s) van het I.O.C. in Nederland; b. Een vertegenwoordiger van iedere na tionale sportbond, waarvan de tak van sport in het Olympisch programma is opgenomen. Deze vertegenwoordiger en zijn plaatsvervanger worden door de betrokken sportbonden aangewezen voor de duur van een Olympiade. |E SCHETS voor een Nederlandse Sport Federatie geeft als doel aan: 40.- boete of 20 dgn. Overeenkom stig de eis, veroordeelde de kanton rechter verdachte tot ƒ40.- boete of 20 dgn. Een dame uit Zoeterwoude stond terecht, omdat zij op 16 sept, met haar rijwiel op de Hoge Rijndijk een voorrangsweg geen voorrang aan een auto had verleend, maar dwars voor die auto, de weg was overgestoken om de Bruggestraat in te rijden. De sub. officier die vond dat zij er nog goed was afgekomen eiste 25.- boete of 10 dgn. De kan tonrechte veroordeelde haar tot 25.- boete of 10 dgn. deren, teneinde daardoor de lichame lijke en geestelijke gezondheid van het Nederlandse volk, het niveau der sportbeoefening en de karaktervor- mende waarde van de sport te ver hogen; 2. De gemeenschappelijko belangen van de aangesloten organisaties te behar tigen. Onder het hoofd „middelen" volgen 14 punten, waarvan de belangrijkste in beknopte vorm volgen: Het in verband brengen van alle in Nederland gevestigde en rechtspersoon lijkheid bezittende organisaties, welke bij de sportbeoefening en de lichamelijke opvoeding zijn betrokken; Het bemiddelen of arbltreren bij conflicten tussen de leden onderling of tussen de leden en derden; Steun en medewerking te verkrijgen van, overleg en samenwerking te bevor deren met de overheden; Aanmoediging van de uitbreiding en verbetering van de accomodaties voor sport en lichamelijke opvoeding in en buiten schoolverband; Streven naar uitbreiding van de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs en bevordering van de vormende, re creatieve en sporttechnische mogelijk heden in de sportbeoefening; Bevordering van het wetenschappe lijk onderzoek op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sportbe oefening; Het bevorderen van de stichting van een sportcentrum voor opleiding van jeugdleiders en verenigingskader en waar tevens gelegenheid zal zijn trai ningsbijeenkomsten te houden; Het opstellen van een nationale sport kalender, waarbij wordt gedacht aan de coördinatie van de belangrijkste sport gebeurtenissen alsmede aan het „geslo ten seizoen"; Een zo intensief mogelijke propa ganda voor de waarde van de sport; Het bijeen brengen en verschaffen van financiële middelen ten bate van de lichamelijke opvoeding en de sport beoefening en het opwekken van over heid, bedrijfsleven en particulieren daar toe bij te dragen. Wie lid kunnen zijn LEDEN van de federatie kunnen zijn alle rechtspersoonlijkheid bezitten de en in Nederland gevestigde lande lijke bonden, organisaties of instellingen, waarvan de aangeslotenen een bepaalde tak van sport beoefenen of anderszins bij de sportbeoefening of de lichamelijke opvoeding zijn betrokken. Het rapport noemt, als voorbeeld, 54 organisaties en bonden, waarbij de Ned. Chr. Sport Unie, de Ned. Culturele Sportbond, de Ned. Kath. Sportbond, het Ned. Olym pisch Comité en de A.N.W.B. Het bestuur zal bestaan uit een door de leden te kiezen college van 11 "tot 15 personen, waarbij in de statuten dient te worden opgenomen, dat in elk geval een vertegenwoordiger van elk der vol gende organisaties in het bestuur zit ting moeten hebben: 1. Nederlands Olympisch Comité 2. Nederlandse Christelijke Sport Unie 3. Nederlandse Culturele Sportbond 4. Nederlandse Katholieke Sportbond 5. Stichting Spel en Sport in het jeugd werk van de Nederlandse Jeugd Ge meenschap. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W J v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. ONZE PROBLEMEN (EZE WEEK een drietal vraagstuk ken. Ee^st een van de heer Schol- tes, dat een tweetal mooie sleutelzetten bevat, doch verder kan men het als een slagprobleem beschouwen. PROBLEEM No. 704 Zwart: 2, 7/9. 12, 13, 15. 18/20, 22, 28 en 35. Wit: 11, 16, 21, 27, 30, 31, 34, 37, 39, 41, 42, 44 en 46. Ook het volgende vraagstuk van de heer Pouw behoort onder de slagpro blemen, wijl er een drietal mooie slagen ln verwerkt zijn. Toch zit er nog een leuk moment in, daar op aardige wijze de baan naar 5 voor wit opgebroken wordt. PROBLEEM No. 705 Auteur: W. M. Pouw, Sassenhelm. (Eerste publicatie). Jü li Zwart: 2, 6, 8/10, 12, 13, 18, 24, 26, en 36. Wit: 11, 17, 19, 21, 30, 34, 37, 38, 43, 44, 46 en 47. Tenslotte nog een verdienstelijk stukje van de heer Dubbeldeman. Hier is met weinig materiaal iets geestigs bereikt. Zwart wordt op zeer mooie wijze vast- PBOBLEEitl No. 706. Zwart: 10. 17, 18, 20. 24, 29, 36 en 39. Wit: 32, 35, 40/42, 45, 49 en 50. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. Oplossingen zien wij gaarne te gemoet tot 20 november a.s., aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. FANTASIE-SPEL Meermalen werd mij verzocht om een partijspel te publiceren, waarbij wit of zwart in een zeker aantal zetten elkan der vastspeelden, doch zó dat er geen enkele schijf van 't bord ging. Hoewel dit soort spel geen enkel nut heeft, wil len wij toch aan het verlangen van die lezers voldoen. Men zette alle schijven op het bord en spele de volgende zet ten. No. 1. Wit 34—30, 20—24; 40—34, 15—20; 30—25, 18—23; 34—30, 23—29; 44-40. 1318; 39—34. 18—23; 33—28; 16—21; 43—39, 12—18; 39—33, 8—12; 31—26, 18—22; 50—44, 12—18; 49—43, 22—27; 37—31, 18—22; 44—39, 11—18; 41—37, 6—11; 46—41, 1—6 en wit staat vast. No. 2. Wit 33—28, 18—23; 35—30, 20—24; 40—35, 15—20; 45—40, 10—15; 30—25, 24—29; 39—33, 20—24; 34—30, 15—20; 44—39, 6—10; 39—34, 10—15; 31—27, 17—21; 37—31, 11—17; 27—22. 6—11, 31—27, 12—18; 36—31. 7—12; 3126, 17; 4137, 4—9 en zwart staat vast. EINDSPELEN Tot slot van deze rubriek volgen hier nog een tweetal leerzame stukjes, zeer geschikt voor minder geoefende dam spelers. No. 1. Zwart: 15, 35 en dam op 47. Wit: 19, 24, 34 en dam op 5. No. 2. Zwart: 17, 18. 21 en 24. Wit: 25, 26, 32, 35 en 44. Voor beide geldt: Wit begint en wint. Oplossingen over 14 dagen. KLAVERJASSEN LEIDSE BEDRIJVENCOMPETITIE Afdeling 1: T en DKrantz 143—177. MDSSLF 117—174, APP—KNG 146— 171, OosthoekGroenoord 160 177%, LBFDSB 181-151. Afdeling 2: SLF 2—DSB 2 164 175 Groenoord 2MDS 2 172% 161%, Centrum—T en D 2 163—157, Krantz 2—P v H 159—166, AWS—Oost hoek 2 157 177 Afdeling 3: P v H 2Oosthoek 2 158%167Menken—Wernink 170'/-> —161^, DSB 3—T en D 3 171—171. Afdeling 4: Oosthoek 4—P v H 3 166%158%, Centrum 2—Groenoord 4 174—120, GLDSLF 3 162'%—191V2, T en D 4DSB 4 165%-177%. door E. Phillips Oppenheim 13) Zij leunde een ogenblik achtei-over in haar stoel en keek de man over haar door de kleine wolk van siga rettenrook aandachtig in het gelaat. „Als u mij iets te zeggen hebt, zeg het dan", zeide ze alleen. „Dat zal ik", antwoordde hij. „Wij hebben het gevoel, dat het elk ogen blik tot een uitbarsting tussen ons en uw vader kan komen. Ik geloof, dat wij de beste kansen hebben, op één ding na. Uw vader heeft een stuk, dat wij allen, dwaas genoeg, op een avond tekenden, waardoor wij feitelijk in zijn macht zijn. Als de pers dat stuk in handen kreeg, zouden wij allen geruïneerd zijn, ik meen, wat onze positie en goeden naam aangaat. Bovendien ben ik er niet zeker van, of wij niet zelfs het land uit zouden moeten gaan." Zij keek hem vol verbazing aan. ,Hoe kwam u er toe zo'n stuk te tekenen?" Hij schudde het hoofd. „De hemel mag het weten", zei hij. „Wij waren niet goed wijs. Wij wa ren echter niet van plan, het onder berusting van uw vader te laten. Daarom is 't, dat die ziekte van hem ons zo ongelegen komt. Wij kunnen het niet helpen als wij 't idee heb ben, dat hij zich ziek houdt, om ons een paar dagen niet te ontmoeten en dat ellendige document in zijn be zit te kunnen houden. Indien aan de andere kant, zijn ziekte echt is en hij, om het nu maar botweg uit te drukken, komt te sterven, dan zou dat stuk door zijn notaris gevonden worden en de hemel weet, wat die er mee zou doen." „Ik begin het te begrijpen", zei Stella. „Wees nu zo goed te zeggen, wat u verlangt dat ik doen zal." „Wij zyn genegen", zei Littleson kalmpjes, „om honderd duizend dol lar te geven aan degenen, die ons dat stuk in handen speelt. Voor iemand, die het huis van uw vader kent en weet, waar hij zijn belangrijke pa pieren bewaart, moet dat geen on mogelijke taak zijn." Zij keek hem enige ogenblikken strak aan. „U vergeet", zeide zij, „dat ik niet langer vrije toegang tot het huis van mijn vader heb." „Het zou al heel gemakkelijk voor u zijn", antwoordde hü, „er binnen, te komen, vooral nu uw vader zijn kamer houdt. Ik veronderstel, dat u weet, waar hij zijn belangrijke stuk ken bewaart". „Ja, dat weet ik", antwoordde zij. „Het is jammer", vervolgde zij met een flauw glimlachje op de lippen, „dat de inbrekers het niet wisten, vindt u niet?" Hij haalde zijn schouders op. „Een onhandige poging was dat natuurlijk", gaf hij toe, „vooral om dat uw vader altijd een detective bij het huis heeft. Het wordt goed be waakt, maar ik geloof, dat u beter werk leveren kunt, miss Duge." „Hoe ziet dat papier er uit?" „Het is enkel een fel „foolscap"*). Ik zal u niet precies zeggen, wat er op geschreven staat, maar het be helst een voorstel, een zekere som geld bijeen te krijgen, om enige voorname politici, die de „Anti- Trust-Bill" steunen, te doen vallen. Al onze namen staan er op, die van Bardsley, van Weiss, van Seth Hig- gins en mijn eigen naam. Die van uw vader zou er ook op moeten voor komen, maar ik geloof, dat hij ons te slim af was". Zij begon haar handschoenen aan te trekken. „Nu", zeide zij, „ik heb, dank zij u, een heerlijke morgen gehad en deze rozen zijn beeldig. Gesteld, dat ik behoefte gevoel nog meer uiting te geven aan mijn danbaarheid, waarheen kan ik u dan schrijven?" Hij gaf haar zyn kaartje, dat zij in haar mof stopte. Zij verlieten sa men het restaurant en praatten weer over de mensen, die zij voorbij kwa men, over een stuk in de schouwburg waar zij aan herinnerd werden bij het zien van een populaire actrice en andere onverschillige onderwer pen. Hij bood haar zijn auto aan, maar zij bedankte. „Ik ga hier vlak bij een bezoek brengen", zeide zij. „Adieu!" „Ik hoop, dat ik spoedig van u ho ren zal", zeide hij, zich over haar hand buigend. „Misschien", antwoordde zij glim lachend, terwijl zij zich afwendde. Noot van de vertaalster: Soort papier met een narrekap als water merk. HOOFDSTUK X Norris Vine Stella liep snel Fifth Avenue af en sloeg Broadway in. Hier nam zij een tram naar de zakenwijk en on geveer twintig minuten later stond zij voor het kantoor van Norris Vine, op de bovenste verdieping van een skyscraper, dicht bij Maddison Square. Vine opende zelf de deur en bracht haar door het kantoor van het personeel naar zijn eigen klein, maar luxueus ingericht appartement. „Was je net van plan om uit te gaan?", vroeg zij. „Het hindert niet", antwoordde hij. „Ik heb nog minstens een half uur voor je." Hij leidde haar naar zijn fauteuil en ging zelf op zijn bureaustoel zit ten. De zon viel op zijn smal, enigs zins streng gezicht en zij keek pein zend naar hem. „Is 't, dat je ouder wordt, Norris?" vroeg zij, „of gaat de boel op het ogenblik niet zoals je zoudt willen?" Hij trok zijn wenkbrauwen op. „Het is erg inspannend, dit leven", merkte hij op. „Je moet al je fijnere gevoelens geweld aandoen en als je dat gelukt is, kom je tot de ontdek king, dat je wat ouder bent gewor den." „Heb ik gelijk", vroeg zij zacht, „als ik mij verbeeld, dat je er op het ogenblik slecht voor staat?" Hij knikte. „Ik vecht voor mijn leven", zei hij kortaf. „Waarheen ik mij de laatste maanden ook gekeerd heb, overal schijn ik de tegenwerking van je vader's millioenen te ontmoeten. On ze oplaag wordt dagelijks minder. De grote adverteerders negeren ons feitelijk. Wij gaan financieel snel achteruit. Dat is het lot van ieder, die de hand durft opheffen tegen de vervloekte afgoden van dit land. Het is het werk van je vader, Stella. Ik had mijn hoop gevestigd op die ziekte van hem, maar het blijft het zelfde. Weet je ook of hij werkelijk ziek is, of hoort dit bij zijn plannen?" „Ik weet het niet precies", ant woordde zij. „Vandaag werd mij verteld, dat het bij zyn plannen hoort." „Wie vertelde dat?", vroeg hij snel. „Peter Littleson", zeide zij, „ik heb met hem geluncht." „Peter Littleson!", viel hij haar in de rede. „Maar die is een van je va der's partners! Hij en Bardsley en Weiss en je vader zijn, wat ze hier noemen „De onoverwinlijken!" Zij knikte. ,Ik ben er niet zeker van", zeide zij, „maar ik geloof, dat het tot een breuk zal komen." Hy was nu vol belangstelling, on geduldig bijna. „Vertel mij alles, wat je weet!", drong hij aan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6